PL182256B1 - Zatyczka pojemnika i sposób wytwarzania zatyczki pojemnika PL - Google Patents

Zatyczka pojemnika i sposób wytwarzania zatyczki pojemnika PL

Info

Publication number
PL182256B1
PL182256B1 PL97319194A PL31919497A PL182256B1 PL 182256 B1 PL182256 B1 PL 182256B1 PL 97319194 A PL97319194 A PL 97319194A PL 31919497 A PL31919497 A PL 31919497A PL 182256 B1 PL182256 B1 PL 182256B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
chamber
cover
retaining element
stopper
plug
Prior art date
Application number
PL97319194A
Other languages
English (en)
Other versions
PL319194A1 (en
Inventor
Jacques R F Dafflon
Pierre O M Reymond
Original Assignee
Plaspaq Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Plaspaq Sa filed Critical Plaspaq Sa
Publication of PL319194A1 publication Critical patent/PL319194A1/xx
Publication of PL182256B1 publication Critical patent/PL182256B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D51/00Closures not otherwise provided for
    • B65D51/24Closures not otherwise provided for combined or co-operating with auxiliary devices for non-closing purposes
    • B65D51/26Closures not otherwise provided for combined or co-operating with auxiliary devices for non-closing purposes with means for keeping contents in position, e.g. resilient means
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D51/00Closures not otherwise provided for
    • B65D51/24Closures not otherwise provided for combined or co-operating with auxiliary devices for non-closing purposes
    • B65D51/28Closures not otherwise provided for combined or co-operating with auxiliary devices for non-closing purposes with auxiliary containers for additional articles or materials
    • B65D51/30Closures not otherwise provided for combined or co-operating with auxiliary devices for non-closing purposes with auxiliary containers for additional articles or materials for desiccators

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)
  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)
  • Medical Preparation Storing Or Oral Administration Devices (AREA)
  • Load-Engaging Elements For Cranes (AREA)
  • Blow-Moulding Or Thermoforming Of Plastics Or The Like (AREA)
  • Footwear And Its Accessory, Manufacturing Method And Apparatuses (AREA)
  • Table Devices Or Equipment (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)
  • Pressure Vessels And Lids Thereof (AREA)
  • Infusion, Injection, And Reservoir Apparatuses (AREA)

