PL169486B1 - Sposób czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem - Google Patents

Sposób czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem

Info

Publication number
PL169486B1
PL169486B1 PL29666992A PL29666992A PL169486B1 PL 169486 B1 PL169486 B1 PL 169486B1 PL 29666992 A PL29666992 A PL 29666992A PL 29666992 A PL29666992 A PL 29666992A PL 169486 B1 PL169486 B1 PL 169486B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
humidity
substation
temperature
outside
dust
Prior art date
Application number
PL29666992A
Other languages
English (en)
Other versions
PL296669A1 (en
Inventor
Tadeusz Teluk
Marian Wojcik
Andrzej Sielski
Original Assignee
Inst Energetyki
Polsko Belgijska Sp Z Oo Telsi
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Energetyki, Polsko Belgijska Sp Z Oo Telsi filed Critical Inst Energetyki
Priority to PL29666992A priority Critical patent/PL169486B1/pl
Publication of PL296669A1 publication Critical patent/PL296669A1/xx
Publication of PL169486B1 publication Critical patent/PL169486B1/pl

Links

Landscapes

  • Cleaning In General (AREA)

Abstract

Sposób czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem, wykorzystujący zjawisko 57) zasysaaia zaaieecyszzczń poprzze ppódiśnienie wytwo- " rzone w odkurzaczu przemysłowym oraz ruchy posuwiste zwrotne narzędzi czyszczących stanowiących wyposażenie odkurzacza po zabrudzonych powierzchniach, znamienny tym, ze na podstawie pomiarów wilgotności 1 temperatury ustala się graficznie na płaszczyźnie, w układzie współrzędnych prostokątnych, wilgotność (W), temperatura (T), obszar zabroniony pracy (28) oraz obszar bezpieczny pracy (29), a następnie dokonuje się pomiaru wilgotności Wi na zewnątrz stacji elektroenergetycznej i wilgotności W2 wewnątrz stacji elektroenergetycznej oraz temperatury Ti wewnątrz stacji elektroenergetycznej 1 temperatury T2 na zewnątrz stacji elektroenergetycznej, po czym ustala się na graficznym wykresie zależności wilgotności (W) 1 temperatury (AT), położenie punktu pomiarowego o współrzędnych wynikających z różnicy zmierzonych temperatur (AT1-T2) oraz wyższej z dwu zmierzonych wartości wilgotności, wilgotności Wi na zewnątrz stacji elektroenergetycznej 1 wilgotności W2 wewnątrz stacji elektroenergetycznej, po czym w przypadku gdy położenie punktu pomiarowego znajdzie się w obszarze bezpiecznym pracy (28), dokonuje się usuwania pyłów, osadu 1 kurzu w pierwszej kolejności z powierzchni zewnętrznych celki elektroenergetycznej lub pola elektroenergetycznego najbardziej oddalonego, a następnie z poza barierki izolacyjnej (27) dokonuje się na odległość usuwania.

