PL154420B1 - Sposób wykonania pułapki gleboweo na owady oraz pooemnik dla wykonania pułapki gleboweo na owady - Google Patents

Sposób wykonania pułapki gleboweo na owady oraz pooemnik dla wykonania pułapki gleboweo na owady

Info

Publication number
PL154420B1
PL154420B1 PL26575887A PL26575887A PL154420B1 PL 154420 B1 PL154420 B1 PL 154420B1 PL 26575887 A PL26575887 A PL 26575887A PL 26575887 A PL26575887 A PL 26575887A PL 154420 B1 PL154420 B1 PL 154420B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
container
edge
manhole
openings
cover
Prior art date
Application number
PL26575887A
Other languages
English (en)
Other versions
PL265758A1 (en
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL26575887A priority Critical patent/PL154420B1/pl
Publication of PL265758A1 publication Critical patent/PL265758A1/xx
Publication of PL154420B1 publication Critical patent/PL154420B1/pl

Links

Landscapes

  • Catching Or Destruction (AREA)

Description

OPIS PATENTOWY
Patent dodatkowy do patentu nr--Zgłoszono: 87 θ8 15 /P. 265758/
Pierwszeństww ---Zgłoszenie ogłoszono: 88 li 24
Opis patentowy opublikowano: 1991
31
Twórca wynalazku: Ignacy Korczyński
Uprawniony z patentu: Akademia Rolnicza, Poznań /Polska/
Int. Cl.5 A01M 1/02 wrnww o GM, CU
SPOSÓB WYKONANIA PUŁAPKI GLEBOWEO NA OWADY ORAZ POOEMNIK DLA WYKONANIA PUŁAPKI GLEBOWEO NA OWADY
Przedmiotem wynalazku Jest sposób wykonania pułapki glebowej na owady, polegający na wprowadzeniu do gleby pojemnika. Przedmiotem wynalazku Jest także pojemnik dla wykonania takiej pułapki.
Znane pułapki glebowe dla wyłapywania owadów poruszających się po powierzchni glebowej wykonuje się w ten sposób, iż pojemnik o dowolnym kształcie wkopuje się pionowo w glebą, przy czym krawędź pojemnika usytuowana jest na poziomie powierzchni gleby. Poruszające się po powierzchni gleby owady wpadaję do pojemników, które najczęściej napełniane sę wodę. Znane sę takie pułapki, w których wewnętrz pojemnika umieszcza się wkładkę, której górna krawędź jest zawieszona na wewnętrznej ścianie pojemnika. Wkładka ta utrudnia owadom wydostanie się z pułapki.
Te znane pułapki glebowe maję tę wadę, iż wpadaję do nich nie tylko owady, ale także wiele drobnych zwierzęt: drobne gryzonie, płazy, gady. Wpływa to niekorzystnie na stan naturalnego środowiska oraz przyczynia się do zmniejszenia biologicznej stabilności biocenoz.
W praktyce entomologicznej znane sę różnego rodzaju pułapki na owady najczęściej zawieszane, które na ścianach pojemników maję wykonane otwory włazowe a wewnątrz pojemnika umieszczone sę substancje zanęcające.
Pułapka taka znana jest na przykład z polskiego opisu patentowego nr 120 529. Te znane elementy pułapek wykorzystano w rozwięzaniu według wynalazku.
Zgodnie z wynalazkiem wokół usytuowanego w glebie pojemnika z otworami włazowym, tworzy się nasyp o spadzi.e pod tem od 5° do 40° względem powierzchni gleby. Wierzchołek nasypu sytuuje się na poziomie dolnej krawędzi otworu włazowego, zaś nad nasypem i otworem włazowym tworzy się osłonę. Otwory włazowe pojemnika usytuowane sę w odległości nie mniejszej
154 420
154 420 niz 2 co od krawędzi pojemnika, zaś osłonę tworzy ściana pojemnika na odcinku między krawędzię pojemnika a otworami włazowymi. Najkorzystniej jest, gdy otwory włazowe maję kształt szczelin, których osie wzdłużne sę równoległe do krawędzi pojemnika. Korzystnie jest także, gdy szczeliny te usytuowane sę na jednym poziomie, choć oczywiście mogę być one także rozmieszczone w różnych poziomach. Osłona pułapki stanowi w zasadzie barierę przeciwdziałajęcę wpadaniu do pułapki innych drobnych zwierzęt niż owady.
Korzystnie Jest jednak, gdy osłona ta stanowi jednocześnie daszek nakrywajęcy szczeliny włazowe i nasyp pułapki. W tym celu ściana pojemnika tworzęca osłonę może być wygięta skośnie na zewnętrz, najkorzystniej po łuku, albo też może być załamana pod dowolnym kątem.
