PL160001B1 - Podajnik walcowy materialów plaskich PL - Google Patents

Podajnik walcowy materialów plaskich PL

Info

Publication number
PL160001B1
PL160001B1 PL28173289A PL28173289A PL160001B1 PL 160001 B1 PL160001 B1 PL 160001B1 PL 28173289 A PL28173289 A PL 28173289A PL 28173289 A PL28173289 A PL 28173289A PL 160001 B1 PL160001 B1 PL 160001B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
members
feeder
motor
compliant
roller
Prior art date
Application number
PL28173289A
Other languages
English (en)
Other versions
PL281732A1 (en
Inventor
Krzysztof Krasinski
Zbigniew Tatarkiewicz
Hanna Weinert
Original Assignee
Inst Obrobki Plastycznej
Zaklady Sprzetu Grzejnego Wroz
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Inst Obrobki Plastycznej, Zaklady Sprzetu Grzejnego Wroz filed Critical Inst Obrobki Plastycznej
Priority to PL28173289A priority Critical patent/PL160001B1/pl
Publication of PL281732A1 publication Critical patent/PL281732A1/xx
Publication of PL160001B1 publication Critical patent/PL160001B1/pl

Links

Landscapes

  • Controlling Rewinding, Feeding, Winding, Or Abnormalities Of Webs (AREA)

