PL171571B1 - Przeciwzakłóceniowy filtr zasilający - Google Patents

Przeciwzakłóceniowy filtr zasilający

Info

Publication number
PL171571B1
PL171571B1 PL30109593A PL30109593A PL171571B1 PL 171571 B1 PL171571 B1 PL 171571B1 PL 30109593 A PL30109593 A PL 30109593A PL 30109593 A PL30109593 A PL 30109593A PL 171571 B1 PL171571 B1 PL 171571B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
filter
windings
inductor
power
power supply
Prior art date
Application number
PL30109593A
Other languages
English (en)
Other versions
PL301095A1 (en
Inventor
Jacek Antosiuk
Original Assignee
Jacek Antosiuk
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jacek Antosiuk filed Critical Jacek Antosiuk
Priority to PL30109593A priority Critical patent/PL171571B1/pl
Publication of PL301095A1 publication Critical patent/PL301095A1/xx
Publication of PL171571B1 publication Critical patent/PL171571B1/pl

Links

Landscapes

  • Filters And Equalizers (AREA)

Abstract

1. Przeciwzakłóceniowyfiltr zasilający typu LC, zawierający cewki indukcyjne na rdzeniu magnetycznym w każdym przewodzie zasilającym oraz kondensatory włączone pomiędzy dwoma przewodami na wejściu i wyjściu filtru i rezystor włączony równolegle dojednego z kondensatorów oraz równolegle włączony ogranicznik napięcia, znamienny tym, że pierwszą cewkę indukcyjną (L1) w pierwszym przewodzie zasilającym, stanowią co najmniej dwa uzwojenia (Z1, Z2), do których wspólnych zacisków dołączony jest jednym końcem ogranicznik napięcia (O) połączony drugim końcem z jednym z zacisków trzeciego uzwojenia (Z3), stanowiącego drugą cewkę indukcyjną (L2), włączonego w drugim przewodzie zasilającym, przy czym pierwsze, drugie i trzecie uzwojenie (Z1, Z2, Z3)jest umieszczone na wspólnym rdzeniu magnetycznym.

