PL173621B1 - Układ przesyłania informacji - Google Patents
Układ przesyłania informacjiInfo
- Publication number
- PL173621B1 PL173621B1 PL93311033A PL31103393A PL173621B1 PL 173621 B1 PL173621 B1 PL 173621B1 PL 93311033 A PL93311033 A PL 93311033A PL 31103393 A PL31103393 A PL 31103393A PL 173621 B1 PL173621 B1 PL 173621B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- subscriber
- bidirectional
- analog
- circuit
- digital
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H04—ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
- H04M—TELEPHONIC COMMUNICATION
- H04M3/00—Automatic or semi-automatic exchanges
- H04M3/22—Arrangements for supervision, monitoring or testing
- H04M3/26—Arrangements for supervision, monitoring or testing with means for applying test signals or for measuring
- H04M3/28—Automatic routine testing ; Fault testing; Installation testing; Test methods, test equipment or test arrangements therefor
- H04M3/30—Automatic routine testing ; Fault testing; Installation testing; Test methods, test equipment or test arrangements therefor for subscriber's lines, for the local loop
- H04M3/302—Automatic routine testing ; Fault testing; Installation testing; Test methods, test equipment or test arrangements therefor for subscriber's lines, for the local loop using modulation techniques for copper pairs
- H04M3/303—Automatic routine testing ; Fault testing; Installation testing; Test methods, test equipment or test arrangements therefor for subscriber's lines, for the local loop using modulation techniques for copper pairs and using PCM multiplexers, e.g. pair gain systems
-
- H—ELECTRICITY
- H04—ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
- H04M—TELEPHONIC COMMUNICATION
- H04M19/00—Current supply arrangements for telephone systems
- H04M19/001—Current supply source at the exchanger providing current to substations
-
- H—ELECTRICITY
- H04—ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
- H04Q—SELECTING
- H04Q11/00—Selecting arrangements for multiplex systems
- H04Q11/04—Selecting arrangements for multiplex systems for time-division multiplexing
- H04Q11/0428—Integrated services digital network, i.e. systems for transmission of different types of digitised signals, e.g. speech, data, telecentral, television signals
- H04Q11/0435—Details
- H04Q11/0442—Exchange access circuits
Landscapes
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Signal Processing (AREA)
- Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
- Interface Circuits In Exchanges (AREA)
- Radio Relay Systems (AREA)
- Telephonic Communication Services (AREA)
- Two-Way Televisions, Distribution Of Moving Picture Or The Like (AREA)
- Telephone Function (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazkujest układ przesyłania informacji, zwłaszcza układ telefoniczny.
Z publikacji zgłoszenia międzynarodowego nr WO 91/20144 znany jest układ telefoniczny, w którym aparaty abonenckie połączone są poprzez łącza z centralą telefoniczną, przy czym na obu końcach łącza są włączone poprzez układy modemowe dwukierunkowe multipleksery/demultipleksery. Z kolei do multipleksera/demultipleksera są dołączone układy kompresora/dekompresora. W znanym rozwiązaniu występują problemy z umiejscowieniem błędów. Diagnoza błędów w łączach abonenckich jest w tych układach ograniczona do bardzo specjalnych przypadków szczególnych, na przykład takich jak kontrola wartości progowej sygnału wywołania, rozpoznanie zwarcia itp. W wielu przypadkach stosuje się przekaźniki, aby w przypadku błędu połączyć galwanicznie z centralą przynajmniej uprzywilejowanych abonentów. W razie zmian układów telefonicznych z bezpośrednim sposobem łączenia aparatu abonenckiego z łączem centrali, na przykład poprzez wybierak podnosząco-obrotowy. W znanych rozwiązaniach występuje ograniczenie możliwości przeprowadzania dozoru instalacji i diagnozowania błędów jej działania.
Z kolei w publikacji NTG-Fachberichte, Bard 64, 1978, strony 64 do 68, zostało zaproponowane, aby w celu polepszenia możliwości konserwowania i diagnozowania błędów przez centralę telefoniczną, umieścić między abonentem i przyporządkowanymi jemu układami abo173 621 nenckimi układ pomiarowy, regulacyjny lub sterujący lub zignorować go z układami abonenckimi. Dzięki temu jest możliwe kontrolowanie z centrali telefonicznej łączy prowadzących do abonentów.
Istotą układu przesyłania informacji, zwłaszcza układu telefonicznego, według wynalazku, w którym aparaty abonenckie każdego z abonentów telefonicznych połączone są poprzez przyłącza z centralą telefoniczną, przy czym na obu końcach łącza, zarówno po stronie aparatów abonenckich jak i po stronie centrali telefonicznej, jest przyłączony dwukierunkowy multiplekser/demultiplekser poprzez dwukierunkowy układ modemowy zaś do dwukierunkowego multipleksera/demultipleksera są dołączone dwukierunkowe układy kompresora/dekompresora, do których połączone są aparaty abonenckie przez jeden kanał w przód i jeden kanał wstecz oraz co najmniej jeden dwukierunkowy przetwornik analogowo-cyfrowy, względnie połączone jest urządzenie łączeniowe centrali telefonicznej, jest to, że pomiędzy każdym aparatem abonenckim a przyporządkowanym jemu dwukierunkowym przetwornikiem analogowo-cyfrowym jest umieszczony, względnie co najmniej częściowo zintegrowany z dwukierunkowym przetwornikiem analogowo-cyfrowym, zespół pomiarowo-regulacyjno-sterujący, przy czym w przyłączach do aparatów abonenckich są umieszczone sterowalne łączniki, do łączenia sygnałowego kanału w przód z kanałem wstecz tego samego abonenta względnie innego abonenta.
