PL165317B1 - Bębnowe sito obrotowe - Google Patents

Bębnowe sito obrotowe

Info

Publication number
PL165317B1
PL165317B1 PL29234391A PL29234391A PL165317B1 PL 165317 B1 PL165317 B1 PL 165317B1 PL 29234391 A PL29234391 A PL 29234391A PL 29234391 A PL29234391 A PL 29234391A PL 165317 B1 PL165317 B1 PL 165317B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
drum
rotary
inlet
scraper
screen according
Prior art date
Application number
PL29234391A
Other languages
English (en)
Other versions
PL292343A2 (en
Inventor
Edward Oramus
Janusz Pawlik
Original Assignee
Cebea
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Cebea filed Critical Cebea
Priority to PL29234391A priority Critical patent/PL165317B1/pl
Publication of PL292343A2 publication Critical patent/PL292343A2/xx
Publication of PL165317B1 publication Critical patent/PL165317B1/pl

Links

Landscapes

  • Filtration Of Liquid (AREA)

Abstract

1. Bębnowe sito obrotowe składające się z obudowy, bębna w kształcie walca kołowego prostego o układzie poziomym, koryta napływowego wyposażonego w króciec wlotowy i koryta odpływowego wyposażonego w króciec wylotowy, znamienne tym, że perforowana pobocznica bębna (6) bębnowego sita obrotowego na swej powierzchni zewnętrznej, w pobliżu obu bocznych krawędzi, posiada opasującyją pierścień doszczelniający(12) usytuowany obrotowo w prowadnicy (13) o kształcie wycinka pierścienia, zamocowanej do krawędzi koryta napływowego (2) i obejmującej z dwu stron część bocznych powierzchni pierścienia doszczelniającego (12).

