PL172113B1 - © OPIS PATENTOWY ©PL ©172113 ©B1 Numer zgłoszenia 300720 ©) Data zgłoszenia 15.10.1993 IntCl" B01D 39/16 A62B 23/00 Sposób wytwarzania rurowych włókninowych struktur filtracyjnych - Google Patents

© OPIS PATENTOWY ©PL ©172113 ©B1 Numer zgłoszenia 300720 ©) Data zgłoszenia 15.10.1993 IntCl" B01D 39/16 A62B 23/00 Sposób wytwarzania rurowych włókninowych struktur filtracyjnych

Info

Publication number
PL172113B1
PL172113B1 PL30072093A PL30072093A PL172113B1 PL 172113 B1 PL172113 B1 PL 172113B1 PL 30072093 A PL30072093 A PL 30072093A PL 30072093 A PL30072093 A PL 30072093A PL 172113 B1 PL172113 B1 PL 172113B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
fibers
head
filter
core
counter electrode
Prior art date
Application number
PL30072093A
Other languages
English (en)
Other versions
PL300720A1 (en
Inventor
Leon Gradon
Slawomir Mazurkiewicz
Lucjan Lang
Jacek Bodasinski
Tomasz Ciach
Albert Podgorski
Piotr Grzybowski
Original Assignee
Politechnika Warszawska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Warszawska filed Critical Politechnika Warszawska
Priority to PL30072093A priority Critical patent/PL172113B1/pl
Publication of PL300720A1 publication Critical patent/PL300720A1/xx
Publication of PL172113B1 publication Critical patent/PL172113B1/pl

Links

Landscapes

  • Filtering Materials (AREA)
  • Nonwoven Fabrics (AREA)

