PL182357B1 - Pojazd komunikacji pasażerskiej, dostosowany dla osób niepełnosprawnych - Google Patents

Pojazd komunikacji pasażerskiej, dostosowany dla osób niepełnosprawnych

Info

Publication number
PL182357B1
PL182357B1 PL31866797A PL31866797A PL182357B1 PL 182357 B1 PL182357 B1 PL 182357B1 PL 31866797 A PL31866797 A PL 31866797A PL 31866797 A PL31866797 A PL 31866797A PL 182357 B1 PL182357 B1 PL 182357B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vehicle according
vehicle
floor
platform
guide
Prior art date
Application number
PL31866797A
Other languages
English (en)
Other versions
PL318667A1 (en
Inventor
Wieslaw Szafranski
Jerzy Rogowski
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL31866797A priority Critical patent/PL182357B1/pl
Publication of PL318667A1 publication Critical patent/PL318667A1/xx
Publication of PL182357B1 publication Critical patent/PL182357B1/pl

Links

Landscapes

  • Vehicle Step Arrangements And Article Storage (AREA)

Abstract

1. Pojazd komunikacji pasażerskiej, dostosowany dla osób niepełnosprawnych, wyposażony w nadwozie z drzwiami wejście/ wyjście, zawierające poręcze i kabinę kierowcy, podwozie osadzone na kołach jezdnych, na którym osadzona jest pierwsza podłoga, a na niej fotele do siedzenia, znamienny tym, że zawiera urządzenie dźwigowe (A6) z podestem o ruchu pionowym (A4. 1) względem, drugiej podłogi (A4. 2) umieszczone korzystnie w pobliżu tylnych drzwi pojazdu, w których obszarze utworzone są boksy (B1, B2), zamykane rozłącznie zamocowanymi teleskopowymi poprzeczkami (C1, C2) oraz organicznik drogowy ruchu pionowego podestu (A4. 1), przy czym druga podłoga (A4. 2) w obszarze tylnych drzwi obniżona względem pierwszej podłogi (A4) pojazdu, zaś pomiędzy drugą podłogą (A4. 2) w obszarze tylnych drzwi a pierwszą podłogą (A4) pojazdu usytuowany jest co najmniej jeden stopień (A4.3).

