PL158132B1 - peptydów, zawierajacych kwas N3 -bromo lub N3 -jodoacetylo-L-2,3-diaminopropanowy PL - Google Patents

peptydów, zawierajacych kwas N3 -bromo lub N3 -jodoacetylo-L-2,3-diaminopropanowy PL

Info

Publication number
PL158132B1
PL158132B1 PL27637088A PL27637088A PL158132B1 PL 158132 B1 PL158132 B1 PL 158132B1 PL 27637088 A PL27637088 A PL 27637088A PL 27637088 A PL27637088 A PL 27637088A PL 158132 B1 PL158132 B1 PL 158132B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
acid
residue
bromo
amino acid
iodoacetyl
Prior art date
Application number
PL27637088A
Other languages
English (en)
Other versions
PL276370A1 (en
Inventor
Ryszard Andruszkiewicz
Henryk Chmara
Slawomir Milewski
Edward Borowski
Original Assignee
Politechnika Gdanska
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Politechnika Gdanska filed Critical Politechnika Gdanska
Priority to PL27637088A priority Critical patent/PL158132B1/pl
Publication of PL276370A1 publication Critical patent/PL276370A1/xx
Publication of PL158132B1 publication Critical patent/PL158132B1/pl

Links

Landscapes

  • Peptides Or Proteins (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Abstract

1. S p o só b o trzy m y w a n ia now ych p o c h o d n y ch kw a- su L- 2 ,3 -d ia m in o p ro p a n o w eg o o stru k tu rz e p ep ty d ó w zaw ierajacych kw as N 3-b ro m o lu b N 3-jo d o acety lo -L - 2 ,3 -d ia m in o p ro p a n o w y o w zorze ogólnym p rzed staw io - n ym na ry su n k u , w k tó ry m R o zn acza a to m b ro m u lub jo d u a R 1 o z n ac za reszte a m in o k w a su , gdy R 2 ozn acza reszte a m in o k w a su lu b g ru p e h y d ro k sy lo w a lu b R 1 o z n a - cza reszte d ip e p ty d u , gdy R 2 o z n ac za g ru p e h y d ro k sy - lo w a, znam ienny ty m , ze kw as b ro m o lu b jo d o o cto w y ak ty w u je sie i p o d d a je sie reak cji z so la kw asu N 2-tert- b u to k sy k a rb o n y lo -L - 2 ,3 -d ia m in o p ro p a n o w eg o w sro - do w isk u p o larn e g o ro zp u szczaln ik a o rg an iczn eg o lu b jeg o m ieszaniny z w o d a, n a step n ie z p o w staleg o kw asu N2-te rt-b u to k s y k a rb o n y lo , N 3-b ro m o lu b N 3-jodo acety - lo-L - 2 ,3 -d ia m in o p ro p a n o w eg o u su w a sie o c h ro n e g ru p y am in o w ej i ak ty w u je estrem a k ty w n y m N -c h ro n io n eg o a m in o k w a su tak ie g o , ja k a la n in a , m etio n in a , n o rw alin a lu b kw as a -a m in o m aslo w y , zas p o uplyw ie 4 -8 god zin uzy sk an y N -c h ro n io n y d ip ep ty d w ydziela sie z m iesza- niny p o reak cy jn ej, usu w a sie o c h ro n e g ru p y . . . 5. S p o só b o trzy m y w a n ia now ych p o c h o d n y ch k w a- su L -2 ,3 -d iam in o p ro p an o w e g o o stru k tu rz e p ep ty d ó w zaw ierajacych kw as N -b ro m o lub N -jo d o acety lo -L - 2 ,3 -d ia m in o p ro p a n o w eg o o w zorze o g ó ln y m p rz e d sta - w io n y m na ry su n k u , w k tó ry m R o z n ac za a to m b ro m u lu b jo d u , R 1, o z n a c z a a to m w o d o ru a R 2 reszte a m in o k - w asu, znam ienny tym , ze kw as b ro m o l u b . . . PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania nowych pochodnych kwasu L-2,3diaminopropanowego o strukturze peptydów zawierających kwas N3-bromo lub N3-jodoacetyloL-2,3-diaminopropanowy, o wzorze ogólnym przedstawionym na rysunku, w którym R oznacza atom jodu lub bromu, a Ri oznacza atom wodoru gdy R2 oznacza resztę aminokwasu, lub R1 oznacza resztę aminokwasu gdy R2 oznacza grupę hydroksylową lub resztę aminokwasu oraz R1 oznacza resztę dipeptydu gdy R2 oznacza grupę hydroksylową.
