PL178531B1 - Opakowanie prostopadłościenne o płaskim szczycie i sposób wytwarzania opakowania prostopadłościennego o płaskim szczycie - Google Patents

Opakowanie prostopadłościenne o płaskim szczycie i sposób wytwarzania opakowania prostopadłościennego o płaskim szczycie

Info

Publication number
PL178531B1
PL178531B1 PL95316384A PL31638495A PL178531B1 PL 178531 B1 PL178531 B1 PL 178531B1 PL 95316384 A PL95316384 A PL 95316384A PL 31638495 A PL31638495 A PL 31638495A PL 178531 B1 PL178531 B1 PL 178531B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
package
opening
pouring element
pouring
gable
Prior art date
Application number
PL95316384A
Other languages
English (en)
Other versions
PL316384A1 (en
Inventor
Hans-Josef Weiteder
Holger Schmidt
Original Assignee
Pkl Verpackungssysteme Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pkl Verpackungssysteme Gmbh filed Critical Pkl Verpackungssysteme Gmbh
Publication of PL316384A1 publication Critical patent/PL316384A1/xx
Publication of PL178531B1 publication Critical patent/PL178531B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65DCONTAINERS FOR STORAGE OR TRANSPORT OF ARTICLES OR MATERIALS, e.g. BAGS, BARRELS, BOTTLES, BOXES, CANS, CARTONS, CRATES, DRUMS, JARS, TANKS, HOPPERS, FORWARDING CONTAINERS; ACCESSORIES, CLOSURES, OR FITTINGS THEREFOR; PACKAGING ELEMENTS; PACKAGES
    • B65D5/00Rigid or semi-rigid containers of polygonal cross-section, e.g. boxes, cartons or trays, formed by folding or erecting one or more blanks made of paper
    • B65D5/42Details of containers or of foldable or erectable container blanks
    • B65D5/72Contents-dispensing means
    • B65D5/74Spouts
    • B65D5/746Spouts formed separately from the container

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Cartons (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Packages (AREA)
  • Tumbler Switches (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Measurement Of The Respiration, Hearing Ability, Form, And Blood Characteristics Of Living Organisms (AREA)

