PL178813B1 - Sposób i układ do regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym - Google Patents
Sposób i układ do regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczymInfo
- Publication number
- PL178813B1 PL178813B1 PL96312702A PL31270296A PL178813B1 PL 178813 B1 PL178813 B1 PL 178813B1 PL 96312702 A PL96312702 A PL 96312702A PL 31270296 A PL31270296 A PL 31270296A PL 178813 B1 PL178813 B1 PL 178813B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- compressor
- chamber
- temperature
- evaporator
- cooling
- Prior art date
Links
Landscapes
- Devices That Are Associated With Refrigeration Equipment (AREA)
Abstract
1. Sposób regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym z co
najmniej dwiema komorami, w którym cyklicznie mierzy się temperaturę
w każdej kkmoozz 1 ppróó/nnjejąz temppraturąązaann.reggluu
je się wartość temperatury przez załączanie i wyłączanie sprężarki
wymuszającej obieg czynnika chłodniczego, znamienny tym, de w
urządzeniu z co najmniej dwiema sprężarkami mierzy się czas od
załączenia 1 od wyłączenia każdej sprężarki; każdą ze sprężarek
załącza się po upływie co najmniej czasu 120 s odjej wyłączenia i co
najmniej 0,3 s od załączenia innej sprężarki urządzenia.chłodniczego,
przy czym w urządzeniu z co najmniejjedną komorą chłodzenia warunkiem
załączenia sprężarki komory chłodzeniajest nie mniejszaod
0°C temperatura parownika przynajmniej jednej z komór chłodzonych
za pomocą tej sprężarki.
6. Układ do regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym z co
najmniej dwiema komorami, zawierający czujniki temperatury, filtry
elektryczne, mikrokontroler, moduł wyświetlacza, klucze tranzystorowe,
klawiaturę, znamienny tym, że ma co najmniej dwa czujniki temperatury
(TZ, TC, TP) połączone poprzez wejściowe filtry (F1,
F2,. F5) z analogowymi wejściami (W1, W2,. W5) mikrokontrolera
(MK) z co najmniej dwoma wyjściami cyfrowymi sterującymi
(LS1,.. LS5) połączonymi poprzez klucze (K1, ....K5) z elementami
wykonawczymi (EW1, .EW5) urządzenia chłodniczego i z wyjęciami
cyfrowymi wyboru (LW) połączonymi poprzez klawiaturę (KL) z
modułem wyświetlacza (CD) sterowanym również z wyjść cyfrowych
odczytu (LO) mikrokontrolera (MK), przy czym klawiatura (KL)
połączona jest z wejściem kontroli (LK) mikrokontrolera (MK)
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym oraz układ do stosowania tego sposobu, zwłaszcza w wielokomorowym urządzeniu chłodniczym.
Znany sposób regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym złożonym co najmniej z dwóch komór polega na regulacj i temperatury w każdej komorze za pomocą oddzielnego regulatora przez załączanie i wyłączanie odpowiadającej komorze sprężarki, wymuszającej obieg czynnika chłodniczego.
Znanyjest również z polskiego opisu patentowego nr 152 295 sposób inicjacji odszraniania obiektu chłodniczego, w którym mierzy się różnicę temperatur w komorze chłodziarki i na parowniku, a po przekształceniu jej na sygnał elektryczny porównuje się w układzie mostkowym z wartością zadaną. W momencie osiągnięcia przez tę różnicę temperatur wartości zadanej i przy dalszej ciągłej pracy urządzenia, a po upływie zadanego czasu, gdy dalej występuje ta różnica temperatury, następuje wyzwolenie sygnału elektrycznego inicjacji odszraniania.
