PL171631B1 - Sposób i urzadzenie do regulacji ukladu generatora-turbiny PL - Google Patents

Sposób i urzadzenie do regulacji ukladu generatora-turbiny PL

Info

Publication number
PL171631B1
PL171631B1 PL93306143A PL30614393A PL171631B1 PL 171631 B1 PL171631 B1 PL 171631B1 PL 93306143 A PL93306143 A PL 93306143A PL 30614393 A PL30614393 A PL 30614393A PL 171631 B1 PL171631 B1 PL 171631B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
control
generator
turbine
comparison value
control variable
Prior art date
Application number
PL93306143A
Other languages
English (en)
Inventor
Kurt Fork
Frank Krutemeier
Original Assignee
Siemens Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Siemens Ag filed Critical Siemens Ag
Publication of PL171631B1 publication Critical patent/PL171631B1/pl

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02PCONTROL OR REGULATION OF ELECTRIC MOTORS, ELECTRIC GENERATORS OR DYNAMO-ELECTRIC CONVERTERS; CONTROLLING TRANSFORMERS, REACTORS OR CHOKE COILS
    • H02P9/00Arrangements for controlling electric generators for the purpose of obtaining a desired output
    • H02P9/04Control effected upon non-electric prime mover and dependent upon electric output value of the generator

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Power Engineering (AREA)
  • Control Of Eletrric Generators (AREA)
  • Control Of Turbines (AREA)

