PL172318B1 - Method of and apparatus for heating a building and ventilaltion air - Google Patents

Method of and apparatus for heating a building and ventilaltion air

Info

Publication number
PL172318B1
PL172318B1 PL93301285A PL30128593A PL172318B1 PL 172318 B1 PL172318 B1 PL 172318B1 PL 93301285 A PL93301285 A PL 93301285A PL 30128593 A PL30128593 A PL 30128593A PL 172318 B1 PL172318 B1 PL 172318B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
heating
building
heat
heat exchanger
liquid
Prior art date
Application number
PL93301285A
Other languages
English (en)
Inventor
Seppo Leskinen
Original Assignee
Flaekt Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Flaekt Ab filed Critical Flaekt Ab
Publication of PL172318B1 publication Critical patent/PL172318B1/pl

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24HFLUID HEATERS, e.g. WATER OR AIR HEATERS, HAVING HEAT-GENERATING MEANS, e.g. HEAT PUMPS, IN GENERAL
    • F24H9/00Details
    • F24H9/20Arrangement or mounting of control or safety devices
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24DDOMESTIC- OR SPACE-HEATING SYSTEMS, e.g. CENTRAL HEATING SYSTEMS; DOMESTIC HOT-WATER SUPPLY SYSTEMS; ELEMENTS OR COMPONENTS THEREFOR
    • F24D10/00District heating systems
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02BCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO BUILDINGS, e.g. HOUSING, HOUSE APPLIANCES OR RELATED END-USER APPLICATIONS
    • Y02B30/00Energy efficient heating, ventilation or air conditioning [HVAC]
    • Y02B30/17District heating
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E20/00Combustion technologies with mitigation potential
    • Y02E20/14Combined heat and power generation [CHP]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Steam Or Hot-Water Central Heating Systems (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Vending Machines For Individual Products (AREA)
  • Central Heating Systems (AREA)

Abstract

1. Sposób ogrzewania przestrzeni mie- szkalnej budynku od temperatury 19° do 24°C polegajacy na przenoszeniu ciepla z miejskiej cieczy grze wczej o temperaturze 90- 110°C do grzejnej cieczy bloków grzewczych dla nagrzania budynku i powietrza wenty- lacyjnego polegajacy na tym, ze miejska ciecza grzewcza ogrzewa sie grzejna ciecz grzewcza obwodów do temperatury 70°- 90°C, znamienny tym, ze ogrzana ciecz grzejna najpierw kieruje sie do grzejników w budynku, a nastepnie schlodzona ciecza ogrzewa sie wplywajace z zewnatrz powie- trze wentylacyjne, zas miejska ciecz grzewcza o temperaturze obnizonej do 20°C - 30°C zawraca sie do sieci miejskiej. FIG. 1 PL PL PL PL PL PL PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób i układ do ogrzewania budynku i powietrza wentylacyjnego.
W miejskich instalacjach grzewczych i instalacjach kotłowych temperatura wody zasilającej dostarczanej z instalacji wynosi zwykle 90.... 110°C, zależnie od instalacji. Woda potrzeb172 318 na do ogrzania, wentylacji i wody wodociągowej budynków zwykle nagrzewa się w wymienniku ciepła, temperatura wody dostarczanej stamtąd do budynku wynosi zwykle 70...90°C. W chwili najwyższego obciążenia, dla którego sieci miejskie są zwykle projektowane, temperatura wody powrotnej płynącej z budynku zwykle nie może spadać poniżej 40°C. Temperatura miejskiej grzewczej wody powrotnej wynosi zatem w przybliżeniu 50°C, przy uzyskaniu minimalnych kosztów. Biorąc pod uwagę koszty inwestycyjne prędkości pompowania, straty ciepła, itp. miejskiej sieci grzewczej byłoby korzystne, aby spadek temperatury wody powrotnej był większy, lecz koszty wymienników cieplnych mogłyby szybko wzrosnąć nawet przy małym dodatkowym spadku, gdyż również temperatura nawet w obecnych urządzeniachjest raczej mała, około 10°C.
