PL172912B1 - Method of producing animal fodder additive in the form of fine capsules - Google Patents

Method of producing animal fodder additive in the form of fine capsules

Info

Publication number
PL172912B1
PL172912B1 PL91300496A PL30049691A PL172912B1 PL 172912 B1 PL172912 B1 PL 172912B1 PL 91300496 A PL91300496 A PL 91300496A PL 30049691 A PL30049691 A PL 30049691A PL 172912 B1 PL172912 B1 PL 172912B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fatty acid
mixture
feed
bacteria
producing animal
Prior art date
Application number
PL91300496A
Other languages
English (en)
Inventor
William M Rutherford
Jack E Allen
Herman W Schlameus
Donald J Mangold
William W Harlowe Jr
Original Assignee
Pioneer Hi Bred Int
Pioneer Hibred International Inc
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Pioneer Hi Bred Int, Pioneer Hibred International Inc filed Critical Pioneer Hi Bred Int
Publication of PL172912B1 publication Critical patent/PL172912B1/pl

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N1/00Microorganisms, e.g. protozoa; Compositions thereof; Processes of propagating, maintaining or preserving microorganisms or compositions thereof; Processes of preparing or isolating a composition containing a microorganism; Culture media therefor
    • C12N1/04Preserving or maintaining viable microorganisms
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C12BIOCHEMISTRY; BEER; SPIRITS; WINE; VINEGAR; MICROBIOLOGY; ENZYMOLOGY; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING
    • C12NMICROORGANISMS OR ENZYMES; COMPOSITIONS THEREOF; PROPAGATING, PRESERVING, OR MAINTAINING MICROORGANISMS; MUTATION OR GENETIC ENGINEERING; CULTURE MEDIA
    • C12N11/00Carrier-bound or immobilised enzymes; Carrier-bound or immobilised microbial cells; Preparation thereof
    • C12N11/02Enzymes or microbial cells immobilised on or in an organic carrier