Pojemnik o opisanej wyżej konstrukcji jest szczególnie przydatny przy wykonywaniu pułapek mokrych, w których substancja zanęcajęca pływa'na /oniartiuii znajdującej się w pojemniku wody. W innej odmianie konstrukcyjnej pojemnik jest zaopatrzony dodatkowo w znanę w swej istocie wkładkę kołnierzowę, przy czym zgodnie z wynalazkiem kołnierz wkładki Jest wywinięty po łuku na zewnętrz. Oeżeli pojemnik ma być wykorzystany do wykonania pułapki suchej, to korzystnie jest gdy wkładka z kołnierzem o opisanym wyżej kształcie ma dno z otworami włazowymi, zaś dno pojemnika ma otworki zapewniajęce odpływ wody deszczowej.
Wkładka o opisanej wyżej konstrukcji całkowicie uniemożliwia wydostanie się owadów z pułapki na zewnętrz. Osłona stanowięca jednocześnie daszek zapobiega rozmywaniu przez deszcz nasypu pułapki. Nasyp ten skutecznie przeciwdziała zalewaniu i zamuleniu zarówno otworów włazowych jak i pojemnika.
Pułapka według wynalazku zapewnia nieosięgalnę dotychczas w pułapkach glebowych selektywność wyłowu szkodliwych owadów i może być z powodzeniem stosowana nie tylko do ich zwalczania, ale także do kontroli liczebności szkodnika, dla którego jest przeznaczona.
Pułapka Jest niezwykle prosta w konstrukcji i nie ulega zanieczyszczeniu, dzięki czemu może być przez dłuższy czas niekontrolowana.
Zastosowanie pułapek według wynalazku w połączeniu ze środkami zanęcajęcymi pozwoli zmniejszyć ilość środków owadobójczych oraz umożliwi rozszerzenie zakresu stosowania środowiskowo bezpiecznych metod zwalczania owadów.
Wynalazek omówiony jest szczegółowo w przykładzie wykonania pułapki dla szkodnika upraw sosnowych - szczeliniaka sosnowca. Pułapka ta uwidoczniona jest na rysunku, na którym fig.l przedstawia widok nadziemnej części pułapki, fig.2 - pojemnik pułapki w widoku z boku, fig.3 - pojemnik w przekroju podłużnym w odmianie konstrukcyjnej zawierającej wkładkę z dnem, a fig.4 - wkładkę pojemnika w widoku z góry, a fig.5 - pojemnik z osłoną w odmianie konstrukcyjnej .
Pułapka składa się z wkopanego w ziemię pojemnika 1 oraz z uformowanego wokół niego nasypu 2. Pojemnik 1 w kształcie cylindrycznego stożka ściętego ma w ścianie bocznej dwa włazowe otwory 3 w kształcie szczelin o szerokości 5,5 mm, których osie wzdłużne sę równoległe do górnej krawędzi 4 pojemnika 1. Szczeliny 3 sę usytuowane w odległości 3 cm od krawędzi 4. ściana pojemnika na odcinku między szczelinami 3 a krawędzię 4 stanowi osłonę 5 pułapki, która połęczona jest z dolną częścią pojemnika za pomocą łączników 6 i jest wygięta skośnie na zewnątrz po łuku tworząc daszek nad szczelinami 3 i nasypem 2 lub załamana pod kątem /fig.5/. Na ścianie bocznej, poniżej szczelin 3 znajduje się przelewowy otwór 7, a w dnie pojemnika usytuowane sę drobne otworki 8. W wykonaniu według fig.3 na wewnętrznej ścianie pojemnika 1 zawieszona jest odejmowalnie cylindryczna wkładka 9 z dnem 10 i kołnierzem li. średnica dna 10 jest mniejsza od średnicy krawędzi kołnierza 11, który Jest wywinięty po łuku na zewnętrz tak, iż jego krawędź zawiesza się na wewnętrznej ścianie pojemnika. Na obwodzie dna 10 usytuowane sę trzy łukowate szpary 12.
Jak to uwidoczniono na fig.l rysunku, pojemnik 1 wkopany jest w glebę tak, iż osłona 5 i szczeliny 3 usytuowane sę powyżej powierzchni bleby. Wokół pojemnika uformowany Jest nasyp 2 o kącie spadu Ot wynoszącym 10° względem powierzchni gleby. Wygięta skośnie po łuku na zewnątrz osłona tworzy daszek chroniący szczeliny i nasyp przed niekorzystnymi skutkami opadów atmosferycznych. Badania terenowe opisanej wyżej pułapki wykazały, że nie wpadają do
154 420 niej drobne kręgowce oraz owady większe niż szeliniak sosnowiec. Stwierdzono też, że pułapka nawet na lekkich piaszczystych glebach może bez konserwaaCi działać przez kilka miesięcy pomimo występowania w tym okresie obfitych opadów deszczu.