Abstract

1. Sposób regulacji ukladu generatora- turbiny, w którym do czlonu nastawczego turbiny doprowadza sie pierwsza wielkosc nastawcza i do czlonu nastawczego wzbud- nicy doprowadza sie druga wielkosc nastaw- cza, przy czym te wielkosci nastawcze tworzy sie kazdorazowo z co najmniej jednej wartosci porównawczej, znamienny tym, ze pierwsza wielkosc nastawcza (ST) dla czlonu nastawczego (8) turbiny tworzy sie z co naj- mniej dwóch czesciowych wielkosci nastaw- czych (ST2, ST3), przy czym jedna z obu czesciowych wielkosci nastawczych (ST3) wyprowadza sie z wartosci porównawczej (AU) do tworzenia drugiej wielkosci porów- nawczej (SE) dla czlonu nastawczego (18) wzbudnicy. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób regulacji układu generatora-turbiny 1 urządzenie do regulacji układu generatora-turbiny.
171 631
Znany jest sposób regulacji układu generatora-turbiny, w którym do członu nastawczego turbiny jest doprowadzana pierwsza wielkość nastawcza i do członu nastawczego wzbudnicy jest doprowadzana druga wicłkosc nastawcza, przy czym te wielkości nasiawcze są tworzone każdorazowo z co najmniej jednej wartości porównawczej.
Znany jest prosty mechaniczny regulator prędkości obrotowej turbiny i elektromechaniczny regulator napięcia generatora
W znanym sposobie regulacji układu generatora-turbiny ilość czynnika termodynamicznego wpływającego do turbiny jest sterowana przez człon nastawczy turbiny, którego wielkość nastawcza w układzie regulacji jest tworzona na podstawie odchylenia mocy rzeczywistej generatora od mocy zadanej. W dalszym układzie regulacji jest tworzona, na podstawie odchylenia napięcia rzeczywistego generatora od napięcia zadanego, następna wielkość nastawcza, która jest doprowadzana do członu nastawczego wzbudnicy, sterującego prądem wzbudzenia generatora. Obiekty regulacji zbudowane z turbiny, generatora i sieci zasilanej z generatora oddziałują wzajemnie z układem regulacji. Może to prowadzić do tego, że przy przebiegach wyrównawczych, przy pogorszeniu się całkowitej zdolności regulacji, układy regulacji pracują przeciwnie względem siebie. W celu wyrównania tego wpływu, w znanym sposobie do członu nastawczego wzbudnicy jest doprowadzana jako częściowa wielkość nastawcza wielkość korekcyjna uzyskana na podstawie mocy generatora. Przy tym wahania sieci lub zmiany częstotliwości są wyrównywane i wahania mocy są tłumione. Tego rodzaju wahania mocy występują szczególnie w urządzeniach elektrowni, które są połączone długimi przewodami z siecią elektroenergetyczną. Układ połączeń do tłumienia wahań mocy w sieciach elektroenergetycznych jest opisany na przykład w niemieckim opisie patentowym nr 28 51 871.
Przy zastosowaniu turbiny parowej wystarcza uproszczone założenie dynamicznego odsprzężenia układu regulacji, natomiast przy zastosowaniu turbiny gazowej występują niepożądane sprzężenia powodowane opóźnieniami lub czasami reakcji turbiny gazowej, małymi w porównaniu z turbiną parową, które mogą prowadzić do odtłumiania oddzielnych regulacji. Tego rodzaju problemy ze sprzężeniem występują również w układach z większą ilością zespołów turbin-generatorów, zwłaszcza w układach turbin gazowych i parowych. W układzie tłumienia wahań mocy występuje pewien wpływ układu regulacji turbiny na układ regulacji generatora. Pomimo tego oba układy regulacji pracują oddzielnie względem siebie.
Znane urządzenia do regulacji tego typu są opisane na przykład w IEEE Transactions on Automatic Control, tom AC-25, nr 3, 1980, Desoer, C., R.-W. Liu, J. Murray i R. Saeks, pod tytułem: Projektowanie systemów ze sprzężeniem zwrotnym, oraz Muller, K. pod tytułem: Sposób projektowania samonastawnych, silnych regulacji: Dissertation TU Braunschweig 1989 oraz Archiv fur Elektrotechnik, 76, 1992,49-58, Springer Verlag.
Sposób według wynalazku polega na tym, że pierwszą wielkość nastawczą dla członu nastawczego turbiny tworzy się z co najmniej dwóch częściowych wielkości nastawczych, przy czym jedną z obu częściowych wielkości nastawczych wyprowadza się z wartości porównawczej do tworzenia drugiej wielkości porównawczej dla członu nastawczego wzbudnicy.
Korzystnym jest, że wielkość nastawczą dla członu nastawczego wzbudnicy tworzy się z co najmniej dwóch częściowych wielkości nastawczych, przy czym jedną z obu częściowych wielkości nastawczych wyprowadza się z wartości porównawczej do tworzenia pierwszej wielkości nastawczej dla członu nastawczego turbiny.
