LV14829B - Ierīce ārējas vides radīto struktūrtrokšņu absorbcijai - Google Patents

Ierīce ārējas vides radīto struktūrtrokšņu absorbcijai Download PDF

Info

Publication number
LV14829B
LV14829B LVP-13-192A LV130192A LV14829B LV 14829 B LV14829 B LV 14829B LV 130192 A LV130192 A LV 130192A LV 14829 B LV14829 B LV 14829B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
structural noise
absorption
sheet
facade
building
Prior art date
Application number
LVP-13-192A
Other languages
English (en)
Other versions
LV14829A (lv
Inventor
Normunds Tukišs
Original Assignee
Normunds Tukišs
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Normunds Tukišs filed Critical Normunds Tukišs
Priority to LVP-13-192A priority Critical patent/LV14829B/lv
Publication of LV14829A publication Critical patent/LV14829A/lv
Publication of LV14829B publication Critical patent/LV14829B/lv
Priority to PCT/IB2014/061329 priority patent/WO2015079327A1/en

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E04BUILDING
    • E04BGENERAL BUILDING CONSTRUCTIONS; WALLS, e.g. PARTITIONS; ROOFS; FLOORS; CEILINGS; INSULATION OR OTHER PROTECTION OF BUILDINGS
    • E04B1/00Constructions in general; Structures which are not restricted either to walls, e.g. partitions, or floors or ceilings or roofs
    • E04B1/62Insulation or other protection; Elements or use of specified material therefor
    • E04B1/74Heat, sound or noise insulation, absorption, or reflection; Other building methods affording favourable thermal or acoustical conditions, e.g. accumulating of heat within walls
    • E04B1/82Heat, sound or noise insulation, absorption, or reflection; Other building methods affording favourable thermal or acoustical conditions, e.g. accumulating of heat within walls specifically with respect to sound only
    • E04B1/84Sound-absorbing elements

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Acoustics & Sound (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Building Environments (AREA)
  • Finishing Walls (AREA)

