LV13819B - Device for drying capillary-porous materials by an acoustic thermal method - Google Patents

Device for drying capillary-porous materials by an acoustic thermal method Download PDF

Info

Publication number
LV13819B
LV13819B LV080117A LV080117A LV13819B LV 13819 B LV13819 B LV 13819B LV 080117 A LV080117 A LV 080117A LV 080117 A LV080117 A LV 080117A LV 13819 B LV13819 B LV 13819B
Authority
LV
Latvia
Prior art keywords
drying
drying chamber
sound
porous materials
section
Prior art date
Application number
LV080117A
Other languages
Latvian (lv)
Inventor
Sergey Leonidovich Koretsky
Original Assignee
Sergey Leonidovich Koretsky
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Sergey Leonidovich Koretsky filed Critical Sergey Leonidovich Koretsky
Priority to LV080117A priority Critical patent/LV13819B/en
Publication of LV13819B publication Critical patent/LV13819B/en

Links

Landscapes

  • Drying Of Solid Materials (AREA)

Abstract

The invention relates to means for drying different capillary porous materials and can be used in agriculture for drying grains and other agricultural products, in the wood-working industry for drying wood and sawing, in the food industry for drying food products and in other industries. The inventive device for drying capillary porous materials comprises a drying chamber provided with sound-proof partitions which are arranged therein and divide the internal space thereof into insulated sections, each of which is provided with an individual sound source, and a hot air source mounted in such a way that hot air is supplied therefrom to each drying chamber section. Said invention makes it possible to develop a device which is used for drying capillary porous materials by using an acoustic thermal method and which is structurally simple and low-cost.

Description

Izgudrojums attiecas uz dažādu, galvenokārt kapilāri porainu materiālu žāvēšanas iekārtām un var tikt izmantots lauksaimniecībā vai graudu un citas lauksaimniecības produkcijas žāvēšanai, kokapstrādē - koksnes un zāģa skaidu žāvēšanai, pārtikas rūpniecībā - pārtikas produktu žāvēšanai, kā arī tiem pašiem mērķiem citās rūpniecības nozarēs.BACKGROUND OF THE INVENTION The invention relates to drying apparatus for various materials, mainly capillary porous materials, and can be used in agriculture or for drying grain and other agricultural products, in woodworking for drying wood and sawdust, in food industry for drying food and for the same purposes in other industries.

Ir zināms liels skaits iekārtu, kas paredzētas dažādu materiālu žāvēšanai ar dažādiem paņēmieniem. Termiskajai žāvēšanai par žāvēšanas aģentu plaši tiek izmantots sauss, sakarsēts gaiss, kas tiek izvadīts cauri žāvēšanas kamerai, kurā ievietots žāvējamais materiāls. Piemēram, ir zināma koksnes žāvēšanas iekārta, kas sastāv no žāvēšanas kameras, kuras pamatnē ir divi dobumi, vienā no kuriem ievieto sakarsētus koksnes atlikumu sadegšanas produktus no krāsns rovja, bet otrā ievada žāvēšanas aģentu - sakarsētu gaisu, kas sakarsēts caurulēs, kas izvietotas krāsns rovī [RU patents Nr. 2153640]. Žāvēšanas aģenta sagatavošanai par siltuma avotu var tikt izmantoti elektrosildītāji, piemēram, cauruju elektrosildītāji un citi zināmi līdzekļi.A large number of machines are known for drying different materials by different methods. For dry drying, dry, heated air is widely used as the drying agent, which is passed through a drying chamber containing the material to be dried. For example, there is a known wood drying machine consisting of a drying chamber having two cavities at its base, one of which contains heated wood residues from the furnace groove and the other introduces a drying agent, heated air, heated in the pipes arranged in the furnace groove. [RU Patent No. 2153640]. Electric heaters such as pipe heaters and other known means may be used to prepare the drying agent as a heat source.