Abstract

1. Podajnik walcowy m aterialów plaskich zaw ierajacy co najm niej jedna pare walców o rów - noleglych osiach dociskanych ku sobie, zwlaszcza sprezyscie, z których przynajm niej jeden jest nape- dzany bezposrednio lub posrednio silnikiem , a takze przynajm niej jeden walec sklada sie z rozm ie- szczonych wzdluz osi i nieobrotow o wzgledem niej osadzonych czlonów m ajacych na przem ian wiek- sza i mniejsza srednice, znamienny tym, ze czlony (5) o mniejszej srednicy sa niepodatne, natom iast czlony (6) o wiekszej srednicy sa podatne i sa pomiedzy niepodatnym i czlonami (5) osadzone nieobrotow o lecz przesuwnie w kierunku prom ie- niowym, przy czym silnik (4) napedzajacy podajnik jest sprzezony z przetw ornikiem (11) kata poloze- nia jego walu stanowiacym element skladowy ukladu autom atycznego ustalania optym alnej pred- kosci chwilowej napedzanego walca (1) zapew nia- jacego prace podajnika z poslizgiem ograniczonym do zalozonych wartosci. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest podajnik walcowy materiałów płaskich zawierający co najmniej jedną parę walców o równoległych osiach dociskanych sprężyście ku sobie, z których przynajmniej jeden jest napędzany bezpośrednio lub pośrednio silnikiem, a także przynajmniej jeden walec składa się z rozmieszczonych wzdłuż osi członów mających na przemian większą i mniejszą średnicę.
Znane dotychczas podajniki walcowe materiałów płaskich zawierają parę walców, których osie są usytuowane w płaszczyźnie prostopadłej do materiału przesuwanego pomiędzy nimi. Jeden z walców jest napędzany bezpośrednio lub pośrednio silnikiem, lub innym źródłem napędu. Powierzchnie obydwu walców na ogół są metalowe. Walce są do siebie dociskane sprężyście. Wadą takich znanych podajników jest występowanie nadmiernego niekontrolowanego poślizgu pomiędzy walcami a materiałem podawanym. Poślizg jest szczególnie duży w przypadku podawania arkuszy lub taśmy z blachy. Niedogodności związane z poślizgiem wzrastają wraz ze wzrostem szerokości podawanej blachy. Skutkiem tego szybkość i dokładność podawania są zbyt małe, a poprzeczne odchylenia od żądanego kierunku podawania powodują, że obsługa musi zatrzymać podajnik celem dokonania odpowiednich korekt. Konieczne jest także stosowanie dodatkowych prowadnic i zabezpieczeń. Nie jest też na ogół możliwe precyzyjne ustalenie skoku oraz dynamiki podawania blach.
Zadaniem wynalazku jest konstrukcja podajnika walcowego pozbawionego wyżej opisanych wad.
Zadanie to zostało według wynalazku rozwiązane w ten sposób, że w jego walcach człony o mniejszej średnicy są niepodatne, natomiast człony większej średnicy są podatne i są pomiędzy niepodatnymi członami osadzone nieobrotowo lecz przesuwnie w kierunku promieniowym, przy czym silnik napędzający podajnik jest sprzężony z przetwornikiem kąta położenia jego wału, stanowiącym element składowy układu ustalania optymalnej prędkości chwilowej napędzanego walca, zapewniającego pracę podajnika z poślizgiem ograniczonym do założonych wartości.
160 001
Korzystnie jest, gdy w walcach ich niepodatne człony o mniejszej średnicy są dłuższe od podatnych członów o większej średnicy.
Korzystnie jest także gdy układ automatycznego ustalania optymalnej prędkości chwilowej walca napędzanego oprócz przetwornika kąta położenia wału silnika napędowego zawiera przetwornik drogi materiału, przy czym sygnały wyjściowe tych przetworników są podawane na odrębne wejścia zespołu wykrywania i pomiaru niedopuszczalnego poślizgu, przy czym wyjście tego zespołu jest połączone z wejściem regulatora prędkości silnika napędowego.
W podajniku według wynalazku podatne człony walców winny być w miarę możliwości wykonane z materiału, którego współczynnik tarcia względem podawanych elementów płaskich jest wysoki. Konstrukcja według wynalazku pozwala na osiągnięcie znacznie mniejszych poślizgów niż w przypadku stosowania par walców o tradycyjnej budowie. Pomimo stosunkowo małej siły powodującej dociskanie walców do siebie uzyskuje się mocne trzymanie transportowanych elementów. Przyleganie podatnych członów walców nie ma bowiem charakteru liniowego - jak to ma miejsce w przypadku zwykłych dolegających do blachy niepodatnych powierzchni walcowych lecz przeciwnie podatne człony przylegają do transportowanego materiału stosunkowo dużą powierzchnią. Przy wystarczającym docisku podatne człony cofają się pomiędzy człony niepodatne które dopiero wtedy stykają się z transportowanym materiałem. W tym przypadku efektywny promień walca jest równy promieniowi członów nepodatnych. W przypadku małego obciążenia efektywny promień walca jest w praktyce nieco mniejszy od promienia podatnych jego członów. Z powyższego wynika, że podajnik według wynalazku może być stosowany także do podawania materiałów o niezupełnie gładkich łub równych powierzchniach. Podatne człony walców znakomicie dostosowują się do kształtu stykającej się z nimi powierzchni.
Niezgodności stanu zatrzymania i ruchu występujące pomiędzy walcami napędzanymi a podawanym materiałem lub niezgodności w prędkości liniowej i obwodowej obydwu współpracujących powierzchni są wykorzystywane do wytwarzania sygnału błędu, który służy w układzie elektronicznym do ograniczenia lub zwiększenia prędkości walców w następnych podaniach. Zapewnia to możliwość wpływania z zewnątrz na wielkość i dynamikę skoku i zapewnienia wymaganej jego dokładności.