Peptydy zawierające kwas N3-bromo lub N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowy są dotychczas nieznane jak też i nieznane są sposoby ich otrzymywania.
Sposób otrzymywania peptydów zawierających kwas N3-bromo lub N3-jodoacetylo-L- 2,3diaminopropanowy, o wzorze ogólnym przedstawionym na rysunku, w którym R oznacza atom bromu lub jodu, a R1 oznacza resztę aminokwasu gdy R2 oznacza resztę aminokwasu lub grupę hydroksylową lub R1 oznacza resztę dipeptydu gdy R2 oznacza grupę hydroksylową, według wynalazku charakteryzuje się tym, że kwas bromo lub jodooctowy aktywuje się i poddaje reakcji z solą kwasu Nz-tert-butoksykarbonylo-L- 2,3-diaminopropanowego w środowisku polarnego rozpuszczalnika organicznego lub jego mieszaniny z wodą. Z powstałego kwasu N-tert-butoksykarbonylo, N3-bromo lub N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego usuwa się ochronę grupy aminowej i acyluje go estrem aktywnym N-chronionego aminokwasu takiego, jak alanina, metionina, norwalina lub kwas σ-aminomasłowy. Po upływie 4-8 godzin uzyskany N-chroniony dipeptyd wydziela się z mieszaniny poreakcyjnej, usuwa ochronę grupy aminowej, zaś produkt końcowy w postaci soli z kwasem trifluorooctowym izoluje się poprzez krystalizację, albo poddaje reakcji z estrem aktywnym N-chronionego aminokwasu takiego jak norwalina. Z otrzymanego tripeptydu usuwa się osłonę grupy aminowej, a produkt końcowy w postaci soli izoluje się poprzez krystalizację.
Sposób otrzymywania peptydów kwasu N3-bromo lub N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego o wzorze ogólnym przedstawionym na rysunku, w którym R oznacza atom bromu lub jodu, Ri oznacza atom wodoru, a R2 resztę aminokwasu, według wynalazku charakteryzuje się tym, że kwas bromo lub jodooctowy aktywuje się i poddaje reakcji z kwasem ^-tertbutoksykarbonylo-L- 2,3-diaminopropanowym w środowisku polarnego rozpuszczalnika organicznego lub jego mieszaniny z wodą. Otrzymany kwas ^-tert-butoksykarbonylo, N3-bromo, lub ^-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowy przeprowadza się w ester aktywny, którym acyluje się aminokwas taki, jak alanina, metionina, norwalina lub kwas σ-aminomasłowy. Po upływie 4-6 godzin uzyskany N-chroniony dipeptyd wydziela się z mieszaniny poreakcyjnej, usuwa ochronę grupy aminowej, a produkt końcowy w postaci soli izoluje się poprzez krystalizację. Resztę aminokwasu stanowi reszta alaniny, metioniny, norwaliny i kwasu 2-aminomasłowego, a resztę dipeptydu stanowi reszta lizylonorwaliny i norwalilonorwaliny.
Jako czynnik aktywujący kwas bromo lub jodooctowy, kwas N3-jodoacetylo-L- 2,3diaminopropanowy i N-chroniony aminokwas stosuje się N-hydroksysukcynoimid.
Natomiast jako polarny rozpuszczalnik organiczny stosuje się tetrahydrofuran, lub mieszaninę alkoholu alifatycznego takiego jak metanol lub etanol z wodą.