Description

Przedmiotem wynalazku jest pojazd komunikacji pasażerskiej dostosowany dla osób niepełnosprawnych.
Znany autobus firmy Ikarus typ 411, dla osób niepełnosprawnych, wyposażony jest w nadwozie przystosowane do przewożenia osób niepełnosprawnych, zawierające poręcze i kabinę kierowcy oraz nisko zawieszoną podłogę na której umieszczone są fotele do siedzenia. Ponadto zawiera umieszczony w drzwiach wysuwający się podest z płyty ryiłowanej. Podest opierając się o podłoże tworzy pochylnię.
Niedogodnością takiego urządzenia jest stosowanie tylko w środkach komunikacji miejskiej o niskim zawieszeniu podwozia.
Pojazd do przewożenia osób według wynalazku wyróżnia się tym, że zawiera urządzenie dźwigowe z podestem o ruchu pionowym względem drugiej podłogi, umieszczone korzystnie w pobliżu tylnych drzwi pojazdu, w których obszarze utworzone są boksy, zamykane rozłącznie zamocowanymi teleskopowymi poprzecznymi. Urządzenie zawiera również ogranicznik drogowy ruchu pionowego podestu. Druga podłoga w obszarze tylnych drzwi jest obniżona względem pierwszej podłogi pojazdu, zaś pomiędzy drugą podłogą w obszarze tylnych drzwi a pierwszą podłogą pojazdu usytuowany jest co najmniej jeden stopień.
Korzystne jest jeśli urządzenie dźwigowe posiada mechanizm napędowy osadzony w płycie mechanizmu napędowego wyposażony w dwie pionowo usytuowane kolumny napędowe, z których każda zawiera wał napędowy, połączony za pomocą elementu sprzęgającego poprzez zębate przekładnie kątowe z silnikiem napędowym, ponadto jeśli wał napędowy każdej kolumny napędowej osadzony jest w łożysku, umieszczonym w sprzężonych mechanicznie pierwszych uchwytach i pierwszej osłonie, a następnej w drugiej osłonie w której zaopatrzony jest w gwintowaną tuleję regulacyjną opartą o gniazdo łożyska, złożone z łożyska poprzecznego oraz łożyska podłużnego, ponadto jeśli w dalszej części wał napędowy zaopatrzony jest w gwint trapezowy z nakrętką osadzoną rozłącznie w prowadnicy i podpartej sprężyną osadzoną w drugim uchwycie podestu.
Dogodnie jest również jeśli silnik napędowy stanowi silnik prądu stałego oraz jeśli silnik napędowy oraz zębate przekładnie kątowe i pierwsze uchwyty umieszczone są w obudowie połączonej z płytą mechanizmu napędowego za pomocą zatrzasków, jak również jeśli pierwsze uchwyty połączone są trwale z pierwszą osłoną i pierwsza osłona pokryta jest warstwą tworzywa sztucznego oraz połączona jest trwale z drugą osłoną z którą jest połączone sztywno gniazdo łożyska.
182 357
Ponadto korzystne jest w urządzeniu dźwigowym jeśli prowadnica składa się z tulei prowadzącej i osadzonych na niej elementów prowadzących oraz druga osłona stanowi łoże prowadnicy i ma w przekroju poprzecznym kształt wieloboku natomiast drugie uchwyty podestu są połączone rozłącznie poprzez łącznik osadzony trwale w tulei prowadzącej oraz jeśli elementy prowadzące stanowią łożyska toczne, ponadto jeśli drugi uchwyt podestu zaopatrzony jest w płetwy zabezpieczające podest przed obrotem oraz jeśli mechanizm napędowy wyposażony jest w korbę sprzężoną z zębatą przekładnią kątową do ręcznego przesuwu podestu podczas awarii.
Natomiast dogodne jest jeśli w pojeździe ogranicznik drogowy osadzony jest w obszarze ruchu prowadnicy w co najmniej jednej kolumnie napędowej i składa się z wyłączników krańcowych oraz zderzaków osadzonych trwale w prowadnicy oraz jeśli wyposażony jest w wyłącznik krańcowy górnego poziomu, środkowego poziomu i dolnego poziomu, ponadto jeśli urządzenie podparte jest poręczami i uchwytami zamocowanymi w nadwoziu pojazdu jak również jeśli wyposażony jest w tablicę sterującą urządzeniem dźwigowym dla pasażera umieszczoną w pobliżu drzwi wejściowych oraz tablicę sterującą dla kierowcy usytuowaną w kabinie kierowcy.
Zgodnie z wynalazkiem dzięki urządzeniu dźwigowemu, uzyskano możliwość w pojazdach wysoko zawieszonych, przewożenia osób niepełnosprawnych bez pomocy osób trzecich.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1, przedstawia wnętrze tylnej części autobusu, w rzucie perspektywicznym, zaś fig. 2, urządzenie dźwigowe w częściowym przekroju podłużnym, a fig. 3, urządzenie dźwigowe w częściowym przekroju podłużnym w widoku z boku.
Pokazany na fig. 1 rysunku pojazd stanowiący autobus, wyposażony w nadwozie A przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych z drzwiami wejście/ wyjście, zawiera kabinę kierowcy i poręcze Al, A2 oraz podwozie A3, na którym osadzona jest podłoga A4, a na niej fotele do siedzenia A5. Ponadto zawiera urządzenie dźwigowe A6 z podestem o ruchu pionowym A4. 1 względem podłogi A4. 2 umieszczone w pobliżu tylnych drwi autobusu, w których obszarze utworzone są boksy BI, B2, zamykane rozłącznie zamocowanymi teleskopowymi poprzeczkami Cl, C2 oraz ogranicznik drogowy ruchu pionowego podestu A4. 1, przy czym podłoga A4. 2 w obszarze tylnych drzwi jest obniżona względem A4 autobusu. Pomiędzy podłogą A4. 2 w obszarze tylnych drzwi a podłogą A4 autobusu usytuowany jest jeden stopień A4. 3. Urządzenie dźwigowe A6 podparte jest również poręczami A6. 1 oraz uchwytami A6. 2, zamocowanymi do nadwozia pojazdu A.