Description

Przedmiotem wynalazku jest bębnowe sito obrotowe przeznaczone do oddzielania zawiesiny ciał stałych w cieczy, zwłaszcza w przemyśle cukrowniczym.
Znane są urządzenia stosowane w przemyśle cukrownicznym do oddzielania zawiesiny ciał stałych od cieczy mające postać różnego rodzaju sit płaskich lub też sit o profilu łukowym o różnych promieniach krzywizny, skierowanych wypukłością do dołu. Wadą tego rodzaju urządzeń jest zatykanie się szczelin między prętami sit oraz gromadzenie się w dolnej części sita zanieczyszczeń, co stwarza konieczność okresowego ręcznego usuwania odkładających się części stałych. Ponadto sita te są wrażliwe na przeciążenie nadawą co powoduje przerzuty cieczy poza obręb urządzenia. Dalszą wadą tego rodzaju urządzeń jest brak możliwości rozdziału zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych, szybkie zużycie powierzchni sitowej, co stwarza konieczność częstej wymiany sita.
Celem wynalazku jest eliminacja wad występujących w znanych urządzeniach do oddzielania zanieczyszczeń stałych od cieczy, zwiększenie wydajności i zapewnienie ciągłości pracy urządzenia oraz selekcji części stałych. .
Cel ten został osiągnięty przez skonstruowanie bębnowego sita obrotowego według wynalazku. Bębnowe sito obrotowe składa się z obudowy, w której umieszczony jest obrotowo perforowany bęben, koryta napływowego wyposażonego w króciec wlotowy oraz koryta odpływowego wyposażonego w króciec wylotowy. Bęben, którego pobocznica wykonana jest z blachy perforowanej, ma kształt walca kołowego prostego pracującego w układzie poziomym. Koryto napływowe oddzielone jest od koryta odpływowego pobocznicą bębna oraz za pomocą uszczelnienia poziomego i uszczelnień pionowych.
Uszczelnienia pionowe zapobiegające wypływowi nadawy poza pobocznicę bębna stanowią pierścienie doszczelniające usytuowane obrotowo w przylegających do nich z dwu stron nierucho165 317 mych prowadnicach. Pierścienie doszczelniające opasujące pobocznicę bębna zamocowane są w pobliżu obydwu jej krawędzi. Prowadnice o kształcie wycinka pierścienia zamocowane są elastycznie na stałe na korycie napływowym. Uszczelnienie poziome, zapobiegające przedostawaniu się nadawy bezpośrednio z koryta napływowego do koryta odpływowego, stanowi zgarniacz uszczelniający składający się z elastycznej płyty dociskowej z nakładką zgarniającą. Płyta dociskowa w kształcie prostokąta przytwierdzona jest jednym bokiem do krawędzi dna koryta napływowego. Na przeciwległym boku płyty dociskowej zamocowana jest nakładka zgarniająca stykająca się swoją powierzchnią zewnętrzną z pobocznicą bębna bębnowego sita obrotowego. Zadaniem nakładki zgarniającej jest usunięcie pozostałości stałych części organicznych z jednoczesnym oczyszczeniem powierzchni sitowej pobocznicy bębna przed jej wejściem do koryta napływowego. Perforowana pobocznicą bębna bębnowego sita obrotowego posiada owalne otwory o wydłużonym kształcie, pczy czym stosunek szerokości do długości otworu jest zawarty w przedziale od 1:2 do 1:10, a dłuższe osie otworów przebiegają prostopadle do tworzącej bębna, co zapewnia łatwiejsze oddzielenie części stałych i zapobiega przedwczesnemu zatykaniu się otworów. Od wewnątrz bęben bębnowego sita obrotowego posiada co najmniej dwa wzmocnienia utworzone z krzyżujących się elementów konstrukcji stalowych, zamocowane promieniowo względem osi bębna. Na wzmocnieniach, w części przyległej do powierzchni pobocznicy bębna, w linii odpowiadającej części zwoju spirali, zamocowane są łopatki kierujące ułatwiające wypływ oczyszczonej cieczy z bębna.
Bębnowe sito obrotowe według wynalazku uwidocznione jest w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urządzenie w widoku z przodu, a fig. 2 przedstawia bębnowe sito obrotowe w przekroju poprzecznym.
Bębnowe sito obrotowe składa się z obudowy 1, koryta napływowego 2 wyposażonego w krócieć wlotowy 3, koryta odpływowego 4 wyposażonego w króciec wylotowy 5 oraz umieszczonego w układzie poziomym bębna 6 w kształcie walca kołowego prostego, osadzonego obrotowo na osi 7. Koryto napływowe 2 w strefie przelegającej do bębna 6 posiada zasobnik 8 na stałe zanieczyszczenia, głównie nieorganiczne, o większym ciężarze, usytuowany asymetrycznie w bocznej części koryta napływowego 2. Zgarnianie zanieczyszczeń stałych do zasobnika 8 zapewnia łopatka zgarniająca 9 osadzona na przesuwnym drągu 10 zamocowanym w górnej części koryta napływowego 2, równolegle do pobocznicy bębna 6. W obniżeniu dna koryta napływowego 2, powyżej zasobnika 8, poprzecznie do kierunku przepływu nadawy zabudowana jest rura perforowana 11, przez którą podawana jest ciecz służąca do podbijania i przemywania części stałych dekantujących przed bębnem 6 u wylotu koryta napływowego 2. Perforowana pobocznicą bębna 6 posiada w pobliżu obu bocznych krawędzi opasujące ją pierścienie doszczelniające 12 z blachy stalowej, współpracujące z prowadnicami 13 o kształcie wycinka pierścienia, zamocowanymi elastycznie na korycie napływowym 2. Każdy z obracających się wraz z bębnem 6 pierścieni doszczelniających 12 