PL105322B1 - Urzadzenie do wytwarzania ksztaltek gipsowych z alfa-polwodzianu siarczanu wapniowego - Google Patents

Urzadzenie do wytwarzania ksztaltek gipsowych z alfa-polwodzianu siarczanu wapniowego Download PDF

Info

Publication number
PL105322B1
PL105322B1 PL1975184881A PL18488175A PL105322B1 PL 105322 B1 PL105322 B1 PL 105322B1 PL 1975184881 A PL1975184881 A PL 1975184881A PL 18488175 A PL18488175 A PL 18488175A PL 105322 B1 PL105322 B1 PL 105322B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
centrifuge
hemihydrate
gypsum
suspension
water
Prior art date
Application number
PL1975184881A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19742455312 external-priority patent/DE2455312C2/de
Application filed filed Critical
Publication of PL105322B1 publication Critical patent/PL105322B1/pl

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B28WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
    • B28BSHAPING CLAY OR OTHER CERAMIC COMPOSITIONS; SHAPING SLAG; SHAPING MIXTURES CONTAINING CEMENTITIOUS MATERIAL, e.g. PLASTER
    • B28B13/00Feeding the unshaped material to moulds or apparatus for producing shaped articles; Discharging shaped articles from such moulds or apparatus
    • B28B13/02Feeding the unshaped material to moulds or apparatus for producing shaped articles
    • B28B13/0215Feeding the moulding material in measured quantities from a container or silo
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B28WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
    • B28BSHAPING CLAY OR OTHER CERAMIC COMPOSITIONS; SHAPING SLAG; SHAPING MIXTURES CONTAINING CEMENTITIOUS MATERIAL, e.g. PLASTER
    • B28B13/00Feeding the unshaped material to moulds or apparatus for producing shaped articles; Discharging shaped articles from such moulds or apparatus
    • B28B13/02Feeding the unshaped material to moulds or apparatus for producing shaped articles
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B28WORKING CEMENT, CLAY, OR STONE
    • B28BSHAPING CLAY OR OTHER CERAMIC COMPOSITIONS; SHAPING SLAG; SHAPING MIXTURES CONTAINING CEMENTITIOUS MATERIAL, e.g. PLASTER
    • B28B17/00Details of, or accessories for, apparatus for shaping the material; Auxiliary measures taken in connection with such shaping

