PL170453B1 - Środek roztoczobójczy do zwalczania Varroa jacobsoni - Google Patents

Środek roztoczobójczy do zwalczania Varroa jacobsoni

Info

Publication number
PL170453B1
PL170453B1 PL29805893A PL29805893A PL170453B1 PL 170453 B1 PL170453 B1 PL 170453B1 PL 29805893 A PL29805893 A PL 29805893A PL 29805893 A PL29805893 A PL 29805893A PL 170453 B1 PL170453 B1 PL 170453B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
ethoxycarbonyl
ethyl
bees
varroa jacobsoni
malathion
Prior art date
Application number
PL29805893A
Other languages
English (en)
Inventor
Bohdan Sledzinski
Original Assignee
Inst Przemyslu Organiczego
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Przemyslu Organiczego filed Critical Inst Przemyslu Organiczego
Priority to PL29805893A priority Critical patent/PL170453B1/pl
Publication of PL170453B1 publication Critical patent/PL170453B1/pl

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Abstract

Środek roztoczobójczy do zwalczania Varroa Jacobsoni zawierający ditiofosforan S-1,2-bis(etoksykarbonylo)etyło-0,0-dimetylu w stałej formie użytkowej kształtki z tworzywa sztucznego zawierającej przynajmniej dwa ze znanych składników kompozycji użytkowych w postaci nośnika stałego polichlorku winylu, plastyfikatora, zmiękczacza syntetycznego lub pochodzenia roślinnego, stabilizatora PCW, środka antyadhezyjnego i innych środków pomocniczych, znamienny tym, że zawiera ditiofosforan S-1,2-bis(etoksykarbonylo)etylo-0,0-dimetylu jako substancję czynną inkorporowaną w plastyfikowany polichlorek winylu w ilości od 0,1 do 1Q7o wagowych.