Description

Izgudrojuma apraksts
Izgudrojums attiecas uz celtniecību, konkrēti - uz ēku fasādes konstrukcijas elementiem, kas samazina fizikālo piesārņojumu iekštelpās, kur ir iespējama skaņas pārnese ēkas struktūrā. īpaši tas attiecas uz ierici apkārtējās vides radīto struktūrtrokšņu un cita veida trokšņu, kas ir saistīti ar krišanas parādību (strūklu, pilienu vai krusas un citu cietu objektu) uz ēku fasādes konstrukcijas, absorbciju.
Apkārtējās vides radītais struktūrtroksnis naktī var būtiski ietekmēt miegu, dienā darbaspējas un komunikāciju telpā. Ir izsrādātas ES vadlīnijas, kurās kā pirmā līmeņa mērķis ir paredzēts panākt trokšņa samazināšanu ārpus telpām naktī līdz 35 dB.
Ir zināmi dažādi risinājumi uz ēkas fasādes konstrukcijas elementiem apkārtējās vides radītā struktūrtrokšņa samazināšanai iekštelpās, kas ietver dažādu žalūziju, aizkaru, plēvju, papildu stikla kārtu, skaņu absorbējošu uzliku izvietošanu uz loga rūts vai ap to kā loga iekšpusē, tā ārpusē. Taču šīs konstrukcijas tikai samazina troksni, nenovēršot tā galveno cēloni, proti, struktūtrokšņu un cita veida trokšņu, kas ir saistīti ar krišanas parādību (strūklu, pilienu vai krusas un citu cietu objektu) iedarbību uz ēkas pieguļošo konstrukciju elementiem.
Ir zināms Krievijas patents RU 2307843, kas apraksta skaņu slāpējošu materiālu un tā izgatavošanas paņēmienu. Materiāls ir izgatavots no putu polietilēna.
Ir zināms arī Austrālijas patents AU 2009206197, kas apraksta nedegošu, skaņu izolējošu pārklājumu, kas tiek klāts zem mājas fasādes un tādējādi nenodrošina tiešu trokšņu absorbciju.
Vairumā mūsdienu celtņu, tostarp dzīvojamo māju, fasādes konstrukcijas veido metāla vai plastmasas plāksnes. Šī plāksnes parasti ir konstruktīvi saistītas ar ēkas fasādi. Līdz ar to konstrukcijas mehāniskās svārstības izsauc konstrukcijas elementu rezonansi un izraisa skaņu gaisā, t.i., struktūrtroksni.
Regulārs apkārtējās vides iedarbības veids, kas rada fizikālo piesārņojumu, ir lietus. Krusa, kas arī var būt intensīva struktūrtrokšņa un vibrācijas cēlonis, ir daudz retāka parādība, un netiek šajā gadījumā aplūkota.
Celtniecībā metāla un plastmasas fasādes konstrukciju vibrācijas samazināšanai tiek pielietotass vibrāciju samazinošas pašlīpošas lentas, kuras piestiprina fasādes konstrukciju apakšpusē celtniecības laikā. Diemžēl šis paņēmiens nav piemērojams visām metāla vai plastmasas fasādes konstrukcijām. Tāpēc ir nepieciešams risinājums struktūrtrokšņa samazināšanai, kas būtu pielietojams tādām fasādes konstrukcijām, kurām ir iespējams piekļūt no ārpuses gan bez tehniskiem līdzekļiem, gan artiem un kas būtu piemērots arī individuālam pielietojumam būvniecībā.
Izgudrojuma mērķis un būtība
Izgudrojuma mērķis ir radīt jaunu ierīci, kas ir paredzēta apkārtējās vides radīto struktūrtrokšņu uz ēku fasādes konstrukcijas absorbcijai. Tehniskā problēma ir atrisināta, uzklājot minēto ierīci, kas kalpo kā struktūrtrokšņu akustiskais absorbents, uz ēkas fasādes konstrukcijas.
Izgudrojuma objekts ir ierīce ēku fasādes konstrukcijām apkārtējās vides radīto struktūrtrokšņu absorbēšanai, kas raksturīga ar to, ka satur retikulētu putu poliestera loksni ar sieta struktūru un atvērtām porām, pie kam loksnes biezums ir no 9 līdz 14 mm, poru skaits ir no 2,2 līdz 3,2 cm1, un materiāla blīvums ir no 23 līdz 29 kg/m3, jo īpaši 26 kg/m3. Minētā loksne vienā pusē var būt apgādāta ar pašlīpošo slāni, kas saistās ar ēku fasādes konstrukcijas virsmu.
