PL175763B1 - Przyrząd do zamykarek puszek i sposób ograniczania ilości przestojów zamykarek - Google Patents

Przyrząd do zamykarek puszek i sposób ograniczania ilości przestojów zamykarek

Info

Publication number
PL175763B1
PL175763B1 PL95315541A PL31554195A PL175763B1 PL 175763 B1 PL175763 B1 PL 175763B1 PL 95315541 A PL95315541 A PL 95315541A PL 31554195 A PL31554195 A PL 31554195A PL 175763 B1 PL175763 B1 PL 175763B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
closing
closure
head
disc
lid
Prior art date
Application number
PL95315541A
Other languages
English (en)
Other versions
PL315541A1 (en
Inventor
Hans-Dietrich Politt
Original Assignee
Schmalbach Lubeca
Schmalbachlubeca Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE4401446A external-priority patent/DE4401446A1/de
Application filed by Schmalbach Lubeca, Schmalbachlubeca Ag filed Critical Schmalbach Lubeca
Publication of PL315541A1 publication Critical patent/PL315541A1/xx
Publication of PL175763B1 publication Critical patent/PL175763B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B21MECHANICAL METAL-WORKING WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21DWORKING OR PROCESSING OF SHEET METAL OR METAL TUBES, RODS OR PROFILES WITHOUT ESSENTIALLY REMOVING MATERIAL; PUNCHING METAL
    • B21D51/00Making hollow objects
    • B21D51/16Making hollow objects characterised by the use of the objects
    • B21D51/26Making hollow objects characterised by the use of the objects cans or tins; Closing same in a permanent manner
    • B21D51/30Folding the circumferential seam
    • B21D51/32Folding the circumferential seam by rolling

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Sealing Of Jars (AREA)
  • Rigid Containers With Two Or More Constituent Elements (AREA)
  • Closures For Containers (AREA)

