PL168390B1 - Wrębiarka - Google Patents

Wrębiarka

Info

Publication number
PL168390B1
PL168390B1 PL29498792A PL29498792A PL168390B1 PL 168390 B1 PL168390 B1 PL 168390B1 PL 29498792 A PL29498792 A PL 29498792A PL 29498792 A PL29498792 A PL 29498792A PL 168390 B1 PL168390 B1 PL 168390B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
cutter
chute
control device
movement
behind
Prior art date
Application number
PL29498792A
Other languages
English (en)
Other versions
PL294987A1 (en
Inventor
Willy Kussel
Bayramali Demircan
Original Assignee
Tiefenbach Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Tiefenbach Gmbh filed Critical Tiefenbach Gmbh
Priority to PL29498792A priority Critical patent/PL168390B1/pl
Publication of PL294987A1 publication Critical patent/PL294987A1/xx
Publication of PL168390B1 publication Critical patent/PL168390B1/pl

Links

Landscapes

  • Excavating Of Shafts Or Tunnels (AREA)

Abstract

1. Wrębiarka z zespołami transportowymi ,57) i osłonowymi oraz z urządzeniem sterującym członu osłonowego, po jednym urządzeniu dla każdego członu, a także z urządzeniem przełączającym, za pomocą którego urządzenie sterujące jest wysterowywane zaleznie od pozycji wrębiarki, znamienna tym, że każde urządzenie przełączające składa się z pary łącznikowej, której nadajnik sygnałów elektrycznych jest umieszczony na stałe na rynnie (26) w obrębie każdego z członów osłonowych (1-18) 1 której część łącznikowa jest umieszczona na wrębiarce (21), przy czym korzystnie zamocowana na rynnie (26) część tej pary składa się z dwóch nadajników sygnałów elektrycznych położonych jeden za drugim patrząc w kierunku ruchu wybierania, i że każdy z zamocowanych na rynnie (26) nadajników sygnałów jest połączony osłoniętym kablem z urządzeniem sterującym (34) zamocowanym na członie osłonowym (1-18).

