PL151668B1 - Sposób wzmacniania i uszczelniania gruntów - Google Patents

Sposób wzmacniania i uszczelniania gruntów

Info

Publication number
PL151668B1
PL151668B1 PL26327386A PL26327386A PL151668B1 PL 151668 B1 PL151668 B1 PL 151668B1 PL 26327386 A PL26327386 A PL 26327386A PL 26327386 A PL26327386 A PL 26327386A PL 151668 B1 PL151668 B1 PL 151668B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
sealing
fillers
gel
initiators
Prior art date
Application number
PL26327386A
Other languages
English (en)
Other versions
PL263273A1 (en
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL26327386A priority Critical patent/PL151668B1/pl
Publication of PL263273A1 publication Critical patent/PL263273A1/xx
Publication of PL151668B1 publication Critical patent/PL151668B1/pl

Links

Landscapes

  • Soil Conditioners And Soil-Stabilizing Materials (AREA)
  • Sealing Material Composition (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA OPIS PATENTOWY 151 668
POLSKA
URZĄD
PATENTOWY
RP
Patent dodatkowy do patentu nr--Int. Cl.5 C09K 17/00
Zgłoszono: 86 12 23 (P. 263273)
Pierwszeństwo--- Λ „ umilili
Zgłoszenie ogłoszono: 88 08 18
Opis patentowy opublikowano: 1991 03 29
Twórcy wynalazku: Janusz Bereś, Krystyna Ponikowska-Pajor, Stanisław Stryczek, Jacek Postawa, Wojciech Balcerowiak, Wanda Powierza, Andrzej Bachowski, Bronisław Musiał
Uprawniony z patentu: Instytut Ciężkiej Syntezy Organicznej „Blachownia”, Kędzierzyn-Koźle (Polska)
Sposób wzmacniania i uszczelniania gruntów
Przedmiotem wynalazku jest sposób wzmacniania i uszczelniania gruntów przez iniekcję lub powierzchniowe powlekanie wodnymi roztworami, opartymi na monomerach akrylowych i odpowiednich inicjatorach, umożliwiających zestalanie roztworu w ciągły żel, zespajający cząstki gruntu i wypełniający puste przestrzenie. Wynalazek dotyczy zwłaszcza sposobu regulacji czasu wiązania oraz poprawy własności utworzonego żelu.
Sposób wzmacniania i uszczelniania gruntów przez iniekcję lub powierzchniowe powlekanie za pomocą wodnych roztworów polimeryzujących monomerów akrylowych jest znany a istota proponowanych rozwiązań polega na tym, że wodny roztwór monomerów akrylowych, zawierający odpowiednie czynniki sieciujące i inicjatory, polimeryzuje po wprowadzeniu do gruntu, tworząc ciągły żel, zespajający cząstki gruntu i wypełniający wszelkie puste przestrzenie. Istotną trudność stanowi osiągnięcie założonego czasu wiązania, odpowiedniej penetracji środka oraz uzyskanie żelu o wymaganych własnościach, zwłaszcza przyczepności do składników mineralnych gruntu. Stąd liczne próby poprawy istniejącego stanu techniki. Polegały one zwłaszcza na poszukiwaniu optymalnych układów inicjatorów, środków sieciujących oraz dodatkowych modyfikujących własności utworzonego żelu. I tak w opisie patentowym PRL 77 244 opisano stosowanie jako inicjatorów polimeryzacji układów redoksowych złożonych z nadsiarczanu amonu oraz N,Ńdwumetylocykloheksyloaminy, N-morfoliny i trójetylenodwuaminy.
Inne rozwiązanie podane w polskim opisie patentowym 101 571 zaleca stosowanie układu nadtlenek wodoru-laktan kwasu l-keto-2,3,4,5-czterohydroksypentanokarboksylowy-l, umożliwiający polimeryzację przy małym zużyciu katalizatorów, w krótkim czasie i w dowolnych warunkach atmosferycznych.
W opisie patentowym RFN nr 1 767 349 przedstawiono sposób utwardzania powierzchni, polegający na jej powlekaniu wodnym r-rem monomerów akrylowych, który pod wpływem inicjatorów redoksowych polimeryzuje do stałego żelu, tworząc na powierzchni cienką warstwę utwar2