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Ceramic Engineering (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Centrifugal Separators (AREA)
  • Compounds Of Alkaline-Earth Elements, Aluminum Or Rare-Earth Metals (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urzadzenie do wy¬ twarzania ksztaltek gipsowych z a-pólwodzianu siarczanu wapniowego, które sklada sie z wirów¬ ki z urzadzeniem odprowadzajacym, przewodu do¬ prowadzajacego do zasilania wirówki wodnym roz¬ tworem a-pólwodzianu siarczanu wapniowego oraz przynajmniej jednej formy odlewniczej, która jest polaczona w sposób umozliwiajacy przeplyw ze strona odprowadzania wirówki.
Do wytwarzania ksztaltek gipsowych z silnie zanieczyszczonego gipsu, zwlaszcza takiego, któ¬ ry jest otrzymywany jako produkt odpadowy z procesów chemicznych, proces konwencjonalnego wypalania na sucho nie jest przydatny, poniewaz w tym procesie nie mozna usunac takich zanie¬ czyszczen zawartych w jego siatce krystalicznej, które wplywaja na obnizenie jakosci a-pólwodzia¬ nu siarczanu wapniowego. Aby usunac zanieczysz¬ czenia zawarte w gipsie odpadowym stosuje sie wiec celowo przeikrystalizowywanie tego gipsu w a-pólwodzian siarczanu wapniowego, przy czym czesc zanieczyszczen zostaje rozpuszczona w lugu macierzystym i dlatego moze byc oddzielona od pólwodzianu poprzez filtracje (opisy patentowe RFN nr nr 1157ilB8, 1471 273).
Oddzielanie a-pólwodzianu siarczanu wapniowe¬ go od roztworu macierzystego nastepuje na przy¬ klad (opis patentowy RFN 1771497) przy uzyciu wirówki. Oddzielony za pomoca wirówki material staly jest rozprowadzany nastepnie odpowiednia iloscia wody, zaleznie od zadanego celu w jakim ma byc zastosowany, w jednorodna lejna mase, która zalewa sie do form.
Proponowano równiez (opis patentowy RFN 2 014 395) otoczyc wlot wirówki obudowa, która przechodzi w otwarty na dole szyb.
Znane jest ponadto poruszanie mechaniczne o- budowy wylotu wykonanej z blachy lub gumy, w celu zapobiegania tworzeniu sie narostów na jej scianach.
Wada tego rozwiazania jest to, ze sciany obu¬ dowy ulegaja szybkiemu zuzyciu na powierzch¬ niach, o które uderza oddzielony na wirówce ma¬ terial, ze wzgledu na duza predkosc obwodowa wirnika wirówki oraz silne dzialanie scierne od¬ dzielanego na niej a-pólwodzianu siarczanu wap¬ niowego.
Dalsza niedogodnosc wynika z tego, ze silnie wahajaca sie w zaleznosci od rozkladu ziarna, wilgotnosc szczatkowa a-pólwodzianu siarczanu wapniowego powoduje, ze mimo ciaglego mecha¬ nicznego wprawiania w ruch obudowy odprowa¬ dzenia, nie mozna wyeliminowac zupelnie tworze¬ nie sie narostów. Narosty takie odpadaja od czasu do czasu od obudowy w postaci lepkich bryl o konstrukcji kitu. Bryly te nie daja sie rozprowa¬ dzic woda w zbiornikach mieszalnikowych na je¬ dnolita zawiesine. Wieksze bryly tego rodzaju po¬ zostaja w zbiornikach mieszalnikowych w stanie nierozdrobnionym podczas, gdy mniejsze dostaja 105 3223 105 322 4 sie do form powodujac to, ze otrzymuje sie ksztal- ki gipsowe o niekontrolowanej gestosci z twardy¬ mi wtraceniami, które to ksztaltki na skutek ob¬ nizonej wytrzymalosci sa w rezultacie nieprzydat¬ ne. 5 W tym znanym urzadzeniu niekorzystnym jest równiez to, ze rozdzielenie oddzielonego odsrodko¬ wo a-pólwodzianu siarczanu wapniowego na zbior¬ niki mieszalnikowe, znajdujace sie nad poszcze¬ gólnymi formami jest trudne. Stosuje sie do tego io system przenosników tasmowych tak, ze w krót¬ kim czasie powierzchnie biezne tasm, bebny, rolki i miejsca schodzenia materialu z jednego przenos¬ nika na drugi zostaja zabrudzone a-*pólwodzianem siarczanii wapniowego i na skutek przyczepnosci 15 tego ostatniego tworza sie na nich narosty tak, ze bezzaklóceniowe dzialanie systemu przenosników tasmowych nie jest dalej mozliwe.
Celem wynalazku jest wyeliminowanie wspom¬ nianych niedogodnosci, zwiazanych ze stosowaniem 2o dotychczas znanych urzadzen opisanego typu.
Dla osiagniecia tego celu postawiono sobie za zadanie skonstruowac urzadzenie nie posiadajace wspomnianych wad, które ponadto zezwalaloby na przeksztalcenie oddzielnego za pomoca wirówki 25 a-pólwodzianu siarczanu wapniowego w jednorod¬ na zawiesine wodna bez naruszenia urzadzenia od¬ prowadzajacego przez dzialanie scierne, wzglednie powstawanie na nim narostów.
Zadanie to rozwiazano wedlug wynalazku przez ao skonstruowanie urzadzenia do wytwarzania ksztal¬ tek gipsowych, w których jako urzadzenie odpro¬ wadzajace zastosowano powloke przestrzenna pod¬ dawana dzialaniu wody, a wyplywajaca z wnetrza tej powloki zawiesina wodna a-pólwodzianu siar- 35 czanu wapniowego, doprowadzana jest przez urza¬ dzenie rozdzielcze do przewodów odplywowych, prowadzacych do róznych form przeznaczonych do zalewania.
Korzystnie powloka przestrzenna jest usytuowa- na wspólosiowo wzgledem wirnika wirówki i ma szereg kanalów doprowadzajacych do stycznego wtryskiwania wody oraz króeiec odplywowy dla zawiesiny a-pólwodzianu siarczanu wapniowego.