Znany z polskiego zgłoszenia patentowego P 299 335 elektroniczny regulator temperatury zawierający układ pomiarowy współpracujący z termistorowym czujnikiem pomiarowym, miernik temperatury, nastawnik temperatury połączony wyjściem ze wzmacniaczem sterującym element wykonawczy, układ kontroli czujnika i układ kontroli przekroczenia temperatury ma wyjście układu pomiarowego połączone poprzez wtórnik separujący z wejściem wzmacniacza przerzutnikowego, wejściem przerzutnika pomocniczego, układem kontroli uszkodzenia czujni4
178 813 ka pomiarowego oraz z wejściem miernika temperatury. Wyjście przerzutnika pomocniczego połączone jest z sygnalizatorem automatycznego zamrażania i z wejściem wzmacniacza przerzutnikowego, którego wyjście połączone jest poprzez układ minimalnego czasu wyłączenia sprężarki z elementem wykonawczym.
Urządzenie do inicjacji odszraniania obiektu chłodniczego według patentu nr 152 295 zawiera dwa czujniki temperatury, z których pierwszy umieszczony jest w komorze, zaś drugi na wylocie parownika. Pierwszy czujnik temperatury połączony jest z komparatorem termostatu, drugi zaś z modułem inicjacji i kończenia odszraniania. Wyjścia, na których pojawia się sygnał sterujący pracą sprężarki, sygnał inicjacji odszraniania połączone są odpowiednio z wyjściami modułu przekaźnikowego, a ponadto wyjście, na którym pojawia się sygnał wyzwalający układ czasowy połączone jest z odpowiednim wyjściem modułu inicjacji i kończenia odszraniania.
Opisane sposoby oraz urządzenia do regulacji temperatury przeznaczone są do wykorzystania w obiektach chłodniczych zawierających oddzielne regulatory i sprężarki dla każdej komory lub jedną sprężarkę i jeden regulator regulujący temperaturę w wybranej komorze. Wykorzystanie jednego ze znanych regulatorów do regulacji temperatury w wielu komorach urządzenia chłodniczego wymaga rozbudowania układu samego regulatora i zastosowania dodatkowych elementów wykonawczych.
Wolny od opisanych niedogodności jest sposób i układ do regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym z co najmniej dwiema komorami.
W sposobie według wynalazku w urządzeniu z co najmniej dwiema sprężarkami mierzy się czas od załączenia i od wyłączenia każdej sprężarki. Każdą ze sprężarek załącza się po upływie co najmniej 120 s od jej wyłączenia i co najmniej 0,3 s od załączenia jednej z pozostałych sprężarek tego urządzenia chłodniczego. Warunkiem załączenia sprężarki komory chłodniczej jest nie mniejsza niż 0°C temperatura parownika przynajmniej jednej z komór chłodzonych za pomocą tej sprężarki. W urządzeniu, w którym dwie komory chłodzenia chłodzone są za pomocą jednej sprężarki, każdą komorę chłodzi się osobno przez czas nie dłuższy od 3 h.
Przy realizacji procesu szybkiego zamrażania mierzy się czas pracy sprężarki komory zamrażania i wyłącza ją po czasie nie mniejszym niż 2 h.
W odmianie sposobu regulacji w urządzeniu z jedną sprężarką i z komorą zamrażania wyposażoną w parownik, a także z komorą chłodzenia, temperaturę tej ostatniej obniża się przez otwarcie kanału łączącego ją z komorą zamrażania, której zadaną temperaturę utrzymuje się za pomocą sprężarki. Pomiar czasu rozpoczyna się z każdym wyłączeniem sprężarki, którą załącza się ponownie po upływie co najmniej 120 s od jej wyłączenia. Cyklicznie, w odstępach nie mniejszych od 1 h wyłącza się sprężarkę i odszrania parownik przez włączenie grzałki, po czym po osiągnięciu na parowniku temperatury nie mniejszej od 0°C wyłącza się grzałkę parownika. Równocześnie z włączeniem grzałki parownika włącza się grzałkę tacy skroplin inicjując odparowywanie skroplin i po wyłączeniu grzałki parownika i upływie co najmniej 120 s, wyłącza się grzałkę tacy skroplin. Po odszronieniu parownika sprężarkę załącza się ponownie po upływie co najmniej 120 s od jej wyłączenia.