Tożsamość uzyskanych pochodnych stwierdzono przy pomocy spektrometrii masowej, analizy elementarnej i spektroskopii protonowego rezonansu magnetycznego. Wartość jonów masowych określono przy pomocy spektrometrii masowej techniką desorpcji polem - field desorption.
Przedmiotowe pochodne szczególnie dipeptydy wykazują wysoką aktywność przeciwbakteryjną w stosunku do bakterii gram-dodatnich z rodzaju Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis, Streptococcus j3-haemolytius i Streptococcus faecalis i Micrococcus lutens oraz aktywność w stosunku do Bacillus subfilis i Salmonella typhimurim. Przedmiotowe tripeptydy wykazują wysoką aktywność przeciwgrzybową wobec Candida albicans. Oznaczenie aktywności przeciwbakteryjnej wykonano metodą rozcieńczeń seryjnych. Oznaczenie aktywności przeciwgrzybowej wykonano metodą rozcieńczeń seryjnych w podłożu płynnym YNB (Yeast Nitrogen Base) zawierającym 2% glukozy, w temperaturze 30°C, czas odczytu 48 godzin (tak stwierdzono, że minimalne stężenie hamujące (MIC) dla tripeptydu kwasu N2-L-norwalilo-L- norwalilo, Njodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego oznaczone wobec Candida albicans ATLL 26 278 wynosi - 0,l pg(ml). Zaletą wynalazku jest możliwość otrzymania mało toksycznych związków o wysokiej aktywności przeciwbakteryjnej. Uzyskane tripeptydy wykazują również wysoką aktyw4
158 132 nośćprzeciwgrzybową, a ich działanie polega na specyficznej inhibicji enzymu syntezy glukozamino6-fosforanu, co prowadzi do zahamowania biosyntezy ściany komórkowej drobnoustroju. Peptydy zawierające kwas N3-bromoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowy oraz sposoby ich otrzymywania ilustrują podane niżej przykłady.
Przykład I.
a/ 4,08 g (20 mM) kwasu N2-tert-butoksykarbonylo-L- 2,3-diaminopropanowego, rozpuszcza się w mieszaninie 50 ml wody i 20 ml metanolu oraz dodaje 1,68 g (20 mM) kwaśnego węglanu sodu. Mieszaninę schładza się do 0°C i przy silnym mieszaniu dodaje 4,72 (20 mM) estru Nhydroksysukcynoimidowego kwasu bromooctowego. Reakcję prowadzi się przez 4 godziny, a po tym czasie metanol odparowuje się pod zmniejszonym ciśnieniem, pozostałość zakwasza się 10% kwasem cytrynowym do pH = 2. Produkt ekstrahuje się kilkakrotnie octanem etylu, warstwę organiczną przemywa nasyconym roztworem chlorku sodu, suszy nad bezwodnym MgSO<, odparowuje rozpuszczalnik i krystalizuje z eteru etylowego. Otrzymuje się 5,13 g (79% wydajności) kwasu N2-tert-butoksykarbonylo, N3-bromoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego o t. t 132 -135°C.
b/ 4,87 g (15 mM) kwasu N2-tert-butoksykarbonylo, N3-bromoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego rozpuszcza się w 50 ml bezwodnego kwasu trifluorooctowego, schładza się do 0°C i pozostawia na 3 godziny. Po tym czasie odparowuje się kwas, pozostałość zalewa się bezwodnym eterem, powstały osad suszy się w eksykatorze próżniowym. Otrzymuje się 4,82 g trifluorooctanu kwasu N3-bromoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego, co stanowi 95% wydajności teoretycznej.
