CZ288102B6 - Způsob vytápění místností budovy a zařízení k provádění tohoto způsobu - Google Patents

Způsob vytápění místností budovy a zařízení k provádění tohoto způsobu Download PDF

Info

Publication number
CZ288102B6
CZ288102B6 CZ19942118A CZ211894A CZ288102B6 CZ 288102 B6 CZ288102 B6 CZ 288102B6 CZ 19942118 A CZ19942118 A CZ 19942118A CZ 211894 A CZ211894 A CZ 211894A CZ 288102 B6 CZ288102 B6 CZ 288102B6
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
heating
heat
building
heat exchanger
circuit
Prior art date
Application number
CZ19942118A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ211894A3 (en
Inventor
Seppo Leskinen
Original Assignee
ABB Fläkt AB
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by ABB Fläkt AB filed Critical ABB Fläkt AB
Publication of CZ211894A3 publication Critical patent/CZ211894A3/cs
Publication of CZ288102B6 publication Critical patent/CZ288102B6/cs

Links

Classifications

    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24HFLUID HEATERS, e.g. WATER OR AIR HEATERS, HAVING HEAT-GENERATING MEANS, e.g. HEAT PUMPS, IN GENERAL
    • F24H9/00Details
    • F24H9/20Arrangement or mounting of control or safety devices
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F24HEATING; RANGES; VENTILATING
    • F24DDOMESTIC- OR SPACE-HEATING SYSTEMS, e.g. CENTRAL HEATING SYSTEMS; DOMESTIC HOT-WATER SUPPLY SYSTEMS; ELEMENTS OR COMPONENTS THEREFOR
    • F24D10/00District heating systems
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02BCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES RELATED TO BUILDINGS, e.g. HOUSING, HOUSE APPLIANCES OR RELATED END-USER APPLICATIONS
    • Y02B30/00Energy efficient heating, ventilation or air conditioning [HVAC]
    • Y02B30/17District heating
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02EREDUCTION OF GREENHOUSE GAS [GHG] EMISSIONS, RELATED TO ENERGY GENERATION, TRANSMISSION OR DISTRIBUTION
    • Y02E20/00Combustion technologies with mitigation potential
    • Y02E20/14Combined heat and power generation [CHP]

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Steam Or Hot-Water Central Heating Systems (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Chemical And Physical Treatments For Wood And The Like (AREA)
  • Vending Machines For Individual Products (AREA)
  • Central Heating Systems (AREA)

Abstract

Způsob vytápění místností budovy sestává z předávání tepla z kapaliny dálkového vytápění do topné kapaliny topných okruhů (6, 7) pro vytápění budovy, ohřev horké vodovodní vody a ohřev přívodního vzduchu (A). Zařízení sestává z topných okruhů (6, 7) pro vytápění budovy a ohřev přívodního vzduchu (A), která jsou zapojena v sérii tak, že topná kapalina proudící ve společném cirkulačním potrubí (5) vyhřívá po průchodu výměníkem (4) tepla nejprve topný okruh (6) pro vytápění budovy a potom topný okruh (7) pro ohřev přívodního vzduchu (A). Teplota vracející se vody v dálkovém potrubí je tudíž nižší než u známých zařízení.ŕ