W typowych budynkach, udział wentylacji w zużyciu energii grzewczej budynku wynosi około 35 ...50%, zależnie od typu budynku i układów stosowanych w nim. Zarówno straty ciepła w budynku jest i wymóg cieplny dotyczący wentylacji są wprost proporcjonalne do różnicy pomiędzy temperaturą wejściową a wyjść iową, to znaczy stosunek pomiędzy nimi jest w przybliżeniu stały. Ponadto całkowita równowaga cieplna obejmuje wewnętrzne wydzielanie ciepła budynku (oświetlenie, elektryczne urządzenia, ludzie, itp.) oraz gorącą wodę wodociągową, które są niezależne od temperatury wyjściowej. Udział wentylacji zmienia się zatem bardzo mało przy zmianach temperatury wyjściowej.
Sposób ogrzewania przestrzeni mieszkalnej budynku do temperatury 19° do 24°C polegaj ący na przenoszeniu ciepła z miej skiej cieczy grzewczej o temperaturze 90-110°C do grzejnej cieczy grzewczych obwodów w celu nagrzania budynku i powietrza wentylacyjnego polegający na tym, że miejską cieczą grzewczą ogrzewa się grzejną ciecz grzewczą obwodów do temperatury 70°-90°C według wynalazku charakteryzuje się tym, że ogrzaną ciecz grzejnąnajpierw kieruje się do grzejników w budynku, a następnie schłodzoną cieczą ogrzewa się wpływające z zewnątrz powietrze wentylacyjne, zaś miejską ciecz grzewczą o temperaturze obniżonej do 20°C - 30°C zawraca się do sieci miejskiej.
Ciecz grzejną ogrzewającą powietrze wentylacyjne przepuszcza się przez wymiennik ciepła umieszczony w obwodzie odzyskiwania ciepła, w którym ciecz grzejna przenosi ciepło do wentylacyjnego powietrza wlotowego.
Ciecz grzejnąusuwa się z obwodu odzyskiwania ciepła przed wymiennikiem ciepła powietrza wylotowego.
Ciecz grzejną usuwa się z obwodu odzyskiwania ciepła po przejściu przez wymiennik ciepła powietrza wylotowego.
Ciecz grzejną zawraca się z wymiennika ciepła przez blok grzewczy nagrzewający budynek, a następnie przez blok grzewczy nagrzewając powietrze wentylacyjne powracające do wymiennika ciepła.
Miejską ciecz grzewczą cyrkuluje się od miejskiej sieci grzewczej poprzez wymiennik ciepła bloku grzewczego, dla ogrzania budynku, do wymiennika ciepła bloku grzewczego, dla ogrzania powietrza wentylacyjnego, a stamtąd z powrotem do miejskiej sieci grzewczej.
Układ do ogrzewania przestrzeni mieszkalnej budynku zawierającego co najmniej jeden wymiennik dla przenoszenia ciepła od miejskiej sieci grzewczej do cieczy grzejnej płynącej w obwodach grzewczych do ogrzewania budynku i powietrza wentylacyjnego połączone z blokami grzewczymi według wynalazku charakteryzuje się tym, że blok grzewczy do ogrzewania budynku i blok grzewczy powietrza wentylacyjnego są połączone szeregowo.
Cyrkulacyjny przewód rurowy grzewczej cieczy do ogrzewania powietrza wentylacyjnego jest połączony z obwodem odzykiwania ciepła.
Bloki grzewcze do ogrzania budynku i powietrza wentylacyjnego mają wspólny cyrkulacyjny przewód rurowy cieczy grzewczej.
Każdy z bloków grzewczych do ogrzewania budynku i powietrza wentylacyjnego j est wyposażony w oddzielny wymiennik ciepła do ogrzewania grzewczej cieczy w obwodzie.
Wymiennik ciepła bloku grzewczego dla gorącej wody wodociągowej jest połączony równolegle z wymiennikiem ciepła bloku grzewczego dla ogrzewania powietrza wentylacyjnego.
