PL183062B1 - Przemieszczalna stacja zwrotna przenośnika taśmowego - Google Patents

Przemieszczalna stacja zwrotna przenośnika taśmowego

Info

Publication number
PL183062B1
PL183062B1 PL97321983A PL32198397A PL183062B1 PL 183062 B1 PL183062 B1 PL 183062B1 PL 97321983 A PL97321983 A PL 97321983A PL 32198397 A PL32198397 A PL 32198397A PL 183062 B1 PL183062 B1 PL 183062B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
station
shifter
skid
hydraulic
conveyor
Prior art date
Application number
PL97321983A
Other languages
English (en)
Other versions
PL321983A1 (en
Inventor
Mariusz Cichoń
Lucjan Dukała
Wiesław Famulski
Mariusz Jakuszenkow
Bolesław Kula
Andrzej Mazur
Zdzisław Myrta
Marcin Sawicki
Waldemar Wójcicki
Original Assignee
Masz Gorniczych Pioma Sa Fab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Masz Gorniczych Pioma Sa Fab filed Critical Masz Gorniczych Pioma Sa Fab
Priority to PL97321983A priority Critical patent/PL183062B1/pl
Publication of PL321983A1 publication Critical patent/PL321983A1/xx
Publication of PL183062B1 publication Critical patent/PL183062B1/pl

Links

Landscapes

  • Structure Of Belt Conveyors (AREA)

Abstract

1. Przemieszczalna stacja zwrotna przenośnika taśmowego, zbudowana z segmentów usytuowanych posobnie i połączonych ze sobą, wyposażona w wózek podnapędowy przenośnika zgrzebłowego, zasyp urobku, łącznik trasy oraz w hydrauliczny przesuwnik do jej okresowego przemieszczania za pomocą cięgna pociągowego, znamienna tym, że przesuwnik (8), wyposażony w dwa siłowniki hydrauliczne (31), umieszczony pod trasą przenośnika taśmowego, posiada dwie płozy (32) posadowione na spągu, usytuowane równolegle do siebie i połączone ze sobą belką poprzeczną, a każda płoza (32) jest wyposażona we wspornik (33) ze sworzniem (34) do zamocowania korpusu (35) siłownika hydraulicznego (31), sztywno połączony z tą płozą (32) oraz w podporę (36) siłownika (31) połączoną z płozą (32), zaś siłowniki hydrauliczne (31) są obracalne o kąt 180° i mogą przyjmować zasadnicze położenie robocze do przesuwu stacji zwrotnej oraz pomocnicze położenie robocze do samodzielnego przemieszczania się przesuwnika (8).

