PL154017B1 - Electromechanical apparatus for controlling safeguarding and unlocking of vehicle doors - Google Patents

Electromechanical apparatus for controlling safeguarding and unlocking of vehicle doors

Info

Publication number
PL154017B1
PL154017B1 PL1987263854A PL26385487A PL154017B1 PL 154017 B1 PL154017 B1 PL 154017B1 PL 1987263854 A PL1987263854 A PL 1987263854A PL 26385487 A PL26385487 A PL 26385487A PL 154017 B1 PL154017 B1 PL 154017B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
control member
lock
movement
main control
actuator
Prior art date
Application number
PL1987263854A
Other languages
English (en)
Other versions
PL263854A1 (en
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Publication of PL263854A1 publication Critical patent/PL263854A1/xx
Publication of PL154017B1 publication Critical patent/PL154017B1/pl

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B81/00Power-actuated vehicle locks
    • E05B81/02Power-actuated vehicle locks characterised by the type of actuators used
    • E05B81/04Electrical
    • E05B81/06Electrical using rotary motors
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B81/00Power-actuated vehicle locks
    • E05B81/12Power-actuated vehicle locks characterised by the function or purpose of the powered actuators
    • E05B81/14Power-actuated vehicle locks characterised by the function or purpose of the powered actuators operating on bolt detents, e.g. for unlatching the bolt
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B81/00Power-actuated vehicle locks
    • E05B81/12Power-actuated vehicle locks characterised by the function or purpose of the powered actuators
    • E05B81/16Power-actuated vehicle locks characterised by the function or purpose of the powered actuators operating on locking elements for locking or unlocking action
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E05LOCKS; KEYS; WINDOW OR DOOR FITTINGS; SAFES
    • E05BLOCKS; ACCESSORIES THEREFOR; HANDCUFFS
    • E05B85/00Details of vehicle locks not provided for in groups E05B77/00 - E05B83/00
    • E05B85/20Bolts or detents
    • E05B85/24Bolts rotating about an axis
    • E05B85/247Bolts rotating about an axis about a vertical axis

