PL175432B1 - Sposób rekultywacji nieużytków poprzemysłowych lub komunalnych, zwłaszcza składowisk odpadów przemysłowych - Google Patents
Sposób rekultywacji nieużytków poprzemysłowych lub komunalnych, zwłaszcza składowisk odpadów przemysłowychInfo
- Publication number
- PL175432B1 PL175432B1 PL95309504A PL30950495A PL175432B1 PL 175432 B1 PL175432 B1 PL 175432B1 PL 95309504 A PL95309504 A PL 95309504A PL 30950495 A PL30950495 A PL 30950495A PL 175432 B1 PL175432 B1 PL 175432B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- weight
- industrial
- biological
- percent
- plants
- Prior art date
Links
Classifications
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y02—TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
- Y02A—TECHNOLOGIES FOR ADAPTATION TO CLIMATE CHANGE
- Y02A40/00—Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production
- Y02A40/10—Adaptation technologies in agriculture, forestry, livestock or agroalimentary production in agriculture
- Y02A40/20—Fertilizers of biological origin, e.g. guano or fertilizers made from animal corpses
Landscapes
- Cultivation Of Plants (AREA)
Abstract
1. Sposób rekultywacji nieuzytków poprzemyslowych lub komunalnych, zwlaszcza skladowisk odpadów przemyslowych, polegajacy na zabiegach mechanicznych i biologicz- nych oraz obsiewaniu i nasadzaniu roslin, znamienny tym, ze osad posciekowy z oczysz- czalni przemyslowych o zawartosci od 15-20% wagowych suchej masy i zawierajacy poliakryloamidy miesza sie z substancjami organicznymi lub silnie uwodnionymi osadami z oczyszczalni komunalnych o zawartosci od 5-8% wagowych suchej masy, w stosunku od 1:2 do 1:10, a nastepnie dodaje sie nawozy sztuczne w ilosci 0,01% wagowych, szczepionke biologiczna w ilosci 0,1% wagowych oraz kore, slome lub trociny, po czym otrzymana pulpe transportuje sie na skladowisko odpadów, gdzie formowana w pryzmy przy zastosowaniu napowietrzenia wewnatrz pryzmy i kontroli stopnia wilgotnosci od 75-85% poddawana jest procesowi transformacji biologicznej w okresie od 3-5 tygodni, po okresie skladowania w pryzmach otrzymana sztuczna gleba jest rozplantowywana na skarpach i powierzchni skla- dowiska w warstwie o grubosci co najmniej 15 cm, po czym nastepuje proces obsiewania i nasadzania roslin. PL PL PL
Description
Przedmiotem, wynalazku jest sposób rekultywacji nieużytków poprzemysłowych lub komunalnych, a zwłaszcza składowisk odpadów przemysłowych takich jak fosfogipsy lub elektrowniane odpady paleniskowe.
Znany jest sposób rekultywacji składowisk elektrownianych odpadów paleniskowych, polegający na bezpośrednim zasiewie w powierzchni popiołów mieszaniny nasion zasilanej nawozami sztucznymi. Innym sposobem jest pokrycie powierzchni popiołów lub fosfogipsów humsem lub osadami organicznymi. Znany jest również sposób rekultywacji terenów przemysłowych, polegający na tym, że osad pościekowy z biologicznej oczyszczalni ścieków miesza się z torfem oraz nasionami roślin, a tak otrzymaną masę wciska się w wierzchnią warstwę terenu rekultywowanego z szybkością 150 km/h. Znany jest z polskiego opisu patentowego 154 916, sposób polegający na dwufazowym wykonaniu powłoki z mieszaniny osadów. Przy czym w pierwszej fazie nanosi się warstwę pulpy o grubości 2-4 cm przy jednoczesnym utrzymywaniu wody w korpusie odpadów paleniskowych 2 cm poniżej powierzchni. Natomiast w drugiej fazie nanosi się cienką warstwę pulpy z osadów tych samych, ale mieszanych w innej proporcji, przy czym poziom wody w rekultywowanym wysypisku utrzymuje się od 10-40 cm poniżej jego powierzchni. Sposób ten wymaga dużej precyzji w wykonaniu mieszaniny osadów, regulacji poziomu wody w wysypisku co jest kłopotliwe w przypadku rekultywacji skarpy hałdy fosfogipsów.