c/ Do schłodzonego roztworu 1,43 g (5 mM) estru N-hydroksysukcynoimidowego N-tertbutoksykarbonylo-L-alaniny w 20 ml tetrahydrofuranu przy silnym mieszaniu dodaje się 0,7 ml trietyloaminy i 1,69 g (5 mM) trifluorooctanu kwasu N3-bromoacetylo-L- 2,3^diaminopropanowego, rozpuszczonego w 5 ml metanolu. Całość miesza się przez 4 godziny i odparowuje rozpuszczalnik. Pozostałość rozpuszcza się w 10 ml wody, dodaje 10% kwasu cytrynowego do pH = 2, a produkt reakcji ekstrahuje kilkakrotnie octanem etylu. Warstwę organiczną przemywa się nasyconym roztworem chlorku sodu, suszy nad bezwodnym MgSO i odparowuje rozpuszczalnik. Otrzymuje się 1,62 g kwasu N2-(N-tert-butoksykarbonylo-L-alanylo), N3-bromoacetylo-L- 2,3diaminopropanowego, co stanowi 82% wydajności teoretycznej o 11 78-81°C.
d/ 0,79 g (2 mM) kwasu N2-(N-tert-butoksykarbonylo-L-alanylo), N3-bromoacetylo-L- 2,3diaminopropanowego rozpuszcza się w 15 ml bezwodnego kwasu trifluorooctowego, schładza się do 0°C i pozostawia na 3 godz.. Kwas trifluorooctowy odparowuje się pod zmniejszonym ciśnieniem, do pozostałości dodaje się suchy eter etylowy, osad suszy się w eksykatorze próżniowym. Otrzymuje się 0,74 g trifluorooctanu kwasu N2-L-alanylo, N3-bromoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego Ala - Azpr(BrAc) w formie bezpostaciowego osadu, co stanowi 92% wydajności teoretycznej.
Przykład II.
a/ 6,12 g (30 mM) kwasu N2-tert-butoksykarbonylo-L- 2,3-diaminopropanowego rozpuszcza się w mieszaninie 80 ml wody i 20 ml metanolu oraz dodaje 2,52 g (30 mM) kwaśnego węglanu sodu. Mieszaninę schładza się do 0°C i dodaje 8,49 g (30 mM) estru N-hydroksysukcynoimidowego kwasu jodooctowego. Reakcję prowadzi się przez 4 godziny, a po tym czasie metanol odparowuje się pod zmniejszonym ciśnieniem, pozostałość zakwasza 10% kwasem cytrynowym do pH = 2. Produkt ekstrahuje się kilkakrotnie octanem etylu, warstwę organiczną przemywa nasyconym roztworem chlorku sodu, suszy nad bezwodnym MgSC>4, odparowuje rozpuszczalnik i krystalizuje z eteru etylowego. Otrzymuje się 8,59 g kwasu N2-tert-butoksykarbonylo, Na-jodoacetylo-L-2,3diaminopropanowego o 1 1 172-175°C, co stanowi 77% wydajności teoretycznej.
b/ 3,72 g (10 mM) kwasu N2-tert-butoksykarbonylo, N3-jodoacetylo-L- 2,3^diaminopropanowego rozpuszcza się w 50 ml bezwodnego kwasu trifluorooctowego, schładza do 0°C i pozostawia na 3 godziny. Po tym czasie odparowuje się kwas, do pozostałości dodaje się suchego eteru etylowego, osad po odsączeniu suszy się w eksykatorze próżniowym. Otrzymuje się 3,58 g trifluorooctanu kwasu N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego, co stanowi 93% wydajności teoretycznej.
c/ Do schłodzonego do 0°C roztworu 1,57 g (5mM) estru N-hydroksysukcynoimidowego N-tert-butoksykarbonylo-L-norwaliny w 20 ml metanolu przy jednoczesnym mieszaniu dodaje się
158 132 5
0,7 ml trietyloaminy i 1,93 g (5 mM) trifluorooctanu kwasu N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego rozpuszczonego w 5 ml metanolu. Całość miesza się przez 3 godziny i odparowuje rozpuszczalnik. Pozostałość rozpuszcza się w 10 ml wody, dodaje 10% kwasu cytrynowego do pH = 2, a produkt reakcji ekstrahuje kilkakrotnie octanem etylu. Warstwę organiczną przemywa się nasyconym roztworem chlorku sodu, suszy nad bezwodnym MgSCh i odparowuje rozpuszczalnik. Otrzymuje się 1,88 g kwasu N2-(N-tert-butoksykarbonylo-L-norwalilo), N3-jodoacetylo-L2,3-diaminopropanowego, co stanowi 80% wydajności teoretycznej o 11 99-103°C.