Description

Przedmiotem wynalazku jest przeciwzakłóceniowy filtr zasilający, zapobiegający przenikaniu zakłóceń napięcia sieci do przyłączonego odbiornika energii oraz zakłóceń z odbiornika do sieci, znajdujący zastosowanie szczególnie w zabezpieczeniu systemów komputerowego i RTV.
Znany z opisu wynalazku polskiego zgłoszenia wynalazku P.294044, przeciwprzepięciowy filtr zasilający typu π, włączany pomiędzy sieć energetyczną i zabezpieczane urządzenie, składa się z cewek indukcyjnych, po jednej w każdym przewodzie zasilającym, dwóch kondensatorów włączonych pomiędzy dwoma przewodami zasilającymi na wejściu i wyjściu filtru oraz rezystora równoległego do jednego z kondensatorów. Na wejściu lub wyjściu filtr ma włączony równolegle ogranicznik napięcia, stanowiący warystor, zaś od strony źródła napięcia zasilającego, w każdym przewodzie sieciowym znajduje się element zabezpieczający. Wszystkie uzwojenia filtru nawinięte są na wspólnym rdzeniu toroidalnym.
Wadą takiego filtru jest stosowanie warystorów o znacznej mocy z uwagi na pracę pod pełnym napięciem zakłócającym. Ponadto w układzie takim ogranicznik napięcia zabezpiecza przed przepięciem tylko wejście albo wyjście filtru.
Znany jest również z amerykańskiego opisu patentowego nr US 5061913 liniowy filtr średniej mocy, zawierający w każdej gałęzi po dwie cewki indukcyjne, przy czym na wejściu i pomiędzy cewkami oraz na wyjściu włączone są kondensatory. Cewki indukcyjne włączone na wejściu są na oddzielnym rdzeniu niż cewki indukcyjne włączone na wyjściu filtru.
Niedogodnością takiego filtru jest to, że charakteryzuje się ściśle określonymi pasmami tłumienia, które osiąga się poprzez skomplikowane obliczenia, których sposób został podany w opisie oraz skomplikowany dobór elementów LC i wymaga stosowania dwóch rdzeni po jednym
171 571 dla każdego przewodu zasilającego, co powiększa gabaryty filtru. Ponadto taki filtr ma ograniczone zastosowanie ściśle dla określonych zakłóceń.
Filtr według wynalazku wyróżnia się tym, że pierwszą cewkę indukcyjną w pierwszym przewodzie zasilającym, stanowią co najmniej dwa uzwojenia, do których wspólnych zacisków dołączony jest jednym końcem ogranicznik napięcia połączony drugim końcem z jednym z zacisków trzeciego uzwojenia, stanowiącego drugą cewkę indukcyjną, włączonego w drugim przewodzie zasilającym, przy czym pierwsze, drugie i trzecie uzwojenie jest umieszczone na wspólnym rdzeniu magnetycznym.
Inny filtr według wynalazku wyróżnia się tym, że cewkę indukcyjną w każdym przewodzie zasilającym, stanowią co najmniej dwa uzwojenia, do których wspólnych zacisków dołączony jest jednym końcem ogranicznik napięcia połączony drugim końcem z jednym z zacisków cewki indukcyjnej umieszczonej w przeciwległym przewodzie zasilającym, przy czym uzwojenia cewek indukcyjnych umieszczonych w pierwszym i drugim przewodzie zasilającym są umieszczone na wspólnym rdzeniu magnetycznym.
Zgodnie z wynalazkami przez zastosowanie jednego ogranicznika napięcia uzyskano możliwość ograniczenia napięcia na wejściu i wyjściu filtru. Ponadto przez wykorzystanie części indukcyjności, uzyskano zmniejszenie prądu przepływającego przez ogranicznik napięcia, a tym samym zmniejszenie mocy tego ogranicznika, zaś zastosowanie wspólnego rdzenia dla cewek indukcyjnych pozwoliło na zmniejszenie gabarytów zasilacza. Ponadto uzyskano filtr łatwy w doborze elementów i bez skomplikowanych obliczeń.
W innym filtrze według wynalazku uzyskano ponadto większą skuteczność tłumienia przepięć.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia filtr z podwójnym uzwojeniem w jednym przewodzie zasilającym, zaś fig. 2 - filtr z podwójnym uzwojeniem w jednym i drugim przewodzie zasilającym.
Jak pokazano na fig. 1 przeciwzakłóceniowy filtr zasilający typu LC, na wejściu We zawiera włączony równolegle kondensator Cl oraz na wspólnym rdzeniu cewkę indukcyjną L1 w pierwszym przewodzie i cewkę indukcyjną L2 w drugim przewodzie zasilającym oraz równolegle włączony kondensator C2 i rezystor R włączony równolegle do kondensatora C2. Cewka indukcyjna Ll w pierwszym przewodzie zasilającym, ma dwa uzwojenia Zl, Z2, do których wspólnych zacisków dołączony jest jednym końcem ogranicznik napięcia O, połączony drugim końcem z jednym z zacisków uzwojenia Z3, stanowiącego cewkę indukcyjną L2, włączonego w drugim przewodzie zasilającym.
Filtr działa w sposób niżej opisany. Filtr LC dla prądów o częstotliwości sieciowej nie tłumi sygnału elektrycznego, natomiast w miarę wzrostu częstotliwości tłumienie sygnału wzrasta i zakłócenia o wyższej od sieciowej częstotliwości są tłumione. Przepięcia występujące od strony wejścia We lub wyjścia Wy są obniżane przez ogranicznik napięcia, stanowiący warystor to jest element nieliniowy, który przy wzroście napięcia powyżej określonej wartości powoduje zmniejszenie rezystancji, przejmując energię w wyniku zakłócenia. Szeregowe włączenie części indukcyjności Ll w postaci uzwojenia Z1 ogranicza wartość impulsu prądowego przepływającego przez ogranicznik napięcia O w wyniku utworzonego dzielnika napięcia złożonego z impedancji uzwojenia Z1 oraz rezystancji ogranicznika napięcia O. Przy przepięciu występującym od strony wejścia We, na wyjściu Wy wartość przepięcia jest obniżona do wartości wynikającej z charakterystyki użytego ogranicznika O stanowiącego warystor. Podobnie jest przy przepięciu występującym od strony wyjścia Wy, wówczas wartość przepięcia na wejściu We jest obniżona do wartości wynikającej z charakterystyki ogranicznika O.
Na figurze 2 rysunku przedstawiony inny przeciwzakłóceniowy filtr zasilający typu LC, na wejściu We zawiera włączony równolegle kondensator Cl oraz na wspólnym rdzeniu cewkę indukcyjną Ll w pierwszym przewodzie i cewkę indukcyjną L2 w drugim przewodzie zasilającym oraz równolegle włączony kondensator C2 i rezystor R włączony równolegle do kondensatora C2. Cewka indukcyjna Ll w pierwszym przewodzie zasilającym, ma dwa uzwojenia Zl, Z2, do których wspólnych zacisków dołączony jest jednym końcem ogranicznik napięcia O połączony drugim końcem z jednym z zacisków uzwojeń Zl’, Z2’ stanowiących cewkę
171 571 indukcyjną L2 włączonych w drugim przewodzie zasilającym. Cewka indukcyjna L2 w drugim przewodzie zasilającym ma dwa uzwojenia Z1’, Z2’, do których wspólnych zacisków dołączony jest jednym końcem ogranicznik napięcia 0’ połączony drugim końcem z jednym z zacisków uzwojeń Z1, Z2, stanowiących cewkę indukcyjną L1, włączonych w pierwszym przewodzie zasilającym. Umieszczenie dwóch uzwojeń Z2 i Z3 po stronie odbiornika to jest na wyjściu Wy powoduje, że zakłócenia od strony odbiornika są bardzo tłumione czyli zabezpieczają bardziej sieć aniżeli odbiornik od strony sieci.
Inny filtr, pokazany na fig. 2 działa analogicznie, przy czym w przypadku równoczesnego wystąpienia przepięć na wejściu We i wyjściu Wy tłumi sygnały przepięciowe niezależnie w oddzielnych obwodach, stanowiących dzielniki napięcia, złożonych od strony wejścia We z impedancji uzwojenia Z1 i rezystancji ogranicznika O, zaś od strony wyjścia Wy z impedancji uzwojenia Z2’ oraz rezystancji ogranicznika O’.
LI
i.......
We = Z1 on =C1 n Γ T Z2 i =C2 Rl· r Wy 0
Z3 1
FIG.1 =□
L2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Przeciwzakłóceniowy filtr zasilający typu LC, zawierający cewki indukcyjne na rdzeniu magnetycznym w każdym przewodzie zasilającym oraz kondensatory włączone pomiędzy dwoma przewodami na wejściu i wyjściu filtru i rezystor włączony równolegle do jednego z kondensatorów oraz równolegle włączony ogranicznik napięcia, znamienny tym, że pierwszą cewkę indukcyjną (L1) w pierwszym przewodzie zasilającym, stanowią co najmniej dwa uzwojenia (Z1, Z2), do których wspólnych zacisków dołączony jest jednym końcem ogranicznik napięcia (O) połączony drugim końcem z jednym z zacisków trzeciego uzwojenia (Z3), stanowiącego drugą cewkę indukcyjną (L2), włączonego w drugim przewodzie zasilającym, przy czym pierwsze, drugie i trzecie uzwojenie (Z1, Z2, Z3) jest umieszczone na wspólnym rdzeniu magnetycznym.
  2. 2. Przeciwzakłóceniowy filtr zasilający typu LC, zawierający cewki indukcyjne na wspólnym rdzeniu w każdym przewodzie zasilającym oraz kondensatory włączone pomiędzy dwoma przewodami na wejściu i wyjściu filtru i rezystor włączony równolegle do jednego z kondensatorów oraz równolegle włączony ogranicznik napięcia, znamienny tym, że cewkę indukcyjną (L1, L2) w każdym przewodzie zasilającym, stanowią co najmniej dwa uzwojenia (Z1, Z2, Z1’, Z2’), do których wspólnych zacisków dołączony jest jednym końcem ogranicznik napięcia (O, O') połączony drugim końcem z jednym z zacisków cewki indukcyjnej (L1, L2) umieszczonej w przeciwległym przewodzie zasilającym, przy czym uzwojenia cewek (Z1, Z2, Z1’, Z2’) umieszczonych w pierwszym i drugim przewodzie zasilającym są umieszczone na wspólnym rdzeniu magnetycznym.
PL30109593A 1993-11-19 1993-11-19 Przeciwzakłóceniowy filtr zasilający PL171571B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30109593A PL171571B1 (pl) 1993-11-19 1993-11-19 Przeciwzakłóceniowy filtr zasilający