172 318
Podstawową cechą wynalazku jest to, aby połączyć źródła zasilania ciepła do ogrzania i wentylacji szeregowo w taki sposób, że pierwszy etap cieplnego zapotrzebowania na ogrzewanie zachodzi na wyższym stopniu energii, a drugi etap zapotrzebowania cieplnego na wentylację zachodzi na niższym poziomie energii. Można to uzyskać przez cyrkulację wody grzewczej budynku najpierw przez układ grzewczy budynku, a następnie przez wymiennik ciepła układu wentylacyjnego lub przez cyrkulację miejskiej wody grzewczej najpierw przez blok grzewczy, a następnie przez wymiennik ciepła układu wentylacyjnego.
Zalety wynalazku stają się zwłaszcza oczywiste, gdy ciepło jest przenoszone z powietrza wylotowego z budynku do powietrza wlotowego za pomocą układu odzyskiwania ciepła.
W pierwszym etapie woda cyrkulująca może być schłodzona do około 40°C, jak to stwierdzono powyżej. W drugim etapie, woda grzewcza układu może być schłodzona nawet poniżej 0°C według wynalazku w wyniku czego temperatura miejskiej grzewczej wody powrotnej może spaść do 20 ...30°C. Zatem, wydajność miejskiej sieci grzewczej może wzrastać do około 50% lub też inwencje mogą być zmniejszone o około 35%. Prędkość pompowania może być zmniejszona o około 30 ....35%, a straty cieplne wody powrotnej mogą być zmniejszone o więcej niż o połowę strat w obecnych układach. Ponadto sieć będzie łatwiej kontrolowana przy mniejszych obciążeniach.
Przedmiot wynalazku w kategorii układu j est przedstawiony w przykładach wykonania na rysunku, gdzie fig. 1 pokazuje pierwszy przykład wykonania urządzenia według wynalazku, jako uproszczony schemat funkcjonalny, fig. 2 pokazuje drugi przykład wykonania urządzenia, fig. 3 pokazuje modyfikację przykładu wykonania z fig. 2, i fig. 4 przedstawia trzeci przykład wykonania urządzenia według wynalazku.
Na fig. 1 główny przewód zasilający miejskiej sieci ciepłowniczej oznaczono oznacznikiem cyfrowym 1, a główny przewód powrotny - oznacznikiem cyfrowym 2. Przewody są połączone przewodem 3 do pierwszego obwodu wymiennika ciepła 4. Przewód rurowy 5 jest podłączony do drugiego obwodu wymiennika ciepła 4 doprowadzając ciepłą wodę w celu ogrzania przestrzeni mieszkalnej budynku. Fig. 1 pokazuje dwa przewody grzewcze, pokazane linią przerywaną, to znaczy blok grzewczy 6 do ogrzania budynku i blok grzewczy 7 do nagrzania powietrza wentylacyjnego. Blok grzewczy 6 zawiera urządzenie do ogrzania budynku takie jak grzejniki, podgrzewacz wody wodociągowej i tym podobne. Blok grzewczy 7 odpowiada zasadniczo wymiennikowi ciepła ujawnionego w fińskim zgłoszeniu patentowym nr915511,za pomocąktórego ciepło jest przenoszone z wylotowego powietrza B odprowadzanego z budynku do wlotowego powietrza A, doprowadzanego do budynku. Biorąc pod uwagę wymiennik ciepła, nawiązujemy do wymienionego wyżej zgłoszenia patentowego.
Cyrkulacyjny przewód rurowy zawiera pompę 8, za pomocą której nagrzana woda jest doprowadzana do zasilającego przewodu wodnego 9 bloku grzewczego 7, przy czym ten przewód jest podłączony do źródła ciepła 10 bloku grzewczego 7, a dalej do wymiennika ciepła 11 wlotowego powietrza A w obwodzie odzyskiwania ciepła. Za wymiennikiem ciepła 11, cyrkulacyjny przewód rurowy 12 obwodu odzyskiwania ciepła w bloku grzewczym 7 posiada pompę cyrkulacyjną 13 po stronie zimnej, za którąrura powrotna 14 j est połączona z cyrkulacyjnym przewodem rurowym, przy czym powrotna rurajest połączonajednym końcem z cyrkulacyjnym przewodem rurowym 5. Na skutek tego, że różna ciecz przepływa blokami grzewczymi 6 i 7, urządzenie jest wyposażone w przewód boczny 15. Rura cyrkulacyjna 5 jest przyłączona do drugiego obwodu wymiennika ciepła 4.
