LV14442B - Graudainā kaviāra pagatavošanas paņēmiens no ovulējušiem ikriem - Google Patents

Graudainā kaviāra pagatavošanas paņēmiens no ovulējušiem ikriem Download PDF

Info

Publication number
LV14442B
LV14442B LVP-10-83A LV100083A LV14442B LV 14442 B LV14442 B LV 14442B LV 100083 A LV100083 A LV 100083A LV 14442 B LV14442 B LV 14442B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
eggs
caviar
sturgeon
minutes
fish
Prior art date
Application number
LVP-10-83A
Other languages
English (en)
Other versions
LV14442A (lv
Inventor
Sergejs TRAČUKS
Original Assignee
Sergejs TRAČUKS
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sergejs TRAČUKS filed Critical Sergejs TRAČUKS
Priority to LVP-10-83A priority Critical patent/LV14442B/lv
Publication of LV14442A publication Critical patent/LV14442A/lv
Publication of LV14442B publication Critical patent/LV14442B/lv

Links

Landscapes

  • Meat, Egg Or Seafood Products (AREA)

Description

IZGUDROJUMA APRAKSTS
Izgudrojums attiecas uz zivju rūpniecību, īpaši uz delikatešu graudainā kaviāra ražošanu no storu dzimtas zivju ovulējušiem ikriem.
Storu dzimtas zivju kaviārs ir viens no vērtīgākajiem pārtikas produktiem, kuram piemīt augstas garšas īpašības un satur arī bioloģiski aktīvu vielu kompleksu: minerālsavienojumus, aminoskābes, taukskābes, taukos šķīstošus vitamīnus. Gadsimtiem ikrus ieguva zivju medību ceļā, kas galarezultātā noveda pie storu dzimtas zivju populācijas iznīcināšanas draudiem. Visas 27 storu dzimtas zivju sugas kopš 1988.gada atrodas CITĒS (Convention on International Trade in Endangered Species - Konvencija par starptautisko tirdzniecību ar apdraudētajām savvaļas dzīvnieku un augu sugām) aizsardzībā. Sakarā ar šo arvien lielāku attīstību iegūst storu dzimtas zivju audzēšana saimniecībās. Sabiedrības ekoloģiskās izpratnes izaugsme padara kaviāra produkciju, iegūtu no zivju ikriem zivīm dzīvām esot, patērētājiem pieņemamāku un pievilcīgāku.
Zināms produktu iegūšanas paņēmiens no storu mātītēm (SU 1785090), saskaņā ar kuru ikru iegūšanai zivs tiek izmantota daudzkārtīgi un tiek nokauta tikai pēc tam, kad sāk zust tās reproduktīvā funkcija. Tomēr, ar tādu paņēmienu iegūti ikri atrodas V brieduma pakāpē, kura ideāli der reproduktīviem nolūkiem un pēc saviem bioķīmiskajiem rādītājiem atšķiras no sālīšanai tradicionāli izmantojamiem ikriem no ikru plēves maisiņa III un IV brieduma pakāpes. Ovulācijas gaitā notiek olas membrānas atmiekšķēšanās, saskaroties olas plīst, ikri pārvēršas lipīgā taukainā masā, kas kā pārtikas produkts lietošanai ir nederīgs. Iespēja pagatavot pārtikas produktu no storu dzimtas zivju ovulējušiem ikriem pirmo reizi piedāvāta Krievijā (SU 1824705) un autoru Ποόγιακα C.E., EpycoeaucKuū P.E., Kcuīzuna HA., Koeda T.A., ΑθόραχΜΟΗΟβα Β.Χ. IIpou3eodcineo nepnou UKpbi e pbi6oeodnbix xo3xūcmeax // HayuHO-mexHUuecKuū npozpecc e nepepa6ambieaiouļwc ompacniix ΑΠΚ. MeotcdyHapodHaii κοηφ. Te3ucbi όοκηαόοβ. M. 1995. C.201-202 aprakstīta. Paņēmiens ietver ovulējušu ikru termisku apstrādi pirms sālīšanas. Sasildot ikrus, notiek olbaltumvielu daļēja denaturācija un fermentu neaktivācija, kas noved pie membrānas sieniņas nostiprināšanas, ikru graudiņa mehāniskās izturības palielināšanas
Vēlāk pārtikas ikru no ovulējušiem ikriem pagatavošanas izstrādātie paņēmieni atrisināja uzdevumu saglabāt ikru izturību un delikatešu kaviāra garšas īpašības, izvēloties optimālu temperatūras režīmu ovulējušo ikru vai konservantu izmantošanā.
Zināms ūdens dzīvnieku ovulējušu olu delikatešu pārtikas produktu apstrādes paņēmiens (EP1959765 Bl), kas paredz ikru iegūšanu „bez kaitīgas ietekmes uz ūdens dzīvnieku” un satur ovulējušu ikru apstrādi ar ūdeņraža peroksīdu un/vai kalcija hlorīdu. Ar to pašu aktivizējas ovoperoksidāze, kas izraisa olas membrānas starpšūnu veidošanos un sacietēšanu. Tomēr, šis paņēmiens izveidots, izmantojot konservantus - kā kalcija hlorīdu, kas ES atzīts par nekaitīgu pārtikas piedevu (E509) un izmanto kā emulgatoru cietinātāju, tā arī ūdeņraža peroksīdu, kurš lielā mērā ir pretmikrobu līdzeklis un balinātājs, kas nav vēlams „melno” stores ikru ražošanā. Bez tam, paņēmienā piedāvātā iepriekšējā ikru skalošana ar vārāmā sāls fizioloģisko šķīdumu ikru ražošanu sadārdzina un drīzāk iespējams laboratorijas apstākļiem un izmēģinājumu paraugiem.