175 432
Natomiast wymienione sposoby pierwszy i trzeci są mało skuteczne, gdyż nie zapewniają trwałego umacniania składowiska, a drugi z przedstawionych sposobów wymaga dużych nakładów inwestycyjnych.
Celem wynalazku jest sposób zapewniający rekultywację skarp i powierzchni składowiska w taki sposób, aby wysiane rośliny i drzewka stanowiły umocnienie powierzchni składowiska.
Sposób według wynalazku polega na tym, że osad pościekowy z oczyszczalni przemysłowych o zawartości od 15-25% wagowych suchej masy i zawierający poliakryloamidy miesza się z substancjami organicznymi lub silnie uwodnionymi osadami z oczyszczalni komunalnych o zawartości 5-8% wagowych suchej masy, w stosunku od 1:2 do 1:10, następnie dodaje się nawozy sztuczne w ilości 0,01% wagowych, szczepionkę biologiczną w ilości 0,1% wagowych oraz korę, słomę lub trociny, po czym otrzymaną pulpę transportuje się na składowisko odpadów, gdzie formowana w pryzmy przy zastosowaniu napowietrzenia wewnątrz pryzmy i kontroli stopnia wilgotności od 75-85% poddawana jest procesowi transformacji biologicznej w okresie od 3-5 tygodni, po okresie składowania w pryzmach otrzymana sztuczna gleba jest rozplantowywana na skarpach i powierzchni składowiska, w warstwie o grubości co najmniej 15 cm, po czym następuje proces obsiewania i nasadzania roślin.
Korzystnym jest składowanie osadów z oczyszczalni komunalnych pod wodą przez okres co najmniej 3 miesięcy.
Szczepionkę biologiczną stanowi biohumus lub kompost. Wymieszane osady w postaci pulpy transportuje się z oczyszczalni ścieków na składowisko przy wykorzystaniu rurociągów tłocznych.
Do sztucznej gleby przed rozplantowaniem wprowadza się kiełkujące nasiona roślin.
Taki sposób rekultywacji dzięki właściwościom spajająco-neutralizacyjnym zapewnia odpowiedni dla roślin układ podłoża i wysoką wytrzymałość mechaniczną.
Dzięki nawozom sztucznym i szczepionkom biologicznym zapewnia odpowiedni rozwój mikroflory w otrzymanej sztucznej glebie, co pozwala na stworzenie korzystnych warunków dla rozwoju nasadzonych i wsianych roślin.
Przemiany zachodzące podczas składowania na pryzmie w warunkach optymalnego nawilgocenia oraz natlenienia mieszanki osadów prowadzą do intensywnego namnożenia wprowadzonych wraz z biohumusem lub kompostem drobnoustrojów. Namnożenie to jest możliwe dzięki zawartości substancji organicznej w materiale oraz jego wzbogaceniu w niezbędne składniki odżywcze, a także właściwy stosunek C:N. Dzięki temu możliwe są przemiany substancji azotowych polegające na amonifikacji i nitryfikacji, a także mineralizacja substancji organicznej i powstanie związków próchniczych (humifikacja).
Procesy te zwiększają dostępną ilość składników odżywczych dla roślin i powstanie substancji humusowych i tym samym powodują zmianę właściwości materiału w kierunku jego struktury, związanych z nią stosunkami wodno-powietrznymi, a także zdolnościami sorpcyjnymi i magazynowaniem nawozów. W wyniku tworzy się stabilna populacja mikroorganizmów zdolna do przeprowadzenia naturalnych procesów metabolizmu glebowego i odpowiednich warunków do stabilnego przez długi okres czasu rozwoju roślin.
Dodatkową zaletą sposobu jest to, że osady z oczyszczalni przemysłowych z uwagi na ich skład chemiczny nie mogą być wykorzystane bezpośrednio w rolnictwie, natomiast doskonale nadają się do rekultywacji składowisk odpadów.
Przykła d: Osady poneutralizacyjne z przemysłowej oczyszczalni ścieków zawierające poliakryloamidy odwodnione mechanicznie na poziomie 20% wagowych suchej masy mieszane są z uwodnionym osadem z oczyszczalni komunalnej o zawartości 7% wagowych suchej masy korzystnie z osadem przechowywanym pod cieczą nadosadową przez okres 3 miesięcy, w stosunku 1:8. W celu uzyskania pożądanego składu dodaje się nawozy sztuczne w ilości 0,01% wagowych, biohumus w ilości 0,1% wagowych jako szczepionkę biologiczną oraz korę i słomę.
