PL175716B1 - Katalityczny reaktor rewersyjny - Google Patents

Katalityczny reaktor rewersyjny

Info

Publication number
PL175716B1
PL175716B1 PL95308799A PL30879995A PL175716B1 PL 175716 B1 PL175716 B1 PL 175716B1 PL 95308799 A PL95308799 A PL 95308799A PL 30879995 A PL30879995 A PL 30879995A PL 175716 B1 PL175716 B1 PL 175716B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
catalytic
gas
reactor
catalyst beds
reversing valve
Prior art date
Application number
PL95308799A
Other languages
English (en)
Other versions
PL308799A1 (en
Inventor
Tadeusz Machej
Janusz Janas
Jerzy Haber
Robert Janik
Halina Piekarska-Sadowska
Paweł Maternowski
Kazimierz Jopek
Original Assignee
Inst Katalizy I Fizykochemii P
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Katalizy I Fizykochemii P filed Critical Inst Katalizy I Fizykochemii P
Priority to PL95308799A priority Critical patent/PL175716B1/pl
Publication of PL308799A1 publication Critical patent/PL308799A1/xx
Publication of PL175716B1 publication Critical patent/PL175716B1/pl

Links

Abstract

1 · Katalityczny reaktor rewersyjny, wyposażony w umieszczone w jednej lub oddzielnych obudowach komory katalityczno-rekuperacyj- ne, zawierające warstwy wypełnieniaakumulu- jącego ciepło i przynależne do tych warstw złoża katalizatora, rozdzielone pustą przestrzenią, oraz mający rewersyjny zawór gazu, połączony z komorami katalityczno- rekupera- cyjnymi i emitorem nieprzereagowanego gazu, znamienny tym, że przestrzeń między złożami katalizatora (Ki; K2) jest połączona poprzez wentylator (W) z wlotem rewersyjnego zaworu (ZR), przy czym wentylator (W) szeregowo lub równolegle sprzęgniętyjest z emitorem (E) nieprzereagowanego gazu i przyłączony do wlotu rewersyjnego zaworu (ZR) stroną tłoczną.

