PL161963B1 - Sposób desorbcji adsorbentu obciazonego szkodliwymi substancjami oraz urzadzenie do desorbcji adsorbentu obciazonego substancjami szkodliwymi PL - Google Patents

Sposób desorbcji adsorbentu obciazonego szkodliwymi substancjami oraz urzadzenie do desorbcji adsorbentu obciazonego substancjami szkodliwymi PL

Info

Publication number
PL161963B1
PL161963B1 PL89280852A PL28085289A PL161963B1 PL 161963 B1 PL161963 B1 PL 161963B1 PL 89280852 A PL89280852 A PL 89280852A PL 28085289 A PL28085289 A PL 28085289A PL 161963 B1 PL161963 B1 PL 161963B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
adsorbent
gas
desorption
cooling
oxygen
Prior art date
Application number
PL89280852A
Other languages
English (en)
Inventor
Juergen Seipenbusch
Herbert Kotsch
Original Assignee
Petersen Hugo Verfahrenstech
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Petersen Hugo Verfahrenstech filed Critical Petersen Hugo Verfahrenstech
Publication of PL161963B1 publication Critical patent/PL161963B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01JCHEMICAL OR PHYSICAL PROCESSES, e.g. CATALYSIS OR COLLOID CHEMISTRY; THEIR RELEVANT APPARATUS
    • B01J20/00Solid sorbent compositions or filter aid compositions; Sorbents for chromatography; Processes for preparing, regenerating or reactivating thereof
    • B01J20/30Processes for preparing, regenerating, or reactivating
    • B01J20/34Regenerating or reactivating
    • B01J20/3483Regenerating or reactivating by thermal treatment not covered by groups B01J20/3441 - B01J20/3475, e.g. by heating or cooling
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C01INORGANIC CHEMISTRY
    • C01BNON-METALLIC ELEMENTS; COMPOUNDS THEREOF; METALLOIDS OR COMPOUNDS THEREOF NOT COVERED BY SUBCLASS C01C
    • C01B32/00Carbon; Compounds thereof
    • C01B32/30Active carbon
    • C01B32/354After-treatment
    • C01B32/36Reactivation or regeneration
    • YGENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
    • Y02TECHNOLOGIES OR APPLICATIONS FOR MITIGATION OR ADAPTATION AGAINST CLIMATE CHANGE
    • Y02PCLIMATE CHANGE MITIGATION TECHNOLOGIES IN THE PRODUCTION OR PROCESSING OF GOODS
    • Y02P20/00Technologies relating to chemical industry
    • Y02P20/10Process efficiency
    • Y02P20/129Energy recovery, e.g. by cogeneration, H2recovery or pressure recovery turbines

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Thermal Sciences (AREA)
  • Analytical Chemistry (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Treating Waste Gases (AREA)
  • Separation Of Gases By Adsorption (AREA)
  • Solid-Sorbent Or Filter-Aiding Compositions (AREA)
  • Treatment Of Liquids With Adsorbents In General (AREA)

