HRP20211833A1 - Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća - Google Patents

Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća Download PDF

Info

Publication number
HRP20211833A1
HRP20211833A1 HRP20211833AA HRP20211833A HRP20211833A1 HR P20211833 A1 HRP20211833 A1 HR P20211833A1 HR P20211833A A HRP20211833A A HR P20211833AA HR P20211833 A HRP20211833 A HR P20211833A HR P20211833 A1 HRP20211833 A1 HR P20211833A1
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
elements
modular
assembly
lamella
laminated
Prior art date
Application number
HRP20211833AA
Other languages
English (en)
Inventor
Vlado Šakić
Original Assignee
TERSA d.o.o. za proizvodnju, trgovinu i usluge
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by TERSA d.o.o. za proizvodnju, trgovinu i usluge filed Critical TERSA d.o.o. za proizvodnju, trgovinu i usluge
Priority to HRP20211833AA priority Critical patent/HRP20211833A1/hr
Publication of HRP20211833A1 publication Critical patent/HRP20211833A1/hr

Links

Abstract

Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća čine konstrukcijski elementi lameliranih drvenih elementa koji ima prednosti konstrukcije od punog drveta, sa poboljšanim tehničkim svojstvima smanjenja deformacija i toplinske i zvučne vodljivosti i relativno je jeftin za proizvodnju a obuhvaća elemente lamela (1), (2), (3), (4), (5) koji tvore profilirane lamelirano lijepljene konstruktivne sklopove elementa sa šupljinama (6) poprečnog presjeka elipse, glavne osi paralelno sa spojem lamela, pri čemu slaganjem one tvore elemente sklopa (7), (8), (9), (10) kojima se slaganjem formiraju konstruktivni elementi građevine (13), pri čemu šupljine (6) lameliranih elemenata i postotak prošupljenosti tvore odgovarajući veći broj zatvorenih malih zračnih komora (6) pri čemu smjer šupljine (6) teče okomito na kontaktne površine, tako daje cirkulacija zraka potisnuta i rezultira visoka toplinska izolacija; elementi lamela (1-5) lijepljenim tvore segmente (7), (8), (9), (10) koji slaganjem tvore građevinske konstrukcije (14-26).The system of modular and prefabricated construction of wooden houses comprises structural elements of laminated wooden elements, which has the advantages of solid wood construction, with improved technical properties of reducing deformations and heat and sound conductivity, and is relatively cheap to produce, and includes lamella elements (1), (2), (3), (4), (5) which form profiled laminated glued structural assemblies of elements with cavities (6) of ellipse cross-section, main axis parallel to the joint of the lamellas, whereby by stacking they form assembly elements (7), (8), (9), (10) which, by stacking, form the structural elements of the building (13), whereby the cavities (6) of the laminated elements and the percentage of hollowness form a correspondingly larger number of closed small air chambers (6), whereby the direction of the cavity (6) runs perpendicular to contact surfaces, so that air circulation is suppressed and high thermal insulation results; lamella elements (1-5) are glued together to form segments (7), (8), (9), (10) which, by stacking, form building structures (14-26).