Abstract

1 . Opakowanie prostopadloscienne o plaskim szczy- cie, zwlaszcza zaopatrzone w spoine srodkowa lub narozna opakowanie laminatowe z uchwytami, przy czym laminat sklada sie z co najmniej jednej warstwy nosnej z papieru lub kartonu, przyczepnej warstwy posredniej, warstwy zaporowej, korzystnie z aluminium, i dwustronnej powloki polietylenowej, ze znajdujaca sie na szczycie opakowania powierzchnia otwierania, która po przedzieleniu tworzy otwór wylewowy, z elementem wylewowym zaopatrzonym w zamykana pokrywke, której kolnierz okalajacy powierzchnie otwierania jest polaczony na stale z górna powierzchnia opakowania, przy czym pokrywka zamykajaca stanowi równoczesnie element otwierajacy, zas powierzchnia otwierania ma oslabienie ulatwiajace proces otwierania, znamienne tym, ze usytuowany w obszarze powierzchni otwierania i zaopatrzony w pokrywke zamykajaca (3) element wylewowy (2) jest umieszczony po tej stronie górnej powierzchni opakowania, na której znajduje sie zagieta spoina szczytowa (5), zas zwrócona w strone spoiny szczytowej (5) czesc kolnierza (4) elementu wylewowe- go (2) dochodzi w przyblizeniu do spoiny szczytowej oraz krawedzi zagiecia uchwytu opakowania i jest za- mocowana pomiedzy górna powierzchnia opakowania i zagieta spoina szczytowa (5). Fig 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest opakowanie prostopadłościenne o płaskim szczycie i sposób wytwarzania opakowania prostopadłościennego o płaskim szczycie.
Prostopadłościenne opakowania o płaskim szczycie, zwłaszcza opakowania laminatowe, są powszechnie znane w różnych odmianach. Znajdują one zastosowania szczególnie w dziedzinie opakowań płynów przy napełnianiu na zimno, zimno-sterylnym, na gorąco i aseptycznym. Po otwarciu takich opakowań z reguły nie można ich na powrót zamknąć.
Z tego powodu w prostopadłościennych opakowaniach laminatowych o płaskim szczycie zaproponowano umieszczenie na szczycie opakowania elementu wylewowego, zaopatrzonego w odpowiednią pokrywkę zamykającą, co jest przedmiotem niemieckiego zgłoszenia patentowego nr DE 38 08 303 Al. W obszarze warstwy kartonowej i zewnętrznej warstwy polietylenowej, wzdłuż obwodu opakowania, umieszczona jest tu linia rozdzielcza, służąca do osłabienia materiału szczytu, w którą celem otwarcia opakowania wciska się tubus, tworzący jedną część z zamykaną pokrywką i odpowiadający kształtem linii rozdzielczej. Aby ułatwić przedzielenie osłabionej linii rozdzielczej, w dolnej krawędzi tubusa znajdują się odpowiednie mechaniczne elementy otwierające, na przykład ostrza lub temu podobne.
Opisane powyżej laminatowe opakowanie o płaskim szczycie może być jednak w wielu punktach ulepszone. Jest oczywiste, że w celu umożliwienia składowania i transportu, połączony z zamykaną pokrywką tubus nie może zostać wciśnięty w materiał opakowania przedwcześnie, zatem przed jego pierwszym użyciem. Ponadto w obecnym stanie techniki opakowanie zaopatrzone jest w nakładkę, mocującą pokrywkę zamykającą w pewnej odległości od
178 531 kołnierza elementu wylewowego, okalającego linię rozdzielczą. Dopiero po usunięciu tej nakładki możliwe jest wbicie tubusa otwierającego poprzez wciśnięcie pokrywki zamykającej w laminat opakowania. Wymusza to pewną minimalną wysokość znanego elementu wylewowego. Jest to niekorzystne z uwagi na fakt że laminatowe opakowania o płaskim szczycie muszą nadawać się do układania w stosy.
W innych opakowaniach o płaskim szczycie, znanych na 1 przykład z europejskiego zgłoszenia patentowego nr EP 0238 947 B1, otwieranie otworu wylewowego następuje w wyniku odciągnięcia nakładki, osłaniającej powierzchnię otwierania. Daje to wprawdzie w efekcie wyjątkowo płaską konstrukcję, jednak zaproponowane rozwiązanie uniemożliwia powtórne szczelne zamknięcie opakowania. Ponadto rozwiązanie to wymaga rozcięcia i natychmiastowego ponownego zgrzania warstwy nieprzepuszczalnej dla cieczy oraz warstwy zaporowej, co narusza szczelność i sterylność opakowania.
Elementy wylewowe, umieszczone na szczycie opakowania, pozwalają wprawdzie w wystarczającym stopniu spełnić wymóg ponownego zamknięcia i szczelności opakowania, jednak skierowana na zewnątrz siła wypadkowa, występująca zwykle w znanych mechanizmach dźwigniowych na połączeniu przegubowym, prowadzi do zniszczenia elementu wylewowego ze względu na słabszą przyczepność warstwy kartonu względnie warstw kartonu i polietylen. Dlatego przy transporcie i układaniu w stosy tego rodzaju opakowań o płaskim szczycie - to ostatnie „uwarunkowane jest wysokością elementów wylewowych - dochodzi do oderwania elementów wylewowych.
Tego rodzaju opakowanie nie nadaje się do dalszego użytku, w związku czym nie jest przyjmowane przez handel detaliczny i użytkowników.
Celem wynalazku jest opracowanie prostopadłościennego opakowania o płaskim szczycie oraz sposobu jego wytwarzania, które zapewniają niezawodne połączenie elementu wylewowego ze szczytem opakowania. Ponadto należy zmniejszyć całkowitą wysokość elementu wylewowego.
