PL167002B1 - Waga dozujaca PL PL PL - Google Patents

Waga dozujaca PL PL PL

Info

Publication number
PL167002B1
PL167002B1 PL92294884A PL29488492A PL167002B1 PL 167002 B1 PL167002 B1 PL 167002B1 PL 92294884 A PL92294884 A PL 92294884A PL 29488492 A PL29488492 A PL 29488492A PL 167002 B1 PL167002 B1 PL 167002B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
measuring
tank
dosing
volume
vessel
Prior art date
Application number
PL92294884A
Other languages
English (en)
Other versions
PL294884A1 (en
Inventor
Winfried Diem
Original Assignee
Eirich Maschf Gustav
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Eirich Maschf Gustav filed Critical Eirich Maschf Gustav
Publication of PL294884A1 publication Critical patent/PL294884A1/xx
Publication of PL167002B1 publication Critical patent/PL167002B1/pl

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G01MEASURING; TESTING
    • G01GWEIGHING
    • G01G19/00Weighing apparatus or methods adapted for special purposes not provided for in the preceding groups
    • G01G19/22Weighing apparatus or methods adapted for special purposes not provided for in the preceding groups for apportioning materials by weighing prior to mixing them
    • G01G19/24Weighing apparatus or methods adapted for special purposes not provided for in the preceding groups for apportioning materials by weighing prior to mixing them using a single weighing apparatus

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Basic Packing Technique (AREA)
  • Eye Examination Apparatus (AREA)
  • Silver Salt Photography Or Processing Solution Therefor (AREA)
  • Transition And Organic Metals Composition Catalysts For Addition Polymerization (AREA)
  • Weight Measurement For Supplying Or Discharging Of Specified Amounts Of Material (AREA)
  • Details Of Rigid Or Semi-Rigid Containers (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)

Abstract

1. Waga dozujaca ze zbiornikiem dla materialów sypkich lub cieczy, przy czym co najmniej jeden zbiornik pomiarowy jest umieszczony na elementach wagi, znamien- na tym, ze w zbiorniku pomiarowym (1) jest umieszczony drugi zbiornik pomiarowy (3) i, ze dla co najmniej jednego z obu zbiorni- ków pomiarowych (1, 3) jest przewidziane urzadzenie pomiarowe (4) do okreslania ob- jetosci materialu, znajdujacego sie w zbiorni- ku (1 , 3). Fig.1 PL PL PL