Claims (8)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. Sposób wykonania pułapki glebowej na owady, polegajęcy na wprowadzeniu do gleby pojemnika z substancję zanęcajęcę, znamienny tym, że wokół wprowadzonego do globy pojemnika z co najmniej jednym otworom włazowym formuje się nasyp o spadzie pod kętem od 5 do 40° względem powlerzchni gleby, przy czym Jego wierz^ołak sytuuje się na poziomie dolnej krawędzi otworu włazowego, zaś nad nasypem 1 otworem włazowym tworzy się osłonę.
  2. 2. Pojemnik do wykonania pułapki glebowej na owady z co najmniej Jednym otworem włazowym w ścianie bocznej, znamienny tym, że włazowe otwory /3/ usytuowane sę w odległości nie mniejszej niż 2 cm od krawędzi /4/ pojemnika /1/, którego ściana boczna na odcinku między krawędzię /4/ a włazowymi otworami /3/ stanowi osłonę /5/.
  3. 3. Pojemnik według zaetrz.2, znamienny tym, że otwory włazowe /3/ maję postać szczelin o osiach równoległych do krawędzi /4/ i sę usytuowane na Jednym poziomie.
  4. 4. Pojemnik według zastrz.2, znamienny tym, że osłona /5/ Jest wygięta skośnie na zewnntrz, najkorzystniej po łuku.
  5. 5. Pojemnik według zastrz.2, znamienny tym, że osłona /5/ Jest odgięta na części swej wysokości pod kętem.
  6. 6. Pojemnik do wykonania pułapki glebowej na owady z otworami w ścianie bocznej 1 kołneeroowę wkładkę, której górna krawędź jest zawieszona wewn^rz pojemnika, znamienny t y m, że otwory w postaci szczelin włazowych /3/ sę usytuowane w odległości nie mnieJsrej niż 2 cm od górnej krawędzi /4/ pojemnika /1/, zaś ściana boczna na odcinku między krawędzię /4/ a szczelinę włazowę /3/ tworzy osłonę /5/, zaś wkładka /9/ ma kołnierz /11/ wywónięty po łuku na zjwnntrz.
  7. 7. Pojemnik do wykonania pułapki glebowej na owady z otworami w ścianie bocznej i kołnjθroowt wkładkę, której górna krawędź jest zawieszona wewnitrr pojemnika, znamienny t y m, że otwory w postaci szczelin włazowych /3/ sę usytuowane w odległości nie mnnejszej niż 2 cm od górnej krawędzi /4/ pojemnika /1/, a ściana boczna na odcinku między krawędzię /4/ a szczelinę włazowę /3/ tworzy osłonę /5/, zaś wkładka /9/ ma kołnierz /11/ oywOnitty po łuku na zewn^rz, a ponadto ma dno /10/ ze szparami włazowymi /12/, przy czym średnica dna jest zmniejsza od średnicy krawędzi kołnierza /11/.
  8. 8. Pojemnik według zastrz.7, znamienny tym, ze włazowe szpary /12/ sę usytuowane wzdłuż krawędzi dna /10/.
    Fig. 1
    154 420
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz. Cena 3000 zł
PL26575887A 1987-05-15 1987-05-15 Sposób wykonania pułapki gleboweo na owady oraz pooemnik dla wykonania pułapki gleboweo na owady PL154420B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26575887A PL154420B1 (pl) 1987-05-15 1987-05-15 Sposób wykonania pułapki gleboweo na owady oraz pooemnik dla wykonania pułapki gleboweo na owady