Opakowanie prostopadłościenne o płaskim szczycie, zwłaszcza zaopatrzone w spoinę środkową lub narożną opakowanie laminatowe z uchwytami, przy czym laminat składa się co najmniej jednej warstwy nośnej z papieru lub kartonu, przyczepnej warstwy pośredniej, warstwy zaporowej, korzystnie z aluninium, i dwustronnej powłoki polietylenowej, ze znajdującą się na szczycie opakowania powierzchnią otwierania, która po przedzieleniu tworzy otwór wylewowy, z elementem wylewowym zaopatrzonym w zamykalną pokrywkę, której kołnierz okalający powierzchnie otwierania jest połączony na stałe z górną powierzchnią opakowania, przy czym pokrywka zamykająca stanowi równocześnie element otwierający, zaś powierzchnia otwierania ma osłabienie ułatwiające proces otwierania, według wynalazku charakteryzuje się tym, że usytuowany w obszarze powierzchni otwierania i zaopatrzony w pokrywkę zamykającą element wylewowy jest umieszczony po tej stronie górnej powierzchni opakowania, na której znajduje się zagięta spoina szczytowa, zaś zwrócona w stronę spoiny szczytowej część kołnierza elementu wylewowego dochodzi w przybliżeniu do spoiny szczytowej oraz krawędzi zagięcia uchwytu opakowania i jest zamocowana pomiędzy górną powierzchnią opakowania i zagiętą spoiną szczytową.
Korzystnie odwrotna względem spoiny szczytowej część kołnierza elementu wylewowego sięga poza krawędź opakowania i stanowi jedną część z kątownikiem oporowym, obejmującym częściowo ściankę boczną i ściankę czołową opakowania.
Korzystnie pomiędzy czołową częścią kątownika oporowego i właściwym elementem wylewowym, w obszarze każdego z uchwytów opakowania umieszczone jest wybranie.
Korzystnie wybranie ma kształt szczeliny, której szerokość jest nieznacznie mniejsza niż grubość uchwytu opakowania.
Korzystnie osłabienie powierzchni otwierania stanowi wybranie usytuowane w warstwie nośnej i przyczepnej warstwie pośredniej lub nacięcie warstwy nośnej i przyczepnej warstwy pośredniej.
Korzystnie osłabienie powierzchni otwierania jest wykonane za pomocąwiązki laserowej.
178 531
Korzystnie element wylewowy ma otwór przelotowy, dopasowany wielkością i kształtem do powierzchni otwierania.
Korzystnie pokrywka zamykająca ma postać dźwigni otwierającej, połączonej przegubowo z elementem wylewowym.
Korzystnie pokrywka zamykająca jest obsadzona przegubowo w elemencie wylewowym za pomocą dwóch bocznych czopów łożyskowych, wchodzących w wybrania w elemencie wylewowym.
Korzystnie wybrania elementu wylewowego są umieszczone po bokach otworu przelotowego elementu wylewowego.
Korzystnie czopy łożyskowe są mocowane zaciskowo w wybraniach w elemencie wylewowym.
Korzystnie czopy łożyskowe są usytuowane na mającej kształt dźwigni pokrywce zamykającej w punkcie, dzielącym tę dźwignię na ramię nacisku i ramię przyłożenia w stosunku od 1:5 do 1:3.
Korzystnie pokrywka zamykająca i/lub element wylewowy są zaopatrzone w elementy zatrzaskowe.
Korzystnie element wylewowy ma rynienkę wylewową biegnącą w kierunku czołowej ścianki opakowania.
Sposób wytwarzania prostopadłościennego opakowania o płaskim szczycie, zwłaszcza zaopatrzonego w spoinę środkową lub narożną opakowania laminatowego z uchwytami, przy czym laminat składa się z co najmniej jednej warstwy nośnej z papieru lub kartonu, przyczepnej warstwy pośredniej, warstwy zaporowej, korzystnie z aluminium, i dwustronnej powłoki polietylenowej, ze znajdującą się na szczycie opakowania powierzchnią, otwierania, która po przedzieleniu tworzy otwór wylewowy, z elementem wylewowym zaopatrzonym w zamykalną pokrywkę, której kołnierz okalający powierzchnie otwierania jest połączony na stałe z górną powierzchnią opakowania, przy czym pokrywka zamykająca stanowi równocześnie element otwierający, zaś powierzchnia otwierania ma osłabienie ułatwiające proces otwierania, według wynalazku charakteryzuje się tym, że najpierw osłabia się warstwę nośną w obszarze późniejszego otworu wylewowego, następnie żłobkuje się laminat, po czym składa się wstępnie wykrój opakowania i zgrzewa się go wzdłuż spoin wzdłużnych, otrzymując kształt rękawa, następnie składa się i zgrzewa dno opakowania, napełnia się opakowanie zawartością składa się i zgrzewa górną spoinę szczytową wreszcie mocuje się element wylewowy zaopatrzony w pokrywkę zamykającą. na powierzchni otwierania przy odstającej spoinie szczytowej, po czym zagina się spoinę szczytową zaś na zakończenie zagina się i zgrzewa uchwyty opakowania.
Korzystnie element wylewowy mocuje się za pomocą kleju topliwego.
Korzystnie osłabienie w obszarze późniejszego otworu wylewowego wykonuje się za pomocą wiązki laserowej.
Jeżeli odwrotna względem spoiny szczytowej część ;kołnierza elementu wylewowego sięga poza krawędź opakowania i stanowi jedną cześć z kątownikiem oporowym obejmującym częściowo ściankę boczną i ściankę czołową opakowania, zaś kątownik oporowy jest zamocowany przez uchwyty opakowania po ich zgrzaniu, wówczas element wylewowy jest naklejony na trzech różnych stronach opakowania, co poza zwiększoną przyczepnością pomiędzy elementem wylewowym i górną powierzchnią opakowania - wynikającą z obecności kątownika oporowego - zapobiega podczas mocowania przesuwaniu elementu wylewowego względem powierzchni otwierania. Wielkość elementu wylewowego jest uzależniona od wielkości opakowania, zwłaszcza wielkości kołnierza i kątownika oporowego. Ponieważ element wylewowy zaopatrzony w kątownik oporowy jest mocowany przy stojącej pionowo spoinie szczytowej i leżących poziomo uchwytach opakowania, pomiędzy czołową częścią kątownika oporowego i właściwym elementem wylewowym musi znajdować się wybranie w obszarze danego uchwytu. Wybranie to ma korzystnie postać, której szerokość jest tylko nieco większa niż grubość uchwytów. W ten sposób, poprzez zgrzanie uchwytów z czołową