Description

Područje tehnike na koje se izum odnosi
Izum se odnosi na konstrukcijski drveni lamelirano-lijepljeni element za izgradnju drvenih kuća. Sklop elementa je izrađen od osnovnih pet elemenata od kojih jedan ima utore koji slaganjem tvore šupljine i nastavni dio. Elementi lamela se lijepljenim spojem spajaju u sklop elementa kojima se modularno grade segmenti, uz eventualnu prilagodbu poprečnog presjeka elementa u smislu samih dimenzija i postotku prošupljenosti. Navedeni segment rezultira poboljšanim toplinskim, zvučnim, protupožarnim svojstvima te smanjenim negativnim svojstvima materijala kao što su deformacije uzrokovane skupljanjem i bubrenje te smanjenjem mase elemenata.
Samo oblikovanje elemenata lamela koji tvore sklopove elementa i segmente, i njihova prošupljenost koja znatno smanjuje masu elemenata omogućava jednostavnu montažu i manipulaciju.
Tehnički problem
Gradnja drvenih kuća ima dugu tradiciju u svijetu. Tradicijska gradnja od greda, uglavnom zahtjeva dodatnu toplinsku i zvučnu izolaciju. Gradnja od predgotovljenih drvenih elemenata koji su dostupni na tržištu se sastoji od drvnog materija i izolacionog materijala.
Kod drvenih elemenata učestao je problem deformacija kao skupljanje i bubrenje elemenata, kao poznatog negativnog svojstva drva kao osnovnog gradivnog materijala.
Poznata rješenja gradnje montažnih kuća izvode se od betonskih ploča ili sličnih građevinskih materijala, do primjene raznih rješenja izvedenih u drvnoj konstrukciji. Dugi niz godina se drveni okvirni konstrukcijski elementi koriste i kao zidovi u montažnim kućama, jer je drvo jeftin i fleksibilan građevinski materijal koji kao prirodni građevinski materijal nudi i dobru kvalitetu stanovanja. Takvi konstrukcijski elementi od drvenog materijala obično se sastoje od dvije vanjske ploče izrađene od drvenog materijala kao što je drvena ploča ili ploča iverice koje su međusobno odvojene raznim rješenjima, kao što su čvrste grede ili saćaste tvorevine. Prostor između ploča i greda ispunjenje izolacijskim materijalom, što iziskuje više operacija u procesu proizvodnje.
Navedena rješenja konstrukcija su manje stabilna od konvencionalnih masivnih zidnih elemenata. To se pokazuje kao nedostatak kod sidrenja sredstava za pričvršćivanje za spajanje na susjedne komponente. Nadalje, loša stabilnost je problematična kada su teški predmeti poput slika, a posebno visećih ormarića pričvršćeni na zid. Budući da je izolacijski materijal vrlo mekan, tipla / vijek, na primjer, mora pronaći potporu samo u relativno tankoj ploči.
Stoga su poželjni elementi drvene konstrukcije čija se svojstva približavaju elementima čvrste konstrukcije. Poznate ploče na bazi drva, kao što je iverica, znatno su jeftine, ali se ne proizvode u relevantnoj debljini kojom bi se zadovoljila mehanička svojstva masivnih elementima drvene konstrukcije. Element drvene konstrukcije izrađen u cijelosti od punog drva je relativno skup u usporedbi s izvedbom istog u navedenim pločastim materijalima.
Kod stambenih objekata postavlja se i zahtjev protupožarne zaštite i otpornosti, odnosno gorivost materijala gdje drvo kao gradivni materijal samo po sebi ima loše karakteristike.
Također, drvo je kao sirovina izrazito cijenjen materijal, a u obradi drugih proizvoda od drva ostaje dio otpadnog materijala koji je izuzetno dobre kvalitete ali je dimenzijama nedovoljan za daljnju upotrebu te se ne iskorištava na adekvatan način.
Gotovi građevinski drveni elementi su uglavnom većih dimenzija i mase te je manipulacija i montaža takvih elemenata otežana.
Stanje tehnike
Postoje brojna rješenja izrade gotovih elemenata od drva sa poboljšanim svojstvima namijenjenih izgradnji. Rješenja modularnosti se uglavnom rješavaju izvedbom od drvenih elemenata koja se slažu poznatim drveno konstrukcijskim spojevima i u tom smislu opće poznato i zadovoljavajuće.
Problem zvučne i termičke izolacije se rješava na razne načine: ostavljanjem prostora između dva drvena elementa ili umetanjem izolacionog materijala između dva drvena elementa što povećava dimenzije i masu elemenata ili dodatnim oblaganjem drugim materijalom.
Jedan od pristupa rješenju gradnje je modularni sustav od „drvene opeke“ koja se sastoji od pločastih elemenata određenih dimenzija. Konstrukcija je lagana, što omogućuje jednostavnu montažu i manipulaciju. Unutarnji dvostruki sloj ploča omogućuje uspostavljanje difuzijske nepropusnosti bez upotrebe folija te nije potrebna automatska ventilacija prostorija. Ovisno o zahtjevima drvena opeka se može ispuniti različitim izolacijskim materijalima u svrhu poboljšanja svojstava zvučne i termičke izolacije, prirodnim materijalima poput celuloze, drvenim vlaknima ili ovčjom vunom. Na konstrukciju se oblaže fasadna obloga prema želji.