Urzadzenie rozdzielcze ma postac elastycznego przewodu, który za pomoca mechanizmu nastaw- czego jest przemieszczany w kierunku poziomym.
Urzadzenie rozdzielcze ma postac wychylnej ryn¬ ny, która jest przemieszczana za pomoca mecha¬ nizmu nastawczego w kierunku poziomym.
Na obwodzie wirnika wirówki zamocowane sa liczne palce zbierajace.
Palce zbierajabce ustawione sa prostopadle do wirnika.
Szczególnie korzystne jest styczne wtryskiwanie wody do powloki przestrzennej w wielu miejscach przez co uzyskuje sie to, ze a-pólwodzian siarcza¬ nu wapniowego wykonuje ruch obiegowy wewnatrz powloki przestrzennej i przez to miesza sie inten¬ sywnie z woda i jako lejka jednorodna zawiesina 60 wyplywa przez króeiec odplywowy z powloki prze¬ strzennej. Wymieszanie sie ze soba a-pólwodzianu siarczanu wapniowego i wody staje sie jeszcze bardziej intensywne dzieki umieszczonym na wir¬ niku palcom zbierajacym. Dlatego jest mozliwym 65 uzyskanie zawiesiny a-pólwodzianu siarczanu wap¬ niowego w stosunkowo niewielkiej ilosci wody a reszte wody, która moze stanowic dodatek wply¬ wajacy na predkosc zestalania i/lub krystalizacji, mozna dodac bezposrednio przed wprowadzeniem do formy.
Przedmiot wynalazku jest przedstawiony w przy¬ kladzie wykonania na rysunku, na którym fig. 1 przedstawia urzadzenie wedlug wynalazku w rzu¬ cie bocznym i w przekroju wzdluznym, fig. 2 — w rzucie poziomym i w przekroju poprzecznym wzdluz linii II—II na fig. 1.
Wirówka 8 jest zasilana zawiesina a-pólwodzia¬ nu siarczanu wapniowego poprzez przewód dopro¬ wadzajacy 7 na przyklad z autoklawu. Wspólosio¬ wo do wirnika 4 wirówki usytuowana jest powlo¬ ka przestrzenna 1. Powloka przestrzenna 1 ma rozmieszczone na swym obwodzie liczne kanaly doprowadzajace 2, przez które jest wtryskiwana woda do przestrzeni pierscieniowej 19 utworzonej pomiedzy powierzchnia wewnetrzna powloki prze¬ strzennej 1 i wirnikiem 4. Odplyw zawiesiny a-pól¬ wodzianu siarczanu wapniowego powstalej w prze¬ strzeni pierscieniowej 19 nastepuje poprzez króeiec odplywowy 3. Na wirniku 4 prostopadle do niego umieszczone sa liczne palce zbierajace lub zgar¬ niajace, które siegaja prawie na cala szerokosc przestrzeni pierscieniowej 19. Z powloka prze¬ strzenna 1 jest polaczone urzadzenie rozdzielcze 6, które sklada sie z elastycznego przewodu 17 oraz mechanizmu nastawczego 18, przez co mozliwe jest za kazdym razem zasilanie jednego z przewodów odplywowych 13, 14, 15, 16. Przewody odplywowe 13, 14, 15, 16 koncza sie swobodnymi wyplywami nad formami do zalewania 9, 10, 11, 12.
Przyklad I (wedlug stanu techniki).
Z wirówki odprowadzono poprzez mechanicznie poruszana obudowe gumowa 740 kg a-pólwodzia¬ nu siarczanu wapniowego o wilgotnosci szczatko¬ wej 19tyo i doprowadzono do zbiornika mieszalni- kowego do 380 1 uprzednio wlanej swiezej wody.
Poniewaz odprowadzony z wirówki a-pólwodzian siarczanu wapniowego otrzymano w postaci nie¬ regularnych brylek na skutek jego wlasciwosci tio- ksotropowych, to wprowadzenie go do przygoto¬ wanej wody bylo mozliwe tylko przy silnym wtrys¬ ku. Ponadto duze bryly nie ulegaly rozprowadze¬ niu w wodzie zawartej w zbiorniku mieszalniko- wym i musialy byc ponadto, po zlaniu zawiesi¬ ny, usuniete ze zbiornika mieszalnikowego. W wy¬ niku spowodowanych tym strat substancji stalej gestosc zalewanej masy jest zbyt mala tak, ze wy¬ konane z niej na szeregowej maszynie do zalewa¬ nia plyty scienne mialy zbyt maly ciezar objetos¬ ciowy, ale takze róznily sie miedzy soba ciezarem co dowodzi oczywiscie, ze do form dostal sie tak¬ ze nie rozprowadzony w zawiesinie a-pólwodzian siarczanu wapniowego.
Jakosc wykonanych plyt sciennych jest wresz¬ cie nienajlepsza na skutek okolo 200 okraglych za¬ glebien o srednicy 0,5 do 3 mm pozostalych na widocznej powierzchni, które to zaglebienia po¬ wstaly widocznie w wyniku pecherzyków powietrz¬ nych i musza Ibyc one po wbudowaniu plyt za- szpachlowane recznie.105 322 Przyklad II (wedlug wynalazku).
Z wirówki zaopatrzonej w powloke przestrzenna wedlug wynalazku odprowadzono 740 kg a-pólwo- dzianu siarczanu wapniowego o wilgotnosci szczat¬ kowej 19%, przy jednoczesnym wprowadzaniu po¬ przez trzy kanaly doprowadzajace 400 1 swiezej wody. Otrzymane 1140 kg zawiesiny o lejikiej kon¬ systencji (o zawartosci ok. 800 substancji stalej na 1 litr) uzyto do odlania plyt sciennych.
Dzieki calkowicie jednorodnej masie zalewanej otrzymano plyty scienne o jednorodnej gestosci i nieskazitelnej powierzchni.
Przyklad III (wedlug wynalazku).
Z wirówki zaopatrzonej w powloke przestrzenna wedlug wynalazku odprowadzono 740 kg a-pólwo¬ dzianu siarczanu wapniowego o wilgotnosci szczat¬ kowej 19%, przy jednoczesnym wprowadzeniu po¬ przez trzy kanaly doprowadzajace 150 1 swiezej wody. Otrzymano 890 kg zawiesiny o lejkiej kon¬ systencji (1180 g substancji stalej na litr) wpro¬ wadzono do 230 1 wody przy jednoczesnym mie¬ szaniu.
Uzyskana calkowicie jednorodna masa do zale¬ wania zostala uzyta do wykonania plyt sciennych.
Plyty wykazywaly jednorodna gestosc a ich po¬ wierzchnie byly wolne od nierównosci.

