PL169619B1 - Sposób odpylania gazów spalinowych PL - Google Patents

Sposób odpylania gazów spalinowych PL

Info

Publication number
PL169619B1
PL169619B1 PL92303789A PL30378992A PL169619B1 PL 169619 B1 PL169619 B1 PL 169619B1 PL 92303789 A PL92303789 A PL 92303789A PL 30378992 A PL30378992 A PL 30378992A PL 169619 B1 PL169619 B1 PL 169619B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
dust
regulation
value
stage
dust concentration
Prior art date
Application number
PL92303789A
Other languages
English (en)
Inventor
Horst Onland
Original Assignee
Veba Kraftwerke Ruhr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Veba Kraftwerke Ruhr filed Critical Veba Kraftwerke Ruhr
Publication of PL169619B1 publication Critical patent/PL169619B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B03SEPARATION OF SOLID MATERIALS USING LIQUIDS OR USING PNEUMATIC TABLES OR JIGS; MAGNETIC OR ELECTROSTATIC SEPARATION OF SOLID MATERIALS FROM SOLID MATERIALS OR FLUIDS; SEPARATION BY HIGH-VOLTAGE ELECTRIC FIELDS
    • B03CMAGNETIC OR ELECTROSTATIC SEPARATION OF SOLID MATERIALS FROM SOLID MATERIALS OR FLUIDS; SEPARATION BY HIGH-VOLTAGE ELECTRIC FIELDS
    • B03C3/00Separating dispersed particles from gases or vapour, e.g. air, by electrostatic effect
    • B03C3/34Constructional details or accessories or operation thereof
    • B03C3/66Applications of electricity supply techniques
    • B03C3/68Control systems therefor

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Automation & Control Theory (AREA)
  • Electrostatic Separation (AREA)
  • Filtering Of Dispersed Particles In Gases (AREA)