Przy realizacji procesu szybkiego zamrażania mierzy się czas pracy sprężarki komory zamrażania i wyłącza ją po czasie nie mniejszym niż 2 h.
Układ do regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym z co najmniej dwiema komorami zawiera co najmniej dwa czujniki temperatury połączone poprzez filtry wejściowe z analogowymi wejściami mikrokontrolera. Mikrokontroler ma co najmniej dwa wyjścia cyfrowe sterujące połączone poprzez klucze z elementami wykonawczymi urządzenia chłodniczego i wyjścia cyfrowe wyboru połączone poprzez klawiaturę z modułem wyświetlacza sterowanego z wyjść cyfrowych odczytu mikrokontrolera. Klawiatura połączona jest również z wejściem kontroli mikrokontrolera.
Dla urządzenia z jednąkomorą zamrażania i jedną komorą chłodzenia wyposażonąw parownik układ zawiera trzy czujniki temperatury, z których jeden znajduje się w komorze zamrażania, drugi w komorze chłodzenia, a trzeci czujnik usytuowany jest na parowniku w komorze chłodzenia. Układ zawiera również dwa klucze, z których jeden steruje sprężarką komory zamrażania, a drugi sprężarką komory chłodzenia.
178 813
Dla urządzenia z dwiema komorami zamrażania układ ma dwa czujniki temperatury, z których jeden znajduje się w pierwszej komorze zamrażania, a drugi w drugiej komorze zamrażania, oraz dwa klucze sterujące odpowiednio sprężarkami obu komór zamrażania.
Dla urządzenia z dwiema komorami chłodzenia układ zawiera cztery czujniki temperatury, z których dwa znajdują się w odpowiadających im komorach, a dwa usytuowane są na parownikach tych komór oraz dwa klucze, z których jeden steruje sprężarką pierwszej komory chłodzenia, a drugi steruje sprężarką drugiej komory chłodzenia.
Dla urządzenia z jedną komorą zamrażania i dwiema komorami chłodzenia układ zawiera pięć czujników temperatury, z których jeden znajduje się w komorze zamrażania, drugi w pierwszej komorze chłodzenia, trzeci czujnik usytuowany jest na parowniku pierwszej komory chłodzenia, czwarty czujnik znajduje się w drugiej komorze chłodzenia, a piąty na parowniku tej komory. Układ zawiera również cztery klucze, z których jeden steruje sprężarką komory zamrażania, drugi sprężarką komory chłodzenia, trzeci klucz steruje elektrozaworem kierującym czynnik chłodniczy do wybranego parownika jednej z komór chłodzenia, natomiast czwarty klucz steruje grzałką parownika jednej z komór chłodzenia.
Dla urządzenia z jednąkomorązamrażania i jednąkomorą chłodzenia oraz jedną sprężarką układ ma trzy czujniki temperatury, z których jeden znajduje się w komorze zamrażania, drugi w komorze chłodzenia, a trzeci czujnik usytuowany jest na parowniku w komorze zamrażania, oraz pięć kluczy, z których pierwszy steruje sprężarką komory zamrażania, drugi steruje klapą zamykającą kanał łączący komorę zamrażania z komorą chłodzenia, trzeci klucz steruje wentylatorem zwiększającym przepływ powietrza przez kanał łączący komory, czwarty klucz steruje grzałką parownika komory zamrażania, natomiast piąty klucz steruje grzałką odparowania skroplin.
Korzystne jest gdy czujnikami temperatury w układzie są termistory.
Przedmiot wynalazku zapewnia regulację temperatury w różnych wykonaniach urządzeń chłodniczych, nadaj e się do stosowania zarówno w popularnej dwukomorowej chłodziarko-zamrażarce, jak i profesjonalnych wielokómorowych urządzeniach chłodniczych używanych np. w sklepach lub magazynach. Stosowany układ ma charakter uniwersalny, zawiera jeden, wykorzystywany we wszystkich odmianach regulatora mikrokontroler współpracujący z klawiaturą! modułem wyświetlacza, zmienia się natomiast liczba i rozmieszczenie czujników temperatury, liczba elementów wykonawczych oraz współpracujących z nimi sprężarek, grzałek itp.
