PL175002B1 - Urządzenie łączące - Google Patents

Urządzenie łączące

Info

Publication number
PL175002B1
PL175002B1 PL94313409A PL31340994A PL175002B1 PL 175002 B1 PL175002 B1 PL 175002B1 PL 94313409 A PL94313409 A PL 94313409A PL 31340994 A PL31340994 A PL 31340994A PL 175002 B1 PL175002 B1 PL 175002B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
shaft
devices
sleeve
disposed
sockets
Prior art date
Application number
PL94313409A
Other languages
English (en)
Other versions
PL313409A1 (en
Inventor
Dan Bergstedt
Original Assignee
Celsiustech Electronics Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Celsiustech Electronics Ab filed Critical Celsiustech Electronics Ab
Publication of PL313409A1 publication Critical patent/PL313409A1/xx
Publication of PL175002B1 publication Critical patent/PL175002B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02BOPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
    • G02B7/00Mountings, adjusting means, or light-tight connections, for optical elements
    • GPHYSICS
    • G02OPTICS
    • G02BOPTICAL ELEMENTS, SYSTEMS OR APPARATUS
    • G02B23/00Telescopes, e.g. binoculars; Periscopes; Instruments for viewing the inside of hollow bodies; Viewfinders; Optical aiming or sighting devices
    • G02B23/16Housings; Caps; Mountings; Supports, e.g. with counterweight

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Astronomy & Astrophysics (AREA)
  • Mutual Connection Of Rods And Tubes (AREA)

