PL177058B1 - Urządzenie do natleniania cieczy - Google Patents

Urządzenie do natleniania cieczy

Info

Publication number
PL177058B1
PL177058B1 PL94306271A PL30627194A PL177058B1 PL 177058 B1 PL177058 B1 PL 177058B1 PL 94306271 A PL94306271 A PL 94306271A PL 30627194 A PL30627194 A PL 30627194A PL 177058 B1 PL177058 B1 PL 177058B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
grate
pipe
oxygenating
oxygenation
vertical
Prior art date
Application number
PL94306271A
Other languages
English (en)
Other versions
PL306271A1 (en
Inventor
Lech Narbutt
Original Assignee
Instalex Bioox Sp Z Oo
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Instalex Bioox Sp Z Oo filed Critical Instalex Bioox Sp Z Oo
Priority to PL94306271A priority Critical patent/PL177058B1/pl
Publication of PL306271A1 publication Critical patent/PL306271A1/xx
Publication of PL177058B1 publication Critical patent/PL177058B1/pl

Links

Classifications

    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02WCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO WASTEWATER TREATMENT OR WASTE MANAGEMENT
    • Y02W10/00Technologies for wastewater treatment
    • Y02W10/10Biological treatment of water, waste water, or sewage

Landscapes

  • Activated Sludge Processes (AREA)

Abstract

1. Urządzenie do natleniania cieczy wyposażone w kilka segmentów natleniających osadzonych w obrotowym pomoście reaktora oczyszczalni ścieków, przy czym każdy segment posiada kształt rusztu pionowego, który zbudowanyjest z rury dolnej i rury górnej połączonych pionowymi rurkami, znamienne tym, że do powierzchni rusztu przytwierdzanajest co najmniej jedna łopatka, a w dolnej części rusztu osadzone sązespoły natleniające (8), a każdy zespół składa się z kilku dysz (9), natomiast każda dysza wyposażona jest w perforowaną zamkniętą rurę (10), zaś do bocznych ścian każdej rury przytwierdzone sąkołnierzowe króćce wlotowy (11) i wylotowy (12) połączone ze sobą przy czym perforacja ścianki rury stanowi wytłoczenia prostokątnych pasków przecinających ściankę rury tworząc szczelinę S = 0,2 do 0,8 mm.