Otrzymaną w wyniku mieszania pulpę transportuje się na składowisko fosfogipsów przy wykorzystaniu układu rurociągów tłocznych. Po dodaniu do pulpy biohumusu dzięki zawartym w nim mikroorganizmom inicjowany jest proces biologicznej tlenowej transformacji substancji organicznej. Na skarpach i powierzchni składowiska fosfogipsów pulpa składowana jest w pryzmy, gdzie w wyniku napowietrzania i kontroli wilgotności na poziomie 80% następuje
175 432 dalszy proces transformacji biologicznej w okresie 5 tygodni, w .wyniku czego otrzymuje się sztuczną glebę.
Po tym okresie do sztucznej gleby wprowadza się kiełkujące nasiona roślin, a następnie pryzmy zostają rozplantowane na skarpach i powierzchni składowiska fosfogipsów.
Powierzchnia składowiska zostaje pokryta warstwą sztucznej gleby o grubości 30 cm, a następnie nasadza się sadzonki wierzby wiciowej, w wyniku czego otrzymuje się warstwę zrekultywowanego składowiska, charakteryzującą się wysoką wytrzymałością mechaniczną dzięki ukorzenieniu się wsianych roślin i nasadzonej wierzby wiciowej.
Claims (5)
1. Sposób rekultywacji nieużytków poprzemysłowych lub komunalnych, zwłaszcza składowisk odpadów przemysłowych, polegający na zabiegach mechanicznych i biologicznych oraz obsiewaniu i nasadzaniu roślin, znamienny tym, że osad pościekowy z oczyszczalni przemysłowych o zawartości od 15-20% wagowych suchej masy i zawierający poliakryloamidy miesza się z substancjami organicznymi lub silnie uwodnionymi osadami z oczyszczalni komunalnych o zawartości od 5-8% wagowych suchej masy, w stosunku od 1:2 do 1:10, a następnie dodaje się nawozy sztuczne w ilości 0,01% wagowych, szczepionkę biologiczną w ilości 0,1% wagowych oraz korę, słomę lub trociny, po czym otrzymaną pulpę transportuje się na składowisko odpadów, gdzie formowana w pryzmy przy zastosowaniu napowietrzenia wewnątrz pryzmy i kontroli stopnia wilgotności od 75-85% poddawana jest procesowi transformacji biologicznej w okresie od 3-5 tygodni, po okresie składowania w pryzmach otrzymana sztuczna gleba jest rozplantowywana na skarpach i powierzchni składowiska w warstwie o grubości co najmniej 15 cm, po czym następuje proces obsiewania i nasadzania roślin.
2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że osady z oczyszczalni komunalnych składuje się pod wodą przez okres co najmniej 3 miesięcy.
3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że szczepionkę biologiczną stanowi biohumus lub kompost.
4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wymieszane osady w postaci pulpy transportuje się z oczyszczalni ścieków na składowisko, przy wykorzystaniu układów rurociągów tłocznych.