Landscapes

  • Lock And Its Accessories (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA OPIS PATENTOWY 154 017
POLSKA Patent dodatkowy do patentu nr - Int. Cl.5 E05B 47/00
Zgłoszono: B7 01 28 /P. 263854/ snuien
Pierwszeństwo 86 01 28 W ochy β fi fi L E i
URZĄD PATENTOWY Zgłoszenie ogłoszono: 88 03 03
RP Opis patentowy opublikowano: 1991 11 29
Twórca wynalazku: Giovanni Aschieri
Uprawniony z patentu: SETBC a.r.l., Turyn /^^ochhy/
URZĄDZE1NIB ELEKTROMECHANICZNE DO STEROWANIA ZABEZPIECZENIEM I OTWARCIEM DRZWI POJAZDU
Przedmiotem wynalazku jest urządzenie elektromechaniczne do sterowania zabezpieczeniem i otwarciem drzwi pojazdu. Dokładniej mówiąc urządzenie to jest prze znaczone do zdalnego sterowania otwieraniem drzwi pojazdu jak również do zdalnego włączania i wyłączania zabezpieczenia zamka drzwi. Wyyażenie zdalne sterowanie oznacza w ogólnym tego słowa znaczeniu jakiekolwiek sterowanie przeprowadzane przy braku bezpośredniego mechanicznego połączenia z zamkiem drzwi, na przykład za pomocą jednego lub kilku elektrycznych przełącznióów zainstaowwanych gdziekolwiek lub za pomocą scentralioowenej rozdzielni umieszczonej na przykład zs desce rozdzielczej pojazdu i działających oddzielnie lub razem na różne zamki i drzwi pojazdu, lub też nawet za pomocą odporowe(3niego zdalnego urządzenia sterowniczego przeznaczonego do pracy poza pojazdem.
Urządzenia elektromechaniczne przeznaczone są do zdalnego sterowania włączaniem i wyłączaniem zamka drzwi pojazdu zarówno znanego typu jak i do tej pory szeroko stosowanego. Urządzenia te zasadniczo zawierają urządzenie wzbudzające składające się z silnika elektrycznego, przekładni redukcyjnej napędzanej silnikeem i trzonu w kształcie zębatki, poruszanego silnikiem i połączonego za pomocą odpowiednich połączeń z elementem zamka, który gdy przemieszcza się w jednym kierunku powoduje włączenie zabezpieczenia, a gdy przemieszcza się w drugim kierunku zwalnia zabezpieczenie.
Wiadomo także, że są urządzenia eli.ktromichlniczze nie używane powszechnie przeznaczonego do zdalnego sterowania otwieraniem drzwi pojazdu, w których otwarcie nie •.•.‘iąże 3ię ze zwo^ieniem zabezpieczenia drzwi, lecz ze wzbudzeniem środków służących otwarciu zamka, a jednocześnie i drzwi. Urządzenia te zasadniczo składają się z urządzenia izbudzzjącigo utworzonego z silnika elektrycznego, przekładni zębatej napędzanej silnikiem i z trzona w kształcie zębatki napędzanego przekładnią redukcyjną i połączonego za pomocą odpowwednich połączeń, z dźwignią otwiera jącą zamek. Lecz takie urządzenie mogłoby mieć bardzo ograniczone zastosowanie jeśli nie zostało połączone z urządzeniem
154 017
154 017 do zdalnego sterowania włączaniem i zwalnianiem zabezpieczenia zamka. Jednakże wyposażenie w oba zamki, a co za tym idzie w dwa odpowiednie urządzenia wzbudzające prowadzi do powsSania bardzo drogiego i niewygodnego zespołu. Ten fakt ogranicza w praktyce stosowanie urządzenia elektromechanicznego otwierającego drzwi. 2 drugiej strony, połączenie dwóch urządzeń zwłaszcza ich urządzeń wzbuddzjących, nie zostało jeszcze przeprowadzone, co wynika z dwóch przyczyn, że w większości przypadków wymaga się, aby dwa urządzenia były st^eoowa^e niezależnie od siebie i aby działały na różne elementy zamka.
Celem wynalazku jest wykonanie pojedynczego urządzenia βlθktromechanicznego mogącego zarówno zdalnie sterować włączeniem Jak 1 wyłączaniem zabezpieczenia jak i zdalnie sterować otwieraniem zamka, a oo za tym idzie również drzwi pojazdu. M&wąo inaczej niniejszy wynalazek opisuje urządzenie do zdalnego sterowania otwieraniem zamka i drzwi pojazdu, które dodatkowo posiadając pojedyncze urządzenie wzbudzające steruje również włączaniem i wyłączaniem zabezpieczenia zamka drzwi.
Urządzenie eliktromechaniozne do sterowania otwarciem zamka, a wskutek tego drzwi pojazdu zawierające urządzenie wzbudzające z silnikiem elektyyczn;m, z przekładnią redukcyjną napędzaną przez ten silnik i z trzonem poruszanym przez tę przekładnię redukcyjną i zawierające główny człon sterujący zamontowany ruchomo na płycie zamka połączony z wymienionym trzonem urządzenia wzbudzającego przemieszczanego przez ten ostatni i działający na dźwignię otwiera jącą zamek przy przemieszczaniu przez wymOenirny trzon z położenia spoczynkowego w danym kierunku i o zadany skok, według wynalazku charakteryzuje się tym, że główny człon stepujący jest zamontowany na obudowie zamka w sposób zapewniający jego przesuwność od położenia spoczynkowego tak, że w przecwwnym kierunku do