PL104264B1 - Mechanizm roznicowy nawrotny - Google Patents

Mechanizm roznicowy nawrotny Download PDF

Info

Publication number
PL104264B1
PL104264B1 PL18196475A PL18196475A PL104264B1 PL 104264 B1 PL104264 B1 PL 104264B1 PL 18196475 A PL18196475 A PL 18196475A PL 18196475 A PL18196475 A PL 18196475A PL 104264 B1 PL104264 B1 PL 104264B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
gear
shaft
clutch
brake
electromagnetic
Prior art date
Application number
PL18196475A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL18196475A priority Critical patent/PL104264B1/pl
Publication of PL104264B1 publication Critical patent/PL104264B1/pl

Links

Landscapes

  • Structure Of Transmissions (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest mechanizm rózni¬ cowy nawrotny, szczególnie przydatny w wodzar- kach zurawi bomowych lekkich zainstalowanych w wezlach przeladunkowych pracujacych w ukla¬ dzie dwutopenantowym, pojedynczym, sprzezonym itd. Zadaniem mechanizmu róznicowego jest roz¬ dzielanie napedu z walu silnika napedzajacego wo- dzarke na dwie przekladnie zebate napedzajace dwa bebny linowe wodzarki.
Dotychczas w przemysle okretowym, do wodze¬ nia i trzymania zurawia bomowego stosowane sa wodzarki napedzane jednym dwubiegowym silni¬ kiem elektrycznym. Wodzarki te wyposazone sa w dwa bebny linowe, dwie przekladnie zebate czo¬ lowe, dwa hamulce elektromagnetyczne (jeden osa¬ dzony na silniku elektrycznym napedowym, drugi na mechanizmie wodzarki), dwa sprzegla elektro¬ magnetyczne, osadzone jedno na wale napedowym glównym, drugie na wale odboczki, wal napedowy glówny, wal odboczki polaczony z walem nape¬ dowym" glównym poprzez jedna pare przekladni zebatej, wal hamulca elektromagnetycznego z prze¬ kladnia zebata. Hamulec elektromagnetyczny jest osadzony na mechanizmie wodzarki. Tuleje zebate sa osadzone na wale napedowym glównym i od¬ boczki. Naped na bebny przenoszony jest: — podczas topenantowania w obydwóch kierun¬ kach z walu silnika elektrycznego poprzez sprzeglo elastyczne na wal glówny napedowy, sprzeglo elektromagnetyczne osadzone na tym wale z tuleja zebata, dalej poprzez przekladnie na bebny; — podczas obrotu w obydwu kierunkach z walu silnika elektrycznego poprzez sprzeglo elastyczne na wal glówny napedowy, przekladnie zebata czolowa laczaca wal odboczki z walem glów¬ nym napedowym, sprzeglo elektromagnetyczne osadzone na wale odboczki, tuleje zebata, dalej poprzez przekladnie na bebny.
Uklad rozwiazania konstrukcyjnego walu napedo¬ wego glównego, walu odboczki oraz osadzenie dwóch sprzegiel elektromagnetycznych na wyzej wymienionych walach zezwala na prace bebnami w kierunku wspólbieznym i przeciwbieznym, za¬ leznie od potrzeby kierunków obrotów bebnów.
Nalezy nadmienic, ze podczas pracy wodzarka — bieg luzem i pod obciazeniem — zawsze jedno sprzeglo elektromagnetyczne jest wlaczone (zacis¬ niete) i obraca sie jako caly element z predkoscia okolo 1500 obr/miri., a drugie rozlaczone (plytki zluzowane) i plytki posiadaja predkosc obrotowa wzgledna okolo 3000 obr/min. Wyzej wymienione predkosci obrotowe wzgledne okolo 3000 obr/min. wystepuja zawsze na obydwu sprzeglach podczas pracy sprzeglem zluzowanym. "obecnie wykonywane wodzarki i ich rozwiaza¬ nie konstrukcyjne ukladu nawrotnego z dwoma sprzeglami elektromagnetycznymi nie zapewniaja prawidlowej pracy zurawiami bomowymi.
Rozwiazanie konstrukcyjne walu napedowego, 104 264walu odboczki oraz osadzenie na tych walach dwóch sprzegiel elektromagnetycznych daje w re¬ zultacie wysokie zdwojone wzgledne predkosci ob¬ rotowe plytek rozlaczonego sprzegla. Wysokie predkosci obrotowe plytek oraz moment szczatko¬ wy wystepujacy na sprzegle podczas biegu luzem, powoduja nadmierne nagrzewanie sie plytek i cew¬ ki, oraz oleju chlodzacego i smarujacego sprzegla.
