NO119016B - - Google Patents

Download PDF

Info

Publication number
NO119016B
NO119016B NO160663A NO16066365A NO119016B NO 119016 B NO119016 B NO 119016B NO 160663 A NO160663 A NO 160663A NO 16066365 A NO16066365 A NO 16066365A NO 119016 B NO119016 B NO 119016B
Authority
NO
Norway
Prior art keywords
watch
springs
fastening
spring
leather
Prior art date
Application number
NO160663A
Other languages
English (en)
Inventor
E Nystroem
Original Assignee
E Nystroem
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by E Nystroem filed Critical E Nystroem
Publication of NO119016B publication Critical patent/NO119016B/no

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/46Treatment of water, waste water, or sewage by electrochemical methods
    • C02F1/461Treatment of water, waste water, or sewage by electrochemical methods by electrolysis
    • C02F1/467Treatment of water, waste water, or sewage by electrochemical methods by electrolysis by electrochemical disinfection; by electrooxydation or by electroreduction
    • C02F1/4672Treatment of water, waste water, or sewage by electrochemical methods by electrolysis by electrochemical disinfection; by electrooxydation or by electroreduction by electrooxydation
    • C02F1/4674Treatment of water, waste water, or sewage by electrochemical methods by electrolysis by electrochemical disinfection; by electrooxydation or by electroreduction by electrooxydation with halogen or compound of halogens, e.g. chlorine, bromine
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B1/00Electrolytic production of inorganic compounds or non-metals
    • C25B1/01Products
    • C25B1/24Halogens or compounds thereof
    • C25B1/26Chlorine; Compounds thereof
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25BELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES FOR THE PRODUCTION OF COMPOUNDS OR NON-METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25B15/00Operating or servicing cells
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C02TREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02FTREATMENT OF WATER, WASTE WATER, SEWAGE, OR SLUDGE
    • C02F1/00Treatment of water, waste water, or sewage
    • C02F1/46Treatment of water, waste water, or sewage by electrochemical methods
    • C02F1/461Treatment of water, waste water, or sewage by electrochemical methods by electrolysis
    • C02F1/46104Devices therefor; Their operating or servicing

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Hydrology & Water Resources (AREA)
  • Environmental & Geological Engineering (AREA)
  • Water Supply & Treatment (AREA)
  • Inorganic Chemistry (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)
  • Water Treatment By Electricity Or Magnetism (AREA)
  • Adornments (AREA)