Description

Wynalazek dotyczy wagi dozującej, ze zbiornikiem pomiarowym dla materiałów sypkich lub cieczy, przy czym co najmniej jeden zbiornik pomiarowy wagi dozującej jest umieszczony na elementach wagi. Tego rodzaju wagi dozujące lub wagi zbiornikowe do ważenia materiałów sypkich i cieczy są znane na przykład z urządzeń do mieszania mieszanin heterogenicznych. Również są znane urządzenia dozujące do objętościowego dozowania materiałów sypkich i cieczy.
Dotyczy to urządzeń do mieszania materiałów heterogenicznych pracujących w sposób wsadowy, w których niektóre składniki mieszaniny są wagowo odważane we wspomnianych wagach dozujących, podczas gdy inne składniki są mieszane według objętości za pomocą naczyń pomiarowych. Przykładem na to jest na przykład urządzenie do mieszania suchych zapraw. Ziarniste dodatki, środki wiążące i dodatki modyfikujące są dozowane wagowo, na przykład
167 002 przez wagi, podczas gdy dodatki lekkiejak polistyrol, perlit i inne materiały muszą być dozowane zgodnie ze swoją każdorazową objętością, ponieważ ich ciężary nasypowe mogą silnie wahać się, to znaczy jednakowe masy materiału mają bardzo często różną objętość. Także w przemyśle ognioodpornych materiałów są znane urządzenia do dozowania i mieszania mieszanin heterogenicznych, w których na przykład materiały sypkie są dozowane wagowo a ciecze według objętości. Niedogodnością jest to, że przy oddzielnym przyporządkowaniu wag dozujących i urządzeń dozujących objętościowo do tych samych mieszalników występują głównie problemy przestrzeni i wymagane są oddzielne koryta przepuszczające do napełniania mieszalnika. Stosownie do tego zadaniem wynalazku jest takie ukształtowanie wagi dozującej, o cechach wspomnianych na wstępie, żeby przy kompaktowej budowie był osiągnięte dokładne dozowanie dowolnego materiału sypkiego i cieczy.
Zamiast pojedynczego zbiornika wagowego są przewidziane w kombinacji pomiędzy sobą dwa zbiorniki pomiarowe, przy czym drugi zbiornik pomiarowy jest umieszczony bezpośrednio na lub w pierwszym zbiorniku pomiarowym i tak jest bezpośrednio umieszczony na elementach wagi, przy czym dodatkowo dla co najmniej jednego zbiornika jest przewidziane urządzenie do pomiaru objętościowego tak, że obok wagowego określania zawartości tego zbiornika pomiarowego może być zwłaszcza określona objętość w nim znajdującego się materiału sypkiego, względnie cieczy.
Zamiast dwóch oddzielnych urządzeń, z których jedno dozuje objętościowo, a drugie wagowo jest teraz przewidziane pojedyncze urządzenie z dwoma zbiornikami, których zawartości mogą być określane wagowo, przy czym zawartość co najmniej jednego zbiornika jest określana dodatkowo także w odniesieniu do jego objętości.
W układzie obu zbiorników chodzi o szereg różnych możliwości i postaci wykonania. Po pierwsze w odpowiednio dużym zbiorniku może być przewidziana jedynie jedna ściana oddzielająca, przy czym dla jednej tak oddzielonej objętości zbiornika jest przewidziane urządzenie do pomiaru objętości. Rozumie się, że przy tym cały zbiornik jest umieszczony na, względnie w elementach wagi.
Zgodnie z uprzywilejowaną postacią wykonania wynalazku jeden z obu zbiorników jest umieszczony całkowicie lub częściowo w objętości drugiego zbiornika, przy czym szczególnie uprzywilejowana jest taka postać wykonania, w której oba zbiorniki są ukształtowane obrotowo symetrycznie i są umieszczone współosiowo wobec siebie tak, że mniejszy (drugi) zbiornik jest umieszczony współosiowo we wnętrzu pierwszego zbiornika pomiarowego. W osiowym kierunku drugi zbiornik nie wystaje ponad pierwszy zbiornik. Celowym jest przewidzenie w pierwszym zbiorniku pokrywy tak, że jest możliwe współosiowe zawieszenie drugiego zbiornika w pierwszym zbiorniku na pokrywie, względnie przez odpowiedni otwór w pokrywie. W otwartym od góry pierwszym zbiorniku oczywiście drugi zbiornik może być umieszczony, względnie zawieszony na krawędzi pierwszego zbiornika przez poprzecznice lub tym podobne.
