PL170582B1 - Zestaw podlogowy PL - Google Patents

Zestaw podlogowy PL

Info

Publication number
PL170582B1
PL170582B1 PL93305755A PL30575593A PL170582B1 PL 170582 B1 PL170582 B1 PL 170582B1 PL 93305755 A PL93305755 A PL 93305755A PL 30575593 A PL30575593 A PL 30575593A PL 170582 B1 PL170582 B1 PL 170582B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
arm
channel
side wall
kit according
projection
Prior art date
Application number
PL93305755A
Other languages
English (en)
Inventor
Bjarne Kongsgaard
Original Assignee
Ikadan System As
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ikadan System As filed Critical Ikadan System As
Publication of PL170582B1 publication Critical patent/PL170582B1/pl

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; AVICULTURE; APICULTURE; PISCICULTURE; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K1/00Housing animals; Equipment therefor
    • A01K1/015Floor coverings, e.g. bedding-down sheets ; Stable floors
    • A01K1/0151Grids; Gratings; Slatted floors

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Animal Husbandry (AREA)
  • Biodiversity & Conservation Biology (AREA)
  • Housing For Livestock And Birds (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Sewage (AREA)

Abstract

1 Zestaw podlogowy, zawierajacy ulozone obok siebie i polaczone w pionie i poziomie plyty w postaci kraty, które maja przecinajace sie zebra wzdluzne i poprzeczne, przy czym na scianie bocznej pierwszej pary przeciwleglych krawedzi bocznych kazdej plyty sa usy- tuowane elementy laczace, zas na scianie bocznej dru- giej pary p rzeciw leglych k raw ed zi b oczn ych sa umieszczone zaczepy dopasowane do odpowiadajacych im zaczepów sciany bocznej sasiedniej plyty, przy czym kazdy z zaczepów ma uksztaltowany wystep i otwarty ku dolowi kanal o przekroju poprzecznym w ksztalcie litery U do mocowania na szynie wsporczej, znamienny tym, ze otwarty ku dolowi kanal (11) jest ograniczony dolna sciana (14) wystepu (12, 13) 1 dwiema scianami bocznymi (16, 18), z których pierwsza sciana boczna (16) kanalu (11) stanowi element zewnetrznej sciany bocznej (17) plyty (1), zas druga pionowa sciana boczna (18) kanalu (11) jest polaczona z koncem kazdego wy- stepu (12, 13) 1 jest prostopadla do dolnej sciany (14) wystepu (12, 13), a jej koniec skierowany w kierunku konca wystepu ( 1 2, 1 3) wystaje poza ten koniec, rów- nolegle do kanalu ( 1 1) i ma postac lacznika ( 2 1). Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest zestaw podłogowy stosowany, zwłaszcza w budynkach hodowlanych.
Z niemieckiego wzoru użytkowego nr 80091770 znane są zestawy podłogowe uformowane z płyt zaopatrzonych w zaczepy najednej z par przeciwległych krawędzi. Wycięcia i wystające końce zaczepów zawierają wgłębienia i wsporniki do kształtowania powierzchni ciągłej, bez możliwości wyjęcia poszczególnych płyt ze środka złożonej podłogi. Ma to duże znaczenie zwłaszcza, gdy płyty stosuje się w zabudowaniach gospodarskich przeznaczonych do hodowli zwierząt.
Znane są również zestawy podłogowe, zawierające płytę w postaci kraty , która ma przecinające się wzdłużne i poprzeczne żebra. Ściany boczne płyty zawierają poziome elementy łączące i zaczepy współdziałające z odpowiadającymi im zaczepami sąsiadującej płyty. Zaczepy mają ukształtowany, otwarty ku dołowi, kanał o przekroju w kształcie litery U, w którym jest mocowana szyna wsporcza.
170 582
Wadą tych znanych zestawów podłogowych jest często niezamierzone oderwanie się płyty od podłogi na skutek niedostatecznie trwałego połączenia pomiędzy poszczególnymi płytami.
Ponadto te znane płyty nie zawsze są łatwe do wykonania w formach odlewniczych.