Description

Przedmiotem wynalazku jest wrębiarka z zespołami transportowymi i osłonowymi oraz z urządzeniem sterującym członu osłonowego, po jednym urządzeniu dla każdego członu,a także z urządzeniem przełączającym, za pomocą którego urządzenie sterujące jest wysterowywane zależnie od pozycji wrębiarki.
Tego rodzaju wrębiarki znajdują dziś powszechne zastosowanie. Obsługiwane są ręcznie, przy czym potrzeba do tego kilku pracowników, których zadanie polega przede wszystkim na wykonaniu następujących czynności: wsunięcie przed zbliżającą się wrębiarkę chwytacza przodkowego, który zamocowany jest na każdym ze stropowych członów osłonowych, zwolnienie drugiego lub następnego członu osłonowego za odjeżdżającą wrębiarką oraz przesunięcie tego członu przez wciągnięcie tłoka kroczącego w kierunku na nowo powstają w kierunku na nowo powstającą ścianę pokładu, tak że rynna z przenośnikiem pancernym za odsuwającą się wrębiarką najeżdża na nowo powstającą ścianę wykonując ruch esowy, za odsuwającą się wrębiarką przekręcenie bezzwłoczne chwytacza przodkowego z powrotem w jego położenie robocze.
Proponowano już automalyzację tych funkcji. W tym celu każdemu członowi osłonowemu przyporządkowuje się urządzenie sterujące. Urządzenie sterujące wszystkich członów osłonowych są połączone ze sobą tworząc układ sieciowy, tak że jeden z zespołów sterujących może także wysterować inny z zespołów sterujących. Taki wiodący zespół sterujący jest wysterowywany według znanych propozycji za pomocą nadajników podczerwieni lub nadajników ultradźwiękowych albo sygnałów częstotliwościowych przechodzących przez dławik wrębowy. Zależnie od miejsca zamocowania nadajnika na wrębiarce wysterowywane jest najbliższe lub też następne, w kierunku ruchu przed wrębiarką, urządzenie sterujące, żeby odciągnąć chwytacz przodkowy. Wysterowywane są również urządzenia sterujące pierwszego, drugiego lub trzeciego członu osłonowego, położonego za wrębiarką patrząc w kierunku ruchu oraz następujące po nich urządzenia sterujące z wiodącego urządzenia sterującego, żeby dokonać wysunięcia członów osłonowych i transportera.
Te znane urządzenia nie sprawdziły się w górnictwie. Jednym z powodów jest zanieczyszczenie, a drugim niebezpieczeństwo błędnego wysterowania, przy czym trzeba zaznaczyć, ze każde błędne wysterowanie może spowodować znaczne uszkodzenie wrębiarki lub członów osłonowych.
168 390 3
Zadaniem wynalazku jest takie ukształtowanie układu sterowania, żeby uniknąć wskazanych wad i umożliwić niezawodne automatyczne sterowanie obudową.
W rozwiązaniu według wynalazku każde urządzenie przełączające wrębiarki składa się z pary łączeniowej, której nadajnik sygnałów elektrycznych jest umieszczony na stałe na rynnie w obrębie każdego z członów osłonowych i której część łączeniowa jest umieszczona na wrębiarce, przy czym korzystnie zamocowana na rynnie część tej pary składa się z dwóch nadajników sygnałów elektrycznych położonych jeden za drugim patrząc w kierunku ruchu wybierania. Każdy z zamocowanych na rynnie nadajników sygnałów jest połączony osłoniętym kablem z urządzeniem sterującym zamocowanym na członie osłonowym.
Korzystnie urządzenie przełączające stanowi łącznik mechaniczny, zwłaszcza łącznik mechaniczny z dwoma stykami rozmieszczonymi jeden za drugim patrząc w kierunku ruchu.
Korzystnie urządzenie przełączające stanowi łącznik elektromagnetyczny, którego cewki zamocowane są w obrębie przyporządkowanego członu osłonowego na rynnie, przy czym zwłaszcza dwie cewki elektromagnetyczne rozmieszczone jedna za drugą patrząc w kierunku ruchu wybierania.
Dla pracy automatycznej specjalne znaczenie ma możliwość rozpoznawania ruchu wrębiarki za pomocą wiodącego urządzenia sterującego. Dlatego proponuje się dalej, że urządzenie przełączające składa się z dwóch położonych jeden za drugim, patrząc w kierunku ruchu, nadajników sygnałowych, na przykład kontaktów elektrycznych lub cewek elektromagnetycznych, i że każde z urządzeń sterujących może rozpoznawać przesunięte w czasie sygnały w taki sposób, że można wyznaczać kierunek ruchu wrębiarki i w zależności od tego wysterowywać położone przed lub za wrębiarką, patrząc w kierunku ruchu, urządzenia sterujące według różnych programów celem wciągania i wysuwania chwytacza przodkowego oraz podsuwania członów osłonowych i transportera.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia schematycznie widok z góry na wrębiarkę; fig. 2 - schematyczny przekrój prostopadle do kierunku ruchu wrębiarki.
Na figurze 1 pokazano człony osłonowe 1 do 18, które są rozmieszczone wzdłuż pokładu 20. Pokład 20 jest wybierany w kierunku 22 za pomocą wrębiarki 21 wcinającej się w kierunku 19. Wrębiarka 21 może przemieszczać się w kierunku wcinania 19 za pomocą nie pokazanego na rysunku dławika wrębowego. Posiada ona dwa bębny tnące 23, 24, które ustawione są na różnej wysokości i które sfrezowują ścianę węglową. Urobiony węgiel jest ładowany przez wrębiarkę, zwaną też „ładowarką bębnową, na transporter 25. Transporter ten składa się z rynny 26, w której porusza się wzdłuż frontu węglowego przenośnik pancerny 27.
Wrębiarka 21 może przemieszczać się wzdłuż frontu węglowego na kołach 28. Rynna 26 rozkłada się na poszczególne elementy, które łączą się wprawdzie ze sobą, ale mogą wykonywać względem siebie ruch w kierunku wybierania 22. Każdy z tych elementów jest połączony zespołem cylinder-tłok (tłokiem kroczącym) 29 z jednym z członów osłonowych 1-18. Każdy z tych członów służy do wspierania ściany. Wykorzystuje się do tego zespół cylinder-tłok 30, który napręża płytę denną 31 względem płyty stropowej 32. Płyta 32 na swym przednim końcu zwróconym ku pokładowi ma tak zwany chwytacz przodkowy 33. Chodzi tu o klapę, która może odchylać się przed wybieraną ścianą węglową. Chwytacz 33 musi być odchylony do góry przed najeżdżającą wrębiarką, jak to pokazano na fig. 2. Również tu wykorzystuje się nie przedstawiony na rysunku zespół cylinder-tłok.
Na figurze 1 wrębiarka porusza się w lewo. Dlatego musi być odchylony chwytacz członu osłonowego 14, ewentualnie już także chwytacz członu osłonowego 15, przy czym oba znajdują się przed wrębiarką. Z drugiej strony rynny członu osłonowego 7, który znajduje się za wrębiarką 21, posuwa się w kierunku na wybieraną ścianę węglową, a dalsze człony osłonowe 6, 5 i 4 przesuwają się również w kierunku na tę ścianę. Na tych członach osłonowych następuje już powrotne przechylenie klapy chwytacza przodkowego 33. Człony osłonowe 3, 2, 1 są już przesunięte i pozostają w tej pozycji dotąd, aż wrębiarka zbliży się znów z prawej strony.
Celem sterowania ruchem posuwu umieszczono na rynnie przełącznik 35. Chodzi przy tym np. o dwa elektromagnesy, które rozmieszczone są jeden za drugim patrząc w kierunku ruchu.
168 390
Elektromagnesy te współdziałają z jednym z kół 28 wrębiarki 21. Tak więc przy najeździe wrębiarki generowane są dwa sygnały, które przekazywne są przewodem 36, połączonym z tłokiem/cylindrem kroczącym, na przyrząd sterujący 34, połączonym z każdym członem osłonowym. Przyrządy sterujące 34 są również połączone ze sobą.
Przy zbliżaniu się wrębiarki przyrząd sterujący 34 np. członu osłonowego 12 - tę sytuację pokazano na fig. 1 - otrzymuje dwa sygnały. Na podstawie następstwa tych sygnałów urządzenie sterujące 34, które przyporządkowane jest członowi osłonowemu 12, może rozpoznać kierunek ruchu wrębiarki 21.
Tak więc urządzenie sterujące 34 podaje niezbędne sygnały do wciągania chwytacza przodkowego 33 na człony osłonowe 14115 oraz potrzebne sygnały postępu na następne człony osłonowe 7, 6, 5, 4.
Dzięki możliwości.dokładnego geometrycznego przyporządkowania pozycji i kierunku ruchu wrębiarki za pomocą przełącznika 35 i urządzenia sterującego 34, które przyporządkowane są każdemu z członów osłonowych, uzyskuje się niezawodną pracę wrębiarki i obudowy przy zmniejszonej pracochłonności obsługi.
FIG. 2
FIG.1
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz Cena 1,50 zł