Description

Przedmiotem wynalazku jest katalityczny reaktor rewersyjny, przeznaczony zwłaszcza do oczyszczania przemysłowych gazów odlotowych.
Z polskich opisów patentowych nr 126 861, 140 627 i 140 853 znane są sposoby katalitycznego, rewersyjnego oczyszczania gazów, polegające na tym, że zanieczyszczone gazy przepuszcza się przez złoże katalityczne umieszczone między dwiema warstwami wypełnienia akumulującego ciepło, zmieniając cyklicznie kierunek przepływu gazu na odwrotny
Znane rewersyjne reaktory katalityczne do realizacji powyższego sposobu, mają według polskich opisów patentowych 138 942 i 154 896 dwie komory katalityczno-rekuperacyjne usytuowane w oddzielnych obudowach.
W komorach katalityczno-rekuperacyjnych umieszczone są warstwy wypełnienia akumulującego ciepło i przynależne im złoża katalizatora. Obudowy są połączone kolektorem w obrębie pustej przestrzeni między złożami katalizatora, stanowiącej komorę grzewczą.
Inne rewersyjne reaktory katalityczne, znane na przykład z opisu patentowego nr 143.752, czy opisów wzorów użytkowych nr 49.321 i 49.322, mają dwie komory katalityczno-rekuperacyjne usytuowane w jednej obudowie, rozdzielonej pionową przegrodą.
Po obu stronach przegrody umieszczone są warstwy wypełnienia akumulującego ciepło i przynależne im złoża katalizatora.
Obudowa reaktorów ma powyżej górnej krawędzi przegrody pustą przestrzeń, która rozdziela złoża katalizatora w obu komorach katalityczno-rekuperacyjnych i wyznacza komorę grzewczą.
W komorach grzewczych znanych reaktorów umieszczone są elementy dostarczające ciepło, potrzebne do zainicjowania i ewentualnego podtrzymania procesu, zazwyczaj grzałki elektryczne.
Od strony warstw wypełnienia, obudowy są połączone z zaworem rewersyjnym, służącym do wprowadzania oczyszczanego gazu ze źródła emisji do układu reaktora, zmiany kierunku przepływu gazów przez reaktor i wyprowadzania na zewnątrz gazu poreakcyjnego.
Niedogodnością znanych rewersyjnych reaktorów katalitycznych jest zmniejszenie stopnia oczyszczenia gazu poreakcyjnego, opuszczającego układ reaktora, w stosunku do stopnia oczyszczenia osiągniętego bezpośrednio w złożach katalizatora.
Niedogodność ta jest skutkiem procesów mieszania się w zaworze rewersyjnym gazu poreakcyjnego z gazem przedreakcyjnym oraz wyrzucania gazu nieprzereagowanego z warstw wypełnienia, komór reaktora i gazociągów - zachodzących w czasie zmiany kierunku przepływu gazu przez reaktor, a także skutkiem desorpcji do gazu poreakcyjnego zanieczyszczeń z warstwy
175 716 wypełnienia, do której aktualnie jest oddawane ciepło reakcji katalitycznej - zachodzącej najintensywniej bezpośrednio po zmianie kierunku przepływu gazu przez reaktor.
Wskazane powyżej niedogodności można częściowo wyeliminować, używając do realizacji znanego sposobu, reaktora według polskiego opisu patentowego nr 150 773.
Reaktor ma dwie warstwy wypełnienia ceramicznego, akumulującego ciepło oraz przynależne do tych warstw złoża katalizatora, umieszczone w jednej lub oddzielnych obudowach, wyznaczających komory katalityczno-rekuperacyjne.
Reaktor ma zawór rewersyjny gazu i jest wyposażony w komorę depresyjną, usytuowaną w obudowie reaktora lub stanowiącą oddzielny zespół, usytuowany poza tą obudową, a ponadto ma dodatkowy zawór rewersyjny, połączony jednym przewodem z komorą depresyjną, przy czym komora depresyjna jest połączona ze stroną ssawną dmuchawy, wymuszającej przepływ gazu przez reaktor, zarówno w warunkach pracy reaktora na nadciśnieniu, jak i na podciśnieniu.
Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować niekorzystne skutki mieszania się gazów w zaworze rewersyjnym i zawracania nieprzereagowanego gazu z warstw wypełnienia, komór reaktora i gazociągów.
Jednakże wynalazek według opisu patentowego nr 150 773 nie rozwiązuje problemu ograniczenia lub eliminacji desorpcji do gazu poreakcyjnego zanieczyszczeń z warstwy wypełnienia, do której aktualnie jest oddawane ciepło reakcji katalitycznej. Wpływ tego procesu na obniżenie się stopnia oczyszczenia gazów opuszczających układ reaktora jest, jak wykazały badania, kilka do kilkunastu razy większy niż wpływ mieszania się gazów w zaworze rewersyjnym i zawracania nieprzereagowanego gazu z warstw wypełnienia, komór i gazociągów.
Okazało się nieoczekiwanie, że można znacznie ograniczyć niekorzystny wpływ, jaki ma na stopień oczyszczenia gazu poreakcyjnego desorpcja zanieczyszczeń z warstw wypełnienia, jeżeli do realizacji znanego rewersyjnego sposobu oczyszczania gazów użyje się reaktora będącego przedmiotem wynalazku.
Istota wynalazku polega na tym, że przestrzeń reaktora, usytuowana między złożami katalizatora, umieszczonymi w komorach katalityczno-rekuperacyjnych, jest połączona z tym wlotem zaworu rewersyjnego, którym do układu reaktora wprowadzany jest nieprzereagowany gaz.
Wspomniane połączenie jest realizowane poprzez wentylator, przyłączony stroną tłoczną do wlotu zaworu rewersyjnego oraz sprzęgnięty szeregowo lub równolegle z emitorem, doprowadzającym nieprzereagowany gaz do układu reaktora - tak w warunkach pracy na podciśnieniu, jak i nadciśnieniu, przy czym w warunkach pracy reaktora na podciśnieniu wylot zaworu rewersyjnego jest złączony dodatkowo z dmuchawą, usuwającą z reaktora gaz poreakcyjny.
