PL152676B2 - Sposób ograniczania ilości zanieczyszczeń gazowych emitowanych w spalinach - Google Patents

Sposób ograniczania ilości zanieczyszczeń gazowych emitowanych w spalinach

Info

Publication number
PL152676B2
PL152676B2 PL27213688A PL27213688A PL152676B2 PL 152676 B2 PL152676 B2 PL 152676B2 PL 27213688 A PL27213688 A PL 27213688A PL 27213688 A PL27213688 A PL 27213688A PL 152676 B2 PL152676 B2 PL 152676B2
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
sorbent
dust
boiler
temperature
recycled
Prior art date
Application number
PL27213688A
Other languages
English (en)
Other versions
PL272136A2 (en
Inventor
Stanislaw Ginalski
Stanislaw Rogut
Piotr Weryszko
Jolanta Zobel
Original Assignee
B P Ochrony Atmosfery Proat
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by B P Ochrony Atmosfery Proat filed Critical B P Ochrony Atmosfery Proat
Priority to PL27213688A priority Critical patent/PL152676B2/pl
Publication of PL272136A2 publication Critical patent/PL272136A2/xx
Publication of PL152676B2 publication Critical patent/PL152676B2/pl

Links

Landscapes

  • Treating Waste Gases (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA POLSKA OPIS PATENTOWY PATENTU TYMCZASOWEGO 152 676
Patent tymczasowy dodatkowy do patentu nr--- Int. CL5 bo 10 53/34
Zgłoszono: 88 04 27 (P. 272136) Pierwszeństwo r n ί π
URZĄD PATENTOWY RP Zgłoszenie ogłoszono: 89 o 2 o 6 Opis patentowy opublikowano: 1991 05 31 ° j - ·· J /5
Twórcy wynalazku: Stanisław Ginalski, Stanisław Rogut, Piotr Weryszko, Jolanta Zobel
Uprawniony z patentu tymczasowego: Biuro Projektów Ochrony Atmosfery PROAT, Szczecin (Polska)
SPOSÓB OGRANICZANIA ILOŚCI ZANIECZYSZCZEŃ GAZOWYCH EMITOWANYCH W SPALINACH
Przedmiotem wynalazku jest sposób ograniczania ilości zanieczyszczeń gazowych emitowanych w spalinach, zwłaszcza tlenków siarki.
Wzrost zapotrzebowania w ostatnich czasach na energię elektryczną i cieplną, powoduje wzrost ilości emitowanych do atmosfery tlenków siarki i azotu. Znane są sposoby odsiarczania, które zostały sprawdzone w pełnej skali przemysłowej, zwłaszcza w nowo wybudowanych obiektach. Znacznie mniej rozwiązań przeznaczonych jest do ograniczenia emisji zanieczyszczeń występujących w istniejących przemysłowych obiektach energetycznych, zwłaszcza w kotłowniach.
Znane z polskich opisów patentowych nr 104 943 i 112 0Θ7 rozwiązania, polegają na zawracaniu mieszanki spalinowo-pyłowej do komory paleniskowej w kotłach rusztowych. W rozwiązaniach tych przewidziano również dozowanie sorbenta, który jest wprowadzany do kotła w jedno miejsce łącznie z ^zwracanym pyłem. Nie zapewnia to optymalnego wykorzystania tlenków alkalicznych ze względu na spiekanie się sorbenta w wyniku wysokich temperatur, powstanie otoczki pasywnej siarczanu wapnia wokół ziaren pyłu oraz wysoką temperaturę sorpcji.
Znane są też z opisów patentowych japońskich nr 214 469, 142 609 sposoby usuwania gazów kwaśnych ze spalin aktywowanymi pyłami (popiół i/lub sorbent). Sposoby te dotyczą jedynie gazów opuszczających kotły przed skierowaniem ich do komina. Jedną z wad tych sposobów jest utrudniony sposób regulacji ilości używanych pyłów (sorbent, popioły, dodatki aktywatorów wiązania gazów kwaśnych) w zależności od stopnia zasiarczenia gazów i ilościowego udziału składników aktywnych w popiołach. Ich inną wadą jest brak ściśle określonych optymalnych pod względem temperaturowym obszarów wprowadzania pyłów do -układu ciągu spalin. 152 676
152 676
Proponowane . metody zalecają -wprowadzenie np. ' wapienia w postaci zawiesiny do strumienia gazów o temperaturze poniżej 673 - K, uniemożliwiają praktycznie kalcynację wapienia (lub dolomitu) w wyniku czego sam proces . odsiarczania możliwy jest tylko w ograniczonym okresie czasu, kiedy wapień występuje w postaci zawiesiny (proces zachodzi praktycznie tylko w okresie gdy w gazach występuje faza ciekła roztworu sorbcyjne-go).
Zwiększenie stopnia wykorzystania zdolności sorpcyjnej wapienia wymaga wygrzewania go w temperaturze 973 - 1173 K optymalnej dla zachodzenia procesu kalcynacji. Skuteczna-kalcynacja jest podstawowym warunkiem późniejszego efektywnego wykorzystania sorbenta do wiązania -gazów kwaśnych. Nawet pełna kalcynacja sorbentów. wapniowych nie pozwala na - wykorzystanie ich pełnej zdolności sorpcyjnej, zwykle osiąga ona wartość 25 - 40¾ i zależy w bardzo dużym stopniu od rodzaju użytego sorbenta.
