PL170066B1 - Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji półtusz wołowych - Google Patents

Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji półtusz wołowych

Info

Publication number
PL170066B1
PL170066B1 PL29758393A PL29758393A PL170066B1 PL 170066 B1 PL170066 B1 PL 170066B1 PL 29758393 A PL29758393 A PL 29758393A PL 29758393 A PL29758393 A PL 29758393A PL 170066 B1 PL170066 B1 PL 170066B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
voltage
low
amplifier
power
transformer
Prior art date
Application number
PL29758393A
Other languages
English (en)
Other versions
PL297583A1 (en
Inventor
Ryszard Zywica
Original Assignee
Akad Rolniczo Tech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Akad Rolniczo Tech filed Critical Akad Rolniczo Tech
Priority to PL29758393A priority Critical patent/PL170066B1/pl
Publication of PL297583A1 publication Critical patent/PL297583A1/xx
Publication of PL170066B1 publication Critical patent/PL170066B1/pl

Links

Landscapes

  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)

Abstract

Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji półtusz wołowych posiadający zestaw elektrod i transformator zasilający - separujący, znamienny tym, że składa się z generatora (1) niskiej częstotliwości, który połączony jest szeregowo poprzez wzmacniacz (2) niskiej częstotliwości małej mocy, wzmacniacz (3) niskiej częstotliwości średniej mocy i wzmacniacz (4) wysokiego napięcia dużej mocy z zestawem elektrod (9), przy czym wejście generatora (1) niskiej częstotliwości i drugie wejście wzmacniaczy (2) i (3) połączone są poprzez zasilacz (6) niskiego napięcia z transformatorem separującym (5) a drugie wejście wzmacniacza (4) wysokiego napięcia dużej mocy i zestawu elektrod (9) połączone są poprzez zasilacz (8) wysokiego napięcia z transformatorem separującym (7).