Abstract

1 Przyrzad do zam ykarek puszek, w szczególnosci do zam yka- m a puszek z otw ierana pokryw ka, z glow ica zam ykajaca i w zgle- dem niej w kierunku ruchu dosuw ana i odsuw ana, sprezyscie podparta, podatna czescia o p o ro w a dla prosto stoiacych puszek i krazkiem zam ykajacym dosuw anym i odsuw anym prom ieniow o w stosunku do osi glow icy zam ykajacej, posiadajacym prom ieniow o do w netrza otw arty row ek ksztaltow y, którego górna ograniczajaca pow ierzchnia nosna przechodzi w górna czesc krazka, której sredni- ca jest w ieksza od srednicy row ka ksztaltow ego tej czesci krazka przy czym czesc o w iekszej srednicy podczas prom ieniow ego przy- staw iania krazka zam ykajacego, w prow adzana je st w odpow iednie podciecie w ksztalcie pierscienia istniejace w srodkow ej pow ierz- chni glow icy zam ykajacej, przy czym glow ica zam ykajaca na sw o- je j dolnej pow ierzchni posiada srodkow e w ybranie, m ocujace urzadzenie zdzierajace pokryw ki, które razem z podcieciem na glow icy zam y k aja cej ogranicza rozlegla, dociskana do scianki po- kryw ki w arge glow icy zam ykajacej, znam ienny tym , ze co n a j- m n iej jeden z krazków zam ykajacych (15) w przekroju, w obszarze przejsciow ym m iedzy ograniczajaca pow ierzchnia nos n a(1 7 ) i cze- scia krazka (18) o w iekszej srednicy, bez zm niejszenia te j w iekszej srednicy, je s t w ykonany ja k o znacznie zm niejszony, oraz obszar polaczenia m iedzy w a rg a glow icy zam ykajacej (9 9 a ) i srodkow ym obszarem glow icy zam ykajacej (8) na pow ierzchniach odciecia (21, 22) |est w ykonany ja k o odpow iednio pow iekszony Fig. 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest przyrząd do zamykarek puszek i sposób ograniczania ilości przestojów zamykarek.
W opisie zgłoszeniowym GB-A-2225265 opisano przyrząd do zamykarek składający się z głównej głowicy zamykającej, która w zetknięciu ze ścianką pokrywki wchodzi w nią i wsuwają swoją wargą w otwór puszki podczas podnoszenia części oporowej unoszącej stojącą puszkę, i przeciwnie do siły sprężystości działającej na część oporową, dociska zawijany brzeg pokrywki do wywiniętego brzegu puszki, i utrzymuje w określonym położeniu względem krążków zamykających, tak że można je bez trudności dosunąć, aż ich rowek uchwyci leżące jeden na drugim zawijane brzegi i ukształtuje w żądany sposób. W zamykarkach, w których podczas procesu zamykania puszki są obracane, z reguły nad wargą głowicy zamykającej brakuje zgarniacza. W tych przypadkach funkcję zgarniacza przejmują krążki zamykające. W tym celu muszą one posiadać średnicę powyżej rowka kształtowego znacznie większą w porównaniu do średnicy poniżej rowka kształtowego, i w nastawionym położeniu krążków wargi zamykające zachodzą na siebie w kierunku promieniowym. W tym celu przewidziane jest odpowiednie podcięcie na górnej powierzchni głowicy zamykającej, w które podczas nastawiania krążków wprowadzana jest (“wjeżdża”) część krążka o większej średnicy.
Kształt wargi głowicy zamykającej Jest określony zasadniczo przez to podcięcie, oraz przez środkowe wybranie na dolnej powierzchni głowicy zamykającej, które jest przeznaczone do zamocowania urządzenia otwierającego w przypadku zdzieranych pokrywek.
W rozwiązaniu tym uzyskuje się między wargą i środkową częścią głowicy zamykającej obszar przejściowy o stosunkowo małym przekroju, ryzykując to, że na tej powierzchni przejściowej z powodu dużych zmiennych obciążeń powstaną pęknięcia powierzchniowe a nawet nastąpi oderwanie wargi. Niebezpieczeństwo Jest tym większe, im większa Jest grubość ścianki pokrywki i Im dłuższa jest warga głowicy zamykającej.
W celu wzmocnienia obszaru przejściowego można powiększyć środkowy obszar głowicy zamykającej, ale zanika wtedy fUnkcja zgarniająca krążków zamykających.
