PL172309B1 - Rece dla lalki PL PL PL PL PL - Google Patents

Rece dla lalki PL PL PL PL PL

Info

Publication number
PL172309B1
PL172309B1 PL94309951A PL30995194A PL172309B1 PL 172309 B1 PL172309 B1 PL 172309B1 PL 94309951 A PL94309951 A PL 94309951A PL 30995194 A PL30995194 A PL 30995194A PL 172309 B1 PL172309 B1 PL 172309B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
hands
axis
rotation
hand
doll
Prior art date
Application number
PL94309951A
Other languages
English (en)
Other versions
PL309951A1 (en
Inventor
Frank Ruzskai
Bent Landling
Synnove Vatakar
Original Assignee
Lego As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lego As filed Critical Lego As
Publication of PL309951A1 publication Critical patent/PL309951A1/xx
Publication of PL172309B1 publication Critical patent/PL172309B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A63SPORTS; GAMES; AMUSEMENTS
    • A63HTOYS, e.g. TOPS, DOLLS, HOOPS OR BUILDING BLOCKS
    • A63H3/00Dolls
    • A63H3/36Details; Accessories
    • A63H3/48Mounting of parts within dolls, e.g. automatic eyes or parts for animation

Landscapes

  • Toys (AREA)
  • Adornments (AREA)
  • Magnetic Treatment Devices (AREA)
  • Power Steering Mechanism (AREA)
  • Carriages For Children, Sleds, And Other Hand-Operated Vehicles (AREA)
  • Motorcycle And Bicycle Frame (AREA)
  • Magnetic Bearings And Hydrostatic Bearings (AREA)
  • Slot Machines And Peripheral Devices (AREA)
  • Electric Clocks (AREA)
  • Fats And Perfumes (AREA)