151 668 dzającą i uszczelniającą. Stosowany roztwór obok akryloamidu i czynnika sieciującego, zawiera dodatki soli kwasu metakrylowego oraz metakrylan 2-hydroksyetylowy. W patencie RFN nr 2 207 793 opisano spsoób wzmacniania gruntów przy użyciu mieszaniny amidu kwasu akrylowego lub metakrylowego i związków typu 1,2-dwuhydroksyetyleno N,N-dwuakryIoamidu.
Natomiast w opisie patentowym RFN nr 1 811 838 zaleca się stosowanie układu inicjatorów, zawierającego jako składnik redukujący mieszaninę amin i kompleksu redukującego jonu metalicznego, rozpuszczalnego w wodzie i stabilnego w obecności amin. Z opisu patentowego PRL nr 86068, znany jest środek służący do zeskalania lub uszczelniania gruntów metodą iniekcji lub powlekania, składający się z soli kwasu akrylowego lub metakrylowego, zwłaszcza soli takich metali jak Ca, Mg, Fe, Al i z soli kwasu maleinowego lub jego soli, katalizatorów typu redox, inhibitorów polimeryzacji i dodatków modyfikujących. Dodatkami modyfikującymi w tej metodzie mogą być między innymi monomaleinian gliceryny jak opisano w polskich patentach nr 113 722 i 118 986 oraz monoestry kwasu maleinowego i glikolu mono- dwu-, lub trójetylenowego opisane w polskim patencie nr 140 344. Dodatki te nadają uzyskanym żelom niezwykłe interesujące własności, a mianowicie wzrost objętości żelu pod wpływem zetknięcia z wodą, a więc zdolność do „samoczynnego uszczelniania wszelkich nowych pęknięć, a także podwyższają adhezję środka składników mineralnych gruntu.
Znaczną zmianę własności tworzonych żeli akrylowych, a zwłaszcza podwyższenie ich własności mechanicznych, uzyskuje się przez wprowadzenie do polimeryzacji mieszaniny cementu lub cementu z piaskiem, w postaci suchej lub mokrej zawiesiny. I tak np. w patencie PRL nr 120865 opisano sposób powierzchniowego utwardzenia i uszczelniania wyrobisk górniczych, wykopów ziemnych i konstrukcji budowlanych polegający na tym, że na żądaną powierzchnię nanosi się wodny roztwór akryloamidu i akrylanu magnezu oraz ewntualnie poliakryloamid, z inicjatorami polimeryzacji, najkorzystniej nadsiarczanem amonu i trójetanoloaminę oraz cement lub mieszaninę cementu z piaskiem. Uzyskuje się uszczelniające i wzmacniające warstwy izolujące, o dowolnej grubości, dobrze przyczepne do podłoża.
Wadą wszystkich stosowanych dotychczas rozwiązań, jest trudność w uzyskaniu założonego czasu wiązania. Pochodne amin stosowane najczęściej jako składnik redukujący układu katalitycznego, ulegają neutralizacji pod wpływem kwaśnych składników gruntu zmieniając w sposób niekontrolowany czas żelowania środka. Dalszą niedogodnością dotychczasowych rozwiązań, jest trudność wprowadzenia stosowanych środków do wąskich izczelin, zwłaszcza wypełnionych powietrzem lub wodą. Nawet w przypadku wysokich ciśnień iniekcji, stosowane środki żelują jeszcze przed całkowitym wypełnieniem bardzo drobnych pęknięć górotworu. Ma to niekorzystny wpływ na skuteczność przeprowadzonego zabiegu uszczelniającego.
Nieoczekiwanie stwierdzono, że trudności tych można uniknąć stosując obok monomerów akrylowych i składników sieciujących oraz ewentualnie innych dodatków modyfikujących, układ inicjujący, składający się z nadsiarczanu amonu lub potasu, urotropiny oraz węglanów metali alkalicznych lub amonu. Układ ten umożliwia polimeryzację monomerów akrylowych w środowisku kwaśnym, a co jest szczególnie istotne, tworzące się żele ulegają znacznemu spienieniu po polimeryzacji.