Zgodnie z wynalazkiem, bloki grzewcze 6, 7 są połączone szeregowo w taki sposób, że mają wspólny cyrkulacyjny przewód rurowy 5, gdzie nagrzana woda płynie najpierw przez blok grzewczy 6 w celu ogrzania budynku, a następnie przez blok grzewczy 7 w celu nagrzania powietrza wentylacyjnego. Urządzenie według wynalazku działa w następujący sposób.
W miejskim głównym ciepłowniczym przewodzie zasilającym 1 woda o temperaturze zwykle około 90 ...110°C płynie przewodem 3 do pierwszego obwodu wymiennika ciepła, a stamtąd do miejskiego ciepłowniczego przewodu powrotnego 2. Ogrzana woda cyrkulująca w cyrkulacyjnym przewodzie rurowym 5 jest nagrzewana w drugim obwodzie wymiennika ciepła
172 318 do temperatury 70 ...90°C i płynie z wymiennika ciepła do bloku grzewczego 6 w celu ogrzania budynku i do podgrzewacza wody miejskiej, a następnie przez pompę 8 i rurę 9 do wymiennika ciepła 11 obwodu odzyskiwania ciepła, w którym blok grzewczy 6 ochłodzonej wody przenosi ciepło dalej do wlotowego powietrza A. Jeśli założymy, że temperatura powietrza wlotowego wynosi -25°C, to temperatura ogrzanej wody w cyrkulacyjnym przewodzie rurowym 12 po zimnej stronie obwodu odzyskiwania ciepła spada do około -15°C. Wymaga to oczywiście tego aby niezamarzająca ciecz grzewcza, przykładowo mieszanina wody i glikolu była stosowana w całym układzie. Jeśli woda nagrzewana wynosi poniżej 0°C w drugim obwodzie wymiennika ciepła 4, to temperatura miejskiej ciepłowniczej wody powrotnej spada do około 10... 30°C, przy czym uzyskuje się korzyści.
Biorąc pod uwagę równowagę obwodu odzyskiwania ciepła, może być korzystne w pewnych przypadkach połączenie powrotnego przewodu rurowego 14 z gorącą stroną obwodu odzyskiwania ciepła, to znaczy za wymiennikiem ciepła powietrza wylotowego w kierunku przepływu cieczy, gdzie temperatura cieczy ogrzewającej wynosi przykładowo około 20°C. Miejska ogrzewająca woda powrotna zostaje schłodzona do około 30°C. Tę alternatywę pokazano linią kropkowo-kreskową na figurach 1 i 2.
Figura 2 przedstawia drugi przykład wykonania urządzenia według wynalazku, gdzie wymiennik ciepła 4 z fig. 1 zostaje zastąpiony przez dwa wymienniki ciepła 16 i 17 dla grzewczych bloków 6 i 7, odpowiednio. Każdy z bloków grzewczych 6,7 ma oddzielne cyrkulacyjne przewody rurowe 18 i 19, odpowiednio. Wymienniki ciepła 16,17 są połączone szeregowo w taki sposób, że przewodem 3 przepływa miejska woda grzewcza z przewodu zasilającego 1 najpierw do wymiennika ciepła 16, a następnie do wymiennika ciepła 17, z którego woda płynie do przewodu powrotnego 2 miejskiej sieci ciepłowniczej.
W tym przykładzie wykonania, woda z miejskiej sieci ciepłowniczej płynie przez zawór regulacyjny 20 do wymiennika ciepła 16 bloku grzewczego 6, w którym to wymiennik ciepła schładza się do około 50°C, a następnie za pomocą pompy 21 przewodem 22 i przez zawór regulacyjny 23 do wymiennika ciepła 17 bloku grzewczego 7, w którym to wymienniku ciepła miejska woda grzewcza schładza się do około 20 ...30°C i jest prowadzona do powrotnego przewodu 2 miejskiej sieci ciepłowniczej.