Korzystne jest, gdy zgodnie z wynalazkiem zespół pomiarowo-regulacyjno-sterujący zawiera, po stronie aparatu abonenckiego każdego dwukierunkowego przetwornika analogowocyfrowego, łącznik zbudowany z transformatora i kondensatora, który jest połączony poprzez układ regulujący z komparatorem. Układ regulacyjny ma na wejściu układ ustalania impulsu wstępnego, dołączony do wyjścia komparatora, przy czym do wyjścia układu ustalania impulsu wstępnego jest dołączony układ całkowania cyfrowego z włączonym za nim filtrem cyfrowym i konwerterem cyfrowo-analogowym.
Korzystnejest także, gdy zgodnie z wynalazkiem do każdego dwukierunkowego przetwornika analogowo-cyfrowego jest dołączony, względnie z nim zintegrowany, co najmniej jeden miernik prądu i/lub jeden miernik napięcia.
Zaletąrozwiązania według wynalazkujest to, że korzystnie z poszczególnych funkcji konserwacyjnychjest bardzo proste i szybkie. Ponadto, podczas trwających rozmów można z centrali telefonicznej prowadzić za pomocą innego łącza nasłuch lub rozmowę w celach testowych lub śledzić sygnały napięciowe albo prądowe w różnych punktach drogi przesyłania względnie także stymulować je docelowo w tych punktach. Przesyłanie odpowiednich wartości jest możliwe dzięki dużej szerokości pasma kanału mowy i kanału konserwacyjnego.
Za pomocązastosowanych układów pomiarowych, regulacyjnych i sterujących można także pomierzyć prądy upływowe, łączy abonenckich przy położonym aparacie abonenckim, to znaczy żył między sobą i w stosunku do ziemi, oporność łącza przy podniesionym mikrotelefonie, symetrię, napięcia różnicowe, prądy różnicowe, jak również impulsy taryfowe, prąd równoległy, prąd zmienny podłużny, zgodność z przepisami w działaniu bezpieczników łączy i elementów ochrony odgromowej oraz temperaturę otoczenia.
Zastosowane w rozwiązaniu według wynalazku układy umożliwiają wykorzystanie w posty sposób odchylenia regulacji jako wartości pomiarowej do kontroli układu, zapewniająw prosty sposób kontrolę i regulację napięć zasilających oraz pobieranie danych pomiarowych z układu przesyłania informacji i kierowania tych danych do centrali telefonicznej.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 - przedstawia stronę abonenckąukładu przesyłania informacji, fig. 2 - stronę centrali telefonicznej z centralą telefoniczną i analogowymi przyłączami, fig. 3 - stronę centrali telefonicznej z centralątelefonicznąi cyfrowymi przyłączami, fig. 4 - stronę abonencką innego wariantu układu przesyłania informacji, fig. 5 - przynależnądo tego innego wariantu układu stronę centrali telefonicznej z centralą telefoniczną i analogowymi przyłączami, fig. 6 - wariant wykonania układu z fig. 5, fig. 7,8,9,10,11 i 12 przedstawiająróżne możliwości rozmieszczenia elementów konstrukcyjnych u abonenta, fig. 13 - przedstawia schemat układu zasilania napięciowego abonentów, fig. 14 - schemat dwukierunkowego przetwornika analogowo-cyfrowego z dołączonym układem
173 621 pomiarowym, fig. 15 - wariant dołączenia układu pomiarowego, fig. 16 - schemat dwukierunkowego przetwornika analogowo-cyfrowego z dołączonym układem regulacyjnym, fig. 17 schemat układu regulacyjnego oraz fig. 18 - włącznie sterowalnych łączników w układzie według wynalazku.
Przedstawione na figurze 1 aparaty abonenckie 1 są połączone z dwukierunkowymi przetwornikami analogowo-cyfrowymi 2 z układami abonenckich złączy standardowych tak zwanymi zespołami SLAC, które z jednej strony dochodzące z aparatów abonenckich 1 sygnały analogowe, posiadające z reguły zakres częstotliwości od 300 Hz do 3400 Hz, przekształcają w sygnały cyfrowe a z drugiej strony dochodzące z połączonych z przetwornikami 2 dwukierunkowych układów kompresora/dekompresora 3 sygnały cyfrowe przekształcająw sygnały analogowe, które są doprowadzane do aparatów abonenckich 1. Przetworniki 2 dostarczają sygnały cyfrowe, które są przesyłane z prędkością 64 kbitów/sek do odpowiednich układów kompresora/dekompresora 3.
Układy kompresora/dekompresora 3 pracują dwukierunkowo, gdyż poddają one kompresji sygnały dochodzące z przetworników 2 a poddane kompresji sygnały cyfrowe dochodzące z multipleksera/demultipleksera 4 poddają dekompresji i po tym kierują je do przetworników 2. Układy kompresora/dekompresora 3 poddająkompresji sygnały dochodzące z przetworników 2 z prędkością64 kbitów/sek do prędkości 32,24 lub 16 kbitów/sek zależnie od algorytmu kompresji i wymagań jakościowych. Dekompresja odbywa się w sposób odwrotny.
Multiplekser/demultiplekser 4 pracuje również dwukierunkowo, gdyż zjednej strony sygnały przychodzące od abonentów przerabia w ramach pracy multiplekserowej wjeden sygnał a z drugiej strony sygnały przychodzące z łącza 6 lub sygnały przychodzące z połączonego z nim układu modemowego 5 rozdziela w ramach pracy demultiplekserowej na poszczególne przyłącza 7. Przez łącze 6, oprócz sygnałów mowy i danych translacyjnych, są także przesyłane dodatkowo techniczne informacje łączeniowe, takie jak impulsy wybiercze, impulsy taryfowe lub impulsy wybierania skrośnego.