Description

Przedmiotem wynalazku jest przemieszczalna stacja zwrotna przenośnika taśmowego, zwłaszcza przenośnika podścianowego w kopalni podziemnej, który współpracuje z napędem przenośnika podścianowego zgrzebłowego, przekładanego po każdym cyklu produkcyjnym ściany. Wynalazek znajduje szczególne zastosowanie w przenośniku taśmowym instalowanym w podziemnej kopalni węgla kamiennego, w chodniku przyścianowym o miękkim spągu.
Znana ze stosowania stacja zwrotna przenośnika taśmowego, współpracująca z podścianowym przenośnikiem zgrzebłowym, jest zbudowana z kilku połączonych ze sobą segmentów usytuowanych posobnie i jest wyposażona w wózek podnapędowy dla przenośnika zgrzebłowego, zasyp urobku oraz przesuwnik do okresowego przemieszczania stacji.
Wszystkie segmenty stacji posiadają po dwie pionowe ściany boczne usytuowane na płozach posadowionych na spągu. W segmencie pierwszym, stanowiącym końcowy element przenośnika taśmowego, jest zainstalowany bęben zwrotny i bęben odchylający, które są usytuowane pomiędzy ścianami tego segmentu. Segment ten może być utwierdzony odciągiem zapinanym do ucha znajdującego się w płozie, albo za pomocą stojaków hydraulicznych rozpartych do stropu. Następne segmenty stacji zwrotnej, usytuowane bliżej trasy przenośnika, są wyposażone w zestawy krążników górnych i w krążniki dolne, a segment ostatni, także z krążnikami górnymi i dolnymi, stanowiący człon przejściowy stacji, jest uzbrojony w łącznik trasy oraz w przyłącza dla łańcucha ogniwowego.
Na górnej powierzchni segmentów stacji zwrotnej jest usytuowany tor, na którym jest umieszczony przejezdnie wózek podnapędowy podpierający napęd wysypowy przenośnika zgrzebłowego oraz zasyp urobku połączony sworzniem z tym wózkiem. Na obu końcach toru znajdują się zderzaki ograniczające przesuw względny wózka podnapędowego i zasypu po torze stacji zwrotnej.
Do okresowego przemieszczania stacji zwrotnej w stronę trasy przenośnika w miarę postępu ściany stosuje się przesuwnik, zwykle przesuwnik wyposażony w siłowniki hydrauliczne. Siłowniki są zainstalowane na wsporniku posadowionym na spągu i są zasilane z magistrali medium hydraulicznego. Do końcówki tłoczyska każdego siłownika, wyposażonej
183 062 w łącznik łańcucha, jest przymocowany łańcuch ogniwowy, którego drugi koniec jest połączony z przyłączem znajdującym się przy ostatnim segmencie stacji zwrotnej. Wspornik przesuwnika posiada gniazda do umieszczenia w nich stojaków rozporowych.
Znana jest także samokrocząca, hydrauliczna stacja zwrotna przenośnika taśmowego produkcji firmy „Valbot” ze spawano-skręcaną konstrukcją przestrzenną, umożliwiającą posadowienie na niej wózka jezdnego podajnika taśmowego, odpylacza, osprzętu elektrycznego i urządzeń pomocniczych. Istota działania stacji zwrotnej sprowadza się do wzajemnej współpracy dwóch ram, z których jedna stanowi tor jezdny, a druga konstrukcję stacji zwrotnej przenośnika taśmowego. Obydwie części są połączone siłownikami hydraulicznymi, które pozwalają na ich wzajemne przesuwanie, wraz z postępem czoła przodku.
W niektórych znanych rozwiązaniach stacja zwrotna jest dodatkowo wyposażona w siłowniki korygujące, umieszczone przy jej bocznych ścianach, służące do poziomowania stacji zwłaszcza na nierównym spągu. Cylindry tych słowników są przymocowane do ścian bocznych stacji, a ich tłoczyska są na końcach wyposażone w stopy spoczywające na spągu. Ilość siłowników korygujących oraz ich rozmieszczenie są dobierane stosownie do warunków zabudowy przenośnika, z uwzględnieniem istniejących i przewidywanych nierówności spągu. Stacja zwrotna, której dokładne położenie zostało ustalone za pomocą siłowników korygujących, spoczywa na tych siłownikach i na podstawionych podpórkach, podczas całego cyklu pracy.
Celem wynalazku jest usprawnienie przemieszczania stacji zwrotnej przesuwanej w stronę trasy przenośnika w miarę postępu ściany, po każdym cyklu pracy na ścianie.
Stacja zwrotna według wynalazku, zbudowana z segmentów usytuowanych posobnie i połączonych ze sobą, jest wyposażona w wózek podnapędowy przenośnika zgrzebłowego, zasyp urobku, łącznik trasy oraz w hydrauliczny przesuwnik do okresowego przemieszczania stacji za pomocą cięgna pociągowego. Przesuwnik, posiadający dwa siłowniki hydrauliczne, umieszczony pod trasą przenośnika taśmowego, ma dwie płozy posadowione na spągu, usytuowane równolegle do siebie i połączone ze sobą belką poprzeczną. Każda płoza jest wyposażona we wspornik ze sworzniem do zamocowania korpusu siłownika hydraulicznego, sztywno połączony z tą płozą oraz w podporę siłownika połączoną z płozą. Siłowniki hydrauliczne są obracalne o kąt 180° i mogą przyjmować zasadnicze położenie robocze do przesuwu stacji zwrotnej oraz pomocnicze położenie robocze do samodzielnego przemieszczania się przesuwnika.
Stacja zwrotna jest dodatkowo wyposażona w co najmniej dwa pomocnicze siłowniki wynoszące, przymocowane rozłącznie w dowolnym miejscu stacji, korzystnie na ścianach bocznych jednego z segmentów, a każdy segment ma przyłącza do rozłącznego zamocowania tych siłowników wynoszących usytuowane na obu ścianach bocznych.
Zaletą wynalazku jest dogodne przemieszczanie stacji zwrotnej po każdym cyklu pracy na ścianie. Przygotowanie do przesuwu stacji jest ułatwione dzięki temu, że przesuwnik może samodzielnie przemieścić się w stronę trasy przenośnika na wymaganą odległość. Ponadto, przy zainstalowaniu stacji na miękkim spągu, zagłębione segmenty stacji dają się łatwo unieść za pomocą pomocniczych siłowników wynoszących, dzięki czemu przemieszczanie stacji nie nastręcza trudności.
Przykład wykonania wynalazku jest pokazany na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia czterosegmentową stację zwrotną w widoku z boku, fig. 2 - przesuwnik w widoku z boku, a fig. 3 przedstawia w widoku z boku pomocniczy siłownik wynoszący zainstalowany na ścianie bocznej jednego z segmentów stacji.