Pēc tehniskās būtības vistuvākais paņēmiens ir zivju ovulējušo ikru iepriekšējās apstrādes paņēmiens (RU2323652 Cl), kurā pirms sālīšanas 5,0-7,0 minūšu laikā tiek veikta ikru termiskā apstrāde, turot ikrus karstā ūdenī 58°C-60°C temperatūrā, tālāk tiek veikta karstā ūdens notecināšana ar tai sekojošu ikru mazgāšanu līdz mīnus 2°C-3°C temperatūrā atdzesētā sāls šķīdumā, ar vienlaicīgu atdzesēšanu un ikru iesālīšanu 1,5-2,0 minūšu laikā, pie kam izmanto piesātinātu sāls šķīdumu. Paņēmienā piedāvātais temperatūras režīms atbilst storu dzimtas zivju ikru olbaltumvielu denaturācijas temperatūrai, tomēr ikru noturēšanas laiks tajā acīmredzami ir nepietiekams ikru graudiņu pietiekamas izturības sasniegšanai un nevēlamu baktēriju un mikrobu iznīcināšanai.
Pieteiktā izgudrojuma mērķis ir no storu dzimtas ovulējušiem ikriem delikatešu produkta - graudainā melnā kaviāra - pagatavošana bez konservantiem, saglabājot augstas garšas un bioloģiskās īpašības, derīgu ilgstošai uzglabāšanai.
Uzliktais mērķis tiek sasniegts ar to, ka storu dzimtas ovulējušos ikrus, kas iegūti no dzīvām zivīm, attīra no redzamiem piejaukumiem trombu un sablīvējumu veidā, kopā ar dobuma šķidrumu ievieto hermētiskās tilpnēs, pēc tam uzsilda „ūdens vannā” 60°C ±1 temperatūrā 50 minūšu laikā. Tā kā ovulējušie ikri var būt vāji un neviendabīgi, atkarībā no ikru kvalitātes un brieduma, iegūto ikru uzsildīšanu „ūdens vannā” var veikt 50 - 90 minūšu laikā. Pēc tādas termiskās apstrādes ikrus ātri atdzesē līdz 12°C-15°C temperatūrai, skalo aukstā ūdenī un sāla, pēc sālīšanas ļauj sālījumam notecēt un fasē ikrus vakuumā.
Pēc fasēšanas 100- 150 minūtes, atkaribā no taras tilpuma, veic sekojošu termisko apstrādi 60°C ±1 temperatūrā, pēc tam ātri atdzesē. Atdzesēšanu var veikt aukstā ūdenī 2°C-4°C temperatūrā.
Piedāvātais paņēmiens izslēdz konservantu izmantošanu, izņemot tradicionālo 5 vārāmo sāli, bet piedāvātais temperatūras režīms ne tikai atbilst ikru olbaltumvielu denaturācijas temperatūrai, bet ļauj arī saglabāt vitamīnus un vērtīgās produkta bioloģiskās īpašības. Uzsildīšanas ilgums „ūdens vannā” ne mazāk kā 50 minūtes ir optimāls ikru graudiņu blīvuma nodrošināšanai, kas ir pietiekoša sālīšanai un uzglabāšanai. Vājākos un neviendabīgākos ikrus atkarībā no kvalitātes jāuzsilda „ūdens vannā” no 50-90 minūtēm.
Tāda termiska apstrāde nodrošina nevēlamu mikroorganismu iznīcināšanu un pie tam nepasliktina produkta patēriņa vērtību. Sekojošā atdzesēšana līdz 12°C-15°C ļauj palielināt baktericīdo fāzi, kad baktērijas nepavairojas, tā ļauj nodrošināt produkta saglabāšanu sālīšanas laikā.
Skalošana ar aukstu ūdeni un sālīšana ar vārāmā sāls 4% masas dalu ir tradicionāli delikatešu graudainā kaviāra pagatavošanas etapi. Ikru drupanuma nodrošināšanai paņēmiens papildus piedāvā sālījuma notecināšanu.
Ikrus fasē storu dzimtas zivju graudainajam kaviāram paredzētā tradicionālā tarā un aizvāko vakuumā. Pēc tam notiek otra termiskā apstrāde saudzējošā temperatūras režīmā 60°C ±1 temperatūrā no 100-150 minūtēm atkarībā no taras tilpuma. Pēc tam atkal ātri atdzesē līdz 2°C-4°C temperatūrai. Atdzesēšana var notikt aukstā ūdenī 20 minūšu laikā. Turpmāk gatavais produkts tiek uzglabāts ledusskapī.
Graudainie storu ikri, kas iegūti zivīm dzīvām esot un tādā veidā pagatavoti, nesatur konservantus, piemīt ne tikai augstas delikatešu graudainā kaviāra garšas īpašības, bet arī saglabā citas vērtīgas kaviāra bioloģiskās īpašības, minerālvielas, vitamīnus. Bez tam, iegūtā produkta uzglabāšanas laiks, ievērojot uzglabāšanas režīmu mīnus 1°C-4°C, ir 12 mēneši.