Akustiskās žāvēšanas īstenošanai žāvēšanas kamera tiek apgādāta ar skaņas avotu, kas izstaro noteiktu parametru akustiskos viļņus, kas iedarbojas uz žāvējamo materiālu un no tā izspiež mitrumu. Piemēram, ir zināma iekārta graudu žāvēšanai ar akustisko paņēmienu, kas ietver bunkuru, kas kontakta siltuma apmaiņas ierīcē aprīkota ar birstoša materiāla pievadītāju iepildīšanai tajā, starpdzesēšanas šahtu, kura ir savienota ar siltuma apmaiņas ierīci, un pēc kuras augstuma perforētos koncentratoros ir uzstādīti skaņas izstarotāji ar gaisa plūsmas atstarotājiem [PSRS autorapliecība Nr. 675266, 1979. g.]. Šīs iekārtas trūkums ir zemais ražīgums un augstais enerģijas patēriņš, ko nosaka vienlaicīga vairāku skaņas izstarotāju izmantošana, kā arī nepiemērotība perspektīvāka - akustiski termiska žāvēšanas paņēmiena izmantošanai.For the purpose of acoustic drying, the drying chamber is provided with a sound source emitting acoustic waves of certain parameters, which acts on the material to be dried and expels moisture therefrom. For example, an acoustic grain drying device is known, which includes a hopper equipped with a bulk material feeder for filling in a contact heat exchanger, an intercooling shaft connected to a heat exchanger, and at which height emitters are mounted in the perforated concentrators. for airflow reflectors [USSR Certificate No. 675266, 1979]. The disadvantages of this unit are the low productivity and high energy consumption due to the simultaneous use of multiple sound emitters, as well as the inability to use a more acoustic-thermal drying method.

Akustiskais žāvēšanas paņēmiens ietver kā termisko, tā ari akustisko iedarbību uz žāvējamo materiālu. Tā ir cikliska iedarbība uz žāvējamo materiālu ar akustisku lauku, pie tam, katrā ciklā materiālam iepriekš ir jābūt sasildītam [RU patents Nr. 2215953, 2003. g.]. Šādas iedarbības uz materiālu efekts palielinās, ja starp cikliem ietur pauzi, kas ir pietiekama, lai mitrums no dziļākajiem materiāla slāņiem pa porām vai kapilāriem sasniegtu tā ārējos slāņus. Šis paņēmiens ir raksturigs ar zemu enerģijas patēriņu katrā no minētajiem akustiskās un termiskās žāvēšanas paņēmieniem.The acoustic drying process involves both thermal and acoustic effects on the material to be dried. This is a cyclic effect on the acoustic field drying material, in which case the material must be preheated in each cycle [RU patent no. 2215953, 2003]. The effect of such an effect on the material is enhanced if there is a pause between cycles sufficient to allow moisture from the deepest layers of the material to reach the outer layers through the pores or capillaries. This technique is characterized by low energy consumption in each of the aforementioned acoustic and thermal drying techniques.

Ir zināma ierīce tikai akustiskās žāvēšanas veikšanai, kas ietver žāvēšanas kameru un skaņas izstarotāju, pie tam, žāvēšanas kamera ir izveidota kanāla - skaņas vada formā, gar kuru vertikāli izvietoti konteineri ar aizvariem žāvējamā materiāla iekraušanai un izkraušanai, kuriem ir režģotas sienas [RU patents Nr. 2095707, 1997. g.]. Šīs iekārtas galvenais trūkums ir tā nepiemērotība iepriekšminētā mazāk energoietilpīgā akustiski termiskā žāvēšanas paņēmiena izmantošanai. Šī iekārta ir ņemta par izgudrojuma prototipu pēc vislielākā skaita līdzīgo pazīmju ar piedāvāto iekārtu.Only a device for acoustic drying comprising a drying chamber and a sound emitter is known, and the drying chamber is formed in the form of a channel-a-wire, along which vertically arranged containers with lids for loading and unloading the drying material have lattice walls [RU patent no. . 2095707, 1997]. The main disadvantage of this device is its inadequacy to use the aforementioned less energy intensive acoustic-drying method. This machine is taken as the prototype of the invention by the greatest number of similar features with the proposed equipment.