Abstract

1. Urzadzenie laczace ze soba dwa przyrzady zawierajace co najmniej trzy zespoly mocujace stano- wiace trzy punkty zamocowania przyrzadów, znamienne tym, ze pierwszy i drugi zespól mocujacy stanowiacy pierwszy i drugi punkt zamocowania sta- nowia gniazda usytuowane na pierwszym przyrzadzie (2) i majace laczace czesci (6, 7) oraz tuleje (9, 10) umieszczone na pierwszym walku (8) usytuowanym na drugim przyrzadzie (3), przy czym co najmniej jedna tuleja (9 , 10) jest umieszczona ruchomo wzdluz pierwszego walka (8), a laczaca czesc (6, 7) sa skiero- wane ku sobie. F i g . 2 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie łączące, zwłaszcza do wzajemnego łączenia dwóch przyrządów, takich jak przykładowo dwa elementy celownika w urządzeniu optycznym.
Przy wzajemnym łączeniu przyrządów wyposażeniowych wymagających bardzo dokładnego połączenia i czułych na siły ściskające urządzenia, takiego jak, na przykład, systemy optyczne, największe wymagania są stawiane urządzeniu łączącemu, służącemu do łączenia tych przyrządów. Jeśli, w dodatku, jest wymagane, aby przyrządy miały możliwość szybkiego i prostego przyłączania i odłączania, wymagania stawiane urządzeniu łączącemu są jeszcze większe.
Jednym z przykładów systemu optycznego mającego wspomniane powyżej wymagania jest celownik dzienny, który powinien mieć możliwość szybkiego rozbudowania, aby mógł działać w ciemności, przez dodanie elementu celownika wrażliwego na podczerwień. Te dwa celowniki powinny mieć możliwość wzajemnego połączenia za pomocą kilku manewrów możliwość wzajemnego połączenia za pomocą kilku manewrów manualnych tak, że ustawianie kątowe przyrządów jest osiągnięte z bardzo dużą dokładnością, na przykład lepszą, niż 0,1 mrad (dokładność powtarzalna); ustawianie pozycji przyrządów jest osiągnięte z pewną dokładnością, na przykład lepszą, niż 0,5 mm; oraz siły ściskające mogą być kontrolowane co do rozmiaru i kierunku tak, że unika się odkształceń niebezpiecznych dla przyrządów.
175 002
Urządzenie łączące ze sobą dwa przyrządy zawierające co najmniej trzy zespoły mocujące stanowiące trzy punkty zamocowania przyrządów według wynalazku charakteryzuje się tym, że pierwszy i drugi zespół mocujący stanowiący pierwszy i drugi punkt zamocowania stanowią gniazda usytuowane na pierwszym przyrządzie i mające łączące części oraz tuleje umieszczone na pierwszym wałku usytuowanym na drugim przyrządzie, przy czym co najmniej jedna tuleja jest umieszczona ruchomo wzdłuż pierwszego wałka, a łączące części są skierowane ku sobie.
Korzystnie, gniazda stanowią V-kształtne podstawki.
Korzystnie, pierwsze łączące części gniazd zawierają stożkowe powierzchnie.
Korzystnie, drugie części sprzęgające tuleję zawierają stożkowe powierzchnie.
Korzystnie, pierwszy przyrząd i drugi przyrząd są wyposażone w złącze zatrzaskowe stanowiące trzeci zespół mocujący stanowiący trzeci punkt zamocowania obu przyrządów.
Korzystnie, złącze zatrzaskowe zawiera kołek przymocowany do jednego z przyrządów oraz występ znajdujący się na pozostałym przyrządzie i wyposażony w sprężynującą klapkę zatrzaskową.
Korzystnie, najednym końcu pierwszego wałkajest umieszczona obrotowo zabezpieczona rączka, która jest umocowana obrotowo względem drugiego wałka pod kątem prostym do kierunku zgodnego z długością pierwszego wałka, przy czym wspomniana rączka jest wyposażona w blokadę.
Korzystnie, tuleje pierwsza i druga są sprężyście zaciśnięte na pierwszym wałku.
Korzystnie, przyrządy pierwszy i drugi stanowią elementy celownika zawierającego układ optyczny.
Powierzchnie stożkowe zapewniają dobry kontakt pomiędzy tuleją i gniazdem, a w tym samym czasie przyrządy mogą bez ograniczeń być obracane w stosunku do siebie dookoła pierwszego wałka.