Celowo co najmniej pierwszy zbiornik na swoim dolnym końcu jest zaopatrzony w urządzenie do opróżniania. Także drugi zbiornik posiada oczywiście na swoim dolnym końcu otwór do opróżniania, który zależnie od celu zastosowania nie musi być koniecznie zamykany. Dla szeregu przypadków zastosowania jest jednakże celowe, gdy nie tylko pierwszy ale także drugi zbiornik, na swoim dolnym końcu posiada urządzenie do opróżniania z zespołem zamykającym, przy czym urządzenie do opróżniania drugiego zbiornika otwiera się w objętości pierwszego zbiornika. Procesy dozowania, następnie opisane tylko w związku z uprzywilejowaną postacią wykonania z drugim zbiornikiem, umieszczonym we wnętrzu pierwszego zbiornika, ewentualnie współośrodkowo do niego, mają zastosowanie także do innych postaci wykonania. Przy dozowaniu dwóch materiałów sypkich, przykładowo jeden materiał sypki jest podawany do zewnętrznego (pierwszego) zbiornika pomiarowego, przy czym zmieniający się przez to ciężar obu zbiorników, łącznie z zawartością, jest określany przez elementy wagi. W automatycznym urządzeniu dozującym mogą być podane przykładowo wartości graniczne ciężarów, przy których osiągnięciu dalsze doprowadzanie odnośnego materiału sypkiego do pierwszego zbiornika jest automatycznie zatrzymywane. Potem następuje objętościowe dozowanie przez odprowadzenie materiału sypkiego do wewnętrznego (drugiego) zbiornika pomiarowego. Urządzenie do pomiaru objętości określa przy tym stan napełnienia wewnętrznego zbiornika pomia4
167 002 rowego tak, że z geometrycznego kształtu zbiornika pomiarowego i stanu napełnienia automatycznie osiąga się jego objętość napełnienia. Także tutaj w automatycznym urządzeniu dozującym przy osiągnięciu wartości granicznej stanu napełnienia dalsze doprowadzanie odnośnego materiału sypkiego zostaje samoczynnie przerwane. Oba zbiorniki zawierają teraz pożądane ilości do zmieszania materiałów sypkich, przy czymjeden składnik jest ustalany według ciężaru, a drugi według objętości. Przy materiałach sypkich o bardzo różnych ciężarach nasypowych, które w ogólności są dozowane według ustalonej objętości, może być celowe dodatkowe uwzględnienie ciężaru tak, że w przypadku szczególnie niewielkiego ciężaru nasypowego dobiera się w przybliżeniu wyższą dozowaną objętość niż w przypadku wysokiego ciężaru nasypowego. Przykładowo można dobrać jako produkt z ciężaru takiego materiału sypkiego i określać objętość materiału sypkiego jako parametr dozowania. Ponieważ drugi zbiornik pomiarowy jest umieszczony w pierwszym zbiorniku pomiarowym, który jest zawieszony na elementach wagi, względnie na nich umieszczony, jednocześnie jest współokreślany także ciężar pierwotnie objętościowo dozowanego materiału tak, że jest możliwe dobranie wspomnianego parametru, w celu ustalenia ilości materiału sypkiego w drugim zbiorniku.
Ilości podawane do mieszalnika, umieszczonego korzystnie poniżej urządzenia dozującego, są określane w ten sposób, że najpierw otwiera się zespół zamykający w zewnętrznym, pierwszym zbiorniku pomiarowym tak, że jego zawartość wpada do umieszczonego pod nim mieszalnika. Po tym, przy otwartym zespole zamykającym pierwszego zbiornika, otwiera się także zespół zamykający drugiego zbiornika tak, że zawartość przez oba urządzenia opróżniające zbiorników wpada do mieszalnika.
Może być także celowe otwieranie obu zespołów zamykających bardziej lub mniej jednocześnie lub najpierw wewnętrznego zespołu zamykającego drugiego zbiornika tak, że już przy opróżnieniu obu zbiorników w mieszalniku znajduje się pewna ilość przedmieszki. Jeżeli wewnętrzny zespół zamykający ma otwierać się przed zewnętrznym, co zwłaszcza może być wtedy celowe, gdy jeden z obu składników jest cieczą, to przedmieszka znajduje się już w pierwszym zbiorniku pomiarowym.
Według innej, uprzywilejowanej postaci wykonania wewnętrzny zbiornik może być zaopatrzony w oddzielne urządzenie opróżniające, przeprowadzone przez pierwszy zbiornik pomiarowy. W ten sposób opróżnianie do kolejnych mieszalników jest dowolne w kolejności i niezależne od tego, w którym z obu zbiorników pomiarowych znajduje się składnik, najpierw dodawany do mieszalnika. To podwyższa elastyczność używania wagi dozującej według wynalazku. Jednoczesne określanie nie tylko objętości, ale także ciężaru materiału sypkiego lub cieczy w co najmniej jednym z obu zbiorników, umożliwia w korzystny sposób obliczanie ciężaru materiału sypkiego, jak już wspomniano i może przykładowo dostarczać dowodów lub obliczeń także w odniesieniu do ciężaru innych, objętościowo dozowanych materiałów.
