PL151438B1 - Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej - Google Patents
Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowejInfo
- Publication number
- PL151438B1 PL151438B1 PL25955486A PL25955486A PL151438B1 PL 151438 B1 PL151438 B1 PL 151438B1 PL 25955486 A PL25955486 A PL 25955486A PL 25955486 A PL25955486 A PL 25955486A PL 151438 B1 PL151438 B1 PL 151438B1
- Authority
- PL
- Poland
- Prior art keywords
- support
- longwall
- section
- canopies
- arch
- Prior art date
Links
Landscapes
- Devices Affording Protection Of Roads Or Walls For Sound Insulation (AREA)
Description
RZECZPOSPOLITA OPIS PATENTOWY 151 438
POLSKA
Patent dodatkowy do patentu nr--Zgłoszono: 86 05 15
Int. Cl.5 E21D 19/02 (P. 259554) E21D 23/00
Pierwszeństwo--URZĄD
PATENTOWY
RP
Zgłoszenie ogłoszono: 88 02 04
Opis patentowy opublikowano: 1991 02 28
CZHELBU OGOLI! A
Twórcy wynalazku: Romuald Student, Zygmunt Jagoda, Zygmunt Bywalec, Stanisław Cymbalista
Uprawniony z patentu: Kopalnia Węgla Kamiennego „Knurów,
Knurów (Polska)
Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej
Przedmiotem wynalazku jest sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej.
Znany jest z polskiego opisu patentowego nr 122759 sposób zabudowy obudowy osłonowej w dowierzchni ścianowej. Sposób ten polega na tym, że dowierzchnię ścianową wykonuje się w obudowie łukowej o takiej wielkości, aby szerokość dowierzchni była większa od największej długości gabarytowej sekcji obudowy osłonowej zmontowanej w pozycji transportowej, przy czym długość tę liczy się po przekątnej części stropnicowo-zawałowej.
W celu uzyskania odpowiedniej szerokości dowierzchni ścianowej wymaganej gabarytami sekcji obudowy osłonowej, łączy się łuk stropnicowy obudowy łukowej o większej wielkości z łukami ociosowymi o mniejszej wielkości. Dla wzmocnienia łuku stropnicowego następuje jego zakotwienie do skał stropowych przy pomocy obejmującej podkładki z otworami dla mocowania kotew. Kotwy mocuje się w otworach wywierconych w skałach stropowych pod kątem ostrym w stosunku do powierzchni zalegania pokładu i na odcinku łuku stropnicowego pomiędzy jego środkiem geometrycznym a zwisającym końcem po stronie przyszłego frontu eksploatacyjnego ściany.
W przypadku słabych skał stropowych i wzmożonego ciśnienia górotworu, w osi dowierzchni ścianowej buduje się podciągi drewniane na styk lub pionowo mocowane do skał stropowych poprzez obejmujące podkładki pary kotew pionowych, oraz wierci się przekątnie w stropie pokładu, pomiędzy obudową łukową, dodatkowe otwory dla mocowania kotew wzmacniających. Po wzmocnieniu obudowy dowierzchni ścianowej oraz bezpośrednio skał stropowych pokładu, następuje wprowadzenie sekcji obudowy osłonowej do dowierzchni i obracanie o 90° w miejscu jej rozparcia. Ten sposób zabudowy obudowy osłonowej w dowierzchni ścianowej ma tę niedogodność, że do wykonania odrzwi z łuków podatnych w dowierzchni ścianowej trzeba użyć łuki stropnicowe o bardzo dużym profilu, tak aby sekcja zmechanizowanej obudowy osłonowej zmieściła się jej usytuowaniem poprzecznym w tej dowierzchni. Związane to jest z koniecznością
151 438 wykonania dowierzchni o stosunkowo dużej wysokości i dużej powierzchni jej przekroju poprzecznego, co pociąga za sobą wyeksploatowanie dużej ilości niepotrzebnej skały płonnej. Poza tym każdy łuk stropnicowy wymaga kotwienia w stropie lub/i wzmocnienia go podciągami i stojakami oraz wymaga zamontowania dodatkowych wsporników wspierających się o stropnicę obudowy zmechanizowanej. Takie wykonanie obudowy dowierzchni jest bardzo czasochłonne i kosztowne. Obracanie sekcjami w dowierzchni o 90° z pozycji podłużnej do poprzecznej przy większych upadach jest niebezpieczne, gdyż może zaistnieć przy tym wywrócenie się sekcji i może narazić zatrudnionych tam pracowników na nieszczęśliwy wypadek. Przed rozpoczęciem wybierania ściany z odrzwi łukowych demontuje się jedynie luki przyociosowe od strony frontu ściany a przeciwległe luki przyociosowe z przeciwnej strony ściany, jak również luki stropnicowe pozostają w zawale i stanowią bezpowrotną stratę.
