PL161843B1 - Skladany pojemnik do dozowania substancji plynnych PL - Google Patents

Skladany pojemnik do dozowania substancji plynnych PL

Info

Publication number
PL161843B1
PL161843B1 PL27922789A PL27922789A PL161843B1 PL 161843 B1 PL161843 B1 PL 161843B1 PL 27922789 A PL27922789 A PL 27922789A PL 27922789 A PL27922789 A PL 27922789A PL 161843 B1 PL161843 B1 PL 161843B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
walls
container
rigid
base
folding
Prior art date
Application number
PL27922789A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Reseal Int Lp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Reseal Int Lp filed Critical Reseal Int Lp
Priority to PL27922789A priority Critical patent/PL161843B1/pl
Publication of PL161843B1 publication Critical patent/PL161843B1/pl

Links

Landscapes

  • Containers And Packaging Bodies Having A Special Means To Remove Contents (AREA)

Abstract

1 . Skladany pojemnik do dozowania substancji plynnych, zawierajacy wydrazony korpus utworzony z dwóch plaskich scian sztywnych oraz ze wzajemnie s ie laczacych sfaldowanych scian skladanych, majacy otwór do napelniania i dozowania substancji, umiesz- czony na szczycie lego korpusu, przy czym otwór ten jest polaczony z lejkiem dozujacym, znamienny tym, ze krawedzie graniczne ( 3 ) sztywnych scian (3) sa czesciowo wzajemnie polaczone przez skladane scia- ny (4), a pozostala c z e s c krawedzi granicznych jest polaczona zebrem (5), przy czym sztywne sciany (3) i czesc sfaldowanych skladanych scian (4) tworza razem sciany boczne wydrazonego korpusu (1), a po- zostale sfaldowane sciany (4) tworza jego podstawe (2), a ponadto sztywne sciany (3) sa stopniowo roz biezne od otworu (7) w górnej czesci wydrazonego korpusu (1) w kierunku do podstawy (2) i sa przechyl- ne wokól mego. FIG.4 PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest składany pojemnik do dozowania substancji płynnych.
Z opisu patentowego St. Zjednoczonych nr 3 506 163 jest znany składany pojemnik do dozowania rozmaitych substancji, od wyrobów toaletowych po produkty spożywcze. Substancje te mogą mieć dużą lepkość, jednakże w postaci płynu lub substancji płynnej mogą być dozowane za pomocą tego rodzaju pojemnika. Z opisu patentowego St. Zjednoczonych nr 3 A9A 509 jest znany pojemnik o zmiennej objętości, mający główne zastosowanie przy układach zasilania paliwem. Pojemnik ten jest wykonany z pary rozstawionych paneli, połączonych konstrukcją mieszko-podobną, tak że panele te przesuwają się ku sobie podczas składania pojemnika.
jeden z problemów występujących w kwestii opakowań polega na opracowaniu składanego pojemnika, z którego można dozować w całości zawartość przy zachowaniu wyraźnych powierzchni podporowych dla etykiety. W przypadku pakowania substancji płynnych trudne jest opracowanie pojemnika, który nadawałby się do wygodnego transportu i magazynowania. Giętkie pojemniki zwykle nie są składane, lub jeżeli są składane, wówczas trudno jest je doprowadzić powtórnie do stanu gotowości do wypełnienia substancją przeznaczoną do dozowania. W zasadzie pojemniki mają przekrój zaokrąglony lub łukowy. Podczas transportu, tego rodzaju pojemniki zajmują znaczną przestrzeń i mogą być transportowane ekonomicznie tylko na stosunkowo krótkich odległościach. Z tego samego względu co transport, trudne jest również magazynowanie takich pojemników.
W zależności od rodzaju dozowanej substancji, ważne może być też utrzymanie zawartości pojemnika w warunkach sterylnych. Ponadto, jeżeli zawartość pojemnika jest stosunkowo cenna, wówczas istotna staje się możliwość wydalenia jej w całości.
Celem wynalazku jest opracowanie pojemnika do dozowania substancji płynnych, który daje się składać dla ekonomiki transportu magazynowania. Ponadto pojemnik taki powinien
161 843 posiadać powierzchnie, które mogą stanowić skuteczne powierzchnie podporowe oraz powierzchnie pod etykietą dozowanej substancji.
Składany pojemnik do dozowania substancji płynnych, zawierający wydrążony korpus utworzony z dwóch płaskich ścian sztywnych oraz ze wzajemnie je łączących sfałdowanych ścian składanych, mający otwór do napełniania i dozowania substancji, umieszczony na szczycie tego korpusu, przy czym otwór ten jest połączony z lejkiem dozującym, według wynalazku charakteryzuje się tym, że krawędzie graniczne sztywnych ścian są częściowo wzajemnie połączone przez składane ściany, a pozostała część krawędzi granicznych jest połączona żebrem przy czym sztywne ściany i część sfałdowanych składanych ścian tworzą razem ściany boczne wydrążonego korpusu, a pozostałe sfałdowane ściany tworzą jego podstawę, a ponadto sztywne ściany są stopniowo rozbieżne od otworu w górnej części wydrążonego korpusu w kierunku do podstawy i są przechylne wokół niego.
Sztywne ściany korzystnie są płaskie i mają kształt zasadniczo trójkątny, przy czym jedna z krawędzi granicznych każdej sztywnej ściany jest usytuowana wzdłuż podstawy pojemnika, a druga krawędź graniczna każdej sztywnej ściany jest połączona z żebrem.
Składane ściany korzystnie mają konfigurację podobną do mieszka. Otwór w górnej części korpusu korzystnie jest wyposażony w osadzony w nim wyjmowalnie lejek dozujący. Żebro korzystnie odchodzi ku górze od podstawy do górnego końca każdej sztywnej ściany. Składane ściany pojemnika są przemieszczalne od stanu rozłożonego, gdy pojemnik jest napełniony, do stanu złożonego, gdy zawartość pojemnika jest całkowicie wydalona.