Pojazd wyposażony jest w tablicę sterującą AO urządzeniem dźwigowym A6 dla pasażera umieszczoną w pobliżu drzwi wejściowych oraz tablicę sterującą dla kierowcy, usytuowaną w kabinie kierowcy (nie pokazanej na rysunku).
Uwidocznione na fig. 2 rysunku, urządzenie dźwigowe A6 posiada mechanizm napędowy 1 osadzony w płycie mechanizmu napędowego 2, wyposażony w dwie pionowo usytuowane kolumny napędowe 3. 3', z których każda zawiera wał napędowy 4, który połączony jest za pomocą elementu sprzęgającego 5 poprzez zębate przekładnie kątowe 6. 6' z silnikiem napędowym 7 stanowiącym silnik prądu stałego. W każdej kolumnie napędowej 3. 3' wał napędowy 4 osadzony jest w łożysku 8, umieszczonym w sprzężonych mechanicznie uchwytach 9. 9' i osłonie 10, a następnie w drugiej osłonie 11, w której zaopatrzony jest w gwintowaną tuleję regulacyjną 12 opartą o gniazdo łożyska 13, złożone z łożyska poprzecznego 13a oraz łożyska podłużnego 13b, natomiast w dalszej części wał napędowy 4 zaopatrzony jest w gwint trapezowy z nakrętką 14 osadzoną rozłącznie w prowadnicy 15 i podpartej sprężyną 16 osadzoną w drugim uchwycie 17 podestu A4. 1.
Silnik napędowy 7 oraz zębate przekładnie kątowe 6. 6' i uchwyt 9. 9* umieszczone są w obudowie 18 połączonej z płytą mechanizmu napędowego 2 za pomocą zatrzasków 19, ponadto uchwyty 9. 9' połączone są trwale z osłoną 10, która pokryta jest warstwą tworzywa sztucznego 20 i połączona jest trwale z osłoną 11, z którą jest połączone sztywno gniazdo łożyska 13.
182 357
Prowadnica 15 składa się z tulei prowadzącej 15a i osadzonych na niej elementów prowadzących 15b, które stanowią łożyska toczne, przy czym osłona 11 stanowi łoże prowadnicy 15 i ma w przekroju poprzecznym kształt wieloboku.
Uchwyty 17 podestu A4. 1 są połączone rozłącznie poprzez łącznik 21 osadzony trwale w tulei prowadzącej 15a. Ponadto mechanzim napędowy 1 wyposażony jest w korbę 1. 1 sprzężoną z zębatą przekładnią kątową 6. 6' do ręcznego przesuwu podestu A4. 1.
Na fig. 3 rysunku, pokazany ogranicznik drogowy osadzony jest w obszarze ruchu prowadnicy 15 w jednej kolumnie napędowej 3' i składa się z wyłączników krańcowych 22 oraz zderzaków 23 osadzonych trwale w prowadnicy 15, ponadto ogranicznik drogowy wyposażony jest w wyłącznik krańcowy 22 górnego poziomu, środkowego poziomu i dolnego poziomu. Uchwyt 17 podestu A4, 1 zaopatrzony jest w płetwy 24 zabezpieczające podest A4. 1 przed obrotem.
W pojeździe komunikacji pasażerskiej, urządzenie dźwigowe działa w sposób niżej opisany.
Osoba niepełnosprawna na wózku inwalidzkim, po zatrzymaniu się pojazdu i otworzeniu tylnych drzwi oraz włączeniu urządzenia sterującego urządzenia dźwigowego A6 przez kierowcę, naciska przycisk w tablicy sterującej AO, dolnego poziomu podestu A4. 1, umieszczonej obok tylnych drzwi wejściowych pojazdu, który powoduje uruchomienie mechanizmu napędowego 1 i opuszczenie pionowe podestu A4. 1 do dolnego poziomu niskozawieszonego podwozia pojazdu, wyznaczonego ogranicznikiem 22. Następnie osoba niepełnosprawna wjeżdża wózkiem na podest A4. 1 i uruchamia przycisk w tablicy sterującej AO górnego poziomu podest A4. 1, wówczas podest A4. 1 jest za pomocą mechanizmu napędowego 1 unoszony wraz z osobą niepełnosprawną do górnego poziomu, wyznaczonego ogranicznikiem pionowego położenia 22, który pokrywa się z poziomem podłogi A4. 2. Następnie osoba niepełnosprawna wyjeżdża na wózku z podestu A4. 1 i wjeżdża do boksu BI lub boksu B2, po czym zabezpiecza się poprzeczkę Cl lub C2.
Wysiadanie z pojazdu polega na tym, że osoba niepełnosprawna odblokowuje poprzeczki Cl lub C2 i podjeżdża w pobliże drwi wejściowych, przy których znajduje się tablica sterująca AO i po uprzednim otwarciu drzwi i włączeniu urządzenia sterującego przez kierowcę, uruchamia podest A4. 1, który obniża się do dolnego poziomu i osoba niepełnosprawna wyjeżdża, opuszczając pojazd komunikacji pasażerskiej.
Czynności zawiązane z wsiadaniem i wysiadaniem osoby niepełnosprawnej, mogą być prowadzone również przez kierowcę pojazdu, który posiada umieszczoną w kabinie kierowcy, identyczną tablicę sterującą, uruchamiającą urządzenie dźwigowe A6.
W przypadku gdy, osoba niepełnosprawna nie znajduje się na wózku inwalidzkim, a wymaga tylko obniżenia stopnia, wówczas poprzez przyciśnięcie przycisku w tablicy sterującej AO, środkowego położenia podestu A4. 1, podest ten obniża się do położenia środkowego i tworzy obniżony stopień, umożliwiający swobodne wejście do wnętrza pojazdu komunikacji pasażerskiej.
182 357
Fig. 3
182 357
Fig. 2
182 357
Fig.l