Abstract

1. Sposób desorbcji adsorbentu obcia- zonego szkodliwymi substancjami, przykla- dowo zwlaszcza aktywnego koksu obciazonego tlenkami siarki i/lub tlenkami azotu 2 gazów spalinowych, w których adsorbent ogrzewa sie do temperatury desorbcji, zbiera sie de- sorbowane gazowe substancje szkodliwe i nastepne ochladza sie adsorbent po desorbcji, znamienny tym, ze do obciazonego adsor- bentu doprowadza sie zawierajacy tlen utle- niajacy gaz, przy czym ogrzewa sie adsorbent do temperatury desorbcji przez czesciowe utlenienie. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób desorbcji adsorbentu obciążonego szkodliwymi substancjami, przykładowo zawierającego ziarnisty węgiel, zwłaszcza aktywnego koksu obciążonego tlenkami siarki i/lub tlenkami azotu z gazów spalinowych, przez ogrzanie adsorbentu do temperatury desorbcji, zebranie desorbowanych gazowych substancji szkodliwych i następne ochłodzenie adsorbentu do desorbcji oraz urządzenie do desorbcji adsorbentu obciążonego szkodliwymi substancjami.
161 963
Znany jest sposób /BMFT-FM-T-81-147/, w którym desorbent rurowy wykorzystuje się do regenaracji aktywnego koksu, który obciążono szkodliwymi substancjami w urządzeniu do odsiarczania gazów spalinowych. W desorberze rurowym ciepło gorącego gazu przenoszone jest przez ściany rur na styły koks przepływający przez rury. Ze względu na to, że przejście ciepła odbywa się na wskroś przez ściany rur , temperatury gorącego gazu i ściany rury muszą być znacznie wyższe od temperatury desorbcji. Odciągnięty z rur koks poddaje się ochłodzeniu, króre odbywa się przez pośrednie oziębienie powietrzem aktywnego koksu płynącego w rurach.
Z opisu patentowego RFN nr DE-OS 35 11 766 znany jest sposób, w którym ogrzanie desorbentu do temperatury desorbcji następuje za pomocą promieniowania, które adsorbowane jest wprost przez ziarna. Przy tym adsorbent po wydzieleniu szkodliwych substancji oziębia się obojętnym gazem prowadzonym w obiegu, który to gaz ze swej strony oddaje ciepło poprzez wymiernik ciepła w obiegu chłodzenia. Poza tym proponowano już, aby przeznaczony do desorbcji adsorbent doprowadzić do temperatury desorbcji wprost gorącym gazem obojętnym.
Wszystkie znane sposoby odznaczają się tym, że podczas całego czasu desorbcji należy doprowadzić energię cieplną z zewnętrznego źródła.
Celem wynalazku jest podanie sposobu i odpowiedniego urządzenia, dzięki którym wprowadzanie zewnętrznej energii cieplnej podczas całego czasu desorbcji nie będzie już potrzebne. Zadanie to rozwiązano w ten sposób, że do obciążonego adsorbentu doprowadza się zawierający tlen utleniający gaz tak, że adsorbent ogrzewa się do temperatury desorbcji przez częściowe utlenienie. Przy tym jest to możliwe przez to, że niektóre ziarna adsorbentu zawierającego węgiel osiągają ewentualnie także temperaturę płomienia. Doprowadzanie tlenu reguluje się tak, żeby nie było możliwe palenie się adsorbentu. Zależnie od użytego adsorbentu temperatura desorbcji leży w zakresie 350 - 500°C, a temperatura płomienia wynosi około 550°C.
Korzystnie, podgrzewa się adsorbent przed doprowadzeniem gazu utleniającego zawierającego tlen, aby móc odpowiednio obniżyć ilość ciepła wprowadzanego przez częściowe utlenienie i móc ekonomicznie użyć ilość ciepła uwalnianą przy chłodzeniu wyładowywanego adsorbentu po desorbcji.
Sposób według wynalazku przeprowadza się korzystnie tak, że gaz utleniający zawierający tlen doprowadza się do adsorbentu w ruchomym złożu w przeciwprądzie. Korzystnie gaz zawierający tlen doprowadza się do adsorbentu w złożu fluidalnym.
Jak już wyżej wspomniano, jest ewentualnie korzystne użycie ciepła oddanego do gazu chłodzącego przy ochłodzeniu do podgrzania obciążonego adsorbentu za pomocą gazu podgrzewającego. Jeżeli przy podgrzewaniu nie osiągnie się temperatury podgrzania, która.już prowadzi do względnej desorbcji, ogrzane przy chłodzeniu powietrze stosuje,się wprost do podgrzania adsorbentu.
Jeżeli przy podgrzeniu osiągnie się temperatury, które prowadzą do wymaganego rozmiaru desorbcji, korzystne jest, gdy ciepło od ogrzanego gazu chłodzącego zostanie przeniesione przez wymiennik ciepła na gaz podgrzewający. Gaz chłodzący i gaz podgrzewający prowadzi się wówczas w zamkniętych obiegach. Jeżeli jako gaz chłodzący stosuje się powietrze, wówczas korzystnie takie powietrze ogrzane przy chłodzeniu stosuje się jako gaz utleniający zawierający tlen. Jest również ewentualnie korzystne, gdy do chłodzenia adsorbentu po desorbcji do gazu chłodzącego stosuje się wodę.
Przedmiotem wynalazku jest także urządzenie do przeprowadzenia sposobu według wynalazku, ze zbiornikiem zapasowym, stopniem desorbcji i stopniem chłodzenia.
Zgodnie z wynalazkiem przewidziane jest przy tym, że do stopnia desorbcji włączona jest urządzenie rozruchowe utleniania, korzystnie komora spalania, i do niej doprowadzony utleniający gaz zawierający tlen. Stopień desorbcji stanowi złoże ruchome albo złoże fluidalne. Dalej korzystne jest takie postępowanie, że do podgrzania przeznaczonego do desporcji adsorbentu daje się doprowadzić na etapie podgrzewania ciepło z etapu chłodzenia.
161 963
Przedmiotem wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku na którym fig. 1 przedstawia urządzenie do przeprowadzania sposobu według wynalazku ze złożem ruchomym, zaś fig. 2 - urządzenie do przeprowadzania sposobu ze złożem fluidalnym.