Korzystnym jest, że pierwszą i drugą wielkość nastawczą tworzy się każdorazowo z trzech częściowych wielkości nastawczych, przy czym każdorazowo jedną częściową wielkość nastawczą wyprowadza się z wartości porównawczej, którą tworzy się na podstawie odchylenia rzeczywistej prędkości obrotowej od zadanej prędkości obrotowej turbiny.
Korzystnym jest, że przy sprzężeniu układu generatora-turbiny z siecią elektroenergetyczną, pierwszą i drugą wielkość nastawczą tworzy się każdorazowo z trzech częściowych wielkości nastawczych, przy czym każdorazowojedną częściową wielkość nastawczą wyprowadza się z wartości porównawczej, którą twoizy się na podstawie odchylenia częstotliwości generatora od częstotliwości sieci.
Korzystnym jest, że wartości porównawcze, które tworzy się na podstawie odchylenia częstotliwości generatora od częstotliwości sieci i na podstawie odchylenia rzeczywistej mocy od zadanej mocy generatora, sprzęga się wzajemnie.
171 631
Korzystnym jest. że jako wartość porównawczą do tworzenia pierwszej wielkości nastawczej stosuje się odchylenie mocy generatora.
Korzystnymjest, żejako wartość porównawczą do tworzenia drugiej wielkości nastawczej stosuje się odchylenia napięcia generatora.
W urządzeniu według wynalazku regulator zawiera pierwszy element sumujący, którego wyjście jest połączone z członem nastawczym turbiny i wejścia są połączone z wyjściem pierwszego węzła porównawczego pierwszej .wartości porównawczej oraz z wyjściem drugiego węzła porównawczego drugiej wartości porównawczej
Korzystnym jest, że regulator zawiera drugi element sumujący, którego wyjście jest połączone z członem nastawczym wzbudnicy i wejścia są połączone z wyjściem pierwszego węzła porównawczego pierwszej wartości porównawczej oraz z wyjściem drugiego węzła porównawczego drugiej wartości porównawczej.
Zaletą wynalazku jest zapewnienie sposobu i urządzenia do regulacji układu generatoraturbiny w sposób niezawodny i poprawiając dynamikę całego układu. Wynalazek zapewnia uniknięcie powstawania stanów nieokreślonych w wyniku niewłaściwego stosunku wielkości regulacyjnych i wielkości nastawczych.
Dzięki wzajemnemu przenoszeniu wartości porównawczych układów regulacji turbiny i generatora przez częściowe wielkości nastawcze może zachodzić łączność pomiędzy oddziałującymi wzajemnie układami regulacji. Tego rodzaju regulator jest nazywany regulatorem dwóch wielkości lub wielokrotnym.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym jest przedstawione urządzenie do regulacji układu generatora-turbiny.
Układ generatora-turbiny 1 zawiera turbinę 2, która napędza poprzez wał 4 generator 6. Generator 6 zasila przy zamkniętym przełączniku blokowym 5 sieć zasilającą 7. Turbina 2 jest turbiną gazową lub parową.
Do nastawiania strumienia czynnika termodynamicznego a wpływającego do turbiny 2 jest zastosowany człon nastawczy 8 w postaci jednego zaworu lub pewnej liczby zaworów.
Obracająca się część wzbudzająca 14 generatora 6 jest wzbudzana przez uzwojenie wzbudzenia 16 umieszczone w stojanie. Nie przedstawiona wzbudnica pomocnicza zasila poprzez człon nastawczy 18 wzbudnicy w postaci zespołu tyrystowego uzwojenie wzbudzenia 16. Człon nastawczy 18 wzbudnicy wytwarza zmienny prąd stały lub prąd wzbudzający g wymagany dla wzbudzenia. '
Do wielokrotnego regulatora 20 turbozespołu są doprowadzane jako wielkości wejściowe wartości rzeczywiste mocy P, generatora, napięcia U, generatora i prędkości obrotowej n, turbiny lub częstotliwości f generatora. Podawanymi do wielokrotnego regulatora 20 wielkościami są także wartości zadane mocy Ps generatora, napięcia Us generatora i prędkości obrotowej n, turbiny. Ponadto wielkości wejściowe oznaczone strzałką 22 są wielkościami wiodącymi, na przykład częstotliwość fs sieci, wielkości nastawcze ograniczające i rozkazy systemu sterującego elektrownią. Podawane z wielokrotnego regulatora 20 wielkości nastawcze ST i SE są podawane do członu nastawczego 8 turbiny i członu nastawczego 18 wzbudnicy. ' >
Wielkości nastawcze ST i SE są tworzone z częściowych wielkości nastawczych ST1 do ST 3 względnie SE1 do SE3, które są wyprowadzane przy pomocy członów tworzących 30 do 35 dla tworzenia funkcji przenoszeniaFn, Fp1 i Fu1 względnie Fc, Fp2 i Fu 2 każdorazowo z wartości porównawczej Af względnie An, AP, AU. Wartości porównawcze Af względnie An, AP, AU powstają przez tworzenie różnicy pomiędzy rzeczywistymi wartościami częstotliwości f, względnie prędkości obrotowej n,, mocy P,, napięcia U, i zadanymi wartościami częstotliwości fs względnie prędkości obrotowej ns, mocy Ps napięcia Us w węzłach porównawczych 40, 41, 42. Przy tym wartości te są najpierw korzystnie przekształcane w wartości cyfrowe przy pomocy nie pokazanych przetworników analogowo-cyfrowych.