Međutim, ovaj pristup ne rješava problem nedostatak sidrenja sredstava za pričvršćivanje, poput visećih ormarića, polica i ostalog inventara.
WO 2007/048 149 predlaže novu vrstu građevne ploče na bazi drveta ili materijala na bazi drva. Cilj je bio proizvesti konstrukcijske zidne, obložene, noseće elemente s višeslojnom strukturom značajno smanjene težine i ujedno s poboljšanim vrijednostima čvrstoće, zvučne i toplinske izolacije te s povoljnim fizikalnim, konstrukcijskim i biološkim svojstva. Prvi cilj bio je korištenje prirodnog drva ili drvnih materijala dobre kvalitete, ekološke prihvatljivosti, biorazgradivosti i visoke kvalitete zbrinjavanja. Kao rješenje predlaže se višeslojna ploča u kojoj nagnuti sloj jezgre vlakana i veliki broj istih potpuno prodiru te ima pozitivno nagnute i/ili negativno nagnute šuplje prostore paralelne s odgovarajućim nagnutim smjerom vlakana, po mogućnosti od iste veličine i po mogućnosti ravnomjerno raspoređenih.
Nedostatak ovog rješenja je što je toplinska izolacija lošija u odnosu na ploču od punog drva, jer se nagnute šupljine protežu direktno sjedne strane ploče na drugu. Također, proizvodnja takovih elemenata je složena, elementi su višeslojni od vanjskog sloja i jezgre.
Međutim, ovaj pristup ne rješava problem nedostatak sidrenja sredstava za pričvršćivanje, poput visećih ormarića, polica i ostalog inventara.
AT397489B predlaže lijepljeno lamelirano drvo, koje se sastoji od lijepljenih lamela u kojima je predviđeno mnoštvo relaksacijskih utora. Lijepljeno lamelirano drvo se sastoji od lamela čija je visina veća od poznate maksimalne debljine lamele od 45 mm, a razmak između utora ili utora i granične površine lamele nije veći od 35 mm.
Ovo rješenje nudi konstrukciju elementa sa poboljšanim svojstvima, ali ne definira slaganje i montažu sklopa elemenata kao niti povezivanje segmenata. U AT397489B veličina, oblik i raspored šupljina izrađena rezom pile nije dovoljna za eventualno umetanje materijala kojim bi se poboljšale tehničke karakteristike materijala.
Nedostatak ovog rješenja je u tome što šupljine u elementu ne omogućavaju umetanje materijal kojim se bitno poboljšavaju karakteristike (mehanička otpornost, toplinska provodljivost, požarna otpornost i slično).
CH 205 265 zatvorena je drvena ploča. Sastoji se od središnjeg sloja, koji naizmjenično ima rezove pile napravljene sjedne i s druge strane i paralelno jedan s drugim. Ovaj srednji sloj je obložen čeonim furnirima s obje strane, koji zatvaraju rezove pile.
Nedostatak ovog rješenja je nastanak velike količine otpada (piljevine) prilikom obrade i izvođenja rezova pile što za posljedicu ima vrlo neučinkovito korištenje drvne sirovine, veliku potrošnju resursa - alata, strojeva i opreme te utrošak energije za pogon istih.
Nedostatak ovog rješenja je u tome što šupljine u elementu ne omogućavaju umetanje materijal kojim se bitno poboljšavaju karakteristike (mehanička otpornost, toplinska provodljivost, požarna otpornost i slično).
FR 761 493 izum je poznata metoda u kojoj se međusobnim glodanjem postiže drvena mreža vijugavog presjeka. To je s vanjske strane prekriveno zidnim dijelom, koji zatvara glodalice.
Nedostatak ovog rješenja je nastanak velike količine otpada (piljevine) prilikom obrade i izvođenja rezova pile što za posljedicu ima vrlo neučinkovito korištenje drvne sirovine, veliku potrošnju resursa - alata, strojeva i opreme te utrošak energije za pogon istih.
Nedostatak ovog rješenja je u tome što šupljine u elementu ne omogućavaju umetanje materijal kojim se bitno poboljšavaju karakteristike (mehanička otpornost, toplinska provodljivost, požarna otpornost i slično).
US1877087A Ovo rješenje nudi konstrukciju elementa sa poboljšanim svojstvima, definira slaganje i montažu sklopa elemenata i povezivanje segmenata. U US1877087A veličina, oblik i raspored šupljina izrađena rezom pile nije dovoljna za eventualno umetanje materijala kojim bi se poboljšale tehničke karakteristike materijala.
Nedostatak ovog rješenja je nastanak velike količine otpada (piljevine) prilikom obrade i izvođenja rezova pile što za posljedicu ima vrlo neučinkovito korištenje drvne sirovine, veliku potrošnju resursa - alata, strojeva i opreme te utrošak energije za pogon istih.
Nedostatak ovog rješenja je u tome što šupljine u elementu ne omogućavaju umetanje materijal kojim se bitno poboljšavaju karakteristike (mehanička otpornost, toplinska provodljivost, požarna otpornost i slično).
