PL157070B1 - Plyta izolacyjno-konstrukcyjno - wypelniajaca PL - Google Patents

Plyta izolacyjno-konstrukcyjno - wypelniajaca PL

Info

Publication number
PL157070B1
PL157070B1 PL26618987A PL26618987A PL157070B1 PL 157070 B1 PL157070 B1 PL 157070B1 PL 26618987 A PL26618987 A PL 26618987A PL 26618987 A PL26618987 A PL 26618987A PL 157070 B1 PL157070 B1 PL 157070B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
vertical ribs
layer
sides
board
ribs
Prior art date
Application number
PL26618987A
Other languages
English (en)
Other versions
PL266189A1 (en
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL26618987A priority Critical patent/PL157070B1/pl
Publication of PL266189A1 publication Critical patent/PL266189A1/xx
Publication of PL157070B1 publication Critical patent/PL157070B1/pl

Links

Abstract

1. Plyta izolacyjno-konstrukcyjno-wypelniaja- ca, stanowiaca plyte warstwowa, skladajaca sie z zewnetrznych plyt okladzinowych, pomiedzy któ- rymi usytuowana jest, polaczona z nimi poprzez klejenie, warstwa srodkowa, stanowiaca rdzen, zawierajaca wzdluzne równolegle miedzy soba pio- nowe zebra, znamienna tym, ze pionowe zebra (2) sa rozmieszczone w co najmniej dwóch równoleglych rzedach, usytuowanych poziomo kolejno nad soba i maja w danym rzedzie stala wysokosc, przy czym przynajmniej skrajne pionowe zebra (2) wszystkich rzedów z danej strony usytuowane sa osiowo w jednej plaszczyznie pionowej, zas przestrzenie mie- dzy pionowymi zebrami (2) kazdego rzedu sa wypelnione trwale z nimi polaczonym materialem izolacyjnym (3), a kazdy z tak utworzonych sasied- nich pasów warstwy srodkowej plyty oddzielony jest od sasiedniego krótsza dodatkowa warstwa izo- lacyjna (4), zamknieta na swych skrajach po obu bokach plyty, równoleglych do pionowych zeber (2), prostokatnymi listwami (5). PL