d/ 0,942 g (2 mM) kwasu N2-(N-tert-butoksykarbonylo-L-noiwalilo), N3-jodoacetylo-L- 2,3diaminopropanowego rozpuszcza się w 20 ml bezwodnego kwasu trifluorooctowego, schładza' się do 0°C i pozostawia na 3 godziny. Po odparowaniu kwasu, do pozostałości dodaje się suchego eteru, a otrzymany osad suszy się w eksykatorze. Otrzymuje się 0,92 g trifluorooctanu kwasu N2-L-norwalilo, Na-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego Nva-Azpr(JAc), co stanowi 95% wydajności teoretycznej w formie bezpostaciowego osadu.
Przykłady III-VIII. Analogicznie jak w przykładzie I otrzymuje się następujące peptydy zawierające kwas Na-bromoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowy oraz N3-jodoacetylodiaminopropanowy, przedstawione w tabeli 1.
Tabela 1
Przykład Nazwa pochodnej Jon masowy m/z
III trifluorooctan kwasu N2-L-alanylo, N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego 343
IV trifluorooctan kwasu N2-L-metionylo, N3-bromoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego 356
V trifluorooctan kwasu N2-metionylo, N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego 403
VI trifluorooctan kwasu N2-L-norwalilo, N3-bromoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego 324
VII trifluorooctan kwasu N2-L-2-aminobutanoilo, ^-bromoacetyto-L- 2,3-diaminopropanowego 310
VIII trifluorooctan kwasu N2-L-2-aminobutanoilo, N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego 357
Przykład IX:
a/ Do schłodzonego do 0°C roztworu 0,314 g (1 mM) estru N-hydroksysukcynoimidowego N-tert-butoksykarbonylo-L-norwaliny, w 10 ml metanolu, dodaje się 0,485 g (1 mM) trifluorooctan kwasu N2-L-norwalilo, Na-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego i 0,15 ml trietyloaminy rozpuszczonej w 5 ml metanolu. Reakcję prowadzi się przez 1 godz. w temp. 0°C, następnie przez 5 godz. w temp, pokojowej. Po tym czasie odparowuje się metanol, pozostałość rozpuszcza w 10 ml wody, zakwasza się 10% kwasem cytrynowym do pH = 2, a produkt reakcji ekstrahuje kilkakrotnie octanem etylu. Warstwę organiczną odparowuje się do sucha, rozpuszcza w 2 ml octanu etylu i nanosi na kolumnę wypełnioną żelem krzemionkowym. Jako układ rozwijający stosuje się octan etylu-metanol (7:1). Frakcje zawierające chroniony tripeptyd odparowano i przekrystalizowano z mieszaniny metanol-eter etylowy. Otrzymano 0,37 g kwasu N2-(N-but-butoksykarbonylo-Lnorwalilo-L-norwalilo), Na-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego o 1.1156-159°C, co stanowi 64% wydajności teoretycznej.
b/ 0,285 g (0,5 mM) chronionego tripeptydu rozpuszczono w 5 ml kwasu trifluorooctowego, schłodzono do O°C i pozostawiono na 2 godziny. Po tym czasie kwas odparowano, do pozostałości dodano eteru etylowego, osad odsączono i wysuszono. Otrzymano 0,28 g trifluorooctanu kwasu N2-L-norwalilo-L-norwalilo, Na-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego Nva-Nva-A2pr(JAc).