Zestaw podłogowy, według wynalazku, zawierający ułożone obok siebie i połączone w pionie i poziomie płyty w postaci kraty, które mają przecinające się żebra wzdłużne i poprzeczne, przy czym na ścianie bocznej pierwszej pary przeciwległych krawędzi bocznych każdej płyty są usytuowane elementy łączące, zaś na ścianie bocznej drugiej pary przeciwległej krawędzi bocznych są umieszczone zaczepy dopasowane do odpowiadających im zaczepów ściany bocznej sąsiedniej płyty, przy czym każdy z zaczepów ma ukształtowany występ i otwarty ku dołowi kanał o przekroju poprzecznym w kształcie litery U do mocowania na szynie wsporczej, charakteryzuje się tym, że otwarty ku dołowi kanał jest ograniczony dolną ścianą występu i dwiema ścianami bocznymi z których pierwsza ściana boczna kanału stanowi element ściany bocznej płyty, zaś druga pionowa ściana boczna kanału jest połączona z końcem każdego występu i jest prostopadła do dolnej ściany występu, a jej koniec skierowany w kierunku końca występu wystaje poza ten koniec, równolegle do kanału i ma postać łącznika.
Korzystnie druga ściana boczna stanowi zwężające się ku dołowi, w kierunku prostopadłym do powierzchni bocznej kanału ramię.
Korzystnie ramię w górnej części zwęża się pod kątem większym niż w dolnej części, przy czym kąt ten jest mierzony w odniesieniu do pionowej osi symetrii ramienia.
Korzystnie każda z krawędzi bocznych ramienia, ułożona ku dołowi od bocznych powierzchni występu jest pochylona względem płaszczyzny symetrii przechodzącej przez ramię, tak że ramię wystaje w stronę kanału.
Korzystnie każdy z występów w kierunku prostopadłym do powierzchni płyty ma kształt zwężający się liniowo w kierunku swojego końca.
Korzystnie płyta jest odlewem z żywicy.
Korzystnie występy od spodu mają zamocowane żebra wsporcze stanowiące ograniczenie kanału.
Korzystnie dolna krawędź ramienia jest zaopatrzona w sfazowanie.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest to, że na końcu każdego z zaczepów ukształtowane są poprzez górne powierzchnie ramienia łączniki wystające poza ten koniec. Te wystające łączniki wczepiając się pod wewnętrzne krawędzie zaczepów współpracującej, sąsiedniej płyty stanowią zabezpieczenie przed niezamierzonym wyjęciem płyty ze środka podłogi.
Ponieważ każde ramię występu wystaje poza koniec zaczepu, to na górnej powierzchni ramienia jest wytworzona powierzchnia styku, która sprzęga się z dolną częścią zaczepu i wyznacza tę wolną przestrzeń współpracującego zaczepu, w którą go się wkłada. Górne powierzchnie, czyli powierzchnie stykowe, ukształtowane są po każdej stronie kanału, dzięki czemu osiąga się połączenie sąsiadujących ze sobą płyt.
Płyty zestawu podłogowego mają dużą powierzchnię stykową na górnej powierzchnie ramienia zaczepu. Dzięki zwężeniu zaczep jest wciśnięty w wolną przestrzeń pomiędzy zaczepami sąsiadującymi z nim, mimo że ścianki boczne rozstawione są szerzej, w porównaniu do rzeczywistej odległości pomiędzy łącznikami sąsiednich zaczepów.
Płyta jest łatwa do wytwarzania poprzez odlewanie z materiału żywicznego, ponieważ górne powierzchnie ramienia zaczepu, stanowiące powierzchnię stykową, znajdują się w tej samej płaszczyźnie, co dolna część zaczepu. Dzięki temu płyty mogą być odlewane w bardzo prostej formie odlewniczej.
Należy zaznaczyć, że zestaw podłogowy przeznaczony jest do zastosowania w budynkach hodowlanych, zwłaszcza w chlewniach, gdzie potrzebny jest większy stopień zabezpieczenia przed niezamierzonym rozebraniem podłogi.
Zestaw podłogowy według wynalazku może być układany również w namiotach lub przyczepach mieszkalnych, gdzie potrzebne jest zapewnienie w prosty i łatwy sposób twardej podłogi.
Dzięki zastosowaniu zaczepów i skutecznemu łączeniu osiąganemu według wynalazku, tego rodzaju zestaw podłogowy może przybierać postać płaskiej podłogi. Płyty na krawędziach
170 582 mogą być zaopatrzone w różne elementy łączące znanego typu na przykład wystające sworznie, rowki lub otwory.