Sposób i układ do regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym przedstawione są bliżej w przykładach wykonania w postaci schematów blokowych na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia układ według wynalazku dla urządzenia chłodniczego z jednąkomorą zamrażania i jedną komorą chłodzenia oraz dwiema sprężarkami, fig. 2 - układ dla urządzenia z jednąkomorą zamrażania i dwiema komorami chłodzenia oraz dwiema sprężarkami, fig. 3 - układ dla urządzenia z jednąkomorązamrażania i jedną komorą chłodzenia oraz jedną sprężarką, fig. 4 - układ z dwiema komorami chłodzenia i dwiema sprężarkami, natomiast fig. 5 pokazuje układ z dwiema komorami zamrażania i dwiema sprężarkami.
W układzie regulacji temperatury przeznaczonym dla urządzenia chłodniczego z jednąkomorą zamrażania i jedną komorą chłodzenia oraz dwiema sprężarkami mierzy się temperaturę komory zamrażania za pomocą czujnika TZ, temperaturę komory chłodzenia za pomocą czujnika TC oraz temperaturę na parowniku komory chłodzenia za pomocą czujnika TP. Czujniki temperatury przez odpowiadające im filtry FI, F2 i F3 połączone sąz analogowymi wejściami Wl, W2 i W3 mikrokontrolera MK. Sygnały z czujników temperatury po przetworzeniu na sygnały cyfrowe porównuje się z sygnałami zadanymi przechowywanymi w pamięci mikrokontrolera MK, które mogą być zmieniane za pomocą klawiatury KL połączonej z mikrokontrolerem MK liniami wyboru LW i z modułem wyświetlacza D sterowanym również z wyjść cyfrowych odczytu LO mikrokontrolera MK. Klawiatura KL połączona jest również z wejściem kontroli LK mikrokontrolera MK służącym do podawania do mikrokontrolera informacji o wprowadzaniu przez użytkownika zmian stanu pracy urządzenia chłodniczego. Wyjścia cyfrowe mikrokontrolera MK połączone są liniami sterującymi LSI i LS2 poprzez klucze Kl i K2 z odpowiadającymi
178 813 komorze zamrażania i komorze chłodzenia sprężarkami SZ i SC poprzez elementy wykonawcze EW1 i EW2 w postaci przekaźników.
W znany sposób mierzy się cyklicznie temperaturę w każdej komorze i porównuje jąz temperaturązadaną a następnie reguluje się wartość temperatury przez załączanie i wyłączanie sprężarek wymuszających obieg czynnika chłodniczego przez parowniki w komorach. Za pomocą mikrokontrolera mierzy się czas od załączenia i od wyłączenia każdej sprężarki. Dla poprawnej pracy sprężarek każdą z nich załącza się nie wcześniej niż po upływie 240 s od jej wyłączenia, a ze względu na zwiększony prąd w momencie rozruchu nie wcześniej niż po upływie 4 s od załączenia drugiej sprężarki. Warunkiem załączenia sprężarki komory chłodzenia SC jest nie mniejsza od 1°C temperatura parownika komory chłodzenia mierzona czujnikiem TP.