Abstract

Sposób wytwarzania drobno kapsulko- wanych dodatków do pasz dla zwierzat przez podawanie mieszaniny drobnoustrojów z kwasem tluszczowym na wirujaca tarcze, znamienny tym, ze jako drobnoustroje podaje sie kulture bakteryjna Enterococcus faecium, które uprzednio suszy sie przez wymrazanie, kwas tluszczowy stosuje sie w ilosci 50 do 90% wagowych, przy szybkosci obro- tów tarczy 2.000 do 4.000 obrotów na minute, przy czym miesznine doprowadza sie do urzadze- nia oslaniajacego wirujaca tarcze z predkoscia 50 do 200 g/min. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania drobno kapsułkowanych dodatków do pasz dla zwierząt, zawierających bakterie korzystnie zasilających mikroflorę jelitową.
Znane są różne sposoby wytwarzania takich probiotyków, jednakże istnieją trudności w utrzymaniu stabilności bakterii w tych probiotykach zawartych. Z reguły wytwarza się probiotyki do stosowania jako dodatki do pasz w ilości około 1%.
Probiotyki wytwarzane znanymi sposobami nie mogą być jednakże przechowywane w magazynach rolników przez dłuższy czas. Magazynowanie przez czas dłuższy wymaga utrzymywania warunków niewielkiej wilgotności. W wielu przypadkach nadmierna wilgotność powoduje aktywację bakterii lub zapoczątkowanie ich wzrostu. Ten wzrost przy jednoczesnym braku zasilania powodować może obumieranie bakterii i w konsekwencji zatrzymania aktywacji probiotyku. W innych przypadkach, dodatek antybiotyków do pasz, zawierających probiotyki wytwarzane znanymi sposobami, lub dodatek innych składników niszczących bakterie powoduje niszczenie tych ostatnich w czasie składowania. Tak więc magazynowanie przez czas dłuższy probiotyków wytwarzanych znanymi sposobami jest uciążliwym problemem.
W przypadku zaś dodawania, co często ma miejsce, probiotyku do paszy dla drobiu, granuluje się materiał dodając probiotyk przed granulowaniem. Wilgoć pochodząca z pary wodnej używanej podczas granulowania powoduje częściowe uaktywnienie się bakterii, lecz także może zabić je, ponieważ wilgoci może być za mało dla podtrzymania wzrostu bakterii. Również ciepło podczas granulowania może zabić bakterie. Istnieje również problem kwaśnego środowiska w żołądku, które może pozbawić bakterie aktywności zanim osiągną one jelita. Istnieje zatem silne zapotrzebowanie na probiotyki, które wyzwalać będą organizmy tylko we właściwym jelicie, bez wcześniejszego uwalniania pod wpływem wilgoci lub kwasowości środowiska, które to warunki panują w przewodzie pokarmowym przed jelitem cienkim.
W celu zapobiegania opisanym wyżej niekorzystnym działaniom różnych środowisk na drobnoustroje zawarte w dodatkach do pasz wytwarzano te dodatki w postaci mikrogranulek osłoniętych powłokami odporniejszymi na działanie czynników z zewnątrz. Jako powłoki stosuje się między innymi kwasy tłuszczowe, które w mieszaninie z bakteriami podaje się na środek wirującej tarczy wykonanej zazwyczaj ze stali nierdzewnej. Sposób ten opisano między innymi w Journal of Gas Chromatography, październik 1965 str. 345 - 347,
172 912 a wytwarzano je przez podawanie mieszaniny bakterii i mediów zawierających kwasy tłuszczowe, a ruchomą tarczę w opisie patentowym USA nr 4 675 140.
Postępując sposobem opisanym wyżej niejednokrotnie nie uzyskuje się wymaganych efektów, zwłaszcza szczelności powłok, których zadaniem jest ochrona bakterii zawartych w mikrokulkach przed niepożądanymi czynnikami zewnętrznymi. Okazało się bowiem, że proces przebiega różnie w różnych warunkach, jak również zależnie od rodzaju bakterii.
Sposób wytwarzania dodatków drobno kapsułkowanych dodatków według wynalazku przez podawanie mieszaniny drobnoustrojów z kwasem tłuszczowym na wirującą tarczę, wyróżnia się tym, że jako drobnoustroje podaje się kulturą bakteryjną Enterococcusfeacium, którą uprzednio suszy się przez wymrażanie, kwas tłuszczowy stosuje się w ilości 50 - 90% wagowych, przy szybkości obrotów tarczy 2.000 do 4.000 obrotów na minutę, przy czym mieszaninę doprowadza się do urządzenia osłaniającego wirującą tarczę z szybkością 50 do 200 g/minutę.
Korzystnie jest jako kwas tłuszczowy stosować kwas tłuszczowy C12-C14 „, najkorzystniej kwas stearynowy.
Mówiąc ogólnie, ważne jest, aby kwas tłuszczowy miał temperaturę topnienia poniżej 75°C, korzystnie w zakresie 40 - 75°C. Oczywiście musi występować on w stanie stałym w temperaturze pokojowej, aby mógł być skutecznym środkiem osłaniającym. Wymagania te będą spełniane przez wszystkie wolne kwasy tłuszczowe, które znajdują się w zakresie przytoczonego powyżej wzoru chemicznego.
W środku mikroosłaniającym, wykonanym zgodnie ze sposobem według wynalazku, mikroosłonięte cząstki zawierają zwykle od około 50% do powyżej 90% wagowych kwasu tłuszczowego, a resztę stanowi kultura bakteryjna. Korzystny zakres wynosi od około 60% do około 75% kwasu tłuszczowego. Jeżeli użyje się za mało kwasu tłuszczowego, osłonka będzie niewystarczająca dla ochrony. Z drugiej strony, jeżeli zastosuje się za dużo kwasu tłuszczowego, osłonka będzie za gruba, co spowoduje nieodpowiednie uwalnianie szczepów bakterii w jelicie.
Wynalazek został bliżej zilustrowany na nie ograniczających zakresu wynalazku przykładach wykonania i na bazie wykresów przedstawionych na rysunkach, na których fig. 1 przedstawia stabilność szczepów zawartych w granulkach otrzymanych sposobem według wynalazku w okresie 70 dni, fig. 2 ilustruje podobnie stabilność szczepów po zmieszaniu granulek otrzymanych sposobem według wynalazku z typowym pokarmem, zaś fig. 3 podobnie ilustruje stabilność wspomnianych szczepów w paszy zawierającej antybiotyki.