Izgudrojums atrisina uzdevumu radīt iekārtu kapilāri porainu materiālu žāvēšanai, kas ir derīga akustiski termiskā žāvēšanas paņēmiena izmantošanai, pie tam, kas ir vienkāršas konstrukcijas un ekonomisks. Izvirzītais uzdevums tiek atrisināts tādējādi, ka tiek piedāvāta iekārta kapilāri porainu materiālu žāvēšanai, kas ietver žāvēšanas kameru, kurā uzstādītas skaņas necaurlaidīgas šķērssienas, kas tās iekšējo apjomu sadala izolētās sekcijās, katra no kurām ir apgādāta ar atsevišķu skaņas avotu, kā arī sakarsētā gaisa avotu, kas ir uzstādīts tādējādi, lai sakarsētais gaiss no tā ieplūstu katrā žāvēšanas kameras sekcijā.The invention solves the problem of providing an apparatus for drying capillary porous materials which is useful for acoustic-thermal drying, which is simple in design and economical. This task is solved by providing a capillary device for drying porous materials, which comprises a drying chamber having soundproof partitions dividing its internal volume into insulated sections, each provided with a separate sound source, as well as a heated air source, which is arranged in such a way that heated air flows into each section of the drying chamber.

Atkarībā no žāvējamā materiāla veida žāvēšanas kamerai var būt dažāda konfigurācija.Depending on the type of material to be dried, the drying chamber may have different configurations.

Tā, koku (baļķu un dēļu) žāvēšanai žāvēšanas kameras korpusu ir lietderīgi izveidot paralēlskaldņa formā ar paralēli vienu pret otru novietotām sānu vertikālajām sienām, paralēli vienu pret otru novietotajām horizontālajām augšējo un apakšējo sienu, ar skaņas necaurlaidīgām šķērssienām, kas uzstādītas horizontāli vai kombinēti - horizontāli un vertikāli garenvirzienā (gar to kameras pusi, kurai ir lielākais garums), kā arī ar iekraušanas un izkraušanas ieiīci, kas izveidota kā atverama kameras priekšējā vai aizmugurējā siena. Šajā gadījumā sekcijas ir novietotas horizontāli un to garums ir vienāds ar žāvēšanas kameras garumu. Skaņas avoti tiek izvietoti katrā sekcijā uz kameras aizmugurējās vai priekšējās sienas. Sakarsētais gaiss tiek pievadīts katrā sekcijā atsevišķi. Sekciju šķērssienas tiek izveidotas skaņas necaurlaidīgas, piemēram, tās var būt no divām materiāla kārtām, starp kurām atrodas skaņu izolējošs materiāls: minerālvate, porolons, putuplasts u.c. Tādā pat veidā var būt izveidotas ari žāvēšanas kameras sienas.Thus, for drying trees (logs and boards), it is useful to form the casing of the drying chamber in a parallelepiped manner with side vertical walls parallel to each other, horizontal upper and lower walls parallel to each other, with soundproof transverse walls, or and vertically in the longitudinal direction (along the side of the chamber having the greatest length), and with a loading and unloading device designed to open the front or rear wall of the chamber. In this case, the compartments are placed horizontally and have the same length as the drying chamber. The sound sources are located in each section on the back or front wall of the camera. The heated air is supplied to each section separately. Sectional partitions are made soundproof, for example, they can be made of two layers of material, between which is soundproofing material: mineral wool, foam, foam, etc. In the same way, the walls of the drying chamber may be formed.

Birstošu materiālu žāvēšanas kamerai var būt dažādā forma (tās dobumam var būt cilindra vai paralēlskaldņa forma), bet iekraušanas ērtībām sekcijas un, attiecīgi, skaņas necaurlaidīgās šķērssienas, lietderīgi novietot vertikāli, bet materiāla izkraušanas ierīci novietot katras sekcijas dibenā.Bulk material drying chambers may be of various shapes (may have a cylindrical or parallelepiped shape), but for loading convenience the sections and soundproof partitions shall be positioned vertically and the material unloading device shall be located at the bottom of each section.

Birstošiem materiāliem var tikt izmantota tā pati iepriekš aprakstītā, koksnei paredzētā konstrukcija, tikai šajā gadījumā materiāls jāievieto režģveida konteineros, kas tiek uzstādīti žāvēšanas kameras sekcijās un kuru režģa šūnas ir mazākas par birstošā materiāla frakciju izmēriem.For loose materials, the same wood construction as described above may be used, but only in this case shall the material be placed in lattice containers which are installed in the drying chamber sections and have lattice cells smaller than the size of the loose material fractions.