W układzie regulacji temperatury przeznaczonym dla urządzenia chłodniczego z jedną komorązamrażania i dwiema komorami chłodzenia oraz dwiema sprężarkami mierzy się temperaturę komory zamrażania za pomocączujnika TZ, temperaturę pierwszej komory chłodzenia za pomocą czujnika TC1, temperaturę drugiej komory chłodzenia za pomocą czujnika TC2 i odpowiednio temperaturę na parownikach komór chłodzenia za pomocą czujników TP1 i TP2. Czujniki temperatury poprzez filtry FI, F2, F3, F4 i F5 połączone są z odpowiadającymi im wejściami Wl, W2, W3, W4 i W5 mikrokontrolera MK, którego wyjścia liniami sterującymi LSI, LS2, LS3 i LS4 poprzez odpowiadające im klucze KI, K2, K3 i K4 oraz elementy wykonawcze EW1, EW2, EW3 i EW4 połączone sąze sprężarką komory zamrażania SZ, sprężarką komory chłodzenia SC, elektrozaworem EZ oraz grzałką parownika GP pierwszej komory chłodzenia. Elektrozawór kieruje czynnik chłodniczy do wybranego przez mikrokontroler MK parownika pierwszej lub drugiej komory chłodzenia, które chłodzi się osobno przez czas nie dłuższy od 25 min.
W układzie regulacji temperatury przeznaczonym dla urządzenia chłodniczego z jedną komorą zamrażania i jednąkomorą chłodzenia oraz jedną sprężarką mierzy się temperaturę komory zamrażania za pomocą czujnika TZ, temperaturę komory chłodzenia za pomocą czujnika TC, a temperaturę parownika usytuowanego w komorze zamrażania za pomocączujnika TP. Czujniki temperatury poprzez filtry FI, F2 i F3 połączone sąz odpowiadającymi im wejściami Wl, W2 i W3 mikrokontrolera MK, którego wyjścia liniami sterującymi LSI, LS2, LS3, LS4 i LS5 poprzez odpowiadające im klucze KI, K2, K3, K4 i K5 oraz elementy wykonawcze EW1, EW2, EW3, EW4 i EW5 połączone są ze sprężarką komory zamrażania SZ, klapą KP zamykającą kanał łączący komorę zamrażania z komorą chłodzenia, wentylatorem WT zwiększającym przepływ powietrza przez kanał łączący komory, grzałkę parownika GP komory zamrażania i grzałkę tacy GT skroplin. Temperaturę komory chłodzenia obniża się przez otwarcie kanału łączącego jąz komorą zamrażania i włączenie wentylatora WT, a pomiar czasu rozpoczyna się z każdym wyłączeniem sprężarki SZ. Sprężarkę SZ załącza się ponownie po upływie co najmniej 240 s od jej wyłączenia. Cyklicznie co 10 h wyłącza się sprężarkę SZ i włącza grzałkę parownika GP celem odszronienia go. Równocześnie włącza się grzałkę tacy GT i odparowuje skropliny. Po osiągnięciu na parowniku temperatury 1 °C wyłącza się grzałkę parownika GP i załącza sprężarkę SZ pod warunkiem upłynięcia co najmniej 240 s od jej wyłączenia. Po upływie 5 min. od wyłączenia grzałki parownika GP wyłącza się grzałkę tacy GT skroplin.
W układzie regulacji temperatury przeznaczonym dla urządzenia chłodniczego z dwiema komorami chłodzenia i z dwiema sprężarkami mierzy się temperaturę pierwszej komory chłodzenia czujnikiem TC1, a jej parownika czujnikiem TP1 oraz temperaturę drugiej komory chłodzenia czujnikiem TC2, a jej parownika czujnikiem TP2. Czujniki temperatury poprzez filtry FI, F2, F3 i F4 połączone sąz odpowiadającymi im wejściami Wl, W2, W3 i W4 mikrokontrolera MK, którego wyjścia liniami sterującymi LSI i LS2 poprzez odpowiadające im klucze KI i K2 oraz elementy wykonawcze EW1 i EW2 połączone sąze sprężarkąpierwszej komory chłodzenia SCI i sprężarką drugiej komory chłodzenia SC2. Każda z komór obsługiwana jest przez odpowiadającą] ej sprężarkę sterowaną z układu mikrokontrolera MK.