Przykład 1. Pokazano tu stabilność produktu z dwóch różnych szczepów Enterococcus faceium przy temperaturach 4°C i 27°C. Na fig. 1 pokazano stabilność osłoniętych szczepów Enterococcus faceium z osłonięciem wykonanym za pomocą urządzenia osłaniającego z wirującą tarczą przy zastosowaniu kwasu stearynowego w ilości wynoszącej 35% ciężaru kultury bakteryjnej. Warunki osłaniania były takie jak opisano powyżej, mianowicie: zawiesinę bakterii Enterococcus faecium i kwasu stearynowego w stosunku 35/65 przy temperaturze 60°C podawano na 4-calową tarczę wirującą z prędkością 3000 obr/min, z prędkością zasilania 100 g/min. Otrzymano produkt w postaci granulek stanowiących osłoniętą kulturę bakteryjną. Produkt na próbę umieszczono w zamkniętych szczelnie woreczkach zabezpieczających przed parą i próbkowano destrukcyjnie co tydzień w celu określenia współczynnika CFU. Można zauważyć, że produkt według wynalazku zachował doskonały współczynnik tworzenia kolonii organizmów (CFU) przy czasach przechowywania nawet 70 dni. Wyniki ilustruje wykres jak pokazuje fig. 1.
Przykład 2. Postępowano jak według przykładu 1 z tym, że zastosowano mieszaninę paszową o następującym składzie wyrażonym w procentach wagowych: 54% ziarnistej śruty kukurydzy, 26% mąki sojowej, 2% mączki rybnej o 12% zawartości wilgoci, 1,5% fosforanu dwuwapniowego, 1% kamienia wapiennego, 5,5% oleju sojowego. Zawartość wilgoci w mieszaninie wynosiła 12%. Dodano trzy antybiotyki w następujących ilościach wagowych: Deccox 6% (454 ppm), Salinomycin (50 ppm) i monensin sodium (120 ppm). Do mieszaniny tej dodano kulturę bakteryjną otrzymaną według przykładu 1 w takiej ilości, aby dostarczyć w przybliżeniu 1 x 106 CFU/g paszy. Paszę pakowano w worki zamykane szczelnie termicz4
172 912 nie i inkubowano w temperaturze pokojowej. Co tydzień pobierano próbki w celu określenia współczynnika CFU. Wykres z fig. 2 dokumentuje doskonałą stabilność osłoniętych sposobem według wynalazku szczepów w paszy, w obecności trzech typowych dla pasz antybiotyków.
Przykład 3. Postępowano jak w przykładzie 1 z tym, że do mieszaniny paszowej wprowadzano różne antybiotyki. Przykład 3 powinien być interpretowany w połączeniu z fig. 3. Pokazuje on stabilność osłoniętej mieszaniny Enterococcus faceium w paszy w obecności różnych antybiotyków. Pasza składa się z 60% drobnoziarnistej śruty kukurydzy, 38% mączki sojowej i 2% kamienia wapiennego z zawartością wilgoci około 14%. Kulturę bakteryjną otrzymaną, według przykładu 1 dodano do poziomu w przybliżeniu 106 CFU/g paszy i wymieszano. Porcje w przybliżeniu 5-kilogramowe przechowywano w szczelnie zamkniętych workach w temperaturze 20°C i co tydzień pobierano próbki przez 16 tygodni. Antybiotyki zawarte były w poszczególnych próbkach paszy w następujących ilościach:
Dusalicylan metylenowy bacitracyny 50 g/t
Carbadox 50 g/t
Chloroteracyklina 200g/t
Lasalocyd 30 g/t
Linkomycyna 100 g/t
Neomycyna 140 g/t
Oksytetracyklina 150 g/t
Sulfametazyna 10^0 g/J\.
Tylosin 100 g/t
Wirginiamycyna 20 g/t
ASP250 100 g/t
Furadox 10 g/t
W tabeli 1 podano minimalne czasy dla zmniejszenia się współczynnika CFU (współ-
czynnik zdolności tworzenia kolonii) o 1 log. Tabela 1
Czas (w dniach) dla zmniejszenia się współczynnika CFU o 1 log przy 20°C w mieszance pastewnej o wilgotności 14%
Antybiotyk Czas składowania (dni)
Kontrola 103
Bacitracyna 88
Carbadox 54
Chlorotetra^cyklina 60
Lasalocid 57
Linocomycina 75
Neomycina 53
Oksytetracyklina 59
Sulfametazyna 62
Tylosin 52
Wirginiamycyna 112
ASP250 67
Furadox 53
Przykład 4. Postępowano według przykładu 1, a następnie określono stabilność produktu szczepów osłoniętych sposobem według przykładu 1 wprowadzonych do paszy dla kurcząt, w obecności następujących składników:
Surowe proteiny, nie mniej niż 18,0%
Surowe tłuszcze, nie mniej niż 5,0%
Surowe włókna, nie więcej ηώ 6,0%
Granulki zawierające antybiotyk (CTC 50 g/t) i bez antybiotyku wykonane były z następujących składników i w następujących warunkach: kukurydza, SEM, serwatka, olej sojowy, fosforan dwuwapniowy, kamień wapienny, mieszanka minerałów śladowych,
172 912 mieszanka witaminowa, selen, siarczan miedzi. Kulturę bakteryjną dodano w ilości w przybliżeniu 5xl05 CFU/g paszy. Temperatura kondycjonowania wynosiła 70°C, a granulki na wyjściu miały temperaturę 78°C. Granulki składowano w nie zamkniętych szczelnie workach i co tydzień pobierano próbkę w celu określenia CFU.
W żadnym przypadku warunki granulowania nie miały szkodliwego wpływu na stabilność granulowanego produktu. W szczególności produkt granulowany miał stabilność taką samą jak produkt nie granulowany.
172 912
WSPÓŁCZTSW TUaBZEAOLOKII
—Q-2TC
172 912 |'Π ΙΤ7ΤΤΤ ί JTiTn (ΊΊ I j Π ΤΙ ΤΤΠ ϊ ο
LTTT πτητ TTTT ΙΙΙΙΙ'Ί ΓΠΊΊ 1 1 Η [ I ITIT Γττητπτ
0 1 0 20 30 40
DBII
FIG. 2
-X- -^»4C
-0.--<&. 27°C
Η— —“4— 4*C □ ------S-27T
172 912
WSPÓŁCZYNNIK ZDOLNOŚCI TWORZENIA KOLONII
BACYTRACYNA
KONTROLNA
FIG. 3
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (3)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    1. Sposób wytwarzania drobno kapsułkowanych dodatków do pasz dla zwierząt przez podawanie mieszaniny drobnoustrojów z kwasem tłuszczowym na wirującą tarczę, znamienny tym, że jako drobnoustroje podaje się kulturę bakteryjną Enterococcus faecium, które uprzednio suszy się przez wymrażanie, kwas tłuszczowy stosuje się w ilości 50 do 90% wagowych, przy szybkości obrotów tarczy 2.000 do 4.000 obrotów na minutę, przy czym mieszninę doprowadza się do urządzenia osłaniającego wirującą tarczę z prędkością 50 do 200 g/min.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako kwas tłuszczowy stosuje się wolny kwas tłuszczowy C12-C24.
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że jako wolny kwas tłuszczowy stosuje się kwas stearynowy.
PL91300496A 1990-12-31 1991-03-29 Method of producing animal fodder additive in the form of fine capsules PL172912B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US63597390A 1990-12-31 1990-12-31
PCT/US1991/002118 WO1992012234A1 (en) 1990-12-31 1991-03-29 Dried, rotary disc fatty acid microencapsulated bacteria