tego, które powoduje otwarcie zamka, a na głównym członie sterujccym zamontowany jest drugi człon sterujący z wprowadzoną przez nie sprężyną dla przyłożenia sił do drugiego członu sterującego wynikających z przesunięcia głównego członu steru jącego jedna kowoż powo^je, że drugi człon sterujący co najmniej w jednym kierunku ruchu nie będzie poruszał się za głównym członem sterujccym wzdłuż ich całej długości, a oJłnOeniony drugi człon sterujący jest połączony z mooiiwością manipulowania nim do wykonania ruchu w obu kierunkach, z ręcznym elementem sterujccym zaopatrzonym w zamek dla ręcznego włączenia i wyłączenia zabezpieczenia posiadajccym szczelinę rdpowOaddjąoą suwowi wymOsnirnigr elementu sterującego, który zapewnia włączenie i wyłączenia zabezpieczenia.
Główny człon sterujący jest korzystnie zamontowany na czopach konstrukcyjnej płytki zamka za pomocą prowadzących szczelin, które określają kierunek i ograniczenia ruchu i jest wyposażony w kołnierze, które podtrzymują śizzoowo drugi człon sterujący. Korzystnie drugi człon sterujący jest wyposażony w rozszerzoną część, która w kierunku ruchu opiera się o kołnierz głównego członu sterującego, a sprężyna jest trochę ściśnięta i znajduje się pomiędzy rozszerzoną częścią, a drugim kołnierzem głównego członu sterującego, a poza tym drugi człon sterujący posiada zagiętą część wprowadzoną w szczelinę umieszczoną na ręcznym członie sterujccym i mający długość taką, aby określić, w odniesieniu do zagiętej części drugiego członu sterującego, szczelinę odpowżadającą suwowi umoóliwiającemu manipulowanie ręcznego członu sterującego.
Urządzenie wzbudzające jest tak korzystnie ustawione, że po każdej operacji, powraca w położenie spoczynkowe.
Korzystnie urządzenie wzbudzające zawiera Ηθ^ποο^μβ połączony z członem hamującym działający na silnik szybko zatrzymując jego ruch przez przerwanie zasilania. Korzystnie urządzenie wzbudzające zawiera tor /.Oprofilowany od we'Λnąjrc współpracujący z mikrowyłącznikami dla ustalenia v;łaściwych położeń zatrzymy-z/snia się urządzenia wzbudzającego.
R^i^wó^i^ianj^e talie z pojedynczym urządzeniem wzbudzającym zapewnia niezależne sterowanie operacjami włączania zabezpieczenia i jego wysączania; otwierania zamka i drzwi uzależniając te operacje od kierunku i długości przesuwu. Otrzymuje się zwarty i oszczędny zespół zdolny zdalnie sterować wszystkimi operacjami wylęganymi przy zamkach drzwi pojazdów, które mogą być kierowane z punktOYi operacyjnych prze znaczonych do każdych
154 017 drzwi pojazdu lub ze scentralizowanej rozdzielni łączącej wszystkie zamki i drzwi pojazdu, lub też kolejno różne zamki i drzwi, a nawet za pomocą odpowiedniego zdalnego urządzenia sterowniczego.
Przykład wynalazku został przedstawiony na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia zamek pojazdu wyposażony w sterujące urządzenie elektoomechaniczne, według wynalazku, w widoku z przodu; fig. 2 - zamek i urządzenie elektoornechaniczne z fig. 1 w widoku z boku; fig. 3 - zamek pojazdu z urządzeniem elektocmchanicEnym z fig. 1 po usunięciu górnej płyty zamka i elementów umieszczonych powyżżj, przy czym inne elementy zostały wyłamrns, aby ukazaó mechanizmy weronni^, w widoku z przodu; fig. 4 - urządzenie wzbudizjącego urządzenia elektzoolechanicenego w przekroju; fig. 5 - hamulec umie szczony w urządzeniu wzbudzającym w po^w^l^a^ei^l.u; fig. 6 - schemat przemieszczeń wykonywnych przez urządzenie wzbudzające celem wykonania różnych operacji.
Zamek pokazany konstrukcyjnie zawiera dolną płytę 1 i górną płytę 3, przy czym ta ostatnia wystaje tworząc wspornik 4 dla podtrzymywania elektziiechαnicEaegz urządzenia wzbudzzjącego. Pracujące części składowe zamka są umieszczone głównie pomiędzy dwiema płytami 1 i 3· W przykładzie zamka, jak to pokazano jako przykład, wymienione elementy składowe jak to szczególnie wynika z figury 3, posiadają dwa zaczepy 7, zamocowane obrotowo na czopach 6 podtrzynywanych przez płyty 113. Zaczepy są pokazane w οοιομΙι iamknaęcia zamka i są wyposażone w sprężyny /nie pokazane/, które odchylają je w kierunku położenia otwarcia. Przesunięciu zaczepów w kierunku położenia otwarcia zapobiega zapadka 9, która jest popychana przez sprężynę 8 i może byó cofana, odsuwając się w ten sposób od zaczepów poprzez działanie na czop 10. Działanie to zostaje powierzone dźwigni otwierającej 12, zamocowanej obrotowo na przegubie 11 umieszczonym na płytach 1 i 3 i mjącej ucho 13, na które działa zarówno zewnętrzny uchwyt umiZliniając otwarcie drzwi jak również ramię 14, z którym współpracuje dźwignia 16, która jest podparta obrotowo na zagiętym uchu 2 płyty 1, i na którą działa newnatrinz uchwyt umooiiwiając otwarcie drzwi. Otwiyrającα dźwignia 12 posiada ponadto drugie ramię 15 przeznaczone do przemieszczania zapadki 9.