W położeniu rozłożonym, składane ściany tworzą podstawę, a sztywne ściany odchodzą w górę. Podczas transportu, sztywne ściany zostają przemieszczone ku sobie, tak że pojemnik tworzy zasadniczo płaską, złożoną jednostkę. Pojemnik ma otwór, przez który można go napełnić, i przez który można dozować zawartą w nim substancję. Sztywne ściany mogą być płaskie lub mogą mieć kształt stopniowo zakrzywiony. Powierzchnia sztywnych ścian stanowi znakomite podłoże do naniesienia etykiety. Po napełnieniu pojemnika, podstawa zajmuje swe maksymalnie rozłożone położenie, zaś w miarę dozowania substancji, powierzchnia podstawy maleje. Sztywne ściany zapewniają stabilność, tak że podczas dozowania substancji z pojemnika podstawa tworzy wystarczającą podporę.
Podczas transportu, składany pojemnik może być złożony do minimalnej objętości. Cecha ta zapewnia nie tylko ekonomiczny transport, ale również efektywne magazynowanie pojemników, zanim będą potrzebne do użycia.
Pojemniki mogą mieć rozmaity kształt, tak że w stanie napełnionym mogą być składowane w sposób zwarty bez tracenia przestrzeni. Odpowiednio do tego, zarówno w stanie złożonym jak i napełnionym, pojemniki mogą być skutecznie pakowane. W stanie złożonym lub rozłożonym, pojemnik ma przynajmniej jeden stały wymiar. W zależności od kształtu pojemnika po rozłożeniu, może mieć on dwa stałe wymiary. W zaleconym rozwiązaniu pojemnika w stanie rozłożonym, przekrój pojemnika poprzecznie do wysokości lub równolegle do podstawy jest ogólnie trójkątny. Składane ściany umieszczone pomiędzy dwiema sztywnymi ścianami składają się w sposób mieszkowy, tak ze w stanie złożonym podstawa spłaszcza się, przybierając wąski kształt prostokątny.
Przedmiot wynalazku zostanie uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 stanowi rzut pionowy pojemnika według wynalazku, fig. 2 - rzut pionowy pojemnika pokazanego na fig. 1, obróconego o 90°, z pokazaniem lejka dozującego, fig. 3 - widok podobny do fig. 2, przedstawiający pojemnik w stanie złożonym, płaskim i bez lejka dozującego, fig. 4 - widok perspektywiczny pojemnika w kierunku jak na fig. 2, a fig. 5 - widok perspektywiczny pojemnika w kierunku przeciwnym do fig. 2.
Na figurze 1 jest pokazany składany pojemnik mający korpus 1, zbudowany z podstawy 2 i z pary zasadniczo płaskich, sztywnych ścian 3, połączonych przy podstawie 2 i wzdłuż
161 843 wysokości składanymi ścianami 4. Sztywne ściany 3 są połączone wzdłuż odpowiednich krawędzi granicznych 3' za pomocą łączącego żebra 5 oraz składanych ścian 4. Pojemnik tego rodzaju jest pokazany perspektywicznie na fig. 4 i 5. Na fig. 1 pokazano schematycznie lejek 6, zaś alternatywne rozwiązanie lejka 6 jest pokazane na fig. 2. Na fig. 3 lejek jest zdjęty. Pojemnik może znajdować się w stanie rozłożonym pokazanym na fig. 2, lub w złożonym stanie spłaszczonym, jak pokazano na fig. 3. W szczycie pojemnika znajduje się otwór 7 do wypełniania pojemnika substancją płynną i, po podłączeniu lejka, do tworzenia wylotu dozującego z pojemnika.
Ola dozowania zawartości, boczne sztywne ściany 3 zostają ściśnięte ku sobie, a zawartość wypływa przez lejek 6. W zależności od dozowanej substancji, lejek 6 może posiadać uszczelkę, która umożliwia wypływ zawartości bez dostępu powietrza po zakończeniu dozowania Przy dozowaniu substancji sterylnych, można zastosować zawór według zgłoszenia patentowego St. Zjednoczonych nr 072 534 z 13 lipca 1987 przez Gerbera.
Powierzchnie sztywnych ścian 3 są płaskie, jednakże jest możliwe zastosowanie ścian o zasadniczo płaskim zakrzywieniu dla możliwości nałożenia etykiet lub tym podobnych. Sztywne ściany 3 są wzajemnie połączone żebrem 5, tak że mogą się przechylać względem siebie od stanu rozłożonego, pokazanego na fig. 2, do stanu złożonego lub spłaszczonego pokazanego na fig. 3. Usytuowanie żebra 5 wzdłuż wysokości lub przy szczycie sztywnych ścian zależy od pożądanej konfiguracji pojemnika.
Pojemnik może być utworzony z rozmaitych tworzyw sztucznych, na przykład z polietylenu Składane ściany 4 mają kształt mieszkowy i leżą pomiędzy sztywnymi ścianami 3, które są w ten sposób połączone. Składane ściany 4 tworzą względem lejka dozującego układ pozwalający na całkowite wydanie wszystkiej substancji zawartej w pojemniku.
Na figurze 2, mieszkopodobne ściany w stanie rozłożonym, tworzące dno pojemnika są tak rozmieszczone, że sąsiednie powierzchnie wewnątrz pojemnika są rozbieżne. Gdy pojemnik jest opróżniony, wówczas sztywne ściany odchylają się do wewnątrz ku sobie z położenia pokazanego na fig. 2 do stanu całkowicie spłaszczonego, pokazanego na fig. 3. Na fig. 3 dolna część ścian 4 jest pokazana jako złożona do stanu płaskiego pomiędzy sztywnymi ścianami 3.
Pojemnik może być wytwarzany przez wydmuchiwanie bez lejka dozującego, i w stanie całkowicie spłaszczonym może być pakowany w pudełka i wysyłany na dowolną pożądaną odległość. Gdy pojemniki są przygotęwane do użycia, wówczas mogą być napełnione substancją płynną i można zamocować dozujący lejek 6, 6”. Dla fachowców oczywista jest możliwość zmian ogólnej konfiguracji pojemnika zarówno ze względów funkcjonalnych jak i estetycznych.
Wynalazek został przedstawiony na podstawie szczególnego rozwiązania pojemnika dla ilustracji, jednakże możliwe są również inne rozwiązania pojemnika, mieszczące się w zakresie tego wynalazku.
1Ć1 843
161 043
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 10 000 zł

