NO833795L - Flerformaalsbrikke. - Google Patents

Flerformaalsbrikke.

Info

Publication number
NO833795L
NO833795L NO833795A NO833795A NO833795L NO 833795 L NO833795 L NO 833795L NO 833795 A NO833795 A NO 833795A NO 833795 A NO833795 A NO 833795A NO 833795 L NO833795 L NO 833795L
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
substrate
thin film
resistor
binary
film resistor
Prior art date
Application number
NO833795A
Other languages
English (en)
Inventor
Dennis M Franklin
Original Assignee
Solitron Devices
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Solitron Devices filed Critical Solitron Devices
Publication of NO833795L publication Critical patent/NO833795L/no

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01CRESISTORS
    • H01C17/00Apparatus or processes specially adapted for manufacturing resistors
    • H01C17/006Apparatus or processes specially adapted for manufacturing resistors adapted for manufacturing resistor chips
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01CRESISTORS
    • H01C13/00Resistors not provided for elsewhere
    • H01C13/02Structural combinations of resistors
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01CRESISTORS
    • H01C17/00Apparatus or processes specially adapted for manufacturing resistors
    • H01C17/22Apparatus or processes specially adapted for manufacturing resistors adapted for trimming
    • H01C17/23Apparatus or processes specially adapted for manufacturing resistors adapted for trimming by opening or closing resistor geometric tracks of predetermined resistive values, e.g. snapistors
    • H10W20/49

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Microelectronics & Electronic Packaging (AREA)
  • Manufacturing & Machinery (AREA)
  • Use Of Switch Circuits For Exchanges And Methods Of Control Of Multiplex Exchanges (AREA)
  • Apparatuses And Processes For Manufacturing Resistors (AREA)
  • Details Of Resistors (AREA)
  • Fixed Capacitors And Capacitor Manufacturing Machines (AREA)
  • Coils Or Transformers For Communication (AREA)
  • Channel Selection Circuits, Automatic Tuning Circuits (AREA)
  • Semiconductor Integrated Circuits (AREA)
  • Preparation Of Compounds By Using Micro-Organisms (AREA)
  • Nitrogen Condensed Heterocyclic Rings (AREA)
  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)
  • Lead Frames For Integrated Circuits (AREA)
  • Lubricants (AREA)
  • Diaphragms For Electromechanical Transducers (AREA)
  • Mechanical Treatment Of Semiconductor (AREA)
  • Photoreceptors In Electrophotography (AREA)