Z dwukierunkowym multiplekserem/demultiplekserem 4 oprócz aparatów abonenckich 1 są także połączone poprzez pracujący dwukierunkowo kolejny multiplekser/demultiplekser 15 jeszcze trzy komputery 8 jak również trzy telekopiarki 9. Z wyjściem każdej telekopiarki 9 jest połączony jeden modem neutralizacyjny 10, który znosi działanie modemu wyjściowego wbudowanego w telekopiarki 9. Te trzy telekopiarki sąpołączone poprzez pracujący dwukierunkowo następny multiplekser/demultiplekser 16 z głównym multiplekserem/demultiplekserem 4.
Jak pokazano na figurach 2 i 3 po stronie centrali telefonicznej z łączem 6 jest połączony układ modemowy 5', przy czym układy modemowe 5,5' przeprowai^zaiąmodulację lub demodulację sygnałów potrzebnądo przesyłania poddanych kompresji i przygotowanych sygnałów. Gdy system pracuje według normy CCITT, wtedy format danych na łączu 6 może odpowiadać standardowi podanemu w tej normie dla szyny zbiorczej złącza standardowego ISDN-U. Układ modemowy 5' jest połączony z dwukierunkowym multiplekserem/demultiplekserem 4', który z kolei częściąjego przyłączy wyjściowych 7' łączy się z układami kompresora/demkopresora 3'.
W przypadku urządzenia łączącego 11 z analogowym sterowaniem sygnalizacją układy kompresora/dekompresora 3' sąpołączone z przetwornikami 2', które ze swej strony łączą się z urządzeniem łączącym 11 i sterująje za pomocą sygnałów analogowych.
Dalsze przyłącza wyjściowe 7 są, według fig. 2 i następnych, poprzez dalszy przyporządkowany łączom danych komputerów 8, pracujący dwukierunkowo multiplekser/demultiplekser 15' jak również poprzez dalszy, przyporządkowany łączom danych telekopiarek 9, pracujący dwukierunkowo multiplekser/demultiplekser 16', połączone z modemami 12, które są włączone przed urządzeniem łączącym 11 a analogowym sterowaniem sygnalizacją oraz przekształcają sygnały cyfrowe przychodzące z łącza 6 w sygnały analogowe.
W urządzeniu łączącym 11' z cyfrowym sterowaniem sygnalizacją, przedstawionym na fig. 3, układy kompresora/dekompresora 3' sąpołączone z układami abonenckimi 13, na wyjściach których występują sygnały cyfrowe. Tymi układami abonenckimi mogąbyć układy popularne w centralach telefonicznych, występujące w postaci paneli wsuwanych, które sąo tyle zmodyfiko173 621 wane, że nie posiadają konwertora analogowo-cyfrowego. Przyporządkowane komputerom 8 przyłącze wyjściowe T pracującego dwukierunkowo głównego multipleksera/demultipleksera 4' jest połączone z pracującym dwukierunkowo kolejnym multiplekserem/demultipleserem 15' a przyporządkowane telekopiarkom 9 przyłącze wyjściowe T - z pracującym dwukierunkowo następnym multiplekserem/demultiplekserem 16'. Wyjścia z tych multiplekserów/demultiplekserów 15', 16' są połączone bezpośrednio w układami abonenckimi 13, które umożliwiają dopasowywanie przychodzących sygnałów cyfrowych do wymogów urządzenia łączącego 11'. Główne multipleksery/demultipleksery 4,4' mogąbyć także skonstruowane tak, że mogą nie uwzględniać przyporządkowane urządzeniom 8 lub 9 multipleksery/demultiplekser-pleksery 15, 15' lub 16,16' a ich funkcje przejąć główne multipleksery/demultipleksery 4, 4'.
Wariant wynalazku przedstawiony na figurach 4,5 i 6 różni się od wariantu według fig. 1,2 i 3 tym, że dwukierunkowa kompresja/dekompresja odbywa się centralnie. W tym celu wyjścia przetworników 2 łączy się bezpośrednio z multiplekserem/demultiplekserem 4, tak samo jak wyjścia cyfrowe danych z komputerów 8 i wyjścia z przyporządkowanych telekopiarkom 9 modemów 10.
Z multiplekserem/demultiplekserem 18 jest połączony dwukierunkowy układ kompresora/dekompresora 17, którego wyjściejest połączone z wejściem układu modemowego, natomiast z wyjściem układu modemowego jest połączone łączne 6.
Część po stronie centrali telefonicznej tego wariantu wynalazku pokazuje fig. 5 dla przypadku centrali telefonicznej z analogowym sterowaniem sygnalizacjąa fig. 6 dla przypadku centrali telefonicznej z cyfrowym sterowaniem sygnalizacją. W obydwóch przypadkach przedstawionych na fig. 5 i 6 koniec łącza 6 po stronie centrali telefonicznej jest połączony z układem modemowym 5', ten ostatni - z dwukierunkowym układem kompresora/dekompresora 17' a ten z kolei - z dwukierunkowym multiplekserem/demultiplekserem 18'.
Odpowiadające rozmowom abonenckim wyjścia multipleksera/demultipleksera 18' są według fig. 5 połączone poprzez przyłącza 7' dla danych bezpośrednio z przetwornika 2' a odpowiadaj ące urządzeniom 8,9 wyj ścia multipleksera/demultipleksera 18' poprzez przyłącza T bezpośrednio o modemami 12.