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Wrębiarka z zespołami transportowymi i osłonowymi oraz z urządzeniem sterującym członu osłonowego, po jednym urządzeniu dla każdego członu, a także z urządzeniem przełączającym, za pomocą którego urządzenie sterujące jest wysterowywane zależnie od pozycji wrębiarki, znamienna tym, że każde urządzenie przełączające składa się z pary łącznikowej, której nadajnik sygnałów elektrycznych jest umieszczony na stałe na rynnie (26) w obrębie każdego z członów osłonowych (1-18) i której część łącznikowa jest umieszczona na wrębiarce (21), przy czym korzystnie zamocowana na rynnie (26) część tej pary składa się z dwóch nadajników sygnałów elektrycznych położonych jeden za drugim patrząc w kierunku ruchu wybierania, i że każdy z zamocowanych na rynnie (26) nadajników sygnałów jest połączony osłoniętym kablem z urządzeniem sterującym (34) zamocowanym na członie osłonowym (1-18).
  2. 2. Wrębiarka według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzeniem przełączającym jest łącznik mechaniczny, korzystnie łącznik mechaniczny z dwoma stykami rozmieszczonymi jeden za drugim patrząc w kierunku ruchu.
  3. 3. Wrębiarka według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzeniem przełączającym jest łącznik elektromagentyczny, którego cewki zamocowane są w obrębie przyporządkowanego członu osłonowego na rynnie (26), przy czym przewidziano korzystnie dwie cewki elektromagnetyczne rozmieszczone jedna za drugą patrząc w kierunku ruchu wybierania.
    * * *
PL29498792A 1992-06-23 1992-06-23 Wrębiarka PL168390B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29498792A PL168390B1 (pl) 1992-06-23 1992-06-23 Wrębiarka