Jako adsorbent zawierający węgiel wchodzą w rachubę szczególnie antracyt, aktywny koks, koks z pieca trzonowego, koks naftowy i/albo węgiel aktywny.
W przypadku urządzenia według fig. 1 aktywny koks wprowadza się przez śluzę 1 tarczowokomórkową /gwiazdową/ do podgrzewacza 2. Przez drugą śluzę 3 tarczowo-komórkową doprowadza się go do adsorbera z ruchomym złożem 4, z którego koks przechodzi przez trzecią śluzę 5 tarczowo-komórkową, do chłodnicy 6 koksu aktywnego, z niej odciąga się go ewentualnie przez czwartą śluzę 7 tarczowo-komórkową. Jak widać z fig. 1, desorber z ruchomym złożem 4 zaopatrzony jest w wymurówką 4a, która stanowi ochronę przed względnie wysoką temperaturę desorbcji wynoszącą około 500°C.
Do desorbera ze złożem ruchomym dołączona jest komora spalania 0, do której doprowadza się gaz opałowy przewodem 9. Do chłodnicy 6 aktywnego koksu dołączona jest dmuchawa powietrzna 10, która wprowadza powietrze w dolną sferę chłodnicy, a powietrze płynie w górę przez aktywny koks po desorbcji i jest odciągane przez przewód 11. Przewodem lla z dmuchawy 10 ewentualnie doprowadza się do komory spalania 0 powietrze potrzebne do procesu spalania. Komora spalania służy do tego, aby na początku pracy urządzenia koks znajdujący się w desorberze z ruchomym złożem ogrzać blisko albo do temperatury desorpcji. Gdy osiągnie się temeraturę , wyłącza się komorę spalania 8 z ruchu i prowadzi się drugim przewodem llb ogrzany cząstkowy strumień powietrza wychodzącego z chłodnicy 6 aktywnego koksu do przewodu łączącego między komorą i desorberem ze złożem ruchomym. Powietrze to prowadzi do częściowego utleniania koksu aktywnego znajdującego się w desorborze z ruchomym złożem, tak że zostaje on ogrzany do temperatury desorpcji wynoszącej około 500°C, także przy odłączonej komorze spalania.
Wprowadzony przewodem llb gaz zawierający tlen służy jednocześnie jako gaz płuczący do pobierania gazu utworzonego przy desorbcji, który składa się z SO2, CO2 i pary wodnej. Tę mieszaninę gazową odciąga się na górnym końcu desorbera ze złożem ruchomym 4 przez przewód 12 jako gaz bogaty w SO2 i odprowadza go przez chłodnicę 13 bogatego gazu. Przez odgałęziony przewód lic prowadzi się powietrze ogrzane w chłodnicy 6 do podgrzewacza 2, aby w bezpośrednim kontakcie podgrzać aktywny koks do temperatury około 200°C. W tej temperaturze nie odbywa się jeszcze desorbcja, tak że gaz podgrzewający bez trudności można odciągnąć przewodem 14. Jeżeli chłodzenie przeciwprądowe powietrzem w chłodnicy 6 nie jest wystarczające, wówczas ewentualnie na koks wychodzący ze śluzy 5 tarczowo-komórkowej i wprowadzany do chłodnicy 6 natryskuje się jeszcze wodą za pomocą urządzenia dyszowego 15, w celu ochłodzenia wstępnego koksu do temperatury około 250 - 300°C. Aktywny koks po desorbcji, o temperaturze około 50°C, pobiera się na dolnym końcu chłodnicy 6 przez śluzę 7 tarczowo-komórkową.
Opisany wyżej przykład wykonania sposobu według wynalazku prowadzi więc do autotermicznej desorbcji, to znaczy do desorbcji bez doprowadzania z zewnątrz energii cieplnej, przy czym oczywiście do zapoczątkowania desorbcji należy wprowadzić energię cieplną, ponieważ częściowe utlenienie uwalniające ciepło nie rozpoczyna się jeszcze w przypadku zimnego koksu.
Na figurze 2 przedstawiono urządzenie do automatycznej desorbcji, w przypadku którego desorber wykonany jest nie jako desorber z ruchomym złożem, lecz jako desorber ze złożem fluidalnym 16. Do adsorbera ze złozem fluidalnym 16 należy pojemnik 16a, z dennicą 16b konwertora, która od dołu regulowana przez klapy lćc zasilana jest przez przewody 17, 10 i 19 za pomocą dmuchawy 20 prowadzonym w obieg gazem obiegowym. Powietrze potrzebne do częściowego utlenienia jest domieszkowane do gazu obiegowego przez przewód 21 w sposób regulowany przed wejściem gazu obiegowego do złoża fluidalnego. W przewód 17 /wyjście gazu obiegowego z warstwy fluidalnej/ wmontowany jest separator pyłu 22, za pomocą którego odpyla się gaz obiegowy. Dtrzymany pył zawraca się do pojemnika 16a przez śluzę tarczowo-komórkową 23.
161 963
Przewodem 24 odbiera się z obiegu wytworzony przez desorbcję bogaty gaz i prowadzi go do urządzenia dalszego przerobu.
W chłodnicy 6 chłodzony jest koks w przeciwprądzie wprost gazem doprowadzanym do obiegu przez przewód obiegowy 25 i dmuchawę 26. Do przewodu obiegowego 25 włączony jest wymiennik ciepła 27, którego inny przewód utworzony jest przez przewód obiegowy 20, który razem ze znajdującą się w nim dmuchawą 29 tworzy obieg gazu podgrzewającego dla podgrzewacza 2.
Układ ten wybiera się na przykład wówczas, gdy już jest osiągnięte tak wysokie podgrzanie, że co najmniej część szkodliwych substancji jest desorbowana. Rozdzielenie przez wymiennik ciepła 27 zapobiega przy chłodzeniu ponownemu nanoszeniu na aktywny koks zdesorbowanych gazów szkodliwych. Także w przypadku desorbera ze złożem fluidalnym przez częściowe utlenienie względnie częściowe spalenie osiąga się temperaturę desorbcji, to znaczy następuje autotermiczna desorbcja. Jeżeli w przypadku przykładu wykonania według fig. 1 i fig. 2 w chłodnicy aktywnego koksu 6 nie osiągnie się jeszcze temperatury składowania, dołącza się ewentualnie jeszcze chłodnicę końcową, nie przedstawioną na fig. 1 i fig. 2.
161 963
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz. Cena 10 000 zł