Prema US 1877087A gorivost materijala se smanjuje premazima drva što uobičajeno utječe na sam izgled i strukturu vanjske plohe drva dok predloženo rješenje problem gorivosti materijala rješava umetanje negorivog / vatrootpornog materijala u za to predviđene šupljine u predmetnom sklopu.
Niti jedan od navedenih poznatih rješenja u cijelosti ne odgovara na tehnički problem koje rješava predloženi izum.
Izlaganje biti izuma
Cilj izuma je stvoriti konstrukcijski sklop koji rješava sve navedene tehničke probleme te time ima prednosti nad konkurentnim elemenata i sklopova od punog drveta, ali je relativno jeftin za proizvodnju.
Prema izumu, ovaj se cilj postiže time što je sklop u cijelosti izrađen od lamelirano lijepljenih elemenata sa šupljinama, koje je moguće dodatno ispuniti dodatnim materijalom u ovisnosti o traženim zahtjevima u cilju traženih poboljšanja. Prošupljenja izvedena u drvenom sklopu doprinose smanjenju deformacija.
Primami cilj izuma je izraditi predgotovljene sklopove od kojih se montira objekt, bez dodatnih potreba za termoizolacijom i ostalom doradom.
Sekundarni cilj izuma je poboljšati svojstva sklopa kao što su smanjenje deformacija te poboljšati svojstva vatrootpornosti materijala.
Daljnji ciljevi izuma su iskoristiti dio kvalitetnog drvnog materijala koji je u procesu proizvodnje dimenzijama nedovoljan za daljnju upotrebu te jednostavnošću oblikovanja sklopa i njegove mase olakšati montažu i manipulaciju bez uporabe dodatne teške mehanizacije te transporta.
Prema izumu, ovaj se cilj postiže time što je sklop u cijelosti izrađen od lamelirano lijepljenih elemenata, od kvalitetnog drvnog koji je u procesu proizvodnje dimenzijama nedovoljan za daljnju upotrebu. Lamele slaganjem tvore šupljine poprečnog presjeka oblika elipse koji rasporedom i dimenzijama šupljina za cca 30% smanjuje masu sklopa u odnosu na sklop od punog drva. Sklop zadržava karakteristike grede izrađene od punog drva sa poboljšanim svojstvima kao što su smanjenje deformacija - izvijanje u ravnini i van ravnine i vitoperost.
Dodatni materijal se umeće u šupljine radi povećanja karakteristika vatrootpornosti, dodatnog ojačanja i toplinske provodnosti materijala ukoliko za tim postoji zahtjev čime sklop postiže bitno viša svojstva u odnosu na gredu izvedenu u punom drvu.
Dodatni ciljevi i prednosti izuma dijelom će biti pokazani u opisu koji slijedi, a dijelom će se saznati kroz primjenu izuma.
Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća po ovom izumu obuhvaća osnovnih pet elemenata lamela koji se lijepljenjem spajaju u sklopove elemenata, pri čemu elementi mogu biti raznih dimenzija i oblika a sastavljeni od tih pet elemenata; element pozicija (4) sa utorima koji ponavljanjem tvore šupljine pri čemu postotak prošupljenosti se može prilagoditi veličini elementa; krajnje lamele (1) i (5) profil i protu-profil tvore sklop „ključ brava” pri čemu je omogućeno jednostavno slaganje i gradnja bez upotrebe dodatnih montažnih elemenata sklopovi. Segmenti elemenata su proizvedeni pred-gotovljeni, spremni za slaganje i građenje po modularnom principu, što značajno smanjuje vrijeme građenja objekta bez posebnih alata i strojeva.
U šupljine koje slaganjem tvore element lamela (3) i (4) prema zahtjevu se umeće drugi materijal radi poboljšanja svojstva materijala.
Svrha izuma jest, da se dobije slaganjem elemenata oblikovanih lamela gotovi sklopovi elemenata koji čine segmente a koji se jednostavnom manipulacijom i montažom bez dodatnih konstruktivnih elemenata mogu složiti u građevinski objekt.
Ujedno, svrha izuma jest, da se oblikovanjem lamela, dimenzioniranjem prošupljenosti dobije lamelirani drveni građevinski element koji svojim tehničkim karakteristikama je jednakovrijedan ili bolji od drugih poznatih rješenja i konstrukcijskih elemenata izrađenih od punog drveta.
Izum je izložen i naznačen u glavnom patentnom zahtjevu, dok zavisni patentni zahtjevi opisuju druge značajke izuma. Izum dopušta veliki broj posebno povoljnih konfiguracija. Poziva se na zavisne zahtjeve.
Kratki opis crteža
Ove i druge značajke izuma, koje su dane kao primjer koji ne ograničava, biti će jasne iz sljedećeg opisa izvedbe kojoj se daje prednost, pozivajući se na crteže u privitku kako slijedi:
Slika 1 prikazuje presjek elementa nastavne profilirane lamele 1 sa profilom
Slika 2 prikazuje presjek elementa pune lamele 2
Slika 3 prikazuje presjek elementa sa jedne strane profilirane lamele 3
Slika 4 prikazuje presjek elementa obostrano profilirane lamele 4
Slika 5 prikazuje presjek elementa nastavne profilirane lamele 5 sa protu profilom lamele l prikazane na slici 1
Slika 6 prikazuje detalj elementa sklopa 7, koji ima gornju i donju lamelu profilirane nastavne
