PL175676B1 - Strug do urabiania podziemnego - Google Patents

Strug do urabiania podziemnego

Info

Publication number
PL175676B1
PL175676B1 PL95306745A PL30674595A PL175676B1 PL 175676 B1 PL175676 B1 PL 175676B1 PL 95306745 A PL95306745 A PL 95306745A PL 30674595 A PL30674595 A PL 30674595A PL 175676 B1 PL175676 B1 PL 175676B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
slot
plow
slide
skid
planer
Prior art date
Application number
PL95306745A
Other languages
English (en)
Other versions
PL306745A1 (en
Inventor
Frank Fischer
Gerhard Siepenkort
Detlef Hahn
Original Assignee
Dbt Deutsche Bergbautechnik Gmbh
Dbt Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dbt Deutsche Bergbautechnik Gmbh, Dbt Gmbh filed Critical Dbt Deutsche Bergbautechnik Gmbh
Publication of PL306745A1 publication Critical patent/PL306745A1/xx
Publication of PL175676B1 publication Critical patent/PL175676B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21CMINING OR QUARRYING
    • E21C27/00Machines which completely free the mineral from the seam
    • E21C27/20Mineral freed by means not involving slitting
    • E21C27/32Mineral freed by means not involving slitting by adjustable or non-adjustable planing means with or without loading arrangements
    • E21C27/34Machine propelled along the working face by cable or chain

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Soil Working Implements (AREA)
  • Portable Nailing Machines And Staplers (AREA)
  • Table Equipment (AREA)
  • Braking Arrangements (AREA)
  • Cleaning Of Streets, Tracks, Or Beaches (AREA)
  • Machines For Laying And Maintaining Railways (AREA)