Description

Przedmiotem wynalazku jest płyta izolacyjno-konstrukcyjno-w^^ppeniająca , przeznaczona do stosowania w budowwnerwie, stolarce budowwanej i meeiarstwie, w szczególności zaś w lekkin budowtjctwie drewnianym i inwentarskim na ścianki i stropy podwieszane, a także w połączeniu z innymi mt^ria^ami budowlanymi do wytwarzania ścian osłonowych w bui^i^r^wni^trwie ogólnym.
Znane dotychczas rozwiązania płyt izolacyjno-konstrukcyjno-wypełniających stanowią najczęściej płyty warstwowe, składające się z trwale ze sobą połączonych warstw, z których każda spełnia określoną rolę statyczną Jak również izolacyjną. Warstwa środkowa stanowiąca rdzeń płyty jest na ogół wykonana z matereałów o małej przewodnośći cieplnej, zaś warstwy zewnętrzne stanowią okładziny z o dobrych właściwościach mechhnnożnych, w konstrukcjach tych dąży się do tego, aby warstwa środkowa również spełniała określoną rolę statyczną nadając postać konssrukcji szkieletowej.
Znane płyty skorupowtt-zkielłtowł składają się z drewnianego szkieletu oklejonego dwustronnie płytami okładzinowymi, najczęściej sklejką. Szkielet takiej płyty stanowią usytuowane równolegle względem siebie pionowe żebra o jednakowej wysokoścc. Płyta zamknięta jest z każdej strony rariakiem, a przestrzenie między pionowymi żebrami wypełnia powwetrze. Podobną konstrukcją płyty warstwowej jest płyta zwana iandwijh panel, składająca się z dwóch okładzin płyiot^wych połączonych z rdzeniem wyciętym z warstwowo sklejonej tarcicy.
Z polskiego opisu patentowego nr 111 434 znana jest płyta war^wc^a ścienna, składająca się ze szkieletu konstrukcyjnego oklejonego z jednej lub z dwóch stron płytą okładzino157 070 wą. Szkielet konstrukcyjny wykonany jest z wzajemnie prostopadle usytuowanych poprzeczek stanowiących odcięte odcinki płyt drewnopochodnych o określonej długości i ma postać złożoną z wielu jednakowych zamkniętych przedziałów wewnątrz pustych. Przedziały te mogę być wypełnione materiałem izolacyjnym. Klejenie szkieletu z płytami okładzńnowymi odbywa się na krawędziach poziomych szkieletu.
Opisane rozwiązania stanowią konstrukcje o ściśle ukierąknowanyπ) przeznaczeniu, stąd mooliwości ich stosowania są ograniczone. Płyty szkiłlenowOsknouupowł ze szkiele^m żebrowym zamykającym powietrze mają niewielką wytrzymałość konstrukcyjną jak również niewielką izolacyjność. Ograniczone są również ionliiości ich stosowania Jako płyt wypeeniających. Płyty warstwowe typu sand^ch panel stosowane są najcząściej jako płyty stolarskie w meeiarstwie i budowiąctwił drewnianym. Ostatnie z opisanych płyt charakteryzuje złożona konstrukcja szkieletu tworzonego z wzajemnie prostopadłych poprzeczek przycinanych na żądaną długość. Wymaga to dokładności w przygotowywaniu elementów szkieletu i ich dobrego spasowanna. Kłopotliwe Jest również klejenie wąskich krawędzi szkieletu z płytami okładzinowymi. Konntrukcja taka w standarOiwym wykonaniu może mieć tendencje do spaczeń przy dużych obciążeniach konstrukcyjnych. Kłopotliwe również będzie wypełnienie Jej zamkniątych przedziałów materiałθm izolacyjnym, zaś brak ιη^Ι^οέοΐ dokładnego ich wypełnienia i zespolenia z tym iateriałem nie zapewni odpowiθdniłj izolacyjności płyty.
Płyta według wynalazku składa sią z zewnętrznych płyt okładznoowych, porniądzy którymi usytuowana jest, połączona z nimi poprzez klejenie, warstwa środkowa stanowiąca rdzeń, zawierająca wzdłużne równoległe miądzy sobą pionowe żebra.