Slika 7 prikazuje detalj elementa sklopa 8
Slika 8 prikazuje detalj elementa sklopa 9
Slika 9 prikazuje detalj elementa sklopa 10 koji ima gornju i donju lamelu završnu ravnu
Slika 10 prikazuje prostorni prikaz detalj elementa sklopa 7 koji ima gornju i donju lamelu profilirane nastavne
Slika 11 prikazuje prostorni prikaz detalj elementa sklopa 8
Slika 12 prikazuje prostorni prikaz detalj elementa sklopa 9
Slika 13 prikazuje prostorni prikaz detalj elementa sklopa 10 koji ima gornju i donju lamelu zavrnu ravnu
Slika 14 prikazuje prostorni prikaz element sklopa
Slika 15 prikazuje prostorni prikaz element sklopa sa umetnutim dodatnim materijalom u šupljinu
Slika 16 prikazuje građevinsku konstrukcija izvedena od sklopova (14-29)
Slika 17 prikazuje spoj građevinskog sklopa
Slika 18 prikazuje spoj građevinskog sklopa
Slika 19 prikazuje spoj građevinskog sklopa
Slika 20 prikazuje spoj građevinskog sklopa
Slika 21 prikazuje spoj građevinskog sklopa
Slika 22 prikazuje spoj građevinskog sklopa
Slika 23 prikazuje spoj građevinskog sklopa otvora prozora
Slika 24 prikazuje spoj građevinskog sklopa otvora vrata
Slika 25 prikazuje spoj građevinskog sklopa otvora
Slika 26 prikazuje spoj građevinskog sklopa
Slika 27 prikazuje spoj građevinskog sklopa
Slika 28 prikazuje spoj građevinskog sklopa
Slika 29 prikazuje spoj građevinskog sklopa
Detaljan opis najmanje jednog od načina ostvarivanja izuma
Sada će se objasniti pojedinosti ostvarenja izuma, čiji je jedan primjer ilustriran pridruženim crtežima.
Lamele se izrađuju od drvnog kvalitetnog materijala koji je dimenzijama nedovoljan za daljnju upotrebu u proizvodnom procesu te se ne iskorištava na adekvatan način.
Upućujući na Slike 6. do 9., može se vidjeti da se sklop elementa se sastoji od 5 osnovnih pozicija elemenata lamela (1-5).
U skladu sa izumom u šupljine (6) je moguće umetnuti dodani materijal kako je prikazano na Slici 15 kojim se mogu bitno dodatno poboljšati tehnička svojstva sklopa.
Dodatni napor za izradu utora je mali jer se mogu napraviti u jednoj operaciji strojne obrade sirovog obratka drva ili prilikom blanjanja.
U cilju određivanja optimalnog oblika poprečnog presjeka, zaključeno je da bazni oblik čini pravokutnik stranica 120/280 mm pri čemu su na kraćim stranicama izvedene profilacije po principu „ključ brava“ dubine 15 mm te širine 15 mm na gornjoj stranici, odnosno 20 mm na donjoj stranici. Dva su tipa karakterističnih poprečnih presjeka. Prvi tip karakteriziraju elipsasta prošupljenja raspoređena u pravilnom rasteru s udaljenostima od 25 mm od ruba elemenata i međusobnom rasteru od 35 mm po horizontali te 20 mm po vertikali (horizontalna os elisi pada u spoj lamela).
Sve profilacije lamela izvode se na zasebnim lamelama prije lameliranja.
Lamele se lijepe zajedno pod pritiskom prema poznatoj metodi.
Elementi lamela (1-5) se slažu u elemente sklopova (7-10) kojima se formiraju segmenti klasičnim stolarskim spojevima prikazanim na Slikama 17 do 29 a kojima se grade dijelovi građevinskog objekta (13) kako je prikazano na Slici 16.
Način primjene izuma
Osim tehničkih poboljšanja svojstva sklopa elementa, izum na opisani način omogućuje praktičnu i jednostavnu primjenu sa znatno poboljšanim svojstvima u primjeni i eksploataciji izuma. uključuje bitna poboljšanja u odnosu na ranije poznata rješenja tog tipa, a posebna vrijednost je ekonomičnost i jednostavnost u procesu proizvodnje, iskorištenju drvnog materijala te u jednostavnosti manipulacije.
Izum omogućuje koncept gradnje s predmetnim sklopovima težeći izuzeću mehanizacije, odnosno teži oblikovanju elemenata i nosivih sustava koji se mogu izvesti bez upotrebe mehanizacije.
Popis upotrijebljenih pozitivnih oznaka
(1) element lamela pozicija 1
(2) element lamela pozicija 2
(3) element lamela pozicija 3
(4) element lamela pozicija 4
(5) element lamela pozicija 5
(6) profilirana šupljina
(7) Sklop elemenata 7
(8) Sklop elemenata 8
(9) Sklop elemenata 9
(10) Sklop elemenata 10
(11) Ispuna šupljine materijalom koji poboljšava tehnička svojstva
(12) Ljepilo
(13) Građevinska konstrukcija izvedena od sklopova (14-29)
(14) spoj građevinskog sklopa
(15) spoj građevinskog sklopa
(16) spoj građevinskog sklopa
(17) spoj građevinskog sklopa
(18) spoj građevinskog sklopa
(19) spoj građevinskog sklopa
(20) spoj građevinskog sklopa otvora prozora
(21) spoj građevinskog sklopa otvora vrata
(22) spoj građevinskog sklopa otvora
(23) spoj građevinskog sklopa
(24) spoj građevinskog sklopa
(25) spoj građevinskog sklopa
(26) spoj građevinskog sklopa
(27) spoj građevinskog sklopa
(28) spoj građevinskog sklopa
(29) spoj građevinskog sklopa