Stacja zwrotna składa się z czterech segmentów 1, 2, 3, 4, wózka podnapędowego 5, zasypu urobku 6, łącznika trasy 7 i przesuwnika 8. Stacja jest dodatkowo wyposażona w dwa pomocnicze siłowniki wynoszące 9.
Każdy z segmentów 1, 2, 3, 4 jest zbudowany z szerokiej płozy 10 oraz dwóch ścian bocznych 11, połączonych rozłącznie z płozą 10.
183 062
W segmencie pierwszym 1 pomiędzy ścianami bocznymi 11 jest zainstalowany bęben zwrotny 12, bęben odchylający 13 oraz skrobaki do czyszczenia tych bębnów. Segment 1 jest zaopatrzony w ucha dolne 14, przymocowane do końca płozy 10, służące do zaczepienia odciągów oraz w ucha górne 15, przytwierdzone do ścian bocznych 11 na obu ich końcach, służące do sworzniowego połączenia tego segmentu 1 z następnym segmentem 2. Segment 2 posiada ucha górne 15 przymocowane na obu końcach do ścian bocznych 11. Pomiędzy ścianami bocznymi 11 są umieszczone dwa krążniki podtrzymujące taśmę przenośnika oraz zgarniacz zanieczyszczeń. Segment 3 jest powtarzalnym segmentem stacji zwrotnej, której długość można dowolnie ustalać przez zwiększanie ilości tych segmentów 3, w zależności od postępu ściany i organizacji pracy w kopalni. Pomiędzy ścianami bocznymi 11 segmentu 3 są zainstalowane dwa zestawy krążników górnych i jeden krążnik podtrzymujący taśmę dolną. Segment 3 ma ucha górne 15 przytwierdzone do ścian bocznych 11, na obu końcach ścian 11. W segmencie 4, pomiędzy jego ścianami bocznymi 11 znajdują się dwa zestawy krążników górnych i dwa krążniki podtrzymujące taśmę dolną. Do ścian bocznych 11 segmentu 4 są na jednym końcu przytwierdzone ucha górne 15. Na drugim końcu ścian 11 znajdują się dwa uchwyty 16 do montażu łącznika trasy 7 i dwa gniazda złączne 17.
Ściany boczne 11 w segmentach 2, 3, 4 są połączone ze sobą rozłącznie łącznikami poprzecznymi, nie pokazanymi na rysunku.
Każdy z segmentów 2, 3, 4 jest wyposażony w dwie bieżnie 18 przykręcone do górnych powierzchni ścian bocznych 11, służące do umieszczenia i jazdy wózka podnapędowego 5.
Wszystkie segmenty 1, 2, 3, 4 są wyposażone w przyłącza 19 do mocowania pomocniczych siłowników wynoszących 9, usytuowane na obu ścianach bocznych 11.
Wózek podnapędowy 5 ma dwie belki boczne 20 połączone pośrodku belką poprzeczną za pomocą sworzni 21. W belce poprzecznej znajduje się gniazdo na umieszczenie czopa korpusu napędu przenośnika zgrzebłowego. Wózek 5 posiada cztery koła jezdne 22 oraz cztery zaczepy 23 przymocowane z obu stron wózka 5 do belek bocznych 20, zabezpieczające go przed poderwaniem do góry przez przenośnik zgrzebłowy i przed spadnięciem z bieżni 18. Na jednym końcu wózek 5 ma ucha 24 do połączenia z zasypem 6.
Zasyp urobku 6 posiada ramę 25 i ścianki 26 przytwierdzone od dołu do tej ramy 25, ograniczające strugę urobku. Zasyp 6 jest zaopatrzony w dwa koła jezdne 27 umieszczone na jednym jego końcu oraz w ucha 28 do połączenia z wózkiem podnapędowym 5, umieszczone na drugim końcu.
Łącznik trasy 7 jest zbudowany z kozła 29 oraz dwóch belek 30 przykręconych jednymi końcami do tego kozła 29 i połączonych przegubowo drugimi końcami z segmentem 4.
Przesuwnik 8 jest sztywną konstrukcją wyposażoną w dwa siłowniki hydrauliczne 31, połączone przegubowo z tą konstrukcją. Konstrukcja przesuwnika 8 ma dwie płozy 32, usytuowane równolegle do siebie i sztywno ze sobą połączone belką poprzeczną. Do każdej płozy 32 jest przyspawany wspornik 33 z otworem na sworzeń 34, łączący ten wspornik 33 z głowicą korpusu 35 siłownika 31. Korpus 35 siłownika 31 opiera się także na podporze 36 połączonej rozłącznie z płozą 32. Do tłoczyska siłownika 31 jest dołączony łącznik cięgna 37. Każda płoza 32 przesuwnika 8 posiada gniazdo 38 do umieszczenia stojaka rozpierającego. Dodatkowo w belce poprzecznej przesuwnika są wykonane otwory 39 do zamocowania odciągów.
Przesuwnik 8 jest usytuowany pod trasą przenośnika taśmowego. Siłowniki 31 w swoim zasadniczym położeniu roboczym są zwrócone tłoczyskami w stronę stacji zwrotnej, tak jak to pokazano na fig. 1 i na fig. 2 liniami ciągłymi. W takim położeniu przesuwnik 8 jest przystosowany do przemieszczania stacji zwrotnej w stronę trasy przenośnika za pomocą cięgien 40. Przed każdym cyklem przesuwu stacji zwrotnej przesuwnik 8 musi być jednak najpierw odsunięty od stacji zwrotnej na odległość planowanego jej przemieszczenia po zakończeniu cyklu pracy na ścianie. Tego odsunięcia od stacji zwrotnej i przemieszczenia się w stronę trasy przenośnika dokonuje przesuwnik 8 samodzielnie, po odmocowaniu korpusów 35 siłowników 31 i ich odwróceniu o kąt 180°. Siłowniki 31 przyjmują wówczas pomocnicze położenie
183 062 robocze, tak jak to pokazano liniami przerywanymi na fig. 2 i mogą przemieszczać przesuwnik 8, odsuwając go od stacji zwrotnej za pomocą cięgien 40 .zakotwionych pod trasą przenośnika lub przytwierdzonych do dowolnego urządzenia o ustalonym położeniu.
Pomocniczy siłownik wynoszący 9 jest wyposażony w podstawę 41, z którą jest połączony, za pomocą sworznia dolnego 42, korpus 43 tego siłownika 9 oraz w wieszak 44 przyłączony do tłoczyska siłownika 9 za pomocą sworznia górnego 45. W płycie podstawowej wieszaka 44 znajdują się otwory pod śruby mocujące siłownik wynoszący 9 do jednego z przyłączy 19, jakie są wykonane w ścianach bocznych 11 segmentów 1, 2, 3, 4 stacji zwrotnej. Siłowniki wynoszące 9 służą w zasadzie tylko do podciągnięcia w górę tego segmentu 1, 2, 3 lub 4 stacji, który został zagłębiony w miękkim spągu. To wyniesienie zagłębionego segmentu ma na celu ułatwienie przesuwu całej stacji zwrotnej.
fig. 3
183 062
.Οι £
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 50 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (2)