Claims (11)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób desorbcji adsorbentu obciążonego szkodliwymi substancjami, przykładowo zwłaszcza aktywnego koksu obciążonego tlenkami siarki i/lub tlenkami azotu z gazów spalinowych, w którym adsorbent ogrzewa się do temperatury desorbcji, zbiera się desorbowane gazowe substancje szkodliwe i następne ochładza się adsorbent po desorbcji, znamienny tym że do obciążonego adsorbentu doprowadza się zawierający tlen utleniający gaz, przy czym ogrzewa się adsorbent do temperatury desporcji przez częściowe utlenienie.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że adaorbent podgrzewa się przed doprowadzeniem utleniającego gazu zawierającego tlen.
  3. 3. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że utleniający gaz zawierający tlen doprowadza się w przeciwprądzie do adsorbentu w ruchomym złożu.
    A. Sposób według zastrz. 1 albo 2, znamienny tym, że utleniający gaz zawierający tlen doprowadza się do adsorbentu w złożu fluidalnym.
  4. 5. Sposób według zastrz. 4, znamienny tym, że ciepło oddane przy chłodzeniu do gazu chłodzącego stosuje się do podgrzania obciążonego adsorbentu za pomocą gazu podgrzewającego .
  5. 6. Sposób według zastrz. 1., zastrz. 5, znamienny tym, że ogrzane przy ochłodzeniu powietrze stosuje się bezpośrednio do podgrzania adsorbentu.
  6. 7. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że ciepło od ogrzanego gazu chłodzącego przenosi się 'w wymienniku ciepła do gazu podgrzewającego.
    B. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że powietrze ogrzane przy chłodzeniu stosuje się jako utleniający gaz zawierający tlen.
  7. 9. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że adsorbent po desorbcji chłodzi się dodatkowo wodą poza chłodzeniem gazem chłodzącym.
  8. 10. Urządzenie do desorbcji adsorbentu obciążonego szkodliwymi substancjami mające zbiornik , stopień desorbcji i stopień chłodzenia, znamienne t y że do stopnia desorbcji włączona jest komora spalania /8/ stanowiąca urządzenie rozruchowe utleniania, przy-czym do komory.spalania dołączony jest przewód doprowadzający utleniający gaz zawierający tlen.
  9. 11. Urządzenie według zastrz. 10, z nam i en n e tym, że stopień desorbcji stanowi adsorber ze złożem ruchomym /4/.
  10. 12. Urządzenie według zastrz. 10, znam i en n e tym, że stopień desorbcji stanowi adsorber ze złożem fluidalnym /16/.
  11. 13. Urządzenie według zastrz. 10 albo 11 albo 12, zn a m i en n e tym, że zawiera przewód doprowadzający ciepło do podgrzania przeznaczonego do desorbcji adsorbentu z chłodnicy /6/ do stopnia podgrzewania.
PL89280852A 1988-08-02 1989-07-31 Sposób desorbcji adsorbentu obciazonego szkodliwymi substancjami oraz urzadzenie do desorbcji adsorbentu obciazonego substancjami szkodliwymi PL PL161963B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3826237A DE3826237C2 (de) 1988-08-02 1988-08-02 Verfahren zur desorption eines mit schadstoffen beladenen adsorptionsmittels und anlage zur durchfuehrung des verfahrens