Drugi, powszechnie stosowany w górnictwie sposób zbrojenia dowierzchni ścianowej w obudowę zmechanizowaną, polega na tym, że od chodnika pod- lub nadścianowego drąży się w pokładzie przecinkę ścianową o szerokości 4,0 m. Drążenie uskutecznia się za pomocą urabiania calizny węglowej materiałem wybuchowym a odbudowaną w ten sposób przestrzeń buduje się w obudowie drewnianej prostokątnej o długości stropnicy 4,0 m, podbudowanej trzema stojakami drewnianymi, przy czym drewno to posiadać musi średnicę minimum 17 cm. Po wykonaniu w ten sposób obudowy na całej długości przecinki ścianowej przystępuje się do wykonania w ociosie obcinki na 2,0 m głębokiej, tak aby łączna szerokość wykonanego wyrobiska wynosiła co najmniej 6,0 m. Obcinkę przecinki ścianowej urabia się również materiałem wybuchowym i buduje się odbudowaną przestrzeń następnymi odrzwiami obudowy drewnianej o długości stropnicy 4,0 m na zakładkę 1/2 długości z uprzednio zabudowanymi odrzwiami. Stropnice budowane w obcince podbudowuje się również trzema stojakami drewnianymi. W tak wykonanej obcince ścianowej montuje się w jednym polu o szerokości 2,0 m, przenośnik ścianowy, a w drugim przeciwległym polu przyociosowym o szerokości 2,2 m układa się tor transportowy, po którym transportuje się na platformie ślizgowej sekcje obudowy zmechanizowanej, równolegle do ociosów węglowych. W miejscu rozparcia obudowy buduje się dodatkowo dwa podciągi drewniane o długości 5,0 m pod obudową przecinki ścianowej i wybija się stojaki pośrednie, dla umożliwienia obrotu sekcji obudowy zmechanizowanej o 90° prostopadle do ociosu węglowego.
Wadą tego sposobu jest:
— mały postęp robót przy wykonywaniu przecinki za pomocą materiałów wybuchowych, a następnie konieczność jej poszerzania, co wiąże się z ponownym budowaniem lekkiego przenośnika zgrzebłowego w przecince i dodatkowymi kosztami związanymi z wykonaniem obcinki, — strata całego drewna użytego do zabudowania przecinki i obcinki oraz drewna użytego do budowania podciągów dla wzmocnienia wyrobiska w czasie obracania sekcji, — brak możliwości dłuższego czasu utrzymania tak wykonanych przecinek przy słabych stropach, — konieczność dokonywania dla każdej sekcji manewru jej obracania w przecince o 90°, przy czym manewr ten jest pracochłonny i niebezpieczny z uwagi na usuwanie szeregu stojaków pośrednich, — dłuższy okres wykonywania, a następnie zbrojenia przecinki w obudowę zmechanizowaną.
W celu wyeliminowania wszystkich wyżej opisanych wad i niedogodności wzięto sobie za cel opracowanie nowego sposobu zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej.