Abstract

1 Sposób wytwarzania rurowych włókninowych struktur filtracyjnych z tworzywa sztucznego, za pomocą głowicy generującej, które to włókna odbiera się na rdzeniu podczas ruchu posuwisto-zwrotnego rdzenia względem głowicy, znamienny tym, ze tworzywo termoplastyczne w fazie ciekłej ładuje się za pomocą pola elektrycznego w izolowanej elektrycznie głowicy (1) bądź wykonanej z materiału stanowiącego izolator elektryczny, a wytworzone włókna z głowicy (1) pod wpływem ciśniema ciekłego tworzywa sztucznego, spolaryzowane elektrycznie wyciąga się 1 rozciąga poprzez oddziaływanie elektrostatyczne włókien i przeciwnie usytuowanej elektrody (7) przy różnicy potencjałów me mniejszej niz 1 kV.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania rurowych włókninowych struktur filtracyjnych, przeznaczonych do mechanicznego usuwania niepożądanych zanieczyszczeń z cieczy.
Dobrane parametry przestrzenne filtra zapewniająjego odpowiednią skuteczność filtracyjną oraz pyłochłonność. Zależnie od stężenia zanieczyszczeń oraz rozkładu wielkości cząstek fazy stałej obecnych w cieczy, filtr rurowy powinien mieć odpowiednią porowatość oraz średnicę włókien tworzących porowatą strukturę. Dla usuwania cząstek o polidyspersyjnym rozkładzie średnic cząstek zawiesiny, parametry robocze filtra są utrzymywane przez stosowanie struktur wielowarstwowych o zmiennej porowatości.
Znany sposób wytwarzania rurowych włókninowych struktur filtracyjnych polega na nawijaniu na perforowany rdzeń metalowy przędzy bawełnianej. Filtr taki posiada silnie niejednorodną strukturę, a ponadto bawełna jest higroskopijną i przy dłuższej eksploatacji ulega rozkładowi.
Znany inny sposób wytwarzania filtrów rurowych z opisu patentowego Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn. nr 4 594 202, polega na tym, że włókna polimerowe wytłoczone z formy rozwłókniającej odbiera się na walec formujący, gdzie są schładzane i dalej schłodzone włókna odbiera się na powiązane z walcem wrzeciono, na którym poprzez dodatkowe zgniatanie formuje się włókninową strukturę filtracyjną o odpowiedniej porowatości.
Znany z polskiego opisu patentowego nr 167 283 inny sposób wytwarzania filtrów rurowych polega na tym, że strukturę porowatą z wókien syntetycznych formuje się przez spajanie włókien polipropylenowych za pomocą mostków spajających w procesie termicznego formowania filtra w temperaturze od 120°C do 350°C w odległości od 50 mm do 300 mm od głowicy wytwarzającej włókna. W procesie wytwarzania filtra utrzymuje się stałe wielkości
172 113 włókien w przekroju poprzecznym filtra i porowatości powyżej 50%, zaś powierzchnię włókien w procesie termicznego wytwarzania filtra modyfikuje się przez przepuszczanie przez pole elektryczne w wyładowaniu 'koronowym oraz wprowadza się sorbent, tworząc strefy sorbcji aktywne chemicznie lub biologicznie.
Sposób według wynalazku polega na tym, ze tworzywo termoplastyczne w fazie ciekłej ładuje się za pomocą pola elektrycznego w izolowanej elektrycznie głowicy, bądź wykonanej z materiału stanowiącego izolator elektryczny, a wytworzone włókna z głowicy pod wpływem ciśnienia ciekłego tworzywa sztucznego spolaryzowane elektrycznie wyciąga się i rozciąga poprzez oddziaływanie elektrostatyczne włókien i przeciwnie usytuowanej elektrody przy różnicy potencjałów nie mniejszej niż 1 kV.
Korzystne jest, jeśii wyciąganie elektrostatyczne wspomaga się poprzez strugi gorącego powietrza, które prowadzi się za pomocą kierownic u wylotu dyszy, oraz jeśli w procesie wytwarzania włókien zmienia się w sposób ciągły lub skokowy różnicę potencjałów pomiędzy elektrodami i przeciwelektrodą, a ponadto jeśli w procesie wytwarzania włókien wytwarza się mikropęknięcia powierzchniowe ułatwiające łączenie się włókien w warstwie filtracyjnej, tworząc sztywną strukturę filtracyjną. Dogodne jest również jeśli w procesie wytwarzania włókien na przeciwelektrodę nakłada się rdzeń z porowatego materiału lub perforowany, stanowiący nośnik struktury filtracyjnej, na który nakłada się włókninową strukturę filtracyjną.
Sposób zgodnie z wynalazkiem pozwala uzyskać włókna o wysokiej gęstości liniowej ładunku i dużej skuteczności filtracji Ponadto w procesie wytwarzania włókien uzyskano włókna o równomiernych wymiar ach oraz polepszono bezpieczeństwo pracy, jak również dzięki skokowej zmiany różnicy potencjałów elektrycznych otrzymano płynną lub skokową zmianę porowatości warstwy filtracyjnej.
Przykład stosowania sposobu jest bliżej objaśniony w oparciu o rysunek przedstawiający urządzenie do wytwarzania włókien w ujęciu schematycznym. Urządzenie do wytwarzania struktur filtracyjnych, zawiera głowicę 1 wykonaną z materiału ceramicznego, wewnątrz której w komorze 2 umieszczona jest pierwsza elektroda 3 oraz druga elektroda 4 tzw pomocnicza. Głowica 1 zakończona jest dyszą 1Z, poniżej której umieszczone są kierownice 5 gorącego powietrza. Elektroda 3 i elektroda 4 podłączone są do zasilacza 6.
Naprzeciw dyszy 1' usytuowany jest wałek obrotowy, stanowiący przeciwelektrodę 7. przeciwnie spolaryzowaną w stosunku do elektrod 3, 4. Wlot głowicy 1 połączony jest z wytłaczarką 8 ciekłego tworzywa sztucznego, który stanowi polimer·.