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem, zwłaszcza obiektów, urzędzeń, aparatury i instalacji elektrycznych.
Podczas eksploatacji wnętrzowych stacji elektroenergetycznych, pyły przemysłowe 1 kurz oraz inne zanieczyszczenia osadzają się w stacjach na elementach przewodzących prąd oraz aparaturze stacyjnej. Towarzyszy temu zjawisko powstawania zakłóceń eksploatacyjnych polegających na przeskokach zabrudzeniowych w izolacji, prowadzących do zwarć oraz generowanie dodatkowych strat energii elektrycznej, polegające na nadmiernym nagrzewaniu się aparatury i urządzeń do uprzednim wyłączeniu stacji elektroenergetycznej spod napięcia.
Znane są z opisów patentowych, na przykład z opisu patentowego RFN nr 3142060 oraz z europejskiego zgłoszenia patentowego nr 281129 konstrukcje odkurzacza przemysłowego z wyposażeniem w postaci ssaw, ograniczników, rur przedłużających, szczotek, które z powodu swojej uniwersalności mogą być przydatne do czyszczenia również urządzeń elektrycznych wyłączonych spod napięcia.
Znane są ponadto z polskich opisów praw ochronnych nr 34455 oraz nr 52396 konstrukcje odkurzaczy przemysłowych przystosowanych do prac pod napięciem, posiadające część izolacyjną w postaci rury z ogranicznikiem uchwytu, której zadaniem jest ograniczanie strefy zbliżania dłoni operatora do elementu znajdującego się pod napięciem.
Sfera zastosowań odkurzaczy przemysłowych przystosowanych do prac pod napięciem odnosi się do urządzeń elektrycznych niskiego napięcia o małych gabarytach. W odniesieniu do stacji elektroenergetycznych 30 kV brak było dotychczas sprecyzowanych czynności 1 uwarunkowań technicznych, które należałoby spełnić, aby czyszczenie można było prowadzić bez wyłączania stacji spod napięcia. Dlatego też dotychczas czyszczenie stacji elektroenergetycznych odbywa się zawsze po uprzednim wyłączeniu stacji elektroenergetycznej spod napięcia, a pomimo przestrzegania obowiązujących w energetyce zawodowej przepisów bezpieczeństwa zdarzają się poważne wypadku przy pracy.
169 486
Istota sposobu czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem wykorzystująca do usuwania zanieczyszczeń zasysanie cząsteczek kurzu przez odkurzacz elektryczny z wyposażeniem specjalnym, według wynalazku polega na tym, ze na podstawie pomiarów wilgotności i temperatury ustala się graficznie, na płaszczyźnie, w układzie współrzędnych prostokątnych (wilgotność, temperatura) obszar zabroniony pracy oraz obszar bezpieczny pracy pod napięciem, a następnie dokonuje się pomiaru wilgotności i temperatury na zewnątrz stacji elektroenergetycznej i wewnątrz stacji elektroenergetycznej, i ustala się położenie punktu pomiarowego o współrzędnych wynikających z różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz stacji oraz wyższej z dwu zmierzonych wartości wilgotności na zewnątrz i wewnątrz stacji elektroenergetycznej, po czym w przypadku gdy położenie punktu pomiarowego znajdzie się w obszarze bezpiecznym pracy, dokonuje się usuwania pyłów i osadu w pierwszej kolejności z powierzchni zewnętrznych celki stacji elektroenergetycznej lub pola elektroenergetycznego najbardziej oddalonego, a następnie na odległość, z poza barierki izolacyjnej, dokonuje się usuwania osadów i pyłów, kolejno z izolatorów i szyn od strony tylnej w kolejnych fazach izolatorów, następnie z szyn od strony przedniej i bocznej, następnie z izolatorów przepustowych, po czym z obudów aparatów, a na końcu ze ścian i podłogi stacji elektroenergetycznej.
Zaletą sposobu czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych znajdujących się pod napięciem jest możliwość wykonywania czynności czyszczenia bez konieczności wyłączania stacji powodującego przerwy w produkcji energii.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie odkurzarz ze sprzętem w trakcie dokonywania czyszczenia, fig. 2 -zależność między wilgotnością i różnicą temperatur powietrza na zewnątrz i wewnątrz stacji elektroenergetycznej w trakcie dokonywania czyszczenia, fig. 3 - zależność między wilgotnością a temperaturą powietrza w stacji elektroenergetycznej zamkniętej, w trakcie wykonywania czyszczenia.
Czyszczenie stacji do 30 kV pod napięciem według wynalazku przebiega następująco. Operator 26 do dokonuje higrometrami 25 pomiaru wilgotności W1 na zewnątrz stacji elektroenergetycznej i wilgotności W2 wewnątrz stacji elektroenergetycznej oraz temperatury T1 na zewnątrz stacji elektroenergetycznej i temperatury T2 wewnątrz stacji elektroenergetycznej. Następnie na wykresie graficznym w układzie współrzędnych prostokątnych (wilgotność W, temperatura T) przedstawionym na fig. 2, na którym obszar zakreskowany stanowi obszar pracy zabroniony 28, a pozostały obszar bezpieczny pracy 29, ustala się położenie punktu pomiarowego wynikającego z różnicy wartości temperatur AT-1-T2 oraz wyższej wartości wilgotności W1 i W2. W przypadku gdy punkt pracy znajduje się w obszarze bezpiecznym pracy 29, praca pod napięciem jest dozwolona.
Jeżeli stacja elektroenergetyczna znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym, wykres zależności wilgotności W1 temperatury T w układzie współrzędnych prostokątnych określający obszar pracy zabroniony 28 i obszar pracy bezpieczny 29, przedstawia się jak na fig. 3. Pomiar wartości wilgotności W3 1 temperatury T3 przeprowadza się wyłącznie jeden i nanosi się go na wykres przedstawiony na fig. 3 ustalając czyjego położenie znajduje się w obszarze 28 czy 29. Po wykonaniu pomiarów wilgotności i temperatury operator 26 odgradza się od urządzeń elektrycznych pod napięciem barierką izolacyjną 27 wstawioną w drzwi celki stacji elektroenergetycznej. Ssawą kulistą 14 strzepuje się pyły łącząc ją z odkurzaczem przemysłowym za pośrednictwem złączki prostej 21, bądź złączki ukośnej 22, bądź kolankowej 23 wraz z rurą przedłużającą 7 lub 8 lub 9 oraz rurą z ogranicznikiem uchwytu 3 lub 4 lub 5 lub 6 1 wężem ssawnym 2. Długość rur odkurzacza odbiera się w ten sam sposób aby minimalna długość d zbliżenia do elementu będącego pod napięciem wynosiła dla urządzeń niskiego napięcia 35 cm, a dla urządzeń średniego napięcia 65 cm.
Operator 26 trzymając rurę z ogranicznikiem uchwytu 3 lub 4,5,6, poniżej ogranicznika czyści kolejno izolatory, szyny, obudowy aparatów elektrycznych kolejno od strony tylnej, bocznej i przedniej powierzchni czyszczonych urządzeń.
Po wstępnym oczyszczeniu powierzchni urządzeń elektroenergetycznych ssawą 14 operator 26 czyści w dalszej kolejności następujące elementy stacji elektroenergetycznej następującymi ssawami połączonymi z odkurzaczem przemysłowym 1, ssawą pierścieniową dużą 10 czyści się
169 486 izolatory o dużych gabarytach, ssawą pierścieniową małą 11 czyści się izolatory o małych gabarytach, ssawą okrągłą dużą 12 czyści się szyny i aparaturę w stacjach średniego napięcia ssawą okrągłą małą 13 czyści się szyny i aparaturę w stacjach niskiego napięcia, ssawą okrągłą małą z długim włosiem czyści się izolatory głębokorowkowe, a ssawami bez szczotki przykładowo 16, czyści się posadzki i aparaturę w miejscach trudnodostępnych. Na końcu ssawą płaską 20 czyści się posadzki i ściany.
Czas potrzebny na oczyszczanie stacji do 30 kV pod napięciem uzależniony jest od stopnia zabrudzenia stacji, a także dokładności przylegania do czyszczonych powierzchni ssaw przykładowo 10, 11, 12, 13, 14, 16, 20 oraz zachowanie w czasie czyszczenia minimalnego podciśnienia 14kPa przez odkurzacz przemysłowy 1.
Fig 2
Fig 5
169 486
10,11,14,12,13,16,20
Departament Wydawnictw UP RP Nakład 90 egz Cena 2,00 zł

