PL101300B1 - Sposob wytwarzania srodka tytoniozastepczego - Google Patents
Sposob wytwarzania srodka tytoniozastepczego Download PDF
Info
Publication number
PL101300B1
Authority
PL
Poland
Prior art keywords
weight
smoke
tobacco
component
tobacco substitute
Prior art date
Application number
PL1973160649A
Other languages
English (en)
Original Assignee
Celanese Corpus
Filing date
Publication date
Application filed by Celanese Corpus filed Critical Celanese Corpus
Publication of PL101300B1 publication Critical patent/PL101300B1/pl
Links
Classifications
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24TOBACCO; CIGARS; CIGARETTES; SIMULATED SMOKING DEVICES; SMOKERS' REQUISITES
    • A24BMANUFACTURE OR PREPARATION OF TOBACCO FOR SMOKING OR CHEWING; TOBACCO; SNUFF
    • A24B15/00Chemical features or treatment of tobacco; Tobacco substitutes, e.g. in liquid form
    • A24B15/18Treatment of tobacco products or tobacco substitutes
    • A24B15/28Treatment of tobacco products or tobacco substitutes by chemical substances
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A24B15/10Chemical features of tobacco products or tobacco substitutes
    • A24B15/16Chemical features of tobacco products or tobacco substitutes of tobacco substitutes
Landscapes
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Toxicology (AREA)
  • Manufacture Of Tobacco Products (AREA)
Description
Przedmiotem wynalazku jest sposób wytwarzania srodka tytoniozastepczego.
Minimalny wymiar czasteczek takich modyfikatorów wynosi okolo 0,2 mikrona do okolo 1,0 mm, maksymalny okolo 0,25 mm, a najlepiej 0,10 mm.
Tablica 1 A B Ut Sód Potas Cez Magnez Wapn Stront Bar Mangan Glin Cer Kobalt Zelazo Molibden .Nikiel Rubid Krzem Pallad Cyna Cynk Tytan Cyrkon Miedz Tlenki Uwodnione tlenki Wodorotlenki Weglany Fosforany Gliniany Cyniany Cynkany Krzemiany Wegliki Najlepsze sa kationy nastepujacych metali: cynku, tytanu, magnezu, wapnia^glinu i zelaza. Pozadane jest, aby zwiazki z tymi kationami wystepowaly w formie weglanów, tlenków, wodorotlenków, siarczanów, fosforanów, glinianów, krzemianów i glinokrzemianów. Szczególnie korzystne jest zastosowanie tlenków, weglanów i wodorotlenków, gdyz w trakcie spalania aniony te rozkladaja sie na wegiel, wodór i tlen. Nadaja sie tu równiez zwiazki nieorganiczne, wystepujace w stanie naturalnym, takie jak kamien polny (zwlaszcza dolomit), ziemia okrzemkowa perlit, magnezyt, wermikulit itp.
Wypelniacze wystepuja zazwyczaj w formie granulowanej, lecz mozna je stosowac równiez w postaci wlókna. Latwo dostepnymi substancjami w postaci wlókna sa: wlókno szklane, mika, azbest, wlókna z metali i weglików metali. W sposobie wedlug wynalazku jako wlókna stosuje sie cienkie paski metabwe, jak np. skrawki aluminiowe. Przecietna dlugosc wlókien wynosi od okolo 1,0 mm do okolo 5 mm, a ich sredni wymiar minimalny zostal uprzednio podar y.
Uzytecznosc tych mieszanek bylaby znacznie wieksza, gdyby udalo sie usunac te wade.
Proteiny te wprowadza sie zazwyczaj do mieszanek do palenia przez bezposrednie zmieszanie w postaci roztworu z innymi skladnikami tych mieszanek. Wprowadza sie je przed lub po dodaniu wody, a nastepnie formuje sie z nich blone w fazie wodnej. Mieszanka do odlewania zawiera na ogól 65 do 95% wody. Grubosc formowanej blony wynosi w stanie suchym od okolo 5 do okolo 15 mm.
Nizej podany przyklad ilustruje sposób wedlug wynalazku, nie ograniczajac jego zakresu.
Pr zyk l ad.
Mase- te odlewa sie na blone i suszy, blone rozdrabnia sie i wytwarza sie z niej papierosy o dlugosci 85 mm, srednicy 8 mm i o ciezarze 1,2 g. Dym z takich papierosów jest lagodny i wyraznie mniej drazniacy, niz dym z papierosów, wytwarzanych z takich samych srodków tytoniozastepczych, lecz bez dodatku kolagenu.
Przygotowane w ten sposób papierosy spalano równiez do niedopalków o dlugosci 30 mm w aparacie, który pobiera 35 mililitrowe porcje dymu w okresach co 2 sekundy w cyklu 60 sekund. Zawartosc smól okresla sie, przeciagajac dym przez filtr (Cambridge), który zatrzymuje co najmniej 98% substancji stalych i wazac wkladke filtrujaca przed i po spaleniu papierosa. Z papierosów wytwarzanych z opisanego powyzej srodka tytoniozastepczego, otrzymuje sie tylko 4,7 mg smól z jednego papierosa podczas gdy ze wszystkich papierosów z tytoniem o tym samym ciezarze uzyskiwano 28,0 g.
Tablica 2 Papieros ze srodka tytonio¬ zastepczego 28,9 13,2 3,5 2,9 2,6 1,3 1,1 ,0 3,1 1,7 8,0 0,7 Papieros z tytoniu 52,8 28,0 ,0 4,9 ,6 1,9 2,6 9,8 4,2 3,6 216,0 2,84 101300 W opisie wynalazaku uzyto specyficznego przykladu, leczjest rzecza zrozumiala, ze mozna dokonac wielu modyfikacji sposobu wedlug wynalazku, nie odchodzac od jego mysli przewodniej.