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie do natleniania cieczy przeznaczone do wykorzystania w biologicznych oczyszczalniach ścieków.
Znane jest urządzenie do natleniania cieczy z opisu polskiego wynalazku nr patentu 153 882. Urządzenie stanowi poziomy ruszt wykonany z rur. W dolnej części ścianek tych rur wykonane są nacięcia tworząc na części obwodu rur prostokątne okienka, przez które wypływa sprężone powietrze. W górnej części poziomego rusztu umieszczona jest pionowa rura, przez którą dopływa sprężone powietrze.
Znanejest również urządzenie do natleniania cieczy z opisu polskiego wynalazku nr patentu 159 779. Urządzenie to posiada rurowe dyfuzory zakotwione w dnie zbiornika, zaś między dyfuzorami znajduje się zbiornik powietrza wyposażony w natleniacz. Zbiornik połączony jest przewodami z dyfuzorami oraz posiada rurę z dopływem sprężonego powietrza.
Urządzenie do natleniania cieczy według wynalazku składa się z kilku segmentów natleniających osadzonych w obrotowym pomoście, który usytuowany jest w cylindrycznym reaktorze oczyszczalni ścieków, każdy segment stanowi pionowy ruszt rurowy złożony z rury dolnej i rury górnej połączonych pionowymi rurkami.
177 058
Urządzenie do natleniania cieczy charakteryzuje się tym, że w dolnej części rusztu przymocowane są zespoły natleniające, zaś do powierzchni rusztu przytwierdzona jest co najmniej jedna łopata mieszająca. Każdy zespół natleniający składa się z kilku dysz, a każda dusza wyposażona jest w perforowaną zamkniętą rurę metalową. Do bocznych ścianek rury przytwierdzane są kołnierze dopływowy i odpływowy, natomiast perforacja rury stanowi wytłoczenia w kształcie prostokątnych pasków przecinających ściankę tworząc szczelinę o wielkości od 0,2 do 0,8 mm.
Odmianą wynalazku jest urządzenie do natleniania cieczy złożone z kilku segmentów natleniających osadzonych w obrotowym pomoście, który usytuowany jest w cylindrycznym reaktorze oczyszczalni ścieków. Każdy segment stanowi pionowy ruszt rurowy złożony z rury dolnej i rury górnej połączonych pionowymi rurkami.
Urządzenie do natleniania cieczy charakteryzuje się tym, że w dolnej części rusztu przymocowane są zespoły natleniające, zaś do powierzchni rusztu przytwierdzona jest co najmniej jedna łopatka mieszająca. Każdy zespół natleniający składa się z kilku dysz, a każda dysza wyposażona jest w perforowaną ceramiczną rurę zamkniętą z jednej strony pokrywą, natomiast z drugiej strony ceramiczna rura posiada płytkę z otworem dopływu sprężonego powietrza.
Następną odmianą wynalazku jest urządzenie do natleniania cieczy złożone z kilku segmentów natleniających osadzonych w obrotowym pomoście, który usytuowany jest w cylindrycznym reaktorze oczyszczalni ścieków. Każdy segment stanowi pionowy ruszt rurowy złożony z rury dolnej i rury górnej połączonych pionowymi rurkami. Urządzenie do natleniania cieczy charakteryzuje się tym, że w dolnej części rusztu przymocowane są zespoły natleniające, zaś do powierzchni rusztu przytwierdzonajest co najmniej jedna łopata mieszająca. Każdy zespół natleniający składa się z kilku dysz natleniających, a każda dysza wyposażona jest w perferowaną płytę osadzoną w obudowie posiadającej kształt stożka, w dnie każdego umieszczona jest płyta perforowana, natomiast wierzchołek stożka stanowi króciec dopływu sprężonego powietrza.
Urządzenie do natleniania cieczy wykonane według wynalazku posiada następujące zalety:
1) napowietrza ciecz w całej komorze reaktora przy dowolnej głębokości reaktora,
2) miesza ciecz zawartąw całej przestrzeni komory doprowadzając mieszaninę cieczy i tlenku do jednolitej struktury,
3) uzyskuje dużą efektywność natleniania cieczy przy niskimjednostkowym zużyciu energii elektrycznej,
4) umożliwia ciągłą pracę oczyszczalni, ewentualnie wymiana uszkodzonego segmentu napowietrzającego nie powoduje konieczności opróżniania reaktora i zakłóceń w technologii oczyszczania,
5) ułatwia eksploatację i remont oczyszczalni bez przerw w pracy lub wyłączenia oczyszczalni z ruchu.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładach wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do natleniania cieczy w widoku z góry, fig. 2 - segment urządzenia do natleniania cieczy w widoku z góry, fig. 3 - ten segment w widoku z boku, fig. 4 - zespół natleniający urządzenia do natleniania cieczy opisany w przykładzie pierwszym pokazany w przekroju osiowym, fig. 5 - ten zespół w widoku z góry, fig. 6 - dyszę tego zespołu w przekroju przez ściankę w linii A - A pokazanąna fig. 4, fig. 7 - tądyszę w przekroju przez ściankę w linii B - B pokazanąna fig. 6, fig. 8 - zespół natleniający urządzenia do natleniania cieczy opisany w przykładzie drugim pokazany częściowo w widoku, częściowo w przekroju osiowym, fig. 9 - zespół natleniający urządzenia do natleniania cieczy opisany w przykładzie trzecim pokazany w widoku z góry, fig. 10 - dyszę tego zespołu w przekroju osiowym w linii C - C pokazanąna fig. 9.