178 531 ścianką opakowania, część kątownika oporowego pomiędzy uchwytem i czołową ścianką opakowania jest zgrzana na stałe, co poprawia połączenie między elementem wylewowym i opakowaniem.
Celem osłabienia powierzchni otwierania w obszarze późniejszego otworu wylewowego można całkowicie zrezygnować z warstwy nośnej w obszarze powierzchni otwierania, w związku z czym po wykrojeniu lub wycięciu tej powierzchni w obszarze tym należy jeszcze usunąć warstwę polietylenową i warstwę zaporową. Jako osłabienie warstwy nośnej i pośredniej warstwy przyczepnej można również zastosować linię rozdzielczą w obszarze powierzchni otwierania na przykład w kształcie półkola. Linia ta może być wycinana, korzystnie jednak jest wykonywana za pomocą wiązki laserowej.
Element wylewowy według wynalazku ma korzystnie otwór przelotowy, który odpowiada co do wielkości i kształtu powierzchni otwierania, znajdującej się na szczycie opakowania, zaś zamocowana na nim pokrywka zamykająca ma postać dźwigni otwierającej, połączonej przegubowo z elementem wylewowym w ten sposób, że przy jej uruchamianiu opakowanie zostaje otwarte w obszarze powierzchni otwierania. W tym celu pokrywka zamykająca jest zaopatrzona w dwa boczne czopy łożyskowe do przegubowego obsadzenia w elemencie wylewowym, które wchodzą w odpowiednie wybrania w elemencie wylewowym. Wybrania elementu wylewowego, w które wchodzą czopy łożyskowe, są umieszczone po bokach otworu przelotowego. Ukształtowana w postaci dźwigni otwierającej pokrywka zamykająca oraz element wylewowy stanowią oddzielne części, zaś wybrania w elemencie wylewowym są tak ukształtowane, że zapewniają późniejsze zaciśnięcie czopów łożyskowych. Przed obsadzeniem zaopatrzonego w pokrywkę zamykającą elementu wylewowego należy zatem obie części połączyć ze sobą.
Dźwigniowa konstrukcja pokrywki zamykającej znacznie upraszcza otwieranie opakowania. Szczególnie korzystne okazało się rozwiązanie, w którym czopy łożyskowe dzielą dźwignie otwierającą w stosunku od 1:5 do 1:3, co odpowiada stosunkowi ramienia nacisku do ramienia przyłożenia. Aby pokrywkę zamykającą można było połączyć na stałe z elementem wylewowym, umożliwiając jej powtórne zamknięcie, pokrywka zamykająca i/lub element wylewowy są zaopatrzone w elementy zatrzaskowe do zatrzaskiwania pokrywki zamykającej w pozycji zamkniętej.
Zaopatrzenie elementu wylewowego w rynienkę wylewową, biegnącą w kierunku czołowej ścianki opakowania, sprawia, że po wylaniu - wskutek istnienia ostrej krawędzi ociekowej - ciecz nie może spływać na czołową ściankę opakowania, ponadto zaś wszelkie pozostałości cieczy spływają z powrotem przez rynienkę wylewową do środka opakowania. Pozwala to zapobiec rozlewaniu zawartości opakowania oraz ogranicza do minimum możliwość sklejenia pokrywki zamykającej.
Wynalazek jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia opakowanie o płaskim szczycie w widoku perspektywicznym, fig. 2 - element wylewowy opakowania o płaskim szczycie w widoku z góry, fig. 3 - element wylewowy w przekroju wzdłuż linii III-III według fig. 2, fig. 4 - element wylewowy w przekroju wzdłuż linii IV-IV według fig. 2, fig. 5 - pokrywkę zamykająca dla elementu wylewowego w widoku z góry, fig. 6 - pokrywką zamykającą według fig. 5 w rzucie bocznym w kierunku strzałki VI, fig. 7A - pierwszy przykład wykonania elementu wylewowego włożonego na opakowanie o płaskim szczycie w przekroju wzdłuż linii VII-VII według fig. 1, fig. 7B - drugi przykład wykonania elementu wylewowego włożonego na opakowanie o płaskim szczycie w przekroju wzdłuż linii VII-VII według fig. 1, fig. 7B - następny przykład wykonania elementu wylewowego włożonego na opakowanie o płaskim szczycie w przekroju wzdłuż linii VII-VII według fig. 1, zaś fig. 8A i 8B - przykłady zamocowania pokrywki zamykającej na elemencie wylewowym.
Na fig. 1 przedstawione jest w widoku perspektywicznym w całości prostopadłościenne opakowanie o płaskim szczycie według wynalazku. Widoczny jest element wylewowy 2 z pokrywką zamykającą 3, która stanowi równocześnie urządzenie do otwierania opakowania 1 Kołnierz 4 elementu wylewowego 2, obejmujący (nie przedstawioną) powierzchnię otwierania na górnej stronie opakowania, jest połączony na stałe z górną powierzchnią opakowania.
178 531
Na fig. 1 widać również, że element wylewowy 2 jest umieszczony po tej stronie górnej powierzchni opakowania, na której znajduje się zagięta spoina szczytowa 5 i że zwrócona w stronę spoiny szczytowej 5 część kołnierza 4 elementu wylewowego 2 dochodzi w przybliżeniu do spoiny szczytowej 5 i do krawędzi K zagięcia uchwytu O opakowania i jest przymocowana pomiędzy górną powierzchnią opakowania i zagiętą spoiną szczytową 5. Dzięki temu element wylewowy 2 na swojej całej długości ma ustalone położenie i jest unieruchomiony poprzez czołowe zgrzanie, nie oznaczonych bliżej, uchwytów opakowania. Przy otwieraniu opakowania za pomocą pokrywki zamykającej 3 siła powodująca otwieranie może być rozłożona na składową pionową Fv i składową poziomą Fh. Widać wyraźnie, że szczególne ukształtowanie kołnierza 4 elementu wylewowego 2 pozwala skutecznie zapobiec odrywaniu elementu wylewowego 2, ponieważ sięgająca spoiny szczytowej 5 część kołnierza 4 jest przez nią osłonięta. To, jak również zgrzanie całego kołnierza 4 przeciwdziała dostatecznie składowej poziomej Fv siły otwierania. Składowa pozioma Fh jest skompensowana po pierwsze przez zgrzanie kołnierza 4, po drugie zaś przez to, że kołnierz 4 w obszarze spoiny szczytowej 5 sięga do krawędzi K wyboczenia uchwytów O opakowania i jest zamocowany przez zagiętą spoinę szczytową 5 i zgrzane uchwyty O opakowania.