Wynalazek pozwala podnieść stopień oczyszczenia gazów opuszczaj ących układ reaktora o około 5 do 12% oraz zmniejszyć około 10 do 100 razy bezwzględną ilość zanieczyszczeń w oczyszczonych gazach.
Przedmiot wynalazku w dwóch przykładach wykonania uwidoczniono na załączonych rysunkach, na których fig. 1 przedstawia przykładowy schemat reaktora w warunkach pracy na nadciśnieniu, a fig. 2 - przykładowy schemat reaktora w warunkach pracy na podciśnieniu.
W pierwszym przykładzie wykonania wynalazku, reaktor ma dwie komory katalitycznorekuperacyjne, usytuowane w oddzielnych obudowach 1 i 2.
W komorach katalityczno-rekuperacyjnych umieszczone są u dołu warstwy ceramicznego wypełnienia Cn C2, a nad nimi złoża katalizatora K1 i K2.
Obudowy 1 i 2 są połączone kolektorem 3 w obrębie pustej przestrzeni między złożami katalizatora K1 i K2. W pokrywach obudów 1i 2 są osadzone elektryczne grzałki G, usytuowane nad złożami katalizatora Kn K2.
Od strony warstw wypełnienia C1 i C2 do obudów 1 i 2 są przytwierdzone przewody, łączące komory katalityczno-rekuperacyjne z rewersyjnym zaworem gazu ZR, którego wlot jest połączony ze stroną tłoczną wentylatora W, wymuszającego przepływ przez reaktor zanieczyszczonych gazów z emiteraE oraz recyrkulację części gazów z pustej przestrzeni między złożami katalizatora K1 i K2, poprzez połączony z kolektorem 3 przewód 4 wyposażony w regulacyjny zawór Z. Wylot rewersyjnego zaworu gazu ZR jest połączony z atmosferą.
175 716
W drugim przykładzie wykonania wynalazku, reaktor ma dwie komory katalityczno-rekuperacyjne, usytuowane w oddzielnych obudowach 1 i 2.
W komorach katalityczno-rekuperacyjnych umieszczone są u dołu warstwy wypełnienia C1 i C2, a nad nimi złoża katalizatora K1 i K2.
Obudowy 1 i 2 są połączone kolektorem 3 w obrębie pustej przestrzeni pomiędzy złożami katalizatora K1 i K2. W pokrywach obudów 1 i 2 są osadzone elektryczne grzałki G, usytuowane nad złożami katalizatora K1 i K2.
Od strony wypełnienia C1 i C2 do obudów 1 i 2 są przytwierdzone przewody, łączące komory katalityczno-rekuperacyjne z rewersyjnym zaworem gazu ZR, którego wlot jest połączony ze stroną tłoczną wentylatora W, wymuszającego recyrkulację części gazów z pustej przestrzeni między złożami katalizatora K1 i K2 poprzez połączony z kolektorem 3 przewód 4, wyposażony w regulacyjny zawór Z.
Równocześnie wlot rewersyjnego zaworu ZR jest połączony z emitorem E zanieczyszczonych gazów, a wylot poprzez wyciągową dmuchawę D z atmosferą.
Po podgrzaniu grzałkami G złóż katalizatora K1 i K2 do temperatury reakcji, wprowadza się oczyszczany gaz z emitora E do wlotu rewersyjnego zaworu ZR i kieruje do umownie pierwszej komory katalityczno-rekuperacyjnej.
Oczyszczany gaz przepływa przez pierwszą warstwę wypełnienia C1 i pierwsze złoże katalizatora K1, na którym ulega wstępnemu oczyszczeniu oraz przez drugie złoże katalizatora K2, gdzie jest doczyszczany. Następnie gaz przechodzi przez drugą warstwę wypełnienia C2, oddając jej ciepło reakcji, po czym jest usuwany z reaktora poprzez wylot rewersyjnego zaworu ZR.
Równocześnie, przy takim kierunku cyrkulacji gazów przez reaktor, część wstępnie oczyszczonego, gorącego gazu z pustej przestrzeni między złożami katalizatora K1 i K2 przepływa przez kolektor 3 do przewodu 4 jest recyrkulowana wentylatorem W do wlotu rewersyjnego zaworu ZE, gdzie ulega zmieszaniu z oczyszczanym gazem, wchodzącym na wypełnienie ceramiczne C1.
Gdy w drugiej warstwie wypełnienia C2 nagromadzona zostanie wystarczaj ąca ilość ciepła, przełącza się zawór rewersyjny ZR tak, by oczyszczany gaz cyrkulował od drugiej ku pierwszej komorze katalityczno-rekuperacyjnej, oddając ciepło reakcji do pierwszej warstwy wypełnienia C1, oraz by część wstępnie oczyszczonego gazu z przestrzeni między złożami katalizatora K1 i K2 była cyrkulowana do wlotu rewersyjnego zaworu ZR i podawana ponownie do drugiej komory katalityczno-rekuperacyjnej w celu zmieszania z oczyszczanym gazem wchodzącym na wypełnienie C2.
Dzięki takiemu rozwiązaniu wpływ desorbowanych zanieczyszczeń na stopień oczyszczania gazów jest niewielki.
175 716
F ig. 2
175 716
Fig. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Katalityczny reaktor rewersyjny, wyposażony w umieszczone w jednej lub oddzielnych obudowach komory katalityczno-rekuperacyjne, zawierające warstwy wypełnienia akumulującego ciepło i przynależne do tych warstw złoża katalizatora, rozdzielone pustą przestrzenią, oraz mający rewersyjny zawór gazu, połączony z komorami katalityczno-rekuperacyjnymi i emitorem nieprzereagowanego gazu, znamienny tym, że przestrzeń między złożami katalizatora (K1; K2) jest połączona poprzez wentylator (W) z wlotem rewersyjnego zaworu (ZR), przy czym wentylator (W) szeregowo lub równolegle sprzęgnięty jest z emitorem (E) nieprzereagowanego gazu i przyłączony do wlotu rewersyjnego zaworu (ZR) stroną tłoczną.
  2. 2. Katalityczny reaktor rewersyjny według zastrz. 1, znamienny tym, że z wylotem rewersyjnego zaworu (ZR) jest połączona dmuchawa (D).
PL95308799A 1995-05-24 1995-05-24 Katalityczny reaktor rewersyjny PL175716B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95308799A PL175716B1 (pl) 1995-05-24 1995-05-24 Katalityczny reaktor rewersyjny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL95308799A PL175716B1 (pl) 1995-05-24 1995-05-24 Katalityczny reaktor rewersyjny