Description

Den kjente teknikk er full av anvisninger på hvordan man;på et substrat skal danne en motstand som vil ha et begrenset antall områder som har forskjellig impedansverdi og står i forbindelse med hverandre i en binær sekvens. Illu-strerende for disse tidligere kjente løsninger er de ameri-kanske patentskrifter 4 016 483 og 3 441 804 som ble utgitt i henholdsvis 1977 og 1969.
I denne kjente teknikk var hensikten å tilveiebringe begrenset, uendelig oppløsning av motstandsverdier for kretser, og for fintrimming av tynnfilmmotstander. I alle tilfeller har denne kjente teknikk uttenkt sådanne kretser på en slik måte at anordningen for styring av realiseringen av oppløs-ningen av motstandsverdier konstrueres på substratet i form av en parallellkrets av smeltbare leddforbindelser som kan åpnes ved hjelp av forskjellige teknikker som vil være kjent for fagfolk på området.
Formålet med den foreliggende oppfinnelse er å forbedre denne kjente teknikk for å tillate mer utnyttelse av substratet for dannelse av kretsanordninger som står i forbindelse med hverandre på en forutbestemt måte, såsom f .eks. en binær sekvens, ved at det i substratet innbygges en ny ledningsramme som ikke bare vil tillate kretsforbindel-se,- men vil sørge for styring av benyttelsen av alle, noen eller ingen av kretsanordningene på substratet når den er tilkoplet.
Det er et spesielt formål med oppfinnelsen å gi fagfolk på området angivelse på en ny konstruksjon som vil tillate eliminasjon av store lagre av endelige, avvikende kretsanordninger ved benyttelse av den foreliggende oppfinnelse som er kjennetegnet ved de i kravene angitte, karak-teriserende trekk.
Oppfinnelsen skal beskrives nærmere i det følgende
i forbindelse med et utførelseseksempel under henvisning til tegningen, der fig. 1 viser en skjematisk fremstilling av en tynnfilmmotstand på et substrat med en ledningsramme som er tilkoplet til motstanden slik at den sørger for benyttelse av denne og for styring av alle, noen eller ingen av de forskjellige motstandsområder av tynnfilmmotstanden, fig. 2 viser et
forstørret perspektivriss av en brikkepakke ifølge oppfinnelsen, og fig. 3 viser et tverrsnittsgrunnriss av brikken på fig. 2.
Idet det spesielt henvises til fig. 1, er det der vist et substrat 10 på hvilket det er blitt sprutet et tynn-film-motstandsnettverk som har tolv adskilte eller separate områder A, B, C, D, E, F, G, H, J, K, L og M. En ledningsramme (engelsk: lead frame) med en inngang 12 og en utgang 14 er tilkoplet rundt substratet slik at den har forbindelser 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38 og 40 som er tilkoplet til hvert av de separate områder. I den viste, foretrukne utførelse er en ledende bane tilveiebrakt mellom disse forbindelser ved hjelp av konstruksjons- eller struktur-ledd 42, 44, 46, 48, 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62 og 64. Disse ledd, som iblant betegnes som kortslutningsledd, er typisk konstruert som tunger eller fliker som er risset slik at de tillater en enkel bortbrytning eller løsrivning når en del av den krets som er tilveiebrakt av ledningsrammen, skal åpnes. Dette skal beskrives nærmere i forbindelse med fig. 3.
Slik det vil være kjent for fagfolk på området, er det vanlig å diskutere tynnfilmmotstander uttrykt i sjikt-eller platemotstand (engelsk: sheet resistance), dvs. den motstand som måles mellom klemmer 12 og 14 som er molekylært bundet til hele sidene av motsatte ender av tynnfilmmotstanden. Verdien av en tynnfilmmotstand som er fremstilt av et materiale med en gitt platemotstand, vil være størrelses-relatert og uttrykkes vanligvis i ohm pr. firkant eller rute. Slik fagfolk på området vil være klar over, blir sådanne motstander dannet og trimmet, f.eks. trimmet ved-hjelp av en laser, for. å frembringe en bane av sammenkoplede ruter hvis bredde og lengde styres for å tilveiebringe en forutbestemt resistiv impedans. Den foreliggende oppfinnelse benytter seg av sådan tidligere kjent praksis ved oppløsning av en fore-trukket utførelse av en motstand ifølge oppfinnelsen i 4096 ohm-verdier i en binær kode på tolv (12) bits.
Det skal her bemerkes -at idéén ifølge denne oppfinnelse er tilgjengelig for et vilkårlig antall kretsanordninger hvor man må ha på lager flere separate variasjoner av kretsanordninger, dvs. dempeledd, kondensatorer, motstander og transistorer.. Den foreliggende beskrivelse med spesiell henvisning til å erstatte lagrene av motstander med fast trimming . er valgt for å gi en tidlig avsløring av oppfinnel-sens anvendelighet uten å avvente en annen spesiell kretsut-forming og kretskonstruksjon. Man har funnet at oppfinnelsen vil tillate en bruker å lagerføre et lite antall individuelle, binært utvelgbare motstander, slik de betegnes i handelen, med evne til å frembringe motstandsverdier fra null til l.meg-ohm som følge av at leddene 42 - 64 på signal kan fjernes ved valg av en ønsket motstandsverdi og deretter oppnåelse av den ønskede binærkode på følgende måte:
Slik det kan innses, er dette en meget begrenset sampling fra området av 4 0 36.muligheter. Det vil innses at i et sådant kodevalg fjernes leddene 42-64 når en binær "1" kreves.
Idet det nå henvises til fig.. 2, er en innkapslet brikke der vist. å omfatte et epoksyhus 66 hvor den binære kode for tolv-bits-konstruksjonen, dvs- R/2 - R/4096, går foran hver flik 42-64.
Denne konstruksjon er åpnet for betraktning på fig. 3 som viser substratet 10 omsluttet av en flat ledningsramme 68 med inngangs/utgangs-forbinclelser 12 og 14 og mot-standsforbindelser som vist. Flikene er risset eller ril-let som vist ved 70, slik at de ganske enkelt kan brytes bortefra ledningsrammen 68.. Med en sådan, konstruksjon er åpningen av en bane gjennom et spesielt motstandsområde ikke avhengig av impedansverdien i beskyttelse av brikken, slik som med tidligere kjente anordninger som benytter teknolo-gien med smeltbare ledd på substratet. Videre økes den praktiske beskaffenhet for brukeren ved at anordningen kan fabrikktrimmes med hensyn til motstandsverdier og disses binære sekvens, med feltutvelgelse av motstandskombina-sjonene for en ønsket impedansverdi for en brikke som er i bruk på feltet.