Lai nodrošinātu vienmērīgu žāvējamā materiāla akustisko apstrādi, žāvējamo kameru nepieciešams apgādāt ar skaņas absorbētāju, kas tiek izvietots pretējā pusē sienai, pie kuras ir piestiprināts skaņas avots. Skaņas absorbētājs var būt izveidots plāksnes veida no skaņu absorbējoša materiāla, piemēram, minerālvates, vai īpašu ķīļu formā no skaņu absorbējoša materiāla.To ensure a smooth acoustic treatment of the drying material, the drying chamber must be equipped with a sound absorber located on the opposite side of the wall to which the sound source is attached. The sound absorber may be in the form of a sheet of sound-absorbing material, such as mineral wool, or in the form of a special wedge of the sound-absorbing material.

Sakarsētā gaisa avots var būt izveidots ierīces gaisa sakarsēšanai veidā (piemēram, cauruļveida siltummainis, cauruļveida elektrosildītājs cauruļvada elektrosildītājs vai cits), bet līdzeklis sakarsētā gaisa piespiedu padevei žāvēšanas kamerā, piemēram, ventilatora veidā.The source of the heated air may be in the form of a device for heating the air (for example, a tubular heat exchanger, a tubular electric heater, a pipeline electric heater or another) but a means for forcing the heated air into a drying chamber such as a fan.

Piedāvājamās žāvēšanas kameras shēma koku žāvēšanai ar četrām sekcijām ir attēlota zīm. 1, kur 1, 2, 3, 4 - ir žāvēšanas kameras sekcijas, 5 - skaņas izstarotājs, 6 - skaņu izolējoša šķērssiena, 7 - skaņas absorbētājs.The diagram of the offered drying chamber for drying trees with four sections is shown in fig. 1, where 1, 2, 3, 4 - are drying chamber sections, 5 - sound emitter, 6 - soundproof partition, 7 - sound absorber.

Iekārta darbojas šādā veidā (piemēram ņemta koksnes žāvēšana).The unit operates in this way (for example, drying wood).

Žāvēšanas kamera, kā iepriekš norādīts, ar šķērssienām 6 ir sadalīta 4 sekcijās, kurām ir secīga numerācija: 1, 2, 3, 4. Žāvējamā materiāla paredzētais optimālais ar gaisu karsēšanas laiks ir 4 stundas, bet optimālais akustiskās apstarošanas laiks ciklā 1 stunda.The drying chamber, as indicated above, is divided by 4 partitions 6 into four sections, numbered sequentially: 1, 2, 3, 4. The optimum air heating time of the drying material is 4 hours and the optimum acoustic exposure time per cycle is 1 hour.

Līdz vajadzīgajai pakāpei sakarsētais gaiss tiek pievadīts sekcijā 1. Pēc 1 stundas no tā pie vadīšanas sākuma sekcijā 1 to sāk pievadīt ari sekcijā 2. Pēc 2 stundām - sakarsētais gaiss tiek pievadīts sekcijās 1 un 2, un to sāk pievadīt sekcijā 3. Pēc 3 stundām sakarsētais gaiss tiek pievadīts sekcijās 1, 2 un 3, un to sāk pievadīt sekcijā 4. Sakarsētā gaisa pievadīšana visās sekcijās vienlaicīgi turpinās 1 stundu. Rezultātā ierices darbības 4 stundās sakarsētais gaiss tika pievadīts sekcijā 1-4 stundas, sekcijā 2-3 stundas, sekcijā 3-2 stundas, sekcijā 4-1 stundu. Pēc tam sakarsētā gaisa padeve sekcijā 1 tiek pārtraukta un uz turpmāko 1 stundu ieslēdzas skaņas avots, bet pārējās sekcijās turpmākajā stundā sakarsētais gaiss turpina ieplūst. Pēc tam sakarsētā gaisa padeve sekcijā 2 tiek pārtraukta un uz 1 stundu tiek ieslēgts šīs sekcijas skaņas avots. Vēl pēc 1 stundas tiek pārtraukta sakarsētā gaisa padeve sekcijā 3 un tāpat uz 1 stundu tiek ieslēgts šīs sekcijas skaņas avots. Vēl pēc 1 stundas tiek pārtraukta sakarsētā gaisa padeve sekcijā 4 un uz 1 turpmāko stundu tiek ieslēgts šīs sekcijas skaņas avots. Tālāk process tiek atkārtots. Rezultātā katrā sekcijā materiāla apstrāde ar sakarsēto gaisu notiek 4 stundas, bet apstrāde ar skaņu - 1 stundu. Tālāk aprakstītā operāciju secība vairākkārtīgi tiek atkārtota, līdz žāvējamajā materiālā tiek sasniegta vēlamā mitruma pakāpe.The heated air is supplied to the required degree in section 1. After 1 hour from the start in section 1, it is also supplied to section 2. After 2 hours, the heated air is supplied to sections 1 and 2 and starts to section 3. After 3 hours the heated air is supplied to sections 1, 2 and 3 and begins to be supplied to section 4. The supply of heated air to all sections continues for one hour at a time. As a result, for 4 hours of operation, heated air was supplied to the section for 1-4 hours, section for 2-3 hours, section for 3-2 hours, section for 4-1 hours. Thereafter, the supply of heated air to section 1 is interrupted and the sound source is switched on for the next 1 hour, while the heated sections continue to flow into the remaining sections for the next hour. The heated air supply to section 2 is then interrupted and the sound source for that section is turned on for 1 hour. After 1 hour the supply of heated air to section 3 is interrupted and the sound source of this section is switched on for 1 hour. After another 1 hour, the heated air supply to section 4 is interrupted and the sound source for that section is switched on for the next 1 hour. The process is repeated again. As a result, the material is treated with heated air for 4 hours and with sound for 1 hour in each section. The following sequence of operations is repeated several times until the desired moisture level is achieved in the drying material.