Claims (7)

Zastrzezenia patentowe
1. Urzadzenie do wytwarzania ksztaltek gipso¬ wych z a-pólwodzianu siarczanu wapniowego, skla¬ dajace sie z wirówki z urzadzeniem odprowadza¬ jacym, przewodu doprowadzajacego do zasilania wirówki zawiesina wpdna a-pólwodzianu siarcza- 10 15 20 25 30 nu wapniowego i co najmniej jednej formy do zalewania, która jest polaczona w sposób umozli¬ wiajacy przeplyw z odprowadzeniem wirówki, znamienny tym, ze urzadzenie odprowadzajace ma postac zasilanej woda powloki przestrzennej (1), a odplywajaca z powloki przestrzennej (1) zawie¬ sina a-pólwodzianu siarczanu wapniowego jest do¬ prowadzana poprzez urzadzenie rozdzielcze (6) do róznych przewodów odplywowych (13, 14, 15, 16) prowadzacych do form (9, 10, 11, 12).
2. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze powloka przestrzenna (1) jest usytuowana wspól- srodkowo wzgledem wirnika (4) wirówki (8).
3. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze powloka przestrzenna (1) ma szereg kanalów doprowadzajacych (2) do stycznego wtryskiwania wody oraz króciec odplywowy (3) dla zawiesiny a-pólwodzianu siarczanu wapniowego.
4. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze urzadzenie rozdzielcze (6) sklada sie z elastycz¬ nego przewodu (17), który jest przemieszczany za pomoca mechanizmu nastawczego (18) w kierunku poziomym.
5. Urzadzenie wadlug zastrz. 1, znamienne tym, ze urzadzenie rozdzielcze (6) ma postac odchylonej rynny, która jest przemieszczana za pomoca me¬ chanizmu nastawczego w kierunku poziomym.
6. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze na obwodzie wirnika (4) wirówki (8) zamoco¬ wane sa palce zgarniajace (5).
7. Urzadzenie wedlug zastrz. 6, znamienne tym, ze palce zgarniajace (5) usytuowane sa prostopa¬ dle do wirnika <4). E <* <=)105 322 2 ) & 19' Fig. 2 Bltk 1461/79 r. 105 egz. A4 Cena 45 zl
PL1975184881A 1974-11-22 1975-11-20 Urzadzenie do wytwarzania ksztaltek gipsowych z alfa-polwodzianu siarczanu wapniowego PL105322B1 (pl)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19742455312 DE2455312C2 (de) 1974-11-22 Vorrichtung zur Herstellung von Gipsformteilen aus Calciumsulfat-alpha-Halbhydrat