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL161963B1 true PL161963B1 (pl) 1993-08-31

Family

ID=6360089

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL89280852A PL161963B1 (pl) 1988-08-02 1989-07-31 Sposób desorbcji adsorbentu obciazonego szkodliwymi substancjami oraz urzadzenie do desorbcji adsorbentu obciazonego substancjami szkodliwymi PL

Country Status (6)

Country Link
EP (1) EP0356658B1 (pl)
AT (1) ATE84447T1 (pl)
CZ (1) CZ283662B6 (pl)
DD (1) DD287418A5 (pl)
DE (2) DE3826237C2 (pl)
PL (1) PL161963B1 (pl)

Families Citing this family (10)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE4127006A1 (de) * 1991-08-16 1993-02-18 Nymic Anstalt Vorrichtung zum regenerieren von kohlenstoffhaltigen beladenen adsorbentien und verwendung dieser vorrichtung
DE4224778A1 (de) * 1992-07-27 1994-02-03 Horst Dr Grochowski Entsorgungsverfahren für Umweltgifte
FR2730424B1 (fr) * 1995-02-14 1997-04-04 Inst Francais Du Petrole Procede et installation de regeneration d'absorbants utilises pour traiter les produits de combustion dans des chaudieres thermiques
BR112014001550B1 (pt) 2011-07-27 2021-08-03 Dürr Systems GmbH Instalação de envernizamento
DE202011107555U1 (de) 2011-07-27 2012-10-29 Dürr Systems GmbH Filteranlage
WO2013013848A1 (de) 2011-07-27 2013-01-31 Dürr Systems GmbH Filteranlage und verfahren zum betrieb einer filteranlage
CN102728334B (zh) * 2012-07-12 2014-10-29 北京国电清新环保技术股份有限公司 一种颗粒状吸附剂解吸附、活化再生系统及工艺方法
DE102013222969A1 (de) * 2013-11-12 2015-05-13 Dürr Systems GmbH Verfahren zum thermischen Aufbereiten von Hilfsmaterial und Aufbereitungsvorrichtung
CN108176192A (zh) * 2017-12-29 2018-06-19 山东大学 一种传热系数测定和解析再生过程监测的活性焦移动床
EP3900825A1 (en) * 2020-04-21 2021-10-27 Desotec NV Method of avoiding self-combustion of carbonaceous adsorbent impregnated with a catalyst