Abstract

1. Zatyczka pojemnika, zwlaszcza rurki lub buteleczki, obejmujaca komore, pusta lub zawierajaca przynajmniej aktywny srodek, szczególnie srodek suszacy, taki jak zel krzemionkowy, wegiel aktywny, srodek zapachowy, srodek konserwujacy, taki jak naftalen, i element uszczelniajacy i przytrzymujacy, a ponadto tasme gwarancyjna wraz z ele- mentem przytrzymujacym i uklad sprezyn naciskowych, przy czym górna krawedz komory stanowi czesc pokrywy, która jest oddalona od osi srodkowej zatyczki i ma zblizony ksztalt do ksztaltu tej komory, przy czym korzystnie czesc pokrywy wykonana jest w formie pierscienia, a ponadto posiada ona zwlaszcza przekrój poprzeczny o ksztalcie prostokatnym, kwadratowym, okraglym, owalnym, lub eliptycznym, oraz tasme gwarancyjna wraz z elementem przytrzymujacym znajdujaca sie na skierowanym ku dolowi przedluzeniu czesci pokrywy, a poza tym uklad sprezyn na- ciskowych umieszczony jest w dolnej czesci zatyczki oraz na przedluzeniu scianki bocznej komory, które skierowane jest w dól, znamienna tym, ze boczna scianke zewnetrzna (8a) ko- mory (1) stanowi element uszczelniajacy i.......................... 9. Sposób wytwarzania zatyczki pojemnika, znam ien- ny tym, ze w pierwszym etapie wytwarza sie osobno potrze- bne czesci, w drugim etapie przy zastosowaniu krawedzi przytrzymujacej (11) wprowadza sie i przylacza lub przy- mocowuje element (12), a p rzy ............................................. FIG. 4 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zatyczka pojemnika i sposób wytwarzania zatyczki pojemnika.
Zatyczki, zaopatrzone w taśmę gwarancyjną lub też bez niej, znane ze stanu techniki i przedstawione zostały na fig. 1-3 rysunku, które są widokami zatyczek z boku i częściowo w przekroju osiowym.
Na fig. 1 przedstawiono zatyczkę z taśmą gwarancyjną pierwszej generacji. W przypadku tej zatyczki pokrywa pełni rolę nośnika czterech elementów, a mianowicie: ścianki komory, sprężyny naciskowej, uchwytu oraz taśmy gwarancyjnej. Jeśli ta zatyczka przewidziana jest do zamykania rurki o wewnętrznej średnicy równej 27 mm, zaś komora do przechowywania środka suszącego charakteryzuje się objętością 2,56 cm3, wówczas waży ona bez kartonu i środka suszącego 56-5,5 g. Elementy umieszczone są w ustalonych odstępach.
Zatyczka tego rodzaju wykonana być może tylko wewnątrz bardzo skomplikowanego urządzenia do wytłaczania. Formowanie odbywa się z konieczności w pięciu etapach, w wyniku czego czas cyklu znacząco się wydłuża.
Na fig. 2 przedstawiona została zatyczka wraz z taśmą gwarancyjną w przypadku której sprężyna naciskowa umieszczona jest na przedłużeniu uchwytu.
W zestawieniu z zatyczką pokazaną na fig. 1, pokrywa jest tu już nośnikiem tylko trzech elementów. Zatyczka ta, wykorzystana w podobnym celu, jak to zostało popisane powyżej, waży 5,0 g i można ją przy tym, w zestawieniu z zatyczką przedstawioną na fig. 1, łatwiej i szybciej wyprodukować. W przypadku tej zatyczki formowanie odbywać się może w czterech etapach. Jako że sprężyna naciskowa znajduje się na przedłużeniu uchwytu, między wymiarem zewnętrznym sprężyny naciskowej, a wewnętrzną średnicą otworu pojemnika pozostaje bardzo niewiele luzu. Dlatego też zatyczka ta musi być bardzo dokładnie wprowadzana do otworu pojemnika; w przeciwnym przypadku sprężyna naciskowa zostanie uszkodzona.
Figura 3 przedstawia zatyczkę wraz z taśmą gwarancyjną. Zatyczka ta posiada pustą komorę. Ze względu na tę komorę, część pokrywy przesunięta jest w dół. Pozwala to na zmniejszenie wymiaru zewnętrznego sprężyny naciskowej w stosunku do zatyczki pokazanej na fig. 2, pozostając przy tym przy korzystnym formowaniu w czterech etapach.
Zatyczka ta, w przypadku opisanego powyżej zastosowania, waży tylko 3,5 g. W pustej komorze mogą się zbierać niepożądane substancje, jak na przykład kurz.