Jeżeli podczas procesu zamykania nie zostanie doprowadzona pokrywka służąca do zamknięcia następnej puszki, przy podnoszeniu części oporowej, głowica zamykająca może nie nacisnąć puszki w kierunku ugięcia części oporowej. Zawijany brzeg puszki dochodzi przy tym do położenia, gdy znajduje się naprzeciwko wargi głowicy zamykającej i krążki zamykające usta4
175 763 wiają się wyraźnie wyżej. Podczas (bocznego) przystawienia krążków zamykających istnieje niebezpieczeństwo, że zawijany brzeg puszki zostanie zawinięty na utworzonym przez podcięcie odsądzeniu głowicy zamykającej. Puszka wtedy nie może być usunięta i maszyna musi być zatrzymana.
Przedmiotem wynalazku jest przyrząd do zamykarek puszek, w szczególności do zamykania puszek z otwieraną pokrywką. Przyrząd ten obejmuje głowicę zamykającai względem niej w kierunku ruchu dosuwaną i odsuwaną, sprężyście podpartą, podatną część oporową dla prosto stojących puszek oraz krążek zamykający dosuwany i odsuwany promieniowo w stosunku do osi głowicy zamykającej. Krążek posiada promieniowo do wnętrza otwarty rowek kształtowy, którego górna ograniczająca powierzchnia nośna przechodzi w górną część krążka, której średnica jest większa od średnicy rowka kształtowego tej części krążka, przy czym część o większej średnicy podczas promieniowego przystawiania krążka zamykającego, wprowadzana jest w odpowiednie podcięcie w kształcie pierścienia istniejące w środkowej powierzchni głowicy zamykającej. Głowica zamykająca na dolnej powierzchni posiada środkowe wybranie, mocujące urządzenie zdzierające pokrywki, które razem z podcięciem na głowicy zamykającej ogranicza rozległą, dociskaną do ścianki pokrywki wargę głowicy zamykającej.
Istota wynalazku polega na tym, że co najmniej jeden z krążków zamykających w przekroju, w obszarze przejściowym między ograniczającą powierzchnią nośną a częścią krążka o większej średnicy, bez zmniejszenia tej większej średnicy, jest wykonany jako znacznie zmniejszony. Obszar połączenia między wargą głowicy zamykającej i środkowym obszarem głowicy zamykającej, na powierzchniach podcięcia jest wykonany jako odpowiednio powiększony.
Korzystnie, powierzchnia co najmniej jednego z krążków zamykających, w obszarze przejściowym między ograniczającą powierzchnią nośną a częścią krążka o większej średnicy stanowi zarys tego krążka w postaci skośnie pochylonej powierzchni nabiegania, przy czym pod głowicą zamykającą współpracującą z krążkami zamykającymi usytuowany jest współosiowo z nią stół podnośny, na którym puszki podczas procesu zamykania sąobracane lub stabilnie stojące puszki są wsuwane osiowo bez obracania.
Przedmiotem wynalazku jest również przyrząd do zamykarek puszek, w szczególności do zamykania puszek z otwieraną pokrywką. Przyrząd ten obejmuje głowicę zamykąjącąi względem niej w kierunku ruchu dosuwaną i odsuwaną, sprężyście podpartą, podatną część oporową dla prosto stojących puszek oraz krążek zamykający dosuwany i odsuwany promieniowo w stosunku do osi głowicy zamykającej. Krążek posiada promieniowo do wnętrza otwarty rowek kształtowy, którego górna ograniczająca powierzchnia nośna przechodzi w górną część krążka, której średnica jest większa od średnicy rowka kształtowego tej części krążka, przy czym część o większej średnicy podczas promieniowego przystawiania krążka zamykającego, wprowadzana jest w odpowiednie podcięcie w kształcie pierścienia istniejące w środkowej powierzchni głowicy zamykającej. Głowica zamykająca na dolnej powierzchni posiada środkowe wybranie, mocujące urządzenie zdzierające pokrywki, które razem z podcięciem na głowicy zamykającej ogranicza rozległą, dociskaną do ścianki pokrywki wargę głowicy zamykającej.