Claims (10)

1. Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća obuhvaća elemente lamela (1), (2), (3), (4), (5) koji tvore profilirane lamelirano lijepljene konstruktivne sklopove elementa sa šupljinama, pri čemu slaganjem one tvore elemente sklopa (7), (8), (9), (10) kojima se slaganjem formiraju konstruktivni elementi građevine, pri čemu šupljine (6) lameliranih elemenata tvore odgovarajući veći broj zatvorenih malih zračnih komora (6) pri čemu smjer šupljine (6) teče okomito na kontaktne površine, tako daje cirkulacija zraka potisnuta i rezultira nižom toplinskom provodnošću; elementi lamela (1-5) lijepljenim tvore segmente (7), (8), (9), (10) koji slaganjem tvore građevinske konstrukcije (17) do (29).
2. Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća prema zahtjevu 1 naznačen time da lamelirani elementi imaju širinu lamela u rasponu 120 mm i debljinu 20 mm i čine lamelirani sklop 280 mm visine i 120 mm širine
3. Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća prema zahtjevu I i 2, naznačen time da lamele(3) i (4) tvore šupljine (6) presjeka elipse dimenzija širine 21 mm visine 14 mm; glavne osi paralelno sa linijom spajanja lamela, pri čemu je kraća dimenzija zračnih komora orijentirana u smjeru glavnog toplinske izolacije
4. Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća prema zahtjevu 1,2 i 3, naznačen time da je izveden kao element sklopa (7) od elementa lamela (I), (2), (3), (4), (5)
5. Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća prema zahtjevu 1,2 i 3, naznačen time da je izveden kao element sklopa (8) od elementa lamela (2), (3), (4), (5)
6. Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća prema zahtjevu 1.2 i 3, naznačen time da je izveden kao element sklopa (9) od elementa lamela (1), (2), (3), (4)
7. Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća prema bilo kojem od zahtjeva 1,2 i 3, naznačen time da je izveden kao element sklopa (10) od elementa lamela (2), (3), (4),
8. Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća, prema bilo kojem od zahtjevima 1, 2, 3,4, 5, 6 i 7 obuhvaća elemente (1-5) koji tvore segmente lamelirano lijepljene konstruktivne elemente sa šupljinama, naznačen time da elementi (3) i (4) slaganjem tvore šupljine koju u svom rasporedu, dimenzijama i oblikom tvore modularan prošupljeni element koji je bitno smanjene mase i težine
9. Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća, prema bilo kojem od zahtjevima 1,2, 3, 4, 5, 6 i 7 smanjuje negativna svojstva materijala kao što su deformacija naznačen time da elementi (3) i (4) slaganjem tvore šupljine koju u svom rasporedu, dimenzijama i oblikom tvore modularan prošupljeni element koji je bitno smanjuje bubrenje i vitoperenje sklopa elementa (17) do (29)
10. Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća, prema bilo kojem od zahtjevima 1, 2, 3, 4, 5, 6 i 7 smanjuje negativna svojstva materijala kao što su gorivost i provod topline naznačen time da elementi (3) i (4) slaganjem tvore šupljine (6) u koje se umeće drugi materijal (11) koji smanjuje gorivost materijala.
HRP20211833AA 2021-11-22 2021-11-22 Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća HRP20211833A1 (hr)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20211833AA HRP20211833A1 (hr) 2021-11-22 2021-11-22 Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20211833AA HRP20211833A1 (hr) 2021-11-22 2021-11-22 Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP20211833A1 true HRP20211833A1 (hr) 2023-05-26