Description

Przedmiotem wynalazku jest układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji półtusz wołowych z przeznaczeniem dla małych i średnich zakładów mięsnych prowadzących działalność związaną z obojem żywca wołowego i dokonującego przerobu uzyskanego surowca lub schładzania i zamrażania mięsa w postaci półtusz, celem przechowywania go przez dłuższy okres czasu w chłodniach.
Znane i stosowane jest urządzenie do elektrostymulacji wysokonapięciowej pozwalające uzyskać na wyjściu napięcie o wartości skutecznej od 12 do 300 V i częstotliwości f - 50 Hz impulsy półsinusoidalne. Urządzenie to składa się z części mechanicznej tj. anody - katody, zespołu regulującego rozstawienie elektrod i komory z osłonami oraz z części elektrycznej stanowiącej układ elektryczny, układ sterujący i układ ochronny przed porażeniem i przeciążeniem.
Zasada działania układu elektrycznego sprowadza się w istocie do podwyższania bądź obniżania napięcia sieciowego od 24 do 600 V przy pomocy transformatora zasilającego, będącego jednocześnie transformatorem separującym, a następnie jego prostowania za pomocą diody prostowniczej. Jest to układ prostownika jednopołówkowego dużej mocy, na wyjściu którego uzyskuje się napięcie zmienne o kształcie półsinusoidalnym i częstotliwości f - 50 Hz równej częstotliwości napięcia zasilającego. Zabezpieczenie obwodu elektrycznego elektrostymulatorów przed zwarciem bądź przeciążeniem stanowią bezpieczniki topikowe oraz wyłącznik termiczny współdziałający ze stycznikiem.
Zasadniczą wadą tego układu jest to, że częstotliwość napięcia wyjściowego jest stała i brak możliwości jej regulacji.
Przeprowadzone badania w tej dziedzinie wykazały, że tempo przemian poubojowych w mięsie wołowym jest największe po elekrostymulacji prądem o częstotliwości około 20 Hz. Stosując to samo napięcie przy częstotliwości 50 Hz szybkość zachodzących przemian jest o około 30% mniejsza. Ponadto stwierdzono, iż przy pewnych zakresach napięć, zwłaszcza 200 400 V większy wpływ na skuteczność elektrostymulacji ma wartość częstotliwości niż wartość napięcia. Wiąże się to z tzw. częstotliwością fizjologiczną - przyżyciową organizmu zwierzęcia.
Celem wynalazku jest skonstruowanie takiego układu, którego skuteczność działania byłaby uzależniona nie tylko od wartości napięcia wyjściowego, lecz także od jego częstotliwości.
Układ według wynalazku składa się z generatora niskiej częstotliwości, który połączony jest szeregowo poprzez wzmacniacz niskiej częstotliwości małej mocy, wzmacniacz niskiej częstotliwości średniej mocy i wzmacniacz wysokiego napięcia dużej mocy z zestawem elektrod.
170 066
Wejście generatora niskiej częstotliwości i drugie wejścia wzmacniaczy niskiej częstotliwości małej i średniej mocy połączone są poprzez zasilacz niskiego napięcia z transformatorem separującym a drugie wejście wzmacniacza wysokiego napięcia dużej mocy i zestawu elektrod połączone są poprzez zasilacz wysokiego napięcia z transformatorem separującym.
Między zasilaczem niskiego napięcia a transformatorem separującym włączony jest czasowy wyłącznik napięcia.
W wyniku zastosowania układu według wynalazku uzyskuje się przepływ przez półtuszę prądu zmiennego o wartości skutecznej od 0 do 5 A - kształt fali prostokątny o dowolnie wybranej częstotliwości przez okres 120 sekund.
Przeprowadzono następujące badania z zastosowaniem układu według wynalazku polegające na: stymulacji prądem elektrycznym o napięciu 350 V i częstotliwości 20 Hz w czasie 120 sekund lewej półtuszy (prawą potraktowano jako kontrolną), określeniu zmiany wartości pH i zmian strukturalnych wywołanych działaniem prądu elektrycznego oraz na wykonaniu oceny organoleptycznej kruchości badanego mięsa i oznaczaniu kruchości instrumentalnie poprzez pomiar siły cięcia.
Uzyskano następujące wyniki:
1. W badanym mięsie pochodzącym w półtusz kontrolnych, godzinę po uboju wartość pH wynosiła średnio 7,00, to w wyniku przeprowadzonego zabiegu elektrostymulacji nastąpił spadek wartości pH średnio o około 0,49 jednostki tj. do pH 6,51. Po dwóch godzinach od momentu uboju w próbach pochodzących z półtusz kontrolnych wartość pH wynosiła około 6,9, a w próbach z półtusz stymulowanych nastąpił dalszy jej spadek do poziomu 6,13. Zaobserwowano również, że przez pierwsze dwie godziny po uboju tempo spadku pH było 20 razy szybsze w mięśniach z półtusz stymulowanych, niż w mięśniach pochodzących z półtusz kontrolnych.
2. W wyniku elektrostymulacji nastąpił przyspieszony rozpad glikogenu i Adenozyno-trójfosforanu - ATP, a w efekcie szybsze tempo zakwaszenia tkanki mięśniowej, które przyczyniło się do wcześniejszego wejścia badanego mięśnia w stan stężenia pośmiertnego. Stworzono przez to warunki do uniknięcia skurczu chłodniczego, umożliwiając wcześniejsze schładzanie półtusz po uboju.
3. Przyspieszenie przemian poubojowych, a także mechaniczne zmiany struktury włókien mięśniowych przyczyniły się do poprawy kruchości mięsa wołowego, która po dwudobowym okresie dojrzewania w półtuszach stymulowanych wynosiła:
- około 32% w przypadku oceny instrumentalnej
- około 20% w przypadku oceny organoleptycznej.
4. Nie stwierdzono ujemnego wpływu elektrostymulacji na właściwości hydratacyjne badanego mięsa wołowego.
Przedmiot wynalazku zostanie bliżej objaśniony w przykładzie wykonania na rysunku przedstawiającym układ w schemacie blokowym.
Układ składa się z generatora 1 niskiej częstotliwości, którego zadaniem jest wytwarzanie prostokątnych przebiegów napięciowych o dowolnie wybranej częstotliwości w zakresie od 1 do 100 Hz np. f = 20 Hz. Impulsy te są następnie wzmacniane przez układy wzmacniaczy niskiej częstotliwości 2 i średniej mocy 3, po czym dostarczane do wejścia wzmacniacza 4 wysokiego napięcia dużej mocy. Wzmacniacze 2 i 3 zasilane są napięciem pochodzącym z transformatora separującego 5 przez zasilacz niskiego napięcia 6. Natomiast wzmacniacz 4 zasilany jest napięciem z transformatora separującego 7 przez zasilacz wysokiego napięcia 8. Wyjście zasilacza 8 wysokiego napięcia i wyjście wzmacniacza 4 wysokiego napięcia dużej mocy połączonej jest z zestawem elektrod 9 (anoda - katoda). Wzmacniacz 4 zapewnia dostarczenie do półtuszy poprzez układ elektrod 9 napięcia o wartości szczytowej 350 - 430 V. Z uwagi na to, iż czas elektrostymulacji jednej półtuszy waha się w granicach 90 - 120 sek. w skład układu wchodzi czasowy wyłącznik 10 wysokiego napięcia, który jest włączony pomiędzy zasilacz niskiego napięcia 6 a transformator separujący 7. Zadaniem czasowego wyłącznika wysokiego napięcia 10 jest wyłączanie napięcia na elektrodach po upływie 120 sek. od momentu włączenia.
Przed przystąpieniem do elektrostymulacji każdej następnej półtuszy wyłącza się układ wyłącznikiem głównym, a następnie ponownie się włącza.
170 066
Zabezpieczenie układu przed przypadkowym zwarciem bądź przeciążeniem stanowią bezpieczniki topikowe zamontowane w zasilaczach niskiego 6 i wysokiego napięcia 8 oraz wyłącznik termiczny wyłączający układ wysokiego napięcia jeżeli wartość prądu płynącego przez półtuszę przekracza 50% wartości prądu znamionowego urządzenia. Dodatkowym zabezpieczeniem jest wyłącznik główny typu stacyjkowego.
-220 V
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 2,00 zł