Abstract

1. Strug do urabiania podziemnego, który swoim korpusem jest prowadzony na prowadnicy strugowej i swoimi obydwoma koncami opiera sie za pomoca czesci dolnych na plozie slizgowej, która jest polaczona rozlaczalnie i wymienialnie z korpusem, znamienny tym, ze ploza slizgowa (15) jest nierozlaczalna, polaczona na wtyk z czescia dolna (16) korpusu (5), która posiada szczeli- ne (17), otwarta do góry, ograniczona na obu bokach wzdluznych i poprzecznych przez czesci scianowe (18, 19, 20, 21), dla przyje- cia dopasowanej do niej plaskiej czesci do- lnej (16) korpusu (5). FIG.1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest strug do urabiania podziemnego.
Strug do urabiania podziemnego jest znany z opisu zgłoszeniowego DE nr 3 313 502. Strug swoim korpusem wyposażonym w narzędzia oddzielające, jest prowadzony na prowadnicy strugowej i swoimi obydwoma końcami opiera się każdorazowo za pomocą części dolnej na płozie ślizgowej, która jest połączona rozłączalnie i wymienialnie z korpusem. Obie płozy ślizgowe są wykonane jako płozy przegubowe, które w płaszczyźnie prostopadłej są przyłączone ruchowo wychylnie do korpusu struga. Płozy ślizgowe mają hakowe odsądzenie, za pomocą którego one są prowadzone na prowadnicy strugowej, przy czym wolne ramię haka przebiega w rodzaju skobla prowadzącego w dolnym kanale łańcuchowym prowadnicy strugowej i jest przyłączone do
175 676 łańcucha strugowego. Płozy ślizgowe są zaopatrzone w otwarte do góry i do boków łożysko dolne dla uchwycenia części dolnej korpusu struga. We wnętrzu łożyska dolnego jest ukształtowana panewka, skierowana w kierunku do końca struga, w którą wchodzi cylindryczna lub lekko kulista głowica przegubowa części dolnej. Do zabezpieczenia płozy ślizgowej na częściach dolnych korpusu struga służą elementy zamykające, które są wetknięte w rowek T płozy ślizgowej i zabezpieczone za pomocą osiowej śruby. Rozłączalne elementy zamykające zamykają panewki i zabezpieczają dzięki temu dolną część struga w łożysku dolnym.
Odmiana wspomnianego układu płóz ślizgowych jest znana z opisu zgłoszeniowego DE nr 3 935 036. Także tutaj płoza ślizgowa, ukształtowana jako płoza przegubowa, jest ułożyskowana wychylnie w korpusie struga za pomocą przegubu czopowego, którego oś jest skierowana do urabianej ściany, a jednocześnie na swoich końcach jest zabezpieczona za pomocą łukowych złączy wpust-wypust. Złącza wpust-wypust wymagają dodatkowego nakładu na wykonanie i tworzą miejsca osłabione dla obciążonego struga.
Zadaniem wynalazku jest takie ukształtowanie płozy ślizgowej i jej przyłączenia do korpusu struga, przy konstrukcyjnym uproszczeniu i mocnym wykonaniu, że płoza ślizgowa bez zastosowania rozłączalnych elementów zamykających lub ryglujących jest pewnie ułożyskowana w korpusie struga, a wymiana płozy ślizgowej jest ułatwiona.
Zadanie to zostało rozwiązane dzięki temu, że płoza ślizgowa jest ukształtowana jako nierozłączalna płoza, połączona na wtyk z częścią dolną korpusu, która posiada szczelinę, otwartą od góry, ograniczonąna obu bokach wzdłużnych i poprzecznych przez części ścianowe, dla przyjęcia dopasowanej do niej płaskiej części dolnej korpusu.
Szczelina jest otwarta w kierunku do strony dolnej płozy ślizgowej, która korzystnie jest ukształtowana jako płoza przegubowa, przy czym część ścianowa, od strony czołowej szczeliny, jest wykonana jako nieruchoma panewka, ukształtowana jednoczęściowo, otwarta w kierunku do swojego wnętrza, w przybliżeniu w rodzaju półskorupy, w której jest umieszczona ruchliwie wychylnie za pomocą głowicy przegubowej płaska część dolna korpusu, podczas gdy część ścianowa szczeliny, przeciwległa do panewki, tworzy wklęsłą powierzchnię przylegania dla wypukłej zaokrąglonej powierzchni tylnej części dolnej.
W dalszym korzystnym ukształtowaniu wynalazku płoza ślizgowa na swojej stronie górnej, przed i z tyłu szczeliny, posiada jako ogranicznik wychylenia powierzchnię zderzakową, współpracującą z przeciwzderzakiem na korpusie.