Szczególnie celowa jest postać wykonania wynalazku, w której urządzenie do pomiaru objętości względem stanu napełnienia jest przejezdne pomiędzy położeniem skutecznym i nieskutecznym. W przypadku określania poziomu cieczy jako nadajniki pomiarowe można w prosty sposób stosować pływaki, a także stosować mierniki stanu napełnienia optyczne lub oparte na innych fizycznych zasadach. Ponieważ nie we wszystkich przypadkach musi zachodzić objętościowe dozowanie, a urządzenia do pomiaru stanu napełnienia mogą być wrażliwe na mechaniczne lub chemiczne wpływy, a także nie jest wykluczone fałszowanie wyników ważenia przez urządzenia do pomiaru stanu napełnienia, gdy nie są one razem montowane na zbiornikach tak, że ich ciężar jest zawsze współważony, to wspomniane przejezdne urządzenie do pomiaru stanu napełnienia może być wyciągane z odnośnego zbiornika co najmniej tak daleko, że jest już ono nie zanurzone w materiale sypkim lub cieczy w zbiorniku. Tylko wtedy, gdy stan napełnienia powinien być określony, to urządzenie do pomiaru stanu napełnienia jest wsuwane do zbiornika. Przy tym stosuje się zderzaki tak, że zawsze jest osiągalne powtarzalne położenie pomiarowe.
Dalsze zalety, cechy i możliwości zastosowania przedmiotu wynalazku są widoczne w opisie uprzywilejowanych postaci wykonania uwidocznionych na rysunku, na którym fig. 1 do 6 przedstawia widoki z boku różnych postaci wykonania wynalazku ze zbiornikami pomia167 002 rowymi, umieszczonymi częściowo wzajemnie współśrodkowo, a fig. 7 - przekrój przez postać wykonania według linii A-A na fig. 3, względnie linii B-B na fig. 4.
Na wszystkich figurach zasadnicze elementy wagi dozującej są przedstawione jedynie schematycznie. W odniesieniu do dokładnej postaci i ukształtowania jest możliwych wiele odmian, które dla znawcy są jednak zrozumiałe.
Z fig. 1 rozpoznać można pierwszy, przebiegający stożkowo do dołu zbiornik pomiarowy 1 z urządzeniem opróżniającym 2 na dolnym końcu, które posiada zespół zamykający. W zbiorniku pomiarowym 1 jest umieszczony drugi zbiornik pomiarowy 3, który przebiega, względnie wystaje w pionowym kierunku przez pokrywę 10 pierwszego zbiornika pomiarowego 1 i który rozciąga się w kierunku do dołu, w przybliżeniu do połowy wysokości pierwszego zbiornika pomiarowego 1. Wewnętrzny zbiornik pomiarowy 3 jest ukształtowany przykładowo cylindrycznie i umieszczony zasadniczo współosiowo do stożkowego zbiornika pomiarowego 1, jego ściany boczne 3a, 3b mogą być także dwoma płaskimi równoległymi płytami, które rozciągają się pomiędzy przeciwległymi stożkowymi ścianami zbiornika pomiarowego 1, jak to przykładowo jest przedstawione w przekroju A-A na fig. 7. W ten sposób cały układ jest podzielony efektywnie na trzy komory, mianowicie centralną wewnętrzną, utworzoną przez wewnętrzny zbiornik pomiarowy 3 i dwie komory 1', 1 ’ ’ zewnętrznego zbiornika pomiarowego 1 umieszczone z lewej i prawej strony obok wewnętrznego zbiornika pomiarowego 2, przy czym obie zewnętrzne komory 1, 1” są połączone między sobą poniżej zbiornika 3, a zbiornik 3 jest otwarty w kierunku do dołu i również ma połączenie z obiema zewnętrznymi komorami 1 1” .
Urządzenia doprowadzające 11 do 13, na przykład przenośniki ślimakowe lub tym podobne, są umieszczone na górnym końcu zbiornika 1,3.Zbiorniki 1,3 posiadają pokrywy 10,14, które mają odpowiednie otwory napełniające. Przy tym urządzenia doprowadzające 11 do 13 mechanicznie nie stykają się z pokrywami 10,14, aby przez swój ciężar własny i przez cieżar materiału sypkiego, w nich znajdujący się, nie fałszować wyników pomiaru. Materiał sypki lub ciecz zasadniczo swobodnie spada z przenośników ślimakowych 11 do 13 i wpada przez odpowiednie otwory w pokrywach 10,14 do zbiorników 1,3. W przykładzie na fig. 1 jest schematycznie przedstawione napełnianie trzema różnymi materiałami sypkimi. Najpierw materiał sypki jest podawany przez urządzenie doprowadzające 11 do komory 1' zbiornika 1, widocznej z lewej strony, który wypełnia zbiornik 1 aż do dolnej krawędzi zbiornika 3. Na podstawie