Zastrzeżenia patentowe
1. Przemieszczalna stacja zwrotna przenośnika taśmowego, zbudowana z segmentów usytuowanych posobnie i połączonych ze sobą, wyposażona w wózek podnapędowy przenośnika zgrzebłowego, zasyp urobku, łącznik trasy oraz w hydrauliczny przesuwnik do jej okresowego przemieszczania za pomocą cięgna pociągowego, znamienna tym, że przesuwnik (8), wyposażony w dwa siłowniki hydrauliczne (31), umieszczony pod trasą przenośnika taśmowego, posiada dwie płozy (32) posadowione na spągu, usytuowane równolegle do siebie i połączone ze sobą belką poprzeczną, a każda płoza (32) jest wyposażona we wspornik (33) ze sworzniem (34) do zamocowania korpusu (35) siłownika hydraulicznego (31), sztywno połączony z tą płozą (32) oraz w podporę (36) siłownika (31) połączoną z płozą (32), zaś siłowniki hydrauliczne (31) sąobracalne o kąt 180° i mogą przyjmować zasadnicze położenie robocze do przesuwu stacji zwrotnej oraz pomocnicze położenie robocze do samodzielnego przemieszczania się przesuwnika (8).
2. Przemieszczalna stacja zwrotna według zastrz. 1, znamienna tym, że jest dodatkowo wyposażona w co najmniej dwa pomocnicze siłowniki wynoszące (9), przymocowane rozłącznie w dowolnym miejscu stacji, korzystnie na ścianach bocznych (11) jednego z segmentów (1, 2, 3, 4), a każdy segment (1, 2, 3, 4) ma przyłącza (19) do rozłącznego zamocowania tych siłowników (9), usytuowane na obu ścianach bocznych (11).
PL97321983A 1997-09-06 1997-09-06 Przemieszczalna stacja zwrotna przenośnika taśmowego PL183062B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97321983A PL183062B1 (pl) 1997-09-06 1997-09-06 Przemieszczalna stacja zwrotna przenośnika taśmowego