Istota rozwiązania według wynalazku polega na tym, że pionowe żebra są rnzm.łtzczone w co najmniej dwóch równoległych rządach, usytuowanych poziomo kolejno nad sobą i mają w danym rządzie stałą wysokość, przy czym przynajmniej skrajne pionowe żebra wszys tkich rządów z danej strony usytuowane są osiowo i leżą w przybliżeniu w jednej płaszczyźnie pionowee, zaś przestrzenie miądzy pionowymi żebrami każdego rządu są wypełnione trwale z nimi połączonym iateriałθm izolacyjnym, którego rodzaj zależy od przeznaczenia płyty, a każdy z tak utworzonych sąsiednich pasów warstwy środkowej płyty jest oddzielony krótszą dodatkową warstwą izolacyjną, zamkniątą na swych skrajach po obu bokach płyty, równoległych do pionowych żeber, prostokątnymi li^wam..
Korzystnie Jest, gdy poszczególne pasy warstwy środkowej od krótszej dodatkowej warstwy izolacyjnej są oddzielone cienką wewontrzną warstwą nkładząnoią opartą na skrajach o poziomie płaszczyzny prostokątnych liseew zamykających skrajne boki dodatkowej warstwy izolacyjnej.
Korzystnie jest również, gdy te prostokątne liswwy stanowią boczne wystąpy ramaków, zamykających warstwą środkową płyty po obu stronach równoległych do rzędów pionowych żeber, usytuowanych miądzy płytami okładznnowymi i wykonanych korzystnie z drewna lieego.
Płyta według wynalazku łączy w sobie właściwości zarówno izolacyjno-konstrukcyjne Jak i iypełniaJąceo Przedstawiona konstrukcja warstwy środkowej płyty zapewnia wysoką wytrzymałość mechaniczną i izolacyjność dziąki spoistości poszczególnych warstw i elementów, a jednocześnie pozwala zachować przy znacznej grubości korzystną lekkość wymaganą w wielu zastosowaniach. Właściwości płyt według wynalazku mogą być dowoom^ kształniwanł przez odpowiedni dobór materiałów konstrukcyjno-izolacyjnych na jej elementy składowe oraz wyii^arów, głównie grubości i ilości poszczególnych warstw, przez co w prosty sposób mogą być spełnione wymagania konstrukcyjnej wytrzymałości oraz termiczno-akustyczne, stawiane wykonywanym z nich elementom. Układ warstwy środkowej z pasami pionowych żeber z mateΓiałei izolacyjnym, dodatkowymi warstwami izolacyjnymi i cienkimi iθwiątrznymi warstwami okładznnowymi, pozwala korzystnie poprzez odpowiłdnił rozmieszczenie pionowych żeber w rządach, kształoować parametry statycznie całej płyty zapewniające jej konssrukcji odpowiednią sztywność i stabilność. Wynikająca z opisanego rozwiązania możliwość tworzenia wielu wariantów konssrukcyjnooizolacyjnych płyty przy jednoczesnej mooliwości komiiintji materiałowej czyni konstrukcją płyty według wynalazku konstrukcją otwartą ktztałniwaąą w zakresie właściwości pod wymagania określonych użytkowników.
157 070
Przedmiot wynalazku został bliżej objaśniony na przykładach wykonania uwidocznionych na rysunku, na którym na fig.l do fig.3 pokazano w przekroju poprzecznym trzy różne warianty konstrukcyjne.
Płyta składa się z zewnętrznych płyt okładzinowych, pomiędzy którymi usytuowana jest połęczona z nimi poprzez klejenie warstwa środkowa» stanowiąca rdzeń. Warstwa ta zawiera w^t^^użne, równoległe między sobę pionowa żebra 2. Żebra te są rozmieszczone w co najmniej dwóch rzędach, jak pokazano na fig.l, równoległych usytuowanych poziomo kolejno nad sobę i maję w danym rzędzie stałę wysokość. W przykładzie z fig.l pionowe żebra 2 maję jednakową wysokość w obydwu rzędach. Przynajmniej skrajne pionowe żebra 2 wszystkich rzędów z danej strony winny być usytuowane osiowo w jednej płaszczyźnie pionowej. W konstrukcji z fig.l do fig.3 poszczególne odpowiadajęce sobie pionowe żebra 2 kolejnych rzędów usytuowane sę osiowo wszystkie w tych samych kolejnych płaszczyznach pionowych. Przestrzenie między pionowymi żebrami 2 każdego rzędu są wypełnione trwale z nimi połączonym poprzez klejenie matΘriajiΠl izolacyjnym 3, którego rodzaj zależy od przeznaczenia płyty i może być różny dla każdego rzędu. W ten sposób warstwa środkowa zawiera utworzone przez pionowe żebra 2 i materiał izolacyjny 3 trzy pasy. Każdy z tak utworzonych sąsiednich pasów warstwy środkowej płyty, oddzielony jest od sąsiedniego krótszą dodatkową warstwą izolacyjną 4, zamkniętą na swych skrajach po obu bokach płyty, równoległych do pionowych żeber 2, prostokątnymi liswwami 5.
