PL167337B1 - Sposób przygotowania powierzchni panwi łożyska ślizgowego do wylania - Google Patents
Sposób przygotowania powierzchni panwi łożyska ślizgowego do wylaniaInfo
- Publication number
- PL167337B1 PL167337B1 PL29099991A PL29099991A PL167337B1 PL 167337 B1 PL167337 B1 PL 167337B1 PL 29099991 A PL29099991 A PL 29099991A PL 29099991 A PL29099991 A PL 29099991A PL 167337 B1 PL167337 B1 PL 167337B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- melted
- layer
- copper
- bush
- metallization
- Prior art date
Links
Landscapes
- Sliding-Contact Bearings (AREA)
- Other Surface Treatments For Metallic Materials (AREA)
Abstract
1. Sposób przygotowania powierzchni panwi łożyska ślizgowego do wylania, znamienny tym, że powierzchniępanwipo uprzednimwytopieniuz niej zużytego stopu łożyskowego, przetapia się elektrodą nietopliwąwosłonieargonu, następniepoddaje sięją obróbce strumieniowo-ściernej elektrokorundem i metalizuje się natryskowo miedzią, a naniesioną powłokę metalizacyjną przetapia się na całej grubości elektrodą nietopliwą w osłonie argonu, przy czym czynności obróbki strumieniowo-ściernej, metalizacjinatryskowej i przetapiania powtarza się aż do uzyskania jednolitej warstwy przetopionej miedzi, po czym na tak przygotowaną warstwę natryskuje się przez metalizaqę jeszcze jedną powłokę miedzi, stanowiącą zewnętrzną powierzchnię utworzonej w ten sposób warstwy pośredniej.
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób przygotowania powierzchni panwi łożyska ślizgowego do wylania w procesie regeneracji.
Dotychczas proces regeneracji łożysk ślizgowych wykonuje się w ten sposób, że powierzchnię panwi po uprzednim wytopieniu z nej zużytego stopu łożyskowego czyści się mechanicznie szczotkami drucianymi oraz chemicznie przez mycie ługami, po czym powierzchnię panwi, po uprzednim nagrzaniu do temperatury topnienia cyny, pokrywa się cyną zmieszaną z salmiakiem. W końcowej fazie procesu panewkę łożyska po odpowiednim uszczelnieniu podgrzewa się w piecu do odpowiedniej temperatury i wylewa się statycznie lub odśrodkowo stopem łożyskowym.
Tak prowadzony proces regeneracji łożysk ślizgowych powoduje, w szczególności w łożyskach o panwiach żeliwnych, powstanie miejscowego braku przylegania stopu łożyskowego do panwi dochodzącego w niektórych przypadkach nawet do 100%, co jest spowodowane niedostatecznym usunięciem grafitu, olejów, smarów i innych zanieczyszczeń pozostałych w porach żeliwa.
W związku z brakiem przylegania stopu regenerowane łożysko musi być poddane powtórnemu procesowi wylania, który często nawet kilkakrotnie powtarzany nie daje oczekiwanego rezultatu i łożysko zostaje złomowane.
Tak regenerowane łożyska ślizgowe w panwiach żeliwnych są wybitnie skłonne do tzw. odparzeń stopu łożyskowego oraz jego pęknięć na skutek drgań i przegrzania. Zjawisko to w mniejszym stopniu dotyczy łożysk z panwiami staliwnymi, stalowymi i brązowymi.
Istota wynalazku polega na utworzeniu na powierzchni panwi, po uprzednim wytopieniu z niej zużytego stopu łożyskowego, warstwy pośredniej otrzymywanej w ten sposób, że powierzchnię panwi przetapia się elektrodą nietopliwą w osłonie argonu, następnie poddaje się ją obróbce strumieniowo-ściernej elektrokorundem i metalizuje się natryskowo
16*7337 miedzią lub brązem a naniesioną powłokę metalizacyjną przetapia się na całej grubości elektrodą w osłonie argonu.Czynności obróbki strumieniowo-ściernej, metalizacji natryskowej i przetapiania powtarza się aż do uzyskania jednolitej warstwy przetopionej miedzi lub brązu. Na tak przygotowaną warstwę natryskuje się przez metalizacjęjeszczejedną powłokę miedzi lub brązu, stanowiącą zewnętrzną powierzchnię utworzonej w ten sposób warstwy pośredniej, na którą w znany sposób nanosi się warstwę cyny,a następnie wylewa się stop łożyskowy.
Sposób według wynalazku, dzięki utworzeniu na powierzchni panwi łożyska ślizgowego pośredniej warstwy, zapewnia przyleganie stopu łożyskowego na całej powierzchni panwi,także zabezpiecza łożysko przed odparzaniem i powstaniem pęknięć.
Warstwa pośrednia uzyskana sposobem według wynalazku została uwidoczniona na rysunku, na którym przedstawiono przekrój półpanwi łożyska.
Zgodnie z oznaczeniami jak na rysunku na półpanew 1 łożyska ślizgowego naniesiona jest sposobem według wynalazku pośrednia warstwa 2 z miedzi lub brązu, która pokryta zostaje warstwą cyny 3, a następnie stopem łożyskowym 4.
Przykładowy sposób przygotowania powierzchni panwi łożyska do wylania przebiega następująco. Powierzchnię półpanwi 1, po uprzednim wytopieniu z niej zużytego stopu łożyskowego, poddaje się procesowi przetapiania przy użyciu elektrody nietopliwej w osłonie argonu. Następnie przetopiona powierzchnia panwi zostaje poddana obróbce strumieniowo-ściernej za pomocą cząsteczek elektrokorundu. Na tak przygotowaną powierzchnię nanosi się metodą natryskową warstwę miedzi, którą następnie przetapia się na całej grubości elektrodą nietopliwą w osłonie argonu. Czynności obróbki strumieniowościernej, metalizacji natryskowej i przetapiania powtarza się aż do uzyskania jednolitej warstwy miedzi. Po naniesieniu metodą natryskową jeszcze jednej warstwy miedzi uzyskuje się pośrednią warstwę 2, na którą w znany sposób nanosi się warstwę cyny 3, a następnie wylewa się na nią stop łożyskowy 4.