Abstract

1. Sposób odpylania gazów spalinow ych za po- m oca elektrofiltrów, w którym usytuow an y w gazie sp a- linowym elektrofiltr zasila sie napieciem stalym w celu jonizacji przechodzacych przez niego czastek pylu, przy czym m ierzy sie w sposób ciagly stezenie pylu n a w yjsciu elektrofiltru, ustala sie górna i dolna w artosc zadana stezenia pylu i porównuje sie ze soba w kom paratorze, przy czym górna w artosc zadana ustala sie n a podstawie m aksym alnego dopuszczalnego stezenia pylu, a dolna w artosc zadana ustala sie przyjm ujac dolna granice stezenia pylu, znamienny tym, ze przez kom parator (V ) róznicy w artosci zadanej 1 rzeczywistej w yprow adza sie z pam ieci (S) w yznaczone z góry eksperym entalnie w optym alnym pod w zgledem efektywnosci odpylania pro- cesie param etry jak o sygnaly, do regulacji elektrofiltru (E), przy czym zapam ietane w artosci sa zestaw ione z kilku grup param etrów tworzacych kaz dorazowo po- szczególne stopnie regulacji, przy czym w m iare n ara- stan ia liczby porzadkowej stopni regulacji zm niejsza sie energie zasilajaca elektrofiltr (E), tak, ze przy stezeniu pylu m ieszczacym sie w zakresie w artosci zadanych utrzym uje sie aktualn y stopien regulacji, zas przy prze- kroczeniu górnej w artosci zadanej w ybiera sie p aram e- try nastepnego n izszego stopnia regulacji, a przy zejsciu ponizej dolnej w artosci zadanej w ybiera sie param etry nastepnego w yzszego stopnia regulacji. Fig. 1 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób odpylania gazów spalinowych za pomocą elektrofiltrów, w którym usytuowany w gazie spalinowym elektrofiltr zasila się napięciem stałym w celu jonizacji przechodzących przez niego cząstek pyłu, przy czym mierzy się w sposób ciągły stężenie pyłu na wyjściu elektrofiltru, ustala się górną i dolną wartość zadaną stężenia pyłu i porównuje się ze sobą w komparatorze, przy czym górną wartość zadaną ustala się na podstawie
169 619 maksymalnego dopuszczalnego stężenia pyłu, a dolną wartość zadaną ustala się przyjmując dolną granicę stężenia pyłu.
Taki sposób odpylania gazów spalinowych znany jest z opisu patentowego USA nr 4 284 417. Zgodnie z tym sposobem zmierzony sygnał stężenia pyłu porównuje się z nastawianymi wartościami granicznymi zadanymi, górną i dolną, przy czym wartości graniczne, górna i dolna, określają zakres stężeń pyłu dla gazów odlotowych. Górna wartość zadana stężenia pyłu jest prawie równa maksymalnej dopuszczalnej wartości stężenia pyłu w gazach odlotowych, natomiast dolna wartość zadana odpowiada takiemu stężeniu pyłu, które jest dostatecznie niższe od maksymalnej wartości dopuszczalnej, aby zmniejszyć do wartości uzasadnionych moc elektryczną oddawaną na elektrodach koronujących. Zależnie od wyniku porównania wartości zmierzonej stężenia pyłu z ustalonymi wartościami zadanymi, górną i dolną, w przypadku tego znanego sposobu układ regulacyjny pracuje w taki sposób, że moc elektryczna oddawana na elektrodach koronujących zostaje zwiększona, kiedy stężenie pyłu przekracza górną wartość graniczną, i zostaje zmniejszona, kiedy stężenie pyłu spada poniżej dolnej wartości granicznej. Zatem, w przypadku tego znanego rozwiązania przewiduje się także, że jako jedyny parametr procesu zmienia się napięcie określające moc elektrofiltru, zwiększane lub zmniejszane zależnie od warunków procesu, tak że odpowiednio do zmian napięcia zmienia się moc elektryczna oddawana na elektrodach koronujących.
W przypadku tego znanego sposobu jest zatem możliwe utrzymywanie stężenia pyłu poniżej określonej przepisami wartości maksymalnej, to znaczy, że nie jest przekraczana górna wartość graniczna. Z drugiej strony, w przypadku znanego sposobu świadomie zakłada się pewne zwiększenie stężenia zawartości pyłu w gazach odlotowych, kiedy możliwe jest dzięki temu zmniejszenie mocy pobieranej przez elektrofiltr. Innymi słowy, w przypadku tego sposobu regulacja odbywa się tak, że elektrofiltr pracuje w pobliżu swojej górnej możliwości pod względem sprawności, tak aby z jednej strony spełnić wymagania określone przepisami, z drugiej strony jednak umożliwić zasilanie elektrofiltru możliwie małą mocą. Zmniejszenie mocy znanych urządzeń zatem jednoznacznie podnosi koszty ochrony środowiska.
Celem wynalazku jest opracowanie sposobu umożliwiającego otrzymanie możliwie małego stężenia pyłu w każdym punkcie pracy elektrofiltru.