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji półtusz wołowych posiadający zestaw elektrod i transformator zasilający - separujący, znamienny tym, że składa się z generatora (1) niskiej częstotliwości, który połączony jest szeregowo poprzez wzmacniacz (2) niskiej częstotliwości małej mocy, wzmacniacz (3) niskiej częstotliwości średniej mocy i wzmacniacz (4) wysokiego napięcia dużej mocy z zestawem elektrod (9), przy czym wejście generatora (1) niskiej częstotliwości i drugie wejście wzmacniaczy (2) i (3) połączone są poprzez zasilacz (6) niskiego napięcia z transformatorem separującym (5) a drugie wejście wzmacniacza (4) wysokiego napięcia dużej mocy i zestawu elektrod (9) połączone są poprzez zasilacz (8) wysokiego napięcia z transformatorem separującym (7).
  2. 2. Układ według zastrz. 1, znamienny tym, że między zasilaczem niskiego napięcia (6) a transformatorem separującym (7) włączony jest czasowy , wyłącznik napięcia (10).
PL29758393A 1993-01-29 1993-01-29 Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji półtusz wołowych PL170066B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29758393A PL170066B1 (pl) 1993-01-29 1993-01-29 Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji półtusz wołowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29758393A PL170066B1 (pl) 1993-01-29 1993-01-29 Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji półtusz wołowych

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL297583A1 PL297583A1 (en) 1994-08-08
PL170066B1 true PL170066B1 (pl) 1996-10-31

Family

ID=20059476

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29758393A PL170066B1 (pl) 1993-01-29 1993-01-29 Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji półtusz wołowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL170066B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014196882A1 (en) 2013-06-03 2014-12-11 Bluevent Air Systems Sp. Z.O.O. Direct current meat carcass electrical stimulation assembly

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2014196882A1 (en) 2013-06-03 2014-12-11 Bluevent Air Systems Sp. Z.O.O. Direct current meat carcass electrical stimulation assembly

Also Published As

Publication number Publication date
PL297583A1 (en) 1994-08-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
McMichael Examination of electrofishing injury and short-term mortality in hatchery rainbow trout
Dalziel A Study of the Hazards of Impulse Currents [includes discussion]
US2544724A (en) Apparatus and method for the tenderization of meat
EP0307031B1 (en) Process for stunning livestock
EP0537320B1 (en) Device for carrying out an iontophoresis treatment on a patient
WO1981001641A1 (en) A method for electrical treatment of a carcass after the slaughter
Moore A light-weight pulsed DC fish shocker
PL170066B1 (pl) Układ do wysokonapięciowej elektrostymulacji półtusz wołowych
KUENZEL et al. A comparison of plate and brine stunners, AC and DC circuits for maximizing bleed-out in processed poultry
DE69406220T2 (de) Minenräumvorrichtung
FI102466B1 (fi) Menetelmä sykkivän tasavirran ohjaamiseksi, joka tasavirta syötetään sähköstaattiseen pölynerottimeen
EP0090478A1 (en) Method and apparatus for stimulating carcasses by means of electrical pulses
DK0640016T3 (da) Strømbegrænsende reaktor med variabel induktans styring af elektrostatiske præcipitatorer
KUENZEL et al. Variable frequency stunning and a comparison of two bleed-out time intervals for maximizing blood release in processed poultry
PL171196B1 (pl) Układ do przeprowadzania procesu peklowania mięsa
Sharber et al. Reducing electrofishing-induced injury of rainbow trout: response to comment
AR247471A1 (es) Metodo para el madurado rapido de carnes de animales faenados
Bernstein Safety criteria for intended or expected non-lethal electrical shocks
Tseng et al. Active clamp interleaved flyback converter with single-capacitor turn-off snubber for stunning poultry applications
Granath et al. Electrical sensitivity of a weakly electric fish
DE864938C (de) Einrichtung zum elektrischen Toeten von Seetieren waehrend des Fanges, bestehend auseinem an eine Fangelektrode, z. B. Harpune, angeschlossenen stromerzeugenden Aggregat
Milroy et al. Electromagnetic pulse radiation: a potential biological hazard
Su et al. Rate of intracranial self-stimulation as a function of stimulus waveform and intensity
CRET et al. Magnetic coils design for localized stimulation
Reynolds et al. Comment: reducing electrofishing-induced injury of rainbow trout