Abstract

1. Rece dla lalki posiadajacej korpus i dwoje ramion po przeciwnych bokach korpusu i posiadajacej dwie rece, które sa obrotowo za- montowane ze wspólna osia obrotu w odpowied- nich ramionach, przy czym kazda reka (31, 32) wystaje z korpusu w kierunku osi obrotu i okresla odpowiednie zewnetrzne punkty, a ponadto wy- staje asymetrycznie poprzecznie do osi obrotu, przy czym lalka ma wysokosc poprzecznie do osi obrotu wieksza niz odleglosc miedzy zewnetrz- nymi punktami rak, zmierzona w kierunku osi obrotu, znamienne tym, ze rece (31, 32) sa obrotowo sprzezone jedna z druga tak, ze maja okreslony zakres obracania sie wzgledem siebie. F IG 3 PL PL PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy rąk dla lalki, posiadającej korpus i dwoje ramion po przeciwnych stronach korpusu i posiadającej dwoje rąk, które są obrotowo zamontowane na wspólnej osi obrotu w ramionach, przy czym każda ręka wystaje z korpusu w kierunku osi obrotu i określa odpowiednie zewnętrzne punkty, a ponadto wystaje asymetrycznie, poprzecznie do osi obrotu, przy czym lalka ma wysokość w kierunku prostopadłym do osi obrotu większą niż odległość między zewnętrznymi punktami rąk, zmierzoną w kierunku osi obrotu.
Takie zabawki są znane i są używane w szczególności przez młodsze dzieci. Pożądane jest przez producentów, jak również przez użytkowników, aby ta sama seria zabawek zawierała zabawki różniące się rozmiarami, symulujące dorosłych i dzieci odpowiednio. Często są one wykonywane również w małych rozmiarach, żeby nawet bardzo małe dzieci mogły się nimi bawić.
Ze względów bezpieczeństwa, pewne normy państwowe ustalają dolną granicę wymiarów wszystkich zabawek, które są przeznaczone do używania przez małe dzieci, np. poniżej 3 lat. Takie normy mówią np., że zabawki - włącznie, z omawianymi tutaj - nie mogą przejść przez okrągły, cylindryczny otwór o danej średnicy i długości. Celem tego ustalenia jest zapewnienie, że dzieci nie będą mogły połknąć zabawki.
Oczywiście, takie uregulowania mogą być rozumiane, jako narzucające odpowiednio duże rozmiary dla zabawek. Takie rozwiązanie jest jednak niepożądane, gdyż musi być możliwe wytwarzanie małych figurek, które symulują dzieci i które wymiarami dopasowane są do większych figurek, symulujących dorosłych, przy zachowaniu odpowiednich różnic w rozmiarach tak, aby użytkownicy nie mieli wątpliwości, że figurki przedstawiają dzieci i dorosłych, odpowiednio.
Krytycznym rozmiarem dla testu bezpieczeństwa zabawki jest wymiar poprzeczny, gdyż jest on często mniejszy, niż wysokość figurek. Można pozwolić, aby ręce wystawały dostatecznie od korpusu, aby figurki spełniały ustalenia bezpieczeństwa. Jednakże pożądane jest również, aby dłonie na rękach figurek mogły być ustawiane w odpowiedniej odległości od siebie tak, aby zarówno duże jak i małe figurki mogły pasować do już określonego i ustalonego programu zabawek, w których np., odległość chwytania rąk jest taka sama dla dużych i małych figurek w tej samej serii.
172 309
Na zabawkach opisywanego tutaj typu, ręce mogą wykonywać ruch obrotowy w stawach ramieniowych, zaś dla realistycznego działania, a zatem i większej wartości zabawy dzieci, pożądane jest, aby ręce mogły obracać się niezależnie od siebie. Jak będzie widać na fig. 1, małe figurki, które zwykłe mają odpowiednie proporcje, ale których ręce mogą obraca się swobodnie w stosunku do siebie, mogą przejść przez otwór w przedstawionym przyrządzie testowym, gdy ręce są ustawione w pokazanej pozycji, w której jedna ręka jest skierowana do góry, zaś druga - w dół. Problem ten może być rozwiązany przez zamontowanie rąk na stałe i wzajemnie równolegle na wspólnym, sztywnym trzonie tak, że obie ręce zawsze wskazują w tę samą stronę. Pokazano to na fig. 2. Takie zabawki o sztywno połączonych rękach nie mają dostatecznie realistycznych ruchów - a zatem nie mają dostatecznej wartości dla użytkowników.
Inaczej mówiąc, pożądane jest opracowanie lalek omawianego typu, w których ręce mogą się w pewnym stopniu poruszać względem siebie i które spełniają wszystkie państwowe i międzynarodowe normy bezpieczeństwa. Celem wynalazku jest opracowanie takiej właśnie lalki.
Cel osiągnięto poprzez konstrukcję rąk dla lalki, w której ręce są obrotowo połączone ze sobą tak, że mogą obracać się względem siebie w określonym i ograniczonym zakresie.
Ręce lalki mogą realistycznie poruszać się w stawach ramieniowych, co daje pożądaną, wysoką wartość zabawową dla dzieci. Ograniczony zakres wzajemnego obracania się zapewnia, że ręce nie mogą być ustawione tak, jak pokazano na fig. 1, a zatem lalka spełnia odpowiednie normy bezpieczeństwa.
Określony i ograniczony zakres obracania rąk względem siebie może być korzystnie osiągnięty dzięki temu, że każda ręka ma części zazębiające, które na kierunku osi obrotu sięgają do wewnątrz, ponad odpowiednimi częściami zazębiającymi na drugiej ręce i mogą obrotowo zazębić się z nimi tak, że obrotowe zazębienie ma określony luz kątowy.