Description

Způsob vytápění místností budovy a zařízení k provádění tohoto způsobu
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu vytápění místností budovy, zahrnujícího předávání tepla z kapaliny dálkového vytápění do topné kapaliny topných okruhů pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu. Vynález se dále týká zařízení k provádění tohoto způsobu, obsahujícího alespoň jeden výměník tepla pro předávání tepla z kapaliny dálkového vytápění do topné kapaliny proudící topnými okruhy pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu.
Dosavadní stav techniky
V zařízeních pro dálkové vytápění a kotelnách je teplota užitkové vody vedené z těchto zařízení obvykle v rozsahu od 90 do 110 °C, v závislosti na druhu zařízení. Voda potřebná pro vytápění, ventilaci a voda z vodovodu v budovách se zpravidla ohřívají ve výměníku tepla, přičemž teplota vody, která z něj vystupuje do budovy, je obvykle v rozsahu od 70 do 90 °C. Při špičkových zatíženích, podle nichž jsou topné sítě obvykle navrhovány, nemůže obvykle klesnout teplota vracející se vody vedené z budovy pod 40 °C. Teplota vracející se vody dálkového topení je proto přibližně 50 °C, když má být dosaženo minimálních nákladů. Z hlediska investičních nákladů, intenzity čerpání, tepelných ztrát atd. sítí pro dálkové vytápění by bylo výhodné, aby teplota vracející se vody klesla ještě níže, avšak náklady na výměníky tepla by se tím rychle zvýšily, a to dokonce i při malém přídavném poklesu teploty. Teplotní rozdíl u současných zařízení je stejně poněkud menší, asi 10 °C.
U obvyklých budov je podíl ventilace při spotřebě energie pro vytápění budovy přibližně v rozsahu od 35 do 50 %, v závislosti na typu budovy a typech systémů, které jsou v ní použity. Jak tepelné ztráty budovy, tak i spotřeba tepla pro vytápění jsou přímo úměrné rozdílu mezi vnitřní a venkovní teplotou, což znamená, že poměr mezi nimi je přibližně konstantní. Celková tepelná rovnováha navíc zahrnuje vnitřní vyvíjení tepla v budově (osvětlením, elektrickými spotřebiči, lidmi atd.) a horkou vodovodní vodu, které jsou nezávislé na venkovní teplotě a mají opačné účinky. Podíl ventilace se proto velmi málo mění se změnami venkovní teploty.
Úkolem vynálezu je vytvořit způsob, pomocí něhož může teplota vracející se vody v dálkovém vytápění klesnout více než u známých zařízení bez podstatného zvýšení investičních nákladů.
Dalším úkolem vynálezu je vytvořit zařízení pro vytápění místností v budově.
Podstata vynálezu
První úkol splňuje způsob vytápění místností budovy, zahrnující předávání tepla z kapaliny dálkového vytápění do topné kapaliny topných okruhů pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že jedna z uvedených kapalin proudí tak, že předává teplo potřebné pro vytápění budovy a potom teplo potřebné pro ohřev ventilačního vzduchu, pro dosažení nízké teploty vracející se kapaliny v dálkovém vytápění.
První úkol dále splňuje způsob vytápění místností budovy, zahrnující předávání tepla z kapaliny dálkového vytápění do topné kapaliny topných okruhů pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu a předávání tepla z odpadního vzduchu z budovy do přívodního vzduchu prostřednictvím okruhu pro zpětné získávání tepla, podle vynálezu, jehož podstatou je, že topná kapalina pro ohřev ventilačního vzduchu proudí výměníkem tepla v okruhu pro zpětné získávání tepla pro předání tepla přívodnímu vzduchu.
-1 CZ 288102 B6
Podle výhodného provedení se topná kapalina odvádí z okruhu pro zpětné získávání tepla před výměníkem tepla pro odpadní vzduch nebo poté, co prošla výměníkem tepla pro odpadní vzduch.
Podle dalšího výhodného provedení je kapalina topnou kapalinou topného okruhu, která vystupuje z výměníku tepla, prochází topným okruhem pro vytápění budovy a potom topným okruhem pro ohřev ventilačního vzduchu a potom se vrací zpět do výměníku tepla.