wewnętrznego tarcia w materiale sypkim podnosi się on w zbiorniku 3, a także w prawej komorze 1 ’ ’ ζΜοζμΪΟι 1 na stosunkowo nieznaczną wysokość. Zmiany ciężaru całego układu, a dzięki temu ciężaru doprowadzonego materiału sypkiego są określane przez elementy ważące 8, na których zbiornik 1 jest umieszczony za pomocą odpowiednich wysięgników, i które jednocześnie współokreślają także ciężar zbiornika 3, włączając jego zawartość, ponieważ on jest umieszczony na stałe na pokrywie 10 zbiornika 1. Następnie przez urządzenie doprowadzające 12 jest podawany inny materiał nasypowy do prawej komory 1' ’ ζΐΰοπύΐί 1 , prcy czymjggo masajet t równiżż okresam, za pomocą elementów ważących 8, które określają odpowiednie zmiany ciężaru. Na koniec przez urządzenie doprowadzające 13 jest podawany do środkowego zbiornika 3 materiał sypki, którego ilość jest ustalana według objętości, przez uprzednio ustalone urządzenie do pomiaru stanu napełnienia, a jego masa jest jednocześnie określana przez elementy ważące 8, przy czym jednocześnie jest możliwa kontrola ciężaru nasypowego lub gęstości. Na fig. 1 do 6 jest oznaczone schematyczne 5 urządzenie do podnoszenia i opuszczania, które umożliwia wyciąganie ze zbiornika 3 urządzenia do pomiaru stanu napełnienia 4 lubjego wprowadzanie, to znaczy ustalanie. Ewentualnie może być wystarczające podnoszenie urządzenia do pomiaru stanu napełnienia 4 jedynie ponad poziom materiału sypkiego wprowadzonego do zbiornika 3. Na fig. 1 do 6 jest schematycznie oznaczone 6 analogiczny lub cyfrowy czujnik położenia, którego sygnał sterujący jest podawany do automatycznego urządzenia sterującego, które może zatrzymywać dalsze doprowadzanie materiału przez urządzenie doprowadzające 13. W analogiczny sposób także elementy ważące 8 są zaopatrzone w odpowiednie, nieprzedstawione nadajniki sygnału, które sterują doprowadzaniem materiału przez urządzenia sterujące 11,12, a zwłaszcza zatrzymują przy osiągnięciu ustalonej wartości granicznej.
Na fig. 2 jest przedstawiona inna postać wykonania, w której wewnętrzny zbiornik pomiarowy 3 jest ukształtowany cylindrycznie. Przy doprowadzaniu materiału sypkiego do
167 002 zewnętrznego zbiornika pomiarowego 1 jest on rozdzielany dookoła zbiornika 3. Podnoszenie podawanego do zewnętrznego zbiornika 1 materiału sypkiego w zbiorniku 3, także w tej postaci wykonania nie zachodzi, dodatkowo jednak że zbiornik 3 jest na swoim dolnym końcu zaopatrzony w urządzenie opróżniające 7, które posiada odpowiedni zespół zamykająca, który jest uruchamialny od zewnątrz. Uruchomienie zespołu zamykającego może przykładowo odbywać się przez wał, który jest przeprowadzony przez pierwszy zbiornik 1 i jego ścianą zewnętrzną lub przez drąg 15 z urządzeniem uruchamiającym 9, umieszczonym powyżej zbiornika 3, przebiegający do dołu wzdłuż osi zbiornika 3.
Na fig. 3 do 5 urządzenia doprowadzające 11 do 13 są tylko schematycznie zaznaczone przez strzałki, przy czym prosta strzałka oznacza doprowadzanie materiałów sypkich, podczas gdy strzałka w postaci zamkniętego trójkąta ostrzem oznacza doprowadzanie cieczy. Postacie wykonania według fig. 3 do 5 odróżniają się od pozostałych postaci wykonania jedynie tym, że zewnętrzny zbiornik 1 jest cylindryczny, i jedynie na swoim dolnym końcu jest ukształtowany stożkowo, dzięki czemu można łatwo odprowadzać materiały sypkie z urządzenia opróżniającego 2. W postaci wykonania według fig. 3 zbiornik 3 znajduje się całkowicie w zbiorniku 1. Dotyczy to także postaci wykonania według fig. 5, podczas gdy na fig. 4 wewnętrzny zbiornik 3, podobnie jak w przypadku postaci wykonania według fig. 1,2 i 6 wystaje ponad pokrywę 10 zewnętrznego zbiornika 1. Szczegóły urządzenia do pomiaru stanu napełnienia, zwłaszcza urządzenia do podnoszenia i opuszczania oraz nadajniki sygnału i podobne, są we wszystkich postaciach wykonania zasadniczo jednakowe.