Claims (9)

1. Brikke omfattende et substrat og. et antall kretsanordninger på substratet som står i forbindelse, med hverandre i en forutbestemt, sekvens, karakterisert ved at den omfatter en ledningsramme som har inngangs- og utgangsforbindelser og forbindelser med hver av antallet av kretsanordninger på substratet, idet ledningsrammen omfatter adskillbare, ledende baner mellom forbindelsene til hver av antallet av kretsanordninger, .. og en innkapslingsanordning for substratet, kretsanordningene og ledningsrammen som tilveiebringer adgang til ledningsrammens inngangs-. og utgangsforbindelser og hver av de adskillbare, ledende baner, for ytre valg av benyttelse av alle,..noen. eller, ingen av kretsanordningene i serie med inngangs- og utgangsforbindelsene.
2. Binært avveid motstand omfattende et substrat og en tynnfilmmotstand på substratet, karakterisert ved at den omfatter.en ledningsramme som. tilveiebringer inngangs- og utgangsforbindelser for .tynnfilmmotstanden, idet ledningsrammen.også utmåler tynnfilmen i.tolv bits, og en anordning for parallellkopling av ledningsrammen som utmåler tynnfilmmotstanden i tolv bits.
3. Binært.avveid motstand:omfattende et substrat og en tynnfilmmotstand på substratet, karakterisert ved at tynnfilmmotstanden omfatter et antall separate partier med variert impedans som er blitt valgt slik at de står i forbindelse-med.,hverandre i en binær sekvens, og at det er anordnet en ledningsramme med pinneforbindelser som tilveiebringer en inngang til tynnfilmmotstanden og en forbindelse med hvert parti med variert impedans av tynnfilmmotstanden og en utgang fra tynnfilmmotstanden, og en anordning som er forbundet med ledningsrammens pinneforbindelser med hvert parti og med inngangs- og utgangsforbindelsene for å tilveiebringe en parallellkrets til tynnfilmmotstanden i ledningsrammen, idet den nevnte anordning.kan åpnes mellom alle, noen eller ingen av pinneforbindelsene med hvert parti for å styre det resistive elements impedansverdi.
4. Binært, avveid motstand ifølge krav 2 eller 3, karakterisert ved at den omfatter en anordning for innpakking av motstanden og som tillater ytre styring av.den nevnte anordning.
5. Binært avveid motstand ifølge krav 2 eller 3, karakterisert ved at den omfatter en innkapsling av motstanden med periferiske åpninger for den nevnte anordning.
6. Binært utvelgbar motstand omfattende et substrat, karakterisert ved at den omfatter en tynnfilmmotstand på substratet som har et forutbestemt antall binært avveide partier som er adskilt rundt substratets omkrets, en ledningsramme som omslutter substratet og har ledninger til hvert av de binært avveide partier og tilveiebringer en inngangs- og en utgangsforbindelse, idet ledningene til de nevnte partier seg imellom er forsynt med ledende baner for rundt substratets omkrets å.tilveiebringe en parallellkrets med tynnfilmmotstanden, idet de ledende baner kan adskilles selektivt for å tilveiebringe en ønsket impedansverdi for motstanden, og en anordning for innkapsling av substratet, tynnfilmmotstanden og ledningsrammen, og som vil tilveiebringe adgang til ledningsrammens ledende baner for å bevir-ke styring av impedansverdien etter innkapsling.
7. Binært utvelgbar motstandsbrikke omfattende et substrat, karakterisert ved at den omfatter et motstandselement som er anordnet rundt substratets overflate og har utvalgte områder av forskjellig impedans som står i forbindelse med hverandre i en binær sekvens, en ledningsramme som er forbundet med hvert av områdene og for hvert av områdene tilveiebringer en parallellkrets som kan styres for å forbikople eller benytte motstanden av alle, noen eller ingen av områdene, og en anordning for beskyttelse av substratet, motstandselementet og ledningsrammen, idet anordningen tillater ytre forbindelse med inngangs- og utgangs-pinner av ledningsrammen, og styring av valget av brikkens motstandsverdi.
8. Binært utvelgbart motstandselement omfattende et substrat og et motstandselement på substratet, k a r a k - terisert ved at det omfatter ledningsrammer som er forbundet med ..det nevnte element for å inndele elementet i tolv bits og tilveiebringe en inngangs- og en utgangsforbindelse med elementet, og en anordning for å shunte hver av ledningsrammene som inndeler elementet i et tolv-bits, binært avveid motstandselement.
9. Binært avveid motstand omfattende et substrat og en tynnfilmmotstand på substratet, karakterisert ved at den omfatter en ledningsramme som tilveiebringer inngangs- og utgangsforbindelser for.tynnfilmmotstanden, idet ledningsrammen også utmåler tynnfilmmotstanden i et antall elementer med forskjellig impedansverdi som står i forbindelse med hverandre i en binær sekvens, og en anordning som er forbundet med ledningsrammen for å styre koplingen av ele-mentene i tynnfilmmotstanden mellom ledningsrammens inngang og utgang.
NO833795A 1982-02-19 1983-10-18 Flerformaalsbrikke. NO833795L (no)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/350,209 US4484213A (en) 1982-02-19 1982-02-19 Binary weighted resistor and package