Nastepnym zródlem wywiazywania sie wysokiej temperatury jest moment zerwania na plytkach sprzegla podczas rozlaczania sprzegla. Nalezy nad¬ mienic, ze rezim pracy wodzarki w pelnym cyklu * przeladunkowym, warunkach pracy znamionowej jest ciezki z uwagi na dlugie czasy pracy i duza ilosc laczen. Znane rozwiazanie konstrukcyjne wodzarek" z dwoma sprzeglami jest niewlasciwe i nie spelnia wymogów pod wzgledem cieplnym.
Celem wynalazku jest usuniecie wskazanych wad i niedogodnosci, a zadaniem technicznym jest opra¬ cowanie mechanizmu TÓznicowego nawrotnego la¬ czacego obydwie przekladnie czolowe napedzajace dwa bebny linowe wodzarki. Mechanizm róznico¬ wy nawrotny musi równiez zapewniac jednakowe predkosci obrotowe obydwu bebnów przy predko¬ sciach obrotowych bebnów wspólbieznych i prze¬ ciwbieznych, podczas biegu luzem i pod obciaze¬ niem. Zadanie to zostalo zrealizowane dzieki temu, ze zastosowano przekladnie róznicowa nawrotna, w której ruch obrotowy kola zebatego stozkowego o- sadzonego na wale napedowym przekladni przeka¬ zywany jest na dwa kola zebate stozkowe osadzo¬ ne na lozyskach tocznych na .wale krzyzowym, da¬ lej ruch obrotowy z kól zebatych stozkowych, prze¬ kazywany jest na kolo zebate stozkowe osadzone na tulei zdawczej ulozyskowanej na lozyskach to¬ cznych w skrzyni przekladniowej wciagarki.
Wal krzyzowy osadzony jest jednym ramieniem w tulei zdawczej i ulozyskowany na lozyskach to- cznycn. Cala przekladnia róznicowa nawrotna osa¬ dzona jest w koszu i polaczona z nim walem krzy¬ zowym, zas kosz przekladni róznicowej osadzony jest i ulozyskowany^ na lozyskach tocznych na wa¬ le napedowym z jednej strony, a z drugiej strony na tuiei zdawczej.
Na koszu przekladni róznicowej jest osadzone kolo zebate o zazebieniu czolowym lub stozkowym i za¬ zebione z kolem zebatym walcowym lub stozko¬ wym osadzonym na wale pomocniczym hamulca elektromagnetycznego.
Na wale napedowym jest osadzone kolo zebate zdawcze napedzajace przekladnie zebata wraz z bebnem „W". Na tulei zdawczej jest osadzone kolo zabate zdawcze napedzajace przekladnie zebata wraz z bebnem „Z", oraz drugie kolo zebate za¬ zebiajace sie z kolem zebatym osadzonym na wa¬ le hamulca elektromagnetycznego.
Sprzeglo elektromagnetyczne osadzone na tulei zdawczej i wale krzyzowym^ sluzy do unierucha¬ miania itulei zdawczej z walem krzyzowym,. Sprze¬ glo to sprzega tuleje zdawcza, czyli kolo stozkowe, kolo zebate czolowe napedzajace przekladnie ze¬ bata i beben „Z" z walem krzyzowym.
Mechanizm róznicowy nawrotny wedlug wyna¬ lazku umozliwia wprowadzenie konstrukcji wo¬ dzarki gwarantujacej prowadzenie noku bomu na )4 264 4 niezmienionej wysokosci przy obrocie, zas przy to- penantowaniiu pionowo w kierunku na podnosze¬ nie i opuszczenie. Ponadto zmniejszono ilosc sprzegiel elektromagnetycznych do jednego, które jest osadzone na wale napedowym przekladni me¬ chanizmu wodzarki, co jest o wiele korzystniej¬ sze. Wyeliminowano prace sprzegla podczas, tope- nantowania na biegu luzem, a takze zmniejszono predkosc obrotowa wzgledna plytek z 3000 obr/min do 1450 obr/min. na biegu luzem podczas obrotu oraz zlikwidowano wal odboczki i tulei zebatej osadzonej na tym wale.
Rozwiazanie wedlug wynalazku stwarza mozli¬ wosc napedu wodzarki dwubebnowej zurawia bo- mowego jednym silnikiem napedowym. Ponadto uzyskuje sie jednakowe predkosci obrotowe wspól¬ biezne i przeciwbiezne walu napedowego i tulei zdawczej przekladni róznicowej, a tym samym predkosci obrotowych bebna „W" i bebna „Z" wspólbieznych i przeciwbieznych jednakowych: —- przy uciagach -w linach na bebnach równych zero, — przy znamionowych uciagach* w linach na be¬ bnach, 2* — przy uciagach wiekszych od zera, a róznych co do wielkosci w linach wchodzacych na bebny.
Praca sprzegla na biegu luzem wystepuje tylko podczas predkosci obrotowych przeciwbieznych walu napedowego i tulei zdawczej, tylko przy ob- rocie zurawia bomowego, co przyczyna sie do prze¬ dluzenia zywotnosci elementów.