Na fig. 3 jest przedstawiona postać wykonania, w której zewnętrzny zbiornik 1 jest podzielony przez dwie równoległe ściany, przebiegające poprzecznie przez zbior^ilkl, na trzy komory, przy czym prawa i lewa komora poprzez dolną część zbiornika 1 są między sobą połączone, a osiowy zbiornik 3, przez zespół zamykający urządzenia zamykającego 1, jest oddzielony od objętości zbiornika 1. Także tutaj, podobnie jak opisano w związku z fig. 1, najpierw dwa różne materiały sypkie podaje się po kolei, odpowiednio do ich ciężaru, do lewej, względnie prawej komory zbiornika 1, następnie do osiowego zbiornika 3 podaje się na przykład ciecz, której ilość jest dozowana według jej objętości. Urządzenie do pomiaru stanu napełnienia 4 posiada odpowiednie sondy na przykład sondy optyczne lub pojemnościowe. Przeprowadzenie tak zmierzonych ilości do przyłączonego mieszalnika, który korzystniejest umieszczony poniżej urządzenia opróżniającego 2, odbywa się w ten sposób, że najpierw otwiera się urządzenie opróżniające 2 tak, że materiał sypki najpierw dociera do mieszalnika, po czym przez urządzenie opróżniające 7 jest oddawana ciecz, znajdująca się w zbiorniku 3. Zespół zamykający urządzenia opróżniającego 7 może być już przez zespołem zamykającym urządzenia opróżniającego 2 lub jednocześnie z nim otwarty tak, że ciecz miesza się już w zbiorniku 1 i podczas opróżniania do mieszalnika z materiałem sypkim ze zbiornika 1.
Na fig. 4 jest przedstawiona postać wykonania, której budowa jest bardzo podobna do postaci wykonania z fig. 2, z wyjątkiem, że zewnętrzny zbiornik 1 nie jest stożkowy lecz cylindryczny ze stożkową częścią dolną.
Poza tym na fig. 4 jest przedstawione, że ciecz jest podawana także do zewnętrznego zbiornika 1, a jej ilość może być ustalana według ciężaru, podczas gdy do cylindrycznego wewnętrznego zbiornika 3 jest podawany materiał sypki, którego ilość jest określana objętościowo, także za pomocą urządzenia do pomiaru stanu napełnienia 4. Także w tym przypadku kolejność otwierania zespołu zamykającego urządzeń opróżniających 2 lub 7 jest dowolna.
Na fig. 5 jest przedstawiona postać wykonania, w której nie tylko zewnętrzny zbiornik 1, ale także wewnętrzny zbiornik 3 są wypełnione cieczą. Ilość jednej z obu cieczy jest określana przez jej ciężar, ilość drugiej przez jej objętość.
We wszystkich opisanych przykładach wykonania urządzenia do pomiaru objętości, względnie stanu napełnienia mogą być umieszczone także w zbiorniku 1 tak, że materiał sypki lub ciecz, podawana do zewnętrznego zbiornika 1 jest określana objętościowo, podczas gdy materiał sypki lub ciecz podawana do wewnętrznego zbiornika 3 jest określana, względnie dozowana w odniesieniu do swojego ciężaru. Również jest także możliwe przyporządkowanie do obu zbiorników 1,3 urządzenia do pomiaru objętości lub stanu napełnienia 4 lub takie ukształtowanie urządzenia do podnoszenia i opuszczania 5, że one w sposób wybiórczy może
167 002 być obniżane do jednego z obu zbiorników 1 lub 3. Ciężar podawany materiałów sypkich lub cieczy jest w każdym przypadku określany przy dodawaniu do obu zbiorników, niezależnie od tego czy odbywa się pomiar stanu napełnienia, względnie objętości.
Figura 6 pokazuje postać wykonania wynalazku, która w prawie wszystkich istotnych szczegółach zgadza się z postacią wykonania według fig. 2, przy czym jednak, w odróżnieniu od postaci wykonania według fig. 2, urządzenie opróżniające 7 wewnętrznego zbiornika 3 jest tak ukształtowane, że one ma oddzielny, prowadzący na zewnątrz otwór opróżniający. W ten sposób jest możliwe najpierw przeprowadzanie materiału sypkiego podawanego do wewnętrznego zbiornika 3 lub cieczy do znajdującego się pod nim mieszalnika, niezależnie od materiału w zewnętrznym zbiorniku 1. Oczywiście jest także możliwe jednocześnie dodawanie do mieszalnika przez otwory obu urządzeń opróżniających 2,7 lub w odwrotnej kolejności.
Waga dozująca według wynalazku przynosi znaczną oszczędność miejsca i uproszczenie procesu dozowania, za pomocą któregojest możliwe dozowanie nie tylko objętościowe, ale także wagowe dozowanie. Przy tym różnorodne postacie wykonania umożliwiają łatwe dopasowanie do każdorazowych warunków, zwłaszcza w odniesieniu do ewentualnego przedmieszania lub w odniesieniu do kolejności dodawania odmierzonych ilości do mieszalnika.
Stosowanie wagą dozującą odbywa się w uproszczony sposób, poprzez niezależne określanie obu parametrów: ciężaru i objętości lub ich dowolnej kombinacji za pomocą środków, które są zrozumiałe dla znawcy.