Claims (6)

  1. PRETENZIJAS
    1. Graudainā kaviāra no ovulējušiem ikriem pagatavošanas paņēmiens no storu dzimtas zivīm, kas satur ikru iegūšanu, termisku apstrādāšanu, noturot karstā ūdenī, skalošanu, notecināšanu, sālīšanu un fasēšanu, atšķiras ar to, ka pēc ikru iegūšanas no tās izņem
    5 redzamos maisījumus (trombi un sablīvējumi), pēc tam kopā ar dobuma šķidrumu ovulējošos ikrus ievieto hermētiskās tilpnēs un uzsilda „ūdens vannā” 60°C ±1°C temperatūrā 50 minūšu laikā, pēc tam ikrus ātri atdzesē līdz 12 - 15°C, bet pēc skalošanas un sālīšanas veic sālījuma notecināšanu.
  2. 2. Paņēmiens saskaņā ar 1 ,p. a t š ķ i r a s ar to, ka storu dzimtas zivju ovulējušie ikri 10 iegūti zivju dzīves laikā.
  3. 3. Paņēmiens saskaņā ar jebkuru no l.-2.p. atšķiras ar to, ka storu dzimtas zivju ovulējušie ikri var būt vāji un neviendabīgi.
  4. 4. Paņēmiens saskaņā ar jebkuru no 1.-3.p. atšķiras ar to, ka uzsildīšana „ūdens vannā” 60°C ±1°C temperatūrā atkarībā no ikru kvalitātes un brieduma var veikt 50 - 90
    15 minūšu laikā.
  5. 5. Paņēmiens saskaņā ar jebkuru no 1.-4.p. atšķiras ar to, ka pēc fasēšanas vakuumā 100 - 150 minūšu laikā atkarībā no taras tilpuma veic otru termisko apstrādi 60°C ±1°C temperatūrā, pēc tam ātri atdzesē.
  6. 6. Paņēmiens saskaņā ar 5.p. atšķiras ar to, ka fasētos ikrus pēc termiskās apstrādes 20 var atdzesēt aukstā ūdenī 2 - 4°C temperatūrā.
LVP-10-83A 2010-05-24 2010-05-24 Graudainā kaviāra pagatavošanas paņēmiens no ovulējušiem ikriem LV14442B (lv)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-10-83A LV14442B (lv) 2010-05-24 2010-05-24 Graudainā kaviāra pagatavošanas paņēmiens no ovulējušiem ikriem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LVP-10-83A LV14442B (lv) 2010-05-24 2010-05-24 Graudainā kaviāra pagatavošanas paņēmiens no ovulējušiem ikriem

