PL101343B1 - Urzadzenie do ciaglego prasowania plyt z materialow niemetalowych - Google Patents

Urzadzenie do ciaglego prasowania plyt z materialow niemetalowych Download PDF

Info

Publication number
PL101343B1
PL101343B1 PL18374775A PL18374775A PL101343B1 PL 101343 B1 PL101343 B1 PL 101343B1 PL 18374775 A PL18374775 A PL 18374775A PL 18374775 A PL18374775 A PL 18374775A PL 101343 B1 PL101343 B1 PL 101343B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
track
plates
caterpillar
plate
shelf
Prior art date
Application number
PL18374775A
Other languages
English (en)
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed filed Critical
Priority to PL18374775A priority Critical patent/PL101343B1/pl
Publication of PL101343B1 publication Critical patent/PL101343B1/pl

Links

Landscapes

  • Veneer Processing And Manufacture Of Plywood (AREA)

Description

Przedmiotem wynalazku jest urzadzenie do ciaglego prasowania plyt z materialów niemetalowych, zwlaszcza plyt wiórowych, skladajace sie z dwóch przeciwlegle umieszczonych mechanizmów gasienicowych, w którym sciskanie prasowanego materialu i naped lancuchów gasienicowych odbywa sie przy pomocy walców przenoszacych sile nacisku na prasowany material. Powierzchnie lancuchów gasienicy obu wspólpracujacych ze soba mechanizmów gasienicowych tworza klin prasowanego materialu, który jest zgniatany w miare przesuwania sie gasienic. Walce robocze sa napedzane przy pomocy silników elektrycznych badz hydraulicznych. Urzadzenia tego typu sa> znane i stosowane. Dotychczas znane urzadzenia do ciaglego prasowania plyt z materialów niemetalowych sa zaopatrzone w lancuchy gasienicowe skladajace sie z plaskich plyt laczonych ze soba przy pomocy zawiasów [sworzni, umieszczonych pomiedzy plytami. Plyty gasienicy moga sie wzgledem siebie obracac wokól osi sworzni. Calkowita statecznosc polozenia poszczególnych plyt jest zapewniona tylko wtedy, gdy odleglosc pomiedzy osiami walców dociskajacych jest mniejsza od polowy podzialki gasienicy. Uzyskanie pelnej statecznosci takiej plyty wymagaloby przy ograniczonej wielkosci podzialki gasienicy zastosowania walców dociskajacych o malej srednicy, malo sztywnych i o niedostatecznie trwalym ulozyskowaniu.
Nastepna wada stosowanego obecnie systemu mechanizmu gasienicowego wynika z koniecznosci zalamy¬ wania gasienicy pod walcami sciskajacymi, aby uzyskac klin sprasowywanego materialu. Wskutek tego sworznie gasienicy pracuja pod obciazeniem i powstaje trudnosc zachowania stalej grubosci prasowanego materialu.
Przedstawione mankamenty powoduja ograniczenie stosowanych wielkosci jednostkowych nacisków na prasowa¬ ny material.