Claims (12)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Waga dozująca ze zbiornikiem dla materiałów sypkich lub cieczy, przy czym co najmniej jeden zbiornik pomiarowy jest umieszczony na elementach wagi, znamienna tym, że w zbiorniku pomiarowym (1) jest umieszczony drugi zbiornik pomiarowy (3) i, że dla co najmniej jednego z obu zbiorników pomiarowych (1,3) jest przewidziane urządzenie pomiarowe (4) do określania objętości materiału, znajdującego się w zbiorniku (1,3).
  2. 2. Waga dozująca według zastrz. 1, znamienna tym, że drugi zbiornik pomiarowy (3) jest utworzony przez oddzielenie części pierwszego zbiornika pomiarowego (1) za pomocą co najmniej jednej ściany oddzielającej (3a, 3b).
  3. 3. Waga dozująca według zastrz. 1 lub 2, znamienna tym, że drugi zbiornik pomiarowy (3) jest zbiornikiem umieszczonym oddzielnie, co najmniej częściowo wewnątrz objętości pierwszego zbiornika pomiarowego (1).
  4. 4. Waga dozująca według zastrz. 1, znamienna tym, że zbiornik pomiarowy (1) posiada pokrywę (10).
  5. 5. Waga dozująca według zastrz. 4, znamienna tym, że drugi zbiornik pomiarowy (3) jest zawieszony na górnej krawędzi, na pokrywie (10) pierwszego zbiornika pomiarowego (1) lub za pomocą poprzecznie, względnie w pierwszym zbiorniku pomiarowym (1).
  6. 6. Waga dozująca według zastrz. 2, znamienna tym, że pierwszy i drugi zbiornik pomiarowy (1, 3) jest ukształtowany symetrycznie obrotowo i są umieszczone wzajemnie współosiowo.
  7. 7. Waga dozująca według zastrz. 6, znamienna tym, że na dolnym końcu pierwszego zbiornika pomiarowego (1) jest umieszczone urządzenie opróżniające (2).
  8. 8. Waga dozująca według zastrz. 6, znamienna tym, że na dolnym końcu drugiego zbiornika pomiarowego (3) jest umieszczone urządzenie opróżniające (7).
  9. 9. Waga dozująca według zastrz. 8, znamienna tym, że urządzenie opróżniające (7) drugiego zbiornika pomiarowego (3) znajduje się w objętości pierwszego zbiornika pomiarowego (1).
  10. 10. Waga dozująca według zastrz. 8, znamienna tym, że urządzenie opróżniające (7) drugiego zbiornika pomiarowego (3) posiada wylot wyprowadzony oddzielnie z pierwszego zbiornika pomiarowego (1).
  11. 11. Waga dozująca według zastrz. 1, znamienna tym, że urządzenie pomiarowe (4) posiada czujnik stanu napełnienia zwłaszcza pływak, pojemnościową lub optyczną sondę.
  12. 12. Waga dozująca według zastrz. 11, znamienna tym, że urządzenie pomiarowe (4) jest przesuwalne pomiędzy skutecznym i nieskutecznym położeniem.
PL92294884A 1991-06-16 1992-06-12 Waga dozujaca PL PL PL PL167002B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE4119854A DE4119854A1 (de) 1991-06-16 1991-06-16 Dosierwaage