Podle dalšího výhodného provedení je kapalina vodou z dálkového vytápění, která proudí ze sítě dálkového vytápění výměníkem tepla topného okruhu pro vytápění budovy do výměníku tepla topného okruhu pro ohřev ventilačního vzduchu a odtud zpět do sítě dálkového vytápění.
Druhý úkol splňuje zařízení k provádění prvního způsobu podle vynálezu, obsahující alespoň jeden výměník tepla pro předávání tepla z kapaliny dálkového vytápění do topné kapaliny proudící topnými okruhy pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že pro dosažení nízké teploty vracející se kapaliny v dálkovém vytápění jsou topné okruhy pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu zapojeny v sérii. To znamená, že jedna z uvedených kapalin proudí v zařízení tak, že předá teplo potřebné pro vytápění budovy a potom, když je chladnější, teplo potřebné pro ventilační vzduch.
Druhý úkol dále splňuje zařízení k provádění druhého způsobu podle vynálezu, obsahující okruh pro zpětné získávání tepla pro předávání tepla z odpadního vzduchu z budovy do přívodního vzduchu, podle vynálezu, jehož podstatou je, že k výměníku tepla pro přívodní vzduch okruhu pro zpětné získávání tepla je připojeno společné cirkulační potrubí topné kapaliny, přičemž výstup topné kapaliny z okruhu pro zpětné získávání teplaje proveden před výměníkem tepla pro odpadní vzduch nebo za ním.
Podle výhodného provedení mají topné okruhy pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu společné topné cirkulační potrubí, v němž je před topným okruhem pro vytápění budovy uspořádán výměník tepla.
Podle dalšího výhodného provedení jsou topné okruhy pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu opatřeny vždy odděleným výměníkem tepla pro ohřev topné kapaliny v okruhu, přičemž výměník tepla topného okruhu pro vytápění budovy a výměník tepla topného okruhu pro ohřev ventilačního vzduchu jsou uspořádány v sérii.
Podle ještě dalšího výhodného provedení je paralelně s výměníkem tepla topného okruhu pro ohřev ventilačního vzduchu zapojen výměník tepla topného okruhu pro ohřev horké vodovodní vody.
Základní myšlenkou řešení podle vynálezu je zapojení spotřebičů tepla pro vytápění a ventilaci v sérii takovým způsobem, že v prvním krokuje požadavek na teplo pro vytápění splněn na vyšší energetické úrovni a v druhém kroku je požadavek na teplo pro ventilaci splněn na nižší energetické úrovni. Toho může být dosaženo buď cirkulací horké vody v budově nejprve topným systémem budovy a potom výměníky tepla ventilačního systému, nebo cirkulací vody dálkového vytápění nejprve topným systémem budovy a potom výměníkem tepla ventilačního systému.
Výhody řešení podle vynálezu jsou zejména zřejmé tehdy, když se teplo předává z odpadního vzduchu odváděného z budovy do přívodního vzduchu pomocí okruhu pro zpětné získávání tepla.
V prvním kroku může být cirkulační voda ochlazena na asi 40 °C a vracející se voda dálkového vytápění na asi 50 °C, jak již bylo uvedeno výše. V druhém kroku může být podle vynálezu topná voda systému ochlazena dokonce pod 0 °C s tím výsledkem, že teplota vracející se vody
-2CZ 288102 B6
I v dálkovém vytápění může klesnout na hodnotu v rozsahu od 20 do 30 °C. Tím se může kapacita sítě dálkového vytápění zvýšit asi o 50 % nebo investiční náklady mohou klesnout o asi 35 %. Intenzita čerpání se může snížit o asi 30 až 35 % a tepelné ztráty vracející se vody mohou být sníženy na hodnotu menší, než je polovina tepelných ztrát u současných systémů. Dále může být síť snadněji regulována s malými zatíženími.