Zaletą tego przykładu wykonaniajest to, że cały blok grzewczy 6 może być systemem wodnym, a jedynie ciecz płynąca w cyrkulacyjnym przewodzie rurowym 12 i w drugim obwodzie wymiennika ciepła 17 musi być cieczą niezamarzającą przykładowo cieczą wodno-glikolową. Woda nie musi spełniać tych samych specjalnych wymogów dla składników jako mieszanina wody i glikolu i dlatego urządzenie zgodnie z fig. 2 jest tańsze od tego z fig. 1. Oddzielnymi blokami grzewczymi 6,7 łatwiej jest sterować niż w przykładzie wykonania z fig. 1, gdzie obwody mają wspólny cyrkulacyjny przewód rurowy 5.
Figura 3 pokazuje przykład wykonania, gdzie każdy z wymienników ciepła 16, 17 jest wyposażony w oddzielną cyrkulacyjną pompę wodną 24, w wyniku czego może być zmniejszone zużycie miejskiej wody grzewczej i/lub może być łatwiejsza kontrola urządzenia.
Figura 4 pokazuje jak blok grzewczy 6 może być podzielony na dwa bloki 6' i 6. W ujawnionym przykładzie wykonania, bloki są połączone równolegle i mają wspólny wymiennik ciepła 16. Alternatywnie, każdy blok 6' i 6 może mieć oddzielny wymiennik ciepła, a bloki mogą być połączone szeregowo, co jest korzystne, zwłaszcza jeśli jeden z obwodów wytwarza gorącą wodę wodociągową. Może być również więcej niż dwa niniejsze bloki.
Wymiennik ciepła gorącej wody wodociągowej może być połączony szeregowo z blokiem grzewczym, a równolegle z wymiennikiem ciepła wentylacji, jeśli zachodzi jednoczesna potrzeba ogrzewania, wentylacji i wody wodociągowej.
Zużycie gorącej wody miejskiej zwykle jest okresowe, a gorąca woda miejskajest potrzebna nawet w lecie, gdy me potrzeba ogrzewać budynki i stosować ciepłego nawiewu. Zgodnie z wynalazkiem, temperatura powracającej wody w bloku grzewczym może zwykle znacznie spaść na skutek wentylacji. Zatem ogólnie korzystne jest aby utworzyć oddzielny obwód dla produkcji
172 318 gorącej wody wodociągowej, który to obwód jest bezpośrednio połączony z miejska siecią ciepłowniczą i może być przeznaczony dla niskiej temperatury powrotnej wody.
Powyższe zostały opisane przykłady wykonania, które nie ograniczają zakresu ochrony wynalazku. Schematy pracy na rysunkach zostały uproszczone w celu pominięcia części i działań, które nie są konieczne dla zrozumienia podstawowej idei wynalazku. Blok grzewczy 7 może być również podzielony w sposób odpowiadający blokowi grzewczemu 6 na fig. 4, przy czym operacje termiczne takiejak ogrzewanie powietrza, odzyskiwanie dostarczonego ciepła i odzyskiwanie ciepła z powietrza wylotowego może być umieszczone w różnych mniejszych obwodach, jeśli zachodzi taka potrzeba. Miejska woda grzewcza lub ciecz dotyczą gorącej cieczy wytwarzanej nawet w innych instalacjach takichjak instalacja kotłowa w budynku.
FIG. 3
172 318
Γ 3ΊΙ 20
-L·
Γ
Ί'' _ l..>6
18’
3-|| f “ΐζψ>^—|
124·
FIG. 4
172 318
FIG. 1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1 .Sposób ogrzewania przestrzeni mieszkalnej budynku od temperatury 19° do 24°C polegający na przenoszeniu ciepła z miejskiej cieczy grzwczej o temperaturze 90-110°C do grzejnej cieczy bloków grzewczych dla nagrzania budynku i powietrza wentylacyjnego polegający na tym, że miejską cieczą grzewczą ogrzewa się grzejną ciecz grzewczą obwodów do temperatury 70°- 90°C, znamienny tym, że ogrzaną ciecz grzejną najpierw kieruje się do grzejników w budynku, a następnie schłodzonąciecząogrzewa się wpływające z zewnątrz powietrze wentylacyjne, zaś miejską ciecz grzewczą o temperaturze obniżonej do 20°C - 30°C zawraca się do sieci miejskiej.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciecz grzejną ogrzewającą powietrze wentylacyjne przepuszcza się przez wymiennik ciepła (11) umieszczony w obwodzie odzyskiwania ciepła, w którym ciecz grzejna przenosi ciepło do wentylacyjnego powietrza wlotowego (A).