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL97321983A PL183062B1 (pl) 1997-09-06 1997-09-06 Przemieszczalna stacja zwrotna przenośnika taśmowego

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL321983A1 PL321983A1 (en) 1999-03-15
PL183062B1 true PL183062B1 (pl) 2002-05-31

Family

ID=20070590

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97321983A PL183062B1 (pl) 1997-09-06 1997-09-06 Przemieszczalna stacja zwrotna przenośnika taśmowego

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL183062B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL321983A1 (en) 1999-03-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CN107060802B (zh) 岩巷炮掘钻装运成套设备
US6729464B2 (en) Mine conveying system
CN107725078B (zh) 一种采面顺槽循环自移超前支护系统及轨道自移系统
US4387798A (en) Cascading conveyor system
CN107100640A (zh) 履带行走式支架钻装机
US5033605A (en) Conveyor installations
CN115402730B (zh) 煤矿智能快掘随动连续运输系统
AU2009317891A1 (en) An apparatus and method for extension of conveyors
PL132639B1 (en) Apparatus for mining steep deposits,in particular coal strata and method of placing this apparatus in a steep longwall open-end
CA1095562A (en) Conveyor-mounted vehicle
US4038829A (en) Method of and apparatus for lining a tunnel
PL183062B1 (pl) Przemieszczalna stacja zwrotna przenośnika taśmowego
CN206888989U (zh) 岩巷炮掘钻装运成套设备
CN209892269U (zh) 一种改进式巷道矸石回填机
CN209799865U (zh) 一种带伸缩结构的巷道掘进用钻装锚一体机
SU880914A1 (ru) Загрузочное устройство ленточного конвейера
CN217650185U (zh) 一种与采煤机配套带式输送机用折叠式机架装置
RU2734177C1 (ru) Агрегатированный горнопроходческий комплекс
RU1774022C (ru) Крепеукладчик
CN115477125B (zh) 煤矿巷道输送机皮带架自动延伸装置及井下巷道掘进工作面运输系统
CN117780400A (zh) 一种适应巷道类型广的五臂锚杆转载机组
SU608965A1 (ru) Установка дл погрузки породы в горных выработках
SU1234295A1 (ru) Хвостова часть углового ленточного телескопического конвейера
RU2030588C1 (ru) Механизированная пневматическая крепь
CN118110519A (zh) 受料装置、采矿系统及采矿方法