Istota tego wynalazku polega na tym, że widoczny w przekroju obszar przejściowy co najmniej jednego krążka zamykającego, co najmniej w zewnętrznym obszarze leżącym w kierunku promieniowym jest ukształtowany jako linia zarysu, wychodząca od punktu znajdującego się w pobliżu górnej ograniczającej powierzchni nośnej rowka kształtowego, w kierunku promieniowym do osi przyrządu i skierowana do góry. Linia ta, najednym z krążków zamykających wyznacza pierścieniową powierzchnię nabiegania krążka zamykającego przy jego promieniowym ruchu dosuwowym w kierunku zawijanego brzegu puszki przy brakującej pokrywce, przy czym zawijany brzeg leży powyżej, w kierunku osi głowicy zamykającej.
Korzystnie, powierzchnia nabiegania krążków zamykających uśredniona poprzez rozciągnięcie jej zarysu, pochylona jest względem płaszczyzny usytuowanej prostopadle do osi głowicy zamykającej pod kątem środkowym, w przybliżeniu równym 60°, a korzystnie 45°.
175 763
Widoczna w przekroju powierzchnia nabiegania, patrząc w kierunku osi głowicy ma wymiar, który jest przynajmniej równy osiowemu przemieszczeniu sprężyny stołu podnośnego.
Pod głowicą zamykającą współpracującą z krążkami zamykającymi usytuowany jest współosiowo z nią stół podnośny, na którym puszki podczas procesu zamykania są obracane lub stabilnie stojące puszki są wsuwane osiowo bez obracania.
Sposób ograniczania ilości przestojów zamykarek zawijających pokrywki według wynalazku polega na tym, że wystający promieniowo na zewnątrz zawijany brzeg korpusu puszki z zawijaną pokrywką poddaje się skierowanej w dół sile składowej odkształcenia, chociaż zawijany brzegjest położony wyżej wzdłuż osi głowicy, i przynależna do niego zawijana pokrywka włożona w korpus puszki z zawijaną pokrywką, nie osadza się, dzięki czemu zawijana pokrywka również nie może obniżać korpusu puszki na skutek działania sprężyny, a korpus puszki wraz ze swym zawijanym brzegiem leży powyżej promieniowego obszaru uchwytowego rowka profilowego krążka zamykającego.
Cechy uwzględnione w zastrzeżeniach patentowych umożliwiają tak dobre wzmocnienie obszaru przej ściowego między wargą głowicy zamykającej i środkowym obszarem tej głowicy, że może ona bezpiecznie wytrzymać duże zmienne obciążenia przy większej długości wargi. Pożądana funkcja zgarniająca krążków zamykających na tym nie ucierpi, gdyż przez odpowiednie zmniejszenie przekroju krążków może być też zachowana niezbędna wielkość średnicy w górnym obszarze krążków i krążki mimo to, podczas ich przystawienia, mogą odpowiednio głęboko zachodzić w podcięcie głowicy zamykającej.
W przypadku braku pokrywki przy odpowiednio wysoko położonym zawijanym brzegu puszki, określony kształt krążka zapewnia to, że przy ruchu przystawiającym krążki zamykające, krążki te mogą niezawodnie nabiec na zawijany brzeg, bez odkształcenia go przez głowicę zamykającą. Przy tym krążki mogą niezawodnie odprowadzić na dalszym odcinku brzegu także nie zamkniętą puszkę, tak że nie może dojść do żadnego znacznego zakłócenia pracy.
Przedmiot wynalazku został przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia przyrząd znany ze stanu techniki w przekroju, fig. 2 - przyrząd zgodny z cechami wynalazku w przekroju, fig. 3 - wycinek przyrządu w przekroju obejmujący krążek usytuowany w dwóch położeniach, fig. 3.1 - fragment z fig. 3 w powiększeniu.
Zamykarki do zawijanych pokrywek sąpowszechnie znane, tak że me wymagająbliższego przedstawiania i opisywania.
Z tego wynika, że w przykładzie wykonania przewidziana jest zamykarka, w której poza opisaną wargą głowicy zamykającej nie jest przewidziany zgarniacz. Odpowiedni dla takiej maszyny przyrząd posiada stół podnośny 13 dający się podnosić i opuszczać w kierunku osi maszyny, w którym część oporowa 13a mieszcząca prosto stojącą puszkę jest podparta podatnie przez sprężyny 13c lub podobnie sprężysty element. Ruch stołu podnośnego w kierunku osi maszyny 12 jest zaznaczony przez podwójną strzałkę 14.
Współosiowo ze stołem podnośnym jest umieszczona głowica zamykająca 8, którą można unieruchomić w kierunku osiowym. Głowica zamykająca posiada na swojej dolnej powierzchni wybranie 11, które ma takie wymiary i jest tak umieszczone, że może być w nim bezstykowo umieszczony odpowiednio wykonany mechanizm otwierający otwieranej pokrywki 5.
