PL176076B1 - Gniotownik ziarna - Google Patents
Gniotownik ziarnaInfo
- Publication number
- PL176076B1 PL176076B1 PL95308598A PL30859895A PL176076B1 PL 176076 B1 PL176076 B1 PL 176076B1 PL 95308598 A PL95308598 A PL 95308598A PL 30859895 A PL30859895 A PL 30859895A PL 176076 B1 PL176076 B1 PL 176076B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- crushing
- cylindrical
- ring
- adjustable
- crusher
- Prior art date
Links
Classifications
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B02—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
- B02C—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
- B02C4/00—Crushing or disintegrating by roller mills
- B02C4/02—Crushing or disintegrating by roller mills with two or more rollers
- B02C4/06—Crushing or disintegrating by roller mills with two or more rollers specially adapted for milling grain
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B02—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
- B02C—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
- B02C15/00—Disintegrating by milling members in the form of rollers or balls co-operating with rings or discs
- B02C15/06—Mills with rollers forced against the interior of a rotary ring, e.g. under spring action
-
- B—PERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
- B02—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING; PREPARATORY TREATMENT OF GRAIN FOR MILLING
- B02C—CRUSHING, PULVERISING, OR DISINTEGRATING IN GENERAL; MILLING GRAIN
- B02C9/00—Other milling methods or mills specially adapted for grain
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Food Science & Technology (AREA)
- Crushing And Grinding (AREA)
Abstract
1. Gniotownik ziarna składający się z ramy nośnej,
kosza zasypowego, stałego 1 nastawnego organu
zgniatającego, urządzenia dozującego, urządzenia odprowadzającego,
skrobaków organów zgniatających,
silnika napędowego 1 przekładni, znamienny tym, że
walcowy nastawny organ zgniatający (6) umieszczonyjest
wewnątrz obrotowego pierścienia (5) opartego
na co najmniej dwu rolkach (4) osadzonych obrotowo
w ramie nośnej (3) 1 stanowiącego stały organ zgniatający,
a oś walcowego nastawnego organu zgniatającego
(6) jest równoległa do osi obrotowego
pierścienia (5), zaś walcowy nastawny organ zgniatający
(6) usytuowanyjest względem obrotowego pierścienia
(5) mimośrodowo w bezpośrednim sąsiedztwie
wewnętrznej powierzchni cylindrycznej tego
pierścienia, przy czym urządzenie odprawadzające
stanowi pochyła rynna zsypowa (13), której górny koniec
umieszczony jest wewnątrz obrotowego pierścienia
(5) nad walcowym nastawnym organem zgniatającym
(6), a jej dolny koniec znajduje się na
zewnątrz tego pierścienia.
Description
Przedmiotem wynalazku jest gniotownik ziarna, to jest urządzenie do miażdżenia ziarna przeznaczonego zwłaszcza do przygotowywania paszy dla zwierząt hodowlanych.
Z polskiego opisu zgłoszeniowego wzoru użytkowego W 89 978 znany jest gniotownik ziarna składający się z ramy nośnej, kosza zasypowego, stałego i nastawnego organu zgniatającego, urządzenia dozującego, urządzenia odprowadzającego w postaci workownicy, skrobaków organów zgniatających, silnika napędowego oraz przekładni. Organami zgniatającymi tego gniotownika są dwa poziome równoległe do siebie walce z pozostawioną między nimi regulowaną szczeliną, do której doprowadzane jest od góry z kosza zasypowego przeznaczone do rozgniatania ziarno.
Zasadniczą niedogodnością tego rodzaju gniotowników jest ich znaczna masa i duże wymiary gabarytowe ze względu na konieczność stosowania dużych średnic walców zgniatających umożliwiających zachwytywanie i bezpoślizgowe wprowadzanie do szczeliny między tymi walcami podawanego z góry ziarna.
Znane sąteż gniotowniki ziarna, w których oprócz dwóch głównych walców zgniatających stosuje się dodatkowy trzeci walec, albo nawet dodalkowąparę walców do wstępnego zgniatania ziarna. Rozwiązania takie komplikująjednak konstrukcję gniotownika oraz zwiększająjego gabaryty i ciężar.