W układzie regulacji temperatury przeznaczonym dla urządzenia chłodniczego z dwiema komorami zamrażania oraz dwiema sprężarkami mierzy się temperaturę komór zamrażania za pomocą odpowiadających im czujników TZ1 i TZ2. Czujniki temperatury poprzez filtry FI i F2
178 813 połączone są z odpowiadającymi im wejściami W1 i W2 mikrokontrolera MK, którego wyjścia liniami sterującymi LSI i LS2 poprzez odpowiadające im klucze KI i K2 oraz elementy wykonawcze EW1 i EW2 połączone sąodpowiednio ze sprężarkąpierwszej komory zamrażania SZ1 i sprężarką drugiej komory zamrażania SZ2.
We wszystkich przedstawionych układach zmianę stanu pracy urządzenia chłodniczego realizuje się za pomocąklawiatury KL połączonej z mikrokontrolerem MK liniami wyboru LW i z modułem wyświetlacza D sterowanym również z wyjść cyfrowych odczytu LO mikrokontrolera MK. Klawiatura KL połączona jest również z wejściem kontroli LK mikrokontrolera MK.
We wszystkich układach przeznaczonych dla urządzenia chłodniczego zawierającego komorę zamrażania, w celu realizacji procesu szybkiego zamrażania mierzy się czas pracy sprężarki komory zamrażania SZ i jeśli temperatura w komorze zamrażania nie osiąga zadanej wartości -26°C, wyłącza się tę sprężarkę po upływie 24 h.
We wszystkich przedstawionych układach czujnikami temperatury sątermistory włączone w nie pokazane na rysunkach układy dzielników napięcia zasilanych napięciem stabilizowanym.
178 813
W5 LS5
178 813
TZ TP TC
VI
W2
LSI
V4
W5 MKLS4
KL
Εί
K3
K4 <W2 <W3 <W4
KP
WT
GP
LK
FI 3 KI
TC1 tpT TC2 TP2 ^13 3F4 ^V2
-*W3
-V4
V5
LSI
LS2
LS3 ^^LS4 3EV1HSC1 3EW34ŚĆ2
LK
LW__
KL
178 813
τζ tćT τρΓ tć| ΤΡ2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz. Cena 2,00 zł.
Claims (12)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym z co najmniej dwiema komorami, w którym cyklicznie mierzy się temperaturę w każdej komorze i porównuje jąz temperaturą zadaną, reguluje się wartość temperatury przez załączanie i wyłączanie sprężarki wymuszającej obieg czynnika chłodniczego, znamienny tym, że w urządzeniu z co najmniej dwiema sprężarkami.mierzy się czas od załączenia i od wyłączenia każdej sprężarki; każdą ze sprężarek załącza się po upływie co najmniej czasu 120 s od jej wyłączenia i co najmniej 0,3 s od załączenia innej sprężarki urządzenia chłodniczego, przy czym w urządzeniu z co najmniej jedną komorą chłodzenia warunkiem załączenia sprężarki komory chłodzenia jest nie mniejsza od 0°C temperatura parownika przynajmniej jednej z komór chłodzonych za pomocą tej sprężarki.
- 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w urządzeniu, w którym dwie komory chłodzenia chłodzone są za pośrednictwem jednej sprężarki, każdą komorę chłodzi się osobno przez czas nie dłuższy od 3 h.
- 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przy realizacji procesu szybkiego zamrażania mierzy się czas pracy sprężarki komory zamrażania (SZ) i wyłącza ją po czasie nie mniejszym niż 2 h.
- 4. Sposób regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym z co najmniej dwiema komorami, w którym cyklicznie mierzy się temperaturę w każdej komorze i porównuje jąz temperaturą zadaną, reguluje się wartość temperatury przez załączanie i wyłączanie sprężarki wymuszającej obieg czynnika chłodniczego, a także odszrania parownik, znamienny tym, że w urządzeniu z jedną sprężarką i z komorą zamrażania wyposażoną w parownik temperaturę komory chłodzenia obniża się przez otwarcie kanału łączącego jąz komorą zamrażania, pomiar czasu rozpoczyna się z każdym wyłączeniem sprężarki i sprężarkę załącza się ponownie po upływie co najmniej czasu 120 s od jej wyłączenia, przy czym cyklicznie, w odstępach nie mniejszych od 1 h wyłącza się sprężarkę i odszrania parownik przez włączenie grzałki parownika, a także odparowuje skropliny, a po osiągnięciu na parowniku temperatury nie mniejszej od 0°C wyłącza się grzałkę parownika i załącza się sprężarkę, przy zachowaniu warunku upłynięcia co najmniej czasu 120 s od wyłączenia grzałki.