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem, wykorzystujący zjawisko zasysania zanieczyszczeń poprzez podciśnienie wytworzone w odkurzaczu przemysłowym oraz ruchy posuwiste zwrotne narzędzi czyszczących stanowiących wyposażenie odkurzacza po zabrudzonych powierzchniach, znamienny tym, że na podstawie pomiarów wilgotności i temperatury ustala się graficznie na płaszczyźnie, w układzie współrzędnych prostokątnych, wilgotność (W), temperatura (T), obszar zabroniony pracy (28) oraz obszar bezpieczny pracy (29), a następnie dokonuje się pomiaru wilgotności W1 na zewnątrz stacji elektroenergetycznej i wilgotności W2 wewnątrz stacji elektroenergetycznej oraz temperatury T1 wewnątrz stacji elektroenergetycznej i temperatury T2 na zewnątrz stacji elektroenergetycznej, po czym ustala się na graficznym wykresie zależności wilgotności (W) 1 temperatury (Δ T), położenie punktu pomiarowego o współrzędnych wynikających z różnicy zmierzonych temperatur (AT 1-T2) oraz wyższej z dwu zmierzonych wartości wilgotności, wilgotności W1 na zewnątrz stacji elektroenergetycznej i wilgotności W2 wewnątrz stacji elektroenergetycznej, po czym w przypadku gdy położenie punktu pomiarowego znajdzie się w obszarze bezpiecznym pracy (28), dokonuje się usuwania pyłów, osadu 1 kurzu w pierwszej kolejności z powierzchni zewnętrznych celki elektroenergetycznej lub pola elektroenergetycznego najbardziej oddalonego, a następnie z poza barierki izolacyjnej (27) dokonuje się na odległość usuwania osadów 1 pyłu kolejno z izolatorów i szyn od strony tylnej w kolejnych fazach, następnie z izolatorów 1 szyn od strony przedniej i bocznej, dalej z izolatorów przepustowych, następnie z obudów aparatów, a na końcu ze ścian i podłogi.
PL29666992A 1992-11-19 1992-11-19 Sposób czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem PL169486B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29666992A PL169486B1 (pl) 1992-11-19 1992-11-19 Sposób czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29666992A PL169486B1 (pl) 1992-11-19 1992-11-19 Sposób czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL296669A1 PL296669A1 (en) 1994-05-30
PL169486B1 true PL169486B1 (pl) 1996-07-31