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude dále blíže objasněn na příkladech provedení podle přiložených výkresů, na nichž obr. 1 znázorňuje první provedení zařízení podle vynálezu ve zjednodušeném funkčním schématu, obr. 2 druhé provedení zařízení podle vynálezu podobným způsobem jako na obr. 1, obr. 3 modifikované provedení zařízení podle obr. 2, a obr. 4 třetí provedení zařízení podle vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Na obr. 1 je znázorněno první provedení zařízení podle vynálezu s přívodním potrubím 1 sítě dálkového vytápění a se zpětným potrubím 2. Potrubí 1, 2 jsou vzájemně připojena spojovacím potrubím 3 k primárnímu okruhu výměníku 4 tepla. K sekundárnímu okruhu výměníku 4 teplaje připojeno společné cirkulační potrubí 5 pro cirkulaci horké vody pro vytápění místností budovy. Na obr. 1 jsou znázorněny čárkovanými čarami dva topné okruhy 6, 7, a to topný okruh 6 pro vytápění budovy a topný okruh 7 pro ohřev ventilačního vzduchu. Topný okruh 6 pro vytápění budovy sestává ze zařízení pro vytápění budovy, jako jsou radiátory, ohřívače vodovodní vody a podobně. Topný okruh 7 pro ohřev ventilačního vzduchu odpovídá svým provedením v podstatě výměníku tepla, popsanému ve finské přihlášce vynálezu č. 915 511, pomocí něhož je teplo předáváno z odpadního vzduchu B, odváděného z budovy, do přívodního vzduchu A, přiváděného do budovy. Pokud se týká činnosti tohoto výměníku tepla, poukazuje se na uvedenou přihlášku vynálezu.
Společné cirkulační potrubí 5 obsahuje čerpadlo 8, pomocí něhož je topná voda přiváděna do přívodního vodního potrubí 9 topného okruhu 7 pro ohřev ventilačního vzduchu, přičemž toto přívodní vodní potrubí 9 je připojeno ke zdroji 10 tepla topného okruhu 7 pro ohřev ventilačního vzduchu a dále k dalšímu výměníku 11 tepla pro přívodní vzduch A v okruhu pro zpětné získávání tepla. Za výměníkem 11 tepla je na studené straně cirkulační potrubí 12 okruhu pro zpětné získávání tepla v topném okruhu 7 pro ohřev ventilačního vzduchu opatřeno cirkulačním čerpadlem 13, za nímž je k cirkulačnímu potrubí 12 připojeno zpětné potrubí 14, které je svým druhým koncem připojeno ke společnému cirkulačnímu potrubí 5. Vzhledem k tomu, že topnými okruhy 6 a 7 proudí různé kapaliny, je zařízení opatřeno obtokovým potrubím 15. Společné cirkulační potrubí 5 je připojeno k sekundárnímu okruhu výměníku 4 tepla.
Podle vynálezu jsou topné okruhy 6, 7 zapojeny v sérii tak, že mají společné cirkulační potrubí 5, v němž topná voda proudí nejprve topným okruhem 6 pro vytápění budovy a potom topným okruhem 7 pro ohřev ventilačního vzduchu. Činnost zařízení podle vynálezu je následující.
Voda v přívodním potrubí 1 dálkového vytápění, jejíž teplota je přibližně v rozsahu od 90 do 110°C, proudí spojovacím potrubím 3 do primárního okruhu výměníku 4 tepla a potom do zpětného potrubí 2 dálkového vytápění. Topná voda cirkulující ve společném cirkulačním
-3CZ 288102 B6 potrubí 5 se ohřívá v sekundárním okruhu výměníku 4 tepla na teplotu v rozsahu od 70 do 90 °C a proudí z výměníku 4 tepla do topného okruhu 6 pro vytápění budovy a ohřev horké vodovodní vody a dále čerpadlem 8 a přívodním vodním potrubím 9 do výměníku 11 tepla okruhu na zpětné získávání tepla, přičemž v topném okruhu 6 pro vytápění budovy ochlazená voda předává teplo 5 dále přívodnímu vzduchu A. Za předpokladu, že teplota přívodního vzduchu A je -25 °C, klesne teplota topné vody v cirkulačním potrubí 12 na studené straně okruhu pro zpětné získávání tepla na asi -15 °C. To ovšem vyžaduje použití nemrznoucí topné kapaliny, například směsi vody a glykolu, která může být použita v celém systému. Jestliže je teplota topné vody v sekundárním okruhu výměníku 4 tepla nižší než 0 °C, klesne teplota vracející se vody v dálkovém vytápění na io hodnotu v rozmezí od 20 do 30 °C, čímž je dosaženo výše popsaných výhod.
Z hlediska rovnováhy v okruhu pro zpětné získávání tepla může být v některých případech výhodné připojit zpětné potrubí 14 k horké straně okruhu pro zpětné získávání tepla, to jest za výměník tepla pro odpadní vzduch ve směru proudění kapaliny, kde je teplota topné kapaliny 15 například asi 20 °C. Tím se vracející se voda dálkového vytápění ochladí na asi 30 °C. Tato alternativa je znázorněna na obr. 1 a 2 čerchovanými čarami.