Przemieszczenie otwierającej dźwigni 12 może byó przekazywane na czop 10 zapadki 9 za pomocą ręcznego człona sterującego 17, który zapewnia bezpieczne zamkon^-cie zamka, podpartego obrotowo na elemencie 22, może być przemieszczany wzdłużnie w pokazane położenie /wprowadzenie zamknęcia/ lub w położenie przesunięte w kierunku w dół względem figury 3 /zwolnione ia!ώ:nnytie/ poprzez zadziałanie dźwigni 21 podpartej obrotowo na zagiętym uchu 5 płyty 3 i przymocowanej do ręcznego elementu do sterowania zamknięciem /zwykle, przycisku lub dźwńgnn/. Ręczny człon sterujący 17 posiada zagięty koniec 10, który w warunkach inoZnionego zam-inięcia współpracuje z ramieniem 15 otwierającej dźwigni 12, posiada szczelinę 19, w której znajduje się czop 10 zapadki 9 i posiada na drugim końcu szczelinę 20 dla eljktzimjchlnicznego urządzenia nzbuczzjącjgo. W pokazanym położeniu zamkniętym, zagięty koniec 18 członu 17 nie pokrywa się z torem ramienia 15 otwierającej dźwigni 12, i stąd też otwierająca dźwignia znajduje się w neu^annym położeniu i nie uio01iniα otwarcia drzwi. Gdy ręczny człon sterujący 17 jest przemieszczany w kierunku w dół, jego zagięty koniec 13 znajduje się naprzeciwko ramienia 15, otwierającej dźwigni 12, i dlatego działanie tej ostatniej przemieszcza człon 17, czop 10 i zapadkę 9, zwalniając w ten sposób zaczepy 7, które wówczas popychane przez ich sprężyny przesuwają się w położenie otwarcia.
Celem wzbudzenia elektromechanicznego, na wsporniku 4 jest zamontowane urządzenie w zL iud rn a jące 23, opisane dalej bardziej szczegółowo, które pokazuje swe działanie poprzez przemieszczenie newnaerzaego trzonu 43 zabezpieczonego micszkie:- 25 i zakończonego oczkiem 24.
Na płycie 3 jest zamocowany główny człon sterujący 27 zaopatrzony w dwie szczeliny 23, w których umieszczone są człony prowadzące 26 zamocowane na płycie 3. Człon 27 posiada występ zakończony czopem 29, przy czyn ten ostatni jest uiisszczzaly w szczelinie 24 urządzenia wzbudzającego 23 i odbiera od tego ostatniego przemieszczenia 7yynZzwaaj
154 017 przez urządzenie wzbudzające. Dodatkowo, człon 27 posiada palec 30, za pomocą którego może on działać na to samo ranię 14 otwierającej dźwigni 12, na które działa także dźwignia 16 umożżiwiająca otwarcie od wewnntrz. Poza tym, główny człon sterujący 27 jest wyposażony w dwa kołnierze 31, 32, które podtrzymują dodatkowy człon sterujący 33 wyposażony w rozszerzoną część 34, która opiera się o kołnierz 32, celem wykonania ruchu w jednym kierunku. Pomiędzy kołnierzem 31 a rozszerzoną częścią 34 umieszczona jest częściowo ściśnięta sprężyna 36. Poza tym, dodatkowy człon sterujący 33 posiada zagiętą część 35, która um-eszczona jest w szczelinie 20 ręcznego członu steruj ącego 17.
Główny człon sterujący 27 posiada położenie spoozynkowe /do którego po każdej regulacji jest ponownie przesiwany za pomocą urządzenia wEbuUdzjącego/, które jest położeniem pokazanym na rysunkach i w którym palec 30 znajduje się naprzeciwko ramienia 14 otwierającej dźwigni 12 bez działania na niego. Szczeliny 28 są umieszczone w taki sposób, aby poczynając od ^^π^ϊβηionego położenia spoczynkowego, pozwwlają głównemu członowi sterująeimu 27 przesiwać się w kierunku /kierunek otwarcia/ tak, że palec 30 dEiała na ramię 14 otwierającej dźwigni 12 na długim odcinku suwu odpowńedni do tego, aby spowodować cofanie się zapadki 9 iw rezultacie spowodować otwarcie zamka i drzwi. Ponadto szczeliny 28 pozwatoją głównemu członowi ster^ująemu 27 przesunąć się w pr^s^^cw^t^:m kierunku na krótkim odcinku suwu, odpowiadającemu suwowi mnipulowanir ręcznym członem ste:lujjącym 17. Zagięta część 35 drugiego członu sterującego 33 jest umieszczona w taki sposób, że w w^lanionym położeniu spoczynkowym głównego członu sterującego i jeśli ręczny człon sterujący znajduje się w położeniu włączonego zabezpieczenia /jak pokazano/ zagięta część 35 jest umieszczona blisko zewnętrznego końca szczeliny 20 ręcznego członu sterującego 17. Działanie urządzenia jest następujące:
Zaczynając od pokazanego położenia spoczynkowego, gdy włączone jest zabezpieczenie, ręczne manipulowanie otwierającymi dźwigniami nie może w^wwo^ć żadnego skutku, ponieważ ramię 15 otwierającej dźwigni 12 nie znajduje się naprzeciwko zagiętego końca 18 ręcznego członu sterującego 17. Jednakże ten ostatni może być ręcznie przesunięty w położenie wyłączające zabezpieczenie poprzee działanie na dźwignię 21. W ten sposób możliwe jest ręczne otwarcie: w rzeczywistości długość szczeliny 20 współpracującej z zagiętą częścią 35 drugiego członu stażującego 33 pozwala na to przemieszczenie ręcznego członu sterującego 17. Rozpoczynając nadal od położenia spoczynku, urządzenie wzbudzające 23 może być wzbudzane /poprzez niedopatrzenie, ponieważ nie jest stosowane ^nipulo/waie/ tak, aby przemieścić główny człon sterujący 27 w kierunku przecMinym do kierunku otwarcia. W tym przypadku zagięta część 35 drugiego członu sterującego 33 może być łatwo przesunięta, nie wywoując żadnego efektu, wzdłuż szczeliny 20 ręcznego członu sterującego 17. Takie manipulowanie nie jest stosowane chociaż nie sprawia żadnych kłopotów. Jeśli, na odwrót, w czasie pracy urządzenia wzbudzającego 23, ręczny człon sterujący zajmował położenie zywaniające zabezpieczenie, to zostało hy ono przemieszczone w położenie włączania zabezpieczenia, jako wynik działania zagiętej części 35 drugiego członu sterującego 33.
W ten sposób zawsze zostaje włączone zabezpieczenie zarówno ręcznie jak i za pomocą urządzenia wzbudzającego 23.
Zaczynając od pokazanego położenia spoczynkowego z włączonym zabezpieczeniem, urządzenie wzbudzające 23 może być, zamiast tego, pobudzane poprzez przemieszczenie głównego członu steru ąącego 27 w kierunku otwarcia, o długość od pc^ywada j ącą suwowi ręcznego członu sterującego 17. tym przypadku, zagięta część 35 drugiego członu sterującego wlecze za sobą ręczny człon sterujący 17, przesuwając się w ten sposób w położenie zwalniające zabezpieczenie. Jednakże palec 30 chociaż przemieszcza jąc otwierającą, dźwignię 12 nie wykonuje odpowiedniego suwu powo^jącego otwarcie ramka.
Jeśli, na odwrót w czasie pracy urządzenia wzbudzającego 23 ręczny człon sterujący znajdował się już w położeniu zwalniającym zatespieczenie, zagięta część 35 drugiego członu sterującego 33 zostałaby po prostu przesunięta, bez wywiania żadnego efektu,
154 017 wzdłuż szczeliny 20 ręcznego członu sterującego 17. Zatem zabezpieczenie zawsze może hyc zwalniane, zarówno ręcznie jak i za pomocą urządzenia wzbudzającego 23.
Ostatecznie, zaczynając od pokazanego położenia spoczynkowego z włączonym zabezpieczeniem, urządzenie wzbudzające 23 może być wzbudzone poprzez przemieszczanie głównego członu sterującego 27 w kierunku otwarcia, o długość odpowiiaającą suwowi otwierającej dźwigni 12. W tym przypadku na pierwszym odcinku drogi głównego członu sterującego 27, zagięta część 35 drugiego członu sterującego 33 wykonuje już wyżej opisaną operację przesuwając ręczny człon sterujący 17 w położenie zwoonienia zamknnęcia, jeśli nie było już w takm położeniu. W ten sposób zetknięcie zagiętej części 35 z zewnętrznym końcem szczeliny 20 zapobiega dslszemu przemieszczeniu drugiego członu sterującego 33. Jednakże, dalszy ruch głównego członu sterującego 27 nie jest uniemożliwiony, ponieważ kołnierze 31 i 32 ślizgać się po drugim członie ster^ujcy^m 33, obecnie nieruchomym, poprzez obciążanie sprężyny 36. Zatem, otwierająca dźwignia 12 może być przemieszczana wEdłuż jej wstępnego sum, powodując w ten sposób otwarcie zamka i drzwi. Jak już podkreślono poprzednio, urządzenie wzbudzające 23 jest ustawione po to, aby zawsze cofać główny człon sterujący 27 w jego położenie spoczynkowe po każdym przemieszczeniu, i z tego też powodu sprężyna 36 ponownie rozkręca się i drugi człon sterujący 33 przyjmuje ponownie swoje wstępne położenie względem głównego członu sterującego 27.
Zatem, nawiązując do wykresu z figury 6, urządzenie wzbuduające mooż.wykonać, zaczynając od swojego położenia spoczynkowego oznaczonego R, krótką drogę w kierunku P1 aż do położenia B włączenia zabezpieczenia, następnie wracając z powrotem w położenie spoczynkowe R, lub też może wykonać, nadal rozpoczynając z położenia spoczynkowego R, krótką drogę w przeCwnym kierunku P2 aż do położenia S zwabiając zabezpieczenie następnie powracając z powrotem P4 w położenie spoczynkowe R, lub też, ostatecznie, urządzenie ^^t^L^u^£^;jące może wykonać rozpoczynając z położenia spoczynkowego R, długą drogę F5 w kierunku ostatnio wycenionym, aż do położenia A otwarcia zamka i drzwi, powracając następnie z powrotem w położenie spoczynkowe R.