Celem dalszego polepszenia połączenia elementu wylewowego 2 i opakowania o płaskim szczycie 1 cześć kołnierza 4 elementu wylewowego 2, odwrotna względem spoiny szczytowej 5, wystaje ponad krawędź opakowania i stanowi całość z kątownikiem oporowym 6, obejmującym częściowo ściankę i ściankę czołową opakowania. Widoczne jest, że część czołowa kątownika 6 ma wybranie 7, przez którą przebiega, nie oznaczony bliżej, uchwyt opakowania. Dzięki temu element wylewowy 2 jest połączony jeszcze mocniej z górną powierzchnią opakowania. Część kątownika oporowego 6, wystająca z czołowej ścianki opakowania, jest zaciśnięta pomiędzy ścianką czołową opakowania i opuszczonym uchwytem 0, tak że obie składowe Fv i Fh siły otwierania mogą być jeszcze skuteczniej przejmowane. Wyklucza to oderwanie elementu wylewowego 2.
Ukształtowanie przykładu wykonania elementu wylewowego 2 według wynalazku z odpowiednią pokrywką 1 jest pokazane na fig. 2 do 6. Pokrywka zamykająca 3 jest przy tym połączona przegubowo z elementem wylewowym 2 tak, że przy jej uruchomieniu opakowanie o płaskim szczycie 1 jest otwierane w obszarze powierzchni otwierania, jak objaśniono poniżej w odniesieniu do fig. 7A do 7C. Celem przegubowego obsadzenia przy elemencie wylewowym 2 pokrywka zamykająca 3 ma dwa, wystające na boki, czopy łożyskowe 8, które wchodzą w wybrania 9 w elemencie wylewowym 2. W przedstawionym przykładzie wykonania elementu wylewowego 2 wybrania 9, w których mieszczą się czopy łożyskujące 8, znajdują się w elemencie wylewowym 2, ponad powierzchnią otwarcia z boku otworu przelotowego 12.
Na fig. 7A do 7C przedstawionych jest kilka przykładów wykonania elementu wylewowego według wynalazku, zamocowanego na opakowaniu o płaskim szczycie, zaznaczonym linią punktową. Jest widoczne, że czopy łożyskowe 8 dzielą pokrywkę zamykającą 3, wykonaną jako dźwignia otwierająca, w stosunku około 1:4, przy czym proporcja ta przedstawia stosunek pomiędzy ramieniem nacisku i ramieniem przyłożenia dźwigni. Na fig. 7A do 7C zaznaczono linią punktową położenie otwarcia pokrywki zamykającej 3. Celem uzyskania większej niezawodności powtórnego zamknięcia w przykładach wykonania według 7A i 7B dźwignia otwierająca 3 ma dwa, mające postać bocznych występów, elementy zatrzaskowe 10 leżące w obszarze przyłożenia dźwigni, które wchodzą w odpowiednie, nie oznaczone bliżej, wybrania elementu wylewowego. Alternatywny przykład wykonanie jest przedstawiony na fig.7C, na której element wylewowy 2 ma nosek zaciskowy 11, współpracujący z odpowiednim, nie oznaczonym bliżej, wybraniem w dźwigni otwierającej.
Wspólną cechę przykładów wykonania z fig. 7A i 7C stanowi to, że pokrywka zamykająca 3 wciska opakowanie w obszarze, nie oznaczonej bliżej, powierzchni otwierania, tworząc w ten sposób otwór przelotowy 12. Z fig. 1 i fig. 2 wynika ponadto, że element wylewowy 2 jest zaopatrzony w rynienkę wylewową 13, która umożliwia wylewanie zawartości opakowania bez ściekania.
178 531
Na fig. 2 i 5 widać również, że w przedstawionym przykładzie wykonania pokrywka zamykająca 3 ma na swojej przedniej krawędzi, osłaniającej powierzchnię otwierania, obwodową krawędź uszczelni ającą 14, która przy zamkniętej pokrywce zamykającej 3 spoczywa w odpowiednim wybraniu 15 w elemencie wylewowym 2.
Na fig. 8A i 8B widać wreszcie, że istnieją różne możliwości zaciskowego obsadzenia czopów łożyskowych 8 w elemencie wylewowym 2. Wariant z fig. 8A odpowiada przy tym przykładowi wykonania wybrania 9 przedstawionemu już na fig. 3. Alternatywne rozwiązanie jest pokazane na fig. 8B, gdzie zatrzaśnięcie pokrywki zamykającej 3 w elemencie wlewkowym 2 odbywa się nie prostopadle do powierzchni elementu wylewowego 2, ale pod kątem około 45°. Zaletą takiego ukształtowania jest fakt, że przy ruchu otwierającym zagwarantowane jest lepsze podparcie czopu łożyskowego 8 w wybraniu 9 i skutecznie wyeliminowane jest niezamierzone wyważanie pokrywki zamykającej 3.
178 531
Π ,0 γ^10 Fig.7A
η ίο©10
3
Fi g.7 Β i 2 13
Jj/
Γ~ “T 11 ri n
!i ii
2 _ ......©HOą r · r
Fig.7C
1/
Fig.8 A
Fig.8 B
178 531
Fig.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 60 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (18)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Opakowanie prostopadłościenne o płaskim szczycie, zwłaszcza zaopatrzone w spoinę środkową lub narożną opakowanie laminatowe z uchwytami, przy czym laminat składa się z co najmniej jednej warstwy nośnej z papieru lub kartonu, przyczepnej warstwy pośredniej, warstwy zaporowej, korzystnie z aluminium, i dwustronnej powłoki polietylenowej, ze znajdującą się na szczycie opakowania powierzchnią otwierania, która po przedzieleniu tworzy otwór wylewowy, z elementem wylewowym zaopatrzonym w zamykalną pokrywkę, której kołnierz okalający powierzchnię otwierania jest połączony na stałe z górną powierzchnią opakowania, przy czym pokrywka zamykająca stanowi równocześnie element otwierający, zaś powierzchnia otwierania ma osłabienie ułatwiające proces otwierania, znamienne tym, że usytuowany w obszarze powierzchni otwierania i zaopatrzony w pokrywkę zamykającą (3) element wylewowy (2) jest umieszczony po tej stronie górnej powierzchni opakowania, na której znajduje się zagięta spoina szczytowa (5), zaś zwrócona w stronę spoiny szczytowej (5) część kołnierza (4) elementu wylewowego (2) dochodzi w przybliżeniu do spoiny szczytowej oraz krawędzi zagięcia uchwytu opakowania i jest zamocowana pomiędzy górną powierzchnią opakowania i zagiętą spoiną szczytową (5).