Przedmiot wynalazku przedstawiono w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia płytę zestawu podłogowego w widoku perspektywicznym, fig. 2 - fragment bocznej krawędzi płyty zestawu podłogowego, w widoku z góry, fig. 3 - fragment płyty z fig. 2 w widoku z przodu, fig. 4 - fragment płyty z fig. 2 w widoku z boku.
Na fig. 1 przedstawiono płytę podłogową 1 w postaci kraty, stanowiącą element zestawu podłogowego chlewni. Możliwe są również inne wykonania płyty 1. Płyta podłogowa 1 zawiera przecinające się pod kątem prostym żebra poprzeczne 2 i wzdłużne 3. Na ścianach dwóch przeciwległych krawędzi bocznych 4, 5 są umieszczone elementy łączące w postaci otworów 6 usytuowanych na ścianie krawędzi bocznej 5 i sworzni (nie pokazanych) umieszczonych na ścianie bocznej krawędzi bocznej 4.
Pozostałe dwie przeciwległe krawędzie boczne 7, 8 zaopatrzone są w zaczepy 9,10, które dopasowane są do sprzęgania z zaczepami sąsiedniej płyty 1 i mają uformowane, otwarte od dołu kanały 11, w kształcie litery U. Kanały 11 są dopasowane do umieszczania w szynie wsporczej (nie pokazana), tak że płyty 1 po ułożeniu jedna przy drugiej, stanowią zestaw podłogowy o ciągłej powierzchni. Połączenie płyt 1 może odbywać się w pionie i w poziomie.
Każdy z zaczepów 9,10 zawiera występ 12, przy czym narożny występ 13 stanowi połowę występu 12. Występ 12, 13 połączony jest z ramieniem 19 stanowiącym wygięte pod kątem prostym wzdłuż krawędzi 20 występu 12 obrzeże zaczepu 9, 10, mające ukształtowaną od wewnątrz ścianę 18 (fig. 4). Jak to przedstawiono na fig. 4 wewnętrzna ściana 18 ramienia 19 jest połączona z wewnętrzną dolną ścianą 14 występu 12,13, która styka się z żebrem wsporczym 15, usytuowanym od spodu występu 12, 13. Żebro wsporcze 15 jest połączone z kołnierzem 16 umieszczonym pod występami 12, 13 na zewnętrznej ścianie bocznej 17 płyty 1. Kanał 11 ograniczony jest od góry dolną ścianą 14 występu 12,13, zaś jeden jego bok stanowi wewnętrzna ściana 18 ramienia 19, natomiast drugi bok kołnierz 16. Jak to przedstawiono na fig. 2 każdy występ 12, 13 ma ukształtowane wystające poza krawędź 20 łączniki 21. Kiedy na szynie wsporczej w celu ułożenia podłogi, umieszcza się dwie płyty 1, zwrócone ku górze i wystające poza krawędź 20, usytuowane w pobliżu podstawy 22 sąsiedniego występu 12, 13, łączniki 21 wchodzą pod ten występ 12, 13. Tym samym staje się niemożliwe niezamierzone wyjęcie płyty 1 ze środka podłogi.
Łączniki 21 z łatwością przesuwającą się wzdłuż podstawy 22 gdy krawędzie boczne 23 ramienia 19 mają kształt zwężający się ku dołowi. Sprzęganie dokonuje się szczególnie łatwo gdy ramię 19 w dolnej części 24 zwęża się pod kątem, który ma wartość odpowiadającą wartości kąta pochylenia dolnej części ściany bocznej występu 12, zaś wielkość drugiego, większego kąta pochylenia górnej części 25 ramienia 19 odpowiada wielkości kąta pochylenia górnej części ściany bocznej występu 12, przy czym wielkość kąta jest mierzona w odniesieniu do pionowej osi symetrii 26 ramienia 19 przez którą przechodzi pionowa płaszczyzna symetrii 27 występu 12.
Według fig. 3 każda z krawędzi bocznych 23 ramienia 19 jest pochylona w kierunku osi symetrii 26 pod kątem, który jest równy kątowi utworzonemu przez boczną ścianę 28 występu 12 z płaszczyzną symetrii 27.
Jak to przedstawiono na fig. 4 dolna krawędź 29 ramienia 19 zaopatrzona jest w wewnętrzne sfazowanie 30. Umożliwia ono umieszczenie płyty 1 na szynie wsporczej.
Płyta 1 może być wytwarzana z materiału żywicznego metodą kształtowania formowego w bardzo prostej formie odlewniczej, ponieważ linia podziału znajduje się na poziomie wyznaczającym łączniki 21 i jednocześnie wyznaczającym dno każdego z występów 12, 13.
Chociaż w przykładzie wykonania przedstawiono płytę 1 wykonaną z żywicy to oczywistym jest, że płyty mogą być żeliwne i będą miały takie same właściwości niezawodnego łączenia.
170 582
Fig.4
170 582
Fig.1
20' '13 '12
Fig.2
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz
Cena 2,00 zł

