PL151438B1 - Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej - Google Patents

Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej

Info

Publication number
PL151438B1
PL151438B1 PL25955486A PL25955486A PL151438B1 PL 151438 B1 PL151438 B1 PL 151438B1 PL 25955486 A PL25955486 A PL 25955486A PL 25955486 A PL25955486 A PL 25955486A PL 151438 B1 PL151438 B1 PL 151438B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
support
longwall
section
canopies
arch
Prior art date
Application number
PL25955486A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL25955486A priority Critical patent/PL151438B1/pl
Publication of PL151438B1 publication Critical patent/PL151438B1/pl

Links

Landscapes

  • Devices Affording Protection Of Roads Or Walls For Sound Insulation (AREA)

Description

RZECZPOSPOLITA OPIS PATENTOWY 151 438
POLSKA
Patent dodatkowy do patentu nr--Zgłoszono: 86 05 15
Int. Cl.5 E21D 19/02 (P. 259554) E21D 23/00
Pierwszeństwo--URZĄD
PATENTOWY
RP
Zgłoszenie ogłoszono: 88 02 04
Opis patentowy opublikowano: 1991 02 28
CZHELBU OGOLI! A
Twórcy wynalazku: Romuald Student, Zygmunt Jagoda, Zygmunt Bywalec, Stanisław Cymbalista
Uprawniony z patentu: Kopalnia Węgla Kamiennego „Knurów,
Knurów (Polska)
Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej
Przedmiotem wynalazku jest sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 122759 sposób zabudowy obudowy osłonowej w dowierzchni ścianowej. Sposób ten polega na tym, że dowierzchnię ścianową wykonuje się w obudowie łukowej o takiej wielkości, aby szerokość dowierzchni była większa od największej długości gabarytowej sekcji obudowy osłonowej zmontowanej w pozycji transportowej, przy czym długość tę liczy się po przekątnej części stropnicowo-zawałowej.
W celu uzyskania odpowiedniej szerokości dowierzchni ścianowej wymaganej gabarytami sekcji obudowy osłonowej, łączy się łuk stropnicowy obudowy łukowej o większej wielkości z łukami ociosowymi o mniejszej wielkości. Dla wzmocnienia łuku stropnicowego następuje jego zakotwienie do skał stropowych przy pomocy obejmującej podkładki z otworami dla mocowania kotew. Kotwy mocuje się w otworach wywierconych w skałach stropowych pod kątem ostrym w stosunku do powierzchni zalegania pokładu i na odcinku łuku stropnicowego pomiędzy jego środkiem geometrycznym a zwisającym końcem po stronie przyszłego frontu eksploatacyjnego ściany.
W przypadku słabych skał stropowych i wzmożonego ciśnienia górotworu, w osi dowierzchni ścianowej buduje się podciągi drewniane na styk lub pionowo mocowane do skał stropowych poprzez obejmujące podkładki pary kotew pionowych, oraz wierci się przekątnie w stropie pokładu, pomiędzy obudową łukową, dodatkowe otwory dla mocowania kotew wzmacniających. Po wzmocnieniu obudowy dowierzchni ścianowej oraz bezpośrednio skał stropowych pokładu, następuje wprowadzenie sekcji obudowy osłonowej do dowierzchni i obracanie o 90° w miejscu jej rozparcia. Ten sposób zabudowy obudowy osłonowej w dowierzchni ścianowej ma tę niedogodność, że do wykonania odrzwi z łuków podatnych w dowierzchni ścianowej trzeba użyć łuki stropnicowe o bardzo dużym profilu, tak aby sekcja zmechanizowanej obudowy osłonowej zmieściła się jej usytuowaniem poprzecznym w tej dowierzchni. Związane to jest z koniecznością