Przekladnia stanowiaca przedmiot wynalazku jest przedstawiona w przykladzie wykonana na rysunku w postaci schematu kinematycznego. ,35 Wal napedowy 1 przekladni róznicowej ulozy¬ skowany na lozyskach tocznych 2 w skrzyni prze¬ kladniowej 3, polaczony jest z przekladnia rózni¬ cowa, kolem zebatym 4 stozkowym napedowym zazebiajacym sie z kolami zebatymi 5 stozkowymi 4P satelitowymi, które zazebiaja sie z kolem zeoatym 6 stozkowym zdawczym osadzonym na zdawczej tulei 7. Tuleja zdawcza 7 ulozyskowana jest na lozyskach tocznycn 8 w skrzyni przekladniowej 3 i wyprowadzona na zewnatrz tej skrzyni. 45 W tulei zdawczej 7 jest osadzony wal krzyzowy 9 i wyprowadzony na zewnatrz przekladniowej skrzyni 3 oraz ulozyskowany na lozyskach tocznych wewnetrznych w tulei zdawczej 7. Na tulei 7 i wale krzyzowym 9 jest sadzone elektromagne- 50 tyczne sprzeglo 11 i zabudowane w skrzyni 12.
Kosz 13 przekladni róznicowej jest ulozyskowany na tocznych lozyskach 14 na wale napedowym 1 i tulei zdawczej 7. Na koszu 13 przekladni róz¬ nicowej jest osadzone na stale kolo zebate 15 ko- 55 sza satelitów, zazebiajace sie z kolem zebatym 16 osadzonym na pomocniczym wale 17 hamulca 18 wyprowadzonym na zewnatrz skrzyni przekladnio¬ wej 3. Na pomocniczym wale 17 i skrzyni przek¬ ladniowej 3 jest osadzony hamulec 18 kosza 13 60 przekladni róznicowej. Wal 17 pomocniczy jest Ulo¬ zyskowany na tocznych lozyskach 19 w skrzyni przekladniowej 3.
Kola zebate 5 stozkowe satelitowe sa osadzone na tocznych lozyskach 20 na wale krzyzowym 9. 65 Wal krzyzowy 9 jest polaczony na stale z koszem1Ó4 264 s 13 przekladni róznicowej. Na zdawczej tulei 7 osa¬ dzone jest na stale kolo zebate 21 zazebiajace sie z kolem zebatym 22 osadzonym na wale 23 hamul¬ ca 24 elektromagnetycznego wyprowadzonym na zewnatrz skrzyni 3. Wal 23 hamulca jest osadzony na lozyskach tocznych w przekladniowej skrzyni 3.
Na koncu walu 23 hamulca wyprowadzonego na zewnatrz skrzyni 3 jest osadzony elektromagnety¬ czny hamulec 24. Hamulec mocowany jest do skrzyni 3. Silnik napedowy wyposazony jest w ha¬ mulec 25. Na wale napedowym 1 jest osadzone na stale zdawcze kolo zebate 26 zazebiajace sie z przekladnia „X" bebna „W". Na tulei zdawczej 7 jest osadzone na stale zdawcze kolo zebate 27 zazebiajace sie z przekladnia ^Y" bebna „Z".
Wspólbiezne i przeciwbiezne predkosci walu na¬ pedowego i tulei zdawczej uzyskuje sie przez wspóldzialanie hamulca elektromagnetycznego i sprzegla elektromagnetycznego. Hamulec elektro¬ magnetyczny kosza sluzy do unieruchamiania kola zebatego osadzonego na tym koszu.
Sprzeglo elektromagnetyczne sprzega poprzez *wal krzyzowy kola zebate stozkowe osadzone na wale krzyzowym zazebiajace sie z kolami zebaty¬ mi osadzonymi na tulei i wale napedowym z tu¬ leja zdawcza, a^tym samym z kolem zdawczym osadzonym na tulei zdawczej i wale napedowym przekladni.
Przekladnia róznicowa wedlug wynalazku pra¬ cujaca na zasadzie wspólpracy sprzegla i hamulca elektromagnetycznego pozwala na automatyczna zmiane kierunku predkosci obrotowych kól zeba¬ tych zdawczych osadzonych na wale napedowym z tulei zdawczej, zachowujac jednakowe predkosci obrotowe wspólbiezne i przeciwbiezne. Odbywa sie to przez wlaczenie przekladni róznicowej przy za¬ hamowanym hamulcu kosza i rozlacznym sprzegle oraz przez zblokowanie przekladni róznicowej przy wlaczonym sprzegle elektromagnetycznym/ i roz¬ laczonym hamulcu kosza. 21 Przekladnia róznicowa wedlug wynalazku zabez¬ piecza ciaglosc polaczenia miedzy walem napedo¬ wym a tuleja zdawcza we wszystkich przypadkach pracy. Blokowanie przekladni w stanie" bezprado- wym odbywa sie od strony walu napedowego ha¬ mulcem elektromagnetycznym osadzonym na sil¬ niku napedowym, zas od strony tulei zdawczej ha- hulcem elektromagnetycznym przekladni »Y" osa¬ dzonym na mechanizmie wciagarki.