Jakwynika zwłaszcza z fig. 4, urządzenie wzbudzające 23 może zawierać silnik elektryczny 37 z mniejszym kołem zębatym 38, które poprzez łańcuch kilku przekładni redukcyjnych 40 /potrzebne do uzyskania dużej siły wymaanej przy włączaniu otwierającej dźwigni 12// steruje kołem zębatym dużym 41. Koło zębate duże 41 jest wyposażone w zębatkę 42, która jest częścią trzonu 43 zakończonego rymOeeeonym już oczkiem 24. Korzystnie, urządzenie rBbudEająąe zawiera ponadto elektromagnes 46, włączaey-elekthoollgeetycznie równolegle z silnikiem 37 i przeznaczony do odsuwania od bębna 39 podtrzymywanego na wale silnika 37, hun^ącej podkładki 45 /figura 5/, która norma nie jest dociskana sprężyną 47 w cela hamowmia bębna 39. Takie rozwiązanie zapewnienia szybkie zatrzymanie silnika 37 i w ten sposób trzona 42, gdy zostaje przerwane zasilanie elektryczne. Inaczej bowiem, duża prędkość silnika 37 może spowodować dodatkowy ruch trzona 42 i w rezultacie, w kierunku nieodpowiedniego końcowego położenia przekazywanego przez ten ostatni głównemu członowi stej^cjącemu 27.
Rozpoczęcie zasilania urządzenia wzbudzającego 23 celem przeprowadzenia wielu wstępnie ustalonych operacji, może być sterowane przel^E^c^i^niiceem przycS3hawym lub przełącznikiem dźwi^^nowy^m jakiegokolwiek rodzaju. Przerosnie zasilania, gdy wstępnie założone położenia zostaną osiągnięte i odwrócenie zasilania w celu wykonania ruchu powrotnego może być sterowane mikroprzełącz.nikami współpracującymi z odpowiednimi elementami nmka, lecz korzystnie trzon 42 rozrusznika 23 posiada w swej części co najmniej jedną uksztlłhawlną ścieżkę 44, która współpracuje z mikroprzełącznikiem 48 w celu przeprowadzenia tego sterowania samego rozrusznika 23, sby uprościć budowę i montaż zespołu.
Oczy-wście kilka przekładni redukcyjnych 40 można zastąpić innym urządzeniem redukcyjnym, takim jak na przykład przekład nia śM-rakowa.
Obecność drugiego członu sterującego 33 nie przeszkadza zamontowaniu ręcznego członu sterującego 17 i rwalnileel zabezpieczenia, co uoohliril szczelina 20, której długość odpowiada przesunięciu ręcznego człona sterującego 17. Przesunięcie głównego członu
154 017 sterującego 27 wykonywane za pomocą urządzenia wzbudzającego 23 w kierunku przeciwnym niż otwiera nie drzwi jest dokonywane dzięki mooliwości wykonania ruchu w danym kierunku, w którą to właściwość jest wyposażony główny człon sterujący 27. Przesunięcie głównego członu sterującego 27 nie wpływa na dźwignię otwierającą 12, lecz powoduje przesunięcie drugiego członu sterującego 33, który ciągnie za sobą ręczny człon sterujący 17 aż do położenia włączenia zabezpieczenia, jeśli ręczny człon sterujący 17 jeszcze nie zajmuje tego położenia, a łatwo przesuwa się wzdłuż szczeliny 20, jeśli ręczny człon sterujący 17 znajdował się już w położeniu włączającym zabezpieczenia. Przesunięcie głównego członu sterującego 27 wzbudzonego urządzeniem wzbudzającym 23 w kierunku otwarcia drzwi, lecz o mnnejszy suw niż w poprzednio opisanej operacji nie powoouje otwarcia, lecz powoduje przemieszczenie drugiego członu sterującego 33, który ciągnie za sobą ręczny człon sterujący 17 aż do położenia zwaaniania zatezpieczenia, jeśli ręczny człon sterujący 17 nie znajduje się jeszcze w tym położeniu, a łatwo przesuwa się wzdłuż szczeliny 20, gdy ręczny człon sterujący 17 znajdował się już w położeniu zwwaniającym zabezpieczenie .
R^iBsum^uią0 przemieszczenie głównego członu sterującego 27 wzbudzonego przez urządzenie wzbudzające 23 w kierunku otwarcia drzwi wzdłuż wstępnego suwu przeznaczonego dla tej operacji, pow^<3i^;je po pierwsze przemeszczenie drugiego członu sterującego 33, który ciągnie za sobą ręczny człon sterujący 17, aż w położenie zwaaniające zabezpieczenie, jeśli ręczny człon sterujący 17 nie był jeszcze w tym położeniu, a łatwo przesuwa się wzdłuż szozeliny 20, jeśli ręczny człon sterujący 17 znajdował się już w położeniu zwalniającym zabezpieczenie i to w granicach ruchu przyznanego drugiemu członowi sterującemu 33. A następnie sprężyna 20 umieszczona pomiędzy głównym a drugim członem sterujccym /27, 33/ pozwala zatrzymać się drugiemu członowi stenąceamu 33, przy czym główny człon sterujący 27 kontynuuje swój ruch obciążając sprężynę 20 aż do momentu otwarcia zamka, a co za tym idzie również i drzwi, których otwarcie zostało umożliwione dzięki zwolnieniu zabezpieczenia.
Jak już podkreślono można odpowiednio przysjosow^^wać urządzenie opisane powyyżj, aby dostosować je do urządzeń wzbudzających różnych typów zamków. Dodatkowo, można przeprowadzać różne moOyCikacjn i zastępstwa równoważnymi środkami technicznymi, z różnych powodów, bez odbiegania od m8oi wynalazku i zakresu tego patentu.