Ażeby zachować przyjętą objętość komory wynoszącą około 2,6 cm3, konieczne jest ze względu na zmniejszoną średnicę tej komory, odpowiednie zwiększenie jej wysokości o długość d. W wyniku tego aktywna strefa sprężyny naciskowej zostanie odpowiednio zmniejszona.
W przypadku zatyczek pokazanych na figurach 1-3 rysunku, środek suszący wprowadzany być musi od strony sprężyny naciskowej, to jest od dołu. Następnie od tej samej strony wprowadzony być musi kartonowy krążek, zamocowany za pomocą wywinięcia pobocznicy.
W przypadku wszystkich opisywanych powyżej zatyczek środek suszący wprowadza się w osobnym etapie.
182 256
Urządzenia do wytłaczania takich zatyczek są bardzo skomplikowane, a przy tym drogie, również w eksploatacji.
Opisane powyżej zatyczki wykonane są z jednego kawałka materiału.
Odlewanie ciśnieniowe jednego tylko kawałka pociąga za sobą również i to, że wszystkie elementy wykonane są z tego samego tworzywa i są tego samego koloru.
W FR-A-1 090 874 opisana została zatyczka o mniejszej ilości funkcji i dla innych zastosowań. Nie została tam opisana ani taśma gwarancyjna ani też system sprężyn naciskowych. Zatyczka ta składa się z korpusu i pokrywy. Ów korpus i pokrywa mogą być rozłączone w celu wymiany środka suszącego.
Dokument DE-U-92 03 763.1 opisuje zatyczkę pojemnika z pokrywą zaopatrzoną w biegnący wokół pierścień zabezpieczający, który może być oderwany. Połączenia wykonywane są z fragmentów ścianek pierścienia zabezpieczającego przy użyciu ultradźwięków.
Zatyczka ta wykonana jest z jednego kawałka i jest jednobarwna. Zatyczka ta należy do zatyczek pierwszej generacji; jest ona opisana powyżej i pokazana na fig. 1.
Przedmiotem wynalazku jest zatyczka pojemnika, przykładowo rurki lub buteleczki, obejmująca komorę, pustą lub zawierającą przynajmniej aktywny środek, przykładowo środek suszący, taki jak żel krzemionkowy, węgiel aktywny, środek zapachowy, środek konserwujący, taki jak naftalen. Poza tym zatyczka obejmuje element uszczelniający lub przytrzymujący, a ponadto również taśmę gwarancyjną wraz z elementem przytrzymującym lub układ sprężyn naciskowych. Górną krawędź komory stanowi część pokrywy, która jest oddalona od osi środkowej zatyczki i dostosowania kształtem do tej komory, przy czym zgodnie z korzystnym rozwiązaniem, część pokrywy wykonana jest w formie pierścienia, a ponadto ma ona zwłaszcza prostokątny, kwadratowy, okrągły, owalny lub eliptyczny przekrój poprzeczny. Zatyczka obejmuje również taśmę gwarancyjną wraz z elementem przytrzymującym znajdującą się na skierowanym ku dołowi przedłużeniu części pokrywy. Układ sprężyn naciskowych umieszczony jest w dolnej części zatyczki oraz na przedłużeniu ścianki bocznej komory, które skierowane jest w dół.
Istota wynalazku polega na tym, że boczną ściankę zewnętrzną komory stanowi element uszczelniający lub przytrzymujący. Strefa graniczna między boczną ścianką wewnętrzną komory a górną powierzchnią części pokrywy jest połączona z elementem zamykającym, dopasowanym wielkością i kształtem do tej komory, przy czym dolną część bocznej ścianki komory stanowi krawędź przytrzymująca, zwrócona w kierunku osi środkowej. Komora wyposażona jest w dno, w którym znajdują się otworki. W komorze znajdującej się między boczną ścianką zewnętrzną komory, a częścią pokrywy i taśmą gwarancyjną z elementem przytrzymującym, zamocowana jest górna część ścianki pojemnika, wprowadzana do wnętrza tej komory.
Korzystnie, komora ma formę cylindra, kuli lub półkuli.
Element uszczelniający i przytrzymujący wykonany jest w formie uchwytu, lub przynajmniej jednego rowka lub pasemka, korzystnie trzech rowków lub pasemek.
Część pokrywy oraz taśma gwarancyjna wraz z elementem przytrzymującym wykonane są z jednego a korzystnie z dwóch różnych kawałków, które połączone są ze sobą w sposób rozdzielny, i zaopatrzone są w strefy brzegowe, sąsiadujące ze sobą które umieszczone są zwłaszcza schodkowo lub też są pochyłe.