Istota nowego sposobu polega na tym, że przed zabudową chodnikowej obudowy łukowej zmniejsza się głębokość w strzałce stropnic łukowych i następnie zabudowuje się je do przyociosowych łuków tak, aby uzyskać minimalną wysokość i maksymalną szerokość odrzwi mogących zmieścić w swym zarysie dany gabaryt sekcji obudowy zmechanizowanej, po czym transportuje się z chodnika nadścianowego kolejno sekcje tej obudowy w pozycji poprzecznej do osi podłużnej pochylni ścianowej, a następnie na stropnice sekcji obudowy zmechanizowanej układa się klocunki tak, aby każdy z nich zmieścił się między dwoma odrzwiami łukowymi i uniemożliwił zaciśnięcie stropnicy obudowy łukowej stropnicą obudowy zmechanizowanej, po czym rozpiera się do stropu stropnice obudowy zmechanizowanej i przystępuje do rabowania przyociosowych łuków, a następnie luźną stropnicę obudowy łukowej obraca się o 90° w górę i ruchem owalnym wyciąga się ją spomiędzy wcześniej ułożonych na stropnicach sekcji obudowy zmechanizowanej klocunków.
151 438
Efektem stosowania sposobu według wynalazku w stosunku do znanych sposobów jest duże zmniejszenie kosztów związanych z zabudową obudowy zmechanizowanej, zmniejszenie czasu potrzebnego do jej zabudowania, wyrabowanie w całości obudowy pochylni ścianowej oraz wyeliminowanie zagrożenia wypadkowego załogi wynikającego z wyeliminowania konieczności manewru w pochylni obracania każdej sekcji o 90°.
Wynalazek ilustruje rysunek, którego fig. 1 przedstawia schemat zbrojenia pochylni ścianowej w widoku z góry, fig.2 — przekrój poprzeczny pochylni ścianowej w fazie transportu sekcji obudowy zmechanizowanej, fig. 3 —· przekrój poprzeczny pochylni w fazie ułożenia klocunku na stropnicy sekcji, fig. 4 — przekrój poprzeczny pochylni po wyrabowaniu łuków przy ociosowych, a fig. 5 — przekrój poprzeczny pochylni po wyrabowaniu całego odrzwia.
Przykład wykonania sposobu według wynalazku jest następujący: przed zabudową chodnikowej obudowy łukowej w pochylni ścianowej, drążonej kombajnem chodnikowym zmniejsza się głębokość „h“ w strzałce stropnic 1 i następnie zabudowuje się je do przyociosowych łuków 2 tak, aby uzyskać minimalną wartość „H“ i maksymalną szerokość „S“ odrzwi mogących zmieścić w swym zarysie dany gabaryt sekcji 3 obudowy zmechanizowanej. Po czym transportuje się z chodnika nadścianowego kolejno sekcje 3 w pozycji poprzecznej do osi podłużnej pochylni ścianowej, a następnie na stropnice 4 sekcji 3 obudowy zmechanizowanej układa się poprzecznie kawałki drewnianych bali 5 na przykład z podkładów kolejowych, a na nie wzdłużnie drewniane bale 6 tak, aby zmieściły się między dwoma odrzwiami łukowymi. Ułożone na stropnicy 4 bale 5 i 6 stanowią tak zwany klocunek, który ma uniemożliwć zaciśnięcie stropnicy 1 stropnicą 4 obudowy zmechanizowanej. Następnie rozpiera się stropnice 4 do stropu i przystępuje się do rabowania przyociosowych łuków 2 obudowy (fig. 4),a następnie luźną stropnicę 1 obudowy łukowej obraca się o 90° w górę i ruchem owalnym wyciąga się ją spomiędzy wcześniej ułożonych klocunków składających się z bali 5 i 6 (fig. 5).