  2. 2. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że odwrotna względem spoiny szczytowej (5) część kołnierza (4) elementu wylewowego (2) sięga poza krawędź opakowania i stanowi jedną część z kątownikiem oporowym (6), obejmującym częściowo ściankę boczną i ściankę czołową opakowania.
  3. 3. Opakowanie według zastrz. 2, znamienne tym, że pomiędzy czołową częścią kątownika oporowego (6) i właściwym elementem wylewowym (2), w obszarze każdego z uchwytów opakowania umieszczone jest wybranie (7).
  4. 4. Opakowanie według zastrz. 3, znamienne tym, że wybranie (7) ma kształt szczeliny, której szerokość jest nieznacznie mniejsza niż grubość uchwytu opakowania.
  5. 5. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że osłabienie powierzchni otwierania stanowi wybranie usytuowane w warstwie nośnej i przyczepnej warstwie pośredniej.
  6. 6. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że osłabienie powierzchni otwierania stanowi nacięcie warstwy nośnej i przyczepnej warstwy pośredniej.
  7. 7. Opakowanie według zastrz. 5 albo 6, znamienne tym, że osłabienie powierzchni otwierania jest wykonane za pomocą wiązki laserowej.
  8. 8. Opakowanie według zastrz. 1 albo 2 albo 3, znamienne tym, że element wylewowy (2) ma otwór przelotowy (12), dopasowany wielkością i kształtem do powierzchni otwierania.
  9. 9. Opakowanie według zastrz. 1, znamienne tym, że pokrywka zamykająca (3) ma postać dźwigni otwierającej, połączonej przegubowo z elementem wylewowym (2).
  10. 10. Opakowanie według zastrz. 9, znamienne tym, że pokrywka zamykająca (3) jest obsadzona przegubowo w elemencie wylewowym (2) za pomocą dwóch bocznych czopów łożyskowych (8), wchodzących w wybrania (9,9’) w elemencie wylewowym (2).
  11. 11. Opakowanie według zastrz. 10, znamienne tym, że wybrania (9, 9’) elementu wylewowego (2) są umieszczone po bokach otworu przelotowego (12) elementu wylewowego (2).
  12. 12. Opakowanie według zastrz. 10 albo 11, znamienne tym, że czopy łożyskowe (8) są mocowane zaciskowo w wybraniach (9,9') w elemencie wylewowym (2).
    178 531
  13. 13. Opakowanie według zastrz. 10, znamienne tym, że czopy łożyskowe (9) są usytuowane na mającej kształt dźwigni pokrywce zamykającej (3) w punkcie, dzielącym tę dźwignię na ramię nacisku i ramię przyłożenia w stosunku od 1:5 do 1:3.
  14. 14. Opakowanie według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 9 albo 10, znamienne tym, że pokrywka zamykająca (3) i/lub element wylewowy (2) są zaopatrzone w elementy zatrzaskowe (10).
  15. 15. Opakowanie według zastrz. 1 albo 2 albo 3 albo 10, znamienne tym, że element wylewowy (2) ma rynienkę wylewową, biegnącą w kierunku czołowej ścianki opakowania.
  16. 16. Sposób wytwarzania prostopadłościennego opakowania o płaskim szczycie, zwłaszcza zaopatrzonego w spoinę środkową lub narożną opakowania laminatowego z uchwytami, przy czym laminat składa się z co najmniej jednej warstwy nośnej z papieru lub kartonu, przyczepnej warstwy pośredniej, warstwy zaporowej, korzystnie z aluminium, i dwustronnej powłoki polietylenowej, ze znajdującą się na szczycie opakowania powierzchnią otwierania, która po przedzieleniu tworzy otwór wylewowy, z elementem wylewowym zaopatrzonym w zamykalną pokrywkę, której kołnierz okalający powierzchnię otwierania jest połączony na stałe z górną powierzchnią opakowania, przy czym pokrywka zamykająca stanowi równocześnie element otwierający, zaś powierzchnia otwierania ma osłabienie ułatwiające proces otwierania, znamienny tym, że najpierw osłabia się warstwę nośną w obszarze późniejszego otworu wylewowego, następnie żłobkuje się laminat, po czym składa się wstępnie wykrój opakowania i zgrzewa się go wzdłuż spoin wzdłużnych, otrzymując kształt rękawa, następnie składa się i zgrzewa dno opakowania, napełnia się opakowanie zawartością, składa się i zgrzewa górną spoinę szczytową, wreszcie mocuje się element wylewowy zaopatrzony w pokrywkę zamykającą na powierzchni otwierania przy odstającej spoinie szczytowej, po czym zagina się spoinę szczytową, zaś na zakończenie zagina się i zgrzewa uchwyty opakowania.
  17. 17. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że element wylewowy mocuje się za pomocą kleju topliwego.
  18. 18. Sposób według zastrz. 16, znamienny tym, że osłabienie w obszarze późniejszego otworu wylewowego wykonuje się za pomocą wiązki laserowej.
PL95316384A 1994-03-23 1995-03-21 Opakowanie prostopadłościenne o płaskim szczycie i sposób wytwarzania opakowania prostopadłościennego o płaskim szczycie PL178531B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4409947A DE4409947C2 (de) 1994-03-23 1994-03-23 Quaderförmige Flachgiebelpackung mit Giebelnaht
PCT/EP1995/001044 WO1995025670A1 (de) 1994-03-23 1995-03-21 Quaderförmige flachgiebelpackung