Kiedy nastąpiło już połączenie pierwszego i drugiego zespołu mocującego, stanowiącego pierwszy i drugi punkt zamocowania, nadal jest możliwy obrót przyrządów względem siebie dookoła pierwszego wałka umieszczonego na drugim przyrządzie. Efekt ten jest wykorzystywany do zatrzaskiwania zespołu mocującego, stanowiącego trzeci punkt zamocowania, co nie może jednak mieć miejsca, dopóki nie nastąpi połączenie w pierwszym i drugim punkcie zamocowania. Rozwiązanie to, mające trzy punkty zamocowania pozwala na ciągły obrót po zamocowaniu w dwóch punktach zamocowania i zapewnia, że w przyrządach nie zaistnieje żaden niekontrolowany moment obrotowy. Przełączenia pomiędzy położeniem otwarcia i zatrzaśnięcia można dokonać za pomocą prostej operacji wykonanej przez operatora.
Przedmiot wynalazku w przykładzie wykonaniajest przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematyczny widok, częściowo w przekroju, urządzenia łączącego zgodnego z wynalazkiem, służącego do wzajemnego łączenia dwóch przyrządów, fig. 2 - widok w kierunku wyznaczonym przez linię A-A z fig. 1 przedstawiającej urządzenie łączące, fig. 3 - widok w kierunku wyznaczonym przez linię B-B z fig. 1 przedstawiającej to samo urządzenie łączące, fig. 4 - drugi przykład projektu gniazda i tulei wchodzących w skład urządzenia łączącego, fig. 5 - trzeci przykład projektu gniazda i tulei wchodzących w skład urządzenia łączącego.
Urządzenie łączące 1 przedstawione na fig. 1-3 jest przeznaczone do wzajemnego łączenia dwóch przyrządów pierwszego 2 i drugiego 3. Oba przyrządy pierwszy 2 i drugi 3 stanowią elementy celownika zawierającego układ optyczny. Pierwszy przyrząd 2 jest wyposażony w dwie V-kształtne podstawki, pierwszą 4 i drugą 5 stanowiące gniazda, posiadające wspólną oś centralną i umieszczone na obudowie pierwszego przyrządu 2. Pierwsza stożkowa łącząca część 6 jest wyposażona w pierwszą V-kształtną podstawkę 4, a druga stożkowa łącząca część 7 jest wyposażona w drugą V-kształtną podstawkę 5. Stożkowe łączące części 6, 7 są odwrócone na zewnątrz w stosunku do obudowy pierwszego przyrządu 2. Wałek pierwszy 8 jest umieszczony na drugim przyrządzie 3. Wałek pierwszy 8 ma tuleje pierwszą 9 i drugą 10 umieszczone na każdym z jego końców. Zwrócone nawzajem do siebie fragmenty tulei 9, 10 mają kształt stożkowy, dzięki czemu mogą współpracować ze stożkowymi łączącymi częściami 6, 7 V-kształtnych podstawek 4, 5. Pierwsza tuleja 9 może przemieszczać się po wałku pierwszym 8. Rączka 11, która jest zamocowana, w sposób pozwalający na ruch obrotowy wokół drugiego wałka 12 pod kątem prostym do pierwszego wałka 8, na jednym z końców pierwszego wałka 8,
175 002 określa ruch pierwszej tulei 9 w kierunku długości pierwszego wałka 8. Druga tuleja 10 jest poddana naciskowi sprężyny 13, działającej pomiędzy drugą tuleją 10 i odpowiednim końcem pierwszego wałka 8. Rączka 11 może być obracana pomiędzy położeniem otwarcia i zatrzaśnięcia. W jej położeniu otwarcia, rączka 11 przyjmuje pozycję, w której pierwsza tuleja 9 współpracuje z fragmentem 14a blokady 14 rączki 11, a kierunek wzdłuż rączki 11 pokrywa się z kierunkiem wzdłuż wałka pierwszego 8.
W położeniu zatrzaśnięcia, rączka 11 przyjmuje pozycję, w której kierunek wzdłuż rączki 11 jest prostopadły do kierunku wzdłuż pierwzego wałka 8, a pierwsza tuleja 9 współpracuje z elementem wierzchołkowy 14b blokady 14. W celu ograniczenia przesuwania się tulei 9,10 do siebie w momencie, kiedy nie są one w stanie połączenia, pogrubiony fragment wałka (nie pokazany na rysunku) może działać jako urządzenie blokujące dla tulei 10, a sprężyna (nie pokazana na rysunku) może być zastosowana do oddziaływania na pierwszą tuleję 9.
Przy łączeniu dwóch przyrządów 2, 3, pierwszy wałek 8 drugiego przyrządu 3 jest umieszczony wewnątrz wgłębienia o kształcie V w V-kształtnej podstawce, co pomaga w doprowadzeniu dwóch przyrządów 2, 3 do pozycji wzajemnie odpowiedniej do połączenia. Kiedy pierwszy wałek 8 przyjmie swoją pozycję w V-kształtnej podstawce, rączka 11 jest obracana o, w przybliżeniu, 90° dookoła drugiego wałka 12, do położenia zatrzaśnięcia pokazanego na fig. 3. Podczas obrotu, pierwsza tuleja 9 jest przemieszczana w kierunku do drugiej tulei 10, prowadzona przez blokadę 14 rączki 11. Pomiędzy stożkowymi łączącymi częściami 6, 7 V-kształtnej podstawki 4, 5 i fragmentami stożkowymi odpowiednich tulei 9, 10 ma miejsce kontakt i działanie zaciskające. Powyżej opisane elementy tworzą dwa zespoły mocujące pierwszy i drugi, stanowiące dwa punkty zamocowania pierwszy i drugi. Nadal jednak istnieje możliwość obrotu przyrządów 2, 3 względem siebie, dookoła pierwszego wałka 8, do punktu zamocowania.