Description

Przedmiotem wynalazku jest środek roztoczobójczy o działaniu kontaktowym do zwalczania roztocza Varroa jacobsoni, pasożyta pszczoły miodnej.
Spośród wielu substancji o własnościach roztoczobójczych, znanych z zastosowań w ochronie roślin, tylko nieliczne jak np. amitraz, bromopropylat, fluwalinat i malation są wykorzystywane do ochrony pszczół w postaci preparatów o działaniu kontaktowym. Poza tymi substancjami aktywnymi wykorzystuje się także kumafos, flumetrynę i cymiazol - związki znane wcześniej z zastosowań w weterynarii i higienie sanitarnej do zwalczania pasożytów zwierząt gospodarskich np. bydła i owadów sanitarnych np. moskitów przenosicieli malarii.
Preparaty do ochrony pszczół przed roztoczami, w zależności od metody aplikacyjnej, właściwości substancji aktywnych i drogi oddziaływania biologicznego, są wytwarzane w różnych postaciach kompozycji jak np. w stałych formach użytkowych mieszanin pirotechnicznych do fumigacji, proszków do opylania, kształtek z inkorporowaną substancją aktywną o przedłużonym działaniu kontaktowym, granul rozpuszczalnych w wodnym roztworze cukru do skarmiania pszczół oraz w płynnych formach użytkowych do polewania, oprysku, zamgławiania lub skarmiania pszczół.
Jedną z substancji najwcześniej zastosowanych do zwalczania roztocza Varroa jacobsoni jest ditiofosforan S-l, 2-bis(etoksykarbonylo)etylo-0,0-dimetylu o nazwie zwyczajowej malation, stanowiący od 40 lat substancję aktywną wielu preparatów owado- i roztoczobójczych przeznaczonych dla ochrony roślin i dla higieny sanitarnej.
Malation, środek szkodnlkobójczy o szerokim spektrum działania, jest małotoksycznym dla oragnizmów stałocieplnych 1 o silnie toksycznym działaniu na organizmy wielu stawonogów. Zastosowanie malationu do zwalczania roztocza Varroa jacobsoni, pomimo wysokiej skuteczności działania, jest ograniczone silną toksycznością tego związku dla pszczoły miodnej będącej przedmiotem ochrony.
Malation, w znanych I stosowanych preparatach użytkowych, ulega przemianom chemicznym i rozkładowi między innymi na substancje o nazwach Izomalation, ditiofosforan O,S,S-trlmetylu, ditiofosforan O,O,Sttrimetylu, których toksyczność dla pszczoły miodnej znacznie przewyższa toksyczność malationu. Ponadto, co jest szczególnie niekorzystne, mieszanina niewielkich ilości wymienionych substancji z malationem wykazuje wielokrotnie wzmożoną toksyczność dla pszczół w stosunku do toksyczności obliczonej z proporcjonalnego udziału poszczególnych składników. Jest to zjawisko potencjacji toksyczności (synergil).
Czynnikami wpływającymi na przemiany 1 rozkład malationu są głównie podwyższona temperatura, rozwinięta powierzchnia mineralnych nośników, woda, metale np. żelazo i miedź, odczyn zasadowy 1 kwasowy nośników, rozpuszczalników i składników pomocnlcznych kompozycji użytkowych.
We wszystkich znanych środkach roztoczobójczych zawierających malation jako substancję czynną, mogą i zazwyczaj występują podane wyżej czynniki wywołujące pośrednio wysoką
170 453 toksyczność środków dla pszczół oraz wielu innych stawonogów. Środki warroabójcze zawierające malation są stosowane w różnych postaciach: w stałych kompozycjach do fumigacji (patent polski nr 148 500), proszków do opylania, proszków' do zawiesin wodnych i roztworow do emulgowania w wodzie i oprysku rodzin pszczelich. Pomimo przestrzegania zaleceń dotyczących wielkości dawek lub stężeń środków warroabójczych zawierających malation korzystnym efektom aplikacji tak zwanemu osypowi martwych roztoczy towarzyszy często także nadmierny osyp martwych pszczół wskazujący na toksyczne działanie substancji aktywnej na pszczoły, zwłaszcza osłabione przy silnym porażeniu roztoczami.
Ze względu na bezpieczeństwo pszczół znane preparaty warroabójcze zawierające malation jako substancję aktywną nie są dopuszczone do obrotu i stosowania w wielu kiajach, zwłaszcza w Europie i Ameryce, a preparaty dla ochrony roślin przed szkodnikami owadzimi i roztoczami, zawierające malation, są uznane jako środki I klasy szkodliwości dla pszczół i stosowane w odpowiednich warunkach oraz z dostatecznie długim okresem prewencji.
Wymienione niedogodności znanych środków roztoczobójczych, w tym zagrożenie dla pszczół nieoczekiwanie rozwiązuje środek roztoczobójczy do zwalczania Varroa jacobsoni w postaci kształtki z tworzywa sztucznego nasyconego substancją biologicznie czynną, zawierający ditiofosforan S-1,2-bis/etoksykarbonylo/etylo-0,0-dimetylujako substancję roztoczobójczą w ilości od 0,1 do 10% wagowych inkorporowaną w plastyfikowany polichlorek winylu jako nośnik.
Środek według wynalazku może zawierać także znane składniki pomocnicze jak np. barwniki, pigmenty, wypełniacze, stabilizatory PCW, zmiękczacze syntetyczne i pochodzenia roślinnego, środki obniżające temperaturę upłynniania PCW, środki antyadhezyjne i inne.
Forma użytkowa środka według wynalazku dogodna do stosowania w ulach pszczelich ma postać wkładki, korzystnie o kształcie spłaszczonego sześcianu, o grubości 0,5 - 1 mm i powierzchniach wielkości 200 - 400 cm2.
Działanie środka według wynalazku na roztocze Varroa jacobsoni jest głównie kontaktowe, korzystne w okresie 3-6 tygodni ekspozycji o bardzo wysokiej skuteczności 99,8 - 100% bez względu na ilość roztoczy znajdujących się w zasklepionych komórkach czerwia pszczelego, niedostępnych dla oddziaływania znanych dotychczas środków warroabójczych zawierających malation. Śmiertelność pszczół podczas 6-cio tygodniowej ekspozycji środka według wynalazku w rodzinach pszczelich jest na poziomie śmiertelności naturalnej nie wykazując różnic w stosunku do śmiertelności w rodzinach kontrolnych zarówno w okresach wysokich temperatur lipca jak i niskich temperatur listopada.
Środek według wynalazku po okresie 6 tygodniowej ekspozycji w ulach pszczelich me daje pozostałości malationu w miodzie i wosku przy poziomie wykrywalności 0,05 ppm.
Wysoką skuteczność roztoczobójczą przy zwalczaniu V arroa jacobsoni i brak szkodliwego działania na pszczoły środka według wynalazku ilustruje następujący przykład·
Przykład. Środek roztoczobójczy według wynalazku w postaci wkładki do ula, o wymiarach 20 x 8 x 0,08 cm, zawierającj 1,1% wagowych malationu, 61% wagowych polichlorku winylu, 34,5% wagowych ftalanu dloktylu 1 3,4% wagowych epoksydowanego oleju sojowego.
Rodzina pszczela w ulu warszawskim poszerzanym na 8 ramkach zawierająca naplastrach czerw na powierzchni około 6,5 dcm'. Stopień porażenia rodziny pszczelej roztoczem Varroa jacobsoni określono przez pobranie próbki około 400 sztuk pszczół, potraktowanie eterem i policzenie ilości osobników roztoczy i pszczół. Iloraz ilości roztoczy do ilości pszczół jako wskaźnik porażenia (obliczony w %) wyniósł 18,6%. Wkładkę umocowaną do beleczki umieszczono w uliczce między 4 i 5 plastrem.
Po upływie kolejnych tygodni ekspozycji wkładki pobierano próbki pszczół i określano wskaźniki porażenia, które po 1,2, 3,4, 5 i 6 tygodniu wynosiły odpowiednio 4,4%, 1,5%, 0,6%, 0,1%, 0% i 0%. Ilość martwych pszczół zebranych z dennicy w okresie 6 tygodni wynosiła 376 sztuk, a w 8 plastrowej rodzinie kontrolnej bez wkładki roztoczobójczej ilość martwych pszczół w tym samym czasie wyniosła 414 sztuk. Skuteczność warroabójcza po 4 tygodniach ekspozycji wkładki wyniosła praktycznie 100%.
170 453
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 2,00 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Środek roztoczobójczy do zwalczania Varroa jacobsoni zawierający ditiofosforan S-1,2-bis(etoksykarbonylo)etylo-0,0-dimetylu w stałej formie użytkowej kształtki z tworzywa sztucznego zawierającej przynajmniej dwa ze znanych składników kompozycji użytkowych w postaci nośnika stałego polichlorku winylu, plastyfikatora, zmiękczacza syntetycznego lub pochodzenia roślinnego, stabilizatora PCW, środka antyadhezyjnego i innych środków pomocniczych, znamienny tym, że zawiera ditiofosforan S-1,2-bi.s(etoksykarbonylo)etylo-0,0-dimetylujako substancję czynną inkorporowaną w plastyfikowany polichlorek winylu w ilości od 0,1 do 10% wagowych.
PL29805893A 1993-03-12 1993-03-12 Środek roztoczobójczy do zwalczania Varroa jacobsoni PL170453B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29805893A PL170453B1 (pl) 1993-03-12 1993-03-12 Środek roztoczobójczy do zwalczania Varroa jacobsoni