Przykład pierwszy przedstawia urządzenie do natleniania cieczy, który składa się z dwóch segmentów 1 natleniających osadzonych w obrotowym pomoście 2, który usytuowany jest w cylindrycznym reaktorze 3 oczyszczalni ścieków. Każdy segment 1 stanowi pionowy ruszt złożony z rury dolnej 4 oraz rury górnej 5 połączonych pionowymi rurkami 6. Do powierzchni rusztu przytwierdzona jest łopata 7. W dolnej części rusztu osadzone są zespoły natleniające 8. Każdy zespół natleniający składa się z kilku dysz 9, a każda dysza wyposażona jest w perforowaną zamkniętą rurę metalową 10, zaś do bocznych ścian każdej rury przytwierdzone są kołnierzowe
177 058 króćce wlotowy 11 i wylotowy 12 połączone ze sobą. Perforacja rury stanowi wytłoczenia w kształcie prostokątnych pasków przecinających ściankę rury tworząc szczelinę S o wielkości S = 0,2 * 0,8 mm.
Przykład drugi przedstawia urządzenie do natleniania cieczy, które składa się z dwóch segmentów 1 natleniających osadzonych w obrotowym pomoście 2, który usytuowany jest w cylindrycznym reaktorze 3 oczyszczalni ścieków. Każdy segment 1 stanowi pionowy ruszt złożony z rury dolnej 4 oraz rury górnej 5 połączonych pionowymi rurkami 6. Do powierzchni rusztu przytwierdzonajest łopata 7. W dolnej części rusztu osadzone są zespoły natleniające 13. Każdy zespół natleniający składa się z kilku dysz 14, a każda dysza wyposażona jest w perferowaną ceramiczną rurę 15 zamkniętą z jednej strony pokrywą 16 natomiast z drugiej rury przymocowana jest płytka 17 połączona z rurką 18, która z kolei połączonajest z przewodem 19 dopływu sprężonego powietrza. Pokrywy 16 zaciśnięte są śrubą 20 i nakrętkami 21.
Przykład trzeci przedstawia urządzenie do natleniania cieczy, które składa się z dwóch segmentów 1 natleniających osadzonych w obrotowym pomoście 2, który usytuowany jest w cylindrycznym reaktorze 3 oczyszczalni ścieków. Każdy segment 1 stanowi pionowy ruszt złożony z rury dolnej 4 oraz rury górnej 5 połączonych pionowymi rurkami 6. Do powierzchni rusztu przytwierdzonajest łopata 7. W dolnej części rusztu osadzone są zespoły natleniające 22. Każdy zespół natleniający składa się z kilku dysz 23, a każda dysza wyposażona jest w perforowaną płytę 24 osadzonąw obudowie 25 w kształcie stożka, przy czym w dnie stożka umieszczona jest płyta 24 natomiast wierzchołek stożka stanowi króciec 26 połączony z przewodem 27 dopływu sprężonego powietrza.
FIG. 3
FIG. 2
177 058
Β 1 cz,
FIG. 6
FIG. 7
177 058
FIG. 9
177 058
177 058
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 70 egz.
Cena 2,00 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie do natleniania cieczy wyposażone w kilka segmentów natleniających osadzonych w obrotowym pomoście reaktora oczyszczalni ścieków, przy czym każdy segment posiada kształt rusztu pionowego, który zbudowany jest z rury dolnej i rury górnej połączonych pionowymi rurkami, znamienne tym, że do powierzchni rusztu przytwierdzanajest co najmniej jedna łopatka, a w dolnej części rusztu osadzone są zespoły natleniające (8), a każdy zespół składa się z kilku dysz (9), natomiast każda dysza wyposażona jest w perforowaną zamkniętą rurę (10), zaś do bocznych ścian każdej rury przytwierdzone sąkołnierzowe króćce wlotowy (11) i wylotowy (12) połączone ze sobą przy czym perforacja ścianki rury stanowi wytłoczenia prostokątnych pasków przecinających ściankę rury tworząc szczelinę S = 0,2 do 0,8 mm.
  2. 2. Urządzenie do natleniania cieczy wyposażone w kilka segmentów natleniających osadzonych w obrotowym pomoście reaktora oczyszczalni ścieków, przy czym każdy segment posiada kształt rusztu pionowego, który zbudowany jest z rury dolnej i rury górnej połączonych pionowymi rurkami, znamienne tym, że do powierzchni rusztu przytwierdzonajest co najmniej jedna łopata (7), a w dolnej części rusztu osadzone są zespoły natleniające (13) zaś każdy zespół składa się z kilku dysz (14), natomiast każda dysza wyposażona jest w perforowaną ceramiczną rurę (15) zamkniętą z jednej strony pokrywą (16), natomiast z drugiej strony rury przymocowana jest płytka (17) połączona z rurką (18), która z kolei połączona jest z przewodem (19) dopływu sprężonego powietrza.
  3. 3. Urządzenie do natleniania cieczy wyposażone w kilka segmentów natleniających osadzonych w obrotowym pomoście reaktora oczyszczalni ścieków, przy czym każdy segment posiada kształt rusztu pionowego, który zbudowany jest z rury dolnej i rury górnej połączonych pionowymi rurkami, znamienne tym, że do powierzchni rusztu przytwierdzonajest co najmniej, jedna łopatka (7), a w dolnej części rusztu osadzone sązespoły natleniające (22), zaś każdy zespół składa się z kilku dysz (23), a każda dysza wyposażonajest w perforowanąpłytę (24) osadzoną w obudowie (25) w kształcie stożka, przy czym w dnie stożka umieszczonajest płyta (24) natomiast wierzchołek stożka stanowi króciec (26) połączony z przewodem (27) dopływu sprężonego powietrza.
PL94306271A 1994-12-14 1994-12-14 Urządzenie do natleniania cieczy PL177058B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94306271A PL177058B1 (pl) 1994-12-14 1994-12-14 Urządzenie do natleniania cieczy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL94306271A PL177058B1 (pl) 1994-12-14 1994-12-14 Urządzenie do natleniania cieczy