Głowica zamykająca posiada na górnej powierzchni podcięcie lub wytoczenie 21, 22. Dzięki tym podcięciom i wybraniu 11, ograniczona jest wystająca promieniowo na zewnątrz i w dół, warga głowicy zamykającej 9, która powierzchnią zewnętrzną styka się ze ścianką pokrywki 6, gdy puszka 1 z luźno nałożoną pokrywką 5, stojąca na dnie 3, wyposażonym w zawijany szew 4, zostanie podniesiona w celu rozpoczęcia procesu zamykania.
Na fig. 1 pokazano dwa typowe kształty głowic zamykających o różnych długości warg 9 lub 9a i różnych wybraniach 11 lub 1 la. Różne wargi są dostosowane do pokrywek o różnych grubościach ścianek. Przy nałożonej pokrywce 5 zawijany brzeg 7 pokrywki pokrywa zawijany brzeg 2 puszki. Do ukształtowania szwu zamykającego służą krążki zamykające 15, z których jeden jest pokazany na fig. 1 w przekroju cząstkowym.
175 763
Obrotowe krążki podczas procesu zamykania zostają wprawione w ruch (przystawione) promieniowo do osi 12 z położenia wysuniętego w położenie zaznaczone pojedynczą linią zarysu. Dosuw i odsuw krążków jest wywoływany na przykład przez odpowiednią krzywkę sterującą, podobnie jak ruch postępowo-zwrotny stołu podnośnego.
Krążki 15 posiadają w danym przypadku promieniowo do środka otwarty rowek kształtowy 16, który powoduje właściwe kształtowanie. Górna krawędź ograniczająca rowka kształtowego 16 przechodzi przez osiowo skierowaną, ograniczającą powierzchnię nośną 17 w powierzchnię walcową górnej części krążka 18, której średnica jest znacznie większa niż średnica części krążka 23 poniżej rowka kształtowego 16. Różnica średnic może wynosić na przykład 6 mm i odpowiada za to, że w położeniu 19 krążka, gdy znajduje się on bliżej osi głowicy, górna część 18 wchodzi w podcięcie 2122 i warga głowicy zamykającej 9,9a zachodzi na zakładkę w kierunku promieniowym.
Takie ukształtowanie jest potrzebne, aby krążki zamykające 15 w przypadku braku pokrywki i w pozycji odsuwu zaczepiły zawijany brzeg 2 puszki i ściągnęły jąz głowicy zamykającej. Dosuw i odsuw krążków 15 jest zaznaczony podwójną strzałką 20.
Z fig. 1 wynika, że przekrój przejściowy między wargą9,9a i środkową częścią 10 głowicy zamykającej jest stosunkowo cienki. Praktyka pokazuje, że przy występujących znacznych zmiennych obciążeniach mogą wystąpić pęknięcia 25 w obszarze przejściowym lub warga może się zupełnie oderwać.
Następnie na fig. 1 pokazano, że w przypadku braku pokrywki, sprężyny 13c podnosząpuszkę 1 z jej zawijanym brzegiem 2 o wymiar 26 aż do położenia 2a wskutek tego, że przy przystawianiu krążków 15 zawijany brzeg puszki zostaje przesunięty i odkształcony do wewnątrz przez odsądzenie 22 głowicy zamykającej 8, tak że puszka nie może zostać odsunięta od głowicy zamykającej. '
Zgodnie z fig. 2 przyrząd tak zmieniono, że wszystkie wyżej przedstawione niebezpieczeństwa, ryzyko 1 wady działania są wyeliminowane. Te same części i powierzchnie, o ile pozostają one niezmienione, są oznaczone tymi samymi numerami części jak na fig. 1.
Na fig. 2 można zauważyć, że w głowicy zamykającej obszar przejściowy między wargą 9, 9a 1 środkowym obszarem głowicy jest znacznie wzmocniony dzięki poszerzeniu przekroju. Poszerzony przekrój znajduje się w kierunku strzałki 36 i został uzyskany przez powiększenie przekroju wyłącznie w obszarze 35 podcięcia, a mianowicie przez wypełnienie go w kierunku promieniowym do wewnątrz i osiowym. Głębokość w kierunku promieniowym 1 wysokość w kierunku osiowym podcięcia pozostały przy tym w ogólności zachowane. Powiększonemu obszarowi przekroju głowicy odpowiada zmniejszony odpowiednio obszar przekroju krążków 15, bowiem rowek kształtowy 16 ma równie mały wpływ jak średnica górnej części krążka 18. Docisk krążka 15 do podcięcia w położeniu 19 pozostaje niezmieniony jak również promieniowe zachodzenie na zakładkę 38 zawijanego brzegu puszki w położeniu 2a.