167 337
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 1,00 zł.
Claims (2)
- Zastrzeżenia patentowe1. Sposób przygotowania powierzchni panwi łożyska ślizgowego do wylania, znamienny tym, że powierzchnię panwi po uprzednim wytopieniu z niej zużytego stopu łożyskowego, przetapia się elektrodą nietopliwą w osłonie argonu, następnie poddaje się ją obróbce strumieniowo-ściernej elektrokorundem i metalizuje się natryskowo miedzią, a naniesioną powłokę metalizacyjną przetapia się na całej grubości elektrodą nietopliwą w osłonie argonu, przy czym czynności obróbki strumieniowo-ściernej, metalizacji natryskowej i przetapiania powtarza się aż do uzyskania jednolitej warstwy przetopionej miedzi, po czym na tak przygotowaną warstwę natryskuje się przez metalizację j'eszcze jedną powłokę miedzi, stanowiącą zewnętrzną powierzchnię utworzonej w ten sposób warstwy pośredniej.
- 2. Sposób przygotowania powierzchni panwi łożyska ślizgowego do wylania, znamienny tym, że powierzchnię panwi po uprzednim wytopieniu z niej zużytego stopu łożyskowego, przetapia się elektrodą nietopliwą w osłonie argonu, następnie poddaje się ją obróbce strumieniowo-ściernej elektrokorundem i metalizuje się natryskowo brązem, a naniesioną powłokę metalizacyjną przetapia się na całej grubości elektrodą nietopliwą w osłonie argonu, przy czym czynności obróbki strumieniowo-ściernej, metalizacji natryskowej i przetapiania powtarza się aż do uzyskaniajednolitej warstwy przetopionego brązu, po czym na tak przygotowaną warstwę natryskuje się przez metalizację jeszczejedną powłokę brązu, stanowiącą zewnętrzną powierzchnię utworzonej w ten sposób warstwy pośredniej.& & &
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL29099991A PL167337B1 (pl) | 1991-07-10 | 1991-07-10 | Sposób przygotowania powierzchni panwi łożyska ślizgowego do wylania |
Applications Claiming Priority (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| PL29099991A PL167337B1 (pl) | 1991-07-10 | 1991-07-10 | Sposób przygotowania powierzchni panwi łożyska ślizgowego do wylania |
Publications (2)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| PL290999A1 PL290999A1 (en) | 1993-01-11 |
| PL167337B1 true PL167337B1 (pl) | 1995-08-31 |
Family
ID=20055152
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| PL29099991A PL167337B1 (pl) | 1991-07-10 | 1991-07-10 | Sposób przygotowania powierzchni panwi łożyska ślizgowego do wylania |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| PL (1) | PL167337B1 (pl) |
-
1991
- 1991-07-10 PL PL29099991A patent/PL167337B1/pl unknown
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| PL290999A1 (en) | 1993-01-11 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US2927043A (en) | Aluminum coating processes and compositions | |
| US2569097A (en) | Method of coating ferrous metal with aluminum or an aluminum alloy | |
| UA47491C2 (uk) | Спосіб наплавлення твердого зносостійкого покриття на металеву поверхню (варіанти) і суспензія для наплавлення | |
| JPH02107868A (ja) | ピストン中の構成部品結合方法 | |
| US2917818A (en) | Aluminum coated steel having chromium in diffusion layer | |
| JPH03162590A (ja) | 鋳造アルミニウムへの冶金学的結合のための含鉄部品の処理方法 | |
| CN101473066B (zh) | 磨损保护配置和这类配置的制备方法 | |
| GB2289288A (en) | Engineering ferrous metals,in particular cast iron and steel | |
| BR9811107A (pt) | Processo e aparelho para fundir tira de metal continuamente e tira de aço fundido produzida por fundição contìnua | |
| PL167337B1 (pl) | Sposób przygotowania powierzchni panwi łożyska ślizgowego do wylania | |
| US3037880A (en) | Coating of titanium and titanium alloys with aluminum and aluminum alloys | |
| US2364503A (en) | Bearing and method of making same | |
| JPS6284976A (ja) | 研削砥石用回転式形直しもしくは目直し工具の製造方法 | |
| JP6499998B2 (ja) | 溶融金属処理部材の表面層形成方法 | |
| JP2563065B2 (ja) | 銅合金のライニング方法 | |
| US20020100796A1 (en) | Method for applying self-fluxing coatings to non-cylindrical ferritic objects | |
| US2755542A (en) | Method of providing brazed ferrous metal parts with aluminum coating | |
| DK144154B (da) | Fremgangsmaade til frembringelse af en loddedygtig overflade r paa et kontaktstykke af soelv og fint fordelte grafitpartikle | |
| KR100820987B1 (ko) | 내마모성 코팅 재료를 기계 부품에 피복하는 방법 및 그에의해 형성되는 기계 부품 | |
| JP2020070466A (ja) | チタン製器具及びその製造方法 | |
| US2075879A (en) | Method of coating iron, steel or steel alloys | |
| JP3226934U (ja) | 機械部品 | |
| JPS62183950A (ja) | 熱鋼片処理用溶射ロ−ル | |
| JPH05339700A (ja) | すべり軸受の改良 | |
| DE814526C (de) | Verfahren zum Trennen der Komponenten von Verbundgussstuecken |