Na obr. 2 je znázorněno druhé provedení zařízení podle vynálezu, u něhož je výměník 4 tepla podle obr. 1 nahrazen dvěma výměníky 16, 17 tepla pro topné okruhy 6 a 7. Každý z topných 20 okruhů 6, 7 má oddělené cirkulační potrubí 18. 19. Výměníky 16. 17 tepla jsou zapojeny v sérii tak, že spojovací potrubí 3 vede vodu z přívodního potrubí 1 dálkového vytápění nejprve do výměníku 16 tepla a potom do výměníku 17 tepla, z něhož voda proudí do zpětného potrubí 2 sítě dálkového vytápění.
U tohoto provedení proudí voda ze sítě dálkového vytápění regulačním ventilem 20 do výměníku 16 tepla topného okruhu 6 pro vytápění budovy, v němž je ochlazována na asi 50 °C, a dále pomocí čerpadla 21 potrubím 22 a regulačním ventilem 23 do výměníku 17 tepla topného okruhu 7 pro ohřev ventilačního vzduchu, v němž je voda z dálkového vytápění dále ochlazována na teplotu v rozsahu asi od 20 do 30 °C a je veden do zpětného potrubí 2 sítě dálkového vytápění.
Výhodou tohoto provedení je, že celý topný okruh 6 může být vodním systémem a pouze kapalina proudící cirkulačním potrubím 12 a sekundárním okruhem výměníku 17 tepla musí být nemrznoucí kapalinou, například ze směsi vody a glykolu. Voda nemá stejné speciální požadavky na komponenty jako směs vody a glykolu, takže zařízení podle obr. 2 je levnější než zařízení 35 podle obr. 1. Oddělené topné okruhy 6, 7 mohou být rovněž regulovány mnohem snadněji než u zařízení podle obr. 1, kde mají topné okruhy 6, 7 společné cirkulační potrubí 5.
Na obr. 3 je znázorněno modifikované provedení, u něhož je každý výměník 16, 17 tepla opatřen zvláštním cirkulačním vodním čerpadlem 24. v důsledku čehož může být použití vody z dálko40 vého vytápění minimalizováno a/nebo zařízení může být snadněji regulováno.
Na obr. 4 je znázorněno třetí provedení podle vynálezu, u něhož je topný okruh 6 pro vytápění budovy rozdělen do dvou podokruhů 6', 6. U tohoto provedení jsou podokruhy 6', 6 zapojeny paralelně a mají společný výměník 16 tepla. Alternativně může být každý podokruh 6', 6 45 opatřen svým odděleným výměníkem tepla, přičemž podokruhy 6', 6 mohou být zapojeny v sérii, což je výhodné zejména tehdy, jestliže jeden z podokruhů 6', 6 vyrábí teplou vodu. Může být rovněž upraveno více než dva podokruhy.
Výměník tepla pro horkou vodovodní vodu může být zapojen v sérii s topným systémem so paralelně s výměníkem 17 tepla topného okruhu 7 pro ohřev ventilačního vzduchu, jestliže existuje současná potřeba vytápění, ventilace a horké vodovodní vody.
Použití horké vodovodní vody je obvykle periodické, přičemž horká vodovodní voda je zapotřebí dokonce i v létě, když budova a její ventilace nevyžadují žádné vytápění. Podle vynálezu může
-4CZ 288102 B6 teplota vracející se vody v topném systému obvykle klesnout dostatečně účinkem ventilace. Proto je všeobecně užitečné vytvořit oddělený okruh pro výrobu horké vodovodní vody, který je připojen přímo k síti dálkového vytápění a může být proveden pro nízkou teplotu vracející se vody.
Ve výše uvedeném popisu konkrétního provedení byla popsána pouze provedení, která neomezují rozsah vynálezu. Funkční schémata na obrázcích byla podle potřeby zjednodušena vynecháním částí a funkcí, které nejsou potřebné pro pochopení základní myšlenky vynálezu. Topný okruh 7 pro ohřev ventilačního vzduchu může být rovněž rozdělen způsobem odpovídajícím rozdělení topného okruhu 6 pro vytápění budovy na obr. 4, přičemž tepelné operace, jako je ohřev vzduchu, zpětné získávání odpadního tepla a zpětné získávání odpadního tepla z odpadního vzduchu, mohou být v případě potřeby uspořádány v různých podokruzích. Voda nebo kapalina v dálkovém vytápění zde představují horkou kapalinu, vyráběnou dokonce i v jiných vhodných zařízeních, jako jsou kotelny v budovách.