Przy tym płoza ślizgowa na swojej stronie górnej, z tyłu szczeliny, tworzy powierzchnię zderzakową, nachyloną opadająco w kierunku do tylnego końca płozy ślizgowej, która współpracuje z odpowiednio nachyloną przeciwpowierzchnia korpusu.
Uprzywilejowanie płoza ślizgowa posiada od strony czołowej przed szczeliną i powyżej panewki, wystający korzystnie zaokrąglony nosek.
Płoza ślizgowa według wynalazku celowo posiada przedłużenie hakowe wchodzące bocznie w dolny kanał prowadzący prowadnicy strugowej, którego wystające ramię, ślizgające się w dolnym kanale łańcuchowym, jest ukształtowane jako płaskie ramię prowadzące, niepołączone z łańcuchem strugowym.
Korzystnie płoza ślizgowa na stronie zewnętrznej zwróconej do urabianej ściany jest nachylona ukośnie do dołu a płoza ślizgowa jest prowadzona na szynie ślizgowej prowadnicy strugowej. ,
Rozmieszczenie szczeliny, zamkniętej z czterech stron przez części ściany, w którą wchodzi od góry dopasowana do kształtu szczeliny płaska część dolna korpusu struga, umożliwia pewne ułożyskowanie płozy ślizgowej w korpusie struga i jednocześnie nie ułatwia wymiany płozy ślizgowej, zużywającej się podczas pracy struga, z jednoczesnym jej prostym ukształtowaniem. Płoza ślizgowa jest przy tym ukształtowana jako nierozłączalna płoza wtykalna, co oznacza, że dla zabezpieczenia płozy ślizgowej w korpusie struga nie są potrzebne żadne rozłączalne części zamykające lub ryglujące. Ponieważ szczelinajest otwarta w kierunku do strony dolnej płozy ślizgowej, to ewentualnie zabrudzenia, docierające do szczeliny wtykowej, wypadają z niej do dołu. Ponieważ płoza ślizgowa jest ułożyskowana ruchliwie wychylnie na części dolnej korpusu
175 676 struga, to podczas pracy struga może ona dopasować się do przebiegu toru ślizgowego, po którym przebiega strug za pomocą płóz ślizgowych.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia w schematycznym uproszczeniu w widoku od czoła prowadnicę strugową z prowadzonym na niej strugiem urabiającym, którego korpus jest wyposażony w płozę ślizgowa, przy czym płoza ślizgowa i przyporządkowana część dolna korpusu są pokazane w przekroju pionowym, fig. 2 i 3 - w powiększonej podziałce, w przekroju wzdłużnym płozę ślizgowąwedług fig. 1, z przyporządkowaną częścią dolną korpusu struga, w stanie jej wtykania (fig. 2) i w stanie wetknięcia (fig. 3), fig. 4 - przekrój poziomy według linii IV-IV na fig. 3, fig. 5A do 5C - w widoku od ściany płozę ślizgową w różnych położeniach wychylenia.
W celu zrozumienia wynalazku odsyła się do wspomnianego w stanie techniki opisu DE nr 3 313 02.
Na figurze 1 jest zaznaczony przenośnik ścianowy 1, ułożony przed ścianą, który w tradycyjny sposób jest ukształtowany jako przekładany przenośnik zgrzebłowy łańcuchowy, z którego na fig. 1 można jedynie rozpoznać profil boczny 2, od strony ściany i dno 3. Na profilu bocznym 2 jest zabudowana prowadnica strugowa 4, na której jest prowadzony swoim sankowym korpusem 5 strug, zaznaczony jedynie schematycznie, który jest wyposażony w narzędzia oddzielające. Prowadnica strugowa 4 jest znana w swojej budowie. Ona posiada szynę ślizgową 6, nachylonąpod kątem ostrym do spągu, która tworzy tor prowadzący dla korpusu 5, a jednocześnie służy jako ograniczenia cięcia przy pracy urabiającej struga. Powyżej szyny ślizgowej 6 znajduje się osłona 7, przykrywająca dwa leżące jeden nad drugim kanały łańcuchowe 9 i 10, oddzielone od siebie przez dystansowe części ślizgowe 8, w których przebiega napędzany łańcuch strugowy 11. Pomiędzy szyną ślizgową 6 a tylnym końcem osłony 7 znajduje się otwór 12, przez który korpus 5 jest połączony z odcinkiem napędowym łańcucha strugowego 11, prowadzonego w dolnym kanale łańcuchowym 10. Prowadnica strugowa 4 na swoim wierzchołku posiada wystaj ącą listwę prowadzącą 13, która jest przechwytywana hakowo przez górne przedłużenie prowadzące 14. Korpus 5 na swoich obu końcach jest podparty na szynie prowadzącej 6 przez wąskie i płaskie płozy ślizgowe 15. Obie płozy ślizgowe 15, jako części zużywające się, są połączone rozłączalnie i wymienialnie z korpusem 5. On posiada na swoich obu końcach płaską, względnie wąską część dolną 16, skierowaną do dołu do szyny ślizgowej 6, na której jest ułożyskowana płoza ślizgowa 15, którajako część wtykanajest osadzana od dołu na części dolnej 16.