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL172912B1 true PL172912B1 (en) 1997-12-31

Family

ID=24549868

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL91300496A PL172912B1 (en) 1990-12-31 1991-03-29 Method of producing animal fodder additive in the form of fine capsules

Country Status (18)

Country Link
EP (1) EP0565522B1 (pl)
JP (1) JP2573892B2 (pl)
AR (1) AR243232A1 (pl)
AT (1) ATE152767T1 (pl)
BG (1) BG61399B1 (pl)
BR (1) BR9107280A (pl)
CA (1) CA2099617C (pl)
CZ (1) CZ280816B6 (pl)
DE (1) DE69126037T2 (pl)
DK (1) DK0565522T3 (pl)
ES (1) ES2100951T3 (pl)
GR (1) GR3023476T3 (pl)
HU (2) HU214778B (pl)
PL (1) PL172912B1 (pl)
RU (1) RU2096452C1 (pl)
SK (1) SK279880B6 (pl)
WO (1) WO1992012234A1 (pl)
YU (1) YU83491A (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5292657A (en) * 1990-12-31 1994-03-08 Pioneer Hi-Bred International, Inc. Process for preparing rotary disc fatty acid microspheres of microorganisms
CZ280601B6 (cs) * 1991-09-20 1996-03-13 Pioneer Hi-Bred International, Inc. Způsob podpory růstu drůbeže a enterokoky mikrozapouzdřené mastnými kyselinami pro použití u drůbeže
BR9306121A (pt) * 1992-03-17 1998-01-13 Pioneer Hi Bred Int Microesferas de ácido graxo contendo enterococcus para uso para aperfeiçoamento de crescimento e aperfeiçoar qualidade de carcaça
FR2806417B1 (fr) 2000-03-16 2003-12-26 Lallemand Sa Particules enrobees contenant des microorganismes vivants, procede de production et application desdites particules dans les compositions pharmaceutiques, dietetiques ou alimentaires
IT1319655B1 (it) * 2000-11-15 2003-10-23 Eurand Int Microsfere di enzimi pancreatici con elevata stabilita' e relativometodo di preparazione.
US8802171B2 (en) 2004-05-25 2014-08-12 James B. Watson Live organism product
US20050266027A1 (en) * 2004-05-25 2005-12-01 Watson James B Live organism product
CN103167807B (zh) * 2010-08-26 2015-11-25 陶氏环球技术有限责任公司 增强益生菌的储存稳定性的方法
WO2020107580A1 (zh) * 2018-11-26 2020-06-04 合肥工业大学 以阿拉伯木聚糖-海藻酸钠为壁材的益生菌微胶囊及制法
CO2020006220A1 (es) 2020-05-21 2020-11-30 Bialtec Sas Formulaciones de aditivos funcionales y su proceso de encapsulación