Claims (2)

Zastrzezenia patentowe
1. Mechanizm róznicowy nawrotny, w szczegól¬ nosci jako pierwszy stopien przekladni wodzarki zurawia Domowego; znamienny tym, ze ma przek¬ ladnie róznicowa, której kolo zebate (15) osadzone na koszu (13) tej przekladni jest zazebione z kolem zebatym (16), które jest unieruchamiane hamulcem elektromagnetycznym (18), a wal krzyzowy (9) po¬ laczony z koszem (13) przekladni jest osadzony na lozyskach tocznych (10) w tulei zdawczej (7) sprze¬ ganej za pomoca sprzegla elektromagnetycznego (11) •z walem krzyzowym (9), tworzac po tym sprzeg¬ nieciu calosc z walem napedowym (1).
2. Mechanizm wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze w stanie bezpradowym uzwojen hamulca (18) nieruchome kola zebate (16) i (15), kosz (13) i wal krzyzowy sa unieruchomione, a przy zasilaniu pra¬ dowym uzwojen sprzegla (11), wal krzyzowy (9) jest sprzegniety z tuleja zdawczaN (7) kolami zebaty¬ mi (6), (4), (26), (27) i walem napedowym (1), przy czym w czasie pracy mechanizmu, hamulec (18) i sprzeglo (11), sa równoczesnie zasilane lub pozba¬ wione zasilania pradowego. 3 Machanizm wedlug zastrz. 1, znamienny tym, ze jest osadzony wewnatrz skrzyni (3), a sprzeglo elektromagnetyczne (11) jest osadzone w oddzielnej 40 skrzyni (12).104 264 £>N-3, zam. 525/7S Cena 45 zl
PL18196475A 1975-07-09 1975-07-09 Mechanizm roznicowy nawrotny PL104264B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL18196475A PL104264B1 (pl) 1975-07-09 1975-07-09 Mechanizm roznicowy nawrotny

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL18196475A PL104264B1 (pl) 1975-07-09 1975-07-09 Mechanizm roznicowy nawrotny

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL104264B1 true PL104264B1 (pl) 1979-08-31

Family

ID=19972903

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL18196475A PL104264B1 (pl) 1975-07-09 1975-07-09 Mechanizm roznicowy nawrotny

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL104264B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
PL159889B1 (pl) Urzadzenie napedowe dla napedów lancuchowych, zwlaszcza dla przenosników lancuchowych i ciagnionych lancuchem maszyn urabiajacych PL
US3460807A (en) Winch
US2712245A (en) Hydraulically controlled transmission
US1963308A (en) Selective gear for portable cranes
US3797325A (en) Two speed primary drive assembly for hydraulic winch
PL104264B1 (pl) Mechanizm roznicowy nawrotny
US3405878A (en) Infinite ratio driving interlock for spooling drums of a yarder
CN107117547B (zh) 一种可换挡的卷扬机构
GB2074258A (en) Change-speed gearbox
JP2018155350A (ja) 動力伝達装置の潤滑構造
USRE24327E (en) Hydraulically controlled transmission
US1555906A (en) Drag-line excavator
EP0442446A1 (en) Vehicular four wheel drive train
EP2852549A1 (en) Forestry winch with improved transmission gear
SU252942A1 (ru) Лебедка для универсального одноковшового
ITRM980652A1 (it) Testa di rotazione di una colonna di perforazione con innesto a frizione
SU761417A1 (ru) Лебедка 1
CN108167399B (zh) 一种多速变速器及起重设备
CN214823239U (zh) 双承载索循环牵引索道绞盘机
CN216816004U (zh) 一种两档变速传动系统的试验台结构
US1103788A (en) Control mechanism for concrete-mixers.
NZ213831A (en) Torque transmission arrangement for driving rotary member:input shaft drives modulated wet clutch output of which drives torque converter
GB432807A (en) Improvements in or relating to systems for the transmission of power, particularly for motor vehicles, locomotives, and the like
JP2017165170A (ja) 動力伝達装置
JPS54131243A (en) Two-drum winch device