Jakpokazująfig. 1 do 4, płozy ślizgowe 15 sąwykonanejednoczęściowo. Onemają szczelinę 17, która jest otwarta na stronie górnej dla przyjęcia dopasowanej do niej części dolnej 16 i która także na swojej stronie dolnej jest otwarta do szyny ślizgowej 6, tak, że dostające się zabrudzenia wylatują do dołu. W przybliżeniu prostokątna w widoku z góry szczelina 17 na swoich obu przeciwległych równoległych bokach, jest ograniczona przez części ścianowe -18 i 19, a na swoich obu przeciwległych wąskich bokach poprzecznych przez ściany graniczne 20 i 21.
Jednoczęściowo z płozą ślizgową 15 jest połączone przedłużenie hakowe 22, które przechodzi przez otwór 12 w prowadnicy strugowej 4 i podchwytuje przy tym w postaci haka dolny koniec osłony 7, jak to pokazuje przede wszystkim fig. 1. Przedłużenie hakowe 22 posiada ślizgające się w dolnym kanale łańcuchowym 10 wystające ramię 23, które jest wykonanejako ramię płaskie, a więc jest tak wąskie, że nie przeszkadza łańcuchowi strugowemu 11 przy przechodzeniu przez dolny kanał łańcuchowy 10. Łańcuch strugowy 11 jest sprzężony napędowo, w przybliżeniu w jego środkowym obszarze, z korpusem 5 struga.
Płozy ślizgowe 15 są ukształtowane jako płozy przegubowe. Część ścianowa 21 od strony czołowej szczeliny 17 jest utworzona przez stałą, ukształtowanąjednoczęściowo panewkę 24, w rodzaju półskorupy, otwartąw kierunku do strony wewnętrznej szczeliny 17, w którąwchodzi ruchliwa wychylnie odpowiednią głowicą przegubową 25 płaska część dolna 16 korpusu 5, jak to jest przede wszystkim widoczne z fig. 3 i fig. 5A do 5C.
Część ścianowa 20 szczeliny 17, przeciwległa do panewki 24, jest ukształtowana jako wklęsła powierzchnia przylegania dla odpowiednio zaokrąglonej wypukłe powierzchni tylnej 26 płaskiej części dolnej 16. Płoza ślizgowa 15 stosownie do tego jest umieszczona ruchowo wychy175 676 lnie w płaszczyźnie prostopadłej, a więc w kierunku wysokości, na częściach dolnych 16 korpusu 5 struga.
Figura 2 pokazuje proces wtykania płozy ślizgowej 15 w odnośną część dolną 16 korpusu 5. Płoza ślizgowa 15 jest wtykana ukośnie od dołu na część dolną 16, przy czym swojąprzednią panewką 24 jest wsuwana na głowicę przegubową 25, po czym jak to pokazuje strzałka na fig. 2, swoją tylną, wklęsłą powierzchnią przylegania jest wychylona za wypukłą powierzchnię tylną26 części dolnej 6. Stan zabudowy płozy ślizgowej 15 na części dolnej 16 jest pokazany na fig. 3. Opisane połączenie przegubowe umożliwia ograniczone ruchy wychylne płozy ślizgowej 15 wobec korpusu 5, względnie jego części dolnej 16. Ruchy wychylne sąograniczone przez zderzaki pomiędzy płozą ślizgową 15 akorpusem 5. Jak pokazują fig. 2, 3 i 5A do 5C, leżąca z tyłu szczeliny wtykowej 17 strona górna płozy ślizgowej 15 jest wykonana jako powierzchnia zderzakowa 27, nachylona w kierunku do końca płozy, która współpracuje z odpowiednio nachyloną przeciwpowierzcłmią28 z tyłu części dolnej 16 tak, że przez styk powierzchni 27 i 28 jest ograniczony ruch wychylny płozy ślizgowej 15, jak to pokazuje fig. 5B. Naprzeciwległej stronie czołowej płoza ślizgowa 15 posiada opadającą do przodu powierzchnię ukośną 29, która na wierzchołku powyżej panewki 24 tworzy wystający, w postaci zgrubienia, nosek 30, który ogranicza ruch wychylny płozy ślizgowej 15 poprzez przyleganie do wklęsłej przeciwpowierzchni 31, jak to jest widoczne z fig. 5C.