Lai varētu izveidot piemērotu akustisko absorbentu uzklāšanai uz ēkas fasādes konstrukcijas, tika ņemti vērā tipiskie lietus parametri, ieskaitot lāses krišanas augstumu, intensitāti (litri ūdens minūtē uz kvadrātmetru) un vidējo lāses diametru. Nosakot dažādas intensitātes lietus biežumu, var vadīties no 1. fabulā norādītā IEC 60721-2-2 pieņemtā dalījuma.
1. tabula
Vides apstākļu klasifikācija pēc IEC 60721-2-2 Ed. 1.0 b: 1988 2. daļas „Vides apstākļi dabā - nokrišņi un vējš”
Lietus veids Lietus intensitāte, inin/h Tipisks lietus lāšu diametrs, mm Krišanas ātrums, m/s
mērens līdz 4 0,5-1 1 -2
intensīvs līdz 15 1-2 2-4
stiprs līdz 40 2-5 5-7
lietusgāze lielāka par 100 >3 >6
Lai panāktu vislabāko struktūrtrokšņa absorbcijas koeficientu, eksperimentos tika izmantoti stipra lietus parametri. Lietusgāzes parametrus izmantot nav lietderīgi, jo tās laikā vispārējais trokšņu līmenis (piemēram, pērkons) pārsniedz ēkas fasādes konstrukcijas radīto struktūrtroksni.
Piedāvātās ierīces efektivitāte tika noteikta pēc standarta ISO 140-18:2006 „ Skaņas izolācijas mērīšana ēkās un ēku elementiem. 18.daļa: Laboratorijas skaņas mērījumi, ko rada lietusgāzes uz būvelementiem. Pētījumam tika izveidota minētajam standartam atbilstoša iekārta, kurā 0, 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70 un 80 grādu leņķī pret horizontālo plakni tika novietota četrās malās stingi nostiprināta 1,2 x 1,2 m liela metāla konstrukcijak kura tika pakļauta stipra lietus parametriem atbilstošai ūdens plūsmai. Tika veikti struktūrtrokšņa (Ekr) mērījumi fasādes konstrukcijai bez absorbenta pārklājuma un struktūrtrokšņa (Eat) mērījumi fasādes konstrukcijai, kas bija pārklāta ar pielīmētu dažāda veida 1,2 x 1,2 m lielu akustiskā absorbenta ierīci.
Struktūrtrokšņa absorbcijai tika izmantotas no 5 līdz 20 mm biezas retikulēta putu poliestera loksnes ar sieta struktūru un atvērtām porām. Sākotnējos eksperimentos tika konstatēts, ka ierīce, kuras biezums ir mazāks par 5 mm, dod nepietiekamu struktūrtrokšņa absorbciju, bet biezuma palielināšana virs 20 mm nepalielina efektivitāti, tāpēc tālākiem pētījumiem tika izmantotas 9 un 14 mm biezas retikulēta putu poliestera loksnes ar sieta struktūru un atvērtām porām.
Stipra lietus laikā lietus lāšu izmērs ir robežās no 2 līdz 5 mm. Lai panāktu lāses enerģijas izkliedēšanu struktūrtrokšņa samazināšanas akustiskā absorbenta ierīcē, lietus lāsei ir jāsairst vairākās daļās. Ja absorbenta ierīces atvērto poru izmērs ir robežās no 1,9 līdz 4,5 mm, tajās var iestrēgt lāses ar diametru līdz 2 mm bez sairšanas, bet lāses ar diametru līdz 5 mm sairst 2-3 daļās uz sieta struktūras atvērtās poras atdalošās virsmas.
Otrs būtisks parametrs struktūrtrokšņa samazināšanas ierīces izvēlei ir materiāla blīvums. Pie liela blīvuma notiek ūdens uzkrāšanās materiāla augšējā kārtā un struktūrtrokšņa absorbcijas efekts ir minimāls. Pretēji, ja materiāla blīvums ir pārāk mazs, ūdens lāses ar lielu krišanas ātrumu spēj caursist materiāla slāni un sasniegt fasādes konstrukciju, un arī šajā gadījumā labākais struktūrtrokšņa samazināšanas efekts netiek panākts. Eksperimentos tika noskaidrots, ka optimālu struktūrtrokšņa absorbciju nodrošina retikulēts putu poliestera materiāls ar sieta struktūru un atvērtām porām, ar vidējo poru skaitu 2,2 līdz 3,2 cm'1, relatīvo blīvumu 26 kg/m3 +/- 3kg/m3, cietību 2,7 līdz 4,7 kPa, izturību virs 60 kPa un relatīvo pagarinājumu pirms pārtrūkšanas virs 100%.