Publications (1)

Publication Number Publication Date
NO833795L true NO833795L (no) 1983-10-18

Family

ID=23375690

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO833795A NO833795L (no) 1982-02-19 1983-10-18 Flerformaalsbrikke.

Country Status (9)

Country Link
US (1) US4484213A (no)
EP (1) EP0087112B1 (no)
JP (1) JPS59500590A (no)
AT (1) ATE19839T1 (no)
DE (1) DE3363471D1 (no)
DK (1) DK459883A (no)
FI (1) FI833789A7 (no)
NO (1) NO833795L (no)
WO (1) WO1983003030A1 (no)

Families Citing this family (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5146172A (en) * 1990-08-15 1992-09-08 Sundstrand Corp. Engine identification system
US5635894A (en) * 1993-12-23 1997-06-03 The Boeing Company Hi reliability fault tolerant terminating resistor
US5534788A (en) * 1994-12-09 1996-07-09 National Semiconductor Corporation Integrated resistor for sensing electrical parameters
US6150714A (en) * 1997-09-19 2000-11-21 Texas Instruments Incorporated Current sense element incorporated into integrated circuit package lead frame
TWI229387B (en) * 2004-03-11 2005-03-11 Au Optronics Corp Laser annealing apparatus and laser annealing process
KR101582335B1 (ko) * 2008-10-29 2016-01-04 삼성전자주식회사 휴대용 단말기에서 전압 강하 보상 장치 및 방법
JP6938118B2 (ja) * 2016-06-27 2021-09-22 Koa株式会社 表面実装形薄膜抵抗ネットワーク
DE102016013454A1 (de) * 2016-11-02 2018-05-03 Wabco Gmbh Hubkolbenmaschine, insbesondere ein- zwei- oder mehrstufiger Kolbenkompressor, Druckluftversorgungsanlage, Druckluftversorgungssystem und Fahrzeug, insbesondere PKW mit einer Druckluftversorgungsanlage, Verfahren zur Montage und zum Betrieb einer Hubkolbe