Obydwa pasy warstwy środkowy, od krótszej dodatkowej warstwy izolacyjnej 4 są oddzielone cienką warstwą okładznoową 6, opartą na skrajach o poziomie płaszczyzny prostokątnych liseew 6 zamykających skrajne boki dodatkowej warstwy izolacyjnej 4. Cienkie wewnjąΓzjj warstwy okładznoowe 6 sklejone są z sąsiadujących z nimi pasam, i/lub z krótszymi dodatkowymi warstwami izolacyjnymi 4. Płyta, której przekrój poprzeczny pokazano na fig.2 ma taką samą konstrukcję jak płyta z fig.l z tym, że w przykładzie tym prostokątne litowy 5, zamykające na skrajach dodatkową warstwę izolacyjną 4 warstwy środkowej płyty, stanowią boczne występy ramiaków 7, wykonanych korzystnie z drewna lieego, zamykających warstwę środkową płyty po obu stronach i usytuowanych między płytami okładznoowymi 1.
Na fig.3 uwidoczniony jest przekrój poprzeczny płyty, zawierającej trzy rzędy pionowych żeber 2. Płyty zewnętrzne okładzinowe 1 stanowi jak w poprzednich przykładach płyta pilśniowa twarda o grubości 4 mm,, również pionowe żebra 2 wszystkich trzech rzędów wykonane są z takiej płyty. Pasy warstwy środkowej utworzone przez rzędy pionowych żeber 2 w^|3^3tnione eem izolacyjnym 3 mmją zróżnćcowaną grubość. Pasy skrajne mają grubość po 36 mm zaś środkowy pas ma grubość 20 mm. Mae^ri-ał izolacyjny 3 w górnym skrajnym pasie stanowi wełna mineralna, zaś w dolnym skrajnym pasie materiajmm tym są cienkie liseewki drewna litego. W pasie środkowym Mterιał izolacyjny stanowi płyta pilśnoowa porowata. Od wewnntrz płyty każdy pas od krótszej dodatkowej warstwy izolacyjnej 4 oddzielony jest cienką wewnntrz· ną warstwą okładzńnową 6 opartą na skrajach o poziomie płaszczyzny prostokątnych liseew 5 zamykających te krótsze dodatkowe warstwy izolacyjne 4. Cienką waN^ę^ną warstwę okładzinową 6 sklejoną z prostokątnymi lsswwami 5 stanowi płyta pilśnóowa twarda o grubości 4 mm. Prostokątne lsswwy 5 stanowią boczne występy ramiaków 7 zamykających warstwę środkową płyty· Krótsze dodatkowe warstwy izolacyjne 4 o grubości 10 mm każda stanowią pustkę powietrzją· Odległość między pionowymi żebrami 2 we wszystkich trzech opisanych przykładach wynosi około 30 mm, Całość stanowi płytę warstwową w przybliżeniu o grubości 120 mm, Ramóaki 7 z występami wykonane są z drewna Meego. Pas środkowy może być mocowany trwale między kami ramiaków 7, a może być również osadzony wysuwnie i zajzopiiany·
Opisane przykłady nie wyczerpują moóliwości wynikających z konssrukcci płyty według wynalazku. W zależności od potrzeb i przeznaczenia płyty, można konstruować Je z warstwę środkową c dowoonej ilości rzędów pionowych żeber 2 o dobranych wysokoośćach, z różnego rodzaju maeriałami izolacyjnymi 3 w danym rzędzie pionowych żeber 2. Pozwala to w obrębie jednej płyty uzyskać izolacyjność ukierunkowaną na szczególny Jej rodzaj lub też na wszystkie łącznie. Tę różnorodność wykonań wynikającą z samij istoty kons^ckcci płyty Jako elementu wielowarsw^owego, zwiększa wybór iatθΓiełów, które mogą być użyte na jej poszczególne części składowe.
157 070
Płyty okładzinowe 1 mogę być wykonane między innymi z płyt drewnopochodnych, wiórowych, pilśniowych itp. płyt metalowych z przykaadowo folii aluminiowej lub blachy, płyt z tworzyw syntetycznych takich jak poliestoowe lub PCV. 2 tych samych maturiaóów mogę być wykonane pionowe żebra 2 i cienkie w^iwintrzne warstw;y okładzinowł 6. Materiałem izolacyjnym może być styropian, płyta pilśnóowa porowata, wełna mineralna itp, przy czym mmaeria ły podobne mogę być użyte na krótszę warstwę izolacyjnę 4, w przypadku gdy nie stanowi ona pustki powwetrznej jak w przykładzie. W połączeniach poszczególnych warstw korzystnie jest stosować kleje.
157 070
fig.3
Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 90 egz.
Cena 5000 zł.