Eksperimentāli tika noskaidrots, ka aprakstītais akustiskais absorbētas 100 līdz 4000 Hz diapazonā nodrošināja struktūrtrokšņu absorbciju ar absorbcijas koeficientu (α) no 0,98 līdz 0,994, kurš bija atkarīgs no iekārtas izvietojuma attiecībā pret horizontālo plakni, salīdzinot ar struktūrtroksni uz iekārtas attiecīgajā izvietojumā, kurai nebija uzklāta izgudrojumā aprakstītā ierīce. Tātad šajā izgudrojumā piedāvātā ierīce nodrošina struktūrtrokšņa, kas ir saistīts ar krišanas parādību (strūklu, pilienu vai krusas un citu cietu objektu) uz fasādes konstrukcijas, absorbciju ar absorbcijas koeficientu no 0,98 līdz 0,994, kurš ir atkarīgs no fasādes konstrukcijas izvietojuma attiecībā pret horizontālo plakni.
Absorbējošās ierīces nostiprināšana uz fasādes konstrukcijas neprasa īpašas tehniskas iemaņas un ar piemērotu līmi vai pašlīpošu ierīci ir veicama īsā laikā jebkurā ēkas stāvā. Materiāla izmēri ir pielāgojami ražošanas vai lietošanas vietā tipiskiem fasādes konstrukciju izmēriem. Ierīces materiāls ir ataibakteriāls, neuzkrāj netīrumus, neapaug ar augiem un ir ugunsdrošs (liesmu neuzturošs). Ierīci var pielietot industriāli celtniecības gaitā jaunām ēkām, pārbūvējot jau esošās ēkas vai individuāli atsevišķu ēku fasādes konstrukciju apstrādei. Materiāls piedāvātajam akustiskajam absorbentam ir rūpnieciski izgatavojams dažādās krāsās un ar jau uzklātu pašlīpošu slāni, kas vienkāršo ierīces izvietošanu.
Absorbējošās ierīces nostiprināšanas paņēmiens uz fasādes konstrukcijas, lai uz tās samazinātu struktūrtroksni, kas ir saistīts ar krišanas parādību, paredz pārklāt visu fasādes konstrukciju virsējo virsmu ar struktūrtroksni slāpējošu akustisko absorbentu. Kā struktūrtroksni slāpējošais akustiskais absorbētas tiek piedāvāts izmantot retikulēta putu poliestera loksnes ar sieta struktūru un atvērtām porām. Absorbenta ierīces biezums, ja ēkas fasādes konstrukciju izvietojums attiecībā pret horizontālo plakni ir no 0 grādiem līdz 50 grādiem ir 14 mm, ja ēkas fasādes konstrukciju izvietojums attiecībā pret horizontālo plakni ir no 50 grādiem līdz 90 grādiem ir 9 mm, poru skaits uz 1 cm no 2,2 līdz 3,2, materiāla relatīvais blīvums ir 26 kg/m3 +/-3 kg/m3, tā cietība ir 2,7 līdz 4,7 kPa, izturība virs 60 kPa, relatīvais pagarinājums pirms pārtrūkšanas virs 100%.
Retikulēts putu poliestera loksne ar sieta struktūru un atvērtām porām opcionāli var saturēt piedevas, kas novērš tā apaugšanu ar augiem. Materiāls ir ugunsdrošs (liesmu neuzturošs). Optimālā variantā putu poliestera loksne ar sieta struktūru un atvērtām porām ir apgādāta ar vienu pašlīpošu slāni, kas ilgstoši saglabā pārklājuma saistību ar metāla vai plastmasas fasādes konstrukciju. Ierīce var tikt rūpnieciski izgatavota dažādās krāsās, vairākos standarta fasādes konstrukciju izmēros vai pielāgota, apgriežot pēc vajadzības uz vietas. Tās nostiprināšana neprasa tehniskas iemaņas, ir ātra un droša.
Piedāvātās ierices īpašības un efektivitāte, kas atrodas dažādos leņķos attiecībā pret horizontālo virsmu, ir parādīta 2. tabulā. Mērījumi tika veikti laboratorijas apstākļos, salīdzinot struktūrtroksni kā vidējo svērto skaņas spiedienu dB(A) 100 līdz 4000 Hz diapazonā 2 m attālumā no metāla fasādes konstrukcijas (1,2x1,2 m) ar uzklātu struktūrtrokšņa slāpēšanas akustisko absorbentu un bez tās. Kā redzams no 2. tabulā uzrādītajiem mērījumiem, uz ēku fasādes konstrukcijas struktūrtroksnis, kas ir saistīts ar krišanas parādību, pielietojot struktūrtrokšņa akustisko absorbentu, samazinās ar absorbcijas koeficientu virs 0,98. Līdz ar to pielietotais akustiskais absorbents atbilst ENISO 11654 A klasei.