151 438 wykonania dowierzchni o stosunkowo dużej wysokości i dużej powierzchni jej przekroju poprzecznego, co pociąga za sobą wyeksploatowanie dużej ilości niepotrzebnej skały płonnej. Poza tym każdy łuk stropnicowy wymaga kotwienia w stropie lub/i wzmocnienia go podciągami i stojakami oraz wymaga zamontowania dodatkowych wsporników wspierających się o stropnicę obudowy zmechanizowanej. Takie wykonanie obudowy dowierzchni jest bardzo czasochłonne i kosztowne. Obracanie sekcjami w dowierzchni o 90° z pozycji podłużnej do poprzecznej przy większych upadach jest niebezpieczne, gdyż może zaistnieć przy tym wywrócenie się sekcji i może narazić zatrudnionych tam pracowników na nieszczęśliwy wypadek. Przed rozpoczęciem wybierania ściany z odrzwi łukowych demontuje się jedynie luki przyociosowe od strony frontu ściany a przeciwległe luki przyociosowe z przeciwnej strony ściany, jak również luki stropnicowe pozostają w zawale i stanowią bezpowrotną stratę.
Drugi, powszechnie stosowany w górnictwie sposób zbrojenia dowierzchni ścianowej w obudowę zmechanizowaną, polega na tym, że od chodnika pod- lub nadścianowego drąży się w pokładzie przecinkę ścianową o szerokości 4,0 m. Drążenie uskutecznia się za pomocą urabiania calizny węglowej materiałem wybuchowym a odbudowaną w ten sposób przestrzeń buduje się w obudowie drewnianej prostokątnej o długości stropnicy 4,0 m, podbudowanej trzema stojakami drewnianymi, przy czym drewno to posiadać musi średnicę minimum 17 cm. Po wykonaniu w ten sposób obudowy na całej długości przecinki ścianowej przystępuje się do wykonania w ociosie obcinki na 2,0 m głębokiej, tak aby łączna szerokość wykonanego wyrobiska wynosiła co najmniej 6,0 m. Obcinkę przecinki ścianowej urabia się również materiałem wybuchowym i buduje się odbudowaną przestrzeń następnymi odrzwiami obudowy drewnianej o długości stropnicy 4,0 m na zakładkę 1/2 długości z uprzednio zabudowanymi odrzwiami. Stropnice budowane w obcince podbudowuje się również trzema stojakami drewnianymi. W tak wykonanej obcince ścianowej montuje się w jednym polu o szerokości 2,0 m, przenośnik ścianowy, a w drugim przeciwległym polu przyociosowym o szerokości 2,2 m układa się tor transportowy, po którym transportuje się na platformie ślizgowej sekcje obudowy zmechanizowanej, równolegle do ociosów węglowych. W miejscu rozparcia obudowy buduje się dodatkowo dwa podciągi drewniane o długości 5,0 m pod obudową przecinki ścianowej i wybija się stojaki pośrednie, dla umożliwienia obrotu sekcji obudowy zmechanizowanej o 90° prostopadle do ociosu węglowego.
Wadą tego sposobu jest:
— mały postęp robót przy wykonywaniu przecinki za pomocą materiałów wybuchowych, a następnie konieczność jej poszerzania, co wiąże się z ponownym budowaniem lekkiego przenośnika zgrzebłowego w przecince i dodatkowymi kosztami związanymi z wykonaniem obcinki, — strata całego drewna użytego do zabudowania przecinki i obcinki oraz drewna użytego do budowania podciągów dla wzmocnienia wyrobiska w czasie obracania sekcji, — brak możliwości dłuższego czasu utrzymania tak wykonanych przecinek przy słabych stropach, — konieczność dokonywania dla każdej sekcji manewru jej obracania w przecince o 90°, przy czym manewr ten jest pracochłonny i niebezpieczny z uwagi na usuwanie szeregu stojaków pośrednich, — dłuższy okres wykonywania, a następnie zbrojenia przecinki w obudowę zmechanizowaną.