Za pomocą oznaczenia 32 wskazano pierwotny przebieg linii zarysu krążka (zgodny z rozwiązaniem według stanu techniki), podczas gdy za pomocą oznaczeń 30 i 31 wskazano dwie z wielu możliwych linii zarysu obszaru krążków 15.
Można zauważyć, że dzięki opisanym środkom zaradczym warga głowicy zamykającej 9, 9a jest znacznie wzmocniona. Praktyka pokazuje, niebezpieczeństwo jej pęlonęcia i oderwania, także przy dużych obciążeniach zmiennych i nawet przy bardzo długich wargach 9, 9a jest zażegnane.
Nawet' w takich przypadkach, w których wzmocnienie wargi 9, 9a nie jest konieczne, okazuje się korzystne, gdy na krążkach zamykających 15 przewidziana jest zamiast obwodu 35 linia zarysu 30 lub 31 lub podobnie zamiast osiowo skierowanej ograniczającej powierzchni nośnej 17, a mianowicie tak, że ta linia od mniej więcej górnej powierzchni nośnej ograniczającej rowka kształtowego przebiega wznosząc się promieniowo do wewnątrz i osiowo w górę. Wartość kąta 34 powinna wynosić mniej niż 60°, przeważnie około 45° lub mniej. Linia zarysu może wyznaczać powierzchnię stożkową lub powierzchnię ukształtowaną nieregularnie.
175 763
Dzięki tym środkom zaradczym jest wykluczone w przypadku braku pokrywki 5, żeby krążki 15 przy swoim dosuwie w kierunku promieniowym zabrały zawijany brzeg 2 puszki z położenia 2a i ukształtowały promieniowo przez odsądzenie 22 głowicy zamykającej.
Jak pokazano na fig. 2, środki zaradcze służące do zmiany przekroju i do zmiany zarysu krążków mogą być tak dobrane jeden po drugim, że uzyska się: pożądane wzmocnienie wargi głowicy zamykającej 9, 9a jak również pożądane pochylenia powierzchni nabiegania 30, 31 dla zawijanego brzegu 2.
Dalsze możliwe wykonania linii zarysu pokazano na fig. 31 fig. 3.1 przy numerach 40a do 40d.
Fig. 3.1
175 763
Fig. 1 jer
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przyrząd do zamykarek puszek, w szczególności do zamykania puszek z otwieraną pokrywką, z głowicą zamykającąi względem niej w kierunku ruchu dosuwaną i odsuwaną, sprężyście podpartą, podatną częścią oporową dla prosto stojących puszek i krążkiem zamykającym dosuwanym i odsuwanym promieniowo w stosunku do osi głowicy zamykającej, posiadającym promieniowo do wnętrza otwarty rowek kształtowy, którego górna ograniczająca powierzchnia nośna przechodzi w górną część krążka, której średnica jest większa od średnicy rowka kształtowego tej części krążka, przy czym część o większej średnicy podczas promieniowego przystawiania krążka zamykającego, wprowadzana jest w odpowiednie podcięcie w kształcie pierścienia Istniejące w środkowej powierzchni głowicy zamykającej, przy czym głowica zamykająca na swojej dolnej powierzchni posiada środkowe wybranie, mocujące urządzenie zdzierające pokrywki, które razem z podcięciem na głowicy zamykającej ogranicza rozległą, dociskaną do ścianki pokrywki wargę głowicy zamykającej, znamienny tym, że co najmniej jeden z krążków zamykających (15) w przekroju, w obszarze przejściowym między ograniczającą powierzchniąnośną(17) i częściąkrążka (18) o większej średnicy, bez zmniejszenia tej większej średnicy, jest wykonany jako znacznie zmniejszony, oraz obszar połączenia między wargągłowicy zamykającej (9,9a) 1 środkowym obszarem głowicy zamykającej (8) na powierzchniach podcięcia (21, 22) jest wykonany jako odpowiednio powiększony.
  2. 2. Przyrząd według zastrz. 1, znamienny tym, że powierzchnia co najmniej jednego z krążków zamykających (15) w obszarze przejściowym między częściami (17,18) stanowi zarys tego krążka w postaci skośnie pochylonej powierzchni nabiegania (30, 31).
  3. 3. Przyrząd według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że pod głowicą zamykającą (8) współpracującą z krążkami zamykającymi (15) usytuowany jest współosiowo z nią stół podnośny (13), na którym puszki podczas procesu zamykania są obracane lub stabilnie stojące puszki są wsuwane osiowo bez obracania.