Claims (2)

Pretenzijas
1. Ierīce ēku fasādes konstrukcijām apkārtējās vides radīto struktūrtrokšņu absorbēšanai, kas raksturīga ar to, ka satur retikulētu putu poliestera loksni ar sieta struktūru un atvērtām porām, pie kam loksnes biezums ir no 9 līdz 14 mm, poru skaits ir no 2,2 līdz 3,2 cm'1, un materiāla blīvums ir no 23 līdz 29 kg/m3.
2. Ierīce saskaņā ar 1. pretenziju, kas raksturīga ar to, ka minētās loksnes blīvums ir 26 kg/m3.
3. Ierīce saskaņā ar 1. vai 2. pretenziju, kas raksturīga ar to, ka minētā loksne vienā pusē ir aprīkota ar pašlīpošu slāni, kas saistās ar ēku fasādes konstrukcijas virsmu.
2. tabula
Struktūrtrokšņa mērījumu rezultāti
Ierīces leņķis pret horizontālo plakni 10° 20° 30° Struktūrtroksnis bez absorbenta (Ekr) dB(A) 69 67 64 61 Absorbenta biezums (mm) 9 14 9 14 9 14 9 14 Struktūrtroksnis ar absorbentu (Eat) dB(A) 2 1,4 1,7 1,2 1,5 1 1,2 0,8 Absorbcijas koef. ( α) 0,971 0,980 0,975 0,982 0,977 0,984 0,980 0,987
LVP-13-192A 2013-11-26 2013-11-26 Ierīce ārējas vides radīto struktūrtrokšņu absorbcijai LV14829B (lv)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-13-192A LV14829B (lv) 2013-11-26 2013-11-26 Ierīce ārējas vides radīto struktūrtrokšņu absorbcijai
PCT/IB2014/061329 WO2015079327A1 (en) 2013-11-26 2014-05-09 Device for absorption of structure-borne noise made by environment

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-13-192A LV14829B (lv) 2013-11-26 2013-11-26 Ierīce ārējas vides radīto struktūrtrokšņu absorbcijai

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV14829A LV14829A (lv) 2014-03-20
LV14829B true LV14829B (lv) 2014-04-20

Family

ID=50473944

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-13-192A LV14829B (lv) 2013-11-26 2013-11-26 Ierīce ārējas vides radīto struktūrtrokšņu absorbcijai

Country Status (2)

Country Link
LV (1) LV14829B (lv)
WO (1) WO2015079327A1 (lv)

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE10238992A1 (de) * 2002-08-20 2004-02-26 Röhm GmbH & Co. KG Lärmschutzplatte aus Acrylglas
RU2307843C2 (ru) * 2005-09-12 2007-10-10 Общество с ограниченной ответственностью "Автопластик" Звукопоглощающий материал на основе закрытоячеистого иглопроколотого пенополиэтилена и способ его получения
AU2009206197B2 (en) * 2009-08-07 2012-11-29 Megasorber Pty Ltd Non-combustible sound-absorbing facing

Also Published As

Publication number Publication date
LV14829A (lv) 2014-03-20
WO2015079327A1 (en) 2015-06-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6675551B1 (en) Plate-shaped constructional element and method
CN204112612U (zh) 一种降噪屋面板
RU2721615C1 (ru) Звукопоглощающая конструкция и звукоизолированное помещение
CN202202425U (zh) 立纤维岩棉带薄抹灰外墙外保温系统
CN205895011U (zh) 一种隔噪型木包铝门窗结构
WO2011110172A1 (de) Dekorplatte mit witterungsbeständiger deckplatte
CN202324443U (zh) 阻热桥复合反辐射岩棉节能装饰系统
CN202202440U (zh) 玻纤增强薄抹灰矿物棉保温板
LV14829B (lv) Ierīce ārējas vides radīto struktūrtrokšņu absorbcijai
CA3074528A1 (en) Dimensionally stable building panel
CN116427833A (zh) 一种高性能的消声百叶窗及其生产工艺
CN205134526U (zh) 一种住宅用减振降减噪的设备阳台
CN202202439U (zh) 玻镁铝箔复合矿物棉保温板
LV14842B (lv) Paņēmiens lietus radīta trokšņa samazināšanai no loga palodzes un ierīce tā realizācijai
HU212331B (en) Heat-insulating and sound-proofing product and method for producing same
Chmelík et al. The use of textile membranes in architectural acoustics. An overview
CN207672787U (zh) 便于拆卸和安装的保温板
RU42049U1 (ru) Панель наружная навесная стеновая "лаэс"
Papamanolis An overview of the balcony’s contribution to the environmental behaviour of buildings
EP2844807A1 (en) External thermal insulation composite facade system (etics)
Martello et al. EXPERIMENTAL ANALYSIS OF SOUND ABSORBING SHAD-ING SYSTEMS FOR THE ACOUSTIC PROTECTION OF FA-ÇADES
CN204703387U (zh) 彩钢板
CN216664588U (zh) 一种防潮建筑保温墙体结构
CN213418113U (zh) 一种防水防火隔热耐腐蚀的竹节纹保温板
CN203334459U (zh) 一种具有吸音功能的岩棉板