Korzystne wykonanie wynalazku będzie opisane w pełni poniżej z odniesieniem do rysunków, z których: figury 1 i 2 pokazują wspomniane powyżej niepożądane konstrukcje, fig. 3 jest rzutem perspektywicznym korzystnego wykonania pary rąk dla lalki według wynalazku, figury 4 i 5 są pionowymi przekrojami poprzecznymi w płaszczyźnie przechodzącej przez środek rąk z fig. 3, tj. wzdłuż linii A-A, zaś figury 6 i 7 pokazują pionowe przekroje poprzeczne podobnie jak na figurach 4 i 5, ale w alternatywnym wykonaniu.
Figura 3 pokazuje parę identycznych rąk 31, 32 dla typu lelek, pokazanego na figurach 1 i 2, ale w których konstrukcja rąk jest inna. Ręce 31, 32 są identyczne i są ustawione naprzeciw siebie tak, że dłonie 33, 34 odpowiednich rąk wystają osiowo oraz asymetrycznie w kierunku radialnych, co oznacza, że są w pokazanym przypadku skierowane w dół. Ręce mają pierścieniowy rowek 35 i są umieszczone w uchwycie, posiadającym na przeciwnych krańcach obejmy widełkowe 37, które wnikają w rowki 35 rąk. Ręce mogą zatem obracać się w obejmach 37, które nie pozwalają na osiowy ruch rąk w stosunku do uchwytu 36. W uchwycie 36, każda z rąk ma cylindryczną część 38, która od zewnątrz zakończona jest rowkiem 35, zaś od wewnątrz posiada występy w formie cylindrycznych sektorów 39, które sięgają ponad płaszczyznę symetrii lalki i przekrywają się z odpowiednimi występami drugiej' ręki.
Figury 4 i 5 pokazują przekroje poprzeczne wzdłuż pionowej płaszczyzny z fig. 3. Na fig. 4 pokazane, jak sektory 39, 39 cylindra są ustawione względem siebie, kiedy ręce 31, 32 na fig. 3 przyjmują pozycje równolegle, np. z dłońmi 33, 34 skierowanymi ku górze. Jak wspomniano, każda ręka może obracać się w obejmach i na fig. 5 cylindryczny sektor jednej ręki został obrócony w stosunku do sektora drugiej ręki tak, że dwie płaszczyzny, rozciągające się wzdłuż promieni i osi stykają się ze sobą. Dalszy obrót danej ręki powoduje, że drugie ramię wykonuje analogiczny obrót w wyniku przekazu momentu obrotowego między stykającymi się powierzchniami. Jak się okaże, obie ręce mają ograniczony zakres wzajemnego obracania się, określony przez wielkość kąta v między rozciągającymi się wzdłuż osi i promieni płaszczyznami odpowiednich sektorów cylindrycznych 39, które nie kontaktują się ze sobą.
172 309
Każda z rąk może zatem obracać się swobodnie w kącie v względem drugiej ręki, ale ręce nie mogą być ustawione np. w niepożądanej pozycji względem siebie, pokazanej na fig. 1. Jest widoczne, że zależnie od innych wymiarów lalki, pewne odchylenia od pozycji rąk, pokazane na fig. 2, są dozwolone, i lalka dalej będzie spełniała wymagania testu danego typrn
Figury 6 i 7, podobne do figur 4 i 5, pokazują pionowe przekroje poprzeczne przez płaszczyzny symetrii alternatywnego wykonania. Tutaj każda z rąk ma dwie cylindryczne sekcje 40a, 40b i 41a, 41b odpowiednio tak, że para cylindrycznych sektorów każdej ręki jest ustawiona wzdłuż średnicy, naprzeciw siebie, po obu stronach osi obrotu. Fig. 7 pokazuje, jak para cylindrycznych sektorów 41a, 41b jest obracana w stosunku do pozycji na fig. 6 tak, że sektory te stykają się z parą cylindrycznych sektorów 40a, 40b na dwu rozciągających się wzdłuż osi i promienia płaszczyzn, ustawionych wzdłuż średnicy jedna naprzeciw drugiej. W stosunku do wykonania z figur 3-5, uzyskiwany jest zrównoważony przekaz siły w formie czystego momentu obrotowego wokół wspólnej osi obrotu.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Ręce dla lalki posiadającej korpus i dwoje ramion po przeciwnych bokach korpusu i posiadającej dwie ręce, które są obrotowo zamontowane ze wspólną osią obrotu w odpowiednich ramionach, przy czym każda ręka (31, 32) wystaje z korpusu w kierunku osi obrotu i określa odpowiednie zewnętrzne punkty, a ponadto wystaje asymetrycznie poprzecznie do osi obrotu, przy czym lalka ma wysokość poprzecznie do osi obrotu większą niż odległość między zewnętrznymi punktami rąk, zmierzoną w kierunku osi obrotu, znamienne tym, że ręce (31, 32) są obrotowo sprzężone jedna z drugą tak, że mają określony zakres obracania się względem siebie.
  2. 2. Ręce według zastrz. 1, znamienne tym, że każda ręka (31, 32) posiada części zazębiające (39, 40a, 40b, 41a, 41b), które w kierunku osi obrotu sięgają nad i są przystosowane do obrotowego zazębienia się z odpowiednimi częściami zazębiającymi drugiej ręki tak, że obrotowe zazębienie ma określony luz kątowy (v).
  3. 3. Ręce według zastrz. 2, znamienne tym, że części zazębiające (39,40a, 40b, 41a, 41b) są sektorami cylindra z osią obrotu pokrywającą się z osią cylindra.
PL94309951A 1993-01-27 1994-01-26 Rece dla lalki PL PL PL PL PL PL172309B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK009593A DK170915B1 (da) 1993-01-27 1993-01-27 Legetøjsfigur
PCT/DK1994/000043 WO1994016788A1 (en) 1993-01-27 1994-01-26 Arms for a toy figure