Publications (2)

Publication Number Publication Date
LV14442A LV14442A (lv) 2011-12-20
LV14442B true LV14442B (lv) 2012-07-20

Family

ID=50152891

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LVP-10-83A LV14442B (lv) 2010-05-24 2010-05-24 Graudainā kaviāra pagatavošanas paņēmiens no ovulējušiem ikriem

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV14442B (lv)

Also Published As

Publication number Publication date
LV14442A (lv) 2011-12-20

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Pan et al. Effect of low‐temperature preservation on quality changes in Pacific white shrimp, Litopenaeus vannamei: a review
Ma et al. Comparison of the cryoprotective effects of trehalose, alginate, and its oligosaccharides on peeled shrimp (Litopenaeus vannamei) during frozen storage
Ntzimani et al. Slurry ice as an alternative cooling medium for fish harvesting and transportation: Study of the effect on seabass flesh quality and shelf life
CN106028823B (zh) 经安全巴氏灭菌的具延长冷藏保质期的贝类
Motalebi et al. Effects of whey protein edible coating on bacterial, chemical and sensory characteristics of frozen common Kilka (Clupeonellia delitula)
Liu et al. Effect of slightly acidic electrolyzed water (SAEW) combined with ultrasound sterilization on quality of Bigeye tuna (Thunnus obesus) during cryogenic storage
An et al. Quality changes and shelf-life prediction of pre-processed snakehead fish fillet seasoned by yeast extract: Affected by packaging method and storage temperature
US20180279632A1 (en) Process to produce pasteurized shrimp and shellfish
CN108925616A (zh) 一种溶菌酶复合保鲜剂及其制备方法与应用
Devi et al. Meat and Meat losses: influence on meat quality
JP6982406B2 (ja) 肉又は魚介類の加圧保水性向上剤及びその使用
KR20060054912A (ko) 수산물 가공방법
KR20170050179A (ko) 피조개 가공물 제조방법
LV14442B (lv) Graudainā kaviāra pagatavošanas paņēmiens no ovulējušiem ikriem
Giannakourou et al. Chilling and freezing
Borderías et al. Recent advances in seafood technology: An overview
JP2892599B2 (ja) 塩蔵バラ子の滅菌処理方法
RU2453129C2 (ru) Способ производства пресервов в ароматизированном масле
Lawalata et al. The potential of lactic acid bacteria to improve the quality and number of carnocine during fermentation process of Bakasang as a functional food
KR101247069B1 (ko) 축육 엑기스 및 그 제조법
Saputra Characterization of edible coating based on surimi fillet catfish as biodegradable packaging
JP3311311B2 (ja) 低温加熱殺菌したイクラ製品の製造方法
JPH02177852A (ja) 魚肉すり身の殺菌方法
Kusuma et al. Shelf-life extension of pre-cooked shrimp (Litopenaeus vannamei) by oregano essential oil during refrigerated storage
Qiao et al. A new strategy to improve the quality of frozen chicken wings: High voltage electrostatic field combined with phosphorus-free water retaining agent