dociskany jest z dwu stron przez nieruchome prowadnice 13, wykonane z tworzywa odpornego na ścieranie, zamocowane elastycznie do koryta napływowego 2, co stanowi pionowe uszczelnienie zapobiegające wypływowi nadawy poza pobocznicę bębna 6. Uszczelnienie dolne, poziome, uniemożliwiające przedostawanie się nadawy bezpośrednio z koryta napływowego 2 do koryta odpływowego 4 stanowi zgarniacz uszczelniający składający się z elastycznej płyty dociskowej 14 w kształcie prostokąta, której jeden bok przytwierdzony jest do krawędzi koryta napływowego 2, a na przeciwległym boku, od dołu płyty dociskowej 14 zamocowana jest nakładka zgarniająca 15, wykonana z tworzywa odpornego na ścieranie, dociskana do pobocznicy bębna 6 na odcinku zawartym pomiędzy pierścieniami doszczelniającymi 12. Pobocznicą bębna 6 posiada owalne otwory 16 o kształcie wydłużonym, których stosunek długości do szerokościu wynosi 1:5, przy czym dłuższe osie otworów 16 przebiegają prostopadle do tworzącej bębna 6 co sprzyja łatwiejszemu oddzielaniu części stałych i zapobiega przedwczesnemu zatykaniu się otworów 16. Bęben 6 posiada wewnątrz dwa wzmocnienia 17, wykonane z krzyżujących się elementów konstrukcji stalowych, równolegle do siebie i zamocowane w układzie promieniowanym względem osi bębna 6. Wzmocnienia 17 w części przyległej do wewnętrznej powierzchni pobocznicy bębna 6 posiadają łopatki kierujące 18 ustawione w układzie odpowiadającym części zwoju spirali, które ułatwiają wypływ oddzielonej cieczy z dolnej części bębna 6.
165 317
Zawiesina ciał stałych w cieczy kierowana jest przez króciec wlotowy 3 do koryta napływowego 2 wyposażonego w części przyległej do bębna 6 w zasobnik 8, do którego okresowo wygarnia się za pomocą łopatki zgarniającej 9 gromadzące się przed bębnem 6 cięższe zanieczyszczenia stałe. Zebrane w zasobniku 8 zanieczyszczenia o większym ciężarze usuwane są okresowo na zewnątrz przez króciec 20. Z koryta napływowego 2 ciecz kierowana jest na perforowaną powierzchnię bębna 6 gdzie następuje oddzielenie pozostałych części stałych, głównie organicznych, które są zbierane przez zgarniacz 19. Strumień cieczy ograniczony jest przez pierścienie doszczelniające 12 obracające się w prowadnicach 13, które zapobiegają wydostawaniu się cieczy poza obręb bębna 6 z pominięciem powierzchni sitowej. Płyta dociskowa 14 dociskająca nakładkę zgarniającą 15 do pobocznicy bębna 6 stanowi zabezpieczenie przed przedostawaniem się nadawy bezpośrednio z koryta napływowego 2 do koryta odpływowego 4. Nakładka zgarniająca 15 oczyszcza jednocześnie od zewnątrz otwory 16 i pobocznicę bębna 6 z ewentualnych pozostałości stałych części organicznych. Pozbawiona części stałych ciecz dostaje się przez otwory 16 od góry do wnętrza bębna 6, opada na łopatki kierujące 18 i w dolnej części bębna 6 ponownie przepływa przez perforowaną powierzchnię jego pobocznicy na zewnątrz do koryta odpływowego 4, oczyszczając jednocześnie otwory 16, a następnie przez króciec wylotowy 5 opuszcza bębnowe sito obrotowe.
Departament Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Bębnowe sito obrotowe składające się z obudowy, bębna w kształcie walca kołowego prostego o układzie poziomym, koryta napływowego wyposażonego w króciec wlotowy i koryta odpływowego wyposażonego w króciec wylotowy, znamienne tym, że perforowana pobocznica bębna (6) bębnowego sita obrotowego na swej powierzchni zewnętrznej, w pobliżu obu bocznych krawędzi, posiada opasujący ją pierścień doszczelniający (12) usytuowany obrotowo w prowadnicy (13) o kształcie wycinka pierścienia, zamocowanej do krawędzi koryta napływowego (2) i obejmującej z dwu stron część bocznych powierzchni pierścienia doszczelniającego (12).
  2. 2. Bębnowe sito obrotowe według zastrz. 1, znamienne tym, że perforowana pobocznica bębna (6) posiada owalne otwory (16), których kształt jest wydłużony, a stosunek szerokości do długości jest zawarty w przedziale od 1:2 do 1:10, przy czym dłuższe osie otworów (16) przebiegają prostopadle do tworzącej bębna (6).
  3. 3. Bębnowe sito obrotowe według zastrz. 1, znamienne tym, że posiada zgarniacz uszczelniający składający się z przytwierdzonej jednym bokiem do krawędzi dna koryta napływowego (2) elastycznej płyty dociskowej (14), w kształcie prostokąta, na której przeciwległym boku zamocowana jest nakładka zgarniająca (15) stykająca się całą powierzchnią zewnętrzną z pobocznicą bębna (6) bębnowego sita obrotowego.
  4. 4. Bębnowe sito obrotowe według zastrz. 1, znamienne tym, że bęben (6) posiada co najmniej dwa wzmocnienia wewnętrzne (17) utworzone z krzyżujących się elementów konstrukcji stalowych zamocowane w rzędach w układzie promieniowym względem osi bębna (6) zaopatrzone w części przyległej do wewnętrznej powierzchni pobocznicy bębna (6) w łopatki kierujące (18), których ustawienie przebiega w linii odpowiadającej części zwoju spirali.
PL29234391A 1991-11-07 1991-11-07 Bębnowe sito obrotowe PL165317B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29234391A PL165317B1 (pl) 1991-11-07 1991-11-07 Bębnowe sito obrotowe