Przykład X:
a/ 3,72g (10mM) kwasu N2-tert-butoksykarbonylo, Na-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego i 1,15 g (10 mM) N-hydroksysukcynoimidu rozpuszcza się w 50 ml octanu etylu, chłodzi do 0°C i dodaje 2,26 g (11 mM) dicykloheksylokarbodiimidu w 20 ml octanu etylu. Reakcję prowadzi się przez 1 godz. w temp. 0°C, a następnie przez 24 godz. w temperaturze pokojowej. Po tym czasie odsącza się dicykloheksylomocznik, zaś filtrat odparowuje się do sucha pod zwiększonym ciśnie6
158 132 niem, a pozostałość krystalizuje z mieszaniny octan etylu-heksan. Otrzymuje się 4,45g estru
N-hydroksysukcynoimidowego kwasu N2-tert-butoksykarbonylo, N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego, o t. t 117-122°C, co stanowi 95% wydajności teoretycznej.
b/ Do schłodzonego roztworu 0,585 g (5 mM) L-norwaliny i 0,42 g (5 mM) kwaśnego węglanu sodu w 10 ml wody i 10 ml metanolu dodaje się przy silnym mieszaniu 2,34 g (5mM) estru aktywnego rozpuszczonego w 20 ml metanolu i pozostawia na 10 godzin. Następnie odparowuje się rozpuszczalnik, pozostałość rozpuszcza w 10 ml wody i zakwasza 10% kwasem cytrynowym do pH = 2, a produkt reakcji ekstrahuje octanem etylu. Warstwę organiczną przemywa się wodą, suszy nad bezwodnym MgSOa i odparowuje. Otrzymuje się 1,99 g bezpostaciowego osadu N2-tertbutoksykarbonylo, N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanoilo-L-norwaliny, co stanowi 85% wydajności teoretycznej.
c/ 0,705 g (3 mM) N2-tert-butoksykarbonylo, N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanoilo-Lnorwaliny rozpuszcza się w 10 ml kwasu trifluorooctowego i pozostawia na 3 godziny w temperaturze pokojowej. Następnie odparowuje się kwas trifluorooctowy, pozostałość zalewa eterem etylowym, otrzymany osad odsącza, suszy w eksykatorze, otrzymuje 0,6879 trifluorooctanu N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanoilo-L-norwaliny Azpr (JAc) -Nva, co stanowi 92% wydajności teoretycznej.
Przykład ΧΙ-ΧΙΙΙ: Analogicznie jak w przykładzie X otrzymano następujące dipeptydy kwasu N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego.
Tabela 2
Jon masowy
Przykład Nazwa pochodnej m/z
XI tńłluorooctan Ns-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanoilo-L-alanina 343
XII trifluorooctan N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanoilo-L-metionina 403
XIII trifluorooctan kwasu N-(N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanoilo-L-
a-aminobutanowego 357
Minimalne stężenia hamujące MIC g/ml dla wybranych peptydów przedstawia tabela III. Tabela 3
Nva-A2prv (JAc) Nva-Nva- A2prfJAc) Ala-A2pr (BvAc) A2pr (JAc)-Nva
Staphylococcus aureus 476 F Ampi” /ł-lactam* 4 16 16 8
Staphylococcus aureus 163 I 1 4 8 4
Staph. aureus 130 Me, Ampi”, -lactam,- 4 16 32 16
Staphylococcus epidesmidis 155 I 4 4 16 16
Streptococcus faecalis 2977 8 4 16 32
Streptococcus faecalis CCM 1875 8 4 32 32
Corynebactesium sp. 239 1 4 16 2
Bacillus pumilus CCM 1697 0,25 1 2 2
Podłoże Minimal Agar Davis z dodatkiem: Lab. Lanco 0,2%; Caśamino Acids 0,2%; Yeast Extract 0,2%; metoda kreskowa, drobnoustroje posiewane na agarze z zawiesiny z 18 godz. hodowli przy rozcieńczeniu 1:1.