Description

Ur armbånd.
Oppfinnelsen angår et urarmbånd hvis klammerarmer er stukket inn i en båndhylse.
Det er kjent slike armbånd på hvilke der er anordnet haker eller løkker på begge sider av det armbåndsur som skal tilsluttes for befestigelse av samme. Disse festedeler for uret er imidlertid anbrakt åpne på armbåndet eller er dannet av deler av båndhylsen, hvilket er uønsket og ikke tillater noen vidtgående tilpasning til dimensjon-ene av det ur som skal tilpasses.
I motsetning til de kjente urarmbånd har et urarmbånd ifølge oppfinnelsen med lær eller kunststoff eller liknende overtrukne bladfjærer med i slisser i båndhylsen inngripende festeorganer for uret og tilveiebringer en enkel tilslutningsmulig-het for uret og muliggjør også en lett ut-skiftning.
Dette oppnåes ifølge oppfinnelsen ved at de for urets tilslutning tjenende bøyede festefjærer er skjøvet inn i båndhylsen og strekker seg til i nærheten av båndhylsens ender og holdes av båndhylsen ved hjelp av sin lengde og krumming. Ved fordob-ling av bladf jærinnlegget oppnåes et bløt-ere fjærtrykk av armbåndet mot armen.
De festefjærer som tjener til tilslutning av uret, kan være bladfjærer méd i og for seg kjente haker for innhektning av uret, idet de ender som rager ut av båndhylsen er overtrukket med lær eller kunststoff.
De festefjærer som tjener til tilslutning av uret kan være forsynt med tråd-sløyfer for innhektning av urkassen som er forsynt med tversgående boringer i urfestene.
Ifølge et ytterligere trekk ved oppfinnelsen kan det også oppnå et bløtere fjærtrykk ved at de som bladfjærer utformede festefjærer er tynnere mot endene og fortrinnsvis mykere som følge av forskjellig herdning.
Forskjellige utførelsesformer for ur-armbåndet ifølge oppfinnelsen skal for-klares nærmere under henvisning til tegningen. Fig. 1 viser et oppriss delvis i snitt av en utførelsesform av et klammerarmbånd med tilsluttet armbåndsur. Fig. 2 viser et grunnriss av en del av et
armbånd ifølge fig. 1 uten ur.
Fig. 3 viser et oppriss delvis i snitt, av armbåndet ifølge fig. 1 ved tilslutning av uret. Fig. 4 viser et oppriss delvis i snitt av et annet utførelseseksempel på et klammerarmbånd med tilsluttet armbåndsur. Fig. 5 viser et grunnlag av en del av armbåndet ifølge fig. 4, uten ur. Figurene 6—8 viser et oppriss, et grunnriss og et sideriss av en bladf jærtilslut-ningsdel. Figurene 9—11 viser oppriss, grunnriss og sideriss av en trådfjærtilslutningsdel. Figurene 12 til 14 viser oppriss, grunnriss og sideriss av en annen utførelse av en tilslutningsdel. Figurene 15—17 viser oppriss, grunnriss og sideriss av en ytterligere utførelse av tilslutningsdelene. Figur 18 viser et oppriss delvis i snitt av en ytterligere utførelsesform av et klammerarmbånd med tilsluttet armbåndsur. Fig. 19 viser et grunnriss av en del av armbåndet ifølge fig. 18, uten ur. Figurene 20 og 21 viser oppriss og sideriss av et bladfjærinnlegg. Figurene 22 og 23 viser oppriss, og sideriss av bladfjærarmer som 'tjener til tilslutning av uret. Klammerarmbåndet ifølge det første utførelseseksempel (fig. 1 til 3) består, slik som det fremgår av tegningen, av en bladfjær 1 (stålfjær) som ligger i en båndhylse av lær eller kunststoff, som dannes av en ytterdel 3 og en innerdel 2. Innleg-ningen av bladfjæren 1 i båndhylsen 2, 3 skjer, ved at den med enden er skjøvet inn 1 en sliss 4. Mellom slissene 4 og ytterdelen 3 er anordnet en langsgående sliss 5, slik at den innskjøvhe bladfjær 1 etter opp-bretning av hylsedelene og innlegning også blir tildekket. Videre er der også" anordnet to bøyede bladf jærarmer 6, som begge ender i en krokende 7. Disse med lær 8 overtrukne krokender 7 tjener til befestigelse til urkassens 10 steg 9. Bladf jærhalvdelene 6 blir deretter' med den fri ende ganske enkelt ført inn i slissen 4, hvorved uret festes, isse bladfjærarmer for tilslutningen av uret tjener i denne utførelsesform sam-tidig som fjærdeler, slik at de innlagte fjærer kan være tynnere og dermed mer motstandsdyktig og mykere erin hittil kjent."-I stedet for bare en innlagt fjær kan der også legges inn to eller flere, hvorved klammerarmbåndets smidighet økes ytterligere.