Celem przedstawionego wynalazku jest zbudowanie urzadzenia do ciaglego prasowania plyt niemetalowych o mechanizmie gasienicowym pozbawionym opisanych wad, wystepujacych w dotychczas stosowanych urzadze¬ niach. Mechanizmy gasienicowe urzadzenia do ciaglego prasowania plyt niemetalowych wedlug wynalazku posiadaja odcinki robocze lancuchów gasienic, tworzace klin prasowanego materialu uksztaltowane w postaci powierzchni walca kolowego o duzej srednicy.W przypadku szczególnym powierzchnia robocza jednej z gasienic moze byc plaska, przy drugiej gasienicy odpowiednio uwypuklonej. Ogniwo gasienicy wedlug wynalazku sklada sie z plyty o dlugosci równej podzialce gasienicy i szerokosci dostosowanej do szerokosci kobierca prasowanego2 101 343 materialu. Zewnetrzna powierzchnia plyty naciskajaca na prasowany material jest uksztaltowana w postaci odcinka powierzchni walca kolowego o duzej srednicy o osi równoleglej do osi walców dociskajacych. Do wewnetrznej powierzchni plyty przymocowane sa wsporniki ustawione wzdluz gasienicy równolegle do siebie.
We wspornikach tych wywiercony jest wspólny otwór na sworzen laczacy ze soba poszczególne ogniwa gasienicy.
Otwór ten jest umieszczony w polowie dlugosci plyty, a jego odleglosc od powierzchni plyty okreslona jest przez wzgledy konstrukcyjne. Pomiedzy wspornikami sa umieszczone na przemian laczniki laczace poszczególne plyty ze soba. Dlugosci tych laczników sa równe dwóm podzialkom gasienicy mniej luz potrzebny w celu uzyskania mozliwosci skladania sie ogniw gasienicyw okreslonym kierunku. W kazdym z laczników znajduja sie dwa otwory na sworzen laczacy plytki. Odleglosc pomiedzy tymi otworami jest równa podzialce gasienicy.
Dolna pólka lacznika, którego przekrój jest dwuteowy, jest tak uformowana, aby mogla stanowic oparcie dla plyt gasienicy w momencie prasowania materialu. Na koncach lacznika pólka ta jest wychylona pod katem umozliwiajacym prawidlowe skladanie sie gasienicy na kolach prowadzacych. Przeciwlegla pólka lacznika nie przylegajaca do plyty gasienicy jest prosta i sluzy jako oparcie dla nakladek stanowiacych tor walców dociskajacych. Powierzchnia tych nakladek, po której tocza sie walce, jest uformowana w postaci powierzchni walcowej wspólsrodkowej z powierzchnia zewnetrzna plyty. Odleglosci od otworów na sworznie do konców lacznika sa z obu stron niejednakowe. Ma to na celu umozliwienie uzyskania wzglednego przesuniecia szczelin pomiedzy kolejnymi lacznikami.
Przedstawiona gasienica moze byc zginana tylko w jednym okreslonym kierunku. Przy zginaniu tej gasienicy w kierunku przeciwnym zachowuje sie ona jak sztywna belka, gdyz plyty gasienicy opieraja sie wtedy o dolna pólke lacznika. Zaleta urzadzenia do prasowania ciaglego plyt z materialów niemetalowych, stanowiacego przedmiot wynalazku, jest moznosc zastosowania walców dociskowych o duzej srednicy, równej w przyblizeniu podzialce gasienicy, przy zachowaniu pelnej statecznosci polozenia plyt gasienicy sciskajacych prasowany material.
Przedstawiony wynalazek pozwala jednoczesnie uniknac zalamywania sie pracujacych ogniw gasienicy pod walcami dociskajacymi. W rezultacie uzyskane zalety umozliwiaja stosowanie wiekszych nacisków jednostkowych na prasowane plyty niz to dotychczas bylo mozliwe. W razie potrzeby stosowania bardzo duzych cisnien w rozwiazaniu tym istnieje dodatkowa moznosc kompensacji ugiecia walców dociskowych przez zastosowanie na lacznikach nakladek o niejednakowej grubosci.