Z figury 1 można rozpoznać, że strona zewnętrzna 32 płozy ślizgowej 15, zwrócona do ściany urabianej, jest nachylona ukośnie do dołu, a więc tworzy rodzaj rampy, która zamyka istniejący otwór pomiędzy odpowiednio nachyloną krawędzią dolną korpusu 5 a szyną ślizgową 6.
Z powyższego wynika, że płoza ślizgowa 15 jest ukształtowana jednoczęściowo i poprzez szczelinę 17 jest nasadzona na część dolną 16 korpusu 5 struga i bez zastosowania rozłączalnych części zamykających lub innych rozłączalnych organów zabezpieczających jest pewnie umieszczona na części dolnej 16 i jako część zużywająca jest także łatwo wymienialna.
Płoza ślizgowa według wynalazku jest stosowana w strugach różnie wykonanych, z korzyściąjednak jest stosowana przy strugach, których płozy ślizgowe zamiast na spągu spoczywają na szynie ślizgowej.
175 676
175 676
FIG.4
175 676
FIG1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Strug do urabiania podziemnego, który swoim korpusem jest prowadzony na prowadnicy strugowej i swoimi obydwoma końcami opiera się za pomocączęści dolnych na płozie ślizgowej, która jest połączona rozłączalnie i wymienialnie z korpusem, znamienny tym, że płoza ślizgowa (15) jest nierozłączalna, połączona na wtyk z częścią dolną (16) korpusu (5), która posiada szczelinę (17), otwartą do góry, ograniczoną na ' obu bokach wzdłużnych i poprzecznych przez części ścianowe (18,19, 20,21), dla przyjęcia dopasowanej do niej płaskiej części dolnej (16) korpusu (5).
  2. 2. Strug według zastrz. 1, znamienny tym, że szczelina (17) jest -otwarta w kierunku do strony dolnej płozy ślizgowej (15).
  3. 3. Strug według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że płoza ślizgowa (15) jest przegubowa, przy czym część ścianowa (21), od strony czołowej szczeliny (17), jest wykonana jako nieruchoma panewka (24), ukształtowana jednoczęściowo, otwarta w kierunku do swojego wnętrza, w przybliżeniu w rodzaju półskorupy, w której jest umieszczona ruchliwie wychylnie za pomocą głowicy przegubowej (25) płaska część dolna (16) korpusu (5), podczas gdy część ścianowa (20) szczeliny (17), przeciwległa do panewki (24), tworzy wklęsłą powierzchnię przylegania dla wypukłej zaokrąglonej powierzchni tylnej (26) części dolnej (16).
  4. 4. Strug według zastrz. 3, znamienny tym, że płoza ślizgowa (15) na swojej stronie górnej przed i z tyłu szczeliny (17) posiada jako ogranicznik wychylenia powierzchnię przylegania, współpracującą z przeciwzderzakiem na korpusie (5).
  5. 5. Strug według zastrz. 4, znamienny tym, że płoza ślizgowa (15) na swojej stronie górnej, z tyłu szczeliny (17), tworzy powierzchnię zderz^^<^A^^(27), nachylonąopadająco w kierunku do tylnego końca płozy ślizgowej (15), która współpracuje z odpowiednio nachyloną przeciwpowierzchnią (28) korpusu (5).
  6. 6. Strug według zastrz. 4 albo 5, znamienny tym, że płoza ślizgowa (15) posiada od strony czołowej, przed szczeliną (17) i powyżej panewki (24), wystający, korzystnie zaokrąglony nosek (30).
  7. 7. Strug według zastrz. 6, znamienny tym, że płoza ślizgowa (15) jest zaopatrzona w przedłużenie hakowe (22) wchodzące bocznie w dolny kanał prowadzący (10) prowadnicy strugowej (4), którego wystające ramię, ślizgające się w dolnym kanale łańcuchowym (10), jest ukształtowane jako płaskie ramię prowadzące (23), nie połączone z łańcuchem strugowym (11).
  8. 8. Strug według zastrz. 7, znamienny tym, że płoza ślizgowa (15) na stronie zewnętrznej (32) zwróconej do urabianej ściany jest nachylona ukośnie do dołu.
  9. 9. Strug według zastrz. 8, znamienny tym, że płoza ślizgowa (15), jest osadzona na szynie ślizgowej (6) prowadnicy strugowej (4).
    * * *
PL95306745A 1994-01-13 1995-01-11 Strug do urabiania podziemnego PL175676B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE9400457U DE9400457U1 (de) 1994-01-13 1994-01-13 Hobel mit hieran auswechselbar gelagerten Gleitkufen