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Składany pojemnik do dozowania substancj i płynnych, zawiera jący wydrążony utworzony z dwóch płaskich ścian sztywnych oraz ze wzajemnie je łączących sfałdowanych ścian składanych, mający otwór do napełniania i dozowania substancji, umieszczony na szczycie tego korpusu, przy czym otwór ten jest połączony z lejkiem dozującym, znamienny tym, że krawędzie graniczne (3*) sztywnych ścian (3) są częściowo wzajemnie połączone przez składane ściany (A), a pozostała część krawędzi granicznych jest połączona żebrem (5), przy czym sztywne ściany (3) i część sfałdowanych składanych ścian (A) tworzą razem ściany boczne wydrążonego korpusu (1), a pozostałe sfałdowane ściany (A) tworzą jego podstawę (2), a ponadto sztywne ściany (3) są stopniowo rozbieżne od otworu (7) w górnej części wydrążonego korpusu (1) w kierunku do podstawy (2) i są przechylne wokół niego.
  2. 2. Składany pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że sztywne ściany (3) są płaskie i mają kształt zasadniczo trójkątny, przy czym jedna z krawędzi granicznych każdej sztywnej ściany (3) jest usytuowana wzdłuż podstawy pojemnika (2), a druga krawędź graniczna każdej sztywnej ściany (3) jest połączona z żebrem (5).
  3. 3. Składany pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że składane ściany (A) mają konfigurację podobną do mieszka.
    A. Składany pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że otwór (7) jest wyposażony w osadzony w nim wyjmowalnie lejek dozujący (6).
  4. 5. Składany pojemnik według zastrz. 1, znamienny tym, że żebro (5) odchodzi ku górze od podstawy (2) do górnego końca każdej sztywnej ściany (3).
    #**
PL27922789A 1989-05-02 1989-05-02 Skladany pojemnik do dozowania substancji plynnych PL PL161843B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27922789A PL161843B1 (pl) 1989-05-02 1989-05-02 Skladany pojemnik do dozowania substancji plynnych PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27922789A PL161843B1 (pl) 1989-05-02 1989-05-02 Skladany pojemnik do dozowania substancji plynnych PL