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL309951A1 PL309951A1 (en) 1995-11-13
PL172309B1 true PL172309B1 (pl) 1997-09-30

Family

ID=8089682

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL94309951A PL172309B1 (pl) 1993-01-27 1994-01-26 Rece dla lalki PL PL PL PL PL

Country Status (26)

Country Link
US (1) US5580295A (pl)
EP (1) EP0682549B1 (pl)
JP (1) JP3280381B2 (pl)
KR (1) KR100303957B1 (pl)
CN (1) CN1047737C (pl)
AT (1) ATE151305T1 (pl)
AU (1) AU666069B2 (pl)
BG (1) BG61936B1 (pl)
BR (1) BR9406314A (pl)
CA (1) CA2154075A1 (pl)
CZ (1) CZ194495A3 (pl)
DE (1) DE69402535T2 (pl)
DK (2) DK170915B1 (pl)
ES (1) ES2100692T3 (pl)
FI (1) FI953582A (pl)
GR (1) GR3024036T3 (pl)
HK (1) HK1005429A1 (pl)
HU (1) HU218363B (pl)
LV (1) LV10931B (pl)
NO (1) NO952958L (pl)
NZ (1) NZ259852A (pl)
PL (1) PL172309B1 (pl)
RO (1) RO114948B1 (pl)
RU (1) RU2115454C1 (pl)
SG (1) SG52386A1 (pl)
WO (1) WO1994016788A1 (pl)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP0239941B1 (en) * 1986-04-01 1990-08-22 Choi, Moo Woong A collapsible frame structure for a portable camp room
US5836803A (en) * 1997-06-24 1998-11-17 Namkung Promotions Inc. Figurine with movable limb
US6129605A (en) * 1997-09-24 2000-10-10 Parvia Corporation Modular base units for a toy building set
US5947787A (en) * 1997-09-24 1999-09-07 Parvia Corporation Modular lattice substructure for a toy building set
US5924905A (en) * 1997-09-24 1999-07-20 Parvia Corporation Modular terrain for a toy building set
US5951356A (en) * 1997-10-27 1999-09-14 Parvia Corporation Modular lattice substructure for a toy building set having columns and foundations
US5993283A (en) * 1997-09-30 1999-11-30 Parvia Corporation Modular buildings for a toy building set
US6007401A (en) * 1997-10-03 1999-12-28 Parvia Corporation Optoelectric remote control apparatus for guiding toy vehicles
US6102770A (en) * 1997-10-03 2000-08-15 Parvia Corporation Toy vehicular electromechanical guidance apparatus
US5865661A (en) * 1997-10-03 1999-02-02 Parvia Corporation Toy vehicular drive apparatus
US6012957A (en) * 1997-10-27 2000-01-11 Parvia Corporation Single beam optoelectric remote control apparatus for control of toys
US6692332B2 (en) 2002-02-25 2004-02-17 Stikfas Pte. Ltd. Toy figure having plurality of body parts joined by ball and socket joints
US6929527B1 (en) * 2004-03-11 2005-08-16 Lotus Onda Industrial Co. Ltd. Doll and infrastructure therein
US7641052B2 (en) 2004-11-01 2010-01-05 Mattel, Inc. Display packaging for an animated toy
US20100158878A1 (en) 2008-12-23 2010-06-24 Alexandra Capela Target populations of oligodendrocyte precursor cells and methods of making and using same
US9022832B1 (en) 2010-10-05 2015-05-05 Thomas Keath Skripps Toy sports-player figure
US9919230B2 (en) * 2011-12-06 2018-03-20 Mattel, Inc. Frictional joint for a toy figure
US9914068B2 (en) 2013-09-13 2018-03-13 Mattel, Inc. Toy structure kit with a connector and accessories
US9636595B2 (en) 2015-09-25 2017-05-02 Mattel, Inc. Toy figures with expandable articulating joints