Claims (3)

Zastrzeżenie patentowe
1. Płyta izolacyjno-konstrukcyjno-wyppeniająca, stanowiąca płytę warstwową, składające się z zewnętrznych płyt okładzinowych, pomiędzy którymi usytuowana jest, połączona z nimi poprzez klejenie warstwa środkowa stanowiąca rdzeń, zawierająca wzdłużne równoległe między sobą pionowe żebra, znamienna tym, że pionowe żebra /2/ są rozmieszczone w co najmniej dwóch równoległych rzędach, usytuowanych poziomo kolejno nad sobą i mają w danym rzędzie stałą wysokość, przy czym przynajmniej skrajne pionowe żebra /2/ wszystkich rzędów z danej strony usytuowane są osiowo w Jednej płaszczyźnie pionowee, zaś przestrzenie między pionowymi żebrami /2/ każdego rzędu są wypełnione trwale z nimi połączonym mt^ΓiałeB izolacyjnym /3/, a każdy z tak utworzonych sąsiednich pasów warstwy środkowej płyty oddzielony jest od sąsiedniego krótszą dodatkową warstwą izolacyjną /4/, zamkniętą na swych skrajach po obu bokach płyty, równoległych do pionowych żeber /2/, prostokątnymi listwami /5/.
2. Płyta według zastrz.l, znamienna tym, że poszczególne pasy warstwy środkowej od krótszej dodatkowej warstwy izolacyjnej /4/ są oddzielone cienką ^^t^r^ntrzną warstwą okładzńnową /6/ opartą na skrajach o poziomie płaszczyzny prostokątnych liseew /5/ zamykających skrajne boki dodatkowej warstwy izolacyjnej /4/.
3. Płyta według zastrz.l albo 2, znamienna tym, że prostokątne lsswy /5/ zamykające na skrajach dodatkową warstwę izolacyjną /4/ warstwy środkowej płyty, stanowią boczne występy ramiaków /7/, korzystnie z drewna lieego, zamykających warstwę środkową po obu stronach płyty, usytuowanych między płytami okładznoowymi /1/.
PL26618987A 1987-06-09 1987-06-09 Plyta izolacyjno-konstrukcyjno - wypelniajaca PL PL157070B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26618987A PL157070B1 (pl) 1987-06-09 1987-06-09 Plyta izolacyjno-konstrukcyjno - wypelniajaca PL

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26618987A PL157070B1 (pl) 1987-06-09 1987-06-09 Plyta izolacyjno-konstrukcyjno - wypelniajaca PL

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL266189A1 PL266189A1 (en) 1988-12-22
PL157070B1 true PL157070B1 (pl) 1992-04-30

Family

ID=20036771

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL26618987A PL157070B1 (pl) 1987-06-09 1987-06-09 Plyta izolacyjno-konstrukcyjno - wypelniajaca PL

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL157070B1 (pl)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
NO337964B1 (no) * 2014-07-11 2016-07-18 Vidar Marstein Byggekloss for veggkonstruksjon

Also Published As

Publication number Publication date
PL266189A1 (en) 1988-12-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4671032A (en) Thermally insulating structural panel with load-bearing skin
EP1317587B1 (de) Gebäude
US4306396A (en) Laminated partition for building applications
US2883711A (en) Prefabricated building construction
PL157070B1 (pl) Plyta izolacyjno-konstrukcyjno - wypelniajaca PL
US20040226255A1 (en) Composite beam
JP2006161406A (ja) 天井または床の耐火構造
PL157224B1 (en) Insulation-structural-filling slab
NO131765B (pl)
CN104364451A (zh) 建筑用组装式墙体框架及利用此的天花板框架
PL157069B1 (en) Insulation-structural-filling slab
US3401495A (en) Composite floor-ceiling element
US2362187A (en) Panel or unit for buildings and building constructed therefrom
DE19745783A1 (de) Holzsystemhaus
PL241780B1 (pl) Płyta komórkowa
RU2354788C1 (ru) Деревометаллическая панель (варианты)
US20040050000A1 (en) Building module
RU99039U1 (ru) Модульная строительная панель
JPH0127999Y2 (pl)
AT256398B (de) Mehrschichtplatte
HRP20211833A1 (hr) Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća
CA2109677C (en) Vertical post assembly
SU1553637A1 (ru) Стенова дерев нна панель
FI55241C (fi) Yttervaeggelement foer traehus
DE1852195U (de) Fugenleiste zur ueberbrueckung von stossstellen von nebeneinander angeordneten wand- oder deckenelementen aus feuerhemmendem werkstoff.