Na rysunkach pokazane sa przyklady rozwiazania wynalazku. Fig. 1 przedstawia schematycznie rzut boczny urzadzenia do ciaglego prasowania plyt niemetalowych, skladajacego sie z dwóch przeciwlegle ustawionych mechanizmów gasienicowych. Kazdy z mechanizmów gasienicowych sklada sie z: lancucha gasienicowego specjalnej konstrukcji, zwanego w skrócie gasienica 1, kól lub wieloboków prowadzacych 2, walców dociskajacych napedzanych 3 i z walców dociskajacych pomocniczych 4. Fig. 1 przedstawia rozwiazanie, w którym zastosowano dwa jednakowe mechanizmy gasienicowe o wypuklym uksztaltowaniu czesci roboczych.
Na fig. 2 pokazany jest przypadek, gdy jeden z mechanizmów gasienicowych ma plaska powierzchnie roboczego odcinka gasienicy. Drugi zas mechanizm gasienicowy pozostaje taki, jak pokazany na fig. 1. Fig. 3 przedstawia przypadek, gdy jeden z mechanizmów gasienicowych ma wklesla powierzchnie robocza, a drugi wypukla.
Konstrukcja ogniwa gasienicy wedlug przedstawionego wynalazku pokazana jest na dalszych rysunkach.
Fig. 4 i 5 przedstawia plyte gasienicy 5 z przytwierdzonymi do niej wspornikami 6. We wspornikach 6 przewiercony jest otwór 7 na sworzen 8 laczacy poszczególne ogniwa gasienicy. Otwór ten jest umieszczony na polowie dlugosci plyty 5. Zewnetrzna powierzchnia plyty 5 ma ksztalt wycinka powierzchni walca o duzym promieniu. W przypadku pokazanym na fig. 2 powierzchnia zewnetrzna plyty jednej z gasienic jest plaska, w przypadku zas przedstawionym na fig. 3 jedna z gasienic ma plyte o wkleslej powierzchni zewnetrznej. Na fig. 6 przedstawiony jest lacznik 9. Przy pomocy tych laczników laczone sa ze soba poszczególne plyty gasienicy.
Lacznik 9 posiada dwa otwory zaopatrzone w panewki 10. Odleglosc pomiedzy osiami tych otworów jest równa podzialce gasienicy. Calkowita dlugosc lacznika wynosi dwie podzialki gasienicy mniej niewielki luz. Lacznik 9 jest wykonany w postaci belki o przekroju dwuteowym. Odcinek 11 dolnej pólki lacznika znajdujacy sie pomiedzy otworami na sworznie jest dopasowany do wieloboku, jaki tworza wewnetrzne powierzchnie plyt na odcinku roboczym gasienicy, aby umozliwic oparcie sie plyt o lacznik. Odcinki 12 dolnej pólki lacznika sa zagiete do góry pod katem, którego wielkosc zalezy od liczby boków wieloboku prowadzacego 2. Odleglosci od osi otworów na sworzniu do konców lacznika 9 nie sa jednakowe. Umozliwia to wzdluzne przesuniecie szczelin znajdujacych sie pomiedzy nastepujacymi po sobie lacznikami tak, aby nie lezaly one na jednej linii i walce dociskajace nie napotykaly na nie jednoczesnie. Na górnej plaskiej pólce lacznika 13 umieszczone sa nakladki 14, których górna powierzchnia stanowi tor walców dociskajacych 3 i jest uksztaltowana w postaci powierzchni walca wspólosiowej z powierzchnia zewnetrzna plyt gasienicy. Na fig. 7 i 8 pokazany jest odcinek zmontowane-101 343 3 go lancucha gasienicy skladajacy sie z plyt 5 wraz ze wspornikami 6, z laczników 9 polaczonych przy pomocy sworzni 8t które sa nieruchomo zamocowane we wspornikach 6.