Lai nodrošinātu vienādu materiāla žāvēšanas ātrumu visā žāvēšanas kameras apjomā, nepieciešams nodrošināt vienādu skaņas intensitāti tās garengriezumā un šķērsgriezumā. Garengriezumā šo uzdevumu atrisina skaņas absorbētājs, kas uzstādīts uz žāvēšanas kameras robežas un nodrošina bēgošā viļņa režīmu minētajā griezumā. Vienādas skaņas intensitātes žāvēšanas kameras šķērsgriezumā nodrošināšanai ir nepieciešams un pietiekami, ja skaņas vilnis, kas tajā izplatās, ir plakans. Šī prasība ierobežo izstarojamās skaņas frekvences (viļņa garuma) izvēli dotajam žāvēšanas kameras šķērsgriezuma izmēram. Ir zināms, ka vilnis kanālā-skaņas vadā būs plakans, ja tiek ievēroti šādi nosacījumi [C. H. P/KCbkiih «Kypc JieKmin no τεορηη 3ByKa» Ηβλ-βο ΜΓΥ, 1960 r.ļ:In order to ensure the same drying rate of the material throughout the drying chamber, it is necessary to ensure the same sound intensity in its longitudinal and cross-sectional areas. In the longitudinal section, this problem is solved by a sound absorber, which is mounted on the border of the drying chamber and provides a running wave mode in the said section. It is necessary and sufficient to ensure a uniform sound intensity in the cross-section of the drying chamber if the sound wave propagated through it is flat. This requirement limits the choice of the frequency (wavelength) of the sound emitted for a given drying chamber cross-sectional dimension. It is known that the wave in the channel-sound wire will be flat if the following conditions are met [C. H. P / KCbkiih «Kypc JieKmin no τεορηη 3ByKa» Ηβλ-βο ΜΓΥ, 1960 r .:

A<X/2 = c/2f. (1)A <X / 2 = c / 2f. (1)

Šeit λ - izstarotās skaņas viļņa garums, f - tā frekvence, c - skaņas ātrums vidē, kur tā izplatās (izskatāmajā gadījumā vide ir gaiss, tāpēc c = 340 m/s).Here λ is the wavelength of the sound emitted, f is its frequency, c is the speed of sound in the environment in which it is propagated (in this case the air is air, so c = 340 m / s).