Family

ID=88069592

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRP20211833AA HRP20211833A1 (hr) 2021-11-22 2021-11-22 Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća

Country Status (1)

Country Link
HR (1) HRP20211833A1 (hr)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP3663130B2 (ja) 既製積層木材ユニット
EP2316624A2 (en) Multi-layer wood panel
JP2009513383A (ja) 建材ボード等およびその製造方法ならびに利用方法
US20080034706A1 (en) Construction Module
US11255084B2 (en) Thermal break wood columns, buttresses and headers with rigid insulation
CN202090460U (zh) 一种复合墙体
RU165747U1 (ru) Сборная несущая конструкция здания
RU92053U1 (ru) Деревянная многослойная панель
WO2018002432A1 (en) Method for joining box-type elements to each other
RU74404U1 (ru) Сборная строительная конструкция из продольных элементов и продольный элемент (варианты) для сборки этой конструкции
JP6978741B2 (ja) 耐火構造物
HRP20211833A1 (hr) Sustav modularne i montažne gradnje drvenih kuća
Kozlovská et al. Methodology of cost parameter estimation for modern methods of construction based on wood
EP2521825A2 (de) Holzstrukturelement
BE1024499B1 (nl) Een nieuw geïsoleerd bouwelement met kruisligging van de vezels en werkwijze voor gebruik daarvan
CN211257647U (zh) 一种便于进行拆装的集成墙板
RU92054U1 (ru) Панельная стена или перекрытие
RU2774367C1 (ru) Деревянная многослойная конструкция
IT201900015452A1 (it) Elemento prefabbricato per la realizzazione di solai o pareti in legno
CN216865811U (zh) 装配式保温墙板
CN217353055U (zh) 一种装配式建筑的内隔墙交界处连接件
CN214739624U (zh) 一种防变形组装式墙板
CN220953964U (en) Rock wool sandwich panel with fireproof heat preservation function
CN211774680U (zh) 一种框架结构的保温构造
CN214419828U (zh) 大厚度功能型刨花板层积材

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application