Sposób odpylania gazów spalinowych za pomocą elektrofiltrów, w którym usytuowany w gazie spalinowym elektrofiltr zasila się napięciem stałym w celu jonizacji przechodzących przez niego cząstek pyłu, przy czym mierzy się w sposób ciągły stężenie pyłu na wyjściu elektrofiltru, ustala się górną i dolną wartość zadaną stężenia pyłu i porównuje się ze sobą w komparatorze, przy czym górną wartość zadaną ustala się na podstawie maksymalnego dopuszczalnego stężenia pyłu, a dolną wartość zadaną ustala się przyjmując dolną granicę stężenia pyłu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że przez komparator różnicy wartości zadanej i rzeczywistej wyprowadza się z pamięci wyznaczone z góry eksperymentalnie w optymalnym pod względem efektywności odpylania procesie parametry jako sygnały do regulacji elektrofiltru, przy czym zapamiętane wartości są zestawione z kilku grup parametrów tworzących każdorazowo poszczególne stopnie regulacji, przy czym w miarę narastania liczby porządkowej stopni regulacji zmniejsza się energię zasilającą elektrofiltr, tak że przy stężeniu pyłu mieszczącym się w zakresie wartości zadanych utrzymuje się aktualny stopień regulacji, zaś przy przekroczeniu górnej wartości zadanej wybiera się parametry następnego niższego stopnia regulacji, a przy zejściu poniżej dolnej wartości zadanej wybiera się parametry następnego wyższego stopnia regulacji.
Korzystnie wielkościami regulowanymi przy regulacji elektrofiltru są wysokość napięcia stałego, jego prędkość narastania, wielkość jego spadku oraz jego proporcja impulsów.
Korzystnie funkcjom oczyszczanie wstępne, oczyszczanie główne i oczyszczanie końcowe elektrofiltru przyporządkowuje się każdorazowo oddzielne segmenty pamięci, w których każdorazowo wykonuje się wspólne przełączanie stopni regulacji.
Korzystnie przy kilku elektrofiltrach połączonych równolegle przełączanie stopni regulacji wykonuje się w przyporządkowanych poszczególnym elektrofiltrom pamięciach lub segmentach pamięciowych, przy czym wykorzystywaną do regulacji wartość stężenia pyłu uzyskuje się w ten sposób, że uśrednia się arytmetycznie stężenia pyłu mierzone na wyjściach poszczególnych filtrów.
169 619
Korzystnie jako dalszy parametr procesu mierzy się stężenie pyłu w gazie spalinowym wchodzącym do komina, a gdy jego wartość przekracza zadaną wartość graniczną, wówczas przechodzi się na najniższy stopień regulacji.
Korzystnie jako dalszy parametr procesu mierzy się ilość wody zasilającej elektrownię, a gdy spada ona poniżej zadanej dolnej wartości granicznej, przechodzi się na najniższy stopień regulacji.
Korzystnie przełącza się z jednego stopnia regulacji na inny stopień dopiero po upływie czasu oczekiwania.
Korzystnie brak wartości mierzonej stężenia pyłu kontroluje się w taki sposób, że w razie nieobecności wartości mierzonej po upływie następnego zadanego czasu oczekiwania przechodzi się na najniższy stopień regulacji.
Zaletą rozwiązania według wynalazku jest to, że sterowanie procesem zamiast za pośrednictwem jednego parametru, odbywa się za pomocą określonej z góry grupy parametrów zapisanych w pamięci jako wyznaczony parametr procesu. W przypadku określonej z góry grupy parametrów procesu chodzi o takie grupy lub zestawy parametrów, które w badaniach procesu modelowego wyznaczono jako wartości optymalne, to znaczy takie, które przy danych warunkach brzegowych doprowadzą do otrzymania dobrego stopnia odpylenia i równocześnie dobrego współczynnika sprawności elektrofiltru. Te z góry określone parametry procesu stanowią wymienioną poniżej tak zwaną podstawę doświadczalną lub odcisk daktyloskopijny procesu.
Zaletą wynalazku jest także to, że zadany z góry parametr procesu przyporządkowany jest grupie parametrów tak, ze wzrostowi numeru porządkowego odpowiada zmniejszenie mocy elektrofiltru.
Wybór optymalnego stopnia regulacji odbywa się na podstawie stanu pracy (obciążenia bloku siłowni).
Zaletę sposobu według wynalazku stanowi także wykorzystanie do regulacji mierzonych wartości prądu i napięcia stałego elektrofiltru możliwości nastawiania w regulatorach napięcia wartości spadku napięcia i szybkości narastania napięcia zależnie od zastosowanych łączników oraz stopnia maskowania okresów prądu zmiennego (proporcje impulsów).
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schemat ideowy wyjaśniający sposób odpylania według wynalazku, fig. 2 schemat funkcjonalny wyjaśniający strukturę instalacji do realizacji sposobu odpylania według wynalazku, fig. 3 - ilustracja graficzna sieci działań występujących w sposobie odpylania według wynalazku, fig. 4 - tabelę wartości zapamiętanych, wyznaczonych eksperymentalnie parametrów procesu, z podziałem na 14 stopni regulacji, a fig. 5 - protokół z pomiarów służący do objaśnienia sposobu odpylania według wynalazku.
Na fig. 1 przedstawiającej schemat ideowy instalacji do realizacji sposobu według wynalazku widać, że elektrofiltr E jest umieszczony w oznaczonym przez R strumienu spalin. Elektrofiltr E jest zasilany przez wysokonapięciowy zasilacz H, który z kolei jest zasilany z sieci dwufazowej. Zasilacz H jest wysterowywany poprzez komparator V, który otrzymuje jako wartość rzeczywistą sygnał pomiarowy z czujnika umieszczonego w strumieniu spalin po stronie wyjściowej elektrofiltru E. Czujnik mierzy więc stężenie pyłu występującego na wyjściu elektrofiltru E.
Komparator V ma ponadto dwa wejścia, na które można wprowadzać górną wartość zadaną max i dolną wartość zadaną min.
