PL158491B1 - Sposób okreslania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia oraz uklad do okreslaniarzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia PL - Google Patents

Sposób okreslania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia oraz uklad do okreslaniarzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia PL

Info

Publication number
PL158491B1
PL158491B1 PL27721189A PL27721189A PL158491B1 PL 158491 B1 PL158491 B1 PL 158491B1 PL 27721189 A PL27721189 A PL 27721189A PL 27721189 A PL27721189 A PL 27721189A PL 158491 B1 PL158491 B1 PL 158491B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
time
state
input
output
device state
Prior art date
Application number
PL27721189A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL27721189A priority Critical patent/PL158491B1/pl
Publication of PL158491B1 publication Critical patent/PL158491B1/pl

Links

Landscapes

  • Communication Control (AREA)

Abstract

1. Sposób okreslania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia, zwlaszcza w syste- mie automatycznego sterowania w czasie rze- czywistym, znamienny tym, ze mierzy sie po stronie nadawczej, czas od momentu zaistnie- nia stanu urzadzenia, a po uzyskaniu dostepu do lacza i przeslaniu zakodowanych informacji o zaistnialym stanie urzadzenia, przekazuje sie informacje o aktualnym stanie licznika pomia- ru czasu, natomiast po stronie odbiorczej, odebrana i zdekodowana po odbiorze transmi- towanych danych, róznice czasu od zaistnienia stanu urzadzenia do przeslania informacji o jego zaistnieniu, odejmuje sie od aktualnej wartosci czasu rzeczywistego i jako rzeczywi- sty czas zaistnienia stanu urzadzenia przesyla sie do urzadzen wspólpracujacych. PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób określania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urządzenia, zwłaszcza w systemie automatycznego sterowania w czasie rzeczywistym oraz układ do określania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urządzenia, zwłaszcza w systemie automatycznego sterowania w czasie rzeczywistym.
W systemach transmisji danych, gdzie istotny jest czas pojawienia się określonego stanu urządzenia problem ten rozwiązano przez zapewnienie odpowiedniego priorytetu dostępu do łącza gwarantującego stosunkowo duże prawdopodobieństwo udanej transmisji danych w czasie nie większym niż wymagana dokładność określenia odpowiednich czasów. Prowadzi to do rozbudowy układów kontroli dostępu do łącza. Przy dużej ilości urządzeń, dla których istotny jest czas zaistnienia określonego stanu zachodzi konieczność organizacji dodatkowych kanałów łączności. Taka rozbudowa systemu jest niekorzystna zwłaszcza wtedy, gdy chodzi tylko o rejestrację konkretnego czasu wystąpienia danego stanu.
Istota wynalazku polega na tym, że mierzy się po stronie nadawczej czas od momentu zaistnienia stanu urządzenia, a po uzyskaniu dostępu do łącza i przesłaniu zakodowanych informacji o zaistniałym stanie urządzenia, przekazuje się informację o aktualnym stanie licznika pomiaru czasu. Po stronie odbiorczej odebraną i zdekodowaną, po odbiorze transmitowanych danych, różnicę czasu od zaistnienia stanu urządzenia do przesłania informacji o jego zaistnieniu odejmuje się od aktualnej wartości czasu rzeczywistego i jako rzeczywisty czas zaistnienia stanu urządzenia przesyła się do urządzeń współpracujących.
Pomiar czasu kończy się po zakończeniu transmisji danych lub po potwierdzeniu prawidłowego odbioru danych.
156 491
Istota wynalazku polega również na tym, że układ po stronie nadawczej ma zespół licznika czasu, którego jedno wejście połączone jest z wyjściem czujnika stanu urządzenia, a drugie wejście połączone jest z wyjściem zespołu kontrolnego stanu łącza. Wyjście zespołu licznika czasu połączone jest z wejściem kodera. Po stronie odbiorczej układ ma zespół odejmujący, którego jedno wejście jest połączone z wyjściem drugiego zespołu nadawczo-odbiorczego, a drugie wejście z wyjściem dekodera oraz zegar czasu rzeczywistego, którego wyjście połączone jest z trzecim wejściem zespołu odejmującego.