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (19)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Pojazd komunikacji pasażerskiej, dostosowany dla osób niepełnosprawnych, wyposażony w nadwozie z drzwiami wejście/ wyjście, zawierające poręcze i kabinę kierowcy, podwozie osadzone na kołach jezdnych, na którym osadzona jest pierwsza podłoga, a na niej fotele do siedzenia, znamienny tym, że zawiera urządzenie dźwigowe (A6) z podestem o ruchu pionowym (A4. 1) względem, drugiej podłogi (A4. 2) umieszczone korzystnie w pobliżu tylnych drzwi pojazdu, w których obszarze utworzone są boksy (BI, B2), zamykane rozłącznie zamocowanymi teleskopowymi poprzeczkami (Cl, Ć2) oraz organicznik drogowy ruchu pionowego podestu (A4.1), przy czym druga podłoga (A4. 2) w obszarze tylnych drzwi obniżona względem pierwszej podłogi (A4) pojazdu, zaś pomiędzy drugą podłogą (A4. 2) w obszarze tylnych drzwi a pierwszą podłogą (A4) pojazdu usytuowany jest co najmniej jeden stopień (A4. 3).
  2. 2. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzenie dźwigowe (A6) posiada mechanizm napędowy (1) osadzony w płycie mechanizmu napędowego (2) wyposażony w dwie pionowo usytuowane kolumny napędowe (3, 3^), z których każda zawiera wał napędowy (4), który połączony jest za pomocą elementu sprzęgającego (5) poprzez zębate przekładnie kątowe (6, 63 z silnikiem napędowym (7), ponadto wał napędowy (4) każdej kolumny napędowej (3, 3') osadzony jest w łożysku (8), umieszczonym w sprzężonych mechanicznie pierwszych uchwytach (9, 93 i pierwszej osłonie (10), a następnie w drugiej osłonie (11), w której zaopatrzony jest w gwintowaną tuleję regulacyjną (12) opartą o gniazdo łożyska (13), złożone z łożyska poprzecznego (13a) oraz łożyska podłużnego (13b), natomiast w dalszej części wał napędowy (4) zaopatrzony jest w gwint trapezowy z nakrętką (14) osadzoną rozłącznie w prowadnicy (15) i podpartej sprężyną (16) osadzoną w drugim uchwycie (17) podestu (A4.1).
  3. 3. Pojazd według zastrz. 2, znamienny tym, że silnik napędowy (7) stanowi silnik prądu stałego.
  4. 4. Pojazd według zastrz. 2, znamienny tym, że silnik napędowy (7) oraz zębate przekładnie kątowe (6, 63 i pierwsze uchwyty (9, 93 umieszczone są w obudowie (18) połączonej z płytą mechanizmu napędowego (2) za pomocą zatrzasków (19).
  5. 5. Pojazd według zastrz. 2, znamienny tym, że pierwsze uchwyty (9, 93 połączone są trwale z pierwszą osłoną (10).
  6. 6. Pojazd według zastrz. 2, znamienny tym, że pierwsza osłona (10) pokryta jest warstwą tworzywa sztucznego (20).
  7. 7. Pojazd według zastrz. 2, znamienny tym, że pierwsza osłona (10) połączona jest trwale z drugą osłoną (11).
  8. 8. Pojazd według zastrz. 2, znamienny tym, że gniazdo łożyska (13) jest połączone sztywno z drugą osłoną (11).
  9. 9. Pojazd według zastrz. 2, znamienny tym, że prowadnica (15) składa się z tulei prowadzącej (15a) i osadzonych na niej elementów prowadzących (15b).
  10. 10. Pojazd według zastrz. 2, znamienny tym, że druga osłona (11) stanowi łoże prowadnicy (15) i ma w przekroju poprzecznym kształt wieloboku.
  11. 11. Pojazd według zastrz. 2, znamienny tym, że drugie uchwyty (17) podestu (A4.1) są połączone rozłącznie poprzez łącznik (21) osadzony trwale w tulei prowadzącej (15a).
  12. 12. Pojazd według zastrz. 9, znamienny tym, że elementy prowadzące (15b) stanowią łożyska toczne.
    182 357
  13. 13. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że ogranicznik drogowy osadzony jest w obszarze ruchu prowadnicy (15) w co najmniej jednej kolumnie napędowej (3,31).
  14. 14. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że ogranicznik drogowy składa się z wyłączników krańcowych (22) oraz zderzaków (23) osadzonych trwale w prowadnicy (15).
  15. 15. Pojazd według zastrz. 14, znamienny tym, że ogranicznik drogowy wyposażony jest w wyłącznik krańcowy (22) górnego poziomu, środkowego poziomu i dolnego poziomu.
  16. 16. Pojazd według zastrz. 2, znamienny tym, że drugi uchwyt (17) podestu (A4.1) zaopatrzony jest w płetwy (24) zabezpieczające podest (A4.1) przed obrotem.
  17. 17. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że urządzenie dźwigowe (A6) podparte jest poręczami (A6.1) oraz uchwytami (A6. 2) zamocowanymi do nadwozia pojazdu (A).
  18. 18. Pojazd według zastrz. 1, znamienny tym, że wyposażony jest w tablicę sterującą (AO) urządzeniem dźwigowym (A6) dla pasażera umieszczoną w pobliżu drzwi wejściowych oraz tablicę sterującą dla kierowcy usytuowaną w kabinie kierowcy.
  19. 19. Pojazd według zastrz. 2, znamienny tym, że mechanizm napędowy (1) wyposażony jest w korbę (1.1) sprzężona z zębatą przekładnią kątową (6, 6') do ręcznego przesuwu podestu (A4.1) podczas awarii.
    * * *
PL31866797A 1997-02-26 1997-02-26 Pojazd komunikacji pasażerskiej, dostosowany dla osób niepełnosprawnych PL182357B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31866797A PL182357B1 (pl) 1997-02-26 1997-02-26 Pojazd komunikacji pasażerskiej, dostosowany dla osób niepełnosprawnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL31866797A PL182357B1 (pl) 1997-02-26 1997-02-26 Pojazd komunikacji pasażerskiej, dostosowany dla osób niepełnosprawnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL318667A1 PL318667A1 (en) 1998-08-31
PL182357B1 true PL182357B1 (pl) 2001-12-31