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Zestaw podłogowy, zawierający ułożone obok siebie i połączone w pionie i poziomie płyty w postaci kraty, które mają przecinające się żebra wzdłużne i poprzeczne, przy czym na ścianie bocznej pierwszej pary przeciwległych krawędzi bocznych każdej płyty są usytuowane elementy łączące, zaś na ścianie bocznej drugiej pary przeciwległych krawędzi bocznych są umieszczone zaczepy dopasowane do odpowiadających im zaczepów ściany bocznej sąsiedniej płyty, przy czym każdy z zaczepów ma ukształtowany występ i otwarty ku dołowi kanał o przekroju poprzecznym w kształcie litery U do mocowania na szynie wsporczej, znamienny tym, ze otwarty ku dołowi kanał (11) jest ograniczony dolną ścianą (14) występu (12, 13) i dwiema ścianami bocznymi (16,18), z których pierwsza ściana boczna (16) kanału (11) stanowi element zewnętrznej ściany bocznej (17) płyty (1), zaś druga pionowa ściana boczna (18) kanału (11) jest połączona z końcem każdego występu (12,13) i jest prostopadła do dolnej ściany (14) występu (12,13), a jej koniec skierowany w kierunku końca występu (12,13) wystaje poza ten koniec, równolegle do kanału (11) i ma postać łącznika (21).
  2. 2. Zestaw według zastrz. 1, znamienny tym, że druga ściana boczna (18) stanowi zwężające się ku dołowi, w kierunku prostopadłym do powierzchni bocznej kanału (11) ramię (19).
  3. 3. Zestaw według zastrz. 2, znamienny tym, że ramię (19) w górnej części (25) zwęża się pod kątem większym niż w dolnej części (24), przy czym kąt ten jest mierzony w odniesieniu do pionowej osi symetrii (26) ramienia (19).
  4. 4. Zestaw według zastrz. 3, znamienny tym, że każda z krawędzi bocznych (23) ramienia (19), ułożona ku dołowi od bocznych powierzchni występu (12) jest pochylona względem płaszczyzny symetrii (27) przechodzącej przez ramię (19), tak że ramię wystaje w stronę kanału (11).
  5. 5. Zestaw według zastrz. 4, znamienny tym, że każdy z występów (12) w kierunku prostopadłym do powierzchni płyty (1) ma kształt zwężający się liniowo w kierunku swojego końca.
  6. 6. Zestaw według zastrz. 5, znamienny tym, że płyta (1) jest odlewem z żywicy.
  7. 7. Zestaw według zastrz. 5, znamienny tym, że występy (12) od spodu mają zamocowane żebra wsporcze (15) stanowiące ograniczenie kanału (11).
  8. 8. Zestaw według zastrz. 4, znamienny tym, że dolna krawędź (29) ramienia (19) jest zaopatrzona w sfazowanie (30).
PL93305755A 1992-05-13 1993-05-13 Zestaw podlogowy PL PL170582B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DK62992A DK169042B1 (da) 1992-05-13 1992-05-13 Gulvbelægning
PCT/DK1993/000161 WO1993022905A1 (en) 1992-05-13 1993-05-13 Flooring system