Spienienie to powoduje wzrost objętości, a wytworzone „wewnętrzne ciśnienie umożliwia znacznie dokładniejsze wnikanie gotowego żelu do wolnych pęknięć i szczelin górotworu. W rezultacie uzyskuje się warstwy uszczelniające bardziej spoiste, ściślej przylegające do podłoża.
Sposób według wynalazku polega na tym, że do wzmacniania i uszczelniania gruntów stosuje się roztwór wodny o pH 2-7, zawierający 5-40% wagowych akryloamidu i/lub 5-40% wagowych kwasu akrylowego lub jego pochodnych oraz 0,1-1,5% wagowych inicjatorów nadtlenkowych, 0,1-5% wagowych urotropiny, 0,1-5% wagowych węglanów metali alkalicznych lub węglanu amonu i 0,05-5% wagowych dwuwinylowych związków sieciujących oraz ewentualnie wypełniaczy i środków podwyższających wytrzymałość mechaniczną i adhezję do składników gruntu w ilości do 3% wagowych. Jako wypełniacze stosuje się cement, piasek, gips, pyły dymnicowe, szkło wodne i/lub żywice organiczne, wieloalkohole i ich estry.
Mechanizm działania środka według wynalazku nie został dotychczas w pełni wyjaśniony. Niewątpliwie urotropina ulega rozkładowi w czasie polimeryzacji, a produkty rozkładu prowadzą do dalszego usieciowania żelu poprzez grupy metylenowe. Powoduje to oczywiście dalsze utwar —
151 668 dzenie i usztywnienie żelu. Równocześnie gazowe produkty reakcji tj. amoniak i dwutlenek węgla, pochodzące z rozkładu urotropiny i stosowanych węglanów powodują spienienie i wzrost objętości produktu polimeryzacji.
Skład roztworu do umacniania i uszczelniania gruntu zmieniać można w szerokich granicachzależnie od wymaganego czasu wiązania i oczekiwanych własności żelu. I tak np. stężenie monomerów akrylowych, zwłaszcza akryloamidu i pochodnych kwasu akrylowego, zmieniać można w zakresie 5 do 40% wagowych. Przy niskich stężeniach uzyskuje się wystarczające uszczelnienie gruntów, natomiast wyższe stężenie monomerów-powodują równocześnie znaczne podwyższenie wytrzymałości mechanicznej żelu. Zazwyczaj stężenie na poziomie około 10% wagowych są już wystarczające, zarówno dla uzyskania odpowiedniej szczelności jak i wytrzymałości mechanicznej, zainiektowanego gruntu. Również dowolny może być odczyn wodnego roztworu monomerów akrylowych. Dla uzyskania wysokiego stopnia spienienia oraz wysokiego wtórnego usieciowania, korzystne jest jednak, aby mieścił się on w granicach pH = 2-7. Alkaliczne środowisko umożliwia wprawdzie również polimeryzację składników środka, prowadzi jednak do uzyskania żeli o niższej wytrzymałości mechanicznej i niższym stopniu usieciowania.
W środowisku kwaśnym następuje rozkład urotropiny, która poprzez tworzące się grupy metylenowe prowadzi do wtórnego usieciowania a więc i usztywnienia powstającego polimeru. Zawartość urotropiny oraz związków dwuwinylowych, takich jak np. N,N-metylenodwuakryloamid /NMBA/ i jego pochodne, oraz soli kwasu akrylowego z metalami dwu lub więcej wartościowymi, wynosić może od 0,05 do 5% wagowych. Niższe stężenia tych składników prowadzą do uzyskania żeH o wyższej elastyczności, natomiast wyższe-do podwyższania sprężystości, lecz również i kruchości produktu. Ponadto wyższe stężenie urotropiny prowadzą do większego spienienia produktu, -podobnie jak węglany metali alkalicznych lub amonu, których ilość może się zmieniać w zakresie 0,1 do 5% wagowych. Polimeryzację przeprowadza się w obecności inicjatorów nadtlenkowych, najlepiej nadsiarczanu amonu lub potasu, użytych w ilości 0,1-1,5% wagowych. Stosując rozwiązanie według wynalazku dzięki łatwości regulacji czasu wiązania oraz częściowemu spienieniu uzyskanego żelu uzyskuje się odpowiednią głębokość penetracji środka w górotwór oraz dokładne wypełnienie szczelin i pęknięć górotworu a przez to lepsze jego uszczelnienie i wzmocnienie.