Dotajos izstarotāja raksturlielumos tā izstarotās skaņas intensitāte J ir saistīta ar tam raksturīgajiem garenvirziena izmēriem g un izstarotās skaņas frekvenci (ja izstarotājs ir dipols, kas ir raksturīgs izskatāmajai situācijai) šādās attiecībās:For a given radiator characteristic, its radiated sound power J is related to its characteristic longitudinal dimensions g and the radiated sound frequency (if the radiator is a dipole specific to the situation under consideration) in the following relationship:

J ~ (kr)4 = (2πτ / λ)4. (2)J ~ (kr) 4 = (2πτ / λ) 4 . (2)

Šeit k - izstarotās skaņas viļņu skaitlis. Ja (1) izmanto galējo situāciju Δ = c / 2f, tad no (2) iegūst:Here k is the wave number of the emitted sound. If (1) uses the final situation Δ = c / 2f, then (2) gives:

J ~ (πτ / Δ)4. (3)J ~ (πτ / Δ) 4 . (3)

No (3) izriet, ka pie dotajiem izstarotāja raksturlielumiem tā izstarotās skaņas intensitāte žāvējamajā kamerā, un tātad arī materiāla žāvēšanas ātrums, lielā mērā ir atkarīgs no r/Δ attiecības. Piemēram, pie ārējā enerģijas avota, kas baro skaņas izstarotāju, dotās jaudas un tā lineārā izmēra fiksētā lieluma g žāvēšanas kameras sadalījums 4 sekcijās, kā attēlots zīm. 1, paaugstina skaņas intensitāti katrā no sekcijām, un tā rezultātā arī materiāla žāvēšanas ātrumu, 16 reizes.It follows from (3) that, for the given radiator characteristics, the intensity of its emitted sound in the drying chamber, and hence the drying rate of the material, is largely dependent on the r / Δ ratio. For example, at an external power source feeding the sound emitter, the power output and its linear size fixed size g drying chamber is divided into 4 sections as shown in FIG. 1, increases the sound intensity in each section and, as a result, the material drying speed, 16 times.

Svarīgi atzīmēt, ka nenozīmīgi sakarsētā (40-60°) gaisa patēriņš žāvējamā materiāla sasildīšanai ir saistīts ar daudz mazākām enerģijas izmaksām, nekā skaņas izstarotāj a barošanai.It is important to note that the consumption of slightly heated (40-60 °) air to heat the drying material is associated with much lower energy costs than the power supply for the sound emitter.

Žāvēšanas kameras sadalījuma vairākās skaņu necaurlaidīgās sekcijās rezultātā tās vienreizējās piepildīšanas apjoms vairākas reizes palielinās, t.i., palielinās tās ražīgums. Tādējādi skanas intensitātes paaugstināšanas rezultātā katrā no sekcijām salīdzinājumā ar parasto vienas sekcijas kameru pie tādas pašas skaņas izstarotajam pievadītās jaudas pieaug žāvēšanas ātrums, kas, attiecīgi, samazina žāvēšanas laiku. Tādējādi iekārta ļauj samazināt enerģijas patēriņu, kas nozīmē žāvēšanas tehnisko un ekonomisko rādītāju paaugstināšanos. Pie tam, iekārtas konstrukcija ir vienkārša un tehnoloģiska.As a result of the separation of the drying chamber into several soundproof sections, its disposable volume increases several times, i.e. its productivity increases. As a result, increasing the intensity of the sound increases the drying speed in each section compared to a conventional single-section camera at the power output of the same sound, which consequently reduces the drying time. In this way, the equipment can reduce energy consumption, which means an increase in the technical and economic performance of drying. Besides, the construction of the equipment is simple and technological.

Claims (7)