Przedmiot wynalazku jest uwidoczniony w przykładzie wykonania na rysunku, który przedstawia schemat układu do określania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urządzenia.
Przedstawiony na rysunku układ do określania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urządzenia zawiera po stronie nadawczej czujnik 1 stanu urządzenia, do wejścia którego doprowadzony jest sygnał Su zmiany stanu urządzenia. Wyjście czujnika 1 połączone jest z wejściem kodera 2, z wejściem zespołu 3 licznika czasu oraz z wejściem zespołu kontrolnego 4 stanu łącza. Wyjście kodera 2 jest połączone z wejściem pierwszego zespołu nadawczo-odbiorczego 5. Drugie wejście zespołu 5 jest połączone z wyjściem zespołu kontrolnego 4 stanu łącza, natomiast drugie wyjście zespołu kontrolnego 4 jest połączone z wejściem zespołu 3 licznika czasu .
Układ do określania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urządzenia według wynalazku po stronie odbiorczej zawiera drugi zespół nadawczo-odbiorczy 5, do wejścia którego dochodzą sygnały z pierwszego zespołu nadawczo-odbiorczego 5. Jedno wyjście drugiego zespołu nadawczoodbiorczego 5 jest połączone z wejściem dekodera 6, a drugie wyjście z wejściem zespołu odejmującego 7. Drugie wejście zespołu odejmującego 7 jest połączone z wyjściem dekodera 6, a trzecie wejście zespołu odejmującego 7 połączone z wyjściem zegara 8 czasu rzeczywistego.
W sposobie określania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urządzenia według wynalazku, sygnał zmiany stanu urządzenia podawany jest na wejście czujników 1 stanu urządzenia. Następnie odpowiednie sygnały elektryczne podawane są z czujnika 1 na wejście kodera 2, wejście zespołu 3 licznika czasu i wejście zespołu kontrolnego 4 stanu łącza. Z chwilą pojawienia się sygnału na wejściu zespołu 3 licznika czasu rozpoczyna się pomiar czasu. Natomiast pojawienie się sygnału w zespole kontrolnym 4 stanu łącza powoduje sprawdzenie stanu zajętości kanału łączności. Jeżeli kanał łączności jest wolny, pierwszy zespół nadawczo-odbiorczy 5 rozpoczyna transmisję danych. Gdy kanał łączności jest zajęty, zespół kontrolny 4 stanu łącza śledzi stan zajętości kanału i z chwilą jego zwolnienia przełącza pierwszy zespół nadawczo-odbiorczy 5 na nadawanie. Zespół 5 wysyła zakodowaną w koderze 2 informację o zaistniałym stanie urządzenia, a następnie zakodowany w tym momencie czasu przez koder 2 stan zespołu 3 licznika czasu. Stan zespołu 3 licznika czasu przedstawia różnicę czasu między momentem zaistnienia stanu urządzenia a momentem zakończenia transmisji danych o tym stanie.
W przypadku gdy system transmisji danych nie wymaga potwierdzenia poprawnego przyjęcia danych przez drugi zespół nadawczo-odbiorczy 5, zespół kontrolny 4 stanu łącza po zakodowaniu w koderze 2 stanu zespołu 3 licznika czasu, powoduje wyłączenie pomiaru czasu.
Jeżeli system transmisji danych wymaga potwierdzenia poprawności odbioru i gdy nie ma potwierdzenia lub potwierdzenie jest negatywne, następuje ponowna transmisja danych oraz przesłanie zakodowanej w koderze 2 informacji o aktualnej różnicy czasu.
Wyłączenie pomiaru czasu następuje dopiero po pozytywnym potwierdzeniu poprawności odbioru. Sygnały zawierające dane o zaistniałym stanie urządzenia oraz o czasie opóźnienia transmisji względem momentu wystąpienia zmiany stanu urządzenia wysyłane przez pierwszy zespół nadawczo-odbiorczy 5 odbierane są przez drugi zespół nadawczo-odbiorczy 5 i przekazywane do dekodera 6 gdzie są dekodowane. Sygnały So o zaistniałym stanie urządzenia są. przekazywane do urządzeń współpracujących. Zdekodowany sygnał o czasie ΔΤ opóźnienia transmisji względem momentu wystąpienia stanu urządzenia podawany jest na wejście zespołu odejmującego 7.
Na drugie wejście zespołu odejmującego 7 podawany jest sygnał o wartości czasu rzeczywistego T.
158 491
Na wyjściu zespołu odejmującego 7 pojawia się sygnał zawierający informację o rzeczywistym czasie Τ - ΔΤ wystąpienia stanu urządzenia, który jest przekazywany do urządzeó współpracujących. Sygnał o rzeczywistym czasie zaistnienia stanu urządzenia nie zależy od czasu transmisji .
Su
I
I
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 5000 zł.