Przedmiot wynalazku został bliżej objaśniony na przykładzie jego realizacji pokazanym na rysunku.
Podajnik zawiera parę obracających się walców 1 i 2, których osie leżą w płaszczyźnie prostopadłej do powierzchni podawanego materiału 3. Walec 1 jest sprzęgnięty z napędowym silnikiem 4. Walec 2 pozbawiony jest własnego napędu. Każdy z walców 1 i 2 składa się z wielu członów 5 i 6 różniących się średnicami, konstrukcją i rodzajem tworzywa. Człony 5 są wykonane z materiału w zasadzie niepodatnego, w danym przypadku ze stall, natomiast człony 6 są podatne i w danym przypadku są wykonane z gumy, średnica członów 5 jest mniejsza niż członów 6, natomiast długość członów 3 jest większa od długości członów 6. Człony 5 są sztywno osadzone na osiach 7 i 8 walców, natomiast każdy z członów 6 jest pomiędzy dwoma członami 5 osadzony nieobrotowo, lecz z możliwością przesuwania się całego członu 6 lub jego części w kierunku promieniowym. Oś nienapędzanego walca 2 jest ułożyskowana na dwóch wahaczach 9, które są wyposażone w siłowniki 10 służące do nastawiania siły docisku walca 2 do walca 1 lub transportowanego materiału.
Z wałem silnika napędowego 4 jest sprzężony przetwornik 11 kąta położenia tego wału. Nad podawanym materiałem 3 jest umieszczony przetwornik 12 drogi materiału stanowiący przetwornik obrotowo-impulsowy zawieszony na podatnej dźwigni 13, którego koło 14 opiera się na powierzchni materiału 3.
Sygnał z przetwornika 11 kąta położenia wału silnika napędowego 4 jest podawany na wejście bloku 15 dopasowania sygnałów, którego wyjście jest załączone do wejścia licznika 16 drogi podania. Sygnał z przetwornika 12 drogi materiału jest podawany na wejście bloku dopasowania sygnałów 17, którego wyjście z kolei załączone jest do wejścia licznika 18 drogi
160 001 materiału. Wyjścia dwóch wyżej wymienionych liczników 16 i 18 są odrębnie załączone do wejść bloku porównywania 19, którego wyjście jest z kolei załączone do jednego wejścia sygnałowego dyskryminatora błędu 20. Wyjście tego ostatniego jest połączone do wzmacniacza wyjściowego 21 Wyjście tego wzmacniacza jest połączone z jednym wejściem regulatora prędkości 22 silnika napędowego 4. Układ elektroniczny podajnika jest także wyposażony w blok 23 zadawania wartoś ci wyjściowych, którego wyjście jest połączone z drugim wejściem sygnałowego dyskryminatora błędu 20 oraz do drugiego regulatora prędkości 22. Oo trzeciego wejścia tego regulatora jest załączony także sygnał wyjściowy licznika 18 drogi materiału 3. ..
Dzięki ułożyskowaniu walca 2 na wahaczach 9 sterowanymi siłownikami 10 możliwe jest dobranie wymaganej siły zaciśnięcia materiału 3 pomiędzy walcami 1 i 2. Na skutek nacisku gumowe człony 6 odkształcają się w obszarze styku z materiałem 3 i przesuwają się promieniowo, odpowiednio w kierunku osi 7 i 8, przesuwając się pomiędzy członami 5. Dzięki takiej konstrukcji i działaniu walców 112 osiąga się bardzo dobre trzymanie materiału pomiędzy walcami, a tym samym zmniejsza się prawdopodobieństwo występowania poślizgów w przypadku przyspieszania lub opóźniania ruchu materiału. Dalszym czynnikiem przeciwdziałającym poślizgowi jest zastosowanie opisanego elektronicznego układu sterowania, który działa w sposób opisany poniżej.
Kąt położenia wału silnika napędowego jest mierzony stale przez przetwornik 11. Ponadto droga, którą przebywa materiał jest bieżąco mierzona za pomocą koła 14 połączonego z przetwornikiem 12 drogi materiału. Sygnały z przetwornika 11 poprzez blok 15 dopasowania sygnałów są zliczane w liczniku 16 drogi podawania. Sygnały z przetwornika 12 przechodzą przez blok 17 dopasowania sygnałów i są zliczane w liczniku 18 drogi materiału. Sygnały wyjściowe tych liczników 16 i 18 są porównywane w bloku 19. Niezgodności stanów zatrzymania i ruchu majeriału 3 i walca 1 są kontrolowane przetwornikami 11 i 12 i są wykorzystane do wytwarzania sygnału błędu w dyskryminatorze 20. Dyskryminator ten porównuje nastawioną drogę materiału, której wielkość została zadana w bloku 23, ze zmierzoną drogą, którą przebył materiał
4. Wielkość tego błędu jest poprzez wzmacniacz wyjściowy 21 podawana do regulatora prędkośći 22 silnika napędowego 4. Sygnały z bloku zadawania 23 oraz licznika 18 drogi materiału, jak również wyżej wspomniany sygnał błędu z dyskryminatora błędu 20 są przekazywane do regulatora prędkości 22, który przetwarza je na sygnał służący do sterowania prędkości silnika 4.
W razie wykrycia poślizgu następuje ograniczenie prędkości silnika w następnym podaniu materiału. Natomiast w przypadku braku poślizgu następuje przyspieszenie silnika do prędkości zadanej. Jeżeli_wykryty zostaje poślizg, to podajnik realizuje podanie materiału 3 do końca, jednakże wtedy detal, który uzyskiwany jest w nie przedstawionym na rysunku urządzeniu przetwórczym, do którego podajnik podaje materiał, jest kwalifikowany do grupy wyrobów wymagających kontroli technicznej. Następne podania są realizowane z ograniczoną prędkością i przy mniejszym przyspieszeniu. Wykrycie poślizgu może być sygnalizowane w dowolny sposób, na przy kład za pomocą odpowiedniego sygnału świetlnego albo akustycznego, albo też może służyć do uruchomienia mechanizmu kierującego dany detal do oddzielnego wyjścia z maszyny.
160 001
160 001
Iż o
Zakład Wydawnictw UPRP. Nakład 90egz. Cena 10 000 zł