Według fig. 6 przyłącza 7' i 7' dla danych wychodzących z multipleksera 18' są doprowadzone bezpośrednio do układów abonenckich 13 z cyfrowym sterowaniem sygnalizacją.
Poza tym oba warianty układu według wynalazku odpowiadają sobie nawzajem, co jest wyrażone przez jednakowe oznaczenia.
W celu dokładnego określenia “dwukierunkowego” sposobu pracy podano poniżej sumaryczny schemat charakterystyki roboczej poszczególnych układów, posiadających odpowiednie oznaczenie liczbowe.
Kierunek przesyłania danych | Układy pracująjako | |||||
konwertery a/c | kompresory | dekompresory | multipleksery | demultiplek- sery | konwertery c/a | |
od abonenta do centrali wybierczej | 2 | 3,17 | 3', 17' | 4,15, 16,18 | 4', 15', 16', 18' | 2', 12 |
z centrali wybierczej do abonenta | 2', 12 | 3', 17 | 3,17 | 4', 15' 16', 18' | 4, 15 16, 18 | 2 |
Figury 7 do 11 pokazują różne rozmieszczenia poszczególnych elementów konstrukcyjnych u abonentów.
W rozwiązaniu według fig. 7 układ modemowy 5 jest połączony z multiplekserem/demultiplekserem 4, z którym łączy się kilka układów kompresora/dekompresora 3, z których każdy jest połączony z przetwornikiem analogowo-cyfrowym 2. Te przetworniki 2 łączą się po stronie wyjścia z układami 20 abonenckich złączy standardowych, z którymi sąpołączone aparaty abonenckie 1. Taka struktura jest bardzo prosta, lecz wadę jej stanowi konieczność stosowania stosunkowo drogich elementów konstrukcyjnych.
173 621
Układ według fig. 8 różni się od układu według fig. 7 tym, że między układem modemowym 5 amultiplekserem/demultiplekserem 4jest umieszczony układ kompresora/dekompresora 3, przy czym przetworniki analogowo-cyfrowe 2 sąpołączone z multiplekserem/demultiplekserem 4. Ta postać wykonania stanowi bardzo korzystne rozwiązanie, gdyż przy użyciu małej ilości elementów konstrukcyjnych osiąga się zadawalający wynik. Multiplekser/demultiplekser 4 wraz z przetwornikami 2 i układami 20 abonenckich złączy standardowych można przy tym także umieścić jako zintegrowany element konstrukcyjny na jednym chipie, takjak to pokazano na fig. 9.
W postaci wykonania według fig. 10, która zasadniczo jest odpowiednikiem postaci według fig. 8, multiplekser-demultiplekser 4 jest zintegrowany z przetwornikami analogowocyfrowymi 2.
W postaci wykonania według fig. 11 układ modemowy 5 jest połączony z układem kompresora/dekompresora 3, który z kolei łączy się z multiplekserem/demultiplekserem 4. Ten multiplekser/demultiplekser 4 jest zintegrowany z przetwornikami analogowo-cyfrowymi 2 i połączony z urządzeniem łączącym 11.
W postaci wykonania według fig. 12 układ modemowy 5 jest połączony z dwukanałowym multiplekserem/demultiplekserem 41, który z kolei łączy się z dwoma układami kompresora/dekompresora 3. Te ostatnie sąpołączone z dalszymi dwoma dwukanałowymi multiplekserami/dwuplekserami 41, z którymi łączą się przetworniki analogowo-cyfrowe 2, które z kolei są połączone z układami 20 abonenckimi złączy standardowych, z którymi łączą się aparaty abonenckie 1.
W przypadku tego rozwiązania kompresje i dekompresje sygnału można przeprowadzać bardzo prosto, gdyż matematycznie kompresja 2-kanałowa przebiega bardzo prosto, w przeciwieństwie do kompresji 4-kanałowej, której wykonanie wymaga dużych nakładów.
Figura 13 pokazuje schemat układu zasilania napięciowego abonenta. Ze znajdującym się po stronie centrali telefonicznej układem modemowym 5 jest połączony transformator 28'. Posiada on jedno uzwój enie pierwotne 26' i dwa uzwój enia wtórne 21', 22', przy czym te dwa uzwojenia wtórne sąjednakowe i łącząsię z sobąpoprzez kondensator 23'. Okładziny kondensatora 23' są przy tym połączone ze źródłem 27 stałego napięcia. Z układem modemowym 5 po stronie abonentajest połączony z kolei transformator 28, wykonany tak samojak transformator 28'. Z kondensatorem 23 transformatora 28 jest połączony konwerter DC/DC 24, z którym łączą się różni użytkownicy układu abonenckiego. Końce obydwóch uzwojeń wtórnych 21, 22 oraz 21', 22' są przy tym z sobą połączone przewodami łączącymi 29. Dzięki temu można przesyłać przez te przewody łączące nie tylko sygnały lecz także napięcie zasilające potrzebne do pracy układu abonenckiego. Dzięki temu można zrezygnować z instalowania u abonenta baterii do dostarczania napięcia zasilającego.
Należy podkreślić, że rozwiązanie według wynalazku nie jest ograniczone tylko do stosowania dwukierunkowych układów kompresorowych lub dekompresorowych. Rozwiązanie według wynalazku można stosować również z układem multipleksowym o szerokości pasma odpowiadającej dwóm abonentom, jak również i dla kilku abonentów.