- 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że przy realizacji procesu szybkiego zamrażania mierzy się czas pracy sprężarki komory zamrażania (SZ) i wyłącza jąpo czasie nie mniejszym niż 2 h.
- 6. Układ do regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym z co najmniej dwiema komorami, zawierający czujniki temperatury, filtry elektryczne, mikrokontroler, moduł wyświetlacza, klucze tranzystorowe, klawiaturę, znamienny tym, że ma co najmniej dwa czujniki temperatury (TZ, TC, TP) połączone poprzez wejściowe filtry (FI, F2,....F5) z analogowymi wejściami (Wl, W2,....W5) mikrokontrolera (MK) z co najmniej dwoma wyjściami cyfrowymi sterującymi (LS1,....LS5) połączonymi poprzez klucze (KI, ,...K5) z elementami wykonawczymi (EW1,....EW5) urządzenia chłodniczego i z wyjęciami cyfrowymi wyboru (LW) połączonymi poprzez klawiaturę (KL) z modułem wyświetlacza (CD) sterowanym również z wyjść cyfrowych odczytu (LO) mikrokontrolera (MK), przy czym klawiatura (KL) połączona jest z wejściem kontroli (LK) mikrokontrolera (MK).
- 7. Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że dla urządzenia z jedną komorą zamrażania i jednąkomorą chłodzenia wyposażoną w parownik ma trzy czujniki temperatury, z których jeden czujnik (TZ) znajduje się w komorze zamrażania, drugi czujnik (TC) w komorze chłodzenia, a trzeci czujnik (TP) na parowniku w komorze chłodzenia, oraz dwa klucze, z których jeden klucz (KI) steruje sprężarką komory zamrażania (SZ), a drugi klucz (K2) sprężarką komory chłodzenia (SC). ’178 813
- 8. Układ według zastrz. 5, znamienny tym, że dla urządzenia z dwiema komorami zamrażania ma dwa czujniki temperatury, z których jeden czujnik (TZ1) znajduje się w pierwszej komorze zamrażania, a drugi (TZ2) w drugiej komorze zamrażania, oraz dwa klucze, z których jeden klucz (KI) steruje sprężarkąpierwszej komory zamrażania (SZ1), a drugi klucz (K2) sprężarką drugiej komory zamrażania (SZ2).
- 9. Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że dla urządzenia z dwiema komorami chłodzenia ma cztery czujniki temperatury, z których jeden czujnik (TC1) znajduje się w pierwszej komorze chłodzenia, drugi czujnik (TP1) na parowniku pierwszej komory chłodzenia, trzeci czujnik (TC2) znajduje się w drugiej komorze chłodzenia, a czwarty czujnik (TP2) na parowniku drugiej komory chłodzenia, oraz dwa klucze, z których jeden klucz (KI) steruje sprężarkąpierwszej komory chłodzenia (SCI), a drugi klucz (K2) steruje sprężarką drugiej komory chłodzenia (SC2).
- 10. Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że dla urządzenia z jedną komorą zamrażania i dwiema komorami chłodzenia ma pięć czujników temperatury, z których jeden czujnik (TZ) znajduje się w komorze zamrażania, drugi czujnik (TC1) w pierwszej komorze chłodzenia, trzeci czujnik (TP1) na parowniku pierwszej komory chłodzenia, czwarty czujnik (TC2) w drugiej komorze chłodzenia, a piąty czujnik (TP2) na parowniku drugiej komory chłodzenia, oraz cztery klucze, z których jeden klucz (KI) steruje sprężarką komory zamrażania (SZ), drugi klucz (K2) steruje sprężarką komory chłodzenia (SC), trzeci klucz (K3) steruje elektrozaworem (EZ) kierującym czynnik chłodniczy do wybranego parownika jednej z komór chłodzenia, czwarty klucz (K4) steruje grzałką parownika (GP) jednej z komór chłodzenia.