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29805893A PL170453B1 (pl) 1993-03-12 1993-03-12 Środek roztoczobójczy do zwalczania Varroa jacobsoni

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL170453B1 true PL170453B1 (pl) 1996-12-31

Family

ID=20059731

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29805893A PL170453B1 (pl) 1993-03-12 1993-03-12 Środek roztoczobójczy do zwalczania Varroa jacobsoni

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL170453B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013048267A1 (en) 2011-09-30 2013-04-04 Instytut Przemysłu Organicznego Varroacidal agent in form of a molded article and a method of preparation of the varroacidal agent in form of the molded article

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2013048267A1 (en) 2011-09-30 2013-04-04 Instytut Przemysłu Organicznego Varroacidal agent in form of a molded article and a method of preparation of the varroacidal agent in form of the molded article

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Calderone et al. Plant extracts for control of the parasitic mite Varroa jacobsoni (Acari: Varroidae) in colonies of the western honey bee (Hymenoptera: Apidae)
US20070026765A1 (en) Composition and method for the control of parasitic mites of honey bees
JPH0578206A (ja) ハチのバロアトーシスに対する使用に適切な殺ダニ組成物並びに上記含有装置
CN106999529A (zh) 用于引诱蚊虫和驱避白蛉的组合物和方法
Goodwin et al. Effect of surfactants on honey bees
JPH0344306A (ja) 海ジラミの抑制方法
GB2139497A (en) Controlling parasitic mites on honeybees
PL170453B1 (pl) Środek roztoczobójczy do zwalczania Varroa jacobsoni
Johansen Honeybee poisoning by chemicals: signs, contributing factors, current problems and prevention
Whitlaw Jr et al. Selected plastic formulations for use as mosquito larvicides
US7713537B2 (en) Insect control device for prolonged treatment of animals containing coumaphos and diazinon
Waller et al. Effects of dimethoate on honey bee foraging
HU186562B (en) Insecticide preparates consisting of phosmet and diflubenzuron
Hoy et al. Resistance to sulfur in a vineyard spider mite predator
Hair et al. Sterilization of the face fly, Musca autumnalis, with apholate and tepa
ES2198736T3 (es) Sistema repelente de lucha contra los parasitos.
AU2002329881A1 (en) Insect control device for prolonged treatment of animals containing coumaphos and diazinon
PL170444B1 (pl) Środek roztoczobójczy zwłaszcza warroabójczy
PL170464B1 (pl) Środek roztoczobójczyzwłaszcza warroabójczy
WO2006035808A1 (ja) ミツバチ集団における寄生虫防除組成物及び防除方法
Mansour et al. The residual toxicity to honeybees of some insecticides on clover flowers: laboratory studies
US20080115737A1 (en) Insect control device for prolonged treatment of animals containing coumaphos and diazinon
EP1055367A1 (en) Ectoparasite control composition
PL169579B1 (pl) Środekwarroabójczy
PL209366B1 (pl) Środek roztoczobójczy, zwłaszcza warroabójczy