Family

ID=20069301

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL31866797A PL182357B1 (pl) 1997-02-26 1997-02-26 Pojazd komunikacji pasażerskiej, dostosowany dla osób niepełnosprawnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL182357B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2420100A (en) * 2004-11-10 2006-05-17 Hool Nv Van Passenger bus with wheelchair space

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2420100A (en) * 2004-11-10 2006-05-17 Hool Nv Van Passenger bus with wheelchair space
GB2420100B (en) * 2004-11-10 2008-08-27 Hool Nv Van Improved bus

Also Published As

Publication number Publication date
PL318667A1 (en) 1998-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5180275A (en) Rotary bus lift with power stowable platform
US5524952A (en) Semi-ambulatory companion seating system and method
US6129403A (en) Folding motor vehicle entry seat for persons who use wheelchairs and others who have physical limitations
US6669266B1 (en) Door assembly for improved vehicle access
US4273498A (en) Railway car trap door lift
US5040832A (en) Automobile seat for disabled persons
KR102235701B1 (ko) 탑승기능을 가지는 휠체어
US7156443B1 (en) Golf cart seat activated safety bar device
US6821078B2 (en) Motor vehicle chair system for physically disabled persons
US20180193210A1 (en) Wheelchair vehicle entry system
KR100581297B1 (ko) 자동차 입출 시스템
GB2116940A (en) Collapsible ramp
US4039091A (en) Elevator type bus boarder
KR102235699B1 (ko) 휠체어 이용자용 탑승장치
US20050214104A1 (en) Lift mechanism for a seating device
AU3348899A (en) A lifting device for railway vehicles
US4475861A (en) Automobile occupant hoist
PL182357B1 (pl) Pojazd komunikacji pasażerskiej, dostosowany dla osób niepełnosprawnych
DE2852228C2 (de) Kraftfahrzeug mit Hubeinrichtung
JP4742363B2 (ja) バス昇降床装置
JPH11291808A (ja) 旅客運送のための車両
GB2063062A (en) Invalid seats
DE102017205080A1 (de) Kraftfahrzeug mit mobilem Fahrzeugsitz und mobiler Fahrzeugsitz
JP3042326B2 (ja) 車両用シートの昇降装置
DE202009004618U1 (de) Treppensteiggerät