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Způsob vytápění místností budovy, zahrnující předávání tepla z kapaliny dálkového vytápění do topné kapaliny topných okruhů (6, 7) pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu, vyznačující se tím, že jedna z uvedených kapalin proudí tak, že předává teplo potřebné pro vytápění budovy a potom teplo potřebné pro ohřev ventilačního vzduchu, pro dosažení nízké teploty vracející se kapaliny v dálkovém vytápění.
  2. 2. Způsob vytápění místností budovy, zahrnující předávání tepla z kapaliny dálkového vytápění do topné kapaliny topných okruhů (6, 7) pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu a předávání tepla z odpadního vzduchu (B) z budovy do přívodního vzduchu (A) prostřednictvím okruhu pro zpětné získávání tepla, vyznačující se tím, že topná kapalina pro ohřev ventilačního vzduchu proudí výměníkem (11) tepla v okruhu pro zpětné získávání tepla pro předání tepla přívodnímu vzduchu (A).
  3. 3. Způsob podle nároku 2, vyznačující se tím, že topná kapalina se odvádí z okruhu pro zpětné získávání tepla před výměníkem tepla pro odpadní vzduch (B) nebo poté, co prošla výměníkem tepla pro odpadní vzduch (B).
  4. 4. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že kapalina je topnou kapalinou topných okruhů (6, 7), která vystupuje z výměníku (4) tepla, prochází topným okruhem (6) pro vytápění budovy a potom topným okruhem (7) pro ohřev ventilačního vzduchu a potom se vrací zpět do výměníku (4) tepla.
  5. 5. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím, že kapalina je vodou z dálkového vytápění, která proudí ze sítě dálkového vytápění výměníkem (16) tepla topného okruhu (6) pro vytápění budovy do výměníku (17) tepla topného okruhu (7) pro ohřev ventilačního vzduchu a odtud zpět do sítě dálkového vytápění.
  6. 6. Zařízení k provádění způsobu podle nároku 1, obsahující alespoň jeden výměník (4, 16, 17) tepla pro předávání tepla z kapaliny dálkového vytápění do topné kapaliny proudící topnými okruhy (6, 7) pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu, vyznačující se tím, že pro dosažení nízké teploty vracející se kapaliny dálkového vytápění jsou topné okruhy (6, 7) pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu zapojeny v sérii.
    -5CZ 288102 B6
  7. 7. Zařízení k provádění způsobu podle nároků 1 a 2, obsahující okruh pro zpětné získávání tepla pro předávání tepla z odpadního vzduchu (B) z budovy do přívodního vzduchu (A), vyznačující se tím, žekvýměníku (11) tepla pro přívodní vzduch (A) okruhu pro zpětné získávání tepla je připojeno společné cirkulační potrubí (5) topné kapaliny, přičemž výstup topné kapaliny z okruhu pro zpětné získávání teplaje proveden před výměníkem tepla pro odpadní vzduch (B) nebo za ním.
  8. 8. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že topné okruhy (6, 7) pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu mají společné topné cirkulační potrubí (5), v němž je před topným okruhem (6) pro vytápění budovy uspořádán výměník (4) tepla.
  9. 9. Zařízení podle nároku 6, vyznačující se tím, že topné okruhy (6, 7) pro vytápění budovy a ohřev ventilačního vzduchu jsou opatřeny vždy odděleným výměníkem (16,
    17) tepla pro ohřev topné kapaliny v okruzích (6, 7), přičemž výměník (16) tepla topného okruhu (6) pro vytápění budovy a výměník (17) tepla topného okruhu (7) pro ohřev ventilačního vzduchu jsou uspořádány v sérii.
  10. 10. Zařízení podle nároku 9, vyznačující se tím, že paralelně svýměníkem (17) tepla topného okruhu (7) pro ohřev ventilačního vzduchu je zapojen výměník tepla topného okruhu pro ohřev horké vodovodní vody.
CZ19942118A 1992-03-10 1993-03-10 Způsob vytápění místností budovy a zařízení k provádění tohoto způsobu CZ288102B6 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI921034A FI94173C (fi) 1992-03-10 1992-03-10 Menetelmä ja laitteisto rakennuksen huonetilojen lämmittämiseksi