Family

ID=20058918

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29666992A PL169486B1 (pl) 1992-11-19 1992-11-19 Sposób czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL169486B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2596910A2 (en) 2011-10-11 2013-05-29 Tomasz Zmijewski Method and set for cleaning surfaces, especially surfaces of electrical devices being under voltage

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
EP2596910A2 (en) 2011-10-11 2013-05-29 Tomasz Zmijewski Method and set for cleaning surfaces, especially surfaces of electrical devices being under voltage

Also Published As

Publication number Publication date
PL296669A1 (en) 1994-05-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10173647B2 (en) Systems and methods for efficient automatic vehicle washing
CN106264357A (zh) 扫地机器人的地毯判定方法及系统
Grando et al. Robots for cleaning photovoltaic panels: State of the art and future prospects
CN202910017U (zh) 新型绝缘子清扫装置
PL169486B1 (pl) Sposób czyszczenia wnętrzowych stacji elektroenergetycznych pod napięciem
CN107541359A (zh) 防污闪涂层清洗剂
CA1095849A (en) Wire cleaning system
CN216564286U (zh) 一种高低压线路巡检装置
US10390673B2 (en) Cleaning robot
CN107225121B (zh) 一种高压电气设备内部用灰尘清扫处理装置
CN205762486U (zh) 一种漆包线自动清洗装置
CN201664674U (zh) 一种导体除尘装置
CN207887572U (zh) 一种高效机械设备清洁装置
CN109091072A (zh) 一种扫地机器人的边刷装置
CN217005510U (zh) 一种暖通管道水垢清除装置
CN211463984U (zh) 一种多功能电路板清洁器
Lalluwadia et al. Automatic car washing system using PLC
CN214516834U (zh) 铠装电缆用钢带高效表面处理装置
CN207026045U (zh) 一种配电室屏柜清扫工具
CN108065863A (zh) 一种家用吸尘机器人的控制装置
PL185360B1 (pl) Sposób czyszczenia ciekłym czynnikiem czyszczącym urządzeń rozdzielni elektroenergetycznych wnętrzowych i napowietrznych pod napięciem elektrycznym
CN112588678A (zh) 电力系统网络及信息设备带电清洗装置
CN214792774U (zh) 一种管道水垢清理装置
CN214441740U (zh) 一种防尘易清理的电气自动化控制台
CN218647005U (zh) 一种输电线路在线监测4g球机

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20080119