Bladfjæren 11 er i en ytterligere ut-førelsesform (fig. 4 til 17), slik som vist i fig. 4, likeledes innlagt i en båndhylse som består av en innerdel 12 og en ytterdel 13 av lær eller kunststoff. For innlegning av bladfjæren 11 tjener tverrslisser- 1.4 i båndhylsen, idet en langsgånde sliss 15 er syn-lig i fig. 5, slik at bladfjæren 11 etter inn-legningen kan dekkes til.
Ved utførelsesformen for fjærarmene ifølge figurene 4 til 8 er der anordnet to bladfjærarmer 16, som i sin tilslutnings-ende har ører 17, som er forsynt med tenner, hvormed en trådsløyfe 18 etter å være tredd gjennom tverrboringen i urfestene 19 på det dameur 20 som skal tilsluttes festes. Deretter blir armbåndsuret etter inn-føring av de bøyede fjærarmer 16 i tverrslissene 14 i båndhylsene festet til klammerarmbåndet. Fjærarmene 16 som i tilslutningsendene er forsynt med ører 17 er etter fjærens herdning anløpet for at ørene lett skal kunne ombøyes.<1> Tilslutningsendene er fortrinnsvis overtrukket med lær eller kunststoff 21, f. eks. i samme farge som trådsløyfene 18.
Ved den eneste utførelsesform av fjærarmene ifølge fig. 9—11 vises trådfjær-armer 22, som har hårnålform og hvis til-slutningsender også er overtrukket med lær eller kunststoff 23, hvilke trådf jærarmer på samme måte som ved de tidligere viste bladfjærarmer, tjener til tilslutning av et dameur til klammerarmbåndet. Disse fjærarmer 22 blir ganske enkelt ved den frie ende 24 skjøvet inn i ur f estets tverrboringer. Deretter blir de bøyede fjær-ender 22 ført inn i tverrslissene 14 på båndhylsen, slik at armbåndsuret holdes fast på klammerarmbåndet.
Ved en ytterligere utførelsesform av fjærarmene ifølge fig. 12—14, er bladfjærarmene 25 forsynt med ombøyede endedeler 26 på sådan måte, at en fjærring 27 kan
føres inn etter at den er tredd gjerinom tverrboringene i urf estet. Fjærarmene 25 blir deretter som tidligere beskrevet, ført inn i tverrslisser 14 i båndhylsen, hvorved armbåndsuret festes. De er også i tilslutningsendene overtrukket med lær eller kunststoff 28. Disse fjærarmer 25 kan ved sløyf ingen av fjærringene 27, like godt tjene som direkte tilslutning til armbåndsuret, idet den ombøyede ende ganske enkelt hektes inn i urfestets steg.
Ved den siste utførelsesform av fjærarmene ifølge fig. 15 til 17 er anordnet bladfjærarmer 29, som i tilslutningsendene har ombøyete ører 30, som danner en hyls.e på sådan måte, at trådsløyfene 31, som har endedeler 32, er lett festbare ved innstik-king og ombretting av endedelene, slik som vist på tegningen.
Herved unngås at de herdete fjærarmer 29 i tilslutningsendene må anløpes etterpå
for å gjøres bøyelige. Dessuten kan tråd-sløyfene 31 ha en slik lengde, at fjærarmene 29 etter innføringen i tverrslissene på båndhylsen helt forsvinner, slik at tilslutningsendene ikke behøver å være overtrukket.
Ved bruk av flere farger av lærover-trekket for klammerarmbåndet og tilslut-ningsstedene kan de forskjelligste smaks-virkninger oppnås. Dessuten kan klammerarmbåndet ifølge oppfinnelsen lett skiftes ut med et nytt, idet man gjør regning med damemoter som kan forlange forskjellige farger av lærarmbånd til forskjellige klær.
Bladfjæren 33 er i det siste utførelses-eksempel (fig. 18—23) som vist i fig. 18, innlagt i en båndhylse bestående av en indre del 34 og en ytre del 35 av lær eller kunststoff. For innlegning av bladfjæren
33 tjener tverrslissen 36, idet den langsgående sliss 37, slik som det fremgår av
fig. 19, etter oppretning og innlegning av
fjæren 33, kan dekke den innlagte fjær.
De to bladfjærarmer 38 ender begge
i krokender 39, som er overtrukket med lær
eller kunststoff 40. Krokendene 39 blir
hektet over stegene 41 på urhuset 42 og
deretter festet til armbåndet ved at endene
av bladfjærarmene 38 stikkes inn i tverrslissene 36.
Som det fremgår av fig. 20 og 21 smal-ner bladfjærene 33 i bredden mot sine
ender ved skråkantene 43 (fig. 21) eller i
tykkelsen ved en minsking av 44 (vist
streket i fig. 20). Herved blir klammer-endene mykere og armbåndet bedre å bære.
I stedet for denne'avsmalning mot endene
kan bladf jæren^ 33 gjøres mykere ved forskjellig herdning i' de to ender. fig. 22 og
23 er videre-vist bladfjærarmer 38 som kan
festes til armbåndet, som ovenfor beskrevet, og som kan være avsmalnet i bredden.