Znane jest również stosowanie dodatków zwiększających stopień wykorzystania skalcynowanego sorbenta według zgłoszenia patentowego francuskiego nr 7 436 862. Dodatkami tymi są chlorek wapnia CaCl?, chlorek sodu NaCl itp. ale i tak uzyskiwane wyniki nie przekraczają 30 - 50¾ stopnia wykorzystania sorbentu.
Liczni autorzy proponują także, dla poprawy sprawności wykorzystania zdolności sorpcyjnej sorbenta, wielokrotne zawracanie sorbentów i/lub popiołów z - wprowadzeniem ich na drogę spalin pomiędzy kotłem a kominem. '
Celem wynalazku jest opracowanie takiego sposobu prowadzenia procesu wiązania gazów kwaśnych zawartych w spalinach kotłowych, który umożliwi uzyskanie optymalnego -stopnia wykorzystania zdolności sorpcyjnej zawracanych pyłów (popiół i/lub sorbent) przy jak najwyższym usunięciu gazów kwaśnych (SO^, S0^, Ν0χ) z jednoczesnym ograniczeniem do minimum strat energetycznych związanych z prowadzeniem procesu oraz zjawisk korozyjnych i erozyjnych zachodzących w kotle, a jednocześnie pozwoli na wykorzystanie go tak w nowych jak i istniejących instalacjach kotłowych przy minimalnej ingerencji w konstrukcje kotłów i minimalnych nakładach inwestycyjnych.
Istotą sposobu według wynalazku jest to, że -w jedną strefę temperaturową kotła wprowadza się reaktywowany pył o optymalnym dla wiązania gazów kwaśnych uziarnieniu, a w drugą strefę temperaturową kotła wprowadza się spreparowany sorbent. Reaktywowany pył wprowadza się w strefę temperaturową 423 - 873 K, a spreparowany sorbent wprowadza się w strefę temperaturową kotła 973 - 1173 K. Przygotowanie sorbenta polega na mieleniu go z dodatkiem aktywatorów sorpcji gazów kwaśnych oraz substancji wspomagającej proces mielenia i rozwijania powierzchni zmielonego sorbenta. Jako aktywator sorpcji stosuje się chlorek wapnia lub magnezu, korzystnie chlorek wapnia CaC^ w ilości 1 -3¾ molowych w postaci stałej- lub 5 - 10¾ molowych - w postaci roztworu. Dla poprawienia mielności i struktury uzyskanego produktu dodaje się 0,01 - 0,05¾ substancji powierzchniowo czynnej w postaci roztworu wodnego.
Poddawanie dwustopniowej aktywacji pyłów popiołu lub pyłów kotłowych, polega na tym, że w pierwszym stopniu aktywacji stosuje się parę wodną o ciśnieniu 0,1 - 0,4 MPa w ilości zapewniającej uwodnienie tlenków alkalicznych zawartych w zawracanych pyłach kotłowych lub pyłach popiołu, gdzie temperatura pary wodnej jest wyższa o 30 - 70 stopni od temperatury zawracanych pyłów kotłowych lub pyłów popiołu. W drugim stopniu aktywacji stosuje - się stężony wodny roztwór chlorku wapnia CaC^ w ilości 1-3¾ molowych w stosunku do zawartości aktywnych tlenków alkalicznych występujących w pyłach kotłowych lub pyłach popiołu.
Zaletą sposobu według wynalazku jest to, że w procesie ograniczenia emisji dwutlenku siarki SO2 zmniejsza się zużycie-stosowanego sorbenta o 20 - 5(0, a tym samym zmniejsza się ilość powstających w procesie odpadów na jednostkę zanieczyszczeń usuniętych ze spalin oraz- obniża koszty oczyszczania - spalin.
Sposób ograniczenia ilości zanieczyszczeń gazowych emitowanych w spalinach według wynalazku, jest zobrazowany w przykładzie wykonania na rysunku przedstawiającym schemat blokowy instalacji.
152 676
P r z y k ł a d . świe*ży sorbent mieli się z dodatkiem chlorku wapniowego CaCl2 w ilości 2,5% i trójetanoloaminy w ilości 0,05%. Przygotowany w ten sposób sorbent, z zasobnika 1 dozowany jest pneumatycznie strumienicą 2 i dyszę 3 nad ruszt w strefę kotła 4 o temperaturze 1173 K. Uziarnienie sorbenta dobiera się indywidualnie w zależności od typu kotła i rodzaju stosowanego paliwa.
Ulegające kalcynacji'cząstki sorbenta'są porywane ' przez ' spaliny· i wraz z pyłem kotłowym dostają się do odpylaczy 5 i 6 więżąc zawarte w spalinach dwutlenek siarki SO2 i inne gazy kwaśne. Wytrącone pyły o optymalnej·granulacji gromadzą· się w zbiorniku pyłu 7, a następnie przedostają się · do komory aktywacyjnej 8 pyłów w 'której poddawane są dwustopniowej reaktywacji. W pierwszym stopniu reaktywacji· do intensywnie mieszanych pyłów o temperaturze 343 K wtryskuje się parę wodną o ciśnieniu 0,2 MPa w ilości około 5% w stosunku do ilości pyłów. W drugim stopniu aktywacji, pyły zrasza się rozpylonym roztworem 10% chlorku wapniowego CaCl2 w ilości zapewniającej dodanie 2% chlorku wapniowego CaC^ w stosunku do masy pyłów. Tak spreparowane pyły są zasysane strumienicą 9 i wdmuchiwane dyszą 10 w strefę kotła 4 o temperaturze około 673 K. W przypadku kotłów z palnikami pyłowymi lub olejowymi, aktywowany sorbent podaje się z powietrzem w zewnętrzną strefę płomienia.