R
Ćh2 ę-o
NH
H CH2 O i I 2 II
RrN-C- C-R 1 i
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 5000 zł.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patento w e
    1. Sposób otrzymywania nowych pochodnych kwasu L- 2,3-diaminopropanowego o strukturze peptydów zawierających kwas N3-bromo lub N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowy o wzorze ogólnym przedstawionym na rysunku, w którym R oznacza atom bromu lub jodu,a Ri oznacza resztę aminokwasu, gdy R2 oznacza resztę aminokwasu lub grupę hydroksylową lub R1 oznacza resztę dipeptydu, gdy R2 oznacza grupę hydroksylową, znamienny tym, że kwas bromo lub jodooctowy aktywuje się i poddaje się reakcji z solą kwasu N2-tert-butoksykarbonylo-L- 2,3diaminopropanowego w środowisku polarnego rozpuszczalnika organicznego lub jego mieszaniny z wodą, następnie z powstałego kwasu N2-tert-butoksykarbonylo, N3-bromo lub N-jodoacetyloL- 2,3-diaminopropanowego usuwa się ochronę grupy aminowej i aktywuje estrem aktywnym N-chronionego aminokwasu takiego, jak alanina, metionina, norwalina lub kwas σ-aminomasłowy, zaś po upływie 4-8 godzin uzyskany N -chroniony dipeptyd wydziela się z mieszaniny poreakcyjnej, usuwa się ochronę grupy aminowej, zaś uzyskany produkt końcowy w postaci soli z kwasem trifluorooctowym izoluje się poprzez krystalizację lub poddaje reakcji z estrem aktywnym N-chronionego aminokwasu takiego jak norwalina, a z otrzymanego tripeptydu usuwa się osłonę grupy aminowej i produkt końcowy w postaci soli izoluje się przez krystalizację.
  2. 2. Sposób otrzymywania według zastrz. 1, znamienny tym, że resztę aminokwasu stanowi reszta alaniny, metioniny, norwaliny i kwasu 2-aminomasłowego, a resztę dipeptydu stanowi reszta lizylonorwaliny i norwalilo-norwaliny.
  3. 3. Sposób otrzymywania według zastrz. 1, znamienny tym, że jako czynnik aktywujący kwas bromo lub jodooctowy, kwas N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowy i N-chroniony aminokwas stosuje się N-hydroksysukcynoimid.
  4. 4. Sposób otrzymywania według zastrz. 1, znamienny tym, że jako polarny rozpuszczalnik organiczny stosuje się tetrahydrofuran, lub mieszaninę alkoholu alifatycznego takiego jak metanol lub etanol z wodą.
  5. 5. Sposób otrzymywania nowych pochodnych kwasu L-2,3-diaminopropanowego o strukturze peptydów zawierających kwas N3-bromo lub N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowego o wzorze ogólnym przedstawionym na rysunku, w którym R oznacza atom bromu lub jodu, R1 oznacza atom wodoru a R2 resztę aminokwasu, znamienny tym, że kwas bromo lub jodooctowy aktywuje się i poddaje reakcji z kwasem N2-tert-butoksykarbonylo-L- 2,3-diaminopropanowym w środowisku polarnego rozpuszczalnika organicznego lub jego mieszaniny z wodą, otrzymany kwas N2-tert-butoksykarbonylo, N3-bromo lub N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowy, przeprowadza się w ester aktywny, którym acyluje się aminokwas taki, jak alanina, metionina, norwalina lub kwas σ-aminomasłowy, zaś po upływie 4-6 godzin uzyskany N-chroniony dipeptyd wydziela się z mieszaniny poreakcyjnej, usuwa ochronę grupy aminowej, a produkt końcowy w postaci soli izoluje się poprzez krystalizację.
  6. 6. Sposób otrzymywania według zastrz. 5, znamienny tym, że resztę aminokwasu stanowi reszta alaniny, metioniny, norwaliny i kwasu 2-aminomasłowego, a resztę dipeptydu stanowi reszta lizylonorwaliny i norwalilo-norwaliny.