Ponadto znane sąrównież gniotowniki, w których walce zgniatające są rowkowane w celu lepszego zachwytywania zgniatanego materiału. Walce rowkowane nie sąjednak wystarczająco
176 076 trwałe. Po zużyciu płytkich rowków spowodowanym właściwościami ściernymi twardego ziarna walce zgniatające tracą zdolność zachwyty wania ziarna i gniotownik staje się niezdatnym do użytku. Regeneracja zużytych rowkowanych walców zgniatających może być wykonana tylko przez specjalistyczny warsztat i jest odpowiednio kosztowna. Kosztowna jest również wymiana zużytych walców na nowe.
Rozwiązanie gniotownika ziarna zgodnie z wynalazkiem eliminuje powyższe niedogodności.
Gniotownik ziarna, według wynalazku charakteryzuje się tym, że jego walcowy nastawny organ zgniatający umieszczony jest wewnątrz obrotowego pierścienia opartego na co najmniej dwu rolkach osadzonych obrotowo w ramie nośnej i stanowiącego stały organ zgniatający, a oś walcowego nastawnego organu zgniatającego jest równoległa do osi obrotowego pierścienia, zaś walcowy nastawny organ zgniatający usytuowany jest względem obrotowego pierścienia mimośrodowo w bezpośrednim sąsiedztwie wewnętrznej powierzchni cylindrycznej tego pierścienia, przy czym urządzenie odprowadzające stanowi pochyła rynna zsypowa, której górny koniec umieszczony jest wewnątrz obrotowego pierścienia nad walcowym nastawnym organem zgniatającym, a jej dolny koniec znajduje się na zewnątrz tego pierścienia.
Gniotownik ziarna, według wynalazku charakteryzuje się dalej tym, że walcowy nastawny organ zgniatający osadzonyjest obrotowo między parą dźwigni, które jednymi końcami umocowane są wychylnie w płaszczyznach pionowych w ramie nośnej, a drugimi końcami połączone sąz Oczkowymi śrubami otoczonymi ściskanymi sprężynami i zawieszone są za pomocą tych śrub Oczkowych na wspornikach przytwierdzonych do ramy nośnej, przy czym od spodu te drugie końce dźwigni podparte są śrubami regulacyjnymi wkręconymi we wsporniki przytwierdzone również do ramy nośnej.
Gniotownik, według wynalazku charakteryzuje się także tym, że walcowy nastawny organ zgniatający ma nożowy skrobak usytuowany swojądolnąrobocząkrawędziąw przybliżeniu stycznie do górnej części bocznej powierzchni zewnętrznej tego organu.
Gniotownik, według wynalazku charakteryzuje się również tym, że w górnej części wewnętrznej powierzchni cylindrycznej obrotowego pierścienia usytuowany jest nad rynną zsypową nożowy skrobak.
Dzięki rozwiązaniu gniotownika ziarna zgodnie z wynalazkiem nawet przy stosunkowo małych średnicach walcowego nastawnego organu zgniatającego i obrotowego pierścienia zwiększona zostaje czynna robocza długość szczeliny między nimi. Wynika to stąd, ze wewnętrzna wklęsła powierzchnia pierścienia obrotowego zbliża się po kołowej krzywiźnie łuku do wypukłej powierzchni walcowego nastawnego organu zgniatającego o tym samym kierunku zakrzywienia łuku jego obwodu co w obrotowym pierścieniu. W ten sposób wydłużona zostaje znacznie zarówno droga zachwyty wania, jak też droga i czas samego miażdżenia ziarna przy niezwiększonej prędkości obwodowej organów zgniatających. W efekcie tego poprawia się skuteczność bezpoślizgowego wprowadzania ziarna między organy zgniatające również przy niewielkich ich średnicach oraz przy gładkich, to jest nierowkowanych ich powierzchniach roboczych obniżając koszty wykonania gniotownika i zwiększając jego trwałość. Może on teraz przy określonej wydajności być maszynąo mniejszych gabarytach i masie, a więc tańszą w produkcji.