W celu wyeliminowania wszystkich wyżej opisanych wad i niedogodności wzięto sobie za cel opracowanie nowego sposobu zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej.
Istota nowego sposobu polega na tym, że przed zabudową chodnikowej obudowy łukowej zmniejsza się głębokość w strzałce stropnic łukowych i następnie zabudowuje się je do przyociosowych łuków tak, aby uzyskać minimalną wysokość i maksymalną szerokość odrzwi mogących zmieścić w swym zarysie dany gabaryt sekcji obudowy zmechanizowanej, po czym transportuje się z chodnika nadścianowego kolejno sekcje tej obudowy w pozycji poprzecznej do osi podłużnej pochylni ścianowej, a następnie na stropnice sekcji obudowy zmechanizowanej układa się klocunki tak, aby każdy z nich zmieścił się między dwoma odrzwiami łukowymi i uniemożliwił zaciśnięcie stropnicy obudowy łukowej stropnicą obudowy zmechanizowanej, po czym rozpiera się do stropu stropnice obudowy zmechanizowanej i przystępuje do rabowania przyociosowych łuków, a następnie luźną stropnicę obudowy łukowej obraca się o 90° w górę i ruchem owalnym wyciąga się ją spomiędzy wcześniej ułożonych na stropnicach sekcji obudowy zmechanizowanej klocunków.
151 438
Efektem stosowania sposobu według wynalazku w stosunku do znanych sposobów jest duże zmniejszenie kosztów związanych z zabudową obudowy zmechanizowanej, zmniejszenie czasu potrzebnego do jej zabudowania, wyrabowanie w całości obudowy pochylni ścianowej oraz wyeliminowanie zagrożenia wypadkowego załogi wynikającego z wyeliminowania konieczności manewru w pochylni obracania każdej sekcji o 90°.
Wynalazek ilustruje rysunek, którego fig. 1 przedstawia schemat zbrojenia pochylni ścianowej w widoku z góry, fig.2 — przekrój poprzeczny pochylni ścianowej w fazie transportu sekcji obudowy zmechanizowanej, fig. 3 —· przekrój poprzeczny pochylni w fazie ułożenia klocunku na stropnicy sekcji, fig. 4 — przekrój poprzeczny pochylni po wyrabowaniu łuków przy ociosowych, a fig. 5 — przekrój poprzeczny pochylni po wyrabowaniu całego odrzwia.
Przykład wykonania sposobu według wynalazku jest następujący: przed zabudową chodnikowej obudowy łukowej w pochylni ścianowej, drążonej kombajnem chodnikowym zmniejsza się głębokość „h“ w strzałce stropnic 1 i następnie zabudowuje się je do przyociosowych łuków 2 tak, aby uzyskać minimalną wartość „H“ i maksymalną szerokość „S“ odrzwi mogących zmieścić w swym zarysie dany gabaryt sekcji 3 obudowy zmechanizowanej. Po czym transportuje się z chodnika nadścianowego kolejno sekcje 3 w pozycji poprzecznej do osi podłużnej pochylni ścianowej, a następnie na stropnice 4 sekcji 3 obudowy zmechanizowanej układa się poprzecznie kawałki drewnianych bali 5 na przykład z podkładów kolejowych, a na nie wzdłużnie drewniane bale 6 tak, aby zmieściły się między dwoma odrzwiami łukowymi. Ułożone na stropnicy 4 bale 5 i 6 stanowią tak zwany klocunek, który ma uniemożliwć zaciśnięcie stropnicy 1 stropnicą 4 obudowy zmechanizowanej. Następnie rozpiera się stropnice 4 do stropu i przystępuje się do rabowania przyociosowych łuków 2 obudowy (fig. 4),a następnie luźną stropnicę 1 obudowy łukowej obraca się o 90° w górę i ruchem owalnym wyciąga się ją spomiędzy wcześniej ułożonych klocunków składających się z bali 5 i 6 (fig. 5).