Family Cites Families (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3202952A (en) * 1961-05-23 1965-08-24 Illinois Tool Works Wafer mounted component capable of electrical adjustment
GB1112992A (en) * 1964-08-18 1968-05-08 Texas Instruments Inc Three-dimensional integrated circuits and methods of making same
US3441804A (en) * 1966-05-02 1969-04-29 Hughes Aircraft Co Thin-film resistors
US3638162A (en) * 1970-05-04 1972-01-25 Gulf & Western Ind Prod Co Programable electric circuit card
JPS51138179A (en) * 1975-05-23 1976-11-29 Seiko Instr & Electronics Ltd Semi-conductor device
US4172249A (en) * 1977-07-11 1979-10-23 Vishay Intertechnology, Inc. Resistive electrical components
FR2398374A1 (fr) * 1977-07-19 1979-02-16 Lignes Telegraph Telephon Ajustement de resistances pour circuits hybrides
US4134096A (en) * 1977-11-10 1979-01-09 Allen-Bradley Company Trimmable resistor
DE3012436A1 (de) * 1980-03-31 1981-10-15 Licentia Patent-Verwaltungs-Gmbh, 6000 Frankfurt Bewertungswiderstandsanordnung fuer heizkoerperfuehler

Also Published As

Publication number Publication date
WO1983003030A1 (en) 1983-09-01
EP0087112A1 (en) 1983-08-31
FI833789L (fi) 1983-10-17
DK459883D0 (da) 1983-10-05
EP0087112B1 (en) 1986-05-14
FI833789A0 (fi) 1983-10-17
FI833789A7 (fi) 1983-10-17
DE3363471D1 (en) 1986-06-19
JPS59500590A (ja) 1984-04-05
US4484213A (en) 1984-11-20
ATE19839T1 (de) 1986-05-15
DK459883A (da) 1983-10-05

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8680582B2 (en) Circuit and method for interconnecting stacked integrated circuit dies
US4747456A (en) Load cell and temperature correction of the same
US4684884A (en) Universal test circuit for integrated circuit packages
EP0053337B1 (en) Load cell and method of manufacturing the same
US5339067A (en) Integrated voltage divider and circuit employing an integrated voltage divider
NO833795L (no) Flerformaalsbrikke.
JPH01199404A (ja) トリミング抵抗回路網
WO1994015399A1 (en) Programmable interconnect architecture
JPS62122235A (ja) マイクロエレクトロニクス装置のカスタム接続形成方法
US4484212A (en) Semiconductor device
US3983528A (en) Resistor network with adjustable resistance value
US4172249A (en) Resistive electrical components
US4302972A (en) Apparatus for measuring temperature and a method of producing same
US8188832B2 (en) Near zero TCR resistor configurations
US4216444A (en) Step adjustable attenuator
CA1041684A (en) Telephone line amplifier with selective gain
US4242660A (en) Thick film resistors
US5039976A (en) High-precision, high-stability resistor elements
US3489980A (en) Resistive device
EP0418302B1 (en) Thermistor intended primarily for temperature measurement and procedure for manufacture of a thermistor
GB2050102A (en) Attenuator
JPS6216009B2 (no)
RU96107319A (ru) Термостабильная тонкопленочная микросхема
JPH01158764A (ja) 半導体集積回路
JPH065788A (ja) 半導体装置