Trzeci zespół mocujący stanowiący trzeci punkt zamocowania składa się z fragmentu wystającego z pierwszego przyrządu 2, w formie kołka 15 współpracującego z występem 16 i sprężynującą klapką zatrzaskową 17 w drugim przyrządzie 3. W przedstawionym przykładzie wykonania, klapka zatrzaskowa 17 może się obracać dookoła trzeciego wałka 18. Sprężyna (nie pokazana na rysunku) powoduje obrót klapki zatrzaskowej 17 w kierunku przeciwnym do strzałki 19. Kiedy przyrządy 2, 3 zostały już zamocowane w dwóch pierwszych punktach zamocowania, są one obracane w kierunku do siebie dookoła pierwszego wałka 8, do momentu, kiedy kołek 15 znajdzie się za klapką zatrzaskową 17 występu 16. Kształt klapki zatrzaskowej 17 umożliwia samoistne zatrzaśnięcie, po którym trzeci zespół mocujący może być odblokowany dopiero po odblokowaniu dwóch pierwszych zespołów mocujących.
Figury 4 i 5 przedstawiają przykłady innych wersji V-kształtnej podstawki 5 i tulei 10 zawartej w urządzeniu łączącym 1. Zamiast kształtu stożkowego, zarówno V-kształtnej podstawce 5, jak i tulei 10, nadano inny kształt. Zgodnie z fig. 4, na obwodzie tuleja 10 posiada czwarty wałek 20, który jest w kontakcie ze stożkową, łączącą częścią 7 V-kształtnej podstawki 5. Zgodnie z fig. 5 piąty wałek 21 jest umieszczony na V-kształtnej podstawce 5, w celu współpracy z powierzchnią stożkową tulei 10.
Styk pomiędzy podstawką V-kształtną i tuleją może być osiągnięty przez zetknięcie powierzchni, tak jak w przypadku powierzchni stożkowych, ale kontakt liniowy i punktowy stanowią też możliwe rozwiązanie.
175 002
J=^7
F
175 002 ρ^ι
Pd π. Z
77
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Urządzenie łączące ze sobą dwa przyrządy zawierające co najmniej trzy zespoły mocujące stanowiące trzy punkty zamocowania przyrządów, znamienne tym, że pierwszy i drugi zespół mocujący stanowiący pierwszy i drugi punkt zamocowania stanowią gniazda usytuowane na pierwszym przyrządzie (2) i mające łączące części (6, 7) oraz tuleje (9, 10) umieszczone na pierwszym wałku (8) usytuowanym na drugim przyrządzie (3), przy czym co najmniej jedna tuleja (9,10) jest umieszczona ruchomo wzdłuż pierwszego wałka (8), a łącząca część (6, 7) są skierowane ku sobie.
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że gniazda V-kształtne podstawki (4,5).
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwsze łączące części (6,7) gniazd zawierają stożkowe powierzchnie.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że drugie części sprzęgające tuleje (9, 10) zawierają stożkowe powierzchnie.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że pierwszy przyrząd (2) i drugi przyrząd (3) są wyposażone w złącze zatrzaskowe stanowiące trzeci zespół mocujący stanowiący trzeci punkt zamocowania obu przyrządów (2, 3).
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 5, znamienne tym, że złącze zatrzaskowe zawiera kołek (15) przymocowany do jednego z przyrządów (2,3) oraz występ (16) znajdujący się na pozostałym przyrządzie (2, 3) i wyposażony w sprężynującą klapkę zatrzaskową (17).
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że na jednym końcu pierwszego wałka (8) jest umieszczona obrotowo zabezpieczona rączka (11), która jest umocowana obrotowo względem drugiego wałka (12) pod kątem prostym do kierunku zgodnego z długością pierwszego wałka (8), przy czym wspomniana rączka (11) jest wyposażona w blokadę (14).
  8. 8. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że tuleje pierwsza (9) i druga (10) są sprężyście zaciśnięte na pierwszym wałku.
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że przyrządy pierwszy (2) i drugi (3) stanowią elementy celownika zawierającego układ optyczny.
PL94313409A 1993-09-17 1994-09-14 Urządzenie łączące PL175002B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9303033A SE501781C2 (sv) 1993-09-17 1993-09-17 Kopplingsanordning
PCT/SE1994/000849 WO1995008092A1 (en) 1993-09-17 1994-09-14 Connecting device