F igura 14 pokazuj e w dużym uproszczeniu schemat przetwornika analogowo-cyfrowego 2 zespołu SLAC. Ten obwód przyłączy łącza abonenckiego posiada konwerter cyfrowo-analogowy 30, który jest połączony z przyłączem 7. Ponadto konwerter cyfrowo-analogowy 30 jest połączony poprzez złącze czteroprzewodowe z układem 31 abonenckiego złącza standardowego (zespołem SLAC), z którym ponadto jest połączone łącze sygnalizacyjne 32. W obydwóch łączach, służących jako kanał w przód i kanał wstecz, prowadzących do przyporządkowanych abonentów i przewidzianych dla sygnałów analogowych są umieszczone: miernik prądu 33 i równolegle do niego miernik napięcia 34.
Wariant przyłącza według figury 15 różni się od wariantu według fig. 14 tylko tym, że napięcie obydwóch przyłączy mierzy sąw stosunku do masy, zamiast między obydwoma przewodami przyłącza. Można także zastosować tylko jeden miernik napięcia 34, który naprzemian włącza się między obydwa przewody przyłącza lub między każde jeden przewód i masę.
173 621
W wykonaniu według figury 16 z układem 32 abonenckiego złącza standardowego oprócz łącza sygnalizacyjnego 32 jest połączony także komparator 35. Ten komparator 35 łączy się po stronie wyjściowej z układem regulacyjnym 36, który z kolei jest połączony z układem sprzęgającym 37. Układ sprzęgający 37 jest zbudowany z transformatora 38 i kondensatora rozdzielczego 39.
Jak pokazano na figurze 17, układ regulacyjny 36 składa się z układu ustalania impulsu wstępnego 40 sygnału wyjściowego komparatora 35, włączonego za nim układu całkowania cyfrowego 41, włączonego za nim filtra cyfrowego 42 i następnie konwertera cyfrowo-analogowego 43, którego sygnał wyjściowy stanowi stałe napięcie zasilające dla abonenta.
Na figurze 18 pokazano łączniki 50, 51, które są połączone z przyłączami prowadzącymi do abonenta i umożliwiają połączenie z kanałem mowy. Ponadto jest przewidziany jeszcze jeden łącznik 52. Za pośrednictwem łączników 50, 51, 52 wartości ustalone przez układ pomiarowo-regulacyjno-sterujący (nie przedstawiony na fig. 18) sąprzekazywane do centrali telefonicznej.
Informacje sygnalizacyjne przekazuje się w sposób cyfrowy równolegle z poddanymi kompresji (3 do 4 abonentów) lub nie poddanymi kompresji (2 abonentów) informacjami mowy poprzez łącze 6 do multipleksera/demultipleksera 4 na drugim końcu. Tam oddziela się dane mowy od danych sygnalizacyjnych, dane mowy poddaje się w razie potrzeby dekompresji (przy więcej niż 2 abonentach) i obydwie doprowadza oddzielnie do przetworników 2' lub układów 13. Gdy w przetworniku 2 zostaje rozpoznane podniesienie (zamknięcie styku widełkowego), wówczas w przetworniku 2’ zostaje to odwzorowane zamknięciem styku przez łącznik (przekaźnik lub tranzystor). Gdy w przetworniku 2' zostaje rozpoznany impuls taryfowy, wówczas w przetworniku 2 zostaje wytworzony możliwie podobny impuls i wysłany do aparatu abonenckiego 1.1 wreszcie, gdy w przetworniku 2 telefon abonenta ma być zasilony energią, wtedy w przetworniku 2' musi być zużyta możliwie taka sama ilość energii, aby przekazać centrali telefonicznej informację symulacyjną, że telefon jest dołączony.
W przypadku przedstawionym na fig. 3 i 6, zarówno cyfrowe informacje sygnalizacyjne jak i informacyjne sygnałów rozmówczych z modulacjąPCM. przekazuje się z grupy układów 13 bezpośrednio dalej na drodze cyfrowej. Brakuje więc także każdorazowo na fig. 2, 3, 5, 6 połączenia logicznego między multiplekserami/demultiplekserami 4' a grupami przetworników 2' lub 13.
Tak samo jak przekazywanie informacji sygnalizacyjnych z przetworników 2 lub 2+20 do grup przetworników 2' lub układów 13, jest także przewidziana dalsza ścieżka dla informacji konserwacyjnych. Łączem 6 może być przesyłanych 128 kbitów/sek (co jest równe 4 x 32 kbity lub 2 x 64 kbity lub 2 x 32 kbity + 64 kbity odpowiednio 4 poddanych kompresji, dwóch nie poddanych kompresji lub dwóch poddanych kompresji i jednego nie poddanego kompresji kanałów mowy) plus 32 kbity/sek dla sygnalizacji i konserwacji (np. 16 kbitów/sek +15' kbitów/sek).
Podczas gdy w układach abonenckich 13 cyfrowa informacja konserwacyjna może być przekazywana bezpośrednio dalej na drodze cyfrowej, gdzie także musi ona być wykorzystana, to grupy przetworników 2' w wykonaniach według fig. 1do 13 stanowią dla informacji konserwacyjnej stację końcową. Wprawdzie łącza analogowe między blokami 2' a 11 mogą przekazywać mowę i sygnalizację, to jednak z trudem informacje konserwacyjne. Wszystkie grupy bloków 2' sąpołączone cyfrowo i układ rozeznawania sygnałówjest połączony z tym wspólnym łączem. Wprawdzie wskutek tego wyszukiwanie błędów nie jest całkowicie zintegrowane z łącznością, lecz jest to wygodne do zrealizowania w centrali telefonicznej. Także informacje konserwacyjne przesyła się w obydwóch kierunkach. Podczas gdy w kierunku abonentów wysyła się sygnały zapytaniowe, a łączniki 50,51,52 mogąbyć zdalnie aktywowane lub zdalnie wyzwalane przez samodzielne testowanie, to w drugim kierunku są przekazywane wyniki pomiarów i wyniki samodzielnego testowania.