  3. 3. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że ciecz grzejnąusuwa się z obwodu (12,14) odzyskiwania ciepła przed wymiennikiem ciepła powietrza wylotowego (B).
  4. 4. Sposób według zastrz. 2, znamienny tym, że ciecz grzejnąusuwa się z obwodu odzyskiwania ciepła (12,14), po przejściu przez wymiennik ciepła powietrza wylotowego (B).
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciecz grzejną zawraca się z wymiennika ciepła (4) przez blok grzewczy (6) nagrzewający budynek, a następnie przez blok grzewczy (7) nagrzewając powietrze wentylacyjne powracające do wymiennika ciepła (4).
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że miejską ciecz grzewczą cyrkuluje się od miejskiej sieci grzewczej (1,2) poprzez wymiennik ciepła (16) bloku grzewczego (6), dla ogrzania budynku, do wymiennika ciepła (17) bloku grzewczego (7), dla ogrzania powietrza wentylacyjnego, a stamtąd z powrotem do miejskiej sieci grzewczej (1,2).
  7. 7. Układ do ogrzewania przestrzeni mieszkalnej budynku zawierającego co najmniej jeden wymiennik dla przenoszenia ciepła od miejskiej sieci grzewczej do cieczy grzejnej płynącej w obwodach grzewczych do ogrzewania budynku i powietrza wentylacyjnego połączone z blokami grzewczymi, znamienny tym, że blok grzewczy (6) do ogrzewania budynku i blok grzewczy (7) powietrza wentylacyjnego są połączone szeregowo.
  8. 8. Układ według zastrz. 7, znamienny tym, że cyrkulacyjny przewód rurowy grzewczej cieczy do ogrzewania powietrza wentylacyjnego jest połączony z obwodem (12,14) odzyskiwania ciepła.
  9. 9. Układ według zastrz. 7, znamienny tym, że bloki grzewcze (6,7) do ogrzania budynku i powietrza wentylacyjnego mają wspólny cyrkulacyjny przewód rurowy (5) cieczy grzewczej.
  10. 10. Układ według zastrz. 7, znamienny tym, że każdy z bloków grzewczych (6, 7) do ogrzewania budynku i powietrza wentylacyjnego jest wyposażony w oddzielny wymiennik ciepła (16,17) do ogrzewania grzewczej cieczy w obwodzie.
  11. 11. Układ według zastrz. 10, znamienny tym, że wymiennik ciepła (16) bloku grzewczego (6) dla gorącej wody wodociągowej jest połączony równolegle z wymiennikiem ciepła (17) bloku grzewczego (7) dla ogrzewania powietrza wentylacyjnego.