Claims (7)

  1. Zastrzeżenia patenowwe
    1. Urządzenie elelctommchiani^czne do steżotania otwarciem zamka, a wskutek tego drzwi pojazdu zawierające urządzenie wzbudzające z sinniknem nlnktyycncym, z przekładnią redukcyjną napędzaną przez ten silnik i z trzonem poruszanym przez tę przekładnię redukcyjną i zawierajjąą główny człon sterujący zamontowany ruchomo na płycie zamka połączony z wymeeneoncm trzonem urządzenia tzbuddającegż przemieszczanego przez ten ostatni i działa jący na dźwignię otwiera jącą zamek przy przemieszczaniu przez wyum-eniony trzon z położenia spoczynkowego w danym kierunku i o zadany skok, znamienne tym, że główny człon sterujący /27/ jest zamontowany na obudowie zamka w sposób zapewniający jego przesu-wność od położenia spoczynkowego /R/ tak że w pi^^ecw^r^^n kierunku do tego, które powoduje otwarcie zamka, a na głównym członie stnrującym /27/ zsmontowany jest drugi człon sterujący /33/ z wprowadzoną przez nie sprężyną /36/ dla przyłożenia sił do drugiego członu stnΓującego /33/ wynikających z przesunięcia głównego członu stnrująeego /27/ jednakowoż powoduje, że drugi człon sterujący /33/ co najmniej w jednym kierunku ruchu nie będzie poruszał się za głównym członem sterującym /27/ wzdłuż ich całej długości, a WJcneenio.nc drugi człon sterujący /33/ jest połączony z moliw^iścią manipulowania nim do wykonania ruchu w obu kierunkach, z ręcznym elementem stsrującym /17/ zaopatrzonym w zamek dla ręcznego włączenia i wyłączenia zabezpieczenia posiadającym szczelinę /20/ odpoTwidającą wymeenionngo elementu sterującego /17/, który zapewnia wtączenie i wyłączenie zabezpieczenia.
    154 017
  2. 2. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że główny człon sterujący /27/ jest zamontowany na czopach /26/ konstrukcyjnej płytki /3/ zamka za pomocą prowadzących szczelin /26/, które określają kierunek i ograniczenia ruchu i jest wyposażony w kołnierze /31, 32/, które podtrzymują ślizgowo drugi człon sterujący /33/.
  3. 3. Urządzenie według zastrz. 2, znamienne tym, że drugi człon sterujący /33/ jest wyposażony w rozszerzoną część, która w kierunku ruchu opiera się o kołnierz /32/ głównego człona sterującego /27/, 3 sprężyna /36/ jest trochę ściśnięta i znajduje się pomiędzy rozszerzoną częścią /34/, a drugim kołnierzem /31/ głównego człona sterującego.
  4. 4. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że drugi człon sterujący /33/ posiada zagiętą część /35/ wprowadzoną w szczelinę /20/ umieszczoną na ręcznym członie sterującym /17/ i mający długość taką, aby określić, w od niesieniu do zagiętej części /yj/ drugiego członu sterującego /33/, szczelinę odpowiaddjąąą suwowi umooliwiającemu mnipulowanie ręcznego człona sterującego /17/.
  5. 5. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie wzbudzzjące /23/ jest tak ustawione, że po każdej operacji, powraca w położenie spoczynkowe.
  6. 6. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie wzbudzające /23/ zawiera elektoomagnes /46/ połączony z członem hamującym /45/ działający na silnik /37/ szybko zatrzymując jego ruch przez przerwanie zasilania.
  7. 7. Urządzenie według zastrz. 1, znamienne tym, że urządzenie wzbudzające /23/ zawiera tor /44/ wyprofilowany od wewnąąrz wspóópracujący z mikrowyiącznikami dla ustalenia właściwych położeń zatrcmcwania się urządzenia ^^^ł^t^ddz^ącego.
    FIG.2
    FIG. 1
    154 017
    FIG. 3
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz Cena 3000 zł
PL1987263854A 1986-01-28 1987-01-28 Electromechanical apparatus for controlling safeguarding and unlocking of vehicle doors PL154017B1 (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
IT67066/86A IT1203528B (it) 1986-01-28 1986-01-28 Dispsositivo elettromeccanico per comandare il bloccaggio di sicurezza e l'apertura della porta di un veicolo