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL306745A1 PL306745A1 (en) 1995-07-24
PL175676B1 true PL175676B1 (pl) 1999-01-29

Family

ID=6903122

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL95306745A PL175676B1 (pl) 1994-01-13 1995-01-11 Strug do urabiania podziemnego

Country Status (4)

Country Link
CZ (1) CZ285456B6 (pl)
DE (1) DE9400457U1 (pl)
PL (1) PL175676B1 (pl)
RU (1) RU2100600C1 (pl)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19637226B4 (de) * 1996-09-13 2004-03-04 Dbt Gmbh Hobel für die untertägige Gewinnung
DE202004000516U1 (de) * 2004-01-14 2004-04-01 Dbt Gmbh Hobel für die untertägige Gewinnung
PL3000962T3 (pl) * 2014-09-25 2017-10-31 Caterpillar Global Mining Europe Gmbh Zespół prowadzący strug do prowadnic struga

Also Published As

Publication number Publication date
CZ285456B6 (cs) 1999-08-11
RU95101050A (ru) 1997-03-10
RU2100600C1 (ru) 1997-12-27
CZ6995A3 (en) 1995-11-15
DE9400457U1 (de) 1994-02-24
PL306745A1 (en) 1995-07-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4962945A (en) Easy hitching mechanism
CA1227342A (en) Tilt and dump grass collection box and box latch and door closure mechanism therefor
RU2286455C2 (ru) Добычная горная машина со съемной направляющей деталью и сама направляющая деталь
PL117236B1 (en) Chain-type scraper conveyor for underground winning worknykh rabot
PL132003B1 (en) Guideway for an underground mining machine
US5184873A (en) Guides for mineral winning machines
PL175676B1 (pl) Strug do urabiania podziemnego
US4607890A (en) Guides for mineral mining machines
PL172356B1 (pl) Strug do urabiania podziemnego PL PL PL
US5033604A (en) Connections between the pans of scraper-chain conveyors
CZ301319B6 (cs) Vodicí žlab mecovitého hoblíku
CZ2006653A3 (cs) Dobývací hoblík
US5940995A (en) Apparatus for forming a snow half-pipe
CS246077B2 (en) Coal plough for underground mining
US20020062530A1 (en) Sweeper
CA2076042C (en) Filing gauge for saw chains
CA2112911C (en) A bulkhead door arrangement
US5704267A (en) Guide shoe for a cutting machine especially for a drum or disk shearer
CS270441B2 (en) Ploughing device with slide plough
US5941154A (en) Guide shoe for a cutting machine
RU2391505C2 (ru) Плита опорной рамы
US6267449B1 (en) Guide arrangement for a drum-type mineral cutting machine
US5139313A (en) Guides for mineral winning ploughs
PL124372B1 (en) Trough conveyor
DE4302004A1 (de) Hobel für die untertägige Gewinnung