Według fig. 14 lub 15 istniejące części układu mogą być wielokrotnie używane, np. konwerter cyfrowo-analogowy 30, któryjest zaopatrzony w urządzenie kodujące, aby w trybie testowym nie mierzyć napięcia mowy w łączu 4-drutowym lecz mierzyć i przetwarzać napięcie między opisanymi punktami. Wszystkie procesy przebiegające w przetworniku 2 (zespole
173 621
SLAC) mogą być wykonywane za pośrednictwem sterowanych łączników mechanicznych (przekaźników) lub przy użyciu łączników elektronicznych 50,51,52, korzystnie w postaci tranzystorów przełącznikowych, MOSFETów. W innym kierunku sygnałowym konwerter 30 może być także zastosowany do wytwarzania sygnałów testowych, które również mogą być inicjowane przez łączniki w różnych punktach układu, na przykład wjednym przewodzie łącza 2-przewodowego lub w obydwóch przewodach równocześnie.
Według fig. 16 istnieją w układzie pętle regulacyjne, zapewniające stałe utrzymywanie określonej wielkości, na przykład prądu zasilającego. Układ regulacyjny 36 musi zawierać wejście wielkości rzeczywistej, gdyż musi ona być porównywana z wielkością zadaną. Często wielkość regulowana występuje w postaci cyfrowej i wtedy znajduje zastosowanie konwerter cyfrowo-analogowy, który wytwarza sygnał analogowy potrzebny w pętli regulacyjnej. Wartość cyfrowa w układzie regulacyjnym 36 jest produktem odpadkowym i jako miara charakterystyki zmiennej, na przykład chwilowej oporności, może być przesyłana w razie potrzeby lub na bieżąco poprzez kanał konserwacyjny do centrali telefonicznej.
Jako przykład może służyć bardzo ważna pętla regulacyjna do nastawiania stałego prądu zasilającego dla przyłączonego aparatu abonenckiego 1. Za pomocąmodyfikacji przełączalnego prądu zadanego i przełączalnej regulacyjnej stałej czasowej można otrzymać większość potrzebnych danych pomiarowych. Przemianę zmiennego napięcia sygnału i stałego napięcia zasilającego zrealizowano za pomocą transformatora 38 i kondensatora rozdzielczego 39. Równie dobrze mogła ona być wykonana także za pośrednictwem prostego układu szeregowego wolnych od potencjału źródeł napięcia.
Pętla regulacyjna jest wykorzystywana dla zmieniającego się w czasie pracy oporności łącza i aparatu abonenckiego 1. Ta oporność powoduje przepływ prądu, który musi być na bieżąco porównywany z prądem zadanym. W tym celu przewidziano komparator 40, który na bieżąco ustala impuls wstępny różnicy. Cyfrowy przyrząd całkujący 41 jest licznikiem w górę i w dół sterowanym przez impulsy wstępne. Filtr cyfrowy 42 wyznacza stałą czasową regulacji. Wynik cyfrowy z filtra 42 przekształca się w konwerterze cyfrowo-analogowym 43 w stałe napięcie zasilające dla aparatu abonenckiego 1. Wartość cyfrowa na wejściu do konwertera cyfrowo-analogowego 43 ustawia się więc w każdej chwili na wartości napięcia, które musi być przyłożone, aby mógł płynąć zadany prąd. To napięcie podzielone przez zadany prąd stanowi oporność omową łącza razem z przyłączonym aparatem abonenckim 1 i może być już tylko przesyłane do centrali telefonicznej.
Złącznikami 50,51,52 (fig. 18) tworzą się pętle, które poprzez kanał konserwacyjny mogą być wymagane z centrali telefonicznej, i w różnych miejscach aktywowane za pomocą tych łączników. Efekt jest taki, że podczas trwających rozmów można z centrali telefonicznej za pomocą innego łącza prowadzić nasłuch lub rozmowę w celach testowych lub śledzić sygnały napięciowe albo prądowe w różnych punktach drogi przesyłania względnie także stymulować je docelowo w tych punktach. Pętle wymagają zawsze do wykorzystania wyników oprócz kanału konserwacyjnego także kanału mowy, gdyż tylko ten ostatni posiada szerokość pasma potrzebnądo przesyłania. Gdy wymagane jest wygładzanie prądów należy stosować przekładniki prądowo-napięciowe.