Komparatorowi przyporządkowano urządzenie pamięciowe S, w którym akumulowane są wartości parametrów wyznaczone eksperymentalnie w optymalnym pod względem efektywności procesie wzorcowym.
Parametry rozdzielono grupowo na kilka stopni regulacji, przy czym najniższy stopień regulacji 1 obejmuje te parametry procesowe, które wyznaczono jako optymalne dla pełnej wydajności odpylania elektrofiltru E. W miarę wzrostu liczby porządkowej stopni regulacji zmniejsza się sukcesywnie moc elektryczna, którą doprowadza się do elektrofiltru E poprzez zasilacz wysokonapięciowy H. Wreszcie najwyższy stopień regulacji odpowiada najniższemu zapotrzebowaniu energii elektrycznej ze strony elektrofiltru E.
169 619
Zakumulowane w pamięci S grupy parametrów wpływają na następujące wielkości wyjściowe zasilacza wysokonapięciowego:
- wielkość wyjściowego napięcia stałego,
- wielkość wyjściowego prądu stałego,
- wartość prędkości narastania napięcia stosownie do występujących łączników,
- wartość wielkości spadku napięcia stosownie do występujących łączników, i
- proporcje impulsów wyjściowego napięcia stałego.
Figury 2 i 3 przedstawiają konkretną odmianę wykonania, która różni się od schematu na fig. 1 tym, że z jednej strony w strumieniu spalin R występują dwa połączone podobnie elektrofiltry E1 i E2, a także tym, że każdy elektrofiltr E1, E2 podzielono na trzy strefy funkcjonalne, to jest oczyszczanie wstępne (Przed), oczyszczanie główne (Główne) i oczyszczanie końcowe (Po).
Strukturę układu regulacji przedstawiono (schemat) w ten sposób, że mierzone parametry procesu doprowadza się najpierw do przetwornika analogowo-cyfrowego. Tymi mierzonymi parametrami są:
- stężenie pyłu na wyjściu elektrofiltru pierwszego,
- stężenie pyłu na wyjściu elektrofiltru drugiego,
- całkowita ilość wody zasilającej danego bloku energetycznego i
- stężenie pyłu w kominie, a więc tam, gdzie odpylone gazy spalinowe uchodzą do atmosfery.
Przetworzone w przetworniku wartości pomiarowe doprowadza się do układu regulacji, którego działanie jest objaśnione szczegółowo w dalszej części opisu. Wyjściem układu regulacji jest standardowe złącze, z którego wyprowadzane są dane operacyjne (rozkazy), które dla poszczególnych stref (oczyszczanie wstępne, główne i końcowe) elektrofiltrów E1 i E2 wybierają odpowiednie grupy parametrów poszczególnych stopni regulacji jako aktualne parametry procesu.
Układ regulacji działa w następujący sposób:
Po naciśnięciu przycisku startu 1 początkiem procedury regulacji w stopniu programowym 2 jest wybranie jako wartości początkowej najniższego stopnia regulacji w każdej strefie. W związku z tym zasilacz wysokonapięciowy oddaje maksymalną moc elektryczną na oba elektrofiltry i na wszystkie trzy strefy, tj. oczyszczanie wstępne, główne i końcowe.
W kroku programowym 3 wyprowadzane z wyjścia przetwornika analogowo-cyfrowe parametry procesu są przenoszone do układu regulacji i następnie analizowane następująco:
Najpierw w kroku programowym 4 następuje zapytanie, czy stężenie pyłu w kominie przekracza ustaloną górną wartość graniczną. Jeżeli stężenie to utrzymuje się powyżej maksymalnej granicy dopuszczalnej z punktu widzenia ochrony środowiska, to program przechodzi przez pętlę sprzężenia zwrotnego do kroku 2, czyli nastawiany jest stopień regulacji 1 niezależnie od wybranego uprzednio stopnia. W przeciwnym przypadku w kroku programowym 5 następuje zapytanie, czy całkowita ilość wody zasilającej jest mniejsza od zadanej wartości minimalnej. Potwierdzenie oznacza, że dany blok energetyczny znajduje się w trybie rozruchu lub wybiegu. Względny ekonomiczne odgrywają przy tym mniejszą rolę niż jak najlepsze odpylenie, a więc przy spadku ilości wody poniżej wartości minimalnej wybierany jest również stopień regulacji 1, żeby elektrofiltr pracował z maksymalną mocą elektryczną.
W przypadku zaprzeczenia sprawdza się najpierw w kroku programowym 6, czy być może nastąpił zanik mierzonych przez czujniki wartości rzeczywistych stężenia pyłu na wyjściu każdego z elektrofiltrów E1, E2. Jeżeli tak, procedura regulacji przechodzi najpierw przez człon oczekiwania z czasem opóźnienia dziesięć minut, żeby krótkotrwałe braki wartości mierzonych nie oddziaływały na cały proces. Jeżeli po upływie czasu oczekiwania nie ma dalej wartości pomiarowych, to znów niezależnie od wybranego uprzednio stopnia regulacji przechodzi się sprzężeniem zwrotnym za pośrednictwem kroku 16 do kroku programowego 2 i następuje wybranie stopnia regulacji 2 (program awaryjny), zanim w kroku 17 nastąpi przerwanie przebiegu programu, a w kroku 18 podany zostanie na nastawnię sygnał zakłócenia. Po usunięciu nieprawidłowości można ponownie uruchomić przebieg programu od kroku 1.
169 619
Jeżeli w kroku programowym 6 stwierdzi się, ze istnieją wartości rzeczywiste stężenia pyłu na elektrofiltrach El, E2, to w następnym kroku 7 tworzona jest wartość średnia z obu wartości rzeczywistych stężenia pyłu. Tę wartość średnią traktuje się dalej jako właściwą wielkość regulowaną:
Najpierw w kroku programowym 8 następuje zapytanie, czy średnia wartość stężenia pyłu jest większa od górnej wartości zadanej (por. wejściowa wielkość wartości zadanej max na komparatorze V z fig. 1). Potwierdzenie oznacza, że instalacja pracuje ze zbyt małą wydajnością odpylania, a więc w efekcie wielkości wyjściowe zasilacza H elektrofiltrów E1, E2, trzeba zmienić tak, aby oddawana była większa moc.
Celem wyeliminowania wpływu krótkotrwałych wahań stężenia pyłu program przebiega najpierw przez człon oczekiwania 10, który ma opóźnienie na przykład jednej minuty. Jeżeli po upływie tego czasu nastąpi taka korekcja wyniku analizy w kroku programowym 8, że nie ma już przekroczenia górnej wartości zadanej (logiczne wyjście Nie z kroku 10), to nie ma zmiany stopnia regulacji.
Jeżeli jednak przekroczenie występuje, to w kroku programowym 12 następuje zmniejszenie o jeden wybranego dotąd stopnia regulacji, tzn. praca ma odbywać się ze zwiększaną stopniowo wydajnością Należące do nowo wybranego stopnia regulacji grupy parametrów są wywoływane poprzez krok 14. Przy tym parametyzacja jest realizowana tak, że od wyników wyznaczonych eksperymentalnie w procesie optymalnym można oczekiwać najwyższego stopnia odpylania przy minimalnym poborze mocy elektrycznej.
Jeżeli z drugiej strony w kroku programowym 8 stwierdzi się, że wartość średnia stężenia pyłu jest mniejsza od górnej wartości zadanej, to w kroku 9 następuje zapytanie, czy występuje zejście poniżej dolnej wartości zadanej (wartość zadana min na wejściu komparatora V na fig. 1). Dolną wartość zadaną ustalono przy tym tak, ze stanowi ona granicę efektywności, co oznacza, że niższe stężenie pyłu można uzyskać (jeżeli jest to w ogóle możliwe) tylko przy nie do przyjęcia wysokich nakładach. Tak więc regulacja nie pozwala na obniżenie stężenia pyłu poniżej ekonomicznie uzasadnionej dolnej wartości zadanej.
Jeżeli nie występuje zejście poniżej dolnej granicy wartości zadanej, to regulacja pozostaje na wybranym stopniu. Jeżeli jednak przekroczy się w dół tę wartość, to następuje znów początkowo przejście przez człon oczekiwania 11, żeby uniknąć destabilizacji przebiegu regulacji w wyniku krótkotrwałych zejść poniżej dolnej wartości zadanej.
Gdy po upływie czasu oczekiwania nie ma potwierdzenia wskazywanego uprzednio zejścia poniżej dolnej wartości zadanej, to nie ma zmiany wybranego stopnia regulacji.
Jeżeli jednak krok 11 potwierdza zejście poniżej dolnej wartości zadanej, w następnym kroku 13 następuje zwiększenie o jeden stopnia regulacji, tak że następuje stopniowa redukcja energii doprowadzanej do elektrofiltrów, czyli oszczędza się na kosztach energii.
Jak opisano wyżej, w zależności od mierzonych parametrów procesu uzyskuje się automatyczne dopasowanie mocy elektrycznej doprowadzanej do elektrofiltrów przy uwzględnieniu niezbędnego odpylania.
Przykład parametyzacji poszczególnych stopni regulacji pokazano na fig. 4. Można tam zauważyć, że przewidziano 14 rozmieszczonych pionowo stopni regulacji i że stopniom tym przyporządkowano poszczególne zestawy parametrów dotyczące oczyszczania wstępnego (2. kolumna), oczyszczania głównego (3. kolumna) i oczyszczania końcowego (4. kolumna), które oznaczono nazwami F, 0, 1,2, 3, 4.
Na przykład stopień regulacji 14 dla oczyszczania wstępnego wskazuje, że praca odbywa się z pełnym napięciem stałym (100%), całym prądem stałym (100%), z 70% prędkością narastania napięcia, przy 10%c wielkości spadku napięcia i przy takiej proporcji impulsów sterujących, że maskowane są trzy okresy napięcia przemiennego. Identyczne zestawy parametrów dotyczą oczyszczania głównego i końcowego.
Przy przejściu od stopnia regulacji 14 na stopień 13 widać, ze nie ma zmiany parametrów regulacji przy oczyszczaniu wstępnym i głównym, natomiast przy oczyszczaniu końcowym zmienia się z 3 na 2 proporcja impulsów sterujących napięcia stałego. Tak więc tylko zakres oczyszczania końcowego wymaga zwiększenia energii, natomiast pozostałe zakresy funkcjonalne pozostają bez zmian.
169 619
Przedstawione nafig. 4 wartości parametrów wskazują, ze przy zmianie wybranego stopnia regulacji zmieniają się każdorazowo tylko parametry jednego z trzech bloków funkcjonalnych, przynajmniej do stopnia regulacji 2. Natomiast na następnym stopniu regulacji o maksymalnej wydajności (stopień 1) zmieniają się parametry we wszystkich trzech blokach funkcjonalnych.
Wreszcie fig. 5 przedstawia protokół z pomiarów, który sporządzono w praktycznych próbach sposobu odpylania według wynalazku przy typowym obciążeniu bloku energetycznego. W pierwszej kolumnie umieszczono czas zegarowy, a w następnych czterech kolumnach zamieszczono odpowiednie wartości rejestrowanych przez przetwornik analogowo-cyfrowy na fig. 2 wielkości rzeczywistych. Z ilości wody zasilającej można wywnioskować, że maksimum mocy oddawanej prze blok energetyczny wystąpiło w przybliżeniu w czasie między godz. 19.00 i 19.30.