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL316384A1 PL316384A1 (en) 1997-01-06
PL178531B1 true PL178531B1 (pl) 2000-05-31

Family

ID=6513569

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95316384A PL178531B1 (pl) 1994-03-23 1995-03-21 Opakowanie prostopadłościenne o płaskim szczycie i sposób wytwarzania opakowania prostopadłościennego o płaskim szczycie

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5875959A (pl)
EP (1) EP0750565B1 (pl)
CN (1) CN1046469C (pl)
AT (1) ATE192715T1 (pl)
CA (1) CA2186234A1 (pl)
CZ (1) CZ286830B6 (pl)
DE (2) DE4409947C2 (pl)
ES (1) ES2148541T3 (pl)
HK (1) HK1015132A1 (pl)
HU (1) HU217244B (pl)
PL (1) PL178531B1 (pl)
TW (1) TW290512B (pl)
WO (1) WO1995025670A1 (pl)

Families Citing this family (27)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4443556A1 (de) * 1994-12-07 1996-06-13 Pkl Verpackungssysteme Gmbh Verfahren zum Herstellen einer quaderförmigen Flachgiebelverbundpackung
FR2745265B1 (fr) * 1996-02-28 1998-04-30 Int Paper Emballages Liquides Dispositif pour l'ouverture et la fermeture d'un emballage, et emballage muni d'un tel dispositif
FR2745266A1 (fr) * 1996-02-28 1997-08-29 Int Paper Emballages Liquides Dispositif pour l'ouverture et la fermeture d'un emballage, et emballage muni d'un tel dispositif
US6279769B1 (en) * 1996-04-30 2001-08-28 Tetra Laval Holdings & Finance S.A. Device for forming a mouth in a container
DE19622144C1 (de) * 1996-06-01 1997-07-10 Pkl Verpackungssysteme Gmbh Ausgießelement
FR2751303B1 (fr) * 1996-07-19 1998-08-28 Int Paper Emballages Liquides Dispositif pour l'ouverture et la fermeture d'un emballage, et emballage muni d'un tel dispositif
DE19635087C1 (de) * 1996-08-30 1997-10-16 Pkl Verpackungssysteme Gmbh Wiederverschließbares Ausgießelement für Getränkepackungen und damit versehene Getränkepackung
FR2754789B1 (fr) * 1996-10-22 1998-12-04 Int Paper Emballages Liquides Dispositif pour l'ouverture et la fermeture d'un emballage et emballage muni d'un tel dispositif
DE19727996C2 (de) * 1997-01-30 2000-12-07 Sig Combibloc Gmbh & Co Kg Wiederverschließbares Ausgießelement zum Applizieren auf eine Flachgiebelpackung
DE59803880D1 (de) * 1997-10-23 2002-05-23 Terxo Ag Wetzikon Kempten Verschliessvorrichtung
DE19805030C2 (de) * 1998-02-09 2003-03-27 Sig Combibloc Gmbh Wiederverschließbares Ausgießelement und damit versehene Flachgiebelverbundpackung
DE19807474A1 (de) * 1998-02-24 1999-08-26 Sig Combibloc Gmbh Wiederverschließbares Ausgießelement und damit versehenen Getränkepackung
US6257449B1 (en) 1998-09-11 2001-07-10 J. L. Clark Reclosable package fitment having rear intrusion and front spout lift
TW534891B (en) * 1999-02-17 2003-06-01 Tetra Laval Holdings & Finance Packing container and method of manufacturing the container
DE19915150A1 (de) 1999-03-26 2000-10-12 Sig Combibloc Gmbh Verfahren zur Herstellung einer Verbundpackung und nach dem Verfahren hergestellte Verbundpackung
DE19914030C2 (de) * 1999-03-27 2002-09-19 Sig Combibloc Gmbh Zuschnitt für eine flüssigkeitsdichte, geschlossene Packung, insbesondere Getränkepackung, daraus hergestellte Packung und Verfahren zu ihrer Herstellung
SE521912C2 (sv) * 2000-11-28 2003-12-16 Tetra Laval Holdings & Finance Förfarande för att anordna öppningsanordningar direkt på en förpackningsmaterialbana för hällbara produkter och en förpackning erhållen därigenom.
US6354467B1 (en) * 2001-02-12 2002-03-12 International Paper Company Device for opening and closing a package
MXPA06001107A (es) * 2003-07-28 2006-04-11 Sig Technology Ltd Cierre vertedor con un arreglo de borde perforador para envases combinados o recipientes sellados con material de papel metalizado.
NZ569065A (en) * 2005-12-12 2010-08-27 Graphic Packaging Int Inc Carton having a pivotable dispenser
ES2361364T3 (es) 2007-11-05 2011-06-16 TETRA LAVAL HOLDINGS & FINANCE SA Dispositivo de apertura recerrable para envases de productos alimenticios vertibles.
US20110017625A1 (en) * 2009-07-22 2011-01-27 Simplicity Products International, Inc. Cubic eco-package for liquid products with finger engageable pull
MX2012004194A (es) * 2009-10-08 2012-08-15 Mesut Yakici Cubierta de envase para liquidos con conducto de aire.
USD653548S1 (en) 2009-10-12 2012-02-07 Jeffrey Wycoff Plastic container with handle
CN102556463A (zh) * 2012-02-07 2012-07-11 济南泉华包装制品有限公司 一种异型屋顶包
EP3140115B1 (en) * 2014-05-07 2018-11-14 Tetra Laval Holdings & Finance SA Packaging material laminate structure
DE102016109996A1 (de) 2016-04-04 2017-10-05 Sig Technology Ag Verfahren und Vorrichtung zum Bilden von einseitig offenen Packungskörpern aus beidseitig offenen Packungsmänteln