- 11 .Układ według zastrz. 6, znamienny tym, że dla urządzenia z jedną komorą zamrażania, jedną komorą chłodzenia i z jedną sprężarką ma trzy czujniki temperatury, z których jeden czujnik (TZ) znajduje się w komorze zamrażania, drugi czujnik (TC) w komorze chłodzenia, a trzeci czujnik (TP) na parowniku w komorze zamrażania, oraz pięć kluczy, z których jeden klucz (KI) steruje sprężarką komory zamrażania (SZ), drugi klucz (K6) steruje klapą (KP) zamykającą kanał łączący komorę zamrażania z komorą chłodzenia, trzeci klucz (K7) steruje wentylatorem (WT) zwiększającym przepływ powietrza przez kanał łączący komory, czwarty klucz (K8) steruje grzałką parownika (GP) komory zamrażania, a piąty klucz (K9) steruje grzałką (GT) odparowania skroplin.
- 12. Układ według zastrz. 5, znamienny tym, że czujnikami temperatury (TZ, TC, TP) są termistory.* * *
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL96312702A PL178813B1 (pl) | 1996-02-06 | 1996-02-06 | Sposób i układ do regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL96312702A PL178813B1 (pl) | 1996-02-06 | 1996-02-06 | Sposób i układ do regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL312702A1 PL312702A1 (en) | 1997-08-18 |
PL178813B1 true PL178813B1 (pl) | 2000-06-30 |
Family
ID=20066843
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL96312702A PL178813B1 (pl) | 1996-02-06 | 1996-02-06 | Sposób i układ do regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL178813B1 (pl) |
-
1996
- 1996-02-06 PL PL96312702A patent/PL178813B1/pl not_active IP Right Cessation
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL312702A1 (en) | 1997-08-18 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US4879879A (en) | Apparatus for controlling a thermostatic expansion valve | |
EP0924588A1 (en) | Electronic thermostat control unit and its use in multipoint temperature controller for refrigeration and heating systems | |
JPH02217766A (ja) | ヒートポンプにおいて霜の形成を検出する方法および装置 | |
US3135316A (en) | Convertible heating and cooling food storage cabinet | |
GB1480627A (en) | Refrigerators | |
US4843831A (en) | Refrigerator control system | |
US4056948A (en) | Presettable defrost timer | |
EP0788592B1 (en) | Method for defrosting a refrigeration system and control apparatus for implementing that method | |
US3922874A (en) | Evaporator fan delay circuit | |
US4129993A (en) | Refrigeration equipment, particularly household refrigeration or the like | |
US3105362A (en) | Refrigerating apparatus with indicating means | |
EP0045728A2 (en) | Electronic temperature regulator for a refrigerator | |
US3151470A (en) | Hot gas defrosting system | |
JPS6157546B2 (pl) | ||
PL178813B1 (pl) | Sposób i układ do regulacji temperatury w urządzeniu chłodniczym | |
US4178771A (en) | Compressor refrigerator | |
US3164969A (en) | Heat pump defrost control | |
US2541145A (en) | Defrosting control | |
JP2516932B2 (ja) | 冷蔵庫 | |
KR910000132Y1 (ko) | 간냉식 냉장고의 제상장치 | |
KR930006414B1 (ko) | 냉장고 | |
JP4293814B2 (ja) | 冷却貯蔵庫 | |
KR900008681Y1 (ko) | 직냉식 냉장고의 냉동실 냉장 절환 장치 | |
JPS5854616Y2 (ja) | 冷凍機用霜取装置 | |
KR890007134Y1 (ko) | 다기능실을 구비한 간냉식 냉장고의 제어회로 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
LAPS | Decisions on the lapse of the protection rights |
Effective date: 20060206 |