Claims (7)

Zastrzezenia patentowe
1. Urzadzenie do ciaglego prasowania plyt z materialów niemetajowych, zwlaszcza plyt wiórowych, skladajace sie z dwóch przeciwlegle umieszczonych mechanizmów gasienicowych, w których sciskanie prasowa¬ nego materialu i naped lancuchów gasienicowych odbywa sie przy pomocy walców przenoszacych sile nacisku na material za posrednictwem lancuchów gasienicowych, znamienne tym, ze ma ^ co najmniej w jednym ze wspólpracujacych ze soba mechanizmów gasienicowych powierzchnie zewnetrzna plyt gasienicy, tworzaca klin prasowanego materialu, uformowana jako powierzchnia wycinka walca kolowego, o osi równoleglej do plaszczyzny przechodzacej przez osie tych walców dociskajacych obu mechanizmów gasienico¬ wych, lub lezacej w tej plaszczyznie.
2. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze ma plyty gasienicy 5 oparte podczas prasowania materialu o laczniki 9, tworzac razem sztywna belke przenoszaca obciazenie na walce.
3. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze ma plyty gasienicy, których wzgledny obrót moze odbywac sie tylko w jednym kierunku, to jest w kierunku nawijania sie lancuchów gasienicowych na kola prowadzace.
4. . 4. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze otwór 7 na sworzen 8 wywiercony w przytwierdzonych do plyty 5 wspornikach 6 umieszczony w polowie dlugosci plyty 5 na odleglosci od powierzchni wewnetrznej tej plyty okreslonej wymiarami lacznika 9.
5. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze ma lacznik 9, laczacy ze soba plyty 5 i posiadajacy dwa otwory na sworznie 8, o calkowitej dlugosci równej dwóm podzialkom gasienicy, nieznacznie tylko zmniejszonej dla uzyskania niezbednego luzu.
6. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze ma pólke 12 lacznika 9 ustawiona w stosunku do pólki 13 pod katem, co umozliwia ukladanie sie gasienicy na kole prowadzacym 2.
7. Urzadzenie wedlug zastrz. 1, znamienne tym, ze ma przytwierdzone do pólki 13 lacznika 9 nakladki 14, stanowiace tor walców dociskajacych, które sa uformowane wedlug powierzchni walca wspólsrodkowej z powierzchnia zewnetrzna plyt5. , ± 3 I Fa.4 Fig.l fic.5101 343 Fi9.7 U \ fy8 % f I H m r U1 V Prac. Poligraf. UP PRL naklad 120+18 Cena 45 zl
PL18374775A 1975-10-03 1975-10-03 Urzadzenie do ciaglego prasowania plyt z materialow niemetalowych PL101343B1 (pl)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL18374775A PL101343B1 (pl) 1975-10-03 1975-10-03 Urzadzenie do ciaglego prasowania plyt z materialow niemetalowych

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL18374775A PL101343B1 (pl) 1975-10-03 1975-10-03 Urzadzenie do ciaglego prasowania plyt z materialow niemetalowych

Publications (1)

Publication Number Publication Date
PL101343B1 true PL101343B1 (pl) 1978-12-30

Family

ID=19973753

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
PL18374775A PL101343B1 (pl) 1975-10-03 1975-10-03 Urzadzenie do ciaglego prasowania plyt z materialow niemetalowych

Country Status (1)

Country Link
PL (1) PL101343B1 (pl)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
FI77806C (fi) Styranordning foer rullstaenger i en kontinuerligt arbetande press.
FI109341B (fi) Jatkuvatoiminen puristin
FI78257B (fi) Kontinuerligt arbetande press foer pressning av spaonskivebanor, fiberskivebanor och liknande pressmaterialbanor.
US2868356A (en) Caterpillar type drive for conveyor chain
GB1404958A (en) Continuous pressure treatment of webs
US3997952A (en) Roll for a rolling mill
US9446805B2 (en) Track assembly having arcuate crawler shoes
US4458808A (en) Shuttle table drive mechanism
US4449448A (en) Double band press
FI69233C (fi) Mataranordning foer skoerdare
PL101343B1 (pl) Urzadzenie do ciaglego prasowania plyt z materialow niemetalowych
CS212297B2 (en) Facility for propulsion of the undercarriage in the mine
FI92297B (fi) Menetelmä ja laitteisto lastulevyjen ja vastaavien levyrakenneaineiden valmistamiseksi
FI67052C (fi) Kontinuerligt arbetande press
FI88895C (fi) Kontinuerligt arbetande press
US2798592A (en) Booster drive
DE2323489A1 (de) Rollbahn zum spiraligen transport langgestreckter, vorzugsweise zylindrischer teile
US3869926A (en) Device for bending serpentine struts
US3225992A (en) Apparatus for guiding elongated members
DE153154C (pl)
EP0091156B1 (en) Apparatus for reducing the width of a steel slab by rolling
US4288044A (en) Paper reel synchronizing system
US4299551A (en) Belt tensioning and control for double belt presses
SU534371A1 (ru) Пресс
US3352330A (en) Web bender for forming a continuous v-contoured web