173 621 □□ □□ □□ □□ []□
2 3
173 621
3' 2' 11
173 621
3’ 13 11’
173 621
1_J | 300-3400 Hz | ' / | 64 kBity/s |
U | ANALOGOWO | CYFROWO |
17 5
ISDN I
KOMPATYBILNY
Fig. 4
i—Π | |||
U |
CZZJ | |
□ ΓΖ3 | |
□ E=3 |
ANALOGOWO | CYFROWO | |
\ 1 i | ||
A
173 621
5’ 17’ 18’
160 kBitów/ ISDN (KOMPATYBmn
Fig. 5
173 621
Fig· 6
11’
173 621
2 20 1
Υ ϊ 3
20 1
2, 4. 20 1
173 621
( Ί
2, 4 20 1
I Ί V
2, 4 11 1
1 V Ίί Ν
41 2 20 1
173 621
Fig. 13
173 621
Fig. 14
CYFROWO ANALOGOWO ANALOGOWO (4 PRZEWODY) ,(2 PRZEWODY)
7 30 2 31
Fig. 15 -—-g
--KA ,V) V
34'
173 621
Fig. 16
2 31
173 621
Fig. 17
41
43
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 4,00 zł
Claims (4)
- Zastrzeżenia patentowe1. Układ przesyłania informacji, zwłaszcza układ telefoniczny, w którym aparaty abonenckie każdego z abonentów telefonicznych połączone sąpoprzez przyłącza z centralątelefoniczną, przy czym na obu końcach łącza, zarówno po stronie aparatów abonenckich jak i po stronie centrali telefonicznej, jest przyłączony dwukierunkowy multiplekser/demultiplekser poprzez dwukierunkowy układ modemowy zaś do dwukierunkowego multipleksera/demultipleksera są dołączone dwukierunkowe układy kompresora/dekompresora, do których podłączone sąaparaty abonenckie przezjeden kanał w przód ijeden kanał wstecz oraz co najmniej jeden dwukierunkowy przetwornik analogowo-cyfrowy, względnie podłączone jest urządzenie łączeniowe centrali telefonicznej, znamienny tym, że pomiędzy każdym aparatem abonenckim (1) a przyporządkowanym jemu dwukierunkowym przetwornikiem analogowo-cyfrowym (2) jest umieszczony, względnie co najmniej częściowo zintegrowany z dwukierunkowym przetwornikiem analogowo-cyfrowym (2), zespół pomiarowo-regulacyjno-sterujący (33, 34,36,37,38), przy czym w przyłączach do aparatów abonenckich (1) sąumieszczone sterowalne łączniki (30,50,51,52), do łączenia sygnałowego kanału w przód z kanałem wstecz tego samego abonenta względnie innego abonenta.
- 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że zespół pomiarowo-regulacyjno-sterujący (33, 34, 36, 37, 38) zawiera, po stronie aparatu abonenckiego (1) każdego dwukierunkowego przetwornika analogowo-cyfrowego (2), łącznik (37) zbudowany z transformatora (38) i kondensatora (39), który jest połączony poprzez układ regulacyjny (36) z komparatorem (35).
- 3. Układ według zastrz. 2, znamienny tym, że układ regulacyjny (36) ma na wejściu układ ustalania impulsu wstępnego (40), przy czym do wyjścia układu ustalania impulsu wstępnego (40)jest dołączony układ całkowania cyfrowego (41) z włączonym za nim filtrem cyfrowym (42) i konwerterem cyfrowo-analogowym (43).
- 4. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że do każdego dwukierunkowego przetwornika analogowo-cyfrowego (2) jest dołączony, względnie z nim zintegrowany, co najmniej jeden miernik prądu (33) i/lub jeden miernik napięcia (34).
Applications Claiming Priority (2)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
AT0212392A AT399071B (de) | 1992-10-27 | 1992-10-27 | Nachrichtenübertragungssystem, insbesondere telefonsystem |
PCT/AT1993/000165 WO1994010809A1 (de) | 1992-10-27 | 1993-10-27 | Nachrichtenübertragungssystem |
Publications (2)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL311033A1 PL311033A1 (en) | 1996-01-22 |
PL173621B1 true PL173621B1 (pl) | 1998-04-30 |
Family
ID=3528272
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL93311033A PL173621B1 (pl) | 1992-10-27 | 1993-10-27 | Układ przesyłania informacji |
Country Status (9)
Country | Link |
---|---|
US (1) | US5629931A (pl) |
EP (1) | EP0667084B1 (pl) |
AT (2) | AT399071B (pl) |
AU (1) | AU5172293A (pl) |
BG (1) | BG61545B1 (pl) |
DE (1) | DE59308259D1 (pl) |
PL (1) | PL173621B1 (pl) |
RU (1) | RU2127957C1 (pl) |
WO (1) | WO1994010809A1 (pl) |
Families Citing this family (20)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
GB9512283D0 (en) | 1995-06-16 | 1995-08-16 | Int Mobile Satellite Org | Communication method and apparatus |
US6243390B1 (en) | 1996-03-12 | 2001-06-05 | Nortel Networks Limited | ISDN communications controller |
US6215796B1 (en) | 1996-03-12 | 2001-04-10 | Nortel Networks Limited | Process for subchannel bandwidth allocation and extraction by an ISDN communications controller |
US6125127A (en) * | 1996-03-12 | 2000-09-26 | Nortel Networks Corporation | Method of convenient call acceptance for an ISDN communications controller |
DE19610008A1 (de) * | 1996-03-14 | 1997-09-18 | Sel Alcatel Ag | Einrichtung zur Reduzierung von Übertragungskapazität |
US5878133A (en) * | 1996-08-21 | 1999-03-02 | Advanced Micro Devices, Inc. | Digital direct current feed control for a communication system |
US5875229A (en) * | 1996-10-15 | 1999-02-23 | Motorola Inc. | System and device for, and method of, detecting, characterizing, and mitigating deterministic distortion in a communications network |