Następna kolumna moc filtru odpowiada niezbędnej do utrzymania dopuszczalnych wartości zapylania energii elektrycznej zasilającej elektrofiltry E1 i E2, z których każdy podzielono na trzy strefy: oczyszczanie wstępne, główne i końcowe.
W następnych kolumnach zaznaczono programy w poszczególnych strefach obu elektrofiltrów 1 i 2. Cyfry programów odpowiadają cyfrom w kolumnach progr. na fig. 4.
Ostatnia kolumna zawiera stopień regulacji wybrany w danym czasie. Można zauważyć, ze w okresie mniejszego obciążenia do godz. 18.35 wystarczał oszczędnościowy stopień regulacji 14. Potem następuje stopniowe zwiększenie mocy elektrofiltrów, aż około godz. 18.52 dochodzi się do najwyższej mocy przy danym obciążeniu (stopień regulacji 3). Potem może nastąpić redukcja wydajności odpylania elektrofiltrów, aż wreszcie około godz. 20 30 dochodzi się znów do ekonomicznego stopnia regulacji 14.
169 619
169 619
169 619
Parametryzacja regulatorów napięcia filtrów 1 i 2
Faza programu Oczyszczanie wstępne Oczyszczanie główne Oczyszczanie końcowe
Stopień regulacji LED Wskaźnik Opis regulatora (Profimat) Opis regulatora (Profimat) Opis regulatora (Profimat)
Progr □ <% i I(%) VR(%) ro( %) Modę Prcgr. U( % » I (% ) VR(%) VD(%) Modę Progr. U( %) I < %) 1R(%) VD(%) Modę
1 ♦ 0 o 0 F 1 00 1 00 10/ /90 50 3 F 1 00 1 00 00 / /00 30 D F 1 00 1 00 90/ /100 1 0 D
2 00*0 0 1 00 1 00 £-2 70 50 3 1 00 1 00 80 30 D 0 1 00 1 00 90 1 0 D
3 • • 0 0 1 1 00 1 00 90 GO 1 0 1 00 1 00 80 30 D 0 1 00 1 00 90 1 0 D
4 o 0 « o 1 1 00 i oo 90 GO 1 1 i oo 1 00 i oo 50 1 0 1 00 i oo 90 1 0 D
5 • o « o 1 1 00 1 00 90 GO 1 1 1 00 1 00 1 00 50 1 1 1 00 1 00 1 00 1 0 1
6 0 « • o 2 1 00 1 00 90 70 2 i 1 00 1 00 1 00 50 1 1 1 00 1 00 1 00 1 0 1
7 • • o 2 1 00 1 00 90 70 2 2 1 0,D 1 00 90 70 2 1 1 00 1 00 1 00 1 0 1
8 o o 0 • 2 1 00 1 00 90 70 2 2 1 00 1 00 90 70 2 2 1 00 1 00 90 50 2
9 • 0 0 • 3 i oo 80 70 1 0 2 2 i oo i oo 90 70 2 2 1 00 1 co 90 50 2
1 0 o • o • 3 1 00 80 70 1 0 2 3 1 00 70 70 1 0 2 2 1 00 1 00 90 50 2
1 1 * • 0 * 3 1 00 80 70 1 0 2 3 1 00 70 70 1 0 2 3 1 00 i oo 70 i o 2
1 2 o o * • 4 1 00 1 00 70 1 0 3 3 1 00 70 70 1 0 2 3 1 oc 1 00 70 1 0 2
1 3 • o ♦ • 4 1 00 1 00 70 1 0 3 4 1 00 1 00 70 1 0 3 3 1 00 1 00 70 i 0 2
1 4 0 * • • 4 1 00 1 00 70 1 0 3 4 i oo 1 00 70 1 0 3 4 1 00 1 00 70 i o 3
Fig.4
169 619
Czas zegarowy Jlosc wody zasilającej Pyl za filtrem 1 Pyl za filtrem 2 Pyl przed kominem Moc filtra Programy Filf 1 Filtr 2 Przed Gl.Po Przed GL Po Stopień regula- cji
(t/h) (mg/mA3 i.NJ (mg/m*3iN) (mg/mA3i N) (kW)
I 6 45 880 27.2 34.1 0 . 1 154.4 4 4 4 4 4 4 1 4
I 7 OO 8 1 0 24.7 29.4 0 . 1 156.1 4 4 4 4 4 4 1 4
1 7 1 5 880 28.3 35.2 0 . 1 155.4 4 4 4 4 4 4 1 4
1 7 30 905 27.2 3 1.8 0 . 1 157.7 4 4 4 4 4 4 1 4
1 7 45 788 38 . G 32.8 0 . 1 156.9 4 4 4 4 4 4 1 4
1 8 00 799 20 . 1 28.2 0 . 1 158.4 4 4 4 4 4 4 1 4
1 8 1 5 867 34.0 4 1.1 0 . 1 150.3 4 4 4 4 4 4 1 4
1 8 30 930 29 . 4 38.7 0 . 1 148.0 4 4 4 4 4 4 1 4
1 8 35 * 926 38.6 39,8 1 . 0 155.8 4 4 3 4 4 3 1 3
1 8 38 * 1 002 35.2 39.8 1 . 0 146.7 4 3 3 4 3 3 1 2
1 8 39 * 1 002 39.7 43.4 0.9 157.6 3 3 3 3 3 3 1 1
1 8 40 * I 003 46.6 48.0 1 . 0 15 1.7 3 3 2 3 3 2 1 0
1 8 4 1 * 989 50.0 49.2 2 . 1 170.6 3 2 2 3 2 2 9
1 8 42 * 1 008 4 1.9 45.7 0.9 163.9 2 2 2 2 2 2 8
1 8 43 * 10 11 39.7 42.2 1 . 0 205.5 2 2 1 2 2 1 7
1 8 4 4 * 1 042 43 . 1 43.4 0.9 196.7 2 1 1 2 1 1 6
1 8 45 1 065 40.8 4 4.5 2 . 1 229.2 2 1 1 2 1 1 6
1 8 45 * f 067 40.9 4 4.6 2.2 258.5 1 1 1 1 1 1 5
1 8 5 1 * 1 086 43 . 1 4 1.0 2 . 1 266.8 1 1 0 1 1 0 4
l 8 52 * 1 084 38.5 42.2 2 . 1 3 14.2 1 0 0 1 0 0 3
1 8 56 * 1111 24.7 3 1.7 2 . 1 277 . 1 1 1 0 1 1 0 4
1 9 00 1144 20 . 1 28.2 2 . 1 280.8 1 1 0 1 1 0 4
*Przelączame stopnia regulacji Arkusz 1
Fig.5
1 9 02 * 1134 22.5 30.6 2 . 1 260.9 1 1 1 1 1 1 5
1 9 08 * 1144 25.9 32.8 2 . 1 237.7 2 1 1 2 1 1 6
1 9 1 1 * 1144 42.0 4 1.0 3.2 251.0 1 1 1 1 1 1 5
1 9 1 5 1 1 28 3 1.7 3 1.7 2 . 1 255.9 1 1 1 1 1 1 5
1 9 26 * 1 1 49 27.2 3 1.7 3.2 242 . 1 2 1 1 2 1 1 6
1 9 30 1 1 62 35 . 1 35.2 3.2 201.8 2 1 1 2 1 1 6
1 9 33 * 1 096 40.8 -0 . 1 3.2 199.0 2 2 1 2 2 I 7
1 9 45 1 062 38.6 34.0 2 . 1 203.0 2 2 1 2 2 1 7
1 9 49 * 1 03 1 25.9 30.6 1 . 0 178.0 2 2 2 2 2 2 8
1 9 5 6 * 98 1 24.8 28.2 1 . 0 184.2 3 2 2 3 2 2 9
20 00 989 28.3 28.2 0.9 178.9 3 2 2 3 2 2 9
20 0 l * 979 24.7 30.6 0.9 168.6 3 3 2 3 3 2 1 0
20 09 * 970 24.7 29.4 0.9 162.1 3 3 3 3 3 3 1 1
20 1 4 * 988 27.2 3 1.7 0.9 150.8 4 3 3 4 3 3 I 2
20 1 5 983 27.2 3 1.7 1 . 0 149.4 4 3 3 4 3 3 1 2
2.0 24 * 977 27.2 28.2 1 . 0 160.4 4 4 3 4 4 3 1 3
20 30 967 28.3 34.1 o: 9 156.1 4 4 3 4 4 3 1 3
20 3 0 * 970 27.2 3 1.8 1 . 0 155.8 4 4 4 4 4 4 1 4
20 45 875 30.6 37.4 0 . i 156.0 4 4 4 4 4 4 1 4
2 1 00 856 17.9 3 1.7 0 . 1 16 1.2 4 4 4 4 4 4 1 4
2 1 1 5 8 1 6 20 . 1 28 . 1 0 . 1 157.8 4 4 4 4 4 4 1 4
2 1 30 759 15.5 30.6 0 . 1 158.6 4 4 4 4 4 4 1 4
2 1 45 768 28.3 34.4 0 . 1 158.2 4 4 4 4 4 4 1 4
* Przełączanie stopnia regulacji
Arkusz 2
Fig.5
169 619
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz Cena 4,00 zł