Claims (4)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1. 'Sposób ograniczania ilości zanieczyszczeń gazowych emitowanych w spalinach, w którym zawraca się pyły· kotłowe o optymalnym uziarnieniu i wprowadza przygotowany sorbent, znamienny tym, że zawracany pył i sorbent wprowadza się rozdzielnie i w różne strefy temperaturowe kotła.
  2. 2. Sposób według' zastrz.l, znamienny tym, że przed wprowadzeniem sorbent miele się z dodatkiem aktywatorów sorpcji gazów kwaśnych oraz substancji wspomagającej proces mielenia i rozwijania powierzchni zmielonego sorbentu, po czym przygotowany sorbent wprowadza się do strefy kotła o temperaturze 973 - 1173 K.
  3. 3. Sposób według zastrz.2, znamienny tym,· że jako ' aktywator sorpcji stosuje się chlorek wapnia lub magnezu, korzystnie chlorek wapnia CaCl2 w ilości 1-3% molowych w postaci stałej lub 5 - 10% molowych w postaci roztworu, zaś dla · poprawienia mielności i struktury uzyskanego produktu dodaje się 0,01 - 0,05% substancji powierzchniowo czynnej w postaci roztworu wodnego.
  4. 4. Sposób według zastrz.l, znamienny tym, że zawracane pyły kotłowe poddaje się dwustopniowej aktywacji, przy czym w pierwszym stopniu aktywacji stosuje się parę wodną o ciśnieniu 0,1 - 0,4 MPa w ilości zapewniającej uwodnienie tlenków wapnia i magnezu zawartych w zawracanych pyłach, gdzie temperatura pary wodnej jest wyższa o 30 - 70 stopni od temperatury zawracanych pyłów , natomiast w drugim stopniu aktywacji stosuje się wodny roztwór chlorku wapnia CaC^ w ilości ^1 - 3% molowych w stosunku do zawartości aktywnych tlenków wapnia i magnezu występujących w pyłach, po czym zaktywowany pył wprowadza się do strefy kotła o temperaturze 423 - 873 K.
    152 676
    NIWOM
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.
    Cena 3000 zł
PL27213688A 1988-04-27 1988-04-27 Sposób ograniczania ilości zanieczyszczeń gazowych emitowanych w spalinach PL152676B2 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27213688A PL152676B2 (pl) 1988-04-27 1988-04-27 Sposób ograniczania ilości zanieczyszczeń gazowych emitowanych w spalinach