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ211894A3 CZ211894A3 (en) 1995-06-14
CZ288102B6 true CZ288102B6 (cs) 2001-04-11

Family

ID=8534893

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19942118A CZ288102B6 (cs) 1992-03-10 1993-03-10 Způsob vytápění místností budovy a zařízení k provádění tohoto způsobu

Country Status (21)

Country Link
US (1) US5573183A (cs)
EP (1) EP0629275B1 (cs)
JP (1) JPH07507132A (cs)
KR (1) KR100255702B1 (cs)
AT (1) ATE144317T1 (cs)
AU (1) AU3633993A (cs)
BG (1) BG61460B1 (cs)
CA (1) CA2131443A1 (cs)
CZ (1) CZ288102B6 (cs)
DE (1) DE69305503T2 (cs)
DK (1) DK0629275T3 (cs)
EE (1) EE03008B1 (cs)
ES (1) ES2092815T3 (cs)
FI (1) FI94173C (cs)
GR (1) GR3021415T3 (cs)
NO (1) NO302437B1 (cs)
PL (1) PL172318B1 (cs)
RU (1) RU2104447C1 (cs)
SK (1) SK107594A3 (cs)
UA (1) UA25830C2 (cs)
WO (1) WO1993018350A1 (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP2585757B2 (ja) * 1988-11-02 1997-02-26 株式会社日立製作所 情報信号の記録再生方法及び記録再生装置
FI95505C (fi) * 1992-12-08 1996-02-12 Flaekt Oy Menetelmä ja sovitelma huonetilojen ilmastointia ja lämmitystä varten
FI98856C (fi) * 1994-01-24 1997-08-25 Abb Installaatiot Oy Termisen energian jakelujärjestelmä
AT401576B (de) * 1994-10-10 1996-10-25 Sonnek Rudolf Ing Verfahren zur nutzung von nachwärme in fernwärmeversorgungsanlagen
AT406523B (de) * 1995-01-25 2000-06-26 Sonnek Rudolf Ing Verfahren zur nutzung von nachwärme in fernwärmeversorgungsanlagen
US5992507A (en) * 1998-03-20 1999-11-30 Phillips Petroleum Company Geothermal community loop field
US6557774B1 (en) 1999-10-12 2003-05-06 Gregory A. Krueger Non-pressurized space heating system and apparatus
SE531005C2 (sv) * 2007-03-08 2008-11-18 Envac Ab Metod och system för energiåtervinning vid vakuumdrivna avfallsinsamlingssystem
KR100901441B1 (ko) 2008-11-13 2009-06-05 한국건설기술연구원 냉난방 환기 복합 시스템
US20110185730A1 (en) * 2010-02-03 2011-08-04 Gebaeude Service GmbH Three-conductor and four-conductor system for saving energy in connection with district heat
EP2436829A1 (en) * 2010-09-29 2012-04-04 Tommy Eklund Method and device for drying laundry using district heating
KR101040693B1 (ko) * 2011-03-10 2011-06-10 윤석구 에너지 절약형 중앙집중식 난방 및 급탕 시스템
GB201305079D0 (en) * 2013-03-19 2013-05-01 Benson Mark E Building heating installation
DE102013005035B4 (de) * 2013-03-25 2017-02-23 Ratiotherm Heizung + Solartechnik Gmbh & Co. Kg Verfahren und Vorrichtung zur Einkopplung von Wärme aus einem Nahwärmenetz
RU2629169C1 (ru) * 2016-05-30 2017-08-24 Федеральное государственное бюджетное образовательное учреждение высшего образования "Липецкий государственный технический университет" (ЛГТУ) Абонентский ввод системы теплоснабжения
CA3016471A1 (en) 2017-09-06 2019-03-06 Lee W. Froemke Air temperature control using potable water

Family Cites Families (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
SE157036C1 (cs) *
DE312879C (cs) *
GB749574A (en) * 1951-02-06 1956-05-30 Svenska Maskinverken Ab Improvements in or relating to heating and hot water supply systems
GB789723A (en) * 1954-04-21 1958-01-29 Dunlop Rubber Co Improvements in or relating to tools for removing tyres from wheels
SE372620B (cs) * 1972-03-17 1974-12-23 Atomenergi Ab
SE415796B (sv) * 1979-02-27 1980-10-27 Ctc Ab Anordning for varmvattenberedning
US4232657A (en) * 1979-04-19 1980-11-11 Killorin Francis H System for use with solar collector
NL8403622A (nl) * 1984-11-28 1986-06-16 Fasto Bv Regelinrichting voor een een warmwatervoorziening bevattende centrale verwarmingsinstallatie.
DE4100674A1 (de) * 1991-01-11 1992-08-13 Viessmann Werke Kg Heizungs- und lueftungsanlage
US5226594A (en) * 1992-03-30 1993-07-13 Consolidated Natural Gas Service Company, Inc. Hot water storage tank heat exchanger system
US5347825A (en) * 1993-07-02 1994-09-20 Krist Gene D Hydronic interface system, method and apparatus