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL170582B1 true PL170582B1 (pl) 1997-01-31

Family

ID=8095750

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL93305755A PL170582B1 (pl) 1992-05-13 1993-05-13 Zestaw podlogowy PL

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0641158B1 (pl)
AU (1) AU4061593A (pl)
CA (1) CA2135640A1 (pl)
DE (1) DE69306382D1 (pl)
DK (1) DK169042B1 (pl)
PL (1) PL170582B1 (pl)
WO (1) WO1993022905A1 (pl)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DK171262B1 (da) * 1994-10-27 1996-08-19 Ikadan System As Rist til gulvbelægning
US5749323A (en) * 1995-12-18 1998-05-12 Kleinsasser; Jonathan Flooring slat for an animal pen
DK172362B1 (da) * 1996-10-24 1998-04-14 Bjarne Kongsgaard Varmeelement til et gulv
USD433165S (en) 1998-03-09 2000-10-31 Matrix Ag Inc. Flooring panel for animal housings
USD426681S (en) 1998-03-09 2000-06-13 Matrix Ag Inc. Support unit for flooring for animal housings
US6047663A (en) * 1998-03-12 2000-04-11 Moreau; Pierre A. Modular flooring system for an animal housing
US6810834B2 (en) * 2002-05-17 2004-11-02 Agra Flooring International Ltd. Agricultural floor panel
US6889631B2 (en) 2003-06-19 2005-05-10 Southwest Agri-Plastics, Inc. Animal pen flooring system
US20080168734A1 (en) 2006-09-20 2008-07-17 Ronald Jean Degen Load bearing wall formwork system and method
US20080155924A1 (en) 2006-10-23 2008-07-03 Ronald Jean Degen Flooring System
KR101637245B1 (ko) * 2014-04-29 2016-07-07 주식회사 건지 고상식 계사

Family Cites Families (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3927462A1 (de) * 1989-05-10 1990-11-15 Heinrich Michel Bodenbelag, insbesondere fuer standflaechen des viehs in staellen
DE4026752C2 (de) * 1990-08-24 1994-03-31 Heinrich Michel Bodenbelag aus plattenförmigen Kunststofformkörpern

Also Published As

Publication number Publication date
EP0641158A1 (en) 1995-03-08
DK62992A (da) 1993-11-14
DE69306382D1 (de) 1997-01-16
AU4061593A (en) 1993-12-13
DK62992D0 (da) 1992-05-13
CA2135640A1 (en) 1993-11-25
EP0641158B1 (en) 1996-12-04
DK169042B1 (da) 1994-08-01
WO1993022905A1 (en) 1993-11-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL170582B1 (pl) Zestaw podlogowy PL
DE05025406T1 (de) Verriegelungssystem an der breiten Seite
EP0688161B1 (en) Frame element and insertion element for stables
JP2016149966A (ja) 小動物用ケージ
JP4109083B2 (ja) グレーチングの溝体への敷設係止構造
US20100115869A1 (en) Connecting and plugging element for modular floor construction
JPS6015864Y2 (ja) 並設用板状体用連結具
JPS5811695Y2 (ja) パレツト
JPH0230566Y2 (pl)
EP0955412A3 (en) Sectional modular elements for making non-permanent floors
JPH0427420Y2 (pl)
JP2581404Y2 (ja) 豚房すの子床の滑り防止枠体
KR200312850Y1 (ko) 플로어링 보드
JP3054639U (ja) マットブロック
US4971478A (en) Height or level adjusting device for platform assembly
KR920002668Y1 (ko) 의자의 등판과 좌판 결합구
JPH0330495Y2 (pl)
JPH0436791Y2 (pl)
JPS6328781Y2 (pl)
KR100353049B1 (ko) 버스용 시트의 장착 구조
JPS6025450Y2 (ja) 板状体の取付装置
JPH0231108Y2 (pl)
KR900008555Y1 (ko) 조립식 천정판의 부재
JP3045970B2 (ja) 人工ゲレンデ用敷設板
CN110878623A (zh) 一种带有锁扣结构的地暖地板