5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że do sztucznej gleby przed rozplantowaniem wprowadza się kiełkujące nasiona roślin.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL95309504A PL175432B1 (pl) | 1995-06-30 | 1995-06-30 | Sposób rekultywacji nieużytków poprzemysłowych lub komunalnych, zwłaszcza składowisk odpadów przemysłowych |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL95309504A PL175432B1 (pl) | 1995-06-30 | 1995-06-30 | Sposób rekultywacji nieużytków poprzemysłowych lub komunalnych, zwłaszcza składowisk odpadów przemysłowych |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL309504A1 PL309504A1 (en) | 1997-01-06 |
PL175432B1 true PL175432B1 (pl) | 1998-12-31 |
Family
ID=20065476
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL95309504A PL175432B1 (pl) | 1995-06-30 | 1995-06-30 | Sposób rekultywacji nieużytków poprzemysłowych lub komunalnych, zwłaszcza składowisk odpadów przemysłowych |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL175432B1 (pl) |
Cited By (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP2535122A1 (en) | 2011-06-17 | 2012-12-19 | Henryk Tworek | A method of waste dump re-cultivation, particularly re-cultivation of municipal waste |
WO2014031016A1 (en) | 2012-08-21 | 2014-02-27 | Fundacja Uniwesytetu | Method of bioremediation of soil and/or soil-based masses polluted with petroleum-derived compounds |
PL423305A1 (pl) * | 2017-10-30 | 2019-05-06 | Politechnika Lodzka | Sposób rekultywacji składowisk odpadów z przemysłu energetycznego |
PL424508A1 (pl) * | 2018-02-05 | 2019-08-12 | Eko M. Golik, J. Konsek, A. Serwotka Spółka Jawna | Sposób wytwarzania podłoża rekultywacyjnego z wykorzystaniem selektywnie odebranych popiołów z gospodarstw domowych |
-
1995
- 1995-06-30 PL PL95309504A patent/PL175432B1/pl unknown
Cited By (4)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
EP2535122A1 (en) | 2011-06-17 | 2012-12-19 | Henryk Tworek | A method of waste dump re-cultivation, particularly re-cultivation of municipal waste |
WO2014031016A1 (en) | 2012-08-21 | 2014-02-27 | Fundacja Uniwesytetu | Method of bioremediation of soil and/or soil-based masses polluted with petroleum-derived compounds |
PL423305A1 (pl) * | 2017-10-30 | 2019-05-06 | Politechnika Lodzka | Sposób rekultywacji składowisk odpadów z przemysłu energetycznego |
PL424508A1 (pl) * | 2018-02-05 | 2019-08-12 | Eko M. Golik, J. Konsek, A. Serwotka Spółka Jawna | Sposób wytwarzania podłoża rekultywacyjnego z wykorzystaniem selektywnie odebranych popiołów z gospodarstw domowych |
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL309504A1 (en) | 1997-01-06 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US5738703A (en) | Method to produce a substitute for peat moss | |
Parr et al. | Composting sewage sludge for land application | |
Tester et al. | Nitrogen Utilization by Tall Fescue from Sewage Sludge Compost Amended Soils 1 | |
Ozores-Hampton et al. | Biosolids in vegetable production systems | |
Mazé et al. | Stabilisation of ‘Green tides’ Ulva by a method of composting with a view to pollution limitation | |
US5607494A (en) | Artificial soil composition and a method of growing vegetation on a sloped surface | |
Hall et al. | Some effects of sewage sludge on soil physical conditions and plant growth | |
DK166580B1 (da) | Fremgangsmaade til omdannelse af ammoniumholdig gylle eller lignende | |
PL175432B1 (pl) | Sposób rekultywacji nieużytków poprzemysłowych lub komunalnych, zwłaszcza składowisk odpadów przemysłowych | |
Garcia et al. | Mineralization in a calcareous soil of a sewage sludge composted with different organic residues | |
Nakasaki et al. | Effect of bulking agent on the reduction of NH3emissions during thermophilic composting of night-soil sludge | |
JP2000041479A (ja) | 脱水ケーキの処理法とこれによって得られた植生資材 | |
Grabas et al. | Application of a biopreparation with cultures of effective microorganisms to the processing of wastewater sludge on a semi-industrial scale | |
Bousselhaj et al. | Nitrogen fertilizer value of sewage sludge co-composts | |
RU2821572C1 (ru) | Способ производства грунта на основе осадков сточных вод, переработанных химическими и физическими методами | |
Schipper et al. | Nitrogen renovation by denitrification in forest sewage irrigation systems | |
RU2818839C1 (ru) | Техногенный почвогрунт | |
RU2777787C2 (ru) | Применение растительного сырья | |
RU2777790C2 (ru) | Применение плодородного субстрата для изготовления почвогрунта | |
Carroll et al. | Composting sewage sludge: basic principles and opportunities in the UK | |
RU2777789C2 (ru) | Способ получения плодородного субстрата | |
RU2777788C2 (ru) | Способ обработки осадков сточных вод или сельскохозяйственных отходов, в частности навоза, помета, препаратом на основе растительного сырья | |
RU2760161C1 (ru) | Применение плодородного субстрата для изготовления компоста | |
RU2777891C2 (ru) | Применение основы препарата | |
RU2032646C1 (ru) | Способ приготовления удобрений из бытовых городских отходов |