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL29234391A PL165317B1 (pl) 1991-11-07 1991-11-07 Bębnowe sito obrotowe

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL292343A2 PL292343A2 (en) 1992-08-10
PL165317B1 true PL165317B1 (pl) 1994-12-30

Family

ID=20056052

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL29234391A PL165317B1 (pl) 1991-11-07 1991-11-07 Bębnowe sito obrotowe

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL165317B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL292343A2 (en) 1992-08-10

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3876548A (en) Screening method and apparatus
EP0760706B1 (en) An apparatus and a method for the filtering of liquid
US2929504A (en) Waste-flow screening apparatus
US20060021921A1 (en) Apparatus for removing fine material from a liquid
GB2421200A (en) A conveyor belt-type filtering device
US5685983A (en) Apparatus for filtering liquids containing particles
US6572763B2 (en) Wastewater screening, washing and dewatering system
GB1592086A (en) Separation of solids from liquids by screening
AU686360B2 (en) A rotating disc filter means
DE3409826C2 (pl)
JPH052047B2 (pl)
US20040112825A1 (en) Self-cleaning drum filter
EP0946248A4 (en) COUNTERFLOW CLEANING FILTER
CA2198006A1 (en) Device for removing material screened or filtered out of liquid flowing in a channel
US20120073676A1 (en) Device and Process for Removing Screenings from Liquid Flowing in a Channel
US9506236B2 (en) Device and process for removing floating material from a liquid
US6613238B2 (en) Fixed media filter screen, screen protector, and CSO screen
KR20190119750A (ko) 수로 분리형 제진기
PL165317B1 (pl) Bębnowe sito obrotowe
US5217613A (en) Filter apparatus
WO1999047277A1 (en) Apparatus for separating unwanted contaminants from fibrous slurry
US20050016908A1 (en) Apparatus for the separation and removal of liquid borne solid waste
US898212A (en) Method of and apparatus for straining the waste water in paper-mills, wood-pulp factories, and the like.
KR20230008199A (ko) 분쇄 장치
FI57215B (fi) Silanordning

Legal Events

Date Code Title Description
LAPS Decisions on the lapse of the protection rights

Effective date: 20061107