Przykład I. Przez warstwę piasku o granulacji 1-3mm przesącza się woda z szybkością objętościową 60 dm3 piasku na godzinę. W strumień dopływającej wody doprowadzono roztwór o składzie /w % wagowych/: akryloamid-30,0; urotropina-5,0; N,N-metylenodwuakryloamid-0,5; węglan sodowy 5,0; nadsiarczanu amonu 1,5 i woda do 100%. Ilość dodanego preparatu wynosiła 1,15 dm3 na 1 dm3 piasku. Po 2 minutach przepływ wody zostaje całkowicie zatamowany a piasek zespolony zostaje przez zwarty żel.
Przykład II. Analogicznie jak w przykładzie 1 przez warstwę żwiru o granulacji 3-7mm przepływa woda z szybkością objętościową 133 dm3 na 1 dm3 żwiru na godzinę tworząc nad żwirem warstwę wodną o wysokości 2-krotnie wyższej niż wysokość warstwy żwiru. Do warstwy wodnej wprowadzono roztwór o składzie jak w przykładzie I, rozcieńczony w stosunku wagowym 1:1 za pomocą cementu. Ilość dodanego roztworu wynosiła 0,44 dm3 na 1 dm3 żwiru, tj. około 0,22 dm3 na 1 dm3 wody znajdującej się nad warstwą żwiru. Preparat opada na dno warstwy wodnej i wnika między ziarna żwiru. Zestalając się w czasie około 2 minut tworzy szczelną warstwę nieprzepuszczającą wody. Podobny wynik uzyskano stosując zamiast cementu pyły dymnicowe, piasek, żywicę mocznikową oraz kopolimer styren-bezwodnik maleinowy.
Przykład III. Roztwór o składzie jak w przykładzie I, rozcieńczony cementem w stosunku 1:1,5, naniesiono na warstwę żwiru w ilości 10 kg/m2. W czasie 2 minut następuje utwardzenie preparatu i zamiszanie się cząstek żwiru. Utwardzona warstwa posiada wysoką wytrzymałość mechaniczną i jest całkowicie szczelna dla wody.
W kolejnych przykładach, zestawionych w tabelach 1 i 2, przedstawiono sposób regulacji czasu wiązania oraz zakres składów roztworów wzmacniających i uszczelniających grunt.
151 668
Tabela 1.
Przykłady regulacji czasu wiązania
Skład podstawowego roztworu: 8% wagowych akryloamidu, 1% wagowy monomaleinianu glikolu etylenowego, 0,5% wagowych Ν,Ν-metylenodwuakrylonitrylu; pH 2
Stężenie inicjatorów /% wag/ Wzrost objętości po żelowaniu /% obj./
Nr . przykładu /CH2/eN4 NaizCOa /NH4/2S2O8 . Czas żelowania /min/
4 2,5 2,5 0,375 10 16
5 1,5 1,5 17 15
6 1,0 1,0 0,375 32 12
7 0,5 0,5 55 5
8 0,25 0,25 120 2
9 2,5 2,5 0,125 30 12
10 1,5 1,5 0,125 48 8
11 1,0 1,0 53 5
Tabela 2
Nr przykład· Skład preparatu /% wagowych/ PH Czas żelowania /mm/ Wzrost objętości po polimeryzacji /%obj/
akryloamid kwas akrylowy akrylan magnezu akrylan wapnia /CH2/»N4 NMBA NatCO) /NH4/aS2O.
12 5.0 _ . 0.5 1.5 1.5 0.5* 5.4 40 3
13 40.0 0.1 10 5.0 0.5 5.6 8 22
14 5.0 5.0 0,5 U 1.5 0.5 5.7 5 7
15 26,0 0,1 10 5.0” 0.5 6.0 3 18
16 10.0 0.05 1.5 1.5 0.5 6.0 18 15
17 10.0 5.0 0.1 1.5 1.5 1.25 5.8 13 20
18 10.0 5.0 0.1 1.5 1.5 1.5* 5.5 13 20
19 10.0 0.5 0.1 1.5 0.5 5.7 50 6
20 10.0 ’ — 0.5 5.0 1.5 0.5 5.7 3 3
21 10.0 — ' 0.5 5.0 0.1 1.5 5.6 7 12
22 10.0 0.5 1.5 5.0 0.5 5.8 10 7
23 10.0 0.5 1.5 5.0 0.1 5.6 85 4
24 10.0 5.0 0.5 1.5 5.0 1.5 10 10 20
25 10.0 0.5 1.5 5.0 1.5 7.0 10 15
x nadsiarczan potasu; x węglan amonu