Claims (1)

  1. Zastrzeżenie patentowe
    Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej, wykonanej w obudowie łukowej i drążonej za pomocą kombajnu chodnikowego, znamienny tym, że przed zabudową chodnikowej obudowy łukowej zmniejsza się głębokość (h) w strzałce stropnic (1) i następnie zabudowuje się je do przyociosowych łuków (2) tak, aby uzyskać minimalną wysokość (H) i maksymalną szerokość (S) odrzwi mogących zmieścić w swym zarysie dany gabaryt sekcji (3) obudowy zmechanizowanej, po czym transportuje się z chodnika nadścianowego kolejno sekcje (3) w pozycji poprzecznej do osi podłużnej pochylni ścianowej, a następnie na stropnice (4) sekcji (3) obudowy zmechanizowanej układa się poprzecznie kawałki drewnianych bali (5), a na nie wzdłużnie drewniane bale (6), tak aby zmieściły się między dwoma odrzwiami łukowymi, po czym rozpiera się stropnice (4) do stropu i przystępuje się do rabowania przyociosowych łuków (2) obudowy, a następnie luźną stropnicę (1) obudowy łukowej obraca się o 90° w górę i ruchem owalnym wyciąga się ją spomiędzy wcześniej ułożonych klocunków składających się z bali (5) i (6) (fig 5) '.
    « - * Λ* Λ » Β- Λ a 1 : ' ~CHODNIKNTdŚCIANOWY^^^\
    F/G.1 no. 3
    FIG 4
    F/GS
    Zakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.
    Cena 3000 zł
PL25955486A 1986-05-15 1986-05-15 Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej PL151438B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL25955486A PL151438B1 (pl) 1986-05-15 1986-05-15 Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL25955486A PL151438B1 (pl) 1986-05-15 1986-05-15 Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL151438B1 true PL151438B1 (pl) 1990-09-28

Family

ID=20031348

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL25955486A PL151438B1 (pl) 1986-05-15 1986-05-15 Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL151438B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
RU2246618C1 (ru) Способ управления труднообрушаемой кровлей
PL151438B1 (pl) Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej
RU2078930C1 (ru) Способ охраны выемочного штрека
SU1712622A1 (ru) Монтажно-выемочный щит
RU2029087C1 (ru) Способ разработки мощных крутых угольных пластов
RU2013548C1 (ru) Способ разработки пластов полезных ископаемых на больших глубинах
PL144062B1 (en) Method of rebuilding dog headings
PL153554B1 (pl) Sposób wprowadzania ścianowej obudowy zmechanizowanej do nowotworzonego wyrobiska ścianowego
Latilla et al. Shortwall Facebreak Beneath a Dolerite Sill-Learning Points From a Recent Event At Matla Coal Mine
RU2086765C1 (ru) Способ подготовки к отработке пологого угольного пласта
RU2540722C1 (ru) Способ разработки крутых угольных пластов
CN114060032A (zh) 急倾斜特厚煤层留设保护煤柱的开采方法
SU848661A1 (ru) Гибкое перекрытие
SU1252498A1 (ru) Способ сооружени тоннелей большого сечени
SU929861A1 (ru) Способ креплени сопр жений и выработок большого сечени
PL143007B1 (en) Method of protecting roof rocks
PL137433B1 (en) Method of driving a gangway of circular cross-section and apparatus therefor
PL159406B1 (en) Method and support for making the crossings in the mine heardings
PL185616B1 (pl) Sposób obudowy rozcinek ścianowych
PL159027B1 (pl) Sposób i scianowy kompleks podsadzkowy do podsadzania wyrobiska górniczego PL
PL177874B1 (pl) Sposób wykonywania górniczych wyrobisk korytarzowych oraz zmechanizowany kompleks do wykonywania wyrobisk korytarzowych
PL84228B1 (pl)
PL185456B1 (pl) Sposób wybierania pokładów węgla w trudnych warunkach geologicznych
PL138459B1 (en) Method of mining the rest of coal deposits using the longitudinal system with roof rock caving,in particular of deposits being endangered by crumps,fires and gases
PL149367B1 (pl) Zestaw obudowy zmechanizowanej