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL263854A1 PL263854A1 (en) 1988-03-03
PL154017B1 true PL154017B1 (en) 1991-06-28

Family

ID=11299306

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1987263854A PL154017B1 (en) 1986-01-28 1987-01-28 Electromechanical apparatus for controlling safeguarding and unlocking of vehicle doors

Country Status (9)

Country Link
EP (1) EP0231042B1 (pl)
AR (1) AR244378A1 (pl)
BR (1) BR8700270A (pl)
DE (1) DE3771223D1 (pl)
ES (1) ES2023883B3 (pl)
IT (1) IT1203528B (pl)
PL (1) PL154017B1 (pl)
SU (1) SU1600637A3 (pl)
YU (1) YU47254B (pl)

Families Citing this family (17)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO1994019569A1 (en) * 1993-02-22 1994-09-01 Jan Zikl An apparatus for control of an extensible rod member of a safety system, in particular for locking a vehicle
GB2306552B (en) * 1995-10-25 1999-11-17 Rockwell Lvs Vehicle door lock actuator
GB2307507B (en) * 1995-11-24 1999-09-01 Rockwell Lvs Vehicle door lock actuator
FR2768869B1 (fr) * 1997-09-22 1999-12-03 Rockwell Lvs Actionneur electrique de condamnation pour serrure de vehicule
FR2871186B1 (fr) * 2004-06-07 2007-11-23 Stremler Sa Dispositif de verrouillage pour porte, fenetre ou porte-fenetre coulissante
US8348308B2 (en) 2008-12-19 2013-01-08 Amesbury Group, Inc. High security lock for door
CN104718339B (zh) 2012-08-31 2016-11-23 埃美斯博瑞集团有限公司 被动门锁机构
US9637957B2 (en) 2012-11-06 2017-05-02 Amesbury Group, Inc. Automatically-extending remote door lock bolts
WO2016061473A1 (en) * 2014-10-16 2016-04-21 Bruce Hagemeyer Opposed hook sliding door lock
US10968661B2 (en) 2016-08-17 2021-04-06 Amesbury Group, Inc. Locking system having an electronic deadbolt
WO2018195081A1 (en) 2017-04-18 2018-10-25 Amesbury Group, Inc. Modular electronic deadbolt systems
US10808424B2 (en) 2017-05-01 2020-10-20 Amesbury Group, Inc. Modular multi-point lock
CN109296258A (zh) 2017-07-25 2019-02-01 埃美斯博瑞集团有限公司 用于滑动门的进入把手
RU183598U1 (ru) * 2018-03-06 2018-09-26 Общество с ограниченной ответственностью "АТОС-ПРО" Ригель электромагнитного замка
CA3036398A1 (en) 2018-03-12 2019-09-12 Amesbury Group, Inc. Electronic deadbolt systems
US11834866B2 (en) 2018-11-06 2023-12-05 Amesbury Group, Inc. Flexible coupling for electronic deadbolt systems
US11661771B2 (en) 2018-11-13 2023-05-30 Amesbury Group, Inc. Electronic drive for door locks

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
IT1118515B (it) * 1979-03-26 1986-03-03 Setec Serratura per porte di autoveicoli
DE3220705C2 (de) * 1982-06-02 1986-08-28 Tack & Gabel GmbH & Co KG, 5600 Wuppertal Kraftfahrzeug-Türverschluß
FR2561702B1 (fr) * 1984-03-20 1986-09-19 Peugeot Aciers Et Outillage Dispositif electromecanique de commande de l'ouverture d'une serrure et serrure de portiere de vehicule automobile comportant un tel dispositif

Also Published As

Publication number Publication date
EP0231042A3 (en) 1988-10-05
YU47254B (sh) 1995-01-31
AR244378A1 (es) 1993-10-29
ES2023883B3 (es) 1992-02-16
DE3771223D1 (de) 1991-08-14
EP0231042A2 (fr) 1987-08-05
YU11487A (en) 1990-02-28
SU1600637A3 (ru) 1990-10-15
IT8667066A0 (it) 1986-01-28
PL263854A1 (en) 1988-03-03
EP0231042B1 (fr) 1991-07-10
IT1203528B (it) 1989-02-15
BR8700270A (pt) 1987-12-08

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL154017B1 (en) Electromechanical apparatus for controlling safeguarding and unlocking of vehicle doors
AU723917B2 (en) Door lock device
EP0226529B1 (en) Electric door lock actuator
KR100947310B1 (ko) 랜딩 도어를 통해 샤프트 내의 진입을 검출하는 엘리베이터랜딩 도어용 안전 록 및 이를 포함하는 엘리베이터
US5738394A (en) Child-proof door latch
US3211850A (en) Combined lock and switch
DK165558B (da) Doerlaas
KR100373242B1 (ko) 슬라이딩 도어의 록킹콘트롤러
US6045168A (en) Door latch with improved double lock
JPH0249883A (ja) 扉,窓等の錠止装置
EP1442169A1 (de) Türverriegelung
JPH0257187B2 (pl)
WO1990005822A1 (en) Door locking systems for motor vehicles
EP0710755B2 (en) Electrically operated vehicle door lock
US3785187A (en) Institutional security system
RU2060225C1 (ru) Система безопасности для распашной двери шахты лифта
EP0894924B1 (en) Lock for a vehicle door
EP3118398B1 (en) Watertight door or window
JP2832235B2 (ja) トランク用扉のロック装置
US3897093A (en) Electrical door lock
US4098023A (en) Lock and safety release for power operated doors
EP1245764B1 (en) Door latch operation device for vehicle
GB2323889A (en) Motor vehicle door lock with swivel mounted locking element
EP0492288B1 (en) Device for operating the lock of a vehicle
EP0258581B1 (de) Motorisches Stellelement