  4. 4. Przyrząd do zamykarek puszek, w szczególności do zamykania puszek z otwieraną pokrywką, z głowicą zamykającą i względem niej w kierunku ruchu dosuwaną i odsuwaną, sprężyście podpartą, podatną częścią oporową dla prosto stojących puszek 1 krążkiem zamykającym dosuwanym 1 odsuwanym promieniowo w stosunku do osi głowicy zamykającej, posiadającym promieniowo do wnętrza otwarty rowek kształtowy, którego górna ograniczająca powierzchnia nośna przechodzi w górną część krążka, której średnica jest większą od średnicy rowka kształtowego tej części krążka, przy czym część o większej średnicy podczas promieniowego przystawiania krążka zamykającego, wprowadzana jest w odpowiednie podcięcie w kształcie pierścienia istniejące w środkowej powierzchni głowicy zamykającej, przy czym głowica zamykająca na dolnej powierzchni posiada środkowe wybranie, mocujące urządzenie zdzierające pokrywki, które razem z podcięciem na głowicy zamykającej ogranicza rozległą, dociskaną do ścianki pokrywki wargę głowicy zamykającej, znamienny tym, że widoczne w przekroju odsądzenie co najmniej jednego krążka zamykającego (15), co najmniej w zewnętrznym obszarze leżącym w kierunku promieniowym jest ukształtowane jako linia zarysu (30, 31), wychodząca od punktu znajdującego się w pobliżu górnej ograniczającej powierzchni nośnej (17) rowka kształtowego (16), w kierunku promieniowym do osi przyrządu (12) i skierowana do góry, przy czym linia zarysu (30,31) na jednym z krążków zamykających (15) wyznacza plerścieniowąpowierzchnię nabiegania krążka zamykającego (15) przy jego promieniowym ruchu dosuwowym (20) w kierunku zawijanego brzegu (2) puszki (1) przy brakującej pokrywce (5), przy czym zawijany brzeg (2) leży powyżej tej powierzchni w kierunku osi głowicy zamykającej.
    175 763
  5. 5. Przyrząd według zastrz. 4, znamienny tym, że powierzchnia nabiegania (30) krążków zamykających (15), uśredniona poprzez rozciągnięcie jej zarysu, pochylona jest względem płaszczyzny usytuowanej prostopadle do osi (12) głowicy zamykającej pod kątem środkowym (34) w przybliżeniu równym 60°, a korzystnie 45°.
  6. 6. Przyrząd według zastrz. 4, znamienny tym, że widoczna w przekroju powierzchnia nabiegania (30), patrząc w kierunku osi (12) głowicy ma wymiar, który jest przynajmniej równy osiowemu przemieszczeniu sprężyny (26) stołu podnośnego (13).
  7. 7. Przyrząd według zastrz. 4 albo 5 albo 6, znamienny tym, że pod głowicą zamykającą (8) współpracującą z krążkami zamykającymi (15) usytuowany jest współosiowo z nią stół podnośny (13), na którym puszki podczas procesu zamykania są obracane lub stabilnie stojące puszki są wsuwane osiowo bez obracania.
  8. 8. Sposób ograniczania ilości przestojów zamykarek zawijających pokrywki, znamienny tym, że wystający promieniowo na zewnątrz zawijany brzeg (2) korpusu puszki (1) z zawijaną pokrywką poddaje się skierowanej w dół sile składowej odkształcenia, chociaż zawijany brzeg jest położony wyżej wzdłuż osi (12), I przynależna do niego zawijana pokrywka (5) włożona w korpus puszki (1) z zawijaną pokrywką nie osadza się, dzięki czemu zawijana pokrywka również nie może obniżać korpusu puszki na skutek działania sprężyny (13c), a korpus puszki (1) wraz ze swym zawijanym brzegiem leży powyżej promieniowego obszaru uchwytowego rowka profilowego (16) krążka zamykającego (15).
PL95315541A 1994-01-19 1995-01-18 Przyrząd do zamykarek puszek i sposób ograniczania ilości przestojów zamykarek PL175763B1 (pl)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4401446A DE4401446A1 (de) 1994-01-19 1994-01-19 Werkzeug für Verschließmaschinen
EP94105287A EP0664171B1 (de) 1994-01-19 1994-04-05 Dosenabstreifer in Verschliessmaschinen
PCT/DE1995/000059 WO1995019858A1 (de) 1994-01-19 1995-01-18 Werkzeug für verschliessmaschinen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL315541A1 PL315541A1 (en) 1996-11-12
PL175763B1 true PL175763B1 (pl) 1999-02-26