Układ sprężyn naciskowych ma prostą lub spiralną stożkową lub cylindryczną formę, a ponadto jest on połączony z krawędzią przytrzymującą lub dnem.
W dnie zatyczki znajduje się od dwóch do około pięćdziesięciu otworków, które przykryte są osłoną wykonaną korzystnie z kartonu, tektury, papieru, tkaniny lub folii piankowych, przy czym osłona ta jest przymocowana do dna.
Przedmiotem wynalazku jest również sposób wytwarzania zatyczki pojemnika, w którym w pierwszym etapie wytwarza się osobno potrzebne części. W drugim etapie, przy zastosowaniu krawędzi przytrzymującej wprowadza się i przyłącza; lub przymocowuje dodatkowy element, a przy zastosowaniu dna z otworkami wprowadza się osłonę, którą również przymo
182 256 cowuje się, a następnie, wprowadza się od góry do wnętrza komory aktywny środek. Potem, w czwartym etapie zamyka się komorę zatyczki za pomocą elementu zamykającego, a ponadto w przypadku, gdy taśma gwarancyjna wraz z elementem przytrzymującym stanowią pojedynczy element, łączy się go z częścią pokrywy w rejonie stref brzegowych, między pierwszym a drugim etapem lub w trakcie czwartego etapu lub też bezpośrednio po nim.
Korzystnie, poszczególne elementy zatyczki wytłacza się w urządzaniu do wytłaczania.
Według wynalazku, łączy się wszystkie elementy poprzez termiczne zgrzewanie, zgrzewanie z wykorzystaniem ultradźwięków, za pomocą lasera, lub też poprzez sklejanie lub zahaczanie.
Zatyczka według wynalazku ma mniejszy ciężar niż znane zatyczki i jest łatwo i wygodnie nasadzona na pojemnik. Ukształtowanie zatyczki pozwala na wykonanie jej z różnych materiałów o różnych kolorach.
Sposób wykonania zatyczki jest prosty i tani.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 4 przedstawia widok z boku, częściowo w przekroju osiowym, zatyczki według wynalazku; fig. 5 - przekrój osiowy zatyczki według wynalazku; fig. 6 - przekrój osiowy zatyczki według wynalazku, przy czym element zamykający nie został tu naszkicowany; fig. 7 widok z góry na wykonanie zgodnie z fig. 6; fig. 8a do 8f przedstawiają możliwe kształty otworków w dnie; fig. 9a i 9b przedstawiają schematycznie możliwy sposób zgrzania z elementem zamykającym
Poniższa tabela zawiera między innymi wartości promieni r i wysokości h zatyczek znanych ze stanu techniki oraz takiej, która jest przedmiotem tego wynalazku i która wykonana została zgodnie z preferowanym sposobem wykonania.
Zatyczka zgodnie z fig. nr Waga zatyczki (g) Promień r (mm) Wysokość h (mm) Pojemność komory (cm3)
1 5,5 7,5 7,25 2,56
2 5,0 8 6,5 2,61
3 3,5 7,5 8 2,83
4 3,05 12,4 3,55 3,4
Z tabeli tej widać, że w zestawieniu ze znanymi zatyczkami, waga zatyczki będącej przedmiotem wynalazku może być zredukowana o około 13%.
Z danych tych wynika również to, że pojemność komory 1 została znacząco powiększona. Wysokość h4 równa się w przybliżeniu tylko połowie poszczególnych wysokości hl do h3. W porównaniu z poszczególnymi promieniami rl do r3 promień r4 znacznie się wydłużył.
Z tego wynika, że układ sprężyn naciskowych 6 przy takiej samej długości poszczególnych sprężyn posiada znacznie większą strefę aktywną.
Powiększenie objętości komory daje tę korzyść, że przy wprowadzeniu takiej samej ilości aktywnego środka 2 nie jest on stłoczony wewnątrz komory 1.
Pozwala to na utrzymanie elastyczności ścianki bocznej 8 zapewniając przy tym uszczelniającą lub przytrzymującą funkcję elementu 3.
Element uszczelniający lub przytrzymujący 3 wykonany jest zgodnie z preferowanym rozwiązaniem w formie uchwytu, przy czym możliwe jest również wykonanie rowków lub pasemek. Element 3 zapewnić musi pożądaną szczelność w kontakcie z płynami, takimi jak woda, a ponadto wilgocią, kurzem lub gazami, takimi jak tlen.