PL93301285A 1992-03-10 1993-03-10 Method of and apparatus for heating a building and ventilaltion air PL172318B1 (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI921034A FI94173C (fi) 1992-03-10 1992-03-10 Menetelmä ja laitteisto rakennuksen huonetilojen lämmittämiseksi
PCT/FI1993/000085 WO1993018350A1 (en) 1992-03-10 1993-03-10 Method and apparatus for heating building and ventilation air

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL172318B1 true PL172318B1 (en) 1997-09-30

Family

ID=8534893

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93301285A PL172318B1 (en) 1992-03-10 1993-03-10 Method of and apparatus for heating a building and ventilaltion air

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5573183A (pl)
EP (1) EP0629275B1 (pl)
JP (1) JPH07507132A (pl)
KR (1) KR100255702B1 (pl)
AT (1) ATE144317T1 (pl)
AU (1) AU3633993A (pl)
BG (1) BG61460B1 (pl)
CA (1) CA2131443A1 (pl)
CZ (1) CZ288102B6 (pl)
DE (1) DE69305503T2 (pl)
DK (1) DK0629275T3 (pl)
EE (1) EE03008B1 (pl)
ES (1) ES2092815T3 (pl)
FI (1) FI94173C (pl)
GR (1) GR3021415T3 (pl)
NO (1) NO302437B1 (pl)
PL (1) PL172318B1 (pl)
RU (1) RU2104447C1 (pl)
SK (1) SK107594A3 (pl)
UA (1) UA25830C2 (pl)
WO (1) WO1993018350A1 (pl)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2585757B2 (ja) * 1988-11-02 1997-02-26 株式会社日立製作所 情報信号の記録再生方法及び記録再生装置
FI95505C (fi) * 1992-12-08 1996-02-12 Flaekt Oy Menetelmä ja sovitelma huonetilojen ilmastointia ja lämmitystä varten
FI98856C (fi) * 1994-01-24 1997-08-25 Abb Installaatiot Oy Termisen energian jakelujärjestelmä
AT401576B (de) * 1994-10-10 1996-10-25 Sonnek Rudolf Ing Verfahren zur nutzung von nachwärme in fernwärmeversorgungsanlagen
AT406523B (de) * 1995-01-25 2000-06-26 Sonnek Rudolf Ing Verfahren zur nutzung von nachwärme in fernwärmeversorgungsanlagen
US5992507A (en) * 1998-03-20 1999-11-30 Phillips Petroleum Company Geothermal community loop field
US6557774B1 (en) 1999-10-12 2003-05-06 Gregory A. Krueger Non-pressurized space heating system and apparatus
SE531005C2 (sv) * 2007-03-08 2008-11-18 Envac Ab Metod och system för energiåtervinning vid vakuumdrivna avfallsinsamlingssystem
KR100901441B1 (ko) 2008-11-13 2009-06-05 한국건설기술연구원 냉난방 환기 복합 시스템
US20110185730A1 (en) * 2010-02-03 2011-08-04 Gebaeude Service GmbH Three-conductor and four-conductor system for saving energy in connection with district heat
EP2436829A1 (en) * 2010-09-29 2012-04-04 Tommy Eklund Method and device for drying laundry using district heating
KR101040693B1 (ko) * 2011-03-10 2011-06-10 윤석구 에너지 절약형 중앙집중식 난방 및 급탕 시스템
GB201305079D0 (en) * 2013-03-19 2013-05-01 Benson Mark E Building heating installation
DE102013005035B4 (de) * 2013-03-25 2017-02-23 Ratiotherm Heizung + Solartechnik Gmbh & Co. Kg Verfahren und Vorrichtung zur Einkopplung von Wärme aus einem Nahwärmenetz
RU2629169C1 (ru) * 2016-05-30 2017-08-24 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Липецкий государственный технический университет" (ЛГТУ) Абонентский ввод системы теплоснабжения
US10941959B2 (en) 2017-09-06 2021-03-09 Lee W. Froemke Air temperature control using potable water

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE157036C1 (pl) *
DE312879C (pl) *
GB749574A (en) * 1951-02-06 1956-05-30 Svenska Maskinverken Ab Improvements in or relating to heating and hot water supply systems
GB789723A (en) * 1954-04-21 1958-01-29 Dunlop Rubber Co Improvements in or relating to tools for removing tyres from wheels
SE372620B (pl) * 1972-03-17 1974-12-23 Atomenergi Ab
SE415796B (sv) * 1979-02-27 1980-10-27 Ctc Ab Anordning for varmvattenberedning
US4232657A (en) * 1979-04-19 1980-11-11 Killorin Francis H System for use with solar collector
NL8403622A (nl) * 1984-11-28 1986-06-16 Fasto Bv Regelinrichting voor een een warmwatervoorziening bevattende centrale verwarmingsinstallatie.