Przy zamkniętym przełączniku blokowym 5 wartości porównawcze Af i AP są sprzęzone ze sobą wzajemnie wymiennie lub podwójnie. W układzie sumującym 50 do wartości porównawczej Af jest dodawana wartość porównawcza AP tworzona z odchylenia rzeczywistej mocy P, odjadanej mocy Ps generatora 6 przez element opóźniający 24. W układzie sumującym 51 do wartości porównawczej AP jest dodawana wartość porównawcza Af tworzona z odchylenia
171 631 częstotliwości f, generatora od częstotliwości fs sieci jako wartość odwrotna 1/Af przez element opóźniającym 25.
Wielokrotny regulator 20 wykorzystuje sześć funkcji pizenoszcnia f uo ieguiacji algorytmów zapewnionych przez program komputera. Algorytm regulacji uwzględnia również przypadek, gdy wielkość regulacji osiąga wartość ograniczającą lub, gdy na przykład podczas przebiegu rozruchowego elektrowni jest włączony tylko układ regulacji turbiny sterujący członem nastawczym 8 turbiny. Przełączenie na regulację kombinowaną, która następuje przy zasilaniu części wzbudzającej 14 przez uzwojenie wzbudzenia 16 i przez to przy tworzeniu napięcia U generatora, jest zawsze możliwe. Za pośrednictwem sześciu funkcji przenoszenia F następuje łączność pomiędzy układem regulacji turbiny 2 i układem regulacji generatora 6, przy czym wówczas człon nastawczy 18 wzbudnicy doprowadza zmienny prąd wzbudzający g.
W wielokrotnym regulatorze 20 jest tworzona z częściowych wielkości nastawczych STi do ST3 za pośrednictwem pierwszego elementu sumującego 19 wielkość nastawcza ST dla członu nastawczego 8 turbiny. Przy tym jest realizowany wpływ wartości porównawczej AU odchylenia rzeczywistej wartości napięcia U, generatora od zadanej wartości Us na wielkość nastawczą ST za pośrednictwem funkcji przenoszenia Fui. Wpływ wartości porównawczej Af odchylenia częstotliwości f, generatora od częstotliwości fs sieci na wielkość nastawczą ST jest realizowany za pośrednictwem funkcji przenoszenia Ffi.
Odpowiednio jest tworzona z częściowych wielkości nastawczych SEi do SE3 za pośrednictwem następnego elementu sumującego 21 wielkość nastawcza SE dla członu nastawczego 18 wzbudnicy. Wykorzystywany jest wpływ wartości porównawczej AP odchylenia rzeczywistej wartości P, mocy P generatora od zadanej wartości Ps i odchylenia Af częstotliwości na wielkość nastawczą SE za pośrednictwem funkcji przenoszenia Fp2 względnie Fr. Wielkości nastawcze ST i SE, utworzone z częściowych wielkości nastawczych, są podawane do członów nastawczych 8, 18 przez elementy opóźniające 26 lub 27.
Uwzględnienie wartości porównawczej Af odchylenia częstotliwości przy tworzeniu wielkości nastawczej ST, SE umożliwia poprawę regulacji odnośnie dynamiki obiektu regulacji, utworzonego przez turbinę 2, generator 6 i sieć 7. Dzięki sprzężeniu wzajemnie wymiennemu lub podwójnemu wartości porównawczych AP i Af przez elementy opóźniające 24, 25, jest zapewnione, że w wyniku niewłaściwego stosunku trzech wielkości regulacyjnych f, P, U i dwóch wielkości nastawczych ST, SE nie powstają żadne stany nieokreślone. Elementy opóźniające 24,25 w sprzężeniu wpływają tylko na stany ustalone i nie muszą być uwzględnione w koncepcji projektu regulacji.
Podczas pracy zużycie lub zanieczyszczenie części konstrukcyjnych oraz przesunięcia punktu pracy i przełączenia sieci, których nie można przewidzieć, mogą prowadzić do zmian w obiekcie regulacji tyko przy wielkościach znacznego rzędu. Algorytm regulacji wielokrotnego regulatora 20 powinien być nieczuły na tego rodzaju zmiany w obiekcie regulacji. Zachowanie obiektu regulacji może zmieniać się znacznie przy przełączaniu z jednego środka roboczego turbiny 2 na inny, jak również przy przejściu z pracy sieci elektroenergetycznej na pracę sieci wewnętrznej, więc do wielokrotnego regulatora 20 jest wbudowany układ adaptacyjny. Ustawianie wielokrotnego regulatora 20 jest realizowane na podstawie znanych doświadczeń uzyskiwanych przy uruchamianiu i symulacji uwzględnianych w postaci obliczeń modelowych, na przykład w funkcjach przenoszenia F. Kontrola wielokrotnego regulatora 20 następuje więc na podstawie parametrów procesu, zarówno mierzonych jak i określanych obliczeniowo.