Dolna część komory 1 wykonana być może na dwa sposoby:
A. Dolna część ścianki bocznej 8 wykonana jest w formie krawędzi przytrzymującej 11 zwróconej w kierunku osi środkowej zatyczki. Na krawędź 11 nakładany jest od góry element 12. Element 12 jest zgrzewany lub sklejany z krawędzią przytrzymującą 11. Możliwe jest również zamocowanie poprzez zahaczenie.
182 256
B. Dolna część komory 1 wykonana jest w formie dna 13 z otworkami 14. Na dno 13 nakładana być może osłona 12a. Może być ona przymocowana do dna 13.
Element 12, względnie dno 13 z otworkami 14 i ewentualnie osłoną 12a wykonane są w taki sposób, że wprowadzany od góry do komory 1 środek aktywny 2 jest przytrzymywany i może oddziaływać po drugiej stronie wymienionych elementów.
Ilość oraz kształt otworków 14 dostosowana jest do potrzeb. Możliwe kształty tych otworków przedstawione są na fig. 8a do 8f.
Układ sprężyn naciskowych 6 obejmuje zazwyczaj pięć poszczególnych spiral i połączony jest z krawędzią przytrzymującą 11 lub dnem 13. W większości przypadków układ sprężyn naciskowych 6 charakteryzuje się cylindryczną formą.
Odpowiedni stożkowy kształt daje korzyść łatwiejszego formowania za pomocą urządzenia do wytłaczania. Jako że przy stożkowym kształcie układu sprężyn naciskowych 6 przestrzeń między poszczególnymi spiralami jest całkowicie wolna, aktywna strefa tego układu odpowiednio się zwiększa.
Górną krawędź komory 1 stanowi część 7 pokrywy, która oddalona jest od osi środkowej zatyczki i dostosowana kształtem do tej komory. Zgodnie z preferowanym rozwiązaniem część 7 pokrywy wykonana jest w formie pierścienia. Strefa graniczna 9 między boczną ścianką wewnętrzną 8b a górną powierzchnią 7a części 7 pokrywy charakteryzuje się tym, że może być połączona z elementem zamykającym 10, dopasowanym wielkością i kształtem do komory 1. W zależności od rodzaju użytego środka aktywnego połączenie w strefie granicznej 9 musi być odpowiednio dobrane. W razie wprowadzania do komory 1 środka suszącego wskazane jest zgrzewanie, nie przepuszczające wody. Możliwy sposób takiego zgrzewania przedstawiony jest schematycznie na fig. 9a i 9b. Element zamykając 10 może być wykonany z przezroczystego materiału.
Jest to korzystne ze względu na to, że dzięki temu można naocznie stwierdzić, czy wewnątrz znajduje się jeszcze środek aktywny 2, jak na przykład środek zapachowy lub konserwujący o stałej konsystencji. Z drugiej strony przezroczysty element zamykający 10 umożliwia obserwowanie optycznego wskaźnika.
Dzięki temu można przykładowo stwierdzić, czy środek suszący, jak na przykład żel błękitny, charakteryzuje się jeszcze wystarczającą aktywnością. Wskaźniki wprowadzone dodatkowo do komory 1 mogą być również obserwowane dzięki zastosowaniu przezroczystego elementu zamykającego 10. Grubość elementu zamykającego 10 wyznaczana jest zazwyczaj w zależności od wielkości zatyczki i wynosić może przykładowo 1 mm.
Na skierowanym ku dołowi przedłużeniu 18 wspomnianej wyżej części 7 pokrywy znajduje się taśma gwarancyjna 4 wraz z elementem przytrzymującym 5.
Ażeby ułatwić pierwsze i każde następne otwieranie pojemnika zamykanego zatyczką będącą przedmiotem niniejszego wynalazku preferowane jest, by powierzchnia przedłużenia 18 skierowana do zewnątrz nie była równa ani gładka. Dlatego też korzystne jest, by wzdłuż skierowanej na zewnątrz powierzchni przedłużenia 18 biegły elementy pomocnicze 20, ułatwiające otwieranie. Elementy pomocnicze 20 stanowić mogą przykładowo rowki, nacięcia, występy i tym podobne. Rowki takie mogą być umieszczone przy sobie tworząc zagłębienia, lub też mogą być zastąpione występami. Na ogół powierzchnia ta jest zaopatrzona w pewne elementy lub też jest wytłaczana.
Na usytuowanej na zewnątrz powierzchni elementu zamykającego 10 umieszczona być może prosta instrukcja otwierania pojemnika zamykanego zatyczką będącą przedmiotem tego wynalazku.