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL294884A1 PL294884A1 (en) 1993-01-11
PL167002B1 true PL167002B1 (pl) 1995-07-31

Family

ID=6434073

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL92294884A PL167002B1 (pl) 1991-06-16 1992-06-12 Waga dozujaca PL PL PL

Country Status (7)

Country Link
EP (1) EP0519193B1 (pl)
AT (1) ATE129566T1 (pl)
CZ (1) CZ285506B6 (pl)
DE (2) DE4119854A1 (pl)
PL (1) PL167002B1 (pl)
RU (1) RU2112933C1 (pl)
SK (1) SK182192A3 (pl)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4312281A1 (de) * 1993-04-15 1994-10-20 Eirich Maschf Gustav Verfahren und Vorrichtung zur gravimetrischen Dosierung und Vermischung mindestens zweier Komponenten
FR2746917B1 (fr) * 1996-03-28 2000-03-03 Spiroflux Sa Systeme de dosage pour produits granules ou pulverulents
FR2840404B1 (fr) * 2002-05-31 2005-11-11 Spiroflux Sa Dispositif de dosage ponderal et de melange de produits granules et pulverulents
DE102006038392B4 (de) * 2006-08-15 2010-10-07 Kielbassa, Herbert, Dr. Verfahren zur Vorbereitung, Durchführung und Nachbereitung von Prüfvorgängen flexibler Schüttgutbehälter
DE102018121965A1 (de) * 2018-09-10 2020-03-12 INOEX GmbH Innovationen und Ausrüstungen für die Extrusionstechnik Gravimetrische Dosiervorrichtung für Schüttgüter

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH642744A5 (en) * 1981-07-29 1984-04-30 Dec Engineering Sa Method for metering a mixture
AU546853B2 (en) * 1982-12-11 1985-09-26 Satake Engineering Co. Ltd. Grain handling system
US4733971A (en) * 1986-02-26 1988-03-29 Micro Chemical, Inc. Programmable weight sensitive microingredient feed additive delivery system and method
DE3617200A1 (de) * 1986-05-22 1987-11-26 Inoex Gmbh Waage fuer die massendurchsatzerfassung im einlauf eines extruders

Also Published As

Publication number Publication date
DE59204098D1 (de) 1995-11-30
CZ285506B6 (cs) 1999-08-11
ATE129566T1 (de) 1995-11-15
PL294884A1 (en) 1993-01-11
EP0519193A1 (de) 1992-12-23
CZ182192A3 (en) 1993-01-13
SK182192A3 (en) 1994-04-06
RU2112933C1 (ru) 1998-06-10
EP0519193B1 (de) 1995-10-25
DE4119854A1 (de) 1992-12-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4222496A (en) Continuous outflow, weight-measuring blender
PL167002B1 (pl) Waga dozujaca PL PL PL
JP2008505667A (ja) 粉末計量装置
US2779502A (en) Mixing dispenser
US4063666A (en) Volume metering device having a float operated valve
US2539030A (en) Powder charge weighing means
RU57454U1 (ru) Весовой дозатор для трехкомпонентной смеси
EP0343638A1 (en) Dispenser for measured quantities
CZ88594A3 (en) Process and apparatus for volumetric feeding of flowing matters
US2323565A (en) Carton
US2188040A (en) Automatic liquid proportioner
RU1791401C (ru) Устройство дл дозировани сыпучих компонентов стекольной шихты
RU2235978C1 (ru) Весовой дозатор дискретного действия для взрывоопасных порошкообразных материалов
SU1067364A1 (ru) Двухкомпонентный порционный дозатор
HU222672B1 (hu) Készülék és eljárás tételenkénti volumetrikus adagoláshoz
US3347324A (en) Process of measuring pills
CN113618926B (zh) 一种液体原料计量组件、方法及自密实混凝土制备设备
SU1640014A1 (ru) Устройство дл объемного дозировани
RU2117641C1 (ru) Устройство для дозирования сыпучих компонентов стекольной шихты
RU2042930C1 (ru) Способ порционного весового дозирования жидкости
KR200182852Y1 (ko) 계량용기 부착형 용기
SU626360A1 (ru) Весовой дозатор дискретного действи
KR200182853Y1 (ko) 계량용기 부착형 용기
SU823886A1 (ru) Устройство дл дистанционногоКОНТРОл BECA ВЕщЕСТВ B ЕМКОСТи
SU1198384A1 (ru) Дозатор жидкости