Claims (2)

  1. Zastrzeżenia patentowe
    1.Sposób wzmacniania i uszczelniania gruntów przez iniekcję i powierzchniowe powlekanie wodnymi roztworami monomerów akrylowych zawierającymi składniki sieciujące, nadtlenkowe inicjatory polimeryzacji oraz wypełniacze w postaci estrów wieloalkoholi lub związków nieorganicznych, znamienny tym, że do wzmacniania i uszczelniania gruntów stosuje się roztwór wodny o pH 2-7 zawierający 5-40% wagowych akryloamidu i/lub 5-40% wagowych kwasu akrylowego lub jego pochodnych 0,1-1,5% wagowych inicjatorów nadtlenkowych, 0,1-5% wagowych urotropiny i 0,1-5% wagowych węglanów metali alkalicznych lub węglanu amonu 0,05-5% wagowych dwuwinylowych związków sieciujących oraz ewentualnie wypełniaczy i środków podwyższających wytrzymałość mechaniczną i adhezję do składników gruntu w ilości do 3% wagowych.
  2. 2. Sposób według zastrz. 1 znamienny tym, że jako wypełniacze stosuje się cement, piasek, gips, pyły dymicowe, szkło wodne, i/lub żywice organiczne wieloalkohole i ich estry.
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.
    Cena 3000 zł
PL26327386A 1986-12-23 1986-12-23 Sposób wzmacniania i uszczelniania gruntów PL151668B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26327386A PL151668B1 (pl) 1986-12-23 1986-12-23 Sposób wzmacniania i uszczelniania gruntów

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL26327386A PL151668B1 (pl) 1986-12-23 1986-12-23 Sposób wzmacniania i uszczelniania gruntów

Publications (2)

Publication Number Publication Date
PL263273A1 PL263273A1 (en) 1988-08-18
PL151668B1 true PL151668B1 (pl) 1990-09-28

Family

ID=20034255

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL26327386A PL151668B1 (pl) 1986-12-23 1986-12-23 Sposób wzmacniania i uszczelniania gruntów

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL151668B1 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
PL263273A1 (en) 1988-08-18

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2801985A (en) Soil stabilization
US3286475A (en) Method of agglomerating and stabilizing particulate matter by chemical treatment
US3437625A (en) Compositions for the consolidation of soils
EP0028495B1 (en) Composition and process for stabilizing soil
KR101607062B1 (ko) 액상형 지반 그라우트재 및 이를 이용한 그라우팅 시공방법
KR100730796B1 (ko) 아크릴레이트계 차수제
RU2238958C2 (ru) Содержащая глину смесь или шихта, способная образовывать влагостойкий гель
US2856380A (en) Soil stabilization
US4208216A (en) Grouting materials for consolidation of soils
CS215062B2 (en) Method of stbilization of the aquaous gelo forming system
PL151668B1 (pl) Sposób wzmacniania i uszczelniania gruntów
JPH11349363A (ja) 腐食抑制剤を含有する注入用セメント
JPS6046058B2 (ja) 無機質材料用起泡剤
CN110699061A (zh) 用于弱非均质性储层酸化的复合式酸液体系及其制备方法
US3335018A (en) Composition and method for stabilizing soil
PL146456B1 (en) Method of obtaining hydrogels,in particular for increasing strength and impermeability of soil and civil engineering structures
Morgan et al. Silica fume in shotcrete
JPS5827833B2 (ja) ナンジヤクジバンノアンテイカシヨリコウホウ
JPH03190907A (ja) 改良されたレドックス触媒
EP0078365A1 (en) Composition and process for modifying gelation of alkali metal silicates
KR880001382B1 (ko) 폴리머시멘트 몰타르의 주입공법
JP2875390B2 (ja) トンネル建設および採鉱における岩盤強化および/または空洞充填方法の改良
PL179514B1 (pl) Sposób stabilizacji kompleksowej gruntów
JPS6027706B2 (ja) 地盤注入工法
SU883240A1 (ru) Состав дл закреплени преимущественно соленосных пород