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL105322B1 true PL105322B1 (pl) 1979-10-31

Family

ID=5931483

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL1975184881A PL105322B1 (pl) 1974-11-22 1975-11-20 Urzadzenie do wytwarzania ksztaltek gipsowych z alfa-polwodzianu siarczanu wapniowego

Country Status (13)

Country Link
AT (1) AT344576B (pl)
BE (1) BE835710A (pl)
BR (1) BR7507550A (pl)
CH (1) CH605072A5 (pl)
DK (1) DK141575C (pl)
FR (1) FR2291837A1 (pl)
GB (1) GB1482336A (pl)
IE (1) IE41944B1 (pl)
LU (1) LU73837A1 (pl)
NL (1) NL173250C (pl)
PL (1) PL105322B1 (pl)
SE (1) SE401639B (pl)
SU (1) SU921460A3 (pl)

Also Published As

Publication number Publication date
DK141575C (da) 1980-09-15
AT344576B (de) 1978-07-25
NL7513519A (nl) 1976-05-25
FR2291837B1 (pl) 1982-10-01
FR2291837A1 (fr) 1976-06-18
BE835710A (fr) 1976-05-19
BR7507550A (pt) 1976-08-10
IE41944L (en) 1976-05-22
DK525275A (da) 1976-05-23
ATA882775A (de) 1977-11-15
LU73837A1 (pl) 1976-09-06
GB1482336A (en) 1977-08-10
NL173250C (nl) 1984-01-02
SU921460A3 (ru) 1982-04-15
NL173250B (nl) 1983-08-01
CH605072A5 (pl) 1978-09-29
SE7512705L (sv) 1976-05-24
IE41944B1 (en) 1980-05-07
DK141575B (da) 1980-04-28
DE2455312B1 (de) 1976-01-29
SE401639B (sv) 1978-05-22

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL77026B1 (pl)
PL123799B1 (en) Method of and apparatus for manufacturing plaster lining or gypsum panels
CN206733292U (zh) 一种用于生产石膏轻质空心隔墙板的自动化生产线
CA1164214A (en) Process and apparatus for granulation of slag
PL105322B1 (pl) Urzadzenie do wytwarzania ksztaltek gipsowych z alfa-polwodzianu siarczanu wapniowego
CN106938495A (zh) 一种用于生产石膏轻质空心隔墙板的自动化生产线
US4995729A (en) Mixing device for mortar
KR101590320B1 (ko) Csa계 시멘트 원료의 성형 및 반응 장치 및 방법
CN108929059A (zh) 一种湿法制取半水硫酸钙的工艺及装置
CN114682188B (zh) 一种2,4-二氯-3,5-二硝基三氟甲苯的制备设备及方法
CN111333396B (zh) 一种抹灰石膏制备系统
CN214677519U (zh) 肉片裹浆设备
FI76779C (fi) Foerfarande foer framstaellning av haerdade gipsprodukter.
CN210233481U (zh) 一种桥梁维修用原料混合装置
US2007133A (en) Gypsum slab and method of manufacturing same
CN111168843A (zh) 一种建筑砂浆的搅拌装置
US20080225631A1 (en) Continuous feed cement mixer
JPH0150447B2 (pl)
CN216760349U (zh) 一种用于施工现场的干混砂浆配比装置
US4225360A (en) Treatment of gypsum plaster
CN219722716U (zh) 一种配料仓原料下料初混合装置
CN219563662U (zh) 一种防堵塞的混凝土搅拌设备
CN219726859U (zh) 一种环保管材生产用原料混合装置
CN216171664U (zh) 一种建筑涂料生产用混料装置
CN214206835U (zh) 一种布料范围可调的水产养殖场饲料放料机