Family

ID=25933128

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95315541A PL175763B1 (pl) 1994-01-19 1995-01-18 Przyrząd do zamykarek puszek i sposób ograniczania ilości przestojów zamykarek

Country Status (4)

Country Link
US (1) US5865587A (pl)
CZ (1) CZ210196A3 (pl)
PL (1) PL175763B1 (pl)
WO (1) WO1995019858A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4401446A1 (de) * 1994-01-19 1995-07-20 Schmalbach Lubeca Werkzeug für Verschließmaschinen

Family Cites Families (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3441170A (en) * 1967-03-03 1969-04-29 Continental Can Co Coined bead for improved fill characteristics
US3871314A (en) * 1972-10-20 1975-03-18 Dorn Co V Method of making folded can ends and folded can end product
FR2319439A1 (fr) * 1975-07-31 1977-02-25 Gallay Sa Perfectionnement au procede de realisation du triple sertissage
FR2430276A1 (fr) * 1978-07-07 1980-02-01 Gallay Sa Perfectionnements aux emballages metalliques ou composites avec fonds assembles par sertissage et aux outillages permettant leur realisation
US4354784A (en) * 1979-08-27 1982-10-19 Boise Cascade Corporation Method and apparatus for forming a non-silver scored metal end
ZA807387B (en) * 1979-12-08 1981-11-25 Metal Box Co Ltd Containers
US4392295A (en) * 1980-10-27 1983-07-12 Nittetsu Steel Drum Co., Ltd. Method and apparatus for forming drum seam
US4540323A (en) * 1982-01-28 1985-09-10 Nittetsu Steel Drum Co., Ltd. Metal containers and their manufacturing method and apparatus
US4434641A (en) * 1982-03-11 1984-03-06 Ball Corporation Buckle resistance for metal container closures
GB2121332B (en) * 1982-05-27 1985-11-20 Plastic Drum Company Limited Sealing of drums
AU570007B2 (en) * 1982-08-04 1988-03-03 K D Binnie Engineering Pty Ltd Joining an end plate to a hollow body
US4578007A (en) * 1982-09-29 1986-03-25 Aluminum Company Of America Reforming necked-in portions of can bodies
US4626158A (en) * 1983-07-05 1986-12-02 Gallay S.A. Container seam and a process for forming a container seam
JPS63242430A (ja) * 1987-03-30 1988-10-07 Toyo Seikan Kaisha Ltd ネツクイン缶の製造方法
NL8802339A (nl) * 1988-09-21 1990-04-17 Leer Koninklijke Emballage Werkwijze voor het vervaardigen van een felsverbinding.
GB8825280D0 (en) * 1988-10-28 1988-11-30 Mb Group Plc Seaming rolls

Also Published As

Publication number Publication date
PL315541A1 (en) 1996-11-12
WO1995019858A1 (de) 1995-07-27
CZ210196A3 (en) 1997-02-12
US5865587A (en) 1999-02-02

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CA2427611C (en) Can lid closure and method of joining a can lid closure to a can body
EP0936004B1 (en) Method and apparatus for producing container body end countersink
US7673768B2 (en) Can lid closure
EP1892191B1 (en) Square can and method and device for double-seaming the same
AU762193B2 (en) Safe opening can end and method of manufacturing
EP1306310A2 (en) End closure with improved openability
AU2002231236A1 (en) Can lid closure and method of joining a can lid closure to a can body
US20080110888A1 (en) Can end with incising and method for producing same
CN110316447B (zh) 带盖的瓶形罐及其制造装置
US3939787A (en) Convenience closure with safe edges
EP0348070B1 (en) A method for roll forming and apparatus for carrying out the method
US8757953B2 (en) Double seaming chuck-knockout
CA1168930A (en) Method of forming an outwardly extending edge on a preformed metal lid
PL175763B1 (pl) Przyrząd do zamykarek puszek i sposób ograniczania ilości przestojów zamykarek
KR101747986B1 (ko) 용기용 패널과 이러한 패널이 구비된 용기 및 그 제조방법
US3869063A (en) Easy opening closure for containers
US5066184A (en) Method for seaming packed cans
EP0065842B1 (en) Securing end covers to rotationally symmetric bodies
AU2011203534B2 (en) Double seaming chuck-knockout
JP4606250B2 (ja) キャッピング装置用成形ヘッド及びキャッピング装置
AU2006332286B2 (en) Container with lid for packaging pourable products
GB2197606A (en) Lock seaming an end to a metal body to form a substantially cylindrical container
US6123493A (en) Tool for a seaming machine
JP4606266B2 (ja) キャッピング装置
JP4268082B2 (ja) ロールオンキャッピング方法および装置