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26575887A PL154420B1 (pl) 1987-05-15 1987-05-15 Sposób wykonania pułapki gleboweo na owady oraz pooemnik dla wykonania pułapki gleboweo na owady

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL265758A1 PL265758A1 (en) 1988-11-24
PL154420B1 true PL154420B1 (pl) 1991-08-30

Family

ID=20036407

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL26575887A PL154420B1 (pl) 1987-05-15 1987-05-15 Sposób wykonania pułapki gleboweo na owady oraz pooemnik dla wykonania pułapki gleboweo na owady

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL154420B1 (pl)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7669362B2 (en) 2003-07-31 2010-03-02 Basf Aktiengesellschaft Trap for catching woodland, garden and agricultural insect pests and method for trapping and storing woodland, garden and agricultural insect pests

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US7669362B2 (en) 2003-07-31 2010-03-02 Basf Aktiengesellschaft Trap for catching woodland, garden and agricultural insect pests and method for trapping and storing woodland, garden and agricultural insect pests

Also Published As

Publication number Publication date
PL265758A1 (en) 1988-11-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP1659861B8 (en) Trap for catching woodland, garden and agricultural insect pests and method for trapping and storing woodland, garden and agricultural insect pests
US5253609A (en) Pet dish
US5339563A (en) Non-toxic insect capture and killing apparatus
US4035946A (en) Trap for slugs and snails
ES2881702T3 (es) Dispositivos de control de mosquitos que utilizan pesticidas embebidos en un revestimiento duradero
US5870853A (en) Sealable baiting device
BR112015000109B1 (pt) exterminador de mosquitos baseado na infecção/contaminação através de um flutuador provido com um revestimento pulverizado
US10645918B2 (en) Animal trapping device
PL167442B1 (pl) Pulapka naziemna do odlowu ryjkowców PL
US2134647A (en) Grass plot foundation
US2853049A (en) Apparatus for the production, collection, and protection of oyster set
PL154420B1 (pl) Sposób wykonania pułapki gleboweo na owady oraz pooemnik dla wykonania pułapki gleboweo na owady
AT518394B1 (de) Wühlerfangbehälter
US4372074A (en) Animal trap
GB2370211A (en) Slug guard
US4646682A (en) Worm container
PL120629B1 (en) Insect trap
ES2356635T3 (es) Trampa para atrapar plagas de insectos de bosques, jardín y agrícolas y método para atrapar y almacenar plagas de insectos de bosques, jardines y agrícolas.
DE102018100874B4 (de) Habitat für Reptilien und Amphibien
GB2298558A (en) Slug bait holder
DE19542089A1 (de) Einlaßvorrichtung für eine Mehrfachfangeinrichtung für Kleinsäuger
GB2262210A (en) Rodent bait container
SU144340A1 (ru) Мухоловка дл отлова мух на приманку
US3319375A (en) Yellow jacket trap
WO2021034278A1 (en) Mosquito trap