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE194807C (pl) *
CA739163A (en) * 1966-07-26 F. Speers Samuel Toy figure having movable joints
US973485A (en) * 1910-04-18 1910-10-25 Charles James Dorsey Toy figure.
FR634825A (fr) * 1927-05-21 1928-02-27 Dispositif d'emmanchement pour membre de mannequins
US2925944A (en) * 1956-04-18 1960-02-23 Inserillo Rosario Mechanically animated manikin
US3477171A (en) * 1966-11-15 1969-11-11 Topper Corp Toy having shaft-mounted rotatable and pivotable appendage
DE2506786C3 (de) * 1975-02-18 1978-09-14 Big-Spielwarenfabrik Dipl.-Ing. Ernst A. Bettag, 8510 Fuerth Zusammensetzbare Spielfigur
DK157062C (da) * 1985-12-04 1990-03-26 Lego As Legetoejsfigur med bevaegelige kropsdele
US5380233A (en) * 1993-06-15 1995-01-10 Numoto; Kiyomi Articulated limb toy figure

Also Published As

Publication number Publication date
KR100303957B1 (ko) 2001-11-30
DK9593D0 (da) 1993-01-27
CZ194495A3 (en) 1996-01-17
JPH08505789A (ja) 1996-06-25
HU9502252D0 (en) 1995-09-28
FI953582A0 (fi) 1995-07-26
DK170915B1 (da) 1996-03-11
AU5880994A (en) 1994-08-15
NO952958D0 (no) 1995-07-26
DK9593A (da) 1994-07-28
HK1005429A1 (en) 1999-01-08
LV10931B (en) 1996-04-20
AU666069B2 (en) 1996-01-25
JP3280381B2 (ja) 2002-05-13
GR3024036T3 (en) 1997-10-31
PL309951A1 (en) 1995-11-13
CA2154075A1 (en) 1994-08-04
EP0682549A1 (en) 1995-11-22
HU218363B (hu) 2000-08-28
DE69402535T2 (de) 1997-10-02
RO114948B1 (ro) 1999-09-30
RU2115454C1 (ru) 1998-07-20
BG99862A (bg) 1996-03-29
WO1994016788A1 (en) 1994-08-04
US5580295A (en) 1996-12-03
CN1116829A (zh) 1996-02-14
SG52386A1 (en) 1998-09-28
ES2100692T3 (es) 1997-06-16
DK0682549T3 (pl) 1997-05-05
HUT72251A (en) 1996-04-29
BG61936B1 (bg) 1998-10-30
BR9406314A (pt) 1996-01-16
FI953582A (fi) 1995-07-26
ATE151305T1 (de) 1997-04-15
DE69402535D1 (de) 1997-05-15
EP0682549B1 (en) 1997-04-09
NO952958L (no) 1995-07-26
NZ259852A (en) 1996-07-26
CN1047737C (zh) 1999-12-29
LV10931A (lv) 1995-12-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL172309B1 (pl) Rece dla lalki PL PL PL PL PL
EP1015083A1 (en) A toy building set comprising a tubular, elongated, flexible toy building element, and such toy building element
EP0661087A2 (en) Construction toy
AU2021403830A1 (en) Transformational toy
GB2211100A (en) Hand-held game instrument
US4655725A (en) Animated figure toy
GB1572437A (en) Prosthetic joint
US6536764B1 (en) Puzzle having movable pieces and connecting linkages
CS277266B6 (en) Three-dimensioned jig-saw puzzle
US4767120A (en) Mechanical puzzle
CN207055953U (zh) 一种可变形玩具车
CN215691328U (zh) 折叠箱
JP7277537B2 (ja) 人形玩具の手首関節構造及び人形玩具
CN112999672B (zh) 益智玩具
TWI847950B (zh) 義肢系統及其義肢裝置
JPH0336393Y2 (pl)
JP2005034399A (ja) 人形玩具の肘部又は膝部の関節構造
JPH0324221Y2 (pl)
JPH0534719Y2 (pl)
JPH0341747Y2 (pl)
JPH0515664A (ja) 遊 具
Engel Circle Puzzler's Manual
JPH0727427B2 (ja) ジンバル装置
PL171815B1 (pl) Gra logiczna dwuwymiarowa
WO2004089495A1 (en) Accessory for magnetic construction games