DE4100674A1 (de) * 1991-01-11 1992-08-13 Viessmann Werke Kg Heizungs- und lueftungsanlage
US5226594A (en) * 1992-03-30 1993-07-13 Consolidated Natural Gas Service Company, Inc. Hot water storage tank heat exchanger system
US5347825A (en) * 1993-07-02 1994-09-20 Krist Gene D Hydronic interface system, method and apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
RU94041705A (ru) 1996-07-10
EP0629275A1 (en) 1994-12-21
BG99030A (bg) 1996-09-30
SK107594A3 (en) 1995-06-07
NO302437B1 (no) 1998-03-02
UA25830C2 (uk) 1999-02-26
DE69305503D1 (de) 1996-11-21
GR3021415T3 (en) 1997-01-31
AU3633993A (en) 1993-10-05
RU2104447C1 (ru) 1998-02-10
JPH07507132A (ja) 1995-08-03
FI94173C (fi) 1998-04-15
ATE144317T1 (de) 1996-11-15
FI921034A0 (fi) 1992-03-10
CZ288102B6 (cs) 2001-04-11
CA2131443A1 (en) 1993-09-16
WO1993018350A1 (en) 1993-09-16
EE03008B1 (et) 1997-06-16
ES2092815T3 (es) 1996-12-01
NO943352L (no) 1994-11-09
KR100255702B1 (ko) 2000-08-01
KR950700519A (ko) 1995-01-16
BG61460B1 (en) 1997-08-29
FI921034A (fi) 1993-09-11
CZ211894A3 (en) 1995-06-14
EP0629275B1 (en) 1996-10-16
NO943352D0 (no) 1994-09-09
DK0629275T3 (da) 1997-04-01
FI94173B (fi) 1995-04-13
US5573183A (en) 1996-11-12
DE69305503T2 (de) 1997-03-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL172318B1 (en) Method of and apparatus for heating a building and ventilaltion air
FI92867C (fi) Ilmastointilaitteisto huonetiloja varten
PL178579B1 (pl) Układ przesyłania energii ogrzewania i/lub chłodzenia z sieci rozdzielczych energii ogrzewania lub chłodzenia do sieci ogrzewania lub chłodzenia budynków
US9835385B2 (en) Three-conductor and four-conductor system for saving energy in connection with district heat
SK8540Y1 (sk) Spôsob a systém chladenia pri výrobe tepla spaľovaním
JP3811334B2 (ja) 暖房装置
EP1159567B1 (en) Heating plant
EP3502575B1 (en) Building heating system and connection method
RU2160872C1 (ru) Способ теплоснабжения городских потребителей от загородной тэц и система теплоснабжения
EP0106866A1 (en) Heating plant
RU184672U1 (ru) Всережимный газоводяной подогреватель с защитой от низкотемпературной коррозии с газовой стороны, предназначенный для подогрева рабочего тела цикла и сетевой воды теплофикационной сети
JP4081116B2 (ja) 暖房装置
WO2023111291A1 (en) Heating network with heating and cooling applicability
SU1317239A1 (ru) Тепловой пункт
CN115076751A (zh) 供热系统及区域热网
RU83124U1 (ru) Система поддержания воздушно-тепловой среды и горячего водоснабжения жилого дома
SU1562613A1 (ru) Установка дл утилизации тепловой энергии в системах вентил ции и кондиционировани
FI114566B (fi) Menetelmä huonetilojen lämmittämiseksi ja jäähdyttämiseksi nestekiertoisesti sekä menetelmässä käytettävä laitteisto
JPS60235A (ja) 内燃機関を用いた暖房給湯装置
GB2265214A (en) An arrangement for heating and ventilating spaces
CN1123898A (zh) 电加热循环系统
CS256284B1 (cs) Zapojení regulovaného teplonosného·okruhu s využitím odpadního tepla z pracovních okruhů technologických zařízení
SE450855B (sv) Forfarande for utnyttjande av lagenergikellor med minst tva vermepumpar, vilka er inkopplade pa en vermeanleggnings returledning
CZ281515B6 (cs) Zapojení pro předávání tepelné energie nebo energie chladu
HU190115B (en) Method for controlling one by one the radiators of single-pipe heating eqipments according to room temperature

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20050310