Sposób wytwarzania włókien polega na tym, ze stopiony polimer podaje się z wytłaczarki do głowicy 1 pod ciśnieniem. W komorze 2 głowicy 1 polimer ładuje się elektrycznie poprzez wytworzenie pola elektrycznego za pomocą elektrod 3, 4 połączonych z zasilaczem 6. Włókna wytworzone w dyszy głowicy odbiera się na obracający się wałek stanowiący przeciwelektrodę 7 umieszczoną w regulowanej odległości pod głowicą 1. Przeciwelektrodę 7 stanowi metalowy wałek cylindryczny o potencjale elektrycznym przeciwnym do elektrod 3,4. Na przeć lwelektrodzie 7, przed rozpoczęciem wytwarzania włókniny filtracyjnej, nakłada się rdzeń wykonany z perforowanej rurki, stanowiący nośnik struktury filtracyjnej. Dodatkowo włókna wydmuchuje się z głowicy 1 za pomocą kierownic 5 i rozciąga przez przepływające gorące powietrze w postaci stożka powietrznego płynącego od głowicy 1 do przeciwelektrody 7. Średnicę włókien wytwarzanych w głowicy 1 reguluje się przez zmianę natężenia przepływu powietrza, jego temperaturę oraz przez regulację różnicy potencjałów pomiędzy elektrodą 3,41 przeciwelektrodą 7 Ładunek jednoimienny jaki otrzymują włókna, powoduje zmianę powierzchni włókien w postaci mikropęknięć. Włókna o takiej strukturze powierzchniowej odbiera się na przeciwelektrodzie 7 przed całkowitym skrystalizowaniem się. Mikropęknięcia na powierzchni włókien powodują łatwość łączenia się włókien między sobą i tworzenie trwałej oraz sztywnej struktury o dużej porowatości. Przez stosowanie płynnej lub skokowej zmiany różnicy potencjałów elektrycznych w granicach od 10 do 2 kV, oraz zmianę przepływu i temperatury powietrza, która wynosiła 280°C. jak również zmianę odległości pomiędzy głowicą 11 przeciwelektrodą 7, która wynosi 180 mm, reguluje się porowatość struktury filtracyjnej, otrzymując ciągłą lub warstwową strukturę Równomierny rozkład włókniny uzyskuje się przez stosowanie względnego posuwistego po4
172 113 przecznego ruchu głowicy 1 względem przeciwelektrody 7. Grubość warstwy reguluje się pizez regulację czasu odbioru włókien.
T T <~r i z r L·· o i \z> ί-j OA\.(AI ia struktura trójwarstwowa miała w warstwie wewnętrznej (przy rdzenia) średnicę włókna około i pm i porowatości 60%, zaś warstwa środkowa o średnicy włókien około 5 pm miała porowatość 15% i warstwa zewnętrzna o średnicy włókien 12 pm miała porowatość 90%. Włókna we wszystkich warstwach jak i pomiędzy warstwami połączone były cienkimi mostkami tworzącymi sztywną strukturę filtracyjną.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (5)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wytwarzania rurowych włókninowych struktur filtracyjnych z tworzywa sztucznego, za pomocą głowicy generującej, które to włókna odbiera się na rdzeniu podczas ruchu posuwisto - zwrotnego rdzenia względem głowicy, znamienny tym, ze tworzywo termoplastyczne w fazie ciekłej ładuje się za pomocą pola elektrycznego w izolowanej elektrycznie głowicy (1) bądź wykonanej z materiału stanowiącego izolator elektryczny, a wytworzone włókna z głowicy (1) pod wpływem ciśnienia ciekłego tworzywa sztucznego, spolaryzowane elektrycznie wyciąga się i rozciąga poprzez oddziaływanie elektrostatyczne włókien i przeciwnie usytuowanej elektrody (7) przy różnicy potencjałów nie mniejszej niż 1 kV.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze wyciąganie elektrostatyczne włókien wspomaga się poprzez strugi gorącego powietrza, które prowadzi się za pomocą kierownic (5) u wylotu dyszy (1').
  3. 3. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze w procesie wytwarzania włókien zmienia się w sposób ciągły lub skokowy różnicę potencjałów pomiędzy elektrodami (3, 4) i przeciwelektrodą (7).
  4. 4. Sposób według zastrz. 1. znamienny tym. ze w procesie wytwarzania włókien wytwarza się mikropęknięcia powierzchniowe ułatwiające łączenie się włókien w warstwie filtracyjnej, tworząc sztywną strukturę filtracyjną.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że w procesie wytwarzania włókien na przeciwelektrodę (7) nakłada się rdzeń z porowatego materiału lub perforowany, stanowiący nośnik struktury filtracyjnej, na który nakłada się włókninową strukturę filtracyjną.
PL30072093A 1993-10-15 1993-10-15 © OPIS PATENTOWY ©PL ©172113 ©B1 Numer zgłoszenia 300720 ©) Data zgłoszenia 15.10.1993 IntCl" B01D 39/16 A62B 23/00 Sposób wytwarzania rurowych włókninowych struktur filtracyjnych PL172113B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30072093A PL172113B1 (pl) 1993-10-15 1993-10-15 © OPIS PATENTOWY ©PL ©172113 ©B1 Numer zgłoszenia 300720 ©) Data zgłoszenia 15.10.1993 IntCl" B01D 39/16 A62B 23/00 Sposób wytwarzania rurowych włókninowych struktur filtracyjnych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30072093A PL172113B1 (pl) 1993-10-15 1993-10-15 © OPIS PATENTOWY ©PL ©172113 ©B1 Numer zgłoszenia 300720 ©) Data zgłoszenia 15.10.1993 IntCl" B01D 39/16 A62B 23/00 Sposób wytwarzania rurowych włókninowych struktur filtracyjnych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL300720A1 PL300720A1 (en) 1995-04-18
PL172113B1 true PL172113B1 (pl) 1997-08-29