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1260899A (en) * 1914-12-10 1918-03-26 Arlington Chemical Company Process for compounding germs with an enveloping protective medium.
US2369218A (en) * 1941-01-02 1945-02-13 George F Dick Preparations of scarlet fever toxin for administration by mouth
US3856699A (en) * 1969-08-08 1974-12-24 Fuji Photo Film Co Ltd Process for producing capsules having walls of a waxy material
US3959493A (en) * 1971-03-17 1976-05-25 Rumen Chemie, Ag Rumen bypass products comprising biologically active substances protected with aliphatic fatty acids
JPS5544725B2 (pl) * 1973-05-10 1980-11-13
GB2016043A (en) * 1978-03-08 1979-09-19 Danochemo As Bacteria-containing product for use in animal feeds, and its production
CH637297A5 (fr) * 1978-12-05 1983-07-29 Nestle Sa Microbille comprenant un microorganisme et son procede de fabrication.
US4352883A (en) * 1979-03-28 1982-10-05 Damon Corporation Encapsulation of biological material
US4386895A (en) * 1981-11-13 1983-06-07 Damon Corporation Apparatus for producing capsules
KR920006865B1 (ko) * 1984-05-18 1992-08-21 워싱톤 유니버시티 테크놀러지 어소우시에이츠 인코오퍼레이티드 입자나 액적을 피복하는 방법과 장치
US4692284A (en) * 1986-04-30 1987-09-08 Damon Biotech, Inc. Method and apparatus for forming droplets and microcapsules

Also Published As

Publication number Publication date
BR9107280A (pt) 1994-06-14
JP2573892B2 (ja) 1997-01-22
BG97909A (bg) 1994-06-30
ATE152767T1 (de) 1997-05-15
EP0565522B1 (en) 1997-05-07
HU9301855D0 (en) 1993-12-28
BG61399B1 (en) 1997-07-31
RU2096452C1 (ru) 1997-11-20
CA2099617C (en) 1995-11-28
CA2099617A1 (en) 1992-07-01
GR3023476T3 (en) 1997-08-29
YU83491A (sh) 1994-01-20
JPH06503705A (ja) 1994-04-28
WO1992012234A1 (en) 1992-07-23
DE69126037T2 (de) 1997-09-18
DK0565522T3 (da) 1997-12-15
CS144691A3 (en) 1992-07-15
HUT68380A (en) 1995-06-28
ES2100951T3 (es) 1997-07-01
SK279880B6 (sk) 1999-05-07
DE69126037D1 (de) 1997-06-12
HU214778B (hu) 1998-05-28
AR243232A1 (es) 1993-07-30
EP0565522A1 (en) 1993-10-20
CZ280816B6 (cs) 1996-04-17
EP0565522A4 (en) 1994-06-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5292657A (en) Process for preparing rotary disc fatty acid microspheres of microorganisms
EP1391155B1 (en) Composition for use in animal nutrition comprising a controlled release matrix, process for preparing and use thereof
PL193320B1 (pl) Zastosowanie mieszaniny zawierającej gwajakol, tymol, engenol, kapsaicynę, taninę i krezol
US3696189A (en) Stabilized antibiotic and method
PL172912B1 (en) Method of producing animal fodder additive in the form of fine capsules
CN114747688A (zh) 一种具有改善犬猫肠道功能的“四位一体”的组合添加剂及其制备方法
EP1646289B1 (en) A composition of matter comprising particles which contain choline chloride to be administered in a rumen protect and post-ruminally effective form
JP2849877B2 (ja) 成育促進及び肉質改善用の腸球菌含有脂肪マイクロカプセル
US3971855A (en) Prevention of fungi and molds in poultry and animal feedstuffs with methyl rosaniline chloride additive
EP0604543A1 (en) Fatty acid microencapsulated enterococcus for use with poultry
CA1059910A (en) Control of lactic acidosis in ruminants