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE453586B (sv) * 1986-03-26 1988-02-15 Tetra Pak Ab Forpackningsbehallare forsedd med aterforslutbar oppningsanordning
SE468805B (sv) * 1987-05-11 1993-03-22 Profor Ab Oeppningsanordning foer foerpackningsbehaallare
JPH0547061Y2 (pl) * 1987-09-24 1993-12-10
DE3808303A1 (de) * 1988-03-12 1989-09-21 Pkl Verpackungssysteme Gmbh Quaderfoermige flachgiebelpackung und verfahren zu deren herstellung
US4852764A (en) * 1988-08-22 1989-08-01 Packaging Corporation Of America Pour spout closure
GB2224995A (en) * 1988-11-16 1990-05-23 Hans Rausing Opening of packages
US4915290A (en) * 1989-02-27 1990-04-10 Combibloc, Inc. Package closure
AU6898491A (en) * 1989-11-28 1991-06-26 Delphi Technologies, Inc. Slotted processing apparatus and method
US5101999A (en) * 1990-07-10 1992-04-07 Combibloc, Inc. Package closure and package preparation
SE9200391L (sv) * 1992-02-11 1993-08-12 Tetra Laval Holdings & Finance Öppningsanordning
GB2267896B (en) * 1992-06-16 1996-01-17 Tetra Pak Ltd Reclosable containers

Also Published As

Publication number Publication date
MX9604255A (es) 1997-12-31
CZ276596A3 (en) 1997-03-12
HK1015132A1 (en) 1999-10-08
DE59508323D1 (de) 2000-06-15
CZ286830B6 (en) 2000-07-12
HU217244B (hu) 1999-12-28
ATE192715T1 (de) 2000-05-15
WO1995025670A1 (de) 1995-09-28
DE4409947C2 (de) 1997-07-17
PL316384A1 (en) 1997-01-06
HU9602584D0 (en) 1996-11-28
TW290512B (pl) 1996-11-11
CA2186234A1 (en) 1995-09-28
HUT74823A (en) 1997-02-28
US5875959A (en) 1999-03-02
ES2148541T3 (es) 2000-10-16
CN1046469C (zh) 1999-11-17
EP0750565A1 (de) 1997-01-02
EP0750565B1 (de) 2000-05-10
CN1146752A (zh) 1997-04-02
DE4409947A1 (de) 1995-09-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL178531B1 (pl) Opakowanie prostopadłościenne o płaskim szczycie i sposób wytwarzania opakowania prostopadłościennego o płaskim szczycie
US4930683A (en) Parallelepipedal flat gabled package and method of manufacture
RU2192997C2 (ru) Сливной элемент, выполненный с возможностью повторного закрывания, и снабженная им слоистая упаковка с плоским торцом
PL178532B1 (pl) Opakowanie laminatowe prostopadłościenne o płaskim szczycie i sposób wytwarzania opakowania laminatowego prostopadłościennego o płaskim szczycie
RU2244668C2 (ru) Вертикально стоящий пакет для текучих продуктов или продуктов, способных выливаться
EP0558946B1 (en) An opening arrangement and a method of producing same
US4735336A (en) Opener for a packaging container
JP2012524700A (ja) 食品供給用容器への適用を特に意図したディスペンサ蓋体
RU2329185C2 (ru) Открывающее устройство, упаковка, а также способ изготовления упаковки с открывающим устройством
US4913294A (en) Opening arrangement for packing containers
RU2170196C2 (ru) Открываемый узел упаковочных контейнеров
IE62813B1 (en) Carton with pour spot
EP0393025B1 (en) A packaging container, in particular for dry, tricklable products
US20050173454A1 (en) Reclosable pouring element
EP0386490B1 (en) A packing container provided with opening arrangement
PL194877B1 (pl) Pojemnik o pudełkowym zakończeniu, półfabrykat do wytwarzania takiego pojemnika, uchwyt do pojemnika o pudełkowym zakończeniu i sposób otwierania takiego pojemnika
MXPA05004464A (es) Tapa obturadora de pico vertedor para envases compuestos.
CA1100100A (en) Opening means for packaging containers
CA2048505C (en) Carton pour closure
EP1324924B1 (en) A package
US5234160A (en) Aseptic pour spout seal for flat top end closures
US7364065B2 (en) Flexible closure for a container
JP2009508770A (ja) 容器、閉鎖手段、及びその使用
US20040026490A1 (en) Package
JP2006008178A (ja) 液体包装容器用口栓

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20130321