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL27213688A PL152676B2 (pl) 1988-04-27 1988-04-27 Sposób ograniczania ilości zanieczyszczeń gazowych emitowanych w spalinach

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL272136A2 PL272136A2 (en) 1989-02-06
PL152676B2 true PL152676B2 (pl) 1991-01-31

Family

ID=20041882

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL27213688A PL152676B2 (pl) 1988-04-27 1988-04-27 Sposób ograniczania ilości zanieczyszczeń gazowych emitowanych w spalinach

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL152676B2 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL272136A2 (en) 1989-02-06

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5658547A (en) Simplified efficient process for reducing NOx, SOx, and particulates
US5277837A (en) Method and composition for treating flue or exhaust gases utilizing modified calcium hydroxide
US3320906A (en) Fuel burning process and apparatus
CA1254367A (en) Process of removing pollutants from flue gas
EP1578518B1 (en) Method for separating gaseous pollutants from hot process gases by absorption and a mixer for moistening particulate dust
CN104764032A (zh) 用于提高喷雾干燥器吸收器性能的底部灰注射
AU663616B2 (en) Combustion of sulfur-bearing, carbonaceous materials
CN101074402B (zh) 高效固硫剂及使用方法
CN101024142A (zh) 除硫的飘尘分选系统及其方法
PL152676B2 (pl) Sposób ograniczania ilości zanieczyszczeń gazowych emitowanych w spalinach
WO1997006889A1 (en) A method for reactivating sorbent to enable the reuse thereof
US5006323A (en) Method of desulfurizing combustion gases
US6289827B1 (en) Process for the control of ash accumulation and corrosivity associated with selective catalytic reduction technology
Makarytchev et al. Staged desulphurization by direct sorbent injection in pulverized-coal boilers
CN105268380A (zh) 喷雾干燥器吸收器和相关方法
EP1076595B1 (en) A method of producing so2 sorbent and thereafter utilizing such so2 sorbent to desulfurize combustion gases
JPH06210128A (ja) 乾式排煙脱硫方法
EP1076594B1 (en) A method of producing so2 sorbent that is suitable for use to desulfurize combustion gases
Chowdhury Emission control alternatives for electric utility power plants
DE4004866C2 (pl)
JPH06307609A (ja) 循環流動層燃焼炉
PL173539B1 (pl) Sposób wytwarzania kompozycji sorbentu siarki oraz kompozycja sorbentu siarki
Barner et al. Application of circulating fluid bed technology to the combustion of waste materials
Goldstein Scrubbing coal for emission control
JPS58156327A (ja) 排ガスの脱硫方法