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2477019A (en) * 1944-11-01 1949-07-26 Socony Vacuum Oil Co Inc Method for heat-treating solid inorganic adsorbents
US2506552A (en) * 1945-11-27 1950-05-02 Socony Vacuum Oil Co Inc Method of regenerating spent contact mass material
US2571380A (en) * 1948-06-23 1951-10-16 Socony Vacuum Oil Co Inc Method of regenerating adsorptive material
US2933454A (en) * 1955-11-14 1960-04-19 Pittsburgh Coke & Chemical Co Reactivation of spent adsorbent carbon
GB1427112A (en) * 1973-06-25 1976-03-10 Yoshitomi Pharmaceutical Antifouling compositions
US4219537A (en) * 1978-10-31 1980-08-26 Foster Wheeler Energy Corporation Desulfurization and low temperature regeneration of carbonaceous adsorbent
DE3511766A1 (de) * 1985-03-30 1986-10-16 Hugo Petersen Gesellschaft für verfahrenstechnischen Anlagenbau mbH & Co KG, 6200 Wiesbaden Verfahren zur desorption eines mit schadstoffen beladenen adsorptionsmittels und anlage zur durchfuehrung des verfahrens
DE3663452D1 (en) * 1986-01-21 1989-06-29 Adsorptionstech Lab Process for removing nitrogen oxides and sulfur oxides from a waste gas
DE3616618A1 (de) * 1986-05-16 1987-11-19 Horst Dr Grochowski Verfahren zum behandeln von fluiden mittels adsorptionsmitteln

Also Published As

Publication number Publication date
DE3826237C2 (de) 1993-11-04
ATE84447T1 (de) 1993-01-15
DE58903271D1 (de) 1993-02-25
EP0356658A2 (de) 1990-03-07
DE3826237A1 (de) 1990-02-15
EP0356658B1 (de) 1993-01-13
CZ451489A3 (cs) 1998-02-18
CZ283662B6 (cs) 1998-05-13
DD287418A5 (de) 1991-02-28
EP0356658A3 (en) 1990-03-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU1052165A3 (ru) Способ восстановлени окиси железа
CN108939808B (zh) 一种提高余热利用率和脱硝率的活性炭处理系统及其使用方法
US2992065A (en) Process for removing sulfur oxides from gases
CA1154261A (en) Method of producing direct reduced iron with fluid bed coal gasification
TWI494440B (zh) 使用天然氣將鐵氧化物還原成金屬鐵之系統與方法
EP2626439B1 (en) Method for separating blast furnace gas
CA1133894A (en) Method and apparatus for recovering and reusing heat from hot gases
EP2622106B1 (en) Method and apparatus for producing direct reduced iron utilizing a source of reducing gas comprising hydrogen and carbon monoxide
US4613344A (en) Method and apparatus for cleaning hot gases produced during a coal gasification process
JP2013501140A (ja) Co2の排出を規制した直接還元鉄の製造方法
MX2007001249A (es) Metodo y aparato para producir gases reductores limpios a partir de gas de coqueria.
RU2125098C1 (ru) Способ прямого восстановления материала, содержащего оксиды железа, и установка для осуществления способа
PL161963B1 (pl) Sposób desorbcji adsorbentu obciazonego szkodliwymi substancjami oraz urzadzenie do desorbcji adsorbentu obciazonego substancjami szkodliwymi PL
AU723568B2 (en) Method for producing liquid pig iron or liquid steel pre-products and plant for carrying out the method
US4302221A (en) Process for regeneration of carbonaceous adsorbent for use in desulfurization of exhaust gas
PL112401B1 (en) Method of utilization of apparent coke heat in the coking process
KR100247451B1 (ko) 해면 철제조방법 및 그 방법을 수행하기 위한 플랜트
US3909244A (en) Process for directly reducing iron ores in the solid state under pressure
JP3244232B2 (ja) 再生可能吸収剤を使用する脱硫手段を備えている熱発生システム
RU2213787C2 (ru) Способ и установка для прямого восстановления сыпучего ферроксидсодержащего материала
RU2130079C1 (ru) Способ исключения коррозии металла (metal dusting) при прямом восстановлении содержащего оксиды железа материала (варианты)
JPH0456081B2 (pl)
EP1105446A1 (en) Method of producing a clean gas from a hydrocarbon
HU217014B (hu) Eljárás és berendezés gázok előállítására gázturbina működtetéséhez egy kombinált gáz- és gőzturbinás erőműben
JP2004529765A (ja) 燃焼フューム中の二酸化硫黄の捕集に使用する吸収剤の再生方法および設備