Claims (3)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób określania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urządzenia, zwłaszcza w systemie automatycznego sterowania w czasie rzeczywistym, znamienny tym, że mierzy się po stronie nadawczej, czas od momentu zaistnienia stanu urządzenia, a po uzyskaniu dostępu do łącza i przesłaniu zakodowanych informacji o zaistniałym stanie urządzenia, przekazuje się informację o aktualnym stanie licznika pomiaru czasu, natomiast po stronie odbiorczej, odebraną i zdekodawaną po odbiorze transmitowanych danych, różnicę czasu od zaistnienia stanu urządzenia do przesłania informacji o jego zaistnieniu, odejmuje się od aktualnej wartości czasu rzeczywistego i jako rzeczywisty czas zaistnienia stanu urządzenia przesyła się do urządzeń współpracujących.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1, znamienny tym, że pomiar czasu kończy się po zakończeniu transmisji danych lub po potwierdzeniu prawidłowego odbioru danych.
  3. 3. Układ do określania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urządzenia, zwłaszcza w systemie automatycznego sterowania w czasie rzeczywistym zawierający po stronie nadawczej, czujnik stanu urządzenia, połączony z koderem i zespołem kontrolnym stanu łącza oraz zespół pierwszy nadawczo-odbiorczy połączony z koderem i zespołem kontrolnym stanu łącza, a po stronie odbiorczej drugi zespół nadawczo-odbiorczy połączony z dekoderem, znamienny tym, że po stronie nadawczej ma zespół (3) licznika czasu, którego jedno wejście połączone jest z wyjściem czujnika (1) stanu urządzenia, a drugie wejście połączone jest z wyjściem zespołu kontrolnego (41 stanu łącza, natomiast wyjście zespołu (3) licznika czasu połączone jest z wejściem kodera (2), zaś po stronie odbiorczej ma zespół odejmujący (7), którego jedno wejście połączone jest z wyjściem drugiego zespołu nadawczo-odbiorczego (5), a drugie wejście z wyjściem dekodera (6) oraz zegar (Θ) czasu rzeczywistego, którego wyjście jest połączone z trzecim wejściem zespołu odejmującego (7).
PL27721189A 1989-01-16 1989-01-16 Sposób okreslania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia oraz uklad do okreslaniarzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia PL PL158491B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27721189A PL158491B1 (pl) 1989-01-16 1989-01-16 Sposób okreslania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia oraz uklad do okreslaniarzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27721189A PL158491B1 (pl) 1989-01-16 1989-01-16 Sposób okreslania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia oraz uklad do okreslaniarzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia PL

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL158491B1 true PL158491B1 (pl) 1992-09-30

Family

ID=20046098

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27721189A PL158491B1 (pl) 1989-01-16 1989-01-16 Sposób okreslania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia oraz uklad do okreslaniarzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL158491B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE3688286D1 (de) Elektronisches ueberwachungssystem und zugehoerige sender-empfaengeranlage.
GB1414990A (en) Communication apparatus
KR830008232A (ko) Rom을 사용한 가변 우선순위 스킴을 가지는 통신 멀티플렉서
KR970060763A (ko) 통신 시스템 및 송신국
ZA957700B (en) Time measurement in a communications system a communications system and a receiver for use in such a system
DE69325950T2 (de) Digitales Übertragungssystem
PL158491B1 (pl) Sposób okreslania rzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia oraz uklad do okreslaniarzeczywistego czasu zaistnienia stanu urzadzenia PL
EP0398651A3 (en) Device for processing transmitted digital video signal
DE59710604D1 (de) Zugortungssystem
JPS5797250A (en) Data transmission system for automatic retransmission request system
JPS57136845A (en) Coding and transfer system of information data
JPS5741069A (en) Inter-frame encoding system
SU642856A1 (ru) Устройство дл контрол дискретного канала св зи
SU563729A1 (ru) Система передачи данных черех атс с информационной обратной св зью
JPS5477508A (en) Error retransmission control unit
DE58902171D1 (de) Ueberwachung in glasfaser-duplex-uebertragungssystemen.
SU822225A2 (ru) Устройство дл приема сигналов
JPH0666747B2 (ja) 識別信号送出装置
JPS554107A (en) Signal transmission system
JP2555582B2 (ja) Cmi符号誤り検出回路
JPS5846842A (ja) 電力線搬送制御システムにおける信号中継方式
SU746439A1 (ru) Устройство дл сбора данных от двухпозиционных датчиков
RU2235357C2 (ru) Устройство для обмена информацией
SE9203047L (sv) Anordning för överföring av information från en första till en andra elektronisk enhet
KR970007914A (ko) 컴퓨터와 비디오 카세트 레코더의 접속 제어 장치 및 방법