Claims (9)

1. Urarmbånd bestående av fjærklam-mere som griper om armen og hvis klam-merarm er stukket inn i en båndhylse, av
lær eller kunststoff, karakterisert ved at det for tilslutning av urkassen er anordnet bøyede klammerfjærer (6, 16, 22, 25, 29, 38) fortrinnvis bladfjærdeler, som er ført inn i slisser i båndhylsen (2, 3 resp. 12, 13 eller 34, 35) på begge sider av det armbåndsur som skal anbringes.
2. Urarmbånd ifølge påstand 1, karakterisert ved at festefjærene (6) er utfor-met som bladfjærer med i og for seg kjente krokender (7) for innhektning av urkas- sens festebøyler (9), idet de deler som rager ut av båndhylsen fortrinnsvis er overtrukne med lær eller kunststoff (8).
3. Urarmbånd ifølge påstand 1 eller 2, karakterisert ved at de for urtilslutnin-gen tjenende festefjærer (16) er forsynt med trådløkker (18) for innhektning av urkassen som er forsynt med tversgående boringer i urfestene.
4. Urarmbånd ifølge påstand 3, karakterisert ved at festefjærenes (16) tilslut-ningsender er ombrettbare, fortrinnsvis med tenner forsynte, på sidene beliggende ører (17) som tjener til befestigelse av hver trådsløyfe (18).
5. Urarmbånd ifølge påstand 3, karakterisert ved at festefjærene (29) i sine til-slutningsender med ombrettbare ører (30) danner et øye og at trådsløyfen (31) er forsynt med endeører (32) som stikkes gjennom øyet og ombrettes.
6. Urarmbånd ifølge påstand 3, karak-. terisert ved at der i de ombrettede feste-fjærender (26) hver er lagt inn en fjærring (27).
7. Urarmbånd'ifølge påstand 3, karakterisert ved at festefj ærendene dannes av hårnålformet bøyde trådfjærer (22) og at deres bueformede del fortrinnsvis er overtrukket med lær eller kunststoff (23).
8. Urarmbånd ifølge påstand 1, karakterisert ved at de som bladfjærer utformede festefjærer (38) er tynnere mot endene og fortrinnsvis mykere som følge av forskjellig herdning.
9. Urarmbånd ifølge påstand 1, karakterisert ved at båndhylsen mellom to tverrslisser (4, 14, 36) har en langsgående sliss (5, 15, 37), slik at den bladfjær som legges inn under armbåndsuret dekkes til.
NO160663A 1964-12-03 1965-11-27 NO119016B (no)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB49300/64A GB1128804A (en) 1964-12-03 1964-12-03 Improvements in and relating to electrolytic cells
GB4936464 1964-12-04

Publications (1)

Publication Number Publication Date
NO119016B true NO119016B (no) 1970-03-09

Family

ID=26266447

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
NO160663A NO119016B (no) 1964-12-03 1965-11-27

Country Status (9)

Country Link
US (1) US3520787A (no)
AT (1) AT274692B (no)
BE (1) BE673195A (no)
CH (1) CH451834A (no)
DE (1) DE1546712A1 (no)
FR (1) FR1455660A (no)
GB (1) GB1128804A (no)
NL (1) NL136038C (no)
NO (1) NO119016B (no)

Families Citing this family (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4510026A (en) * 1983-11-16 1985-04-09 Panclor S.A. Process for electrolysis of sea water
DE69118120T2 (de) * 1990-11-28 1996-08-29 Tosoh Corp Verfahren zur Entfernung von Chlorat aus einer wässrigen Natriumchloridlösung
WO2012106631A1 (en) * 2011-02-03 2012-08-09 Curfew Elemental, Inc. System and method for electrolyzing water

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US1306237A (en) * 1919-06-10 Electrolytic cell
US982705A (en) * 1910-06-06 1911-01-24 Chloride Process Company Apparatus for purifying water.
US1398658A (en) * 1919-01-13 1921-11-29 Frank S Vincent Process for extracting gases from liquids
US2742418A (en) * 1952-08-28 1956-04-17 Ethyl Corp Electrolytic cell for alkali-lead alloy manufacture
US3361663A (en) * 1964-04-14 1968-01-02 Murray William Bruce Sanitizing system

Also Published As

Publication number Publication date
NL6515754A (no) 1966-06-06
DE1546712A1 (de) 1970-06-04
FR1455660A (fr) 1966-10-14
AT274692B (de) 1969-09-25
GB1128804A (en) 1968-10-02
NL136038C (no) 1972-12-18
BE673195A (no) 1966-04-01
US3520787A (en) 1970-07-14
CH451834A (de) 1968-05-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US2926825A (en) Watch supporting devices
CN108013549B (zh) 附接装置
US2003950A (en) Finger ring, bracelet, and the like
NO119016B (no)
US2463243A (en) Wrist watch band
US2224721A (en) Key chain
US2009254A (en) Wrist-watch strap, band, or bracelet
US2385202A (en) Spring clasp for split cylinders
US1762502A (en) Garment accessory
US1673117A (en) Fastening device for straps, bands, and bracelets
US2481865A (en) Wrist watch band
US2619270A (en) Wrist watch support
US1689640A (en) Fastening device for wrist-watch straps, bands, and bracelets
US2148629A (en) End clasp for bracelets and the like
US2018068A (en) Connecter or fastening device for chain bracelets
US2058957A (en) Clasp or coupling device for bracelets, chains and the like
US2510286A (en) Cravat holder
US3974547A (en) Jewelry clasp member
US2014713A (en) Connecter for wrist watch bracelets
US1826887A (en) Clasping-device for bracelets
US87072A (en) Charles rowland
US1696577A (en) Connecter for wrist-watch strap, band, or bracelet
US1314803A (en) Planoqraph co
US2531053A (en) Fastening for bracelet-watch straps
US1498287A (en) Means of carrying umbrellas, walking-sticks, and the like