Family

ID=20061026

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL30072093A PL172113B1 (pl) 1993-10-15 1993-10-15 © OPIS PATENTOWY ©PL ©172113 ©B1 Numer zgłoszenia 300720 ©) Data zgłoszenia 15.10.1993 IntCl" B01D 39/16 A62B 23/00 Sposób wytwarzania rurowych włókninowych struktur filtracyjnych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL172113B1 (pl)

Cited By (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7828869B1 (en) 2005-09-20 2010-11-09 Cummins Filtration Ip, Inc. Space-effective filter element
US7959714B2 (en) 2007-11-15 2011-06-14 Cummins Filtration Ip, Inc. Authorized filter servicing and replacement
US8114183B2 (en) 2005-09-20 2012-02-14 Cummins Filtration Ip Inc. Space optimized coalescer
US8231752B2 (en) 2005-11-14 2012-07-31 Cummins Filtration Ip Inc. Method and apparatus for making filter element, including multi-characteristic filter element
US8545707B2 (en) 2005-09-20 2013-10-01 Cummins Filtration Ip, Inc. Reduced pressure drop coalescer
USD779674S1 (en) 2015-02-27 2017-02-21 3M Innovative Properties Company Filter element having a connector
USD786443S1 (en) 2015-02-27 2017-05-09 3M Innovative Properties Company Filter element
USD792959S1 (en) 2015-02-27 2017-07-25 3M Innovative Properties Company Filter element having a pattern
US11311752B2 (en) 2015-02-27 2022-04-26 3M Innovative Properties Company Flexible filter element having an end outlet

Cited By (12)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7828869B1 (en) 2005-09-20 2010-11-09 Cummins Filtration Ip, Inc. Space-effective filter element
US8114183B2 (en) 2005-09-20 2012-02-14 Cummins Filtration Ip Inc. Space optimized coalescer
US8545707B2 (en) 2005-09-20 2013-10-01 Cummins Filtration Ip, Inc. Reduced pressure drop coalescer
US8231752B2 (en) 2005-11-14 2012-07-31 Cummins Filtration Ip Inc. Method and apparatus for making filter element, including multi-characteristic filter element
US7959714B2 (en) 2007-11-15 2011-06-14 Cummins Filtration Ip, Inc. Authorized filter servicing and replacement
US8114182B2 (en) 2007-11-15 2012-02-14 Cummins Filtration Ip, Inc. Authorized filter servicing and replacement
USD779674S1 (en) 2015-02-27 2017-02-21 3M Innovative Properties Company Filter element having a connector
USD786443S1 (en) 2015-02-27 2017-05-09 3M Innovative Properties Company Filter element
USD792959S1 (en) 2015-02-27 2017-07-25 3M Innovative Properties Company Filter element having a pattern
USD886273S1 (en) 2015-02-27 2020-06-02 3M Innovative Properties Company Filter element having a pattern
US11311752B2 (en) 2015-02-27 2022-04-26 3M Innovative Properties Company Flexible filter element having an end outlet
US11738218B2 (en) 2015-02-27 2023-08-29 3M Innovative Properties Company Flexible filter element having an end outlet

Also Published As

Publication number Publication date
PL300720A1 (en) 1995-04-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4592815A (en) Method of manufacturing an electret filter
JP2541551B2 (ja) 複合ウェブの形成方法
CA2154093C (en) Nonwoven filter media for gas
US8342831B2 (en) Controlled electrospinning of fibers
KR101072183B1 (ko) 나노웹 필터의 제조방법 및 그에 의해서 제조된 나노웹필터
US5772884A (en) Porous polytetrafluoroethylene film and process for preparation thereof
JP2581994B2 (ja) 高精密カートリッジフィルターおよびその製造方法
US4623438A (en) Electret making process using corona discharge
US6230901B1 (en) Microfine fiber product and process for producing the same
US4944854A (en) Electret process and products
JPS6099058A (ja) 複合繊維およびそのウエブ
EP1471176B1 (en) Process for producing electret
PL172113B1 (pl) © OPIS PATENTOWY ©PL ©172113 ©B1 Numer zgłoszenia 300720 ©) Data zgłoszenia 15.10.1993 IntCl&#34; B01D 39/16 A62B 23/00 Sposób wytwarzania rurowych włókninowych struktur filtracyjnych
CN111876994A (zh) 熔喷静电驻极设备
CA1098771A (en) Backing for semipermeable membrane
JPH1136169A (ja) メルトブロー不織布の製造方法及びメルトブロー不織布からなる円筒状フィルター
JP2002161467A (ja) エレクトレット加工品の製造方法
JPH0596110A (ja) 筒状フイルター及びその製造方法
PL186112B1 (pl) Sposób wytwarzania filtra do oczyszczania cieczy
KR100658499B1 (ko) 나노섬유가 코팅된 매트의 제조방법 및 이로 제조된 매트
KR100702870B1 (ko) 전기방사를 이용한 연속상 매트의 제조방법 및 이로 제조된매트
RU82625U1 (ru) Устройство для получения нетканого материала электроформованием расплава полимеров
CN212270510U (zh) 熔喷静电驻极设备
JP3273667B2 (ja) メルトブロー熱可塑性樹脂不織布の製造方法
JP2002173866A (ja) エレクトレット加工品の製造方法