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL161843B1 true PL161843B1 (pl) 1993-08-31

Family

ID=20047220

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27922789A PL161843B1 (pl) 1989-05-02 1989-05-02 Skladany pojemnik do dozowania substancji plynnych PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL161843B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4898306A (en) Collapsible container for flowable substances
US3595441A (en) Single-use container with dispensing spout
US6015057A (en) Flexible container for flowable materials
DK2643235T3 (en) REFILLING THE BAG
US9266133B2 (en) Spray bottles with flexible body portions and soft refill containers
US9016555B2 (en) Flexible liner and bag-in-box container systems
GB2189773A (en) Container apparatus for fluid material
BR112012005309B1 (pt) Recipiente flexível com estruturas de alça superior e inferior flexível, recipiente flexível com uma estrutura de alça superior flexível e método de transferência de substância fluida de um recipiente flexível
NL8003325A (nl) Transport- en doseerverpakking voor vloeibaar mate- riaal.
EP1076010A1 (en) Flexible lined container for liquids
US7219373B2 (en) Reusable carrier with expandable, disposable insert
US6921204B2 (en) Internal brace for a standup flexible container
US20070194042A1 (en) Disposable dispenser
EP1517843A2 (en) Package for tubes
PL161843B1 (pl) Skladany pojemnik do dozowania substancji plynnych PL
US3456842A (en) Bag dispenser
KR930005869Y1 (ko) 유동물질에 사용되는 접혀질 수 있는 콘테이너
JPH0329739A (ja) 流動可能な物質を吐出する容器
US3361309A (en) Disposable container for dispensing liquids
NZ228941A (en) Collapsible container for flowable substances; rigid walls pivot about common edge
PH26041A (en) Collapsible container for flowable substances
CZ230389A3 (en) collapsible container for liquid materials
RO104628B1 (ro) Conteiner pliabil
JP2001130589A (ja) 収容容器及びその製造方法
HU209767B (en) Collapsible container for flowable materials