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL30109593A PL171571B1 (pl) 1993-11-19 1993-11-19 Przeciwzakłóceniowy filtr zasilający

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL301095A1 PL301095A1 (en) 1995-05-29
PL171571B1 true PL171571B1 (pl) 1997-05-30

Family

ID=20061229

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL30109593A PL171571B1 (pl) 1993-11-19 1993-11-19 Przeciwzakłóceniowy filtr zasilający

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL171571B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL301095A1 (en) 1995-05-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5619079A (en) EMI line filter
US5448443A (en) Power conditioning device and method
US6121765A (en) Isolated electrical power supply
US4802055A (en) Transient voltage surge suppressor
US7184252B2 (en) Surge protector with input transformer
AU748193C (en) Power conditioning circuit
US6288917B1 (en) Three stage power conditioning circuit
US6624997B1 (en) Electrical power conditioner
US4725739A (en) AC branch power distribution filter
US5905623A (en) Telephone and data overvoltage protection apparatus including a longitudinal transformer
US20090323240A1 (en) Device for suppressing high frequency current or/and voltage components
US6385029B1 (en) Total electrical transient eliminator
PL171571B1 (pl) Przeciwzakłóceniowy filtr zasilający
US3932804A (en) Neutralizing transformer arrangement
US5739732A (en) AC noise spike suppression circuit with parallel back-to-back fast diodes
JP2002373812A (ja) 搬送波フィルタ
PL194481B3 (pl) Przeciwzakłóceniowy filtr zasilający
US7085115B2 (en) Non-ferrous surge biasing coil having multiple pairs of coils positioned at angles to one another
JP3617660B2 (ja) 絶縁変圧器
US3496418A (en) Neutral drainage reactor protector device for communication lines
SU922947A1 (ru) Устройство для заземления нейтрали с илового тра нсфо рм а тора
CA2240414C (en) Isolated electrical power supply
KR20210009542A (ko) Rf 안테나용 emp 방호 장치
Mahmoud et al. Critical load protection from transient surges
KR20020057456A (ko) 전기 과도 현상 제거 장치

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20111119