Preferowane jest zaopatrzenie przedłużenia 18 w przynajmniej jedno do około czterech nacięć 19, co ułatwiałoby pierwsze otwieranie pojemnika.
Jeśli element główny, obejmujący między innymi część 7 pokrywy, oraz taśma gwarancyjna 4 wraz z elementem przytrzymującym 5 wykonane są z jednego kawałka, wówczas elementy te wykonane są z tego samego materiału i w tym samym kolorze. W takim przypadku
182 256 taśma gwarancyjna 4 połączona jest z elementem głównym za pośrednictwem przerywanych mostków, będących wyznaczonymi miejscami przełamania.
Zgodnie z korzystnym rozwiązaniem, element główny oraz taśma gwarancyjna 4 wraz z elementem przytrzymującym 5 stanowią dwa osobne elementy, które są oddzielnie wytwarzane i charakteryzują się różnymi kolorami.
Daje to tę korzyść, że gwarancja pierwszego otwarcia jest bardziej widoczna.
Zgodnie z tym sposobem wykonania część 7 pokrywy oraz taśma gwarancyjna 4 wraz z elementem przytrzymującym 5 zaopatrzone są w strefy brzegowe 17, sąsiadujące ze sobą i do siebie dostosowane. Strefy brzegowe 17 mogą być umieszczone schodkowo lub też mogą być pochyłe. Mogą one być ze sobą połączone poprzez zgrzanie lub sklejenie. Zgrzanie, względnie sklejenie może być przeprowadzone na całej długości lub też, korzystniej, w pojedynczych, odosobnionych punktach. Zgrzanie może być dokonane w sposób termiczny, albo z wykorzystaniem ultradźwięków lub też lasera.
Mechaniczny opór obu elementów połączonych w ten sposób jest taki, że połączenie to jest trwałe, gdy nad zgrubieniem zewnętrznym 21, na pojemnik nasadzona jest opisywana tu zatyczka, natomiast przy pierwszym otwieraniu połączenie to łatwo ulega zniszczeniu w wyniku działania sił z zewnątrz. W przekroju osiowym zgrubienie zewnętrzne 21 może mieć formę haczyka.
Element przytrzymujący 5 obejmować może pewną liczbę wrębów, przykładowo od 2 do 10, korzystnie 6. Wręby te są wykonane, umieszczone i dostosowane do zgrubienia zewnętrznego 21 w ten sposób, że nie sposób usunąć zatyczki będącej przedmiotem niniejszego wynalazku, dopóki element główny połączony jest z taśmą gwarancyjną 4.
Przy pierwszym otwieraniu element przytrzymujący 5 przytrzymywany jest przez zgrubienie zewnętrzne 21, zaś rozdzielenie elementu głównego i taśmy gwarancyjnej 4 przebiega wzdłuż strefy brzegowej 17.
Pojemnikiem może być metalowa rurka, przykładowo z aluminium, lub też może być ona wykonana z tworzywa sztucznego, przykładowo z polipropylenu, polistyrenu lub politereftalanu etylenu.
W pierwszym etapie postępowania będącego przedmiotem wynalazku wytwarza się osobno poszczególne części wewnątrz urządzenia wytłaczającego. I tak wytwarza się z osobna poszczególne elementy: taśmę gwarancyjną 4 wraz z elementem przytrzymującym 5, element główny, obejmujący części 1, 3, 6, 7 i 18 i element zamykający 10.
Jeśli element główny zaopatrzony jest w krawędź przytrzymującą 11, wówczas kolejnym etapem jest wprowadzenie elementu 12 oraz jego odpowiednie przyłączenie lub zamocowanie. Jeśli natomiast element główny zaopatrzony jest w dno 13 z otworami 14, wówczas może być wprowadzona i ewentualnie zamocowana osłona 12a.
W taki oto sposób wykonana jest dolna część komory 1. Do przygotowanej w ten sposób komory 1 wprowadzony być może od góry aktywny środek 2. Następnym etapem jest zamknięcie komory 1 z pomocą elementu zamykającego 10.
Jeśli taśma gwarancyjna 4 oraz element przytrzymujący 5 wykonane są w formie jednego kawałka, wówczas musi on być jeszcze połączony z elementem głównym. Połączenie to przebiega wzdłuż stref brzegowych 17.
Zgodnie z korzystnym rozwiązaniem połączenie to jest ostatnim etapem procesu wytwarzania zatyczki będącej przedmiotem tego wynalazku.
182 256
Fig.5
182 256
182 256
Rg.8e Rg.8f
182 256
182 256
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 4,00 zł.