1. Iekārta kapilāri porainu materiālu žāvēšanai, kas ietver žāvēšanas kameru, kura ir apgādāta ar skaņas avotu, un atšķiras ar to, ka žāvēšanas kamerā uzstādītas skaņas necaurlaidīgas šķērssienas, kuras tās iekšējo tilpumu sadala izolētās sekcijās, kur katra no tām ir apgādātā ar atsevišķu skaņas avotu, pie tam iekārta satur sakarsēta gaisa avotu, kas izveidots tādējādi, lai sakarsētais gaiss no minētā avota nonāktu katrā žāvēšanas kameras sekcijā.1. A capillary apparatus for drying porous material, comprising a drying chamber provided with a sound source and characterized in that the drying chamber is provided with soundproof partitions which divide its internal volume into separate sections, each of which is provided with a separate sound source. The apparatus comprises a source of heated air configured so that the heated air from said source enters each section of the drying chamber. 2. Iekārta saskaņā ar 1. pretenziju, kas atšķiras ar to, ka skaņas necaurlaidīgās šķērssienas žāvēšanas kamerā ir uzstādītas horizontāli.Apparatus according to claim 1, characterized in that the soundproof partitions in the drying chamber are arranged horizontally. 3. Iekārta saskaņā ar 1. pretenziju, kas atšķiras ar to, ka skaņas necaurlaidīgās šķērssienas žāvēšanas kamerā ir uzstādītas vertikāli.Apparatus according to claim 1, characterized in that the soundproof partitions are installed vertically in the drying chamber. 4. Iekārta saskaņā ar 1. pretenziju, kas atšķiras ar to, ka skaņas necaurlaidīgās šķērssienas žāvēšanas kamerā ir uzstādītas horizontāli un vertikāli.Apparatus according to claim 1, characterized in that the soundproof partitions in the drying chamber are arranged horizontally and vertically. 5. Iekārta saskaņā ar 1. pretenziju, kas atšķiras ar to, ka skaņas necaurlaidīgās šķērssienas ir izveidotas no divām materiāla kārtām, starp kurām ir skaņas necaurlaidīgs materiāls.Apparatus according to claim 1, characterized in that the soundproof partitions are formed of two layers of material, between which are soundproof material. 6. Iekārta saskaņā ar 1. pretenziju, kas atšķiras ar to, ka žāvēšanas kamera ir apgādāta ar skaņas absorbētāju.Apparatus according to claim 1, characterized in that the drying chamber is provided with a sound absorber. 7. Iekārta saskaņā ar 1. pretenziju, kas atšķiras ar to, ka sakarsētā gaisa avots ietver ierīci gaisa sakarsēšanai un ierīci tā padevei žāvēšanas kamerā.Apparatus according to claim 1, characterized in that the heated air source comprises a device for heating the air and a device for supplying it to the drying chamber.
LV080117A 2008-06-26 2008-06-26 Device for drying capillary-porous materials by an acoustic thermal method LV13819B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LV080117A LV13819B (en) 2008-06-26 2008-06-26 Device for drying capillary-porous materials by an acoustic thermal method

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
LV080117A LV13819B (en) 2008-06-26 2008-06-26 Device for drying capillary-porous materials by an acoustic thermal method

Publications (1)

Publication Number Publication Date
LV13819B true LV13819B (en) 2009-02-20

Family

ID=40775086

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
LV080117A LV13819B (en) 2008-06-26 2008-06-26 Device for drying capillary-porous materials by an acoustic thermal method

Country Status (1)

Country Link
LV (1) LV13819B (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
WO2007075103A1 (en) Device for drying capillary-porous materials by an acoustic-thermal method
KR101372332B1 (en) Apparatus for drying and screening insects
US3908029A (en) Method for drying pasta products with microwave heating
Khmelev et al. Studies of ultrasonic dehydration efficiency
CN1121580A (en) System for drying objects
KR101144824B1 (en) Drying apparatus using microwave
LV13819B (en) Device for drying capillary-porous materials by an acoustic thermal method
JP2003226577A (en) Far infrared low temperature dryer
RU2283995C2 (en) Device for drying capillary-porous materials
RU187354U1 (en) Convection dryer
RU2391610C1 (en) Beebread drying plant
Zhilin et al. Acoustic-convective drying of aerated cellular concrete
LT5565B (en) Device for drying capillary porous materials by acoustic thermal method
KR101442711B1 (en) Vacuum freeze drying method and drying feed manufacturing method for companion animal manufactured by the method
KR20080081070A (en) Device for drying capillary-porous materials by an acoustic-thermal method
RU2415357C1 (en) Acoustic thermal drier
KR101161833B1 (en) Dryer of red pepper
JPH0875350A (en) Drying system for item to be dried
CN210832950U (en) Multifunctional layer drying and curing equipment
RU2526942C1 (en) Uhf installation for baked products thermal treatment
Khmelev et al. Compact ultrasonic drier for low temperature dehydration of products in food industry
RU2548696C1 (en) Method of highly intensive acoustic drying of capillary and porous materials and device for method implementation
WO2009028586A9 (en) Method of producing drying device and heating means having far-infrared irradiation and heating means, dried object obtained by the far-infrared irradiation and heating means, and method of producing dried object
CN111602755A (en) Production process of aquatic feed
RU96417U1 (en) CONTINUOUS VACUUM DRYER