Claims (1)
- Zastrzeżenie patentoweSposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej, wykonanej w obudowie łukowej i drążonej za pomocą kombajnu chodnikowego, znamienny tym, że przed zabudową chodnikowej obudowy łukowej zmniejsza się głębokość (h) w strzałce stropnic (1) i następnie zabudowuje się je do przyociosowych łuków (2) tak, aby uzyskać minimalną wysokość (H) i maksymalną szerokość (S) odrzwi mogących zmieścić w swym zarysie dany gabaryt sekcji (3) obudowy zmechanizowanej, po czym transportuje się z chodnika nadścianowego kolejno sekcje (3) w pozycji poprzecznej do osi podłużnej pochylni ścianowej, a następnie na stropnice (4) sekcji (3) obudowy zmechanizowanej układa się poprzecznie kawałki drewnianych bali (5), a na nie wzdłużnie drewniane bale (6), tak aby zmieściły się między dwoma odrzwiami łukowymi, po czym rozpiera się stropnice (4) do stropu i przystępuje się do rabowania przyociosowych łuków (2) obudowy, a następnie luźną stropnicę (1) obudowy łukowej obraca się o 90° w górę i ruchem owalnym wyciąga się ją spomiędzy wcześniej ułożonych klocunków składających się z bali (5) i (6) (fig 5) '.« - * Λ* Λ » Β- Λ a 1 : ' ~CHODNIKNTdŚCIANOWY^^^\F/G.1 no. 3FIG 4F/GSZakład Wydawnictw UP RP. Nakład 100 egz.Cena 3000 zł
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL25955486A PL151438B1 (pl) | 1986-05-15 | 1986-05-15 | Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
PL25955486A PL151438B1 (pl) | 1986-05-15 | 1986-05-15 | Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
PL151438B1 true PL151438B1 (pl) | 1990-09-28 |
Family
ID=20031348
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
PL25955486A PL151438B1 (pl) | 1986-05-15 | 1986-05-15 | Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
PL (1) | PL151438B1 (pl) |
-
1986
- 1986-05-15 PL PL25955486A patent/PL151438B1/pl unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
RU2246618C1 (ru) | Способ управления труднообрушаемой кровлей | |
PL151438B1 (pl) | Sposób zabudowy obudowy zmechanizowanej w pochylni ścianowej | |
RU2078930C1 (ru) | Способ охраны выемочного штрека | |
SU1712622A1 (ru) | Монтажно-выемочный щит | |
RU2029087C1 (ru) | Способ разработки мощных крутых угольных пластов | |
RU2013548C1 (ru) | Способ разработки пластов полезных ископаемых на больших глубинах | |
PL144062B1 (en) | Method of rebuilding dog headings | |
PL153554B1 (pl) | Sposób wprowadzania ścianowej obudowy zmechanizowanej do nowotworzonego wyrobiska ścianowego | |
Latilla et al. | Shortwall Facebreak Beneath a Dolerite Sill-Learning Points From a Recent Event At Matla Coal Mine | |
RU2086765C1 (ru) | Способ подготовки к отработке пологого угольного пласта | |
RU2540722C1 (ru) | Способ разработки крутых угольных пластов | |
CN114060032A (zh) | 急倾斜特厚煤层留设保护煤柱的开采方法 | |
SU848661A1 (ru) | Гибкое перекрытие | |
SU1252498A1 (ru) | Способ сооружени тоннелей большого сечени | |
SU929861A1 (ru) | Способ креплени сопр жений и выработок большого сечени | |
PL143007B1 (en) | Method of protecting roof rocks | |
PL137433B1 (en) | Method of driving a gangway of circular cross-section and apparatus therefor | |
PL159406B1 (en) | Method and support for making the crossings in the mine heardings | |
PL185616B1 (pl) | Sposób obudowy rozcinek ścianowych | |
PL159027B1 (pl) | Sposób i scianowy kompleks podsadzkowy do podsadzania wyrobiska górniczego PL | |
PL177874B1 (pl) | Sposób wykonywania górniczych wyrobisk korytarzowych oraz zmechanizowany kompleks do wykonywania wyrobisk korytarzowych | |
PL84228B1 (pl) | ||
PL185456B1 (pl) | Sposób wybierania pokładów węgla w trudnych warunkach geologicznych | |
PL138459B1 (en) | Method of mining the rest of coal deposits using the longitudinal system with roof rock caving,in particular of deposits being endangered by crumps,fires and gases | |
PL149367B1 (pl) | Zestaw obudowy zmechanizowanej |