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zatyczka pojemnika, zwłaszcza rurki lub buteleczki, obejmująca komorę, pustą lub zawierającą przynajmniej aktywny środek, szczególnie środek suszący, taki jak żel krzemionkowy, węgiel aktywny, środek zapachowy, środek konserwujący, taki jak naftalen, i element uszczelniający i przytrzymujący, a ponadto taśmę gwarancyjną wraz z elementem przytrzymującym i układ sprężyn naciskowych, przy czym górną krawędź komory stanowi część pokrywy, która jest oddalona od osi środkowej zatyczki i ma zbliżony kształt do kształtu tej komory, przy czym korzystnie część pokrywy wykonana jest w formie pierścienia, a ponadto posiada ona zwłaszcza przekrój poprzeczny o kształcie prostokątnym, kwadratowym, okrągłym, owalnym, lub eliptycznym, oraz taśmę gwarancyjną wraz z elementem przytrzymującym znajdującą się na skierowanym ku dołowi przedłużeniu części pokrywy, a poza tym układ sprężyn naciskowych umieszczony jest w dolnej części zatyczki oraz na przedłużeniu ścianki bocznej komory, które skierowane jest w dół, znamienna tym, że boczną ściankę zewnętrzną (8a) komory (1) stanowi element uszczelniający i przytrzymujący (3), a strefa graniczna (9) między boczną ścianką wewnętrzną (8b) komory (1) a górną powierzchnią (7a) części (7) pokrywy jest połączona z elementem zamykającym (10), dopasowanym wielkością i kształtem do komory (1), przy czym dolną część bocznej ścianki (8) komory (1) stanowi krawędź przytrzymująca (11), zwrócona w kierunku osi środkowej, i tym, że komora (1) wyposażona jest w dno (13), w którym znajdują się otworki (14), a ponadto w komorze (15), między boczną ścianką zewnętrzną (8a) komory (1), a częścią pokrywy (7) i taśmą gwarancyjną (4) z elementem przytrzymującym (5) zamocowana jest górna część ścianki (16) pojemnika, wprowadzana do wnętrza komory (15).
  2. 2. Zatyczka według zastrz. 1, znamienna tym, że komora (1) ma formę cylindra, kuli lub półkuli.
  3. 3. Zatyczka według zastrz. 1, znamienna tym, że element uszczelniający i przytrzymujący (3) wykonany jest w formie uchwytu, lub przynajmniej jednego rowka lub pasemka, korzystnie trzech rowków lub pasemek.
  4. 4. Zatyczka według zastrz. 1, znamienna tym, że część (7) pokrywy oraz taśma gwarancyjna (4) wraz z elementem przytrzymującym (5) wykonane są z jednego, a korzystnie z dwóch różnych kawałków, które połączone są ze sobą w sposób rozdzielny.
  5. 5. Zatyczka według zastrz. 1 albo 4, znamienna tym, że część (7) pokrywy oraz taśma gwarancyjna (4) wraz z elementem przytrzymującym (5) zaopatrzone są w strefy brzegowe (17), sąsiadujące ze sobą, które umieszczone sąschodkowo a korzystnie są pochyłe.
  6. 6. Zatyczka według zastrz. 1, znamienna tym, że z krawędzią przytrzymującą (11) lub dnem (13) połączony jest układ sprężyn naciskowych (6) mający prostą lub spiralną stożkową lub cylindryczną formę.
  7. 7. Zatyczka według zastrz. 1 albo 4, znamienna tym, że część (7) pokrywy połączona jest z elementem przytrzymującym (10).
  8. 8. Zatyczka według zastrz. 1, znamienna tym, że w dnie (13) znajduje się od dwóch do około pięćdziesięciu otworków (14), które ewentualnie przykryte są osłoną (12a), wykonaną korzystnie z kartonu, tektury, papieru, tkaniny lub folii piankowych, przy czym osłona ta jest przymocowana do dna (13).
  9. 9. Sposób wytwarzania zatyczki pojemnika, znamienny tym, że w pierwszym etapie wytwarza się osobno potrzebne części, w drugim etapie przy zastosowaniu krawędzi przytrzymującej (11) wprowadza się i przyłącza lub przymocowuje element (12), a przy zastosowaniu dna (13) z otworkami (14) wprowadza się osłonę (12a), którą również przymocowuje się,
    182 256 a następnie, wprowadza się od góry do wnętrza komory (1) aktywny środek (2), i potem w czwartym etapie zamyka się komorę (1) za pomocą elementu zamykającego (10), a ponadto w przypadku, gdy taśma gwarancyjna (4) wraz z elementem przytrzymującym (5) stanowią pojedynczy element, łączy się go z częścią (7) pokrywy w rejonie stref brzegowych (17) między pierwszym a drugim etapem lub w trakcie czwartego etapu lub też bezpośrednio po nim.
  10. 10. Sposób wytwarzania zatyczki według zastrz. 9, znamienny tym, że poszczególne jej elementy wytłacza się w urządzeniu do wytłaczania.
  11. 11. Sposób wytwarzania zatyczki według zastrz. 9, znamienny tym, że łączy się wszystkie elementy poprzez termiczne zgrzewanie, zgrzewanie z wykorzystaniem ultradźwięków, za pomocą lasera, lub też poprzez sklejenie lub zahaczenie.
    * * *
PL97319194A 1996-03-28 1997-03-27 Zatyczka pojemnika i sposób wytwarzania zatyczki pojemnika PL PL182256B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CH00811/96A CH691588A5 (de) 1996-03-28 1996-03-28 Stopfen für einen Behälter.