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29498792A PL168390B1 (pl) 1992-06-23 1992-06-23 Wrębiarka

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL294987A1 PL294987A1 (en) 1993-12-27
PL168390B1 true PL168390B1 (pl) 1996-02-29

Family

ID=20057865

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29498792A PL168390B1 (pl) 1992-06-23 1992-06-23 Wrębiarka

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL168390B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8919538B2 (en) 2012-02-15 2014-12-30 Joy Mm Delaware, Inc. Armored face conveyor

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US8919538B2 (en) 2012-02-15 2014-12-30 Joy Mm Delaware, Inc. Armored face conveyor

Also Published As

Publication number Publication date
PL294987A1 (en) 1993-12-27

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4722574A (en) Personnel detection and protection systems for use in underground mines
PL192046B1 (pl) Układ sterowania eksploatacją wyrobiska do regulacji postępu narzędzi urabiających
GB2196671A (en) Method and apparatus for remote by controlling a coal cutting machine
PL191697B1 (pl) Sposób i układ sterowania, zwłaszcza sekcjami obudowy górniczej uwzględniający obecność załogi w wyrobisku górniczym
PL168390B1 (pl) Wrębiarka
US5234256A (en) Cutting apparatus for mining operations with automatic control
PL177913B1 (pl) Układ sterowania obudową dla urabiarek górniczych
US6336684B1 (en) Control system for overburden discharge
AU615035B2 (en) A system for tracking a moving object
US3861751A (en) Longwall mining apparatus for accommodating flexible supply lines
PL125823B1 (en) Mining apparatus for mining minerals
US9267374B2 (en) Armored face conveyor
US3721378A (en) Apparatus for handling flexible supply lines
PL180110B1 (en) System for getting and mining minerals, especially coal, present in the form of a deposit
GB2232697A (en) Monitoring of a mining machine
GB2184081A (en) Equipment for the conveyance of coal etc., with a face conveyor, gallery conveyor and transfer frame
EP1081066A2 (en) Scraper conveyor for transporting bulk material
PL161704B1 (pl) Ścianowa obudowa górnicza
GB1081533A (en) Mine face conveyors
KR101496416B1 (ko) 케이블 손상 방지 기능을 갖는 원료 불출기
RU1787891C (ru) Передвижное перегрузочное устройство дл ленточных конвейеров
GB2087454A (en) Underground Mine Conveyor Advancing Systems
JPS59118988A (ja) 全高の低いドラム型コ−ルカツタのための補助ドラム
PL117091B2 (en) Segmented shield of prop-type roof supporting structure with a scraper conveyorm konvejjerom
PL151808B1 (pl) Urządzenie zabezpieczające przewód oponowy zasilający maszynę samobieżną zwłaszcza kombajn węglowy

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20090623