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób odpylania gazów spalinowych za pomocą elektrofiltrów, w którym usytuowany w gazie spalinowym elektrofiltr zasila się napięciem stałym w celu jonizacji przechodzących przez niego cząstek pyłu, przy czym mierzy się w sposób ciągły stężenie pyłu na wyjściu elektrofiltru, ustala się górną i dolną wartość zadaną stężenia pyłu i porównuje się ze sobą w komparatorze, przy czym górną wartość zadaną ustala się na podstawie maksymalnego dopuszczalnego stężenia pyłu, a dolną wartość zadaną ustala się przyjmując dolną granicę stężenia pyłu, znamienny tym, że przez komparator (V) różnicy wartości zadanej i rzeczywistej wyprowadza się z pamięci (S) wyznaczone z góry eksperymentalnie w optymalnym pod względem efektywności odpylania procesie parametry jako sygnały, do regulacji elektrofiltru (E), przy czym zapamiętane wartości są zestawione z kilku grup parametrów tworzących każdorazowo poszczególne stopnie regulacji, przy czym w miarę narastania liczby porządkowej stopni regulacji zmniejsza się energię zasilającą elektrofiltr (E), tak, ze przy stężeniu pyłu mieszczącym się w zakresie wartości zadanych utrzymuje się aktualny stopień regulacji, zaś przy przekroczeniu górnej wartości zadanej wybiera się parametry następnego niższego stopnia regulacji, a przy zejściu poniżej dolnej wartości zadanej wybiera się parametry następnego wyższego stopnia regulacji.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że wielkościami regulowanymi przy regulacji elektrofiltru (E) są wysokość napięcia stałego, jego prędkość narastania, wielkość jego spadku oraz jego proporcja impulsów.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że funkcjom oczyszczanie wstępne oczyszczanie główne i oczyszczanie końcowe elektrofiltru (E) przyporządkowuje się każdorazowo oddzielne segmenty pamięci, w których każdorazowo wykonuje się wspólne przełączanie stopni regulacji.
  4. 4. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że przy kilku elektrofiltrach połączonych równolegle, przełączanie stopni regulacji wykonuje się w przyporządkowanych poszczególnym elektrofiltrom pamięciach lub segmentach pamięci, przy czym wykorzystywaną do regulacji wartość stężenia pyłu uzyskuje się w ten sposób, że uśrednia się arytmetycznie stężenia pyłu mierzone na wyjściach poszczególnych filtrów.
  5. 5. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako dalszy parametr procesu mierzy się stężenie pyłu w gazie spalinowym wchodzącym do komina, a gdy jego wartość przekracza zadaną wartość graniczną, wówczas przechodzi się na najniższy stopień regulacji.
  6. 6. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że jako dalszy parametr procesu mierzy się ilość wody zasilającej elektrownię, a gdy spada ona poniżej zadanej dolnej wartości granicznej, przechodzi się na najniższy stopień regulacji.
  7. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, ze przełącza się z jednego stopnia regulacji na inny stopień dopiero po upływie czasu oczekiwania.
  8. 8. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że brak wartości mierzonej stężenia pyłu kontroluje się w taki sposób, że w razie nieobecności wartości mierzonej po upływie następnego zadanego czasu oczekiwania przechodzi się na najniższy stopień regulacji.
PL92303789A 1991-12-06 1992-12-05 Sposób odpylania gazów spalinowych PL PL169619B1 (pl)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4140228A DE4140228C2 (de) 1991-12-06 1991-12-06 Verfahren zur Entstaubung von Rauchgasen
PCT/EP1992/002815 WO1993010901A1 (de) 1991-12-06 1992-12-05 Verfahren zur entstaubung von rauchgasen