Zwiększona natomiast skuteczność zachwytywania ziarna pozwala rozszerzyć zakres zastosowania gniotownika na wszystkie praktycznie rodzaje ziarna i nasion przeznaczone na cele paszowe. Wydłużona droga i czas miażdżenia ziarna w szczelinie między organami zgniatającymi poprawiają w efekcie jakość produktu wyjściowego, to jest otrzymywanych z ziarna płatków.
Przedmiot wynalazku uwidoczniony jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia gniotownik w przekroju pionowym, natomiast fig. 2 przedstawia ten gniotownik w przekroju wzdłuż lini A-A oznaczonej na fig. 1.
Kosz zasypowy 1 z urządzeniem dozującym 2 w postaci zasuwy umocowany jest w górnej części ramy nośnej 3. W dolnej części tej ramy osadzone są obrotowo dwie równoległe do siebie rolki 4, na których oparty jest obrotowy pierścień 5 stanowiący stały organ zgniatający. Gładka cylindryczna powierzchnia wewnętrzna tego pierścienia stanowi jednąz roboczych powierzchni gniotownika. Wewnątrz obrotowego pierścienia 5, w bezpośrednim sąsiedztwie jego wewnętrznej powierzchni cylindrycznej, umieszczony jest mimośrodowo względem niego walcowy na4
176 076 stawny organ zgniatający 6 o osi równoległej do osi obrotowego pierścienia 5. Zewnętrzna gładka pobocznica walcowego nastawnego organu zgniatającego 6 stanowi drugą roboczą powierzchnię gniotownika.
Walcowy nastawny organ zgniatający 6 osadzony jest obrotowo między parą poziomych dźwigni 7, które jednymi końcami umocowane są wychylnie w płaszczyznach pionowych w ramie nośnej 3. Drugie końce dźwigni 7 połączone są za pośrednictwem sworzni z oczkowymi śrubami 8. Śruby oczkowe 8 otoczone są ściskanymi sprężynami 9. Górne końce śrub oczkowych 8, wyposażone w nakrętki, zawieszone są na wspornikach 10 przytwierdzonych do ramy nośnej 3. Od dołu te końce dźwigni 7 oparte są na trzpieniach śrub regulacyjnych 11 wkręconych we wsporniki 12 przytwierdzone również do ramy nośnej 3. Urządzenie do odprowadzania ziarna zgniecionego na płatki poza gniotownik stanowi pochyła rynna zsypowa 13, której górny koniec umieszczony jest wewnątrz obrotowego pierścienia 5 nad walcowym nastawnym organem zgniatającym 6. Dolny koniec rynny zsypowej 13 wyprowadzony jest na zewnątrz gniotownika. Nad górną częścią zewnętrznej pobocznicy walcowego nastawnego organu zgniatającego 6 usytuowany jest nożowy skrobak 14 tego organu. Dolna robocza krawędź skrobaka 14 jest w przybliżeniu styczna do tej pobocznicy. Przy górnej części wewnętrznej powierzchni cylindrycznej obrotowego pierścienia 5, nad górnym końcem rynny zsypowej 13, umieszczony jest nożowy skrobak 15 tej powierzchni.
Do ramy nośnej 3 gniotownika przykręcony jest elektryczny silnik napędowy 16, który przez przekładnię 17 na pasy klinowe jest połączony z kołem zaklinowanym na wale walcowego nastawnego organu zgniatającego 6. Do czołowych powierzchni obrotowego pierścienia 5 przytwierdzone sąz obu jego stron pierścieniowe tarcze prowadzące 18, których zewnętrzny promień jest większy od promienia zewnętrznej pobocznicy tego pierścienia, a promień wewnętrzny tych tarcz jest mniejszy od promienia wewnętrznej powierzchni cylindrycznej obrotowego pierścienia 5. Pierścieniowe tarcze prowadzące 18 służą do zapobiegania niekontrolowanym przesunięciom poosiowym organów zgniatających względem siebie oraz do prowadzenia obrotowego pierścienia 5 na podpierających go rolkach 4.