  7. 7. Sposób otrzymywania według zastrz. 5, znamienny tym, że jako czynnik aktywujący kwas bromo lub jodooctowy, kwas N3-jodoacetylo-L- 2,3-diaminopropanowy i N-chroniony aminokwas stosuje się N-hydroksysukcynoimid.
  8. 8. Sposób otrzymywania według zastrz. 5, znamienny tym, że jako polarny rozpuszczalnik organiczny stosuje się tetrahydrofuran, lub mieszaninę alkoholu alifatycznego takiego jak metanol lub etanol z wodą.
    158 132
PL27637088A 1988-12-12 1988-12-12 peptydów, zawierajacych kwas N3 -bromo lub N3 -jodoacetylo-L-2,3-diaminopropanowy PL PL158132B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27637088A PL158132B1 (pl) 1988-12-12 1988-12-12 peptydów, zawierajacych kwas N3 -bromo lub N3 -jodoacetylo-L-2,3-diaminopropanowy PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27637088A PL158132B1 (pl) 1988-12-12 1988-12-12 peptydów, zawierajacych kwas N3 -bromo lub N3 -jodoacetylo-L-2,3-diaminopropanowy PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL276370A1 PL276370A1 (en) 1990-06-25
PL158132B1 true PL158132B1 (pl) 1992-08-31

Family

ID=20045474

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27637088A PL158132B1 (pl) 1988-12-12 1988-12-12 peptydów, zawierajacych kwas N3 -bromo lub N3 -jodoacetylo-L-2,3-diaminopropanowy PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL158132B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL276370A1 (en) 1990-06-25

Similar Documents

Publication Publication Date Title
SU1676454A3 (ru) Способ получени пептидов или их фармацевтически приемлемых солей
Tatsuta et al. The structure of chymostatin, a chymotrypsin inhibitor
AU611850B2 (en) Oligopeptidyl nitrile derivatives, agents containing them, a process for their preparation, and their use
US4529549A (en) Spergualin-related compounds and process for the preparation thereof
GB1585061A (en) Synthesis of peptides
US4725645A (en) Process for synthesising peptides
US5200526A (en) Syntheses of optically pure α-amino acids from 3-amino-2-oxetanone salts
SE452318B (sv) Aminosyror till anvendning som mellanprodukter vid framstellning av bestatiner
IE42785B1 (en) L-3-(3,4-dihydroxyphenyl)-2-methyl-alanine peptides
PL158132B1 (pl) peptydów, zawierajacych kwas N3 -bromo lub N3 -jodoacetylo-L-2,3-diaminopropanowy PL
KR19990028753A (ko) 펩티드 유도체 및 안지오텐신 iv 수용체 작동약
Wakamiya et al. Chemical studies on tuberactinomycin. XI. Semisyntheses of tuberactinomycin analogs with various amino acids in branched part.
US4980343A (en) Aminooxodihydroisoindoloquinazoline carcinostatic agents
Teshima et al. Chemical studies on tuberactinomycin. XII. Syntheses and antimicrobial activities of [Ala3, Ala4]-,[Ala3]-, and [Ala4]-tuberactinomycin O.
US3891692A (en) N-(cyclopropylalkoxycarbonyl)amino acids
US3948971A (en) N-protected-α-amino acid compounds
US5061787A (en) Novel spergualin-related compounds and compositions
US4283328A (en) Preparation of dehydropeptides
EP0055846B1 (en) New peptide, process for preparation thereof and pharmaceutical composition containing it
Dossena et al. Methylthiomethyl, a new carboxyl protecting group in peptide synthesis
US4350628A (en) Preparation of dehydropeptides
US4261884A (en) Preparation of dehydropeptides
EP0053388B1 (en) New peptide, process for preparation thereof and use thereof
PL176383B1 (pl) Nowe pochodne kwasu D-trans-2,3-epoksybursztynamoilo-L-2,3-diaminopropanowego o strukturze peptydów i sposób ich otrzymywania
Stanchev et al. Synthesis and antibacterial activity of some new non-proteinogenic amino acids containing thiazole residues