Also Published As

Publication number Publication date
JPH07507132A (ja) 1995-08-03
ATE144317T1 (de) 1996-11-15
FI94173C (fi) 1998-04-15
EP0629275B1 (en) 1996-10-16
BG99030A (bg) 1996-09-30
BG61460B1 (en) 1997-08-29
ES2092815T3 (es) 1996-12-01
KR950700519A (ko) 1995-01-16
GR3021415T3 (en) 1997-01-31
FI921034A (fi) 1993-09-11
EE03008B1 (et) 1997-06-16
DK0629275T3 (da) 1997-04-01
FI921034A0 (fi) 1992-03-10
FI94173B (fi) 1995-04-13
SK107594A3 (en) 1995-06-07
NO943352D0 (no) 1994-09-09
NO943352L (no) 1994-11-09
WO1993018350A1 (en) 1993-09-16
EP0629275A1 (en) 1994-12-21
DE69305503D1 (de) 1996-11-21
US5573183A (en) 1996-11-12
CZ211894A3 (en) 1995-06-14
PL172318B1 (en) 1997-09-30
RU2104447C1 (ru) 1998-02-10
AU3633993A (en) 1993-10-05
KR100255702B1 (ko) 2000-08-01
CA2131443A1 (en) 1993-09-16
DE69305503T2 (de) 1997-03-27
NO302437B1 (no) 1998-03-02
UA25830C2 (uk) 1999-02-26
RU94041705A (ru) 1996-07-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ288102B6 (cs) Způsob vytápění místností budovy a zařízení k provádění tohoto způsobu
EP3482137B1 (en) Combined heating and cooling system
RU2100709C1 (ru) Установка кондиционирования воздуха для обитаемых помещений
SK8779Y1 (sk) Združený systém ohrevu úžitkovej vody a vykurovacieho média na domové vykurovanie
PL178579B1 (pl) Układ przesyłania energii ogrzewania i/lub chłodzenia z sieci rozdzielczych energii ogrzewania lub chłodzenia do sieci ogrzewania lub chłodzenia budynków
US9835385B2 (en) Three-conductor and four-conductor system for saving energy in connection with district heat
SK8540Y1 (sk) Spôsob a systém chladenia pri výrobe tepla spaľovaním
JP2004012264A (ja) 原子力発電所の所内蒸気系凝縮水回収設備
Küçüka The thermal effects of some control logics used in GDHS
RU2121114C1 (ru) Система отопления помещений
SU1317239A1 (ru) Тепловой пункт
RU2076281C1 (ru) Система централизованного теплоснабжения
SU1740891A2 (ru) Абонентский ввод
FI114566B (fi) Menetelmä huonetilojen lämmittämiseksi ja jäähdyttämiseksi nestekiertoisesti sekä menetelmässä käytettävä laitteisto
SK9414Y1 (sk) Združený systém na ohrev úžitkovej vody a vykurovacieho média na domové vykurovanie a/alebo na chladenie vykurovacieho média na domové chladenie
CZ90U1 (cs) Zařízení k vytápění objektů a ohřevu užitkové vody
SU1153200A1 (ru) Система теплоснабжени вентил ционных установок
RU2023959C1 (ru) Тепловой пункт системы теплоснабжения
CN117515636A (zh) 一种供暖垂直热力调节系统
SU1495582A1 (ru) Абонентский ввод
CZ281515B6 (cs) Zapojení pro předávání tepelné energie nebo energie chladu
HU190115B (en) Method for controlling one by one the radiators of single-pipe heating eqipments according to room temperature
CZ235794A3 (cs) Zařízení k vytápění objektů a ohřevu užitkové vody
CZ288097B6 (cs) Zapojení pro vytápění zejména obytných budov a pro přípravu teplé užitkové vody

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19930310