Działanie gniotownika według wynalazku przedstawia się następująco: przeznaczone do zgniatania ziarno znajdujące się w koszu zasypowym 1 podawane jest grawitacyjnie strumieniem regulowanym zasuwą urządzenia dozującego 2 do przestrzeni pomiędzy wewnętrzną powierzchnią cylindryczną obrotowego pierścienia 5 a walcowym nastawnym organem zgniatającym 6. Napędzany silnikiem elektrycznym 16 przez przekładnię 17 na pasy klinowe walcowy nastawny organ zgniatający 6 sprzężony zostaje ciernie zachwytywanym ziarnem z obrotowym pierścieniem 5, który wprawiony zostaje w ten sposób również w ruch obrotowy i dodatkowo intensyfikuje zachwytywanie ziarna oraz wprowadzanie go do szczeliny roboczej pomiędzy obydwoma organami zgniatającymi. W szczelinie tej następuje zgniatanie ziarna na płatki, które przywierają do wewnętrznej powierzchni cylindrycznej obrotowego pierścienia 5 i wynoszone w górę jego obrotem trafiająna skrobak 15, który zrzucaje do rynny zsypowej 13 wyprowadzającej płatki na zewnątrz gniotownika. Skrobak 14 oczyszcza natomiast z płatków walcowy nastawny organ zgniatający 6 i zrzuca te płatki do strumienia płatków wynoszonych obrotowym pierścieniem 5 ku górze. Pożądana mniejsza lub większa grubość płatków regulowana jest wkręcaniem lub wykręcaniem śrub regulacyjnych 11, co we współdziałaniu ze ściskanymi sprężynami 9 podnosi lub obniża dźwignie 7, a za ich pośrednictwem oddala lub przybliża walcowy nastawny organ zgniatający 6 do dolnej części wewnętrznej powierzchni cylindrycznej obrotowego pierścienia 5, poszerzając lub zwężając w ten sposób szczelinę roboczą gniotownika
W przypadku awaryjnego dostania się pomiędzy organy zgniatające ciała obcego, takiego na przykład jak kawałek metalu lub kamień, walcowy nastawny organ zgniatający 6 unosi się do góry za pośrednictwem dźwigni 7 popychając ku górze śruby oczkowe 8 i ściskając sprężyny 9. Po przejściu ciała obcego przez rozszerzoną w ten sposób szczelinę roboczą gniotownika, ciężar walcowego nastawnego organu zgniatającego 6 i nacisk ściśniętych sprężyn 9 przesuwa ten organ z powrotem w dół do normalnego położenia roboczego
176 076
176 076
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł
Claims (4)
1. Gniotownik ziarna składający się z ramy nośnej, kosza zasypowego, stałego i nastawnego organu zgniatającego, urządzenia dozującego, urządzenia odprowadzającego, skrobaków organów zgniatających, silnika napędowego i przekładni, znamienny tym, że walcowy nastawny organ zgniatający (6) umieszczony jest wewnątrz obrotowego pierścienia (5) opartego na co najmniej dwu rolkach (4) osadzonych obrotowo w ramie nośnej (3) i stanowiącego stały organ zgniatający, a oś walcowego nastawnego organu zgniatającego (6) jest równoległa do osi obrotowego pierścienia (5), zaś walcowy nastawny organ zgniatający (6) usytuowany jest względem obrotowego pierścienia (5) mimośrodowo w bezpośrednim sąsiedztwie wewnętrznej powierzchni cylindrycznej tego pierścienia, przy czym urządzenie odprawadzające stanowi pochyła rynna zsypowa (13), której górny koniec umieszczony jest wewnątrz obrotowego pierścienia (5) nad walcowym nastawnym organem zgniatającym (6), a jej dolny koniec znajduje się na zewnątrz tego pierścienia.
2. Gniotownik według zastrz. 1, znamienny tym, że walcowy nastawny organ zgniatający (6) osadzony jest obrotowo między parą dźwigni (7), które jednymi końcami umocowane są wychylnie w płaszczyznach pionowych w ramie nośnej (3), a drugimi końcami połączone są z oczkowymi śrubami (8) otoczonymi ściskanymi sprężynami (9) i zawieszone są za pomocą tych śrub oczkowych (8) na wspornikach (10) przytwierdzonych do ramy nośnej (3), przy czym od spodu te drugie końce dźwigni (7) podparte są śrubami regulacyjnymi (11) wkręconymi we wsporniki (12) przytwierdzone również do ramy nośnej (3).