US6034953A (en) * | 1997-03-12 | 2000-03-07 | Nortel Networks Corporation | System for local voice distribution by an ISDN communications controller |
AT405004B (de) * | 1997-06-25 | 1999-04-26 | Ericsson Austria Ag | Schaltungsanordnung zur nachrichtenübertragung |
CN1060302C (zh) * | 1997-09-02 | 2001-01-03 | 智合科技股份有限公司 | 具有双向接口的拨号装置 |
US5966427A (en) * | 1997-09-30 | 1999-10-12 | Siemens Information | Apparatus and method for troubleshooting internet protocol telephony networks |
AT407321B (de) * | 1997-12-23 | 2001-02-26 | Ericsson Austria Ag | Verfahren zum anschliessen eines ferngespeisten, peripheren geräts |
IL123045A0 (en) * | 1998-01-25 | 1998-09-24 | Eci Telecom Ltd | Apparatus and method for digital telephony |
US6259676B1 (en) * | 1998-06-17 | 2001-07-10 | Nokia Telecommunications Oy | Upgrading of subscriber connection |
US6667986B1 (en) * | 1998-10-01 | 2003-12-23 | Utstarcom Incorporated | System and method for providing high-speed data access using a distributed modem |
DE10297256T5 (de) * | 2001-09-20 | 2005-07-07 | Telemessenger Ltd. | Informationsübermittlungssystem |
FR2859856A1 (fr) * | 2003-09-16 | 2005-03-18 | France Telecom | Systeme et disposiif d'alimentation a distance d'un equipement de traitement d'informations |
US7454535B2 (en) * | 2006-05-12 | 2008-11-18 | Texas Instruments Incorporated | Bidirectional data repeater switch |
CN109782054B (zh) * | 2019-03-18 | 2020-11-13 | 中国计量科学研究院 | 一种基于量子电压的交流电压换向差分测量装置及方法 |
BE1027725B1 (nl) * | 2019-11-04 | 2021-06-08 | Atlas Copco Airpower Nv | Werkwijze voor het beheren van een compressor |
Family Cites Families (1)
Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
---|---|---|---|---|
AT396535B (de) * | 1990-06-13 | 1993-10-25 | Semcotec Handel | Nachrichtenübertragungssystem, insbesondere telefonsystem |
-
1992
- 1992-10-27 AT AT0212392A patent/AT399071B/de not_active IP Right Cessation
-
1993
- 1993-10-27 PL PL93311033A patent/PL173621B1/pl unknown
- 1993-10-27 RU RU95113093/09A patent/RU2127957C1/ru not_active IP Right Cessation
- 1993-10-27 US US08/428,147 patent/US5629931A/en not_active Expired - Fee Related
- 1993-10-27 DE DE59308259T patent/DE59308259D1/de not_active Expired - Fee Related
- 1993-10-27 AU AU51722/93A patent/AU5172293A/en not_active Abandoned
- 1993-10-27 EP EP93922860A patent/EP0667084B1/de not_active Expired - Lifetime
- 1993-10-27 AT AT93922860T patent/ATE164038T1/de not_active IP Right Cessation
- 1993-10-27 WO PCT/AT1993/000165 patent/WO1994010809A1/de active IP Right Grant
-
1995
- 1995-05-23 BG BG99662A patent/BG61545B1/bg unknown
Also Published As
Publication number | Publication date |
---|---|
PL311033A1 (en) | 1996-01-22 |
ATA212392A (de) | 1994-07-15 |
AT399071B (de) | 1995-03-27 |
US5629931A (en) | 1997-05-13 |
BG61545B1 (en) | 1997-11-28 |
ATE164038T1 (de) | 1998-03-15 |
DE59308259D1 (de) | 1998-04-16 |
BG99662A (bg) | 1995-12-29 |
EP0667084B1 (de) | 1998-03-11 |
WO1994010809A1 (de) | 1994-05-11 |
RU2127957C1 (ru) | 1999-03-20 |
AU5172293A (en) | 1994-05-24 |
EP0667084A1 (de) | 1995-08-16 |
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
PL173621B1 (pl) | Układ przesyłania informacji | |
US4449218A (en) | Analog/digital telecommunication subscriber station | |
US5473666A (en) | Method and apparatus for digitally controlling gain in a talking path | |
EP0668706B1 (de) | Netzabschlussgerät | |
US4685129A (en) | Power transmission arrangement for telecommunications systems | |
WO1997047157A1 (en) | Broadband digital subscriber loop systems | |
EP0643519A1 (en) | Subscriber system testing method | |
US4232293A (en) | Line interface unit for voice and wide band signal coupling | |
AU607245B2 (en) | A communications system comprising an ISDN terminal contact for different ISDN interfaces in an ISDN switching device network | |
CN100588216C (zh) | 具有可控振铃电压的电话系统及控制振铃电压的方法 | |
US4345115A (en) | Telephone line interface | |
CA1176771A (en) | Arrangement for extending digital signaling to telephone subscribers' substations | |
EP0998111B1 (de) | Schaltungsanordnung zum Speisen einer Telefonteilnehmerschleife mit einer Speisespannung | |
CA1261495A (en) | Line terminating apparatus | |
PL168636B1 (pl) | Uklad przesylania informacji PL | |
ATE201548T1 (de) | Netzabschlusseinrichtung | |
KR950003522B1 (ko) | 2b1q 선로 부호를 이용한 isdn 망종단 장치 | |
US4346263A (en) | Signalling arrangement for telephone equipment | |
DE19819209C2 (de) | Anordnung zum Messen von Fremdspannungen auf Anschlußleitungen in einem Teilnehmeranschlußmodul | |
JPS61218257A (ja) | 加入者回路試験方式 | |
DK165432B (da) | Fjernstyringssystem | |
JPS6317384B2 (pl) | ||
JPH02206961A (ja) | リングバックトーン送出回路 | |
KR20040003407A (ko) | 전전자 교환기 가입자 보드의 슬릭 아이씨 및 슬락 아이씨 테스트 장치 |