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL313409A1 PL313409A1 (en) 1996-06-24
PL175002B1 true PL175002B1 (pl) 1998-10-30

Family

ID=20391128

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94313409A PL175002B1 (pl) 1993-09-17 1994-09-14 Urządzenie łączące

Country Status (5)

Country Link
FR (1) FR2710158B1 (pl)
GB (1) GB2296963B (pl)
PL (1) PL175002B1 (pl)
SE (1) SE501781C2 (pl)
WO (1) WO1995008092A1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9828095D0 (en) * 1998-12-21 1999-02-17 Secr Defence Brit Mount element

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2620565A (en) * 1951-09-29 1952-12-09 Bausch & Lomb Mount for telescope gun sights
AT322973B (de) * 1972-11-08 1975-06-25 Vockenhuber Karl Fernrohr
SE435953B (sv) * 1983-11-15 1984-10-29 Schaktfirma Broderna Svensson Anordning vid en axel samt sett att montera ett lager pa axeln

Also Published As

Publication number Publication date
SE9303033L (sv) 1995-03-18
FR2710158A1 (fr) 1995-03-24
SE501781C2 (sv) 1995-05-15
GB2296963A (en) 1996-07-17
WO1995008092A1 (en) 1995-03-23
GB2296963B (en) 1997-04-02
FR2710158B1 (fr) 1996-12-20
GB9605350D0 (en) 1996-05-15
PL313409A1 (en) 1996-06-24
SE9303033D0 (sv) 1993-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7261272B2 (en) Conical support arm joint for a vehicle mirror
CN108028491B (zh) 用于插拔式连接器模块的保持框架
KR102057651B1 (ko) 예압 하의 잠금 부재를 포함하는 플러그 커넥터 모듈용 파지 프레임
US4489329A (en) Sensor release latch for space vehicle
US4628760A (en) Remote control rearview mirror and pivot
US20050084325A1 (en) High reliability precision latch
CA1300389C (en) Connector
US6282970B1 (en) Locking drive nut for screw drive systems
CN107662539B (zh) 机动车辆的前照灯紧固系统和方法
US20030071453A1 (en) Tensioner-proof closure for a safety belt
US20190092496A1 (en) Deployable multi-section boom
DK23296A (da) Koblingsindretning til sammenkobling af et elektrisk vinduesmanøvreorgan og et betjeningsorgan samt elektrisk manøvreorgan til brug sammen med en sådan koblingsindretning
PL175002B1 (pl) Urządzenie łączące
US5927891A (en) Boot seal for a ball and socket joint
US11009159B2 (en) Visual and tactile latch indicator for a fuel system coupling
US4682745A (en) Preloadable vector sensitive latch
US5622347A (en) Suspension member for electrical trunking
US5722510A (en) Device for controlling the retraction of a mobile structure
US6062539A (en) Valve gear and coupling mechanism for coupling the valve stem of the valve and the driving shaft of actuator
JPH09259973A (ja) コネクタの結合構造
GB2076495A (en) Clevis joint
US20240166102A1 (en) Safety seat having a spin lock
JP3539807B2 (ja) フレキシブルコネクタ
EP0074706B1 (en) Disconnectable connector
EP4080001B1 (en) Panic bar device