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL169619B1 true PL169619B1 (pl) 1996-08-30

Family

ID=6446417

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92303789A PL169619B1 (pl) 1991-12-06 1992-12-05 Sposób odpylania gazów spalinowych PL

Country Status (8)

Country Link
EP (1) EP0615466B1 (pl)
AT (1) ATE126455T1 (pl)
CZ (1) CZ284410B6 (pl)
DE (2) DE4140228C2 (pl)
ES (1) ES2096780T3 (pl)
PL (1) PL169619B1 (pl)
SK (1) SK281289B6 (pl)
WO (1) WO1993010901A1 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE19529769A1 (de) * 1995-08-12 1997-02-13 Hengst Walter Gmbh & Co Kg Verfahren zum Betreiben eines Elektrofilters bzw. einer Kurbelgehäuseentlüftung
DE10050188C1 (de) * 2000-10-09 2002-01-24 Siemens Ag Verfahren zum Betrieb eines Elektrofilters
EP1872858A3 (de) * 2006-06-29 2011-05-11 Siemens Aktiengesellschaft Verfahren zur Optimierung eines mehrzonigen Elektrofilters
EP2873464A1 (de) * 2013-11-13 2015-05-20 Siemens VAI Metals Technologies GmbH Filterung eines Feststoffpartikel aufweisenden Abgases einer hüttentechnischen Anlage
CN112934467A (zh) * 2021-01-27 2021-06-11 华能国际电力股份有限公司营口电厂 基于生产负荷的电除尘整流变压器输出功率智能控制方法

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3140609A1 (de) * 1980-03-17 1982-07-29 Envirotech Corp Power controller for electrostatic precipitator
JPS56500808A (pl) * 1980-03-17 1981-06-18
DE3040330A1 (de) * 1980-10-25 1982-06-03 Metallgesellschaft Ag, 6000 Frankfurt Verfahren zur regelung der betriebsspannung eines elektrostatischen abscheiders
DK355382A (da) * 1982-08-09 1984-02-10 Smidth & Co As F L Fremgangsmaade til styring af et impulsdrevet elektrofilter til minimal effektoptagelse ved en given rensningsgrad
DE3326041A1 (de) * 1983-07-20 1985-02-07 Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München Regeleinrichtung fuer ein elektrofilter
DE3910123C1 (en) * 1989-03-29 1990-05-23 Walther & Cie Ag, 5000 Koeln, De Method for optimising the energy consumption when operating an electrostatic precipitator

Also Published As

Publication number Publication date
WO1993010901A1 (de) 1993-06-10
DE4140228C2 (de) 1994-01-20
SK33294A3 (en) 1994-11-09
EP0615466B1 (de) 1995-08-16
DE59203312D1 (de) 1995-09-21
EP0615466A1 (de) 1994-09-21
CZ284410B6 (cs) 1998-11-11
CZ61494A3 (en) 1994-07-13
SK281289B6 (sk) 2001-02-12
ES2096780T3 (es) 1997-03-16
ATE126455T1 (de) 1995-09-15
DE4140228A1 (de) 1993-06-09

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4624685A (en) Method and apparatus for optimizing power consumption in an electrostatic precipitator
EP0274132B1 (en) SO3 flue gas conditioning system
US4284417A (en) Method for controlling electric power supplied to corona generating electrodes in an electrostatic precipitator
JP3447294B2 (ja) 静電沈降分離装置に対する調節剤の供給の制御方法
EP0055525A1 (en) Method of controlling operation of an electrostatic precipitator
US4432061A (en) System for controlling the voltage of an electrofilter
US5288303A (en) Flue gas conditioning system
US5597403A (en) Flue gas conditioning system for intermittently energized precipitation
PL169619B1 (pl) Sposób odpylania gazów spalinowych PL
DE2753209A1 (de) Verfahren und vorrichtung zur entfernung von schwefeloxiden aus einem abgas- bzw. verbrennungsgasstrom
JP7011486B2 (ja) プラント機器監視制御システム及びプラント機器監視制御方法
US4432062A (en) Method for optimizing the knock frequency of an electrofilter system
CN112105442B (zh) 废气汞去除系统
ATE97222T1 (de) Ruettelapparat und verfahren fuer die kontinuierliche zufuhr von abfallbrennstoff zu verbrennungskraftwerken.
CN110801940A (zh) 电除尘器高频电压控制方法及装置
DE3249184T1 (de) Verfahren und einrichtung fuer eine elektrostatische staubausfaellung
JPH08155339A (ja) 乾式電気集塵装置の洗浄排水処理方法
RU2168368C1 (ru) Способ автоматического определения, выбора и регулирования режима электрического питания фильтра
EP2062648B1 (de) Elektrostatischer Abscheider und Verfahren
AU535285B2 (en) Power controller for electrostatic precipitator
CN117282542A (zh) 煤炭机组除尘系统和煤炭机组的清灰控制方法
JPS58216718A (ja) 排煙処理設備の運転方法
SU312612A1 (ru) Способ автоматического управления
JPH026404B2 (pl)
PL187137B1 (pl) Sposób uruchomienia elektrofiltru