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL306271A1 PL306271A1 (en) 1996-06-24
PL177058B1 true PL177058B1 (pl) 1999-09-30

Family

ID=20063900

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94306271A PL177058B1 (pl) 1994-12-14 1994-12-14 Urządzenie do natleniania cieczy

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL177058B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL306271A1 (en) 1996-06-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3856272A (en) Floating mixer
US4844843A (en) Waste water aerator having rotating compression blades
US5938983A (en) Aeration device
WO2000041801A1 (fr) Dispositif melangeur de gaz/liquide
AU716384B2 (en) A mixing and aeration unit
PL177058B1 (pl) Urządzenie do natleniania cieczy
US4230570A (en) Aerator
US4080292A (en) Tank for agitation and aeration of sewages
WO2021009822A1 (ja) 微細気泡生成部材及びそれを用いた水中曝気撹拌装置
US20060087047A1 (en) Fluid mixing apparatus
US20050167858A1 (en) Aerator apparatus and method of use
SU1286536A1 (ru) Устройство дл биохимической очистки сточных вод
JPS6240717Y2 (pl)
PL145020B1 (en) Liquid aearating grate in particular for waste water
RU2146659C1 (ru) Устройство для аэрации и перемешивания сточных вод
JPH09234480A (ja) 攪拌式浄化装置
DE69815579D1 (de) Belüfter für Flüssigkeiten
KR820001951Y1 (ko) 메탄가스 발생장치조 내의 교반 및 가온장치
EP0293962B1 (en) Device provided with a reservoir receiving a liquid and a rotor arranged inside the reservoir
PL169306B1 (pl) Urzadzenie do rozpuszczania gazu PL PL PL PL PL PL
SU837932A1 (ru) Устройство дл аэрировани жидкости
JPH0312394Y2 (pl)
RU18498U1 (ru) Механический смеситель
PL153882B1 (pl) Urządzenie do natleniania cieczy
PL141248B2 (en) Apparatus for pumping water through a side filter into a fish-bowl