3. Gniotownik według zastrz. 1, znamienny tym, że walcowy nastawny organ zgniatający (6) ma nożowy skrobak (14) usytuowany swoją dolną roboczą krawędzią w przybliżeniu stycznie do górnej części bocznej powierzchni zewnętrznej tego organu.
4. Gniotownik według zastrz. 1, znamienny tym, że w górnej części wewnętrznej powierzchni cylindrycznej obrotowego pierścienia (5) usytuowany jest nad rynną zsypową (13) nożowy skrobak (15).
* * *
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL95308598A PL176076B1 (pl) | 1995-05-12 | 1995-05-12 | Gniotownik ziarna |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL95308598A PL176076B1 (pl) | 1995-05-12 | 1995-05-12 | Gniotownik ziarna |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL308598A1 PL308598A1 (en) | 1995-10-30 |
PL176076B1 true PL176076B1 (pl) | 1999-04-30 |
Family
ID=20065024
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL95308598A PL176076B1 (pl) | 1995-05-12 | 1995-05-12 | Gniotownik ziarna |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL176076B1 (pl) |
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2853566A1 (fr) * | 2003-04-14 | 2004-10-15 | Jean Yves Deboffles | Machine a laminer des grains de cereales evolutive |
RU2552374C1 (ru) * | 2014-02-05 | 2015-06-10 | Владимир Альбертович Геер | Плющилка зерна геера-попова |
-
1995
- 1995-05-12 PL PL95308598A patent/PL176076B1/pl unknown
Cited By (2)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
FR2853566A1 (fr) * | 2003-04-14 | 2004-10-15 | Jean Yves Deboffles | Machine a laminer des grains de cereales evolutive |
RU2552374C1 (ru) * | 2014-02-05 | 2015-06-10 | Владимир Альбертович Геер | Плющилка зерна геера-попова |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL308598A1 (en) | 1995-10-30 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5178335A (en) | Mill | |
CN111855358A (zh) | 一种土壤检测用破碎装置 | |
US1911718A (en) | Hatotkr mill fob | |
RU2002114332A (ru) | Вальцовая мельница для измельчения сыпучих материалов, в частности, зерна | |
CN109482297B (zh) | 一种高硬高纯物料超细环辊磨 | |
US2505023A (en) | Rotary beater grinding mill | |
CN111298867A (zh) | 粮食加工碾米设备 | |
PL176076B1 (pl) | Gniotownik ziarna | |
US2873921A (en) | Machine for dust free grinding of materials as ear corn for livestock feed | |
US1019828A (en) | Crushing and grinding mill. | |
CN109985692A (zh) | 一种立式磨粉机 | |
US1839532A (en) | Grinder | |
CN113617425B (zh) | 粮食破碎机 | |
CN211134159U (zh) | 一种辣椒加工用粉碎机 | |
CN212786717U (zh) | 一种筒式铡草揉丝机 | |
CN209501815U (zh) | 一种电厂锅炉干渣的碎渣装置 | |
CN210596802U (zh) | 一种具有清洁结构的造纸用粉碎机 | |
CN212820120U (zh) | 一种有机肥料生产用链条式立式粉碎机 | |
RU11105U1 (ru) | Устройство для измельчения | |
DE476526C (de) | Mahlvorrichtung, bestehend aus einer zylindrischen Schwerkraftmuehle und einer zur Vorzerkleinerung bestimmten, zentral in ihr eingebauten Schleudermuehle | |
CN216260917U (zh) | 一种耐磨立式砂辊辗米机 | |
CN216322447U (zh) | 一种粉碎叶片可更换式的机械粉碎机 | |
CN221847415U (zh) | 一种园林工程用土壤粉碎机 | |
US328996A (en) | Cotton-seed and grain crusher | |
US1131229A (en) | Grinding-mill. |