Claims (3)

Zastrzeżenia patentowe
1. Podajnik walcowy materiałów płaskich zawierający co najmniej jedną parą walców o równoległych osiach dociskanych ku sobie, zwłaszcza sprężyście, z których przynajmniej jeden jest napędzany bezpośrednio lub pośrednio silnikiem, a także przynajmniej jeden walec składa się z rozmieszczonych wzdłuż osi i nieobrotowo względem niej osadzonych członów mających na przemian większą i mniejszą średnicę, znamienny tym, że człony (5) o mniejszej średnicy są niepodatne, natomiast człony (6) o większej średnicy są podatne i są pomiędzy niepodatnymi członami (5) osadzone nieobrotowo lecz przesuwnie w kierunku promieniowym, przy czym silnik (4) napędzający podajnik jest sprzężony z przetwornikiem (11) kąta położenia jego wału stanowiącym element składowy układu automatycznego ustalania optymalnej prędkości chwilowej napędzanego walca (1) zapewniającego pracę podajnika z poślizgiem ograniczonym do założonych wartości.
2. Podajnik według zastrz. 1, znamienny tym, że w walcach (1, 2) niepodatne człony (5) o mniejszej średnicy są dłuższe od podatnych członów (6) o większej średnicy .
3. Podajnik według zastrz. 1, znamienny tym, że układ automatycznego ustalania optymalnej prędkości chwilowej napędzanego walca (i) oprócz przetwornika (11) kąta położenia wału silnika (4) zawiera przetwornik (12) drogi materiału, przy czym sygnały wyjściowe tych przetworników są podawane na odrębne wejścia zespołu wykrywania i pomiaru niedopuszczalnego poślizgu, którego wyjście jest połączone z wejściem regulatora prędkości (22) silnika napędowego (4).
» · ·
PL28173289A 1989-10-04 1989-10-04 Podajnik walcowy materialów plaskich PL PL160001B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28173289A PL160001B1 (pl) 1989-10-04 1989-10-04 Podajnik walcowy materialów plaskich PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL28173289A PL160001B1 (pl) 1989-10-04 1989-10-04 Podajnik walcowy materialów plaskich PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL281732A1 PL281732A1 (en) 1991-04-08
PL160001B1 true PL160001B1 (pl) 1993-01-29

Family

ID=20048837

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL28173289A PL160001B1 (pl) 1989-10-04 1989-10-04 Podajnik walcowy materialów plaskich PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL160001B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL281732A1 (en) 1991-04-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0161076B1 (en) Apparatus and method for continuously producing a strip of dough having substantially constant transverse dimensions and flow rate
EP2527279B1 (en) Knife folding device
US4631021A (en) Apparatus for quantifying the flow rate of dough
CA2311130C (en) Strip guiding apparatus and associated method for maintaining lateral position
EP0514441B1 (en) A method of, and apparatus for, delivering flat articles one by one from a stack of such articles
US5047003A (en) Apparatus for zigzag folding a paper web
US6209866B1 (en) Document alignment system
PL160001B1 (pl) Podajnik walcowy materialów plaskich PL
US6334564B1 (en) Infeed system of rotary press
SE461708B (sv) Anordning foer belaeggning av en loepande pappersbana paa baada sidor
US6371480B1 (en) Device for transporting sheet-like articles
JP2680981B2 (ja) 紙葉類搬送装置
US4148393A (en) Sensing device and method
JPH08206790A (ja) 薄鋳片の蛇行修正方法及び装置
EP0364017B1 (en) Machine for slowing down a series of iron sheets travelling in close succession after each other along a production line
CN212197686U (zh) 一种纠偏和主动送料一体的大承重送料机
JPH06297325A (ja) ロール自動研磨装置における研磨制御方法
GB2105856A (en) Apparatus for determining the stiffness of timber and method of grading timber
US2672337A (en) Apparatus for automatically centering and aligning moving objects
US2760546A (en) Apparatus for making a metallic belt
WO2000056476A1 (fr) Procede de laminage
CN212445603U (zh) 工业胶片切片装置
CN219468792U (zh) 一种传送带位置调节结构
JPH01187151A (ja) シート位置決め装置
JP3260577B2 (ja) プロセスラインの鋼板の位置制御方法