Jakość regulacji wielokrotnego regulatora 20 jest oceniana automatycznie podczas pracy. Ocena ta jest przeprowadzana wielostopniowo. W pierwszym etapie są obliczane na podstawie wielkości pomiarowych wielkości nie podlegające pomiarowi, na przykład reaktancja sieci, i są określane analitycznie wartości znamionowe. W drugim etapie te obliczone wartości są porównywane z wartościami doświadczalnymi, które są zawarte we właściwej postaci w wielokrotnym regulatorze 20 i następuje ocena w oparciu o porównanie z zadanymi zakresami.
171 631
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (9)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób regulacji układu generatora-turbiny, w którym do członu nastawczego turbiny doprowadza się pierwszą wielkość nastawczą i do członu nastawczego wzbudnicy doprowadza się drugą wielkość nastawczą, przy czym te wielkości nastawcze tworzy się kazdorazowo z co najmniej jednej wartości porównawczej, znamienny tym, że pierwszą wielkość nastawczą (ST) dla członu nastawczego (8) turbiny tworzy się z co najmniej dwóch częściowych wielkości nastawczych (ST2, ST3), przy czym jedną z obu częściowych wielkości nastawczych (ST3) wyprowadza się z wartości porównawczej (AU) do tworzenia drugiej wielkości porównawczej (SE) dla członu nastawczego (18) wzbudnicy.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wielkość nastawczą (SE) dla członu nastawczego (18) wzbudnicy tworzy się z co najmniej dwóch częściowych wielkości nastawczych (SE2, SE3), przy czym jedną z obu częściowych wielkości nastawczych (SE2) wyprowadza się z wartości porównawczej (ΔΡ) do tworzenia pierwszej wielkości nastawczej (ST) dla członu nastawczego (8) turbiny.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że pierwszą i drugą wielkość nastawczą (ST, SE) tworzy się każdorazowo z trzech częściowych wielkości nastawczych (ST 1, ST2, ST 3), (SEi, SE2, SE3), przy czym każdorazowo jedną częściową wielkość nastawczą (STi), (SEi) wyprowadza się z wartości porównawczej (An), którą tworzy się na podstawie odchylenia rzeczywistej prędkości obrotowej (n,) od zadanej prędkości obrotowej (ns) turbiny (2).
  4. 4. Sposób według zastrz. i albo 2, znamienny tym, że przy sprzężeniu układu generatoraturbiny z siecią elektroenergetyczną, pierwszą i drugą wielkość nastawczą (ST, SE) tworzy się każdorazowo z trzech częściowych wielkości nastawczych (ST 1, ST 2, ST 3), (SE,, SE2, SE3), przy czym każdorazowo jedną częściową wielkość nastawczą (STi), (SEi) wyprowadza się z wartości porównawczej (Af), którą tworzy się na podstawie odchylenia częstotliwości (tj) generatora od częstotliwości (f) sieci.
  5. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że wartości porównawcze (AF, ΔΡ), które tworzy się na podstawie odchylenia częstotliwości (f,) generatora od częstotliwości (fs) sieci i na podstawie odchylenia rzeczywistej mocy (P,) od zadanej mocy (Ps) generatora (6), sprzęga się wzajemnie.
  6. 6. Sposób według zastrz. 2 albo 5, znamienny tym, że jako wartość porównawczą (ΔΡ) do tworzenia pierwszej wielkości nastawczej (ST) stosuje się odchylenie mocy generatora.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1 albo 6, znamienny tym, że jako wartość, porównawczą (AU) do tworzenia drugiej wielkości nastawczej (SE) stosuje się odchylenia napięcia generatora.
  8. 8. Urządzenie do regulacji układu generatora-turbiny, zawierające regulator, do którego wejść są dołączone wyjście mocy generatora i wyjście napięcia generatora oraz, do którego wyjść są dołączone człon nastawczy turbiny i człon nastawczy wzbudnicy, znamienne tym, że regulator (20) zawiera pierwszy element sumujący (19), którego wyjście jest połączone z członem nastawczym (8) turbiny 1 wejścia są połączone z wyjściem pierwszego węzła porównawczego (41) pierwszej wartości porównawczej (ΔΡ) oraz z wyjściem drugiego węzła porównawczego (42) drugiej wartości porównawczej (AU).
  9. 9. Urządzenie według zastrz. 8, znamienne tym, że regulator (20) zawiera drugi element sumujący (21), którego wyjście jest połączone z członem nastawczym (18) wzbudnicy i wejścia są połączone z wyjściem pierwszego węzła porównawczego (41) pierwszej wartości porównawczej (ΔΡ) oraz z wyjściem drugiego węzła porównawczego (42) drugiej wartości porównawczej (AU).
    ★ * Hr
PL93306143A 1992-05-27 1993-05-05 Sposób i urzadzenie do regulacji ukladu generatora-turbiny PL PL171631B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4217625A DE4217625A1 (de) 1992-05-27 1992-05-27 Verfahren zur Regelung einer Turbinen-Generator-Anordnung
PCT/DE1993/000391 WO1993024991A1 (de) 1992-05-27 1993-05-05 Verfahren und regeleinrichtung zur regelung einer turbinen-generator-anordnung