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL319194A1 PL319194A1 (en) 1997-09-29
PL182256B1 true PL182256B1 (pl) 2001-11-30

Family

ID=4195736

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL97319194A PL182256B1 (pl) 1996-03-28 1997-03-27 Zatyczka pojemnika i sposób wytwarzania zatyczki pojemnika PL

Country Status (13)

Country Link
EP (1) EP0798228B1 (pl)
AT (1) ATE200063T1 (pl)
CH (1) CH691588A5 (pl)
CZ (1) CZ290296B6 (pl)
DE (1) DE59703211D1 (pl)
DK (1) DK0798228T3 (pl)
ES (1) ES2108673T3 (pl)
GR (2) GR970300045T1 (pl)
HU (1) HU218582B (pl)
NO (1) NO311176B1 (pl)
PL (1) PL182256B1 (pl)
PT (1) PT798228E (pl)
SI (1) SI0798228T1 (pl)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
ATE232177T1 (de) * 1998-07-18 2003-02-15 Gaplast Gmbh Stopfen mit spiralniederhalter
ES1055154Y (es) * 2003-07-04 2004-02-01 Fabri Plast S A Tapon con contenedor para desecante.
GB2422813B (en) * 2005-02-04 2007-01-10 Henry Hobhouse Transportable system
DE102005059675B4 (de) * 2005-12-12 2013-04-11 Sanner Gmbh Verschluss und Verfahren zu dessen Herstellung
DE102006001881A1 (de) * 2006-01-13 2007-07-19 Roche Diagnostics Gmbh Verpackungskassette für Reagenzienträger
CN201427724Y (zh) * 2009-03-27 2010-03-24 赵舜培 一种密封结构
CN103167992B (zh) * 2010-08-20 2016-01-20 刘益明 分配盖
DE102020129998B3 (de) * 2020-11-13 2021-10-28 Gaplast Gmbh Stopfen für einen Behälter

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR1090874A (fr) * 1952-11-24 1955-04-05 Perfectionnements aux bouchons exsiccateurs
FR1213774A (fr) * 1958-12-10 1960-04-04 Travail Mecanique Du Verre Soc Bouchon compensateur pour flacons à comprimés et produits analogues
FR1533983A (fr) * 1967-06-13 1968-07-26 Geigy Lab Bouchon, plus particulièrement destiné à des tubes ou autres récipients pour pilules, dragées ou comprimés
FR2276238A1 (fr) * 1974-06-28 1976-01-23 Bouchage Mecanique Capsule inviolable a crans
DE9203763U1 (pl) * 1992-03-12 1992-05-21 Gaplast Gmbh, 8111 Altenau, De

Also Published As

Publication number Publication date
ES2108673T1 (es) 1998-01-01
DE59703211D1 (de) 2001-05-03
PT798228E (pt) 2001-09-28
CZ290296B6 (cs) 2002-07-17
CZ95097A3 (en) 1997-12-17
HUP9700665A3 (en) 1999-03-01
HUP9700665A2 (en) 1997-12-29
ATE200063T1 (de) 2001-04-15
NO971452D0 (no) 1997-03-26
NO971452L (no) 1997-09-29
GR970300045T1 (en) 1997-11-28
NO311176B1 (no) 2001-10-22
EP0798228B1 (de) 2001-03-28
SI0798228T1 (pl) 2001-08-31
HU9700665D0 (en) 1997-05-28
HU218582B (hu) 2000-10-28
EP0798228A1 (de) 1997-10-01
GR3035815T3 (en) 2001-07-31
DK0798228T3 (da) 2001-06-18
PL319194A1 (en) 1997-09-29
ES2108673T3 (es) 2001-08-16
CH691588A5 (de) 2001-08-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4646948A (en) Measuring container with modified pour-spout and method and apparatus for filling the same
US7828168B2 (en) Vacuum-operated trash receptacle
EP2280882B1 (en) Vial with non-round seal
US5996427A (en) Liquid sample storage device
US4185754A (en) Collapsible recloseable dispenser packet with two part resealable closure
US4776458A (en) Materials container
KR890003338A (ko) 점성물질을 배출하기 위한 탄력압착 배출 패키지
KR840001095A (ko) 플래스틱 용기
US5279797A (en) Disposable liquid reagent cartridge and receptacle therefor
KR20020037581A (ko) 용기
PL182256B1 (pl) Zatyczka pojemnika i sposób wytwarzania zatyczki pojemnika PL
FI82013B (fi) Foerbaettrad behaollare av syntetiskt termoplastskivmaterial och saerskilt laemplig foer aegg.
MX2011002483A (es) Contenedor con dos tapas opuestas.
JPH107159A (ja) キャップ付き容器
US6752288B1 (en) Expandable serving tray
US5332112A (en) Partitioned bottle
EP0441529A2 (en) Wet tissue dispenser
JPH0479912B2 (pl)
EP0373199B1 (en) Casing for storing and protecting objects
ES2255353B1 (es) Tapa contenedora para envase.
EP0148894A1 (en) Improved container
USD367423S (en) Container
US4391368A (en) Packaging and dispensing system
US3261500A (en) Disposable foam plastic cup dispenser
CA1195656A (en) Moisture absorbent condiment container

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080327