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL308799A1 PL308799A1 (en) 1996-11-25
PL175716B1 true PL175716B1 (pl) 1999-01-29

Family

ID=20065119

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95308799A PL175716B1 (pl) 1995-05-24 1995-05-24 Katalityczny reaktor rewersyjny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL175716B1 (pl)

Cited By (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2012148294A2 (en) 2011-04-28 2012-11-01 Instytut Inżynieri̇i̇ Chemi̇cznej Polskiej Akademi̇i̇ Nauk Method for utilization of low-concentration gas mixtures of combustible gas and air with stable heat energy recovery and flow reversal device for implementation of the method
US20130317801A1 (en) * 2010-05-28 2013-11-28 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Reactor With Reactor Head and Integrated Valve

Cited By (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20130317801A1 (en) * 2010-05-28 2013-11-28 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Reactor With Reactor Head and Integrated Valve
US9047439B2 (en) * 2010-05-28 2015-06-02 Exxonmobil Chemical Patents Inc. Reactor with reactor head and integrated valve
WO2012148294A2 (en) 2011-04-28 2012-11-01 Instytut Inżynieri̇i̇ Chemi̇cznej Polskiej Akademi̇i̇ Nauk Method for utilization of low-concentration gas mixtures of combustible gas and air with stable heat energy recovery and flow reversal device for implementation of the method
US9651249B2 (en) 2011-04-28 2017-05-16 Instytut Inżynierii Chemicznej Polskiej Akademii Nauk Method for utilization of low-concentration gas mixtures of combustible gas and air with stable heat energy recovery

Also Published As

Publication number Publication date
PL308799A1 (en) 1996-11-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4044102A (en) Method for treating exhaust gases
US5753197A (en) Method of purifying emissions
JPH05503659A (ja) 粉粒体として存在する固体により向流法で流体を処理する方法及び装置
FI93272B (fi) Menetelmä orgaanisten yhdisteiden polttamiseksi katalyyttisesti ja katalyyttinen poltin
KR20200132300A (ko) 흡착 로터, 산화촉매, 열교환기를 이용한 모듈화 VOCs 제거 시스템
PL175716B1 (pl) Katalityczny reaktor rewersyjny
JP3294850B2 (ja) 加圧流動床反応装置からの排気ガス処理
JP2001517292A (ja) 回転式再生酸化装置
CZ297340B6 (cs) Zarízení pro zpracování tekavých organických slozek pracovního plynu a zpusob zpracování techto slozek
CN214223130U (zh) 一种voc高效处理设备
JP3780989B2 (ja) 脱臭器
KR100317344B1 (ko) 유기물처리장치
CN105014691B (zh) 一种集成手套箱
JP4416984B2 (ja) 槽内に濾過ユニットを配した汚水浄化槽
CN210434232U (zh) 一种含尘气体的净化装置
CS46291A2 (en) Method of gases catalytic reverse cleaning and equipment for this method realization
CN212565815U (zh) 一种用于废气处理的rto蓄热式处理装置
JPS6223540Y2 (pl)
CN217662072U (zh) 一种锅炉余热回收再利用装置
CN215196320U (zh) 一种蓄热式催化氧化装置
CN218395235U (zh) 一种拼接式pp通风柜
PL167219B1 (pl) Układ do katalitycznego, rewersyjnego oczyszczania gazów
CN217464455U (zh) 嵌入换热设备的集成式rto系统
CN218306923U (zh) 净化自洁装置
CN2286068Y (zh) 一种干法氮氧化物废气处理装置

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050524