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL171631B1 true PL171631B1 (pl) 1997-05-30

Family

ID=6459885

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93306143A PL171631B1 (pl) 1992-05-27 1993-05-05 Sposób i urzadzenie do regulacji ukladu generatora-turbiny PL

Country Status (9)

Country Link
US (1) US5547337A (pl)
EP (1) EP0642707B1 (pl)
JP (1) JPH07507196A (pl)
AT (1) ATE130137T1 (pl)
CZ (1) CZ287717B6 (pl)
DE (2) DE4217625A1 (pl)
PL (1) PL171631B1 (pl)
RU (1) RU2176849C2 (pl)
WO (1) WO1993024991A1 (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1995005026A1 (de) * 1993-08-05 1995-02-16 Siemens Aktiengesellschaft Regeleinrichtung für einen turbosatz
US5718111A (en) * 1995-08-04 1998-02-17 Alliedsignal Inc. Fuzzy start logic for jet engines
US5592811A (en) * 1995-10-03 1997-01-14 Alliedsignal Inc. Method and apparatus for the destruction of volatile organic compounds
DE19804026C1 (de) * 1998-02-02 1999-05-06 Siemens Ag Verfahren und Regeleinrichtung zur Regelung eines Gasturbosatzes, insbesondere von Gas- und Dampf-Kraftwerken
US6602044B1 (en) * 1999-10-29 2003-08-05 Takao Kuwabara Pump turbine, method of controlling thereof, and method of stopping thereof
GB2358971B (en) * 2000-02-01 2005-02-23 Strix Ltd Electric heaters
JP2003116253A (ja) 2001-07-19 2003-04-18 Toshiba Corp タービン発電機設備およびその設置方法
DE10221594B4 (de) * 2002-05-15 2006-02-16 AKTIENGESELLSCHAFT KüHNLE, KOPP & KAUSCH Vorrichtung und Verfahren zur wirkungsgradoptimierten Regelung einer Turbine
US7734400B2 (en) * 2003-07-24 2010-06-08 Honeywell International Inc. Fault detection system and method using augmented data and fuzzy logic
CH701506A1 (de) * 2009-07-30 2011-01-31 Alstom Technology Ltd Verfahren zum frühzeitigen Erkennen und vorausschauenden Beherrschen von verbraucherseitigen Lastabwürfen in einem elektrischen Netz sowie Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens.
US9217565B2 (en) * 2010-08-16 2015-12-22 Emerson Process Management Power & Water Solutions, Inc. Dynamic matrix control of steam temperature with prevention of saturated steam entry into superheater
WO2012055115A1 (en) * 2010-10-29 2012-05-03 Abb Research Ltd. Integrated excitation and turbine controller for synchronous generator and control method thereof
RU2446299C1 (ru) * 2010-11-23 2012-03-27 Открытое акционерное общество "Уфимское научно-производственное предприятие "Молния" Способ управления многомерным объектом
US10311985B2 (en) * 2011-11-04 2019-06-04 Ge-Hitachi Nuclear Energy Americas Llc Fault tolerant turbine speed control system
EP2784271B1 (en) * 2013-03-29 2018-07-04 General Electric Technology GmbH Steam turbine governing system for maintaining synchronization and process for performing the same
US11099238B2 (en) 2019-03-27 2021-08-24 General Electric Company Distributed control modules with built-in tests and control-preserving fault responses
RU2721791C1 (ru) * 2019-10-28 2020-05-22 Акционерное общество Научно-исследовательский и конструкторско-технологический институт подвижного состава (АО "ВНИКТИ") Способ регулирования мощности системы газовая турбина - генератор

Family Cites Families (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE2447632C2 (de) * 1974-10-05 1981-12-24 Brown, Boveri & Cie Ag, 6800 Mannheim Anordnung zur Drehzahl- und Drehmomentregelung bei mechanisch miteinander gekoppelten elektrischen Maschinen
SE395930B (sv) * 1975-12-19 1977-08-29 Stal Laval Turbin Ab Reglersystem for angturbinanleggning
DE2851871C2 (de) * 1978-11-30 1984-06-07 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Schaltungsanordnung zur Bedämpfung von Leistungspendelungen in Netzen
US4368520A (en) * 1980-09-29 1983-01-11 Westinghouse Electric Corp. Steam turbine generator control system
US4603394A (en) * 1984-07-30 1986-07-29 Westinghouse Electric Corp. Microprocessor-based extraction turbine control
DE3438452A1 (de) * 1984-09-17 1986-03-20 Kraftwerk Union AG, 4330 Mülheim Verfahren zur ueberwachung des synchronlaufs einer turbinen-generator-einheit
US4695221A (en) * 1985-12-04 1987-09-22 Rotoflow Corporation Turbine shutdown control system
JPH0643802B2 (ja) * 1986-09-09 1994-06-08 株式会社東芝 タ−ビン制御装置
DE3811103A1 (de) * 1988-03-31 1989-10-12 Siemens Ag Regelungseinrichtung
DE4124678A1 (de) * 1990-08-21 1992-02-27 Abb Patent Gmbh Verfahren und einrichtung zur wiederherstellung der turbinenstellreserve nach dem ausregeln einer leistungs-sollwertaenderung in einem dampfkraftwerksblock

Also Published As

Publication number Publication date
WO1993024991A1 (de) 1993-12-09
EP0642707B1 (de) 1995-11-08
EP0642707A1 (de) 1995-03-15
RU94046166A (ru) 1996-09-20
DE59300914D1 (de) 1995-12-14
CZ287717B6 (en) 2001-01-17
US5547337A (en) 1996-08-20
DE4217625A1 (de) 1993-12-02
ATE130137T1 (de) 1995-11-15
JPH07507196A (ja) 1995-08-03
CZ275494A3 (en) 1995-02-15
RU2176849C2 (ru) 2001-12-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL171631B1 (pl) Sposób i urzadzenie do regulacji ukladu generatora-turbiny PL
EP0092551B1 (en) Method for operating a steam turbine with an overload valve
CA2914954C (en) Model-based combined cycle power plant load control
CA1188732A (en) Control system and method for a steam turbine having a steam bypass arrangement
Lausterer Improved maneuverability of power plants for better grid stability
Maher et al. Polynomial based H∞ robust governor for load frequency control in steam turbine power systems
MX2013003984A (es) Procedimiento para el accionamiento de una central de turbina de gas y de turbina de vapor combinada asi como central de turbina de gas y de turbina de vapor preparada para la realizacion del procedimiento y dispositivo de regulacion correspondiente.
RU2231102C2 (ru) Способ и регулирующее устройство для регулирования газотурбинного агрегата, в частности, газо- и паротурбинных электростанций
JPH05195711A (ja) 蒸気タービンプラントの運転効率改善方法
CA1245282A (en) Steam turbine load control in a combined cycle electrical power plant
Nicholson Dynamic optimisation of a boiler-turboalternator model
Oluseyi et al. Optimal load frequency control of two area power system
CN114341467B (zh) 联合循环频率控制系统和方法
JPH11223302A (ja) 発電プラント自動制御装置及び方法
Shah et al. Design and Implementation of CRONE Controller for Automatic Voltage Regulator (AVR) System
Ray et al. Robust PID Controllers for Automatic Generation in Power System with Parametric Uncertainties
JP2006057929A (ja) 貫流ボイラの補助蒸気圧制御方法
Cheng et al. Model-based once-through boiler start-up water wall steam temperature control
Choudhary et al. Comparative Study of Load Frequency Control using PID and Fuzzy-PID Controller in Power System
Maher et al. On the design of robust governors of steam power systems using polynomial and state-space based H∞ techniques: a comparative study
Ganesh et al. Controlling Drum Level of a Boiler Using Fuzzy Logic Controller
JP3907832B2 (ja) 火力発電プラントの送電端出力制御装置
Sharma et al. Comparative Analysis of Three Area Load Frequency Control with PI and PID Controller
Thomas et al. Analysis of Plug-in Electric Vehicles Participating in Primary Frequency Control of